binnenland! studenten zijn in de stadsgevangenis onder bewaking gesteld. Italië. Z. H. Paus Leo XIII, heeft de Groot hertogen van Rusland Sergius en Paul met hun gevolg ontvangen. De Hertogen waren in militair uniform en werden met de eer van hunnen rang onthaald. Geruimen tijd heeft de Paus zich met hen onderhouden. Na die audiëntie hebben de Groothertogen een bezoek afgelegd bij den Staatssecreta ris Mgr. Jacobini. Spanje. Op verschillende spoorwegen hebben de treinen ten gevolge van overstroomingen opgehouden te loopen. De Ebro, Fisguerga, Eruzanzo en Ducra zijn buiten hare oevers getreden. Turkije. De Porte heeft eene circulaire aan hare vertegenwoordigers in het buitenland ge seind, waarin zij haar leedwezen uitspreekt over de overhaaste krijgstoerustingen van Griekenland, die oorzaak zijn van wan trouwen en onzekerheid omtrent het be houd des vredes. Teneinde aan dezen voor de betrokken landen hoogst noodlottigen toestand een einde te maken, noodigt de Porte de Mogendheden uit haren ambas sadeurs de noodige instructies te geven om te Konstantinopel eene conferentie over het Grieksche vraagstuk te doen plaats hebben. Op die wijze hoopt zij tot eene vreedzame oplossing der quaestie te kunnen geraken. GEMENGD NIEUWS. De Eerste Kamer is van oordeel, dat „ons klein land" een „buitensporig hoog" getal amb tenaren telt. Men wil, bij openvallende plaatsen, het getal inkrimpen en de bezoldiging over de anderen verdeelenzoo noodig! vlogen allen als op bevel naar beneden en vielen op de ral aan, die onder luid piepen zich met den koek zocht te verwijderen. Dit gelukte haar echter niet, daar de vogels haar bleven vervolgen, totdat zij den buit losliet en zich haastig uit de voeten maakte. Met vroolijk getjilp werd nu door de overwinnaars de hun ontvreemde lekkernij opgepikt. Een goudsmid te Palermo, die voor zijne gouden snuifdoozen reclame wilde maken, wierp er, toen Koningin Margaretha door de stad reed, een in haar rijtuig maar had daarbij het ongeluk den Minister-president Cairoli aan het hoofd te treffen, die daardoor een klein aandenken aan Palermo behield. Onder de dagelijksche raadgevingen van Figaro komt er een voor, die in deze dagen te pas komt, nl. een middel om schoenen-er. laarzen ondoordringbaar voor vocht te maken. Men moet daartoe twee ons gomelastiek, aan kleine stukjes gesneden, in een pint (6 deciliter) lijnolie op een zacht vuur laten koken en er daarna een weinig witte was bijvoegen. Als men met dit mengsel zijn laarzen insmeert, kan men gerust in sneeuw en modder gaan loopen zonder vrees voor natte voeten. Of de laarzen er echter mooi van gaan glimmen zegt Eigaro er niet bij. Te Frankfort is een uitgever veroor deeld, omdat hij van het Obcrammergauer Passie spel een plaatwerk had in deu handel gebracht, waarin de Judaskop sprekend geleek op keizer Wilhelm. GrootevroolijkheidveroorzaakteZon- dag een zoon van Albion in het café de Home te Berlijn, waar hij, na zijn overjas te hebben uitgetrokken, in gebroken Duitsch „punsch" be stelde. De kellner had nauwelijks door de spreek buis de bestelling „een punsch" naar de keuken overgebracht, of de Engelschman bestelde een glas bier, dat ook dadelijk gebracht werd, daar --het klaar maken van de punsch eenigen tijd eischte. Op zijn herhaald verlangen naar Punch, had de kellner slechts het bekende „dadelijk mijuheer" tot antwoord Toen juist de ascenseur met de versche pnnsch naar boven steeg, sprong de En gelschman woedend op den kellner toe en riep in gebroken Duitsch: „als jij den Punch niet brengt, zal ik