BINNENLAND. Naar men verneemt is iu het hos pitaal te Batavia een curieuse ontdekking gedaan omtrent de oorzaak van een oog ziekte, die in de laatste tijden bij een lötal soldaten aan het linkeroog was voor gekomen en waarom reeds verscheidenen finaal voor den dienst waren afgekeurd, als hebbende de staar. Dr. Kunert, off. v. gez.onlangs van verlof uit Europa terug gekeerd, waar hij zich bizonder op oog heelkunde heeft toegelegd, is tot de ont dekking gekomen dat die kwaal in hét linkeroog opzettelijk opgewekt was. Het is namelijk een in de heelkunde bekende zaak, dat door een zeer voorzichtige punctie op een zeer beperkte daartoe geschikte plaats in het oog tot een zeer beperkte diepte, een operatie, die binnen een speelruimte van zes millimeters beperkt is om wel te gelukken en dus een zeer geoefende hand eischt, een ontsteking in het oog kan uit gelokt worden, die overgaat in de staar, eene kwaal, die door de bekende operatie van katarakt-lichting weer te genezen is. Dr. Kunert heeft nu ontdekt, dat, hoe on waarschijnlijk ook, deze operatie door een niet deskundige op een zeker aantal mili tairen, die van den dienst ontslagen willen worden, is toegepast. Wie deze handige benadeeler van den lande is, is niet ont dekt; wel dat sommige der zieke oogen de litteekentjes droegen van lichte puncties op verkeerde plaatsen, alsof men eenige malen de proef vergeefs genomen had. Na deze ontdekking zal het verschijnsel wel niet meer voorkomen, want de aldus aan een oog blind gemaakten worden nu niet meer ontslagen, maar bij de artillerie aan grof werk gezet, tot tijd en wijle de kwaal rijp is geworden om door een tweede ope ratie verholpen te worden. Tilburg, 7 Febri'arl. Aan den Velthovenschen hoek alhier is een 2j»rig kindje in eene ton ge vallen, waarin het stoomwater wordt opgevangen, en noodlottig verdronken. Arcen, 7 Februari. Alhier is uit de Maas opgevischt het lijk van een schippersknecht, die in het begin van December 1.1., door de duister nis misleid, van de loopplank viel en in de rivier is verdronken. Nunspeet, 7 Februari. Zekere W. v. E., koopman ir. kalveren alhier, is Donderdag-avond van hier vertrokken en spoorloos verdwenen. Men meent gegronde reden te hebben om te vermoe den, dat hij met de landverhuizers, die heden van Botterdam zijn vertrokken, naar Noord- Amerika is verhuisd. Hij iaat eene vrouw en 1 kind onverzorgd achter. Vrijenban, 7 Februari. Gisteren-ochtend is in een hooischuit, liggende onder deze gemeente, levenloos gevonden zekere L. v. d. B., sjouwer, wonende te Delft. De man, doorgaans beschon ken, is vermoedelijk in den sterken drank gestikt. Arnhem, 7 Februari. Alhier hebben gisteren twee beschonken personen met elkander gevoch ten, waarbij de een den ander de rechterpols heeft afgesneden. Amsterdam, 7 Februari. Heden middag is iemand van een steiger aan een huis in aanbouw in de Eeguliersbreestraat op de straat gevallen, met het gevolg, dat zijn hersenpan verbrijzeld werd en hij onmiddellijk een lijk was. Maastricht, 7 Februari. Uit de Maas is heden opgevischt het lijk van een persoon, die sedert de overstrooming werd vermist. De verongelukte, een marskramer, had zijn mars nog aanhangen. Alkmaar, 7 Februari. Uit het ingestelde on derzoek is met voldoende zekerheid gebleken, dat de verdwenen ontvanger der registratie zich van Amsterdam over Vlissingen naar Engeland heeft begeven. 