NIEUWE No. 453. Zondag 30 Januari 1881. 6e Jaargang. Twintig jaren. BUITENLAND. feuilleton. België. ^Engeland. Duitschland. Frankrijk. HAAMEMtM C0IIR4IT ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden roor Haarlem j 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BïïEEAU: St. Jansstraat Haarlem. 38aL- x-2 i AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. I Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Den 2en Januari 1861 stierf Koning Friedrich Wilhelm IV en Wilhelm I be klom den troon der Pruisische Koningen. Koning Wilhelm was toen reeds bijna 64 jaren oud. Wie zou 't verwacht hebben dat hij nog meer dan twintig jaren zou regeeren? En wie kon de groote gebeur tenissen gissen die onder zijn bestuur zou den plaats vinden en die van zooveel in vloed zijn geweest niet alleen op den toe stand van Duitschland maar van geheel Europa. De gedaante van ons werelddeel is in dien tijd hernieuwd. Napoleon, eenmaal almachtig Keizer der Franschen en het aspunt der Europeesche politiek, is gevallen en begraven, zijn zoon, eenmaal de hoop zijner dynastie is gestorven, het trotsche Frankrijk is overwonnen en vernederd. Duitschland heeft de ellende van een broe- derkrijg ondervonden, doch het behaalde de zegepraal over den buitenlandschen vij and en daardoor heeft zich een nieuw rijk gevormd naast het oude keizerrijk der Habsburger», dat alle Duitsche stammen, buiten Oostenrijk, onder Pruisische heer schappij vereenigt. Den 18en Januari 1871, het tiende jaar zijner regeering, plaatste Koning Wilhelm I zich de keizerskroon op het hoofd. Onze voorvaders hebben zich Duitschlauds éénheid zeker wel anders voorgesteld; en terecht, want het samen flansen der landen, geeft nog geen éénheid der volkeren. Groot zijn de resultaten, welke de Keizer en Koning in dit twintigtal jaren op het gsbied der buitenlandsche politiek heeft bereikt, maar het was den heerscher tot nu toe niet mogelijk, in :t eigen land ook den inwendigen vrede, dien hij zoo, innig verlangt, aan het volk te geven. Nadat de overwinning van 1866 behaald was, besloot 's Keizers eerste raadsman zich met de liberalen te verzoenen om hen daar door tot deelneming aan de wetgeving te lokken. Vandaar de liberale politiek die het oude huishoudelijk verband en de borst weringen der zwakkeren vernietigde, door de bandelooze vrijheid van het woekerbe- drijf; die de heerschappij van het kapitaal, de macht van het goud, deed ontstaan en den heksendans der Griinderjahre voorbe reidde. De afgevaardigde Lasker heeft in late- DE SLUIPMOORD. Vervolg.) Dat zijn de kenteekenen van een schuldig geweten, zeide nu de eonstabel. Deze woorden Wekten den dokter, als door een tooverslag, uit zijne rerdooving op. Dat zijn de kenteeke nen van verontwaardiging en grievende smart, nep hij uit, die ieder eerlijk man gevoelen moet, wanneer men hem in het aangezicht zegt, dat nij een moordenaar is. Er lseft echter een God, °P wien ik mijn vertrouwen stel, en die de zwa re aanklacht tegen mij verdedigen zal! Met fier- 61 uitte Middleton deze woorden, zag zijne vrienden weemoedig aan en zeide Yolheim! Pres ton^ houdt ook gij mij voor een moordenaar? Eene buitengewone stilte had nu plaats; de beide vrienden wierpen zich aan de borst van den zoo zwaar aangeklaagde er, gaven daardoor te kennen, dat zij hem voor onschuldig hielden, of schoon al de omstandigheden tegen hem getuigden. Ik dank u, zeide Middleton, tot tranen bewogen en drukte beiden met warmte de hand. Ook de constabel werd bewogeahet