hem zelf wel halen," en hij ging naar de courantenstandaard, waar hij het bekende geïllustreerde Engelsehe spotblad Punch kreeg. Aan de algemeene vroolijkheid, die de intusschen gebrachte dampende punsch veroorzaakte moest ten slotte zelfs de ongeduldige Engelschman deel nemen. brokeit brief aan te nemen, en meende zelfs dat eene vergoeding voor de misdaad 'van f 5 te wei nig was, en vroeg daarom f 15. Domiué is in middels naar elders beroepen en vertrokken en liet de zaak in statu quo. De oeran-oetang in de Berlijnsche diergaarde geeft blijken van buitengewoon muzi kale talenten. Hij heeft van een zijner vrienden een schel en een draaiorgel ten geschenke ge kregen en wekt nu door zijn behandeling van die instrumenten dagelijks de bewondering op van ziju talrijke bezoekers. Uit IJmuiden wordt ons gemeld: Za terdag-middag kwam alhier in de haven biunen het Nederlatidsche barkschip De Voorlichter, met 72 decimeter diepgang. Een gedeelte der beman ning, des avonds aan wal zijnde, kregen in een koffiehuis met elkander twist en sloegen de ruiten in. De gemeente-veldwachter, bij afwezigheid van de rijksveldwacht, geen kans ziende de orde al leen te herstellen, wist niets beter te doen dan de geheele burgerij op te roepen door de brand klok te laten luiden. Het personeel der brand weer kwam spoedig met de spuiten, enz. opda gen, meenende dat er brand was, en was niet weinig verontwaardigd, dat het voor een loos alarm opgeroepen was. Een vreeselijk drama is in de rue J a- coo, te Parijs, afgespeeld. Sedert eenigen tijd was een concierge somber en steeds in gedachten ver diept, voerde vreemdsoortige gesprekken en had onophoudelijk twist met de huurders. Een hun ner kwam dezer dagen den trap af, toen plot seling een schot viel en hij in het onderlijf ge troffen werd. Op zijn hulpgeschrei snelden an dere bewoners toe, waarna op nieuw een schot viel en drie personen gewond werden. Eenige moedige mannen trachtten toen met politieagen ten in de loge van den concierge te dringen; maar deze had zich verschanst en met geweld moest de deur opengebroken worden. Toen dit geschied was, bood zich een vreeselijk schouw spel aan. De concierge lag in zijn bloed te wen telen, de borst met een degen doorboord. Daar de man onlangs ontslagen was, wordt dit moord- tooneel aan wraakzucht toegeschreven. Dr. Stephan, de Duitsche posldirec- teur-ger.eraal, ontving dezer dagen een brief kaart, waarop in zeer fijn schrift het geheele Lied van de Klok van Schiller geschreven was. De briefkaart zal in het Berlijnsche postmuseum bewaard worden, als een bewijs hoeveel men op het kleine bestek van een briefkaart kan schrij ven. Gelukkig dat zulke dingen zeldzaamheden blijven. Een telegram ti aarAu s traliëkantegen- woordig in 80 minuten op de plaats zijner be stemming zijn. Onlangs werd een bericht uit Londen naar Sidney in een uur en 20 minuten getelegrapheerd. Het grootste gedeelte van dien tijd nam het seinen door Indie in beslag. Van Singapore naar Sidney (5070 mijlen) had de dé pêche slechts 35 seconden noodig. Het bericht werd op zijn weg van station tot station 14 malen overgeseind. De goud visschen, die bij duizenden in het groote bassin der Tuilleriën dartelden, zijn in massa vergiftigd en de oppervlakte is met de dooden als overdekt. Nu de ingevallen vorst het water in ijs veranderd heeft, is 't alsof de spiegel met goud en flonkerende edelgesteenten bezaaid is. Men heeft nog niet kunnen ontdekken op welke wijze de vergiftiging is geschied. In de andere bassins ziju de goudvisschen nog gezond, frisch