's Hertogenbosch, 7 Februari. Gisteren is bij de tweede brug buiten de Orthenpoort het lijk opgevischt van zekeren P. K., wonende in 't gehucht Gerven. GEMENGD NIEUWS. Naar aanleiding de r k un s tv e r ri c h t i n- gen van Signor Carlo, die in een kwartier alle)lei soort van landschappen op het doek toovert, brengt het N. v. d. D. in herinnering, dat on geveer honderd jaren geleden een Nederlandsch schilder, Jan Jozef Ignatius Van Straaten, (geb. te Utrecht in 1756) de kunstwereld te Londen, waar hij woonde, in verbazing bracht door zijn verwonderlijk snel schilderen. Hij leverde alle dagen 30 schilderijen ter grootte van een folio vel papier. Als hij aan het werk was, had hij altijd verscheidene potten met verf naast zich staan, een voor wolken, een ander voor weiden, een derde voor schaduwen, enz., en hij komman deerde dan den jongen die hem behulpzaam was kortaf: avondrood! water! wolken! doopte zijn penseel er in en schilderde er dapper op los tot hij weer wat anders nnodig had. Van Straaten beschilderde op die manier groote stukken doek van het eene eind tot het andere met landschap pen, en sneed die dan aan stukken, welke de koopers, volgens de mode van dien tijd, voor vuur- en tochtschermen gebruikten. Hij verkocht de stukken per voet en kon nooit genoeg schil deren om aan al de bestellingen te voldoen. Toen hij in 1808 overleed, liet hij een aanzienlijk vermogen na. Uit Nietap wordt bericht, dat del an d- bouwer Meinema, verdacht van den moord op zijn nicht, de wonden, die hij zich aan den hals heeft toegebracht en die door dr.- Schönfeld zijn verbonden, in een onbewaakt oogeublik met een spijker weder heeft geopend, ten gevolge waarvan hij is overleden. In de vorige week zijn in eene werk plaats der Noordduitsche Lloyd te Bremerhaven proeven genomen met de scheeps-ijsmachine der I fabriek van Kropp te Nordhausen. Zij hebben een schitterend resultaat geleverd. Uit water, hetwelk op 30 graad Celsius was verwarmd, werd goed ijs verkregen, en wel onder gelijke omstandigheden als zich onder den equator voordoen. Door de politie te Botterdam zijn op verzoek van de Badensche regeering aangehouden twee Duitsche jongens (de een 16 en de ander 161/'» jaar oud), die zich in Duitschland aan dief stal onder verzwarende omstandigheden hadden schuldig gemaakt. Bij hun aanhouding bleek, dat ieder hunner een geladen zesloopsrevolver bij zich droeg, waaromtrent de één opgaf dat hij die gekocht had om zich er mede te verdedigen, wanneer hij in het nauw gebracht mocht worden, en de ander dat hij voornemens was geweest, wanneer zijn geld op was en hij geen uilkomst meer wist, zich er mede van het leven te be- rooven. Dr. Pepper, een Engelsche scheikun dige, hield voor eenige jaren een reeks populaire voordrachten over scheikunde en hare voornaam ste toepassingen. Onder andere zaken vertoonde hij aan zijne hoorders twee en een half pond suiker, vervaardigd uit oude hemden. Hoe onge looflijk de zaak toen ook scheen, sedert is ieder van de waarheid overtuigd. Zelfs bestaat er nu een fabriek in Duitschland, die suiker fabriceert uit lompen. De manier van werken is vrij een voudig. De lompen worden behandeld met zwa velzuur, en daardoor omgezet in dextrinedeze wordt eerst behandeld met kalkmelk en daarna weer met zwavelzuur, waardoor de dextrine over gaat in druivensuiker. Nu reeds kan deze suiker in prijs zeer goed concurreeren met die weïke gewonnen wordt uit zetmeel, b. v. aardappelen. Vele andere stoffen, o. a. de cellulose, een voor naam bestanddeel van het vezelige hout, leenen zich tot dezelfde bewerking. In het centraalstation te Amsterdam worden vier ijzeren schermen gehangen, die bij eventueelen brand nedergelaten worden om de vlammen in hun weg te stuiten. Zij zijn inge richt als tooneelschermen en kunnen van veel nut zijn. Dezer dagen weiden op den Dam te. Amsterdam twee voortvluchtige Duitschers gear resteerd, die zich met een aanzienlijke som gelds verwijderd