B1NNENLA N 1)7" Oostenrijk-Hongarije. De begrafenis van kardinaal Kutschker beeft Maandag jl. met groote plechtigheid en ouder toevloed van eene zeer talrijke menigte te Weenen plaats gevonden. De Keizer en alle Aartshertogen woonden haar bij. De Nuntius, msgr. Vannutellibijge staan door verscheidene Aartsbisschoppen en Bisschoppen^ verrichtte den lijkdienst. Turkij Doda-pacha, Bibdoba en Abdul-bey zijn gearresteerd wegens pogingen om Albanië in opstand te brengen. Vier bataljons Al- baansche troepen zijn gedeserteerd. De hoofden der Albaansche Liga deden alle Turksche ambtenaren gevangen nemen, den voorraad en de wapenmagazijnen plun deren, de telegraafdraden afsnijden en het station te Skapo bezetten. Rusland. Een officieel bericht van generaal Sko- beleff meldt bizonderhedeu omtrent de ver overing van Geok Tepe en noemt de ver liezen van den vijand buitengewoon groot. De graven zijn overvol met lijken. Vele vijanden zijn op de vlucht nedergesabeld. Bovendien zyn 4000 lijken in de vesting gevonden. De Russen maakten een groote menigte geweren, stukken geschut, ammunitie, ver scheiden vaandels, vele fusten meel en veel fourage buit. Zij namen 4000 gezinnen ge vangen; ook vonden zij 700 pelsen. Amerika. Een sneeuwstorm woedt over een groot gedeelte van het land. Er heerscht hier vinnige kou. De scheepvaart in de haven van New-York is door het ijs gestremd. Eenige spoortreinen in het westen zijn in de sneeuw blijven steken. Uit Californië wordt hevige regen ge meld. Als het water daar niet spoedig daalt, zal de tarweoogst groote schade lijden. GEMENGD NIEUWS. Amsterdam, 3 Februari. Bij een brand alhier heeft een meisje door den schrik haar spraak vermogen verloren. Montfoort, 3 Februari. In den nacht van 30 op 31 Januari werd bij den landbouwer Ant. Krom wijk een brutale diefstal gepleegd. De schoorsteen was gevuld met het spek van drie vette varkens; deze geheele voorraad, op twee hammen na, is ontvreemd. Bergen-op-Zoom, 3 Februari. Alhier zijn twee knapen van 12 en 13 jaar, die zich op het brooze ijs waagden, er doorgezakt en ver dronken. Schiedam, 3 Februari. Onze stadgenoot, de heer J. D. Pater, kapiteiu vau den Ned. schoe ner Beredina, is op 19 Jan. j. 1.op reis van Paler mo naar Amsterdam, door een stortzee overboord geslagen en verdronken. Piershil, 3 Februari. Onder deze gemeente geraakte gisteren een kind, dat met een ander door de moeder voor eenige oogenblikken achter gelaten was, in brand, hetwelk zulke ernstige gevolgen had, dat het kind er aan is bezweken. Leeuwarden, 3 Februari. Uit het tuchthuis alhier werd Dinsdag een man ontslagen, oud 65 jaren, die niet minder dan 42 jaren gevangenis- Straf heeft ondergaan, te weten 32 jaar crimineel en 10 jaar correctioneel. Een Schotsche dame te Liverpool deed haar minnaar een proces aan wegens ver breking van huwelijksbelofte en schilderde hem als zulk een gemeenen schurk af, dat dc Jury oordeelde, dat zij hem nog wel iets toe mocht betalen, uit blijdschap dat hij niet met haar trouwde. In het Teutoburgerwoud is verleden week door een houtvester een wilde kat gescho ten die van den neus tot het einde vnn den staart een meter lang was; de staart zelf was niet meer dan 28 cM. lang. Wilde katten ko men in de bosschen van die streek herhaalde lijk voor, maar zelden zijn zij zoo groot als dit exemplaar. Verleden jaar werd er eene geschoten, die ook vrij groot Was, 65 cM. zonder en 96 cM. met den staart. De stoker W. Barrow, van de Etigel- sche stoomboot Minnie, aan het spoorwegterrein te Ter-Neuzen liggende, is in den nacht van 1 op 2 