viel hem moeielijk, om, wanneer hij het engelreine oog des dokter* ontmoette, hsm voor een misdadiger te houden evenwel moest hij naar bevinding van raken handelenhij verontschuldigde zich, als ren tijd verklaard, dat men toen reeds aan den cultuurstrijd beeft gedacht en men dezen slechts uitstelde om de Zuid-Duit- scher» in bet Keizerrijk te lokken. Toen deze manoeuvre op behendige wijze was geschied, kwam de cultuurstrijd die den Pruisischen Katholieken zooveel arbeid, zorg eu ellende, maar ook zooveel roem en glorie heeft gebracht. Het liberalisme vertegen woordigt in zijne economische politiek bet kapitaal, in zijne cultuur-politiek het on geloof. Deze jammerlijke politiek en de el lendige cultuurstrijd ontspringen uit dezelfde bron. Beide brachten ontevredenheid, haat, twist en tweedracht. Doch zie, daar kwam, nu eenige jaren geleden, de reactie, 't Was naar de liberale politiek dat Prins von Bismarck 't aller eerst de ijzereu band uitstak. En kort daarna had er ook eeue verandering plaats in het Pruisische departement van eere- dienst, en het scheen, alsof de onderhan delingen met Rome tot een gunstig resul taat zouden komen. Maar ook het oude jaar heeft de verwachtingen teleurgesteld en de hoop op herstal van den kerkdijken vrede is als rook voor den wind ver dwenen. De verwarring in de binnenlandsche po litiek is thans grooter dan ooit te voren. De cultuurstrijd-politiek staat stil en ten aanzien van de economische politiek weet de Pruisische Regeering eigenlijk zelf niet wat zij wil. Die toestand en de goede wil van den grijzen Keizer, die d« bekeering van het volk nog gaarne zou aanschouwen, boezemen aan de Pruisische Katholieken eenig vertrouwen op eene betere toekomst in. Het liberalisme was de vredeverstoorder ook in het Duitsche vaderland, doch bij zal langzamerhand ook in dat land zijn aan hang wel verliezen. Den 18eu Januari 11. was het juist tien jaren geleden dat het Duitsche keizerrijk werd geconstitueerd. De liberale bladen juichten en roemden als om strijd over vooruitgang, 't Zou echter moeilijk vallen eeus duidelijk aan te wijzen, waarin die ontzettende vooruitgang bestaat. Volgens onze wjjze van zien is er noch op intel lectueel noch op materieel gebied iets van vooruitgang merkbaar. In 't financieele wellicht? Geenszins, tenzij bij enkele woe- kerjoden, doch dat zijn sporadische gevul- len, die aan den algemeenen toestand niets afdoen. De emigratie levert trouwens de moetende gehoorzaam zijn aan ziin plicht en ver zocht den gevangene hem te willen volgen. Hemel, mijne arme vrouu riep nu Middle ton bevende uitwant eerst thans dacht hij aan haar en haren ziekelijken toestand, die haar zulk een zwaren slag niet zoude doen overleven, en dit, dit brak hem het hart. Zijne vrienden trachtten hem gerust te stellen; boden zich aan te zijnent te blijven en zijne vrouw en zijne moeder alles op de verschoonend- ste wijze bekend te maken. Daar zij echter hoop ten, dat de dokter binnen weinige dagen weder om in vrijheid zoude gesteld worden, wilden zij vooreerst nog zwijgen, van het of ander voor wendsel voor zijn lang uitblijven gebruik maken, en eerst dan tot eene verklaring komen, wanneer de uiterste noodzakelijkheid zulks noodig maakte. Allen hielden het voor het beste, dat de dokter zonder afscheid te nemen vertrekken zoude, en daar Middleton zelf vreesde, dat hij bij het vaar wel zeggen geen meester van zijn gevoel zoude blijven, zoo begaf hij zich naar den stal, zadelde zijn paarden en reed met de