NIEUWE No, 451. Zondag 23 Januari 1881. 6e Jaargang. Onze eeuw, BUITENLAND. de sluipmoord. België. Engeland. H .'JUL A 1 .4 HUE miiE MUST. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor HaarlemJ 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Hit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B XT R E A TTSt. Jansstraat Haarlem. AGHTE MA NON AGITATE. PRIJS DEB, ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KPPERS LAURET. Men komt met het volste recht op tegen het geweld, dat de Transvaal wordt aan gedaan. Wij juichen die beweging ten gunste der Hollandsche Boeren met warmte toe, ook al gelooven wij niet, dat zij veel zal baten. Gladstone zou toch al een zeer af kijkend exemplaar van een radicaal moeten zün, als hij hij zijn liberale woorden ook liberale daden zou voegen. i Het onrecht tegen onze stamverwanten aan de Kaap gepleegd, heeft ook ons be- roefd; verbaasd waren wij er evenwel niet over. Trouwens onze verbazingsknobbol (om woort] Tan Buiwer te bezigen) moet in onzen tijd wel ontzettend slinken. hetgeen men altijd onmogelijk achtte, ziet men gebeuren; er zijn toestanden en verhoudingen, ook op 't gebied van het volkenrecht, geboren, welke men vroeger onbestaanbaar zou hebben gerekend. En al die zedelijke misdaden worden be- reven onder het inroepen van zooge naamde beginselen. Welk beginsel nu eigenlijk betrokken is bij de inlijving van de Transvaal, zal velen niet recht duidelijk wezen, doch de bewering luidt, dat de zekerheid van het Engelsch gezag de annexatie eischte. Zouden sommigen meenen dat het Groot- Brittannië enkel te doen was om zijn grondgebied te vergrooten, dan zouden de hoog verlichte inlijvers daar zeker met groote verontwaardiging tegen opkomen. Men zal nu naar Gladstone aan onze vredesmannen schreef eene oplossing vinden, waarmede niemand vrede zal kun nen hebben. De Engelsche premier voegde aan zijn antwoord geen enkele aanduiding toe omtrent de wijze waarop de moeilijk heid zal worden opgelost. Hoogstwaar schijnlijk zal die verrassende oplossing enkel bestaan in de onderwerping der (volgens de Engelschen) »revolteerende» Boeren. Zijn zjj echter eenmaal tot rust gebracht, dan zullen zij niet verder worden bemoei lijkt. Uitgeroeid zullen de Boeren vermoe delijk niet worden. En voor die gema tigdheid* zullen dan de Boeren en hun vrienden, ook in Europa, den grooten En gelschen staatsman dankbaar moeten zijn! Gelijk wij reeds opmerkten zijn wij alles behalve verbaasd geweest toen de Boeren werden ingerekend.* FE UI L LET ON. Vervolg.) De dokter was zijn vriend en nochtans kon hij de verdenking, die jegens hem in zijn hart ontstaan was, niet geheel van zich werpen. III. SCHULDIG. Nu werd eene wacht gesteld bij het lijk van Smithfield, terwijl een der lieden zich naar de hoeve van den ongelukkige spoedde, om zijne familia van het gebeurde kennis te geven. In middels onderzocht men met behulp van het fakkellicht den grond, en ging men de ingedrukte voetstappen nauwkeurig na. Op deze wijte bereikten de politie-beambten toen de zon aan de oostelijke kim reeds den kemel begon te vergulden, eindelijk de door bloed gekenmerkte plaats, waar de moordenaar zijn paard bestegen had, en waar de vorm der hoeven zoo duidelijk was ingedrukt, dat men met het grootste gemak hun spoor volgen kon. De hemel, die in het begin helder was, begon te bewolken en toen de mannen de woning van den vrederechter Mansfield in het gezicht kregen, begon het zoo zwaar te sneeuwen, dat weldra de grond geheel bedekt was, en de hoeftreden De theoriën vau den dag moeten wel zulke vruchten dragen, 't Rechtmatige is verzwakt en 't rechtsgevoel geheel ver- valscht. Het kan zijn nut hebben op dien iliep- sten grond van 't betreurde kwaad te wijzen. Aan de groote waarheden, welke ook het leven der volkeren beheerschen, kan niet genoeg worden herinnerd. Wat ziet men niet dagelijks op elk gebied een tal van ongerechtigheden plaats grijpen, welke soms nog wel als zedelijke heldenfeiten in de pers en in de zalen der volksvertegenwoordigingen worden ver heerlijkt. Eu dan zou men nog verwonderd moeten zijn als er maar een Boerenvolk, ter meerdere glorie van het groote Albion wordt geannexeerd Als men eens eene vergelijking maakt tusschen den toestand van ons werelddeel, zooals die door het Weeuer congres van 1815 werd in 't leven geroepen, en hetgeen zich nu aan ons oog voordoet, welk een verschil En