dezer, van den wal aan boord willende gaan, in het Kanaal gestort en verdronken; daar het lijk nog niet is gevonden, is het waarschijnlijk met den stroom, bij de aftapping, medegevoerd. Eigen Hulp schijnt een geheim genoot schap of zoo iets te worden. Het Hoofdbestuur heeft nl. besloten, versiag te geven van zijn han delingen en besprekingen „althans voor zoover deze voor publiekmaking vatbaar zijn". De stad Lu d wigs burg ontving dezer dagen een onverwacht geschenk, nl. een pakje met 10.000 mark aan banknoten. De zender heeft zijn naam verzwegen en slechts de voor waarde aan het geschenk verbonden, dat het zou dienen tot werkverschaffing aan werklieden, en wel door het aanleggen van een verbindings straat naar de villa van Prinses Marie, gemalin van Prins Wilhelm van Wurtemberg. Die straat zou de naam van Marie- of. Waldeck-straat ont vangen. (Priuses Mario stamt uit het Huis van Waldeck.) Men kan volstrekt niet gissen, wie ue gulle ge", er is misschien de eene of ander ver eerder der Prinses, die onbekend wil blijven. Op 'sKonings verjaardag zal aan elke kompagnie infanterie eene som van f35 verstrekt worden tot het aanschaffen van kleine geriefe lijkheden voor de onderofficieren cn de soldaten. I In het dorp Finkega, gem. Weststel lingwerf, werd Dinsdag-avond omstreeks half 9 uur de persoon van J. S. Bartjes, een man van ongeveer 50 jaar, terwijl hij rustig bij zijne moe der, bij wie hij inwoonde, te huis zat, door een schot hagel in het hoofd getroffen, zoodat hij be wusteloos neerzonk. Onmiddellijk werd uit het naburige Noordwolde geneeskundige hulp inge roepen, maar de geneesheer kon bij zijn komst slechts den dood constateereu. De moordenaar moet door een opening van het venster het ge weer hebben aangelegd en afgeschoten. Er bestaan sterke vermoedens tegen zekere J. H. te Noord wolde, een zwager vau den verslagene. De Dusseldorfer Anzeiger bericht, dat. Woensdag-ochtend ten zes uur de zoon van den Erfprins von Hohenzolleïn, den troonopvolger van Rumenië, door drie mannen uit den tuin van het slot Jagerhof met geweld ontvoerd is, in een gereed staand rijtuig gebracht en bij Volmer- werth over den Rijn gezet. Bij Sturzelberg gelukte het den Prins, wieu onderweg het haar afgesne den er de kleederen uitgetrokken waren, te ont komen, zoodat hij des namiddags terugkeerde. De daders zijn onbekend. Reeds vroeger maakten wij melding van verschillende methoden om de vervalsching van cheques, wissels enz. te voorkomen, en op dit voorzeker niet onbelangrijke gebied is onlangs een groote stap voorwaarts gedaan. De Engel- schen gebruikeu nl. tegenwoordig een met lakmoes gekleurd wissel- of cheque-papier, waarover, door middel van zuringzuur, ornamentale lijnen gedrukt worden, welke natuurlijk tengevolge van de wer king van hot zuur op de blauwe kleurstof rood gekleurd zijn. Zoodra men nu beproeft den inkt door zuren te verwijderen, wordt de geheele on dergrond rood gekleurd. Wanneer men vervolgens door alkaliën dit rood weder blauw zou willen maken, zou het geheel blauw worden en zoo natuurlijk de vervalsching aan het licht brengen. Door een Franschman, nu eens geen Amerikaan, is een middel bedacht om sneltreinen iri staat te stellen kleine stations voorbij te stoo- men en toch passagiers en goederen op te nemen. Een „wachtrijtuig", dat een eigen stoommachine heeft, staat, met de reizigers en goederen, aan het station, terzijde van den weg, den sneltrein af te wachten. De trein grijpt dan, met een haak aan zijn achtersten waggon in een ring die aan een touw is vastgemaakt, dat om een cylinder