en vroolijk als gewoonlijk. Nu de kraaien, door de groote hoe veelheid sneeuw, die het land bedekt, aan wal geen voedsel kunnen vinden, zwerven zij bij ge heele troepen langs den zeekant van het eiland Texel en maken daar jacht op mossels. Vernuf tig weten zij de mossel uit de schelp te halen. Daar deze te hard is om stuk te pikken, nemen zij de mossel in den bek en laten haar van uit de hoogte op de steenglooiug van den zeedijk vallen, waarna zij op hun gemak den inhoud oppeuzelen. Een vreemd vreemden boek vindt men in het houtvestershuis te Paalsbron aan het Meer van Grünewald. Het bestaat uit dikke eiken planken met zware riemen bijeen gehouden. Om den naam er in te zetten gebruikt men eer scherp mes. Herds meer dan 12 zulke boeki n worden er bewaard. Onlangs is aan het kantoor van inko mende rechten te Nevv-York eene dame tot in specteur benoemd, die, hoewel nog geen dertig jaren oud, een veelbewogen leven achter zich heeft. Miss Annie E- Wilson werd in de golf van Bengalen geboren en aan boord van een schip opgevoed. Zij huwde op jeugdigen leeftijd met een kapitein van Boston, en voer zeven jaren lang met hem op alle zeeën. In 1872 werd het schip bij de kust van New-Foundiand door een storm overvallen. De kapitein brak zijn schouder blad door den val van een mast, de eerste stuur man was van schrik buiten staat iets te doen. Toen snelde de een-en-twintig-jarige kapiteins vrouw op het dek en riep: „Jongens, ons leven is in gevaar. Laat ons samen ons best doen, zoo goed mogelijk er uit te komen. Ik zal de plaats van mijn man vervullen en u naar de een of andere haven brengen." Door haar voorbeeld aangevuurd, gingen allen met kracht aan het werk, en men slaagde er in deu storm te weerstaan, waarna koers gezet werd naar St. Thomas, waar het schip in een-en-twintig dagen aankwam. Na de noodige herstellingen zeilde de moedige vrouw, daar de kapitein nog steeds buiten staat was het bevel te voeren, met het schip naar Liverpool, en kwam er na een reis van dertig dagen behouden aan. Haar echtgenoot herstelde niet genoegzaam om weer te kunnen werken, en zij onderhield hem en hun kind zeven jaren lang, door als klerk in een magazijn van drogerijen werkzaam te zijn. Acht maanden geleden werd zij weduwe, en thans is haar bovengenoemde voordeelige betrekking op gedragen. 't Mag wel als eene bizon de rlieid ver meld worden, dat in 't jaar 1 8.80 in de gemeente Vught werden benoemd een nieuwe burgemeester een nieuwe pastoor, een nieuwe predikant, een nieuwe rijksontvanger, een nieuwestations-ehef en, om de rij waardig te sluiten, in de laatste week van het oude jaar een nieuwe koster in de E. K. kerk. Wat de bizonderheid nog vergroot is 't feit dat geen enkele der vorige titularissen de vaca ture veroorzaakte door sterfgeval: twee werden verplaatst en de overigen werden eervol ontslagen. Het lijk van de vrouw, wier lichaam aan stukken in een zak in de rivier bij Lyon is gevonden, is herkend. De vermoorde is zekere weduwe Collet. Zij was gewoon juweelen van groote waarde te dragen en was sedert eene maand verdwenen. Te Gent was zekere de Maertelaere, die verleder Donderdag uit de werkzaal der ge vangenis aldaar had weten te ontkomen en op een der binnenplaats m zich onder een hoop riet- bossen verscholen, ten einde de gelegenheid waar te nemen, om verder te ontsnappen. De wachten, aan het zoeken gegaan, staken hunne sabels in het riet, hoorden een gil en vonden den vluchte ling door een steek in hart getroffen, llij was bijna onmiddellijk dood. Amerikaansche bladen maken mel