NIEUWE to. 457. Zondag 13 Februari 1881. 6e Jaargang. Verdraagzaamheid. BUITENLAND. Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B UEEAU: St. Jansstraat Haarlem. 0,06 Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. feuilleton. de SLUIPMOORD. deHVoorzt!rbl?0tt,e PreSt°n het hootd en dankte Engeland. Frankrijk. Duitschland. HlIRLiHSI ABONNEMENTSPRIJS AGITE MA NON AGITATE. COIIMiïï. PBIJS DER ADVERTENTIÈN Ten einde de beschuldiging te ontzenu- Wen' d*e Oen Katholieken schier dagelijks f«n deel valt, en die hen als hoogst on verdraagzaam doet voorkomen, bevatte de estf. Volkszeitung onlangs een artikel, Waaraan wij het volgende ontleenen. Sinds weken kan men geen enkele libe rale courant in de hand nemen of men ontwaart de grootste inconsequentie en huichelarij in hare kolommen. Op de eene zjjde wordt de van Protestantsch-conser- vatieve kant, en in de Protestantsche pro vinciën populaire, zoogenaamde Anti-Semi- t'n-beweging als schande en smaad voor de Duitsche natie behandeld en in alle toonladders wordt er geprotesteerd, opdat men ten aanzian der godsdienstige belij denis geen onderscheid in vrijheid en rech ten zal creëeren, ofschoon de ganscne be weging zich slechts verzet tegen algemeen bekende kwade praktijken der Reform-Jo den en met den godsdienst der kinderen Israëls niets te maken heeft; op de andere zijde kan men in hetzelfde blad lezen, dat het een nationale ramp zou ge weest zijn, als het voorstel van Windthorst (het strafvrije lezen der H. Mis en het toedienen der H. Sacramenten) zou zijn aangenomen, ofschoon deze de innigste en heiligste handelingen van den katholieken eeredienst zijn. Deze belemmering van de vrye godsdienstoefeningen van ruim acht millioen kinderen des vaderlands, keurt men goed en juicht men toe, doch het geringste woord dat gericht is tegen de Woekerzucht der Joden en tegen een laf hartige Jodenpers wordt ten strengste af gekeurd en berispt. Dat noemt men dan liberaal, God betere het. De ware liberaal echter, de werkelijk vrijzinnige man denkt: *laat de Joden in hunne synagogen en de Katholieken in hunne kerken God ver deren zooals zij willen; wat gaat dat mij ea andere menschen aan?« Dezelfde inconsequentie openbaren de liberalen zoodra er van katholieke zaken sprake is. Komt het dezen of genen ramp- fa lge ia deu zin zich om het leven te gTJTvU®" wil en mag de Katholieke stelpkheid den zelfmoordenaar niet be- aarden, dan handelt zij onverdraagzaam aeett een man van de wereld gedurende zijn geheele leven zich nooit om God of godsdienst bekreund, zijne kerkelijke plich- Vervolg.) kef Jne,nden gaveu hem, door een hoofdknik- verzoohT ,t0Mt'mmend antwoord. Volheim echter Meswnrf'h ,°°rn te mogeQ behouden, en bood «taan. wanceer biJ hem wilde af- dant'lrv0Ilkaard nam hiermede genoegen, en be de vrie, d g0ede bctaling; nu reden de bei- °Pen velf" beVOnden zicb weldra in het waren 61 ^Cn sPoor van den - Ma gebracht had. Volheim °U dlen Corncales te vinden? zeide en hij het nle^Tt °°k &1 vinden' bekennen, wat dan? zelven van vreugde "qT Preston' buiten ziob terechrift heeft opgelost f f noodlottiSlet' Ik weet nauwkeurigwVd L°\ kwartier houdt; slechts voorwaart! 1' met Gods hulp kan zich T/ keeren v aues nog ten beste Op een snellen draf reden zij nu voort en be reikten weldra het huis van den vrederechter ten niet vervuld en zich feitelijk van de Kerk afgescheiden, dan schreeuwt de gau- sche liberale pers en noemt het onverdraag zaamheidals de priester aan zulk een af gestorvene eeue christelijke begrafenis wei gert, de priester die wellicht, zoo hij hem den laatsten troost van den godsdienst had aangeboden, brutaal en norsch zou zijn afgewezen. Verlaat eene Katholieke ge meente een kerkgebouw omdat zij op de gelijke gronden eu om des gewetens wille, niet met hen die van de Kerk gescheiden zjjn, gemeenschappelijk de heilige myste riën mag vieren, en haar dit ook door het hoogste Kerkelijke Gezag is verboden, dan is zij onverdraagzaam. En zoo gaat het overal; wat de Katholieke Kerk doet is onverdraagzaam, dat is eene liberale leer stelling. Intusschen gaat de Katholieke Kerk bedaard en kalm haars weegs en toont door werken van christelijke naastenliefde, door persoonlijke opofferingen voor de lij dende menschheid hoe zij humaniteit en verdraagzaamheid, die men haar ontzegt, kent en beoefent. De Katholieke verplegings-orden publi- ceeren in den regel aan 't einde van elk jaar een overzieht van hunne werkzaam heden in den afgeloopen jaarkring. Om een idee te geven hoe het met die Katho lieke onverdraagzaamheid in de staatsge vaarlijke ziekeninrichtingen geschapen staat, geven wij een uittreksel van eenige ver slagen, voor zooverre daarbij melding ge maakt is van de verschillende geloofsbe lijdenissen. Te Berlijn in het St. Hedwigs-Gasthuis werden in het jaar 1880 door de Liefde zusters 3751 zieken verpleegd. Van dezen werden er 3064 ontslagen. 