in het wachtrijtuig gewonden is. De cylinder begint het touw af te winden en drukt daarbij eenige daar aangebrachte veêien samen, zoodat het rijtuig niet met een plotselingen schok, maar geleidelijk in dezelfde snelle vaart als de trein wordt voortbewogen. Dan windt de machine het touw weer op, het rijtuig wordt met den trein ver bonden en de menschen en goederen daarin over gebracht. Is dat geschied dan wordt het rijtuig weer losgemaakt en stoomt alleen naar het station terug. Zoo kan men veel tijd uitwinnen. Te Turin heeft men een nieuwe u i t- vinding gedaan, die in staat zal stellen in het donker te lezen. Zij bestaat in de toepassing van lichtgevende zelfstandigheden op drukinkt, waar door het gedrukte licht vindt in het donker, zoo dat men voortaan des nachts, zonder lamp, zeer goed zal kunnen lezen. Men,-zegt dat te Turin een nieuwsblad zal worden uitgegeven dat met dien wonderinkt zal worden gedrukt. T e n a 11 e n t ij d e, z e g t de Tijd, heeft het als een axioma gegolden, dat gedachten tolvrij zijn. Wij ontdekken nu, tot onze niet geringe verbazing, dat het groote voertuig der hedendaagsche be schaving, de godsdieustlooze school, zelfs daarin verandering heeft gebracht. Inderdaad, het ver mogen van den vooruitgang is tegenwoordig on begrensd! Het Handelsblad heeft eergisteren gemeld, dat mejuffrouw Lorjé, een leerlinge der Tooneelschool, weldra onder dc artisten der schouw- burgvereenigiug genaamd: Het Nederlandsche Tooneel, zou worden opgeiiumen. Heden spreekt de directeur-gerant dier vereeniging, door een in gezonden stuk aan hetzelfde blad, dit nieuwtje tegen, onder anderen op grond van art. 36 van het reglement der tooneelschool, dat ouders, voog den en leerlingen verbiedt om „vóór het einde xamen der laatsteu, aan een contract met eenig tooneelbestuur te denken. De Locomotiefschat, dat de oor log op Atchiu tot nu toe honderd-acht en-vijftig milli- oen gulden aan Nederland gekost heeft, 't Is wel! Van zekeren lluddy, postmeester te Lismore, wordt verhaald, dat hij in het 97ste jaar van zijn leven, om eene weddenschap, van die stad naar Fermoy reisde in een oesterton, getrokken door een varken, een das, twee katten, een gans en een ezel, met eene groote roode slaapmuts op zijn hoofd, een varkensdrijverszweep in de eene hand en een gewone koehoorn in de andere, waarop hij blies om zijn span aan te moedigen en te waarschuwen dat hij daar aankwam. Onder de A ra bieren w ord t iemand van aanzien of van edele geboorte beschouwd als een „veel-oomig" man, waaronder verstaan wordt een man, die in zijn stamboek een aantal bizonder knappe ooms kan aanwijzen. Een Arabier is er trotsch op, een braaf of beroemd man zijn oom te noemen. Een reiziger verhaalt dat hij eens bij de poort van eene Arabische stad eene vrouw zag, die in grooten angst heen en weór liep, en hij hoorde haar om hulp roepen met de woorden: „Wie onder u kent zijn oom?" D. t wilde zeggen: „Wie heeft een edelen voorvader en wil zijner waardig handelen?" Dit beroep had terstoud de gewensclite uitwerking op de omstanders; want een hunner trad vooruit, kwam naar dc vrouw toe en bood haar zijn bijstand aan. Toen in 1860 de Koningin van Enge land Parijs bezocht, werd, onder leiding van den prefect der Seine, een groot feest georganiseerd. Den avond voor het feest was alles gereed, de prefect betuigde den architect zijua tevredenheid, en deze verzocht hem, als belooning aan Konin gin Victoria voorgesteld te mogen worden. „Met den leelijker. baard dien ge draagt niet: als gij u scheren laat, met genoegen," was het