gerechtsdienaren de tuindeur uit. D* gedachten san de gevangenis en het pijnlijk onderzoek, dat hem te wachten stond, knaagden aan zijn binnenste en over schaduwden zijn anders zoo vriendelijk en vroolijk gelaat met zwaarmoedigheid en bekommernis. De hoop der beide vrienden van den dokter werd niet verwezenlijkt; integendeel, de bewijzen beste proef op de som. Naast deze staat Hansjakob die in zijn jongste werk im mers openlijk getuigt: dat de Duitsche burger veel betaalt en weinig verdient. Neen, het liberalisme werkt ook in Prui sen den vooruitgang tegen. Het beeft ook in dat land de belastingen tot een vroeger ongekend cijfer opgevoerd en bet spot met de waarschuwende stem die van conserva tieve zijde is opgegaan en die voortdu rende belasting-vermindering voor het volk beoogde. 't Is voor Pruisens bevolking te hopen dat de gszonde reactie zich esne ruims baan mag breken, zoo nist heden, dan morgen, zoo niet onder deze Regeering, dan onder hare opvolgster. De toestand is an ders onhoudbaar. De half-ofïiciëele Provinzial Correspondenz wijst er op dat Prins von Bismarck aan 't einde van dit twintigjarig regeeriugs tijdperk, nog den Keizer ter zijde «taat en dat hij dezelfde beginselen nog huldigt en vertegenwoordigt als in den tijd der conflicten. Wanneer wij deze aanwijzingen goed verstaan dan dienen zij om aan het adres der Fortschritts-mannen en seces- sionisten een ernstigen afscheidsgroet toe te zwaaien. Mocht dit zoo zijn, dan zou liet voor den grijzen Keizer nog mogelijk wezen, ook in bet binnenland zulke uitstekende resultaten te verkrjjgen, als hjj tot dusver op het veld der buitenlandsche politiek moclit verwerven. Zoodra met het libera lisme gebroken wordt, krijgt de eenheid hare volle wijding en kracht door inwen dige samenwerking op christelijke grond slagen en beginselen. Of Pruisens hemel helder wordt of dat er nog eenige onweersbuien zich zullen voordoen, de Katholieken zullen geduldig moeten wachten de dingen die komen zul len. Misschien dat de barometer spoedig rijst en dan ook verkondigt dat er op den kouden regen een warme zonneschijn volgt. De gildekamer voor het vak van kanten, tullen, broderiën enz. heeft in haar bijeen komst van Maandag jl. zich bezig gehou den met de onlangs aangekondigde uitvin ding-Jacquard tot het namaken van de tegen hem werden gedurig sterker en gevaarlijker. De geweermaker namelijk had getuigd, dat de dokter kogels voor zijne pistolen bij hem had doen gieten ook had hij gezien dat hij kruit bij zich had, daar hij dit, terwijl hij bij hem in de werk plaats was, in een dik papier wikkelde. Verder was de dokter gaarne bereid, om de buks van John Singers mede nnar huis te nemen, welk geweer, zoo als bekend is, naast het lijk lag: ook vond men het geld, hetwelk een koopman den ouden Smithfield voor pelswerk en andere goederen had uitbetaald, alsmede de brieventasch van den vermoorde, bij den dokter; verder was zijn flanellen rok met bloed bevlekt en de kruithoorn droeg de eerste letters van de» dokters naam en beroep, ofschoon hij bepaald ontkende, dien ooit gezien te hebben. Al deze omstandigheden getuigden des te meer tegen Middleton, daar hij reeds de waarheid erkend had, dat hij den ouden Smithfitld, eenige mijlen verwijderd, had ingehaald en met hem was voortgereden tot daar, waar de weg zich scheidt. Ongelukkiger wijze verhinderde ook de nu voor ham zoo zeer ontijdig gevallen sneeuw een meer nauwkeurig onderzoek naar de hoeven van het paard, waarmede de werkelijke moordenaar