hadden. Onder geleide van Amster- damsche politie, die op aanwijzing van een inspec teur uit Bremen de arrestatie verrichtte, zijn ze naar Duitschland vertrokken. Thans moet er nog een zich hier of daar schuil houden. De speelbank te Monaco is weer de aanleiding tot twee zelfmoorden geweest. Een heer trad 's avonds met verwilderden blik de speelzaal binnen en riep; „Ik ben verloren mij blijft slechts over te sterven Ik heb 200,000 franks verspeeld!" De deurwachters van het Casino trachtten hem tot bedaren tc brengen, maar de ongelukkige wilde van niets hooren, trok een revolver uit zijn zak en joeg zich een kogel door het hoofd. Van alle kanten schoten de bedienden toe, het lijk werd weggedragen, de bloedvlekken op de trap werden schoongeveegd en binnen in de zaal ging het spel weer bedaard zijn gang. Daags daarna zag men een goed gekleed heer van ongeveer 60 jaren, die zijn geheel vermogen aan de bank verloren had, in vertwijfeling langs den zeeoever heen er. weer loopen, tot hij eindelijk bij kaap Martini, dicht bij Boquebrune, zich door een pistoolschot doodde. Een Engelsch journalist zou dezer dagen melding maken van het gevecht der Trans- vaalsche Boeren bij Heidelberg en uit voorzich tigheid sloeg hij zijn aardrijkskundig woordenboek eens op, waar hij vond: „Heidelberg, een stad in Zuid-Duitschland aan den Neckar." In zijn haast dacht hij er niet aan dat Duitschland en Afrika niet precies hetzelfde waren, of wel hij stelde de Zuid-Duitschers met Kaffers gelijk, althans hij schreef er moedig op los en gaf tot stichting zijner lezers eene uitvoerige beschrijving van de plaats in Zuid-Duitschland, die thans door Kriiger met zijne 5000 Boeren tot zetel der Bepublikeinsche Begeering verheven was. Tusschen Kremsmünster en Kirch- bsrg is een druipsteengrot ontdekt, met prachtige tot op den grond hangende stalactieten. Bij den ingang zag men een vuurplaats met kolen en eenig gebroken aardewerk, alsmede een mensche- lijke onderkaak met fraaie tanden. In het binnen ste van het hol werden op den grond en in zij spleten een aantal beenderen van holen-beeren gevonden. In eene woning in de Tichelstraat te Amsterdam werd Zaterdag-avond uit het Gast huis het lijk gebracht van een mandie in het Gasthuis was overleden, maar door zijne familie uit zijne woning zou worden begraven. Toen ver wanten en vrienden het lijk kwamen zien, bleek het echter, dat deze doode een andere doode was. Een ingediend onderzoek bracht aan het licht, dat men zich in het Gasthuis vergist had en men is verplicht geweest om vier lijken, die Zaterdag ter aarde waren besteld, weder op te graven, ten einde deze ergerlijke vergissing te herstellen. In Engeland aldus lezen wij in het Tijdschrift van Nijverheid heeft men een middel beproefd, en aanvankelijk met succes, om ook des zomers en des winters, ook als het niet vriest, op gewone ijsschaatsen te rijden. Dat middel bestaat hoofdzakelijk in een mengsel van koolzure en zwavelzure soda, op een gewonen houten vloer uitgespreid. In gladheid en uiterlijk komt zulk een baan overeen met een werkelijke ijsbaan. Door middel van een bizonderen stoom- toestel kan de baan na veelvuldig gebruik op nieuw glad gemaakt worden. Een proef, op een kleine baan in Prince's Skating te Scarborough, is zoo goed uitgevallen, dat men daar nu een grootere baan gaat aanleggen. In Nederland zijn ruim 4 miliioen deuren en vensters, of gemiddeld 10 5 stuks voor elke 100 inwoners; 't voordeeligst is de prov. Groningen met licht en lucht bedeeld, nl. 130 per 100, het minst gunstig Drenthe en Limburg, waar 100 inwo ners te zamen slechts 70 deuren en vensters hebben. Bij eene op 23 Nov. jl. te Delft door den