antwoord. Den volgenden dag had de architect een zwaren strijd te voeren tusachen de liefde voor zijn baard en het verlangen om aan de Koningin voorge steld te worden. Eindelijk zegevierde het ver langen. Hij liet zich scheren en volgde nu den prefect overal. Er werden tal van personen voor gesteld, maar ondanks al zijn wenken kwam hij niet aan de beurt. „Waar blijft ge nu met uw belofte?" vroeg hij tien prefect. „Welke?" „Wel, om mij aan de Koningin voor te stellen." „Als wat?" „Als organisateur van het feest; ik heb mij opzettelijk er voor laten scheren." „Zijt gij het?" roept de prefect, cn barst in lachen uit, „dat hadt ge mij eerder moeten zeggen; ik had u niet herkend!" Een componist, wien de Muzen zooal geen roem toch groote vruchtbaarheid schonken, plaatste dezer dagen in de Lauenburger Zeityng de volgende 'advertentie: „Heeren uitgevers in het Duitsche Rijk worden verzocht schriftelijk aan mijn adres een bod te doen op miine oorspron kelijke opera's. Ik heb er 21 van 5 bedrijven ge reed. Iedere opera beslaat 200 a 300 bladzijden. Aan den meestbiedende zend ik terstond een werk tegen overmaking van het bedrag per post wissel. Friedr. Theod. Eggert, dichter en compo nist, Lauenburg, in Pommeren. De Keizerin van Oostenrijk gaat dit jaar in Schotland jagen. Het jachtvermaak, dat zij verleden jaar in Ierland smaakt», kostte haar ongeveer f240,000. Daar zij ditmaal weder een gevolg van 80 personen met haar eigen paarden medebrengt en het leven in Schotland duurder is dan in Ierland, zal het haar dit jaar natuurlijk niet goedkoopsr uitkomen. Twee aanzienlijke Spaansche dames te Parijs zijn onlangs bijna gestikt door den geut- van levende bloemen, die zij overvloedig in bet haar en op haar baljapon droegen. Zij kwamen met hare echtgenooten in een dichtgesloten rijtuig van een soiree bij Koningin Isabella en voerden eerst een vroolijk, levendig gesprek. Maar weldra zwegen beiden, en de man der eene dame werd ongerust toen hij op zijn vragen en opmerkingen geen antwoord kreeg, en hij zelf ook benauwd werd door den geur der bloemen. Hij liet stil houden, maakte het portier open, en vond de beide dames bewusteloos liggen. Zij kwamen echter zoodra zij in de open lucht gebracht waren weer bij en een zware verkoudheid, door den plotselingen overgang, was het eenige onaange name gevolg, dat zij van het geval ondervonden. Maandag j 1. werd ui t h e4 v a a r w a t er t e Kiel, gera. Hoogezand, opgevischt het lijk van den tolgaarder en wegwerker J. van der Ark, die sedert December van het vorige jaar werd vermist en omtrent wiens raadselachtig verdwij nen allerlei vreemde geruchten waren verspreid. Na herkenning is het lijk onmiddellijk ter aarde besteld. Een loffelijk voorbeeld van'plichtsbe- trachting bij den jongsten sneeuwstorm gaf ook de brievenbesteller Prins te Hoorn, die als hulp conducteur dienst deed. Woensdag 19 Jan. gitig hij des voormiddags om 11 uur per slede naar Pur- merende, gat aldaar de brieven enz. af en vertrok onmiddellijk weder naar Hoorn. Van daar baande hij zich 's avonds 11 uur, met levensgevaar, weder een weg door de opgehoopte sneeuw naar Puvmerende, om van daar na aankomst der blieven van Amster dam naar Hoorn terug te keeren, alwaar hij Donderdag-namiddag 2 uur aankwam, zoodat hij 26 uur achtereen in het barre weer bezig was. De justitie te Brussel heeft een aan tal druksteenen in beslag genomen, die gediend hebben voor de afbeeldingen in zedekwetsende al manakken, die tegenwoordig in België worden verkocht. Het Russische blad Golos m e ld tdat een toestel om den mensch