de vlucht nam, en zoo stond du», niettegenstaan- de de bepaalde bewering van den dokter, dat hij onschuldig was, zijne zaak zeer slecht. echte Brusselsche kant. Men vreesde, dat daardoor bet band-kantwerk zou worden verdrongen. Maar uit de aan de Kamer verstrekte inlichtingen is gebleken, dat er geen vrees behoeft te best«an voor een comcurreutie, die aan dezen beroemden tak der Belgische industrie afbreuk zou doen- Yoor de oprichting ran een krank zinnigen-gesticht te Doornik heeft de Kamer O O f360,000 toegestaan. Het aantal krank zinnigen neemt in België ontsettend toe. Natuurlijk waar het geloof wordt verjaagd, trekt de waanzin binnen. Uit Durban wordt thans bericht, dat eene patrouille uit Pretoria een legerkamp der Boeren veroverde na levendigen strijd. Van de zijde der Boeren sneuvelden er 27 en werden velen gewond. Zij gingen op de vlucht, met achterlating van hunne levens middelen. Van de Engelschen sneuvelden er 4 eu werden er 5 gewond. Te Pretoria gaat alles goed. Te Koningsbergen heerscht zulk een ge brek, dat in de afgeloopen week telkens honderden broodelooze arbeiders roor het raadhuis stonden geschaard, om werk sinee- kende. Die treurige toestand kwam ook ter sprake in de eerste gemeenteraads-zit- ting van dit jaar. De eere-burgemeester zeide in zijn toespraak tot de nieuw ge kozen ledenHandel en vertier in ,onze stad hebben in de jongste jaren zeer ge leden, èn door de maatregelen van onzen oostelijken nabuur, èu ten gevolge van de nieuwe belasting en Tolwetten. Voorts kondigde bij tegen de eerstvolgende zit tingen een reeks vau voorstellen tot ver betering van den toestand aaa. Het Huis van Afgevaardigden heeft bij tweede lezing het voorstel van Windt- horst afgestemd. Von Rauchhaupt (cons.) stelde een gemotiveerde orde van dsn dag voor, waarna het wetsvoorstel zelf verwor pen werd met 254 tegen 115 stemmen. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Marseillaisedie het leger gesmaad en den moordaanslag van Bere- zowski verdedigd bad. Cluseret, redacteur, eu Robert, gérant van bet blad, zijn te dier zake bij verstek veroordeeld, de een Eindelijk brak de dag aan, op welken de ge zworenen over het lot van den ongelukkige zouden bealissen. De jury kwam bijeen, en het gerechtelijk verhoor nam een aanvang. Middletons verdediger sprak met warmte voor den op de bank zittenden aangeklaagde. Omtrent zijn onberispelijk en steeds eerlijk gedrag riep hij allen, die hem kenden, tot getuigsn, en wees op het geheele leven van den beschuldigde terug, als ook op de betrekking van vriendschap, waar in hij steeds met Smithfield gestaan had. Hij be riep zich met allen gemoedelijken aandrang op het gaweten der gezworenen, en bad hen, in hunne uitspraak hem voor onschuldig te verkla ren, die, als een te edel karakter bezittende, on mogelijk de roekelooze daad konde verricht hebben, ofschoon door een rampzaligen samenloop ran omatandigheden eene zware verdenking op zijn schouder» drukte. Mijneheeren 1 sprak de verdediger ten slotte tot de gezworenen, de zaak, die thans door u behandeld wordt, is een van die, waarop de uit spraak volkomen van toepassing i»Het is beier tien schuldigen vrij te spreken dan een onschul dige te veroordeelen. Zijt dus voorzichtig in het vellen van uw vonnis, waartoe God u de noodige wijsheid scheuken en verhoeden moge, dat er uit de verwikkeling van een zoo noodlottig samen treffen van gebeurtenissen een rechterlijke moord gepleegd worde. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1