toch waren de besluiten genomen op grond van historisch verkregen rechten, van historisch gevormde toestanden. Geeti nieuw grondgebied werd aan eenig rijk toegekend dan als een vergoe ding voor terrein, dat men het ontnam. Zoo scheen alles op hechten grondslag gebouwd; de restauratie heette al de on rechtvaardigheden van de revolutie te heb ben goed gemaakt. Maar spoedig zou de revolutie-geest we der ontvonken, het historisch recht zou met voeten worden getreden. Meermalen hebben wij op de resultaten van het modern volkenrecht gewezen. Wij zullen dat alles thans niet op nieuw in 't licht stellen. Genoeg zij het te constateeren, dat de gedaante van ons werelddeel schier geheel veranderd is. Napoleon IIICavour en von Bismarck hebben er duchtig op ingehakt of helpen inhakken, met de bekende uitkomst dat menig land zijn zelfstandigheid moest op offeren op het altaar der nationali teiten. De zaak is nog niet ten einde. Men lette slechts op de woelingen der socialistische drijvers in Italië die voortdurend agiteeren om Oostenrijk zijn laatste Italiaansche land streken te ontnemen. voor hunne vorschende blikken niet meer zicht baar waren. Wij mogen van geluk spreken, dat wij nog tijdig genoeg het spoor van den moordenaar volgden, zeide zij tot elkander; want thans nog bij het lijk staande hadden wij niet geweten, welke richting te nemen, om den booswicht op te sporen. De beide vrienden wisselden geen woord; ge heel ter neder geslagen en in zich zeiven gekeerd reden zij zwijgend voort; de samenloop der omstandigheden, die op het ander» zoo eerlijk karakter van dokter Middleton zulk eene zware verdenking wierp, maakte hen uog des te meer verlegen, daar hij hun beider vriend was, en zij in den kring zijner familie zoo menig aangenaam uur hadden doorgebracht. Ondanks de opgevatte verdenking hoopten zij echter in de woning van Mansfield het spoor van den waren moordenaar te ontdekken, want tot volvoering van zulk eene zware misdaad achtten zij den dokter niet in staat. Toen de gerechtsdienaars cn de beide vrienden aan het huis van den vrederechter afstegen en de kamer binnen traden, werd juist het ontbijt op gezet en de gastvrije Mansfield noodigde de bij hem binnentredenden uit, het met hem te willen deelen. Men plaatste zich gezamenlijk aan den disch; Preston en Volheim echter vergenoeg den zich, onder het rooken van eene sigaar, 't Is inderdaad wel een prettig voor uitzicht voor de Oostenrijkscke Italiauen om onder het heerlijk bestuur van het huis van Savoie te komen, waut wezenlijk het ziet er in Italië allerliefst uit. De vrijgeworden Italianen moeten ont zettend veel betalen, veel meer dan de Oosteurijkers, en voor die hooge heffingen genieten zij het onschatbaar voorrecht van door bloedroode zoogenaamde staatslieden te worden geregeerd en een minimum van veiligheid, ook op reis door Italië's heer lijke dreven, te bezitten. Dat één Italië is werkelijk een bron van aardsche gelukzaligheid voor die goede Italianen. Nu is, wij releveerden't reeds, Garibaldi bezig dat geluk ook aan die ongelukkige Italianen te bezorgen, die thans nog» zuchten» onder het werkelijk vrijzinnig bestuur van den Keizer van Oostenrijk. Hoewel Oostenrijks berooving, als ge volg van de woelingen der socialistische annexatie-vrienden, nog wel niet spoedig een feit zal zijn, zoo gelooven wij toch, dat die schanddaad eenmaal zal worden volvoerd. Van onze eeuw kan worden gezegd, dat zij wordt beheerscht door de macht der duisternis. Niet enkel op internationaal gebied domineert de revolutie en de ongodisterij. Werwaarts wij de oogen wenden, overal ontmoeten wij den godsdienst vervolgd, de vrijheid gekneveld, het recht miskend. De booze hartstochten der menschen voeren schier onbeperkt den boventoon. Wel staat het Kruis als het teeken des tijdelijken en eeuwigen behouds, hoog bo ven de strijdende en lijdende volken, maar der meesteu oog en hart blijven er van afgewend. Eu toch moet het tot inwendige levens vernieuwing van den enkele komen, zal onze eeuw, aan haar avond, nog beterschap voor allen zien opdagen. De godsdienst moat weder als de hoogste zedelijke macht worden erkend en gehul digd. Voor haren invloed moeten de harten vau de kinderen dezer eeuw opnieuw ge opend worden. Zal het daartoe nog eens komen? Wie zou dat kunnen betwijfelen, die weet hoe de almachtige Verlosser leeft en regeert, en hoe hij met zijn Kerk zal wezan tot