in staat teslellen als een vogel, alleen mot eigen spierkracht, te vliegen en zich in alle richtingen in de lucht te bewegen, thans werkelijk is uitgevonden en wel door een wiskundige, prof. Juvenalief, hoogleeraar aan de Universiteit te Kicff. De Academie van Weten schappen, waaraan de uitvinder een model van zijn toestel heeft aangeboden, moet zijn uitvinding hoogst belangrijk hebben genoemd. Bij het watersnoodsconcert, door de koninklijke liedertafel Kunst en Vriendschap te Amsterdam 8 Maart e.k. in het Volkspaleis te geven, zullen de buffetten door eenige dames van leden worden bediend en de bediening in de zaal geschieden door leden der liedertafel. Een tarief voor ververschiugen wordt niet vastgesteld. Elk consument betaalt naar goedvinden. Een Frausch dagblad meldt het vol gende-. „Groote opschudding onder de Engelsche kolonie van Pau. Een jong Russisch officier, graaf vau Stackelberg, verloor sedert eenige dagen groote sommen in den kring l' Union men spreekt zelfs van 200.000 fr. tegen den zoon van een Engelschen dominé MJuist had deze een partij gewonnen, waarvan de inzet 75,000 fr. bedroeg, toen de Russen, die het spel hadden nagezien, verklaarden, dat hij door bedrog ge wennen had. De jonge M. werd aangegrepen en buiten den kring gezet. De landgenooten van graaf van Stackelberg willen niet, dat hij de laatste partij betaalt." Te Parijs kan men thans eeiye vrouw zien, die niet alleen met haar tanden drie mannen oplicht, maar ook, aan haar haren hangende, van het plafond der zaal tot op den vloer neer daalt. Eenige Parijsche bladen noemen die ver tooningen gracieus en charmant. Nu, de gustibus non est disputandum. Uit Athene wordt gemeld: Vooreenï- ge dagen verscheen op klaarlichten dag in het dorpje Pelion een uit verscheidene leden bestaande dievenbende. Zij begaf zich naar de daar bestaande school, waaruit zij alle kinderen mede naar't ge bergte voerde.Dc ouders der kinderen durlden deleden der bende niet aan te vallen, daar zij tot de tanden gewapend waren. Den volgenden dag kwamen de kinderen met uitzondering van die der gegoede bewoners terug. Voor deze laatsten eischen de bandieten een som van vierhonderd dertig duizend franks als losgeld en dreigen de ouders bij aangifte met den dood hunner kinderen. Een fabrikant te New-York heeft, evenals een ander nu zeven jaar geleden, den gemeenteraad eene aanzienlijke som geboden, in dien hij zijne advertentiën op den rug van de politie-agenteu mag plakken. De vindingrijkheid van 's menschen geest neemt een hoogs vlucht. Misschien openbaart zij zich eerstdaags ook op de ruggen van de Hollandsche dienders Woensdag-nacht is te Zutfen tus- schcn twaalf en half één een vreeselijke brand uitgebroken in het bovenhuis van den slager Oorsprong, aldaar. Het geheele huis en het daar- aangrenzende kantoor en woonhuis der firma Van Gend en Loos werden een prooi der vlammen. Ook de omliggende gebouwen bekwamen aan merkelijke brandschade. De knecht van den slager die iu het bovenhuis sliep, is in de vlammen omgekomen. Ilpendam mag er zich op verhoavaar- digen, door politie-verordening (en haar stipte handhaving) de dronkenschap op Ilpendam's open baren weg te hebben uitgeroeid, zelfsop Nieuwjaarsdag. Woensdagll.isteAmsterdameen vree- selijk ongeluk gebeurd. In een huis op de Kei zersgracht is de min, die een zuigeling op den arm had en een hooge trap wilde afgaan, op een der "eerste treden uitgegleden en gevallen, met het gevolg, dat, terwijl zij zelve de handen uitstak om zich vast te klampen, het kind haar ontgleed en een oogenblik later