ding van een eigenaardige locomotief. Het is een kleine machine die over de rails voortrolt, en tegelijkertijd het ijs en de sneeuw doet smelten. De raderen namelijk draaien door een sterk ver hitten vuurhaard en worden in weinige minuten gloeiend- Een inderdaad practische gedachte, even als de uitvinding van de koffers op rollen, waar men, naar wij ten minste weten, in Europa nog niet aan wil. Volgens het N. v. d. D. bestaat het plan tot het vormen van een vrijkorps voor de Transvaal. Weldra zal eene vergadering belegd worden om tot het geweuschte doel te geraken. Onder de belangstellenden bevinden zich ook eenige ex-officieren van het Nederlandsche en Oost-Indische leger. De sneltrein tusschen Indianopolis en Saint Louis ontmoette bij een overweg een wagen beladen met gevulde petroleumvaten. De trein derailleerde, de waggons liepen op elkander, de petroleum, uitgestort op den weg, ontbrandde door het vuur van de machine en in weinige seconden vormden de opeengehoopte waggons een knettereude vuurzee. Slechts weinige passagiers werden gered, de meesten zijn levend verbrand. De Minister van justitie heeft aan den brigadier-titulair der rijksveldwacht C. Pie penbroek te Deventer zijne bizondere tevreden heid te kennen gegeven wegens den ijver en het beleid, door hem betoond bij de betrapping op heeterdaad en aanhouding van den schrijver van een brandbrief. Hiervan is eervolle vermelding geschied in het Algemeene Politieblad. Door B. en W. van Groningen was voorgesteld, om aan arme huishoudingen dage lijks 15 liter water uit de drinkwaterleiding gratis uit te reiken. In de raadszitting werd door eenige leden een voorstel gedaan, om ruimer uitdeelingen te doen plaats hebben. De zaak zal nu nader beslist worden. Aan de koetsiers en conducteursvan de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij is het thans ten strengste verboden, zoolang zij in dienst zijn, ook al zijn zij op hunne standplaatsen, te rooken. Tot dusver werd dit oogluikend toegestaan, hoewel het rooken vroeger nok geheel verboden was. Onder de gemeen t e Num a n sd or p heeft een landbouwer door het springen van een geweer, dat te lang geladen had gehangen, zich de hand verbrijzeld. De Lesseps is zeer v ol d a a n, dat h ij he t geld voor ziju kanaal bij elleander heefi, en dat de inschrijvingen hem „uit alle landen van Europa toestroomden." Hij heeft nog grooter ver wachtingen van de landengte van Panama, dan hij indertijd o.utrent die van Suez koesterde. Het is, volgens hem, een der gezondste landen der wereld en hij kan geen woorden vinden om de vruchtbaarheid te beschrijven als het eenmaal door het kanaal besproeid wordt. In 1887 zal, denkt hij, het kanaal voor deu handel geopend kunnen worden. In Februari 1877 werd door de arr.-rechtbank te Utrecht, wegens misbruik van vertrouwen, een bevel tot gevangenneming verleend tegen zekeren G. H.aldaar woonachtig. G. H.wist zich ech ter tijdig uit de voeten te maken en begaf zich naar het buitenland en wel naar Brussel, alwaar hij tot ongeveer 14 dagen verblijf hield en als docent in de oude en nieuwe talen in zijn onder houd voorzag. Toen meende hij met gerustheid zijne familie te Amsterdam, ter gelegenheid van het pas ingetreden jaar, eens eene visite te kun nen maken en een bezoek te brengen aan den Haag en Rotterdam. Zondag-avond te Dordrecht aangekomen, was inmiddels zijn geld opgeteerd en besloot hij de hulp der politie in te roepen, ten einde naar zijne woonplaats te worden voort geholpen. G. H. had echter buiten den waard gerekend, want aan