aan 't eind der dagen. met een kop koffie, want de argwaan omtrent hun vriend bad hun allen eetlust benomen. Om eindelijk ter zake te komen vroeg de constabel, of er gistereu avond zich niemand bij Mansfield had aangemeld. Onbeschroomd antwoordde de vrede rechter: ja, dokter Middleton; deze gaat hier nimmer voorbij zonder ons te bezoekenhij weet, dat wij hem gaarne zienhet is waarlijk een voortreffelijk mensch die dokter. Terwijl Mansfield du» sprak, zagen de mannen hem opmerkzaam aan, en zeer bedaard vroeg de constabel verder, of hij niets buitengewoons aan hem bespeurd had. Buitengewoons?..., neen, hernam de rech ter nadenkend. Mijnheer Mansfield, zeide nu de constabel, wees zoo goed om nauwkeurig te antwoorden op de vragen, die ik verplicht ben u te doen, want de geringste zaken, die men anders als nietsbeduidend zoude achten, zijn dikwijls in staat de grootste ophelderingen te gevengij weet zulks als rechter, bij eigen ondervinding; ik her haal dus mijne vraag: hebt gij niets buitenge woons aan den dokter bespeurd, of eenige veran dering bij hem ontdekt? Mansfield plooide het voorhoofd en zeide ein delijk: de dokter scheen wel wat onrustig te zijn; hij verhaalde mij, dat zijne vrouw ongesteld en door koortsen was aangetast; ook had hij niet Geen ontijdige zorg; de macht der eeu wige waarheid zal ook in onze eeuw ster ker blijken dan de voorbijgaande dwalingen, hoeveel ellende en jammer zij ook te weeg kunnen brengen. Aan ons verblijve de heilige roeping juist in deze goddelooze eeuw te getuigen, steeds luider, steeds inniger, steeds getrou wer, voor de groote beginselen, waarop Kerk en Christendom zijn gebouwd. Tegen de booze macht dezer eeuw ver trouwen we dan verder op de Almacht van den onveranderlijken God. Het Hof te Kortrijk heeft vonnis ge wezen in de zaak van Heule. Zeven per sonen, onder wie de eerw. vicaris, lijn vrijge sproken, twee zijn veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf en 26 fr. boete, en een tot 15 dagen gevangenisstraf en 50 fr. Het vonnis overweegt o. a. dat de eerw. pastoor in 't genot was van het gebouw, dat de com missaris geen recht had zich er met ge weld in te dringen, dat de gendarmes dus niet in de uitoefening hunner fnnctiën wa ren en het dus geen misdrijf was zich te gen hen te verzetten. Op die gronden zijn de eerste zeven vrijgesproken. Twee der veroordeelden hebben hun veroordeeling te danken aan het uiten van beleedigingen tegen de gendarmes, en de derde, Charles Lagae, aan het uiten van beleedigingen te gen de rechterlijke ambtenaren, bij hun eerste komst te Heule. Het Lagerhuis verwierp het amendement van Lawson met 274 tegen 36 stemmen. O'Kelly stelde daarop een nieuw amende ment voor, om de grondwettige rechten voor Ierland te waarborgen. Cavendish verklaarde, dat het aan geen twijfel onderhevig is, of de jongste brand in het tolgebouw te Londen is het werk van brandstichters. Te Listowel zijn 43, te Waterville 16 mannen der Land-League wegens oproer in staat van beschuldiging gesteld. In eene te Londen gehouden verga dering, onder voorzitterschap van kapitein Verney, is besloten eene vereeniging te vor men ten gunste der onaf hankelykheid van den minsten eetlust. Of dit nu door liet slechte weder of door de ziekte van zijne vrouw veroor zaakt werd, weet ik niet; ook kan hem de kou de te sterk hebben aangedaan. Ook was hem, zeide hij, de neus aan het bloeden geraakt, waar van de sporen op zijn flanellen rok nog duidelijk zichtbaar waren. Nog voor de dag aanbrak, zadelde hij zelf zijn paard, en vertrok, zonder dat ik hem meer gezien heb. Ziet daar, nu weet gij al les, wat mij bekend is. En dit is, dunkt mij, genoeg van belang, hernam de constabel, zijn manschappen vragend aanziende. Hebt gij met uwe vragen geëindigd? vroeg thans de grijze Mansfield. Daar de consta bel dit met ja beantwoordde, ging de vrederechter voort: maak mij dan met de oorzaak vafUuw zoo vroegtijdig bezoek bekend, want uit uw ge drag te besluiten moet er iets zeer gewichtigs zijn voorgevallen. Zoo kort mogelijk verhaalde nu Preston het geheele voorval, van het tijdstip af dat zij den verslagen Smithfield vonden, tot op het oogenblik, dat zij het spoor van den moordenaar waren bijster geraaktverder beweerde hij, dat, ofschoon al de omstandigheden tegen den dokter getuigden, hij moeielijk aan zijne schuld geloo ven kon. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1