als lijkje van den marme ren vloer werd opgenomen. Bij Bacharach, tusschen Coble n t z en Bingen, bevonden zich Donderdag-middag jl. on geveer 1000 personen op de ijsvlakte van den Rijn, toen deze onder donderend gekraak plot seling in beweging geraakte. Onder gegil en ge schreeuw vluchtte men naar den oever, en ofschoon nu er. dan een vluchtende door een schots zakte en een dikke keukenmeid zelfs een volkomen bad kreeg, is het ongeval gelukkig zonder Verlies van menschenlevens afgeloopcn. De Eerw. Heer Pascal, pastoor van Lagodivelle, is als offer van zijn plichtsbetrach ting gestorven. Ondanks den hevigen sneeuwstorm begaf hij zich op weg om een zieke te bezoeken. Men vond twee dagen later het lijk in deernis- waardigen toestand ten gevolge van een doodstrijd die schrikkelijk moet geweest zijn. Op de spoor weg werk en van Rhenen naar Veenendaal had Dinsdag 1 Februari een zeer ernstige vechtpartij plaats tusschen polderjongens, welke zoo hoog liep dat de aannemers ook voor den grond geslagen werden. Bij de politie is het reeds bekend gemaakt- Men zegt dat eenige mi litairen te paard zullen komen, om in deze stre ken de rust te bewaren, waartoe hier een politie agent te kort schiet. Wij lezen in eenr a dikaal dagblad van Parijs: „Weet gij wat het aanplakken der laatste redevoering van Gambetta gekost heeft? Vier- en-dertig-duizend franks. En brood voor den arme?" Uit Venetie schrijft men het volgen- de: Een Priester bracht de H. Teerspijs aan een zieke, aan de overzijde van de Sile woonachtig. Een talrijke menigte volgde den priester en ging met hem in een bootje dat hen naar den over kant moest voeren. Hetzij dat het bootje te klein was, hetzij dat het 't evenwicht verloor, alle zich daarin bevindende personen vielen te water. 27 lijken zijn reeds opgehaald, 22 vrouwen en 5 mannen en 10 personen ontbraken nog, de priester die de II. Geheimen droeg, werd met eenige andere personen gered. Maandag-middag is de beroemde orga nist Lemmens in het kasteel van Linterpoort, onder Sempst, nabij Mechelen, in 58 jarigen ouderdom overleden. Vooral de beweging ter be vordering van ware kerkmuziek in België lijdt hierdoor eeu gevoelig verlies. De Transvaalse he vlag wapperde Woensdag 11. ts Leiden uit de ramen van de kamer bewoond door den student B. uit de Transvaal, die door de Rechtbank van eene aanklacht was vrijgesproken. Zijn lotgenoot liet de Holland sche driekleur wapperen. Omtrent het in den grond boren door de Prinses Elizabeth van een schip aan de En gelsche kust wordt medegedeeld: De boot is in aanvaring geweest met het stoomschip Moorsley uit Sunderland, welke de Prinses met kracht in de flank gevaren is en daar belangrijke schade veroorzaakte, o. a. twee, gelukkig ongebruikte, kajuitshutten verbrijzelde en den stuurtoestel be schadigde. Mist was oorzaak van het ongeval, dat eker n g ernstiger gevolgen had kunnen hebben, indien de boot niet zoo dicht bij de plaats harer bestemming ware geweest, daar het sturen nagenoeg onmogelijk was geworden. Woensdag-ochtend is er te Hamburg in de Grosse Burstah brand ontstaan in een groot magazijn van zijden manufacturen, dat voor het grootste gedeelte vernield is. Voorraad en ge bouwen waren verzekerd voor 1,500,000 Mark. Eerst 's avonds omstreeks 6 uur was de brand gebluscht. Te Maastricht is Maandagavond tus schen 6 en 8 uur een prachtig nooderlicht waar genomen. Met de snelheid van den bliksem stegen lichtstralen in de hoogte, doorkruisten den halven omtrek des hemels en namen, al kronkelend, aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2