het politiebureau gekomen, herkende men in hem den persoon, met wien, ter zake bovengemeld, nog «f te rekenen viel. Giste- tcren-ochtend is hij dan ook, ter beschikking der justitie, naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht. Zaterdag-avond heeft een werkman aan den spoorweg tusscheu Winterswijk en Lichtenvoorde zich op dien weg begeven, waar hij waarschijn lijk in aanraking moet zijn gekomen met den te 6.25 van Winterswijk vertrekkenden trein. Althans men vond Zondag-ochtend het genoegzaam ver scheurde lijk, nadat nog twee treinen in de duis ternis de plek waren gepasseerd. De ongelukkige, een oppassend man, laat een weduwe met twee kinderen achter. Te Beusichem is Zondag een anderhalfjarig kind verbrand, dat door de moeder eenige oogen- blikken alleen wa9 gelaten. Waarschijnlijk hebben de kleertjes aan de kachel vuur gevat en heelt het ongelukkig wicht op deze wijze een verschrik- kelijken dood gevonden. Amsterdam, 17 Januari. De heer Krasnapols- ky alhier, zal nog dezen zomer een groot uit spanningsoord met bad- en zwem-inrichting aan leggen bij Zeeburg, waartoe hij gronden van de gemeente in huur heeft gevraagd. Westdorpe, 17 Januari. In deze gemeente is een kr.aap van 13 jaren bij het schaatsenrijden in een kreek door het ijs gevallen en verdron ken. Waardenburg, 17 Januari. Alhier is de her bei gier d. N. in beschonken toestand van den dijk gevallen, en tengevolge van inwendige kneu zingen overleden. Woensel, 17 Januari. In deze gemeente heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. De houd is gedood, en door den burgemeester zijn de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. 's Gravenhage, 17 Januari. Ook de brie venbestellers alhier zullen voorzien worden van een kleine lantaarn, die op de borst gedragen wordt. Harderwijk, 17 Januari. Vrijdag-avond werd in de buurschap Toneel onder deze gemeente, een straatmuzikant dood aan den weg gevonden. Bij onderzoek bleek, dat de strenge vorst waarschijn lijk de oorzaak van zijn dood was. Dienzelfden avond had hij op den weg naar Ermelo bij een boer aangeklopt, waar hij naar den weg vroegen verwezen werd naar een herberg in de nabijheid, die hij niet heeft kunnen bereiken. Apeldoorn, 17 Januari. Zekere vrouw L. bekend voor herhaald misbruik van sterken drank, vond men op een nacht der verleden week dood aan den weg liggen. Het schijnt dat zij den vo- rigen avond te beschonken was om haar woning te kunnen vinden en toen is blijven liggen, op weike plaats zij den dood heeft gevonden. Steenwijk, 17 Januari. Omstreeks drie weken geleden werd bij den heer v. d. Linde, koffiehuis- houder alhier, een gouden dameshorloge met dito ketting ontvreemd. Ofschoon op een paar perso nen vermoeden viel, mocht het der politie niet gelukken het corpus delicti machtig te worden. Dezer dagen nu werd in de postbus bij het sta tion het horloge met ketting in een doosje terug gevonden. Donderdag a. s. zullen voor den kan tonrechter in Den Haag wegens het rooken in het comediegebouw aldaar terechtstaan: een phil. doctor, een letterkundige, een apotheker, een ambtenaar ter secretarie en een boekhouder. Te Antrecourt in de Ardennen isden lln een huis ingestort waarbij acht personen gedood werden. Een te groote hoeveelheid granen op de zolders opgeslagen was oorzaak van het ongeluk. Een heftige strijd werd dezer dagen te Berlijn gevoerd tusschen een aantal musscher. en een rat. De vogels hadden op de straat een koek gevonden en deden zich te goed aan dit heerlijk outbijt: Plotseling kwam tusschen de gevederde