binnenland! Griekenland. Spanje. Luxemburg. Amerika. GEMENGD NIEUWS. lijkheid der opheffing of afschaffing van de speelbank te Monaco, de eenige plaats in Europa, waar nog een publieke speelbank bestaat. 't Yoorstel-Windthorst, tot opheffing der wet, waarbij de R. K. Geestelijken van hun inkomen waren beroofd, zal den 17den Februari a. s. door het Huis van Afgevaardigden in behandeling worden ge nomen. In de Kamer heeft de Minister-president Koumondouros verklaard, dat het effectief des legers, thans 54.000 man bedragende, weldra tot 74,000 zal kunnen gebracht zijn. Bij Koninklijk besluit is de nationale garde onder de wapenen geroepen. In de Kamer van afgevaardigden is een koninklijk besluit voorgelezen, waarbij de Kamer ontbonden wordt. De Regeering heeft besloten veran deringen te brengen in het corps diplo matique en in het hooge ambtenaars-per soneel bij het administratieve bestuur. Bij het debat in de Kamer van afge vaardigden over de schoolwet is het artikel ter invoering van verplicht schoolgaan voor alle kinderen tot hun 12de jaar met 21 tegen 12 stemmen aangenomen. Een amendement van vijf leden, om de beslissing omtrent hare invoering aan de Gemeenteraden over te laten, werd met 20 tegen 13 stemmen verworpen. De senaat en de volksvertegenwoordiging hielden eergisteren een vereenigde zitting om de stemmen voor de presidentskeuze te tellen. Garfield en Arthur werden behoorlijk tot president en vice-president der Unie ver kozen verklaard. Naar de Middelb. Ct. verneemt zijn de adres sen, door het Utrechtsch hoofdcomité tot bevor dering der belangen van de Transvaalsche Boeren en door de Vereeniging Patrimonium tot Z. M. den Koning gericht, om te verzoeken dat Ne derland zijn diplomatieke bemiddeling moge aan bieden aan de Engelsche regeering, teneinde den oorlog in Zuid-Afrika te doen staken door her stel van de onafhankelijkheid der Transvaalsche Republiek, door den Koning naar den minister raad verzonden om advies. Gorssel, 10 Februari. Alhier werd in de vo rige week boêlhuis gehouden, bij welke gelegen heid eenige jongelieden twist kregen, waarbij van messen gebruik werd gemaakt. Een hunner werd zóó ernstig gewond, dat hij Maandag 11. aan de gevolgen is overleden. Gorinehem, 10 Februari. Dezer dagen over viel een ingezetene alhier op straat eene onge steldheid en verloor hij bij die gelegenheid een zakje, waarin ongeveer t 900 aan goudgeld. Een arbeider, die het verlorene gevonden en terugbe zorgd had, ontving tot zijne belooning f 50. Voorburg, 10 Februari. In den afgeloopen nacht heeft alhier in de R. K. kerk een diefstal, door middel van binnen- en buitenbraak, plaats gehad, die met zooveel stoutheid is gepleegd, dat men bijna moet denken aan een bende kerk- roovers. De sacristie is, om zoo te zeggen, ledig gestolen; niets is ontzien, bijna alles wat waarde heeft werd medegenomen. De diefstal wordt be groot op meer dan vijftig-duizend gulden. Roermond, 10 Februari. Drie avonden ach tereen hebben hier vechtpartijen plaats gehad tusschen militairen en burgers. Dat 't er ernstig bij toegegaan is, blijkt uit de omstandigheid dat Maandag ochtend twee artilleristen naar het hos pitaal te Venloo vervoerd moesten worden. Amsterdam, 10 Februari. Onder de talrijke zeldzaamheden in den boedel vnn wijlen jhr. D. Bicker, werden heden alhier verkocht twee antiek gebeeldhouwde barnstenen bokalen, waarvan de eene opbracht f578 en de andere f 410, een ge- emailleerde zegelring, ter innerlijke waarde van ongeveer veertien gulden, f 900, en een oude biscuit pendule f405, alles buiten de opgelden. Smilde, 10 Februari. De slager J. Rodenhuis alhier borg f 325 aan bankbiljetten in eene oude portefeuille, die hij op tafel liet liggen. Zijne vrouw vond daar het in hare oogen waardelooze voorwerp en wierp het op 't vuur. Toen R. het gebeurde bemerkte, waren de bankbiljetten reeds ten deele door het vuur verteerd. Almeloo, 10 Februari. Gisteren-middag sloe gen twee personen (vreemdelingen) in den goud- smidswiukel van den heer v. D. een paar ruiten stuk, namen een paar voorwerpen weg en bezich tigden die dood bedaard. Hun doel was blijkbaar om op kosten van den Staat geherbergd te wor den. Daarin slaagden zij dan ook. Veendam, 10 Februari. Gisteren-avond werd. uit naam van talrijke vrienden uit de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee, onzen geachten bur gemeester, de heer A. Magnin, een prachtig sou venir aangeboden, bestaande