N I E U w E No. 455. Zondag 6 Februari 1881. 6e Jaargang. Geen twee maten. BUITENLAND. eem"ki feuilleton. de SLUIPMOORD. Engeland. Duitschland. 11UIIIXIISII!E COlRilT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor HaarlemJ 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Wr 'A i. r~ f- 1 ÜS®$EEBiÏ!r>» tf aiasgiiii/P' AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. In onze vorige beschouwing, aan de jongste gebeurtenissen op parlementair terrein in uitschland gewijd, lieten wij nog een punt rusten, waarop wij thans de aandacht willen vestigen. Wij bedoelen de houding der Israëlitische ibeiale pers en van de Parlementsleden, welke door haar steeds worden in bescher ming genomen, met betrekking tot 't voor stel-Windthorst, om de hardheid der Mei- wetten eenigzius te verzachten. Het standpunt, dat door de radicaal-Joodschc organen en haar vrienden en woordvoerders tegenover de klachten der Katholieken wordt ingeuomen, verdient daarom in 't bizonder de aandacht, omdat het een belangrijke bij drage levert tot kenschetsing van het ware karakter en de onderlinge verhouding der partijen. De liberalen (op zeer enkele en loffelijke uitzonderingen na, waaraan men hulde moet brengen, doch die niets afdoen ter beoor deeling van het gedrag der partijen) buiten de Kamer schreven en de liberalen in de Kamer spraken en stemden tegen 't voor stel van het Centrum. Nu hebben ook de leden der rechterzijde het voorstel helpen verwerpen, (wij wraak ten hun houding in ons vorig artikel) doch zjj stelden minstens nog een motie voor, waarin de billijkheid der grieven van de Katholieken werd erkend. Dat was wel bitter weinig, maar het was toch iets. Bo vendien werden van den kant der rechter zijde woorden vatl verzoening gesproken, waarvoor de sprekers van 't Centrum zich zeer erkentelijk toonden. De Joodsch-radicale richting was en bleef onverdraagzaam in de hoogste mate, zij wilde van geen wijken of toegeven hoege naamd hooren. Hie hardnekkigheid, dat volharden bij de politiek der verdrukking is daarom vooral zoo merkwaardig, omdat zij zoo sterk con trasteert met hetgeen weinige weken in datzelfde Pruisische Huis van Afgevaar digden voorviel. Toen was er sprake van de zoogenaamde anti-Semitische beweging. Men weet wat daaronder verstaan wordt, doch wij zullen, tot recht van verstand' van onze redeneering, het kortelijk her inneren. Iii de laatste jaren viel de aandacht (in Vervolg.) De gedachte onschuldig veroordeeld en gericht e worden, had iets troostrijks voor hem, doch cm» W8S ll6m het <ienkb<!el,1> zijn geheel erzorgde kinderen, een ziekelijke vrouw en 11 gryze moeder in de booze wereld achter te aten. Om der kinderen wil had hij gaarne wil ei bhjven leven, want hunne harten, waarin hij had V Van ^odsvrgoht reeds vroeg gestrooid het' Kn<ien' Z0Efler °pzicUt Zijnde' 200 hcht voor bedrukte "'"P hemelwaarts en I w" Wf zijn 00gen ding, indien zu!ks ml 7™ lingen overeenstemde J W1JZe bedoe_ Daar werd op eens ,i. i I, e zware ijzeren deur ont grendeld, en bij het rif Men ged.ente, T" «ijn kerke, binnen. m""eU S™'"*1'1. Middleton stond op, en viel in hetzdfde oogenbhk, met den uitroep: PrestonVolheim ue armen zijner vrienden. Toen de eerste aandoening voorbij was, vroeg i Het een weemoedigen glimlach, of zij gei;0! Pruisen en Duitschland) zeer bizonder op t verschijnsel, hoe op menig gebied, van handel, nijverheid, pers, enz. het Joodsch element zich ontzettend op den voorgrond drong, met het gevolg, dat het Christelijk element op den achtergrond geraakte. Door de macht van 't geld beheerschen de Semiten de beurs, terwijl zij, gesteund door de ongeloovige Christenen, die ook in de politiek meest zeer liberale denkbeelden zijn toegedaan, een ontzettenden invloed erlangden in de Parlementen. Wij zullen wel niet uitdrukkelijk behoe ven aan te tooneu, hoe de Vrijmetselaars, (men zou ze meer eigenaardig de vrij-af- biekers kunnen noemen) de natuurlijke boudgeuooten van de vereenigde Joodsch- onchristelijke richting zich tooneu. Als er iets tegen het geloof in den Gekruisten God valt te doen, dan zijn de Loges, 't spreekt van zelf, er altijd bij. Dat verjoodschen van de maatschappij maakte de ongerustheid van velen gaande. Hoewel de eindelijke zegepraal van het Kruis verzekerd is, zoo kan het Rijk der duister nis toch aan de lijdende en strijdende Kerk veel kwaads berokkenen, waartegen door de geloovigen dient te wordeu gewaakt. Wij moeten doen wat wij vermogen, dan kunnen wij