395 zijn er gestorven, zoodat er op den 31sten Decem ber nog 292 zieken aanwezig waren. Van deze 3751 lijders en lijderessen waren er 1416 Katholiek, 2304 Protestantsch en 31 Israëlitisch. Gratis werden er verpleegd 267 Katholieken, 67 Protestanten en 2 Joden. Ten gevolge van de in de stad heerschende ellende en nood werden aan 50 familiën, die elk 4 a 7 kinderen be zaten, en aan 29 onbemiddelde studenten, gedurende het geheele jaar, dagelijks gratis goede middagspijzen verstrekt. De »grauen Schwesternc verpleegden in 1879 ruim 330 zieken, waarvan 160 Katholiek, 131 Pro testantsch, 42 Israëlitisch waren, benevens 1 Griek. Er werden 3756 portions soep en Mansfield, alwaar zij andermaal een nauwkeurig onderzoek deden, of er in den avond, in welken Smithfield vermoord werd, zich nog niet een ander verdacht persoon vertoond had. Niemand wist hun de minste inlichting te geven, en dokter Middleton was, voor zoo ver men zich kon herinneren, de eenige persoon, dien men gezien had. Nadat men reeds alle verdere nasporingen had opgegeven, herinnerde zich op eens de staljongen, nog een vreemdeling, toen het reeds duister werd, gezien te hebben, dien hij echter, in het sche merlicht, niet herkennen kon. De stem meende hij was die van Corneales, die, door zijn stroop partijen in bosch en woud, door de geheele streek bekend was. Nu verhaalde Preston den vrederechter zijne ontmoeting met den liederlijken Mesworth, en de ontraadseling der letters P. M. M. D. op den kruithoorn. Met een van vreugde kloppend hart hoorde de grijze Mansfield dit bericht aan. Ja, er leeft een God, die de onschuld beschermtzeide hij, het groene mutsje, hetwelk zijn half kalen schedel bedekte, afnemende; en om het gevoel, hetwelk zijn hart bestormde, uit te drukken, schudde hij beide vrienden de hand, haar zoo sterk drukkende, alsof hij hun de vingers wilde breken. Spoedig, mijn vriend, zeide de grijsaard tot andere spijze» uitgereikt. Het aantal ver pleegden over dag bedroeg 3086 dat der nacht-lijders 2732. Armen en zieken ont vingen bovendien nog geld voedsel en klee- reu. In het verslag lezen wp het volgende: bij de publiceering van ons jaarbericht geven we gaarne de verzekering dat wij even als altijd, zoowel bij dag als bij nacht, bereid zijn zieken, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, te verplegen, voor zooverre het beperkte aantal en de zeer verminder de krachten der verplegende Liefdezusters zulks toelaten. Dergelijke rapporten en verslagen, die alle nagenoeg dezelfde verhoudingen der andersgezinde confessies in de Katholieke gasthuizen aanwijzen, ontvingen we uit Potsdam, Danzig, Neisse, Königsberg, Breslau, Sagau, Frankfort a/M., Wiesbaden, Bremen en Lübeck. Deze opgaven, enkele uit vele, zullen voldoende zijn, zegt de Westf. Zeitung, om ieder nadenkend mensch het rood der schaamte en d«r verontwaardiging op 't aangezicht te doen verschijnen, als hij de leugenachtige bewering verneemt, dat de Katholieke Kerk onverdraagzaam is en dat de handelingen der Katholieke orden staats gevaarlijk zijn, zoodat er door bizondere wetten beperkingen en belemmeringen moe ten in 't aanziju geroepen worden. Cijfers spreken! De beperking der zegenrijke werk- dadigheid van verschillende geestelijke orden is een uitvloeisel der Mei wetten, hetgeen ieder meuschenvriend innig moet krenken en grieven. Ea is het niet onbeschrijfelijk smar telijk en zonder Gods hulp bijna ondraag lijk, zijne vrijheid en het geheele leven aan den dienst der lijdende menschheid te wijden, de gansche toekomst met alle vreugde en genot des levens in geduld en liefde op te offeren aan dikwijls ondankbare, geme lijke, norsche en grillige zieken, en dan daarvoor ondank, miskenning, hoon, smaad en vervolging te oogsten? Gaat heen, cultuurstrijders en doet des gelijks En al wilt ge niet zoo christelijk uw leven, toekomst, vrjjheid, fortuin, zoo mede alle lichamelijke en geestelijke krachten aan wildvreemde lieden, zon der onderscheid van geloofsbelijdenis, opofferen, gedraagt u dan ten minste rechtvaardig jegens uwe omgeving en je gens uwe onderdanen, al zijn het ook Katholieken Preston neem