ontvanger der registratie en domeinen aldaar gehouden verkoopiug van voor den dienst on bruikbaar geworden militaire en andere goederen, is een inschrijvingsbiljet ingekomen geteekend „11. Stibbe", te Zwolle, welk biljet Dij onderzoek is gebleken valsch te zijn. Eene premie van f 100 is door Hijman Stibbe, koopman te Zwolle, uit geloofd voor dengene, die aan de justitie de noo- dige inlichtingen verschaft, die tot ontdekking van den dader van de gepleegde valschheid zullen leiden. Inlichtingen worden ingewacht door den officier van justitie te 's-Gravenhage. Men zal zich herinneren, dat Johan Fagg bij arrest van het gerechtshof te 's-Her- togenbosch van 22 December is veroordeeld we gens het leggen van een zoogenaamden brand brief bij den heer Pijls, burgemeester van Maas tricht en lid der Eerste Kamer. Nu is sr onlangs bij den heer Pijls een tweede brandbrief bezorgd. Men schrijft ons uits-Hertogenbosch: Het bericht dat het lijk van den notaris D. De J. de .1. uit den Dommel te St. Oedenrode zou zijn opgevischt, is geheel onjuist. Tot heden is niet alleen het lijk niet opgevischt, maar is het zelfs ten eenenmale onzeker of genoemde notaris wel overleden is. Wel vermoedt men dat hij ver dronken is, omdat hij op 21 Januari 11. nabij den Dommel is gezien en men sedert niets meer van hem vernomen heeft, doch dit is alles. Hij was sedert meer dan een jaar onder behandeling van dr. Van der Lith te Utrecht, wegens eene hooge mate van melancholie en duizelingen. Hij was een bekwaam en algemeen geacht notaris, in wien men veel vertrouwen stelde, ook omdat hij zijne betrekking met veel ijver waarnam. Te Vollenhove werd dezer dagen de gehcele stad in opschudding gebracht door het losbreken van een koe, die geslacht moest wor den. Het verschrikte en wild geworden dier rende in alle richtingen de stad rond en verspreidde overal ontsteltenis. De politic kwam er bij te pas met geladen geweren, en na hun herhaald schieten met kogels en hagel, gelukte het eindelijk het dier te doen. neerstorten voordat iemand eenig letsel had bekomen. Dat de buitenkansjes de wereld nog niet uit zijn blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat aan den eigenaar van een huis en groot erf, aan de Linuaeusstraat te Amsterdam gelegen, die daarvoor twaalf jaren geleden f 2800 betaalde, thans geboden is niet minder dan een-en-dertig duizend gulden, zegge f31,000. Een jongmensch tc Ber 1 ij n stak on langs, in het vuur van het gesprek, zijn sigaar met het brandende eind in den mond, en brandde zich daardoor de lippen. Hij telde echter de woud zeer licht en rookte voort. Maar den vol genden morgen gevoelde hij hevige pijn in het aangezichtzijn lippen zwollen op, en hij werd weldra, zoo erg, dat hij zich genoodzaakt zag ge neeskundige hulp in te roepen. De doctoren hebben een bloedvergiftiging geeonstateerd. Hij verkeert in bedenkelijken toestand. Te Antwerpen is een 78-jarige vrouw veroordeeld tot 100 fr. boete wegens het verkoopen van een soort margarine-boter voor echte boter. Eene bi z on der he i d omtrent delaatste langgerekte Parlementszitting in Engeland is dat een .der deurwaarders van 's Maandag-'» middags 4 uur tot Dinsdag-'s avonds 10 uur, zegge 30 uren, onafgebroken op zijn post is gebleven. Geen oogenblik verroerde zich de man, dan slechts om te buigen voor de in- en uitgaande parlements leden. Jules Verne zou schik gekregen hebben in zoo'n type van een Phileas Fogg. In een dorp aan den Eifel (Pruisen) zaten onlangs drie drinkebroers bij elkaar in de herberg. Een hunner kwam op den inval op den grond te gaan liggen en ging toen eene wedden schap met de beide anderen aan, die luiddedat men hem, aan de ooren