vrijmoedig de ontwikkeling der gebeurtenissen afwachten. Niet enkel echter de geloovigen begon nen ernstig acht te geveu op 't veld winnen van de Semiten en hun overwicht. Er waren ook nadenkende vrijzinnigen, (bv. prof. Treitschke) die met eenige be duchtheid zich afvroegenmoet er niet iets gedaan worden om het gevaar, dat de Christelijk-Germaansche beschaving van de zijde van Israël bedreigt, af te wenden? /oo werd van meer dan een zijde de quaestie aan de orde gesteld. Zeer onstuimige meetings werden gehou- deu. Zekere dominé Stocker stond aan t hoofd der beweging, 't Ligt niet op onzen weg de middelen, of liever de woor den (want verder kwam 't nog niet) tot agitatie nier aan een kritiek te onderwer pen. Genoeg zij 't te constateeren, dat er nog niets meer gedaan werd dan gerede neerd, overwogen, welk medicijn tegen 't ge constateerd ziekteverschijnsel redding zou bieden. Toevallig kregen een paar heeren in een omnibus of tramwagen dispuut met een paar andere heeren, waarbij het nog al onstuimig men waren, ora hem voor deze wereld vaarwel te zeggen. Neen, Middletonzeide Volheim, wij zijn gekomen om u te redden, om u uwe vrijheid weder te geven. Nu kleurde een onuitsprekelijke vreugde de bleeke wangen van den ter dood veroordeelde, en met den kreetGod, hoe goed zijt Gijviel hij andermaal op de kniëen. Nu brachten zijn vrienden den vinger aan de lippen, en geboden hem zacht te spreken, en elk gerucht te vermijden. Andermaal stond Middleton op, zag zijn vrienden met bevreemding aan, en nu eerst hun ne vermomming gewaar wordende, zeide hij op een droevigen toon ik heb mij niet bedrogen De moordenaar werd niet ontdekt, en gij wilt mij heimelijk uit den kerker voeren; spreekt, is het niet zoo? Ja, het is zoo, doch spoedig, Middleton, fluisterde Volheimhet oegenblik is kostbaar, en het is hier de plaats niet, om verklaringen te geven. Nu wierp Preston den dokter een mantel om, drukte hem een breedgeranden hoed op het hoofd, vatte hem bij de hand en voerde hem naar de deur. Met eenig geweld trok de dokter zijne hand terug, lag hoed en mantel af en zeidehet smart mij, dat gij u mijnentwege verontrust hebt; dan, als een misdadiger ontvlucht ik niet! Wanneer toeging, doch 't geheele standje was uitge lekt door 't feit, dat twee voorstanders der anti-Semitische agitatie hardop over die zaak hadden zitten praten, 't geen twee Israëlieten geweldig had gehinderd. Terstond werd in de gansche Joodsch- liberale pers alarm geslagen. Moord en brand werd er geschreeuwd, 't Was alsof O minstens 1000 Joden waren gestraft met den koorde. Een interpellatie werd aangekondigd, waartoe als aanleiding werd genomen de omstandigheid, dat de anti-Semiten, ge bruik makend van hun grondwettig recht, bij adres aan den Rijkskanselier op de be denkelijke zijde van de veeljarige Semitische beweging (waartegen de pas ontstane auti- Semitische de reactie is) wordt gewezen en eenige maatregelen van redres werden op gesomd. Bij gelegenheid van het debat over die interpellatie wees Dr. Windthorst en anderen op het feit, hoe diezelfde Joden en liberalen die nu moord en brand schreeuwden over de vervolging met ivoorden en phrasen van de Joden, dapper hadden meê geholpen aan 't vervolgen met daden en wetten van de Roomsch-Katholieken. Daarom meenen wij nog eens dit anti- Semitisch gezichtspunt uit de discussie over het jongste verworpen voorstel-Windt- horst te moeten releveereu. De tegenstelling tusschen de houding der Joodsch-liberale richting bij 't Semiten- debat en de beraadslaging over de ver- O O drukking der Katholieken is zeer leerzaam. De Joden mogen niet met het uiterste gedeelte van een nagel worden aangeraakt, of heel de liberale bent loopt te wapen maar de Katholieken die zijn vogelvrij, tegen hen mag alles worden ondernomen. Daartegen nu moet elk Christenhart, ook van de gemoedelijke Hervormdgezinden, opkomen. Zulk een meten met twee maten veroordeelt een zoogenaamde Staatkunde (een deftig woord voor een zeer gemeene zaak) welke zich aan die taktiek schuldig maakt. Als partij, sprak en stemde de gansche Joodsch-liberale richting tegen 't voorstel- Windthorst en tegen 't voorstel der rech terzijde, waarvan minstens tien beleden dat er geestelijke nood in tal van Roomsch- Katholieke Gemeenten bestaat. Men weet dus, wat men aan die Semi ten en hun ongeloovige medestanders heeft. het niet in het plan van God ligt, mij te red den, zoo zal ik den dood eens onschuldigeu met gelatenheid te gemoet gaan. Ik bid