mijn beste paardspaar het niet, maar tracht den boosdoener te vindenwanneer hij zijne misdaad ontkent, dwing hem, door welk middel dan ook, tot bekentenis, want het sparen van een ellendeling is een doodzonde, wanneer een onschuldig mensch daardoor onschul dig zoude worden ter dood gebracht. De consta- bel, die ook een sterk man en een goed ruiter is, zal u vergezellen, inmiddels zal ik een bode naar de «tad zenden, met het bericht, dat men den waren moordenaar op het spoor is; bier door zal Middletons terechtstelling natuurlijk geen voortgang hebben. Zoodra mijn bericht gereed, en de bode daarmede vertrokken is, be geef ik mij naar de vrouw van den dokter, om haar en zijn grijze moeder te troosten en te bemoedigen. En nu genoeg, thans moet er ge werkt, thans moet er gehandeld worden, vertrekt dus en doet hetgeen ik u verzocht heb. De oude vrederechter, die den dokter als een zoon beminde, en de hoop koesterde, dat hij wellicht nog te redden was, gevoelde zich wel twintig jaren verjongd; hij bracht alles met den meesten spoed in gereedheid, en, terwijl hij hiermede bezig was, ijlden Preston en Volheim, vergezeld van den constabel, naar de herberg, waar men vermoedde, dat Cornealea zoude ge vonden worden. Een half nur later draafde een ruiter met het bericht aan het gerechtshof naar de stad en spoedigwerdhij door den grijzen Mansfield Het Lagerhuis heeft in haar tweede lezing de dwang-wet voor Ierland met 359 tegen 56 stemmen aangenomen. Volgens een officiëele statistiek in the Police Gazette, zijn in 1880 niet minder dan 6110 soldaten van het Britsche leger uit de gelederen gedeserteerd. Het getal deserteurs iu de militie bedroeg 10,610 man. The Daily News schrijft: In eenige krin gen loopt het gerucht, dat de Premier da gelijks brieven en pakketten, met ontplofbaar materiaal gevuld, ontvangt. Van dergelijke bezendingen is in Downing-street niets be kend. Naar de Daily Telegraph vernam, liep eergisteren in het Lagerhuis het gerucht dat er een bevel tot inhechtenisneming tegen Parnell was uitgevaardigd. Parnell kwam uit Parijs terug, waarheen hij zich in het belang van de Land-Ligue begeven had. De vervolgingen tegen de Geestelijkheid zullen door een nieuwe daad van willekeur worden vermeerderd. Men zegt, dat de Mi nister Constans eerlang aan zijn ambte naren een aanschrijving zal doen toekomen over het verboden costuum der Geestelij ken». 's Ministers bevelen zullen, naar men meent, zeer streng zijn. De meerderheid in de Kamer, die de weder-toelating der echtscheiding verwor pen heeft, bestond uit 183 leden der rechterzijde en uit 109 republikeinen, onder deze alle leden der regeering die zitting hebben in de Kamer, met uitzondering van twee onder-secretarissen van Staat. De min derheid bestond uitsluitend uit republikeinen; 42 dezer onthielden zich van stemming. De Commissie voor de drukperswet heeft in het gewijzigd ontwerp, dat nog in tweede lezing moet komen, nu ook over genomen het amendement-Legrand, waarbij beleediging van den President der Repu bliek op gelijke lijn wordt gesteld met be leediging van vreemde Souvereinen. Men verzekert uit goede bron, dat de Duitsche Regeering van voornemen is, een poging te doen om nog vóór den zomer met de groote Mogendheden tot overeen stemming te geraken omtrent de wensehe- langs een andere richting gevolgd. Reeds neigde de zon ter kimme, toen Preston, Volheim en de de constabel ter zijde van eenig kreupelhout de kroeg gewaar werden, waar zij den moordenaar hoopten te zullen aantreffen. Dit huis werd hun, daar het reeds schemerachtig was, door een flauw licht, dat zijne stralen naar buiten wierp, nog beter aangeduid. De woning genaderd zijnde, gaven zij hunne paarden aan een jongen Ier over, die den post van den stalknecht waarnam, met den last, hen te bedekken en eerst dan water te geven, waaneer zij genoeg zouden zijn afgekoeld. De eigenaar van de herberg groette de binnen komenden zonder van de bank, waarop hij zich zoo gemakkelijk mogelijk had nsdergelegd, op te richten, en gaf op de vraag: of Corneales zich hier bevond, al geeuwende jaten antwoord. Wilt gij zoo goed zijn, hem te roepen, zeide Preston, ik heb hem iets van belang mede te deelen. Dan zult gij nog wat geduld moeten heb ben, hernam de waard, want hij heeft de bran- dewijnflesch geducht aangesproken, en ligt reeds sedert een uur te ronken. Hij zal wel wakker te maken zijn, hernam de constabel, en verlangde terstond bij hem ge bracht te worden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1