vasthoudende, niet van den grond kon oprichten. Een der beschonkenen beproefde zijne krachten, doch telkens ontglipten de ooren aan zijne vingers. „Pak ze maar stevig vast!" riep de op den grond liggende. Dat deed de andere en wel met zulk een kracht dat hij beide ooren van het hoofd afscheurde. Niemand had de weddenschap gewonnen, doch de vermetele dronkaard, thans van zijne ooren beroofd, ont waakte uit zijn roes op eene niet al te zachtzinnige wijze. D Daily Telegraaf vermeldt het volgende: „Nog zeer onlangs had er eene worsteling plaat* tusschen twee vuistvechters, Bille Taylor van Clarkenwell en Tom Longet. De twee kamp vechters hadden elk eene som van tien pond ster ling gestort: de overwinnaar zou alles krijgen. De twee kampvechters, in gezelschap elk van ongeveer vijftig genoodigden, begaven zich naar eene eenzame plaats op de oevers van de Theems gelegen, en slaagden er in de waakzaamheid der politie te verschalken. Het gevecht duurde een uur en 35 minuten, en er hadden 52 aanvallen plaats. Bij den derden aanval sloeg Longet zijn tegenstrever met zijn vuist zoo geweldig op het hoofd, dat zijne hand bijna gebroken was. Hij worstelde echter voort totdat hij op den grond werd geworpen. De twee kampvechters verlieten het slagveld met bebloed gelaat en verbrijzelde ledematen. De bloemist J. Keifing tes Hage h e eft eene eenvoudige eplossing gegeven aan het vraag stuk, hoe er zoo diep in den winter reeds witjes (vlinders) kunnen zijnhij wijst op de broei kassen. Te Schiedam ving men dezer dagen een bonten vlinder schoenlapper - - in eene bakkerij, Ook eene soort van broeikas! Voor eenige dagen is te Ni e u w k u i k, tusschen den Prov. weg en den dijk, in het zand bedolven gevonden het lijk van den lOjarigen knaap Adrianus van Spijk, die in den nacht van den doorbraak verdronk bij zijne poging om den dijk te bereiken. Het lijk is aldaar begraven. Dezer dagen werd een briefkaart ver zonden aan een firma op den „Kloveniersburgwal bij 'tltnsland" (zonder bijvoeging van Amsterdam) en werd ofschoon volgens den stempel niet voor het buitenland geldig naar het Eijk des Czaars gezonden, waar men er natuurlijk geen weg rneê wistde beste aardrijkskundige woor denboeken kennen geen Kloveniersburgwal in of bij het Kussische ltijk, noch in Azië, noch in Europa. De kaart, die op 22 Januari de reis had ondernomen, kwam eergisteren te Amsterdam terug met het opschrift Undeutliche Adresse. Voor den postbeambte, die haar toen in handen kreeg, ging echter een licht op de geadresteerde ontving haar eindelijk, maar 12 dagen te laat. Omtrent de oo rz a ak va n he t plo t s e lin g overlijden derdochteren der dienstmeid van een land bouwer onder Nieuwedorp (gem. 's Heer^Arends- kerk) wordt gezegd dat de beide meisjes dien dag of dien avond, pepermunt hebben gegeten die met arsenicum zou vermengd zijn. Er zou een doos met pepermunt op de bedsteêplank gevonden zijn. Van deze soort snoepgoed wordt op het platteland van Z.-Beveland zeer veel gebruik gemaakt. Omtrent het vergaan der vischsloep Vrouw Clisina uit Veere kunnen nog de volgende bizonderheden medegedeeld worden. Nadat de sloep den 17 Januari van Veere naar den Noord-Hinder vertrokken was om te visschen en met goed weder en ZW. wind aanvankelijk een goede vangst ge-* maakt had, stak Dinsdag den 18den een storm uit het Oosten op, waardoor de sloep afdreef en in den nacht van Woensdag op Donderdag ten 12 uur op Longsand stootte. Het roer sloeg weg, het schip viel overzij en de bemanning vluchtte in het want, 4 man aan de eene en 3 aan de andere zij. Spoedig werden 5 hunner, waaronder de gezagvoerder Blaas, door de zee weggeslagen. Nu bleven alleen