schare een rat zitten en de vogels vlogen, verschrikt door den vreemden gast, naar het dak van een huis, waar zij met leedwezen den indringer zagen eten. Na eenige oogenblikken Te Metz zijn van 22 November tot 3 Januari jl. niet minder dan 70,000 liters kunst wijn ingevoerd ten behoeve van de groothande laren in wijnen. De aanvoer geschiedde voor het meerendeel uit der. omtrek van Mannheim. Een jager, met name Williamste Alpe na op jacht zijnde, bemerkte twee herten, een staande en de ander nederliggende; hij vuurde op het staande hert meer dan tweemaal, doch, niet tegenstaande de schoten gelost, bleef het hert in een staande houding, nogmaals gevuurd en zijn prooi stortte ter aarde. Nabij komende bemerkte hij dat de hoornen van den bok verward waren in die van een anderen bok, dood doch nog niet koud. Het schijnt dat de twee vechtende waren geweest en in den strijd hunne hoornen verward en vast aaneengesloten werden zoo dat scheiding onmogelijk was, en in die houding vechtende zijn gebleven tot een hunner in den striid bezweek. De levende bok sleepte den doode 100 roedes ver weg en werd daarop door den jager ontdekt en gedood. De kracht van vier man was niet vol doende om de hoornen los te rukken. Een interessante erfenisgeschiedenis wordt uit Klingershof gemeld. Een vrouw kreeg een ambtelijk bericht dat haar zoon, die voor dertien jaren in Nederlandschen dienst getreden was, te Padang op Sumatra overleden was. Vol gens geruchten, die te Klingershof liepen, was de overledene gouverneur van Sumatra geweest en beliep zijn nalatenschap ongeveer twee tonnen gouds. Ieder zocht zich nu in de gunst van de arme vrouw te dringen, men wilde haar meube len verschaffen, een andere woning in gebruik geven en zelfs een aanzienlijke som gelds leenen. De vrouw was echter verstandig genoeg te wach ten tot zij de erfenis in har.den kreeg. Dat zij daar wijs aan had gedaan bleek dezer dagen toen de erfenis loskwam en deze nog geen vijf gulden bedroeg. Zaterdag-morgen was een meisje te Amsterdam aan het sleden met een sledebakje, waarin een zesjarig knaapje gezeten was. On doordacht duwde zij het voertuigje telkens met groote snelheid voorwaarts en had het ongeluk de slede alzoo in volle vaart tegen een lantaarn paal te sturen. Door den schok kwam het knaapje met het hoofd tegen den scherpen kunt van de lantaarn terecht. Met verbrijzelden schedel en zieltogend werd het kind naar zijne woning ge bracht. In de provincie Groningen zijn onlangs ziektegevallen voorgekomen bij kinderen, tenge volge van de aanwending van een waschwater op de hoofden, dat bij een voorloopig onder zoek een uiterst vergiftige stof bleek te bevatten. De zaak wordt thans door de justitie vervolgd. De eigenaar van een huis te Brussel heeft de stelling en draden van den telephoon die zonder zijn toestemming op het huis geplaatst waren, laten doorsnijden. Hierdoor ontstond een proces tusschen den eigenaar en de telephoon- maatschappij, waarbij laatstgenoemde vijfduizend franks schadevergoeding vorderde. De rechtbank heeft echter verklaard dat elk eigenaar het recht heeft die draden door te snijden, als zij zonder zijne toestemming gelegd zijn door een maat schappij die geen concessie van den staat heeft. In een dorp in den omtrek van Dok- kum, wordt een predikant vervolgd, in zaka het openen van een brief, door den postbode bezorgd en geadresseerd aan dominé's dienstmaagd, dui delijk voorzien van haar naam. Laatstgenoemde weigerde den zonder hare toestemming openge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2