u, mijne dierbare betrekkingen te troosten eu hun lot, na mijn verscheiden, ter harte te nemen. Verbaasd zagen de beide vrienden elkander aan, en Volheim, die van meening was, dat Mid dleton de gevangenis niet wilde verlaten, ten einde zich bij net mislukken der vlucht niet aan nog grootere onaangenaamheden bloot te stellen, zei de tot hem, dat alle moeielijkheden uit den weg geruimd waren, dewijl met zelfs den gevangen bewaarder in zijn belang had weten over te halen. De goede man, zeide Volheim, wiens vrouw en kinderen gij, om zoo te zeggen, van den rand des grafs gered, en aan hem hebt terugge ven, gaf, door erkentelijkheid gedrongen, aan ons verlangen gehoor. Zoodra gij de gevangenis ach ter den rug hebt, zal hij de ijzeren tralie, die zich voor het venster bevindt, afvijlen, en alzoo de verdenking van zich weren; dat hij aan uwe ontvluchting behulpzaam was. De postpaarden staan gereed, gij begeeft u naar Texas; uwe familie volgt uge neemt een anderen naam aan en zoo drijft het onweder voorbij, hetwelk u dreigt te verpletteren. Middleton schudde het hoofd. Er zijn thans nog vele goede menschen, zeide hij, die aan mijne onschuld gelooven, ofschoon ik ook word erecht gesteldontvlucht ik de gevangenis, zoo De vrijheid willen zij verzekeren aan allenbehalve aan 't geloof. Doch we willen bet in allen eenvoud ge vraagd hebben, hebben de Semiten wel recht om te klagen over 't bedreigen van hun rechten eu vrijheden, wanneer zij die van anderen helpen vernietigen of medewerken dat zij vernield blijven Willen de Joden verzekerd zijn van 't voortdurend genot van de rechten en vrij heden, welke hun niet misgund of betwist worden, dan moeten zij, gelijk Dr. Windt horst en anderen in 't Huis van afgevaar- digden betoogden, ophouden de steunpilaren der onvrijzinuigheid te ziin. Zoolang zij door overmoed zich treurig blijven kenmerken, steeds gereed staan om ieder streven te helpen bevorderen, 't welk op het belagen van de vrijheid der geloo vigen gericht is, zullen zij 't niet vreemd kunnen vinden, dat velen hun overwicht als een groot gevaar voor de Christen maatschappij beschouwen. Eerst als de Joden tot de overtuiging zullen komen, dat alleen de ware vrijzin nigheid door hen moet worden gesteund, dat zij dus tegen allen dwang en verdruk king moeten helpen strijden, zullen zij zei ven de meest bevredigende oplossing kunnen geven van de inoeiljjkbeden hunner positie, waarop wij nog onlangs, aan de hand der historie, wezen. Wij willen niemands rechten miskennen of aangetast zien; alzoo zoo min die der Joden als die van wie ook; doch wij wagen daar tegenover dan ook dat men met die zelfde vrijheidsmaat den Katholieken hun rechten zal toemeten. Bij de Regeering moet het bericht ont vangen zijudat eenige helsche machines uit Amerika naar de een of andere plaats van het Ver. Koninkrijk gezonden zijn. In Augustus eu September zal ter ge legenheid van het zilveren bruiloftsfeest van den Groothertog van Baden te Carls- ruhe een tentoonstelling van kunst en in dustrie gehouden worden, welke ook de schilder- en teekenkunst, plastische kunst werken en architectonische ontwerpen om vatten zal. zal niemand er meer aan twijfelen, dat ik wer kelijk de misdaad beging; ik blijf dus en ver flouw op God, in wiens hand ons leven en onze adem is. Deze woorden op een beslissenden toon uitgesproken, maakten alle verdere tegenspraak onmogelijk; nu volgde er een aandoenelijk af scheid; men drukte elkander, in de hope des zaligen wederziens, de hand. Volheim en Preston verlie ten de gevangenis met stille bewondering der godsdienstige kracht, welke hun vriend bezielde. V. DE ONTDEKKING. Met gebogen hooiden en van smart en droef heid vervulde harten, wegens het mislukken hun nen vriend door de vlucht te redden, reden de beide vrienden zwijgende naar de herberg terug, alwaar zij het paard voor Middleton hadden doen in gereedheid brengen. Na hunne paarden aan den stalknecht te hebben overgegeven, wik kelden zij zich in hunne mantels en lagen zich op eene bank naast het vuur neder, meer om aan hunne gedachten den vrijen loop te geven, dan wel om rust te genieten. Daar het hun voornemen was, hun vriend tot aan de plaats te vergezellen, waar hij zich in veilig heid zoude bevinden, hadden zij zich als jagers toe gerust; hunne geweren, weitasschen en kruithoorns hingen aan de leuning van de niet gemakkelijke rust plaats, waarop zij zich hadden nedergevleid. [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1