over de geredde matroos Meule- meester en de scheepsjongen Blaas, een zoon van den gezagvoerder, die steeds op de schouders van Meulemeester stond. Naarmate het schip dieper wegzonk, waren zij genoodzaakt hooger te klim men. Zoo bleven zij den geheelen dag hangen, tot in den nacht van Donderdag op Vrijdag ook de jongen door de zee werd weggeslagen. Toen klom Meulemeester nog wat hooger en hield zich daar vastgeklemd tot den volgenden morgen om streeks 8 uur, toen hij door 7 Engelsche visschers uit Bamsgate in een bootje afgehaald en naar hun schuit overgebracht werd. Ziedaar het verhaal, zooals het uit den mond van den eenig overgeblevene matroos door den vice-consul te Bamsgate in zijn proces-verbaal is opgeteekend. Zich de verschrikkingen van die twee nachten voor te stellen, daartoe is de verbeelding van ieder onzer lezers in staat. Dezer dagen is definitief uitspraak gedaan in een zonderling proces. Meer dan twee jaar geleden schelde zekere mevrouw Bridget Fay op de eerste verdieping van een huis te New- York. De schel brak en mevr. Fay sloeg al de trappen af. Onmiddellijk stelde zij een actie om schadevergoeding in tegen de eigenares van het huis, door haar berekent op niet minder dan 13,000 dollars. In elke instantie werd mevr. Fay haar eisch ontzegd en thans definitief, op grond dat het bewijs volstrekt niet geleverd was van de ver plichting der gedaagde om haar schellekoord in goeden staat te houden. Er is te Botterdam een valsch bank- biljet van f 60 (geen sigarenbon) ontdekt; de eige naar, dien men op de valschheid opmerkzaam maakte, wist van wien hij het ontvangen had, en dit was ook bij drie of vier andere personen het geval. Waar het terecht gekomen is, weten wij niet. Een der laatste mailbooten bracht van gene zijde van den Oceaan, in Frankrijk een treurig personage aan. Sinds veertien jaren omtrent, leeft hij alleen, van allen veracht, van zijne familie verlaten en zonder hoop op vergif fenis. Voor een weinig goud verkocht hij zijn weldoener, die door zijn verraad, onder de kogel* viel. Zijn naam is Lopez. Hij was de vriend van Maximiliaan en Frankrijk had hem het gouden kruis van het Legioen van eer geschonken. Het schijnt dat die man achting heeft voor het slotenbre- kers-gouveruemeut, wijl hij daar rust wil zoeken, waar de verrader niet meer achter den moorde naar gesteld is. Hij woont alleen in de rue de la Tour, te Passy. De „roofvan den prins van Hohen- zollern, waarvan de Dusseldorfsche bladen zoo vol waren, is gebleken een sprookje te zijn, dat volgens de „Voss. Ztg.„ door den 17jarigen prins zelf verzonnen is om een jongensgrap te verbergen. Woensdag-ochtend ten zes uur, zegt dit blad, verliet de prins zijn kamer, zonder zijn jongeren broeder eenig antwoord te geven op de vraag waar hij heenging. Hij begaf zich naar den tuin en is daar in de duisternis gestruikeld, bij welke gelegenheid hij zijne kleederen en gelaat zeer bezoedelde. Door valsche schaamte gedreven deed hij zijn overjas uit, verliet den slottuin en maakte een wandeling naar het omstreeks een uur van daar gelegen Volmerswerth, waar hij zijn haar liet knippen en van waar hij om 12 uur weder huiswaarts keerde. Hij heeft thans de geheele zaak bekend en, zegt de „Voss. Ztg„. daarmede vervallen alle staatkundige beweeg redenen, samenzweringen van Bumeensche nihi listen en al wat de fantaisie der Dusseldorfsche reporters nog meer bij deze gelegenheid voor den dag heeft gehaald. De heer Mackay, een Engelschman, wordt algemeen voor den rijkste aller stervelingen gehouden. Dit heerschap houdt er in Californië een stuk of wat zilvermijnen op na, die hem een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2