in een araeometer, versierd met een keurig zilveren schild en inscrip tie. Wel eeu bewijs dat de achting die men reeds hier voor Z. E. A. koestert, ook elders nog in ruime mate voortleeft. Yoor ongeveer drie weken werd een dame te Parijs door een grooten bulhond gebeten. Zij sloeg echter de raadgevingen om de wond te laten uitbranden, in den wind en geloofde, dat de beet wel zonder uitbranding zou genezen. Vrij dag weigerde zij te eten en werd om alles boos. Denzelfden nacht nog wierp zij zich plotseling op haar man en kinderen en beet naar ieder die haar genaken wilde. Zij kroop over den grond,schreeuwde en tierde, totdat men haar eindelijk met veel moeite naar het gasthuis kon vervoeren. De dok ter verklaarde, dat hier geen hulp meer zou baten en reeds des avonds overleed zij onder vreeselijk lijden en zonder een van haar familieleden herkend te hebben. Een der nieuwste modes onder dePa- rijsche dames is de liefhebberij voor groote hon den. Dames uit de eerste standen gaan tegen woordig over straat, vergezeld van deze dieren, die dan zoo galant zijn een parapluie of een boek voor hunne meesteressen te dragen. Honden, en vooral Newfoundlandsclie, zijn daardoor aanmerke lijk hooger in prijs geworden. Hoe zonderling deze mode ook moge zijn, zij is zeker goed voor de gezondheid der dames, want eigenaressen van'equi pages, die vroeger nooit een voet op straat zetten, ziet men nu uren achtereen wandeler., alleen ter wille van haar Newfoundlandschen vriend. Een 36 jarig persoon, zekere Jean Causse, heeft de brutaliteit gehad, op den grooten weg vaa Montpellier naar Giguac niet minder dan vijf rijtuigen in een uur tijd aan te houden d l'Italienne, de reizigers met den dood bed) ei gende indien zij hem geen geld gaven. Onbe grijpelijk is 't, hoe die verschillende personen zich door dezen enkelen man, die trouwens met een geweer gewapend was, hebben laten plun deren zonder tegenweer te bieden. Van een der rijtuigen liet men den bandiet zelfs de paarden afspannen. In de twee laatste rijtuigen bevonden zich 20 personen, die uitstapten, maar die hij onder bedreiging met zijn geweer op een afstand van zich verwijderd wist te houden. Door een list eindelijk wist men zich van den roover mees ter te maken. De bestuurder van het laatst aan gekomen rijtuig hoed hem aan te zamen het geld op te zoeken, dat men hem toegeworpen had en daar die heer kreupel was, liet Causse dit gewil lig toe. Van die gelegenheid maakte de heer ge bruik den loop van het geweer te grijpen en zich, met behulp van de anderen, den overigens met Herculische kracht tegenstand biedenden roover in zijn macht te krijgen. In eeu vergadering van de Vereeni ging van Geneesheeren te Weenen is Prins Karei Theodoor van Beieren tot eerelid der vereeniging benoemd. De president wees er op, dat de Prins niet alleen zijn medische studiën met glans had volbracht, maar dat hij ook zijn wetenschap bij het ziekbed had in praktijk gebracht en zelfs moeielijke operatiën had verricht. De Prins heeft de benoeming aangenomen en zeide er zeer vereerd mede te zijn. 't Schijnt der Zwolsche liedertafel Kunst doet leven aan kunst ontbroken te hebben; althans zij is overleden. Dagbladen een goudmijn!The Scientific American van 7 Augustus 1880 deelt mede, dat een mede-arbeider aan het te San Francisco uitkomende blad Call reeds van Februari af had opgemerkt, dat het papier van deze courant goudschilfertjes bevatte. In het nummer van 6 Februari vond hij 56 goudschupjes van de groot te van het oog eener naald, tot die van een Amerikaansch 3centstuk; eenige daarvan hadden de dikte van het papier. Bij het uitlichten ont stonden gaatjes in het blad, daar het papier bij het gladvvalsen tegen het metaal bros was geworden.Be halve goud vond men ook schilfers van platina, ijzer, tin en een weinig lood. Het bleek dat deze vondst te danken was aan een beek, waarin op primitieve wijze goud gewasschen werd en waar van het water door de papierfabriek werd ge bruikt. De papier-fabrikanten hadden deze schil fertjes voor glimmer gehouden, daar de beek gevoed wordt door eene artesische bron die door glimmerhoudende lagen geboord was. Jammer voor de lezers van Call dat deze goudmijn spoedig uitgeput zal zijn. Een dame te Parijs, een weduwe, met haar zoon alleen wonende, Faubourg St. Honoré, kreeg dezer dagen een brief, waarin twee kaarten voor een komedie-voorstelling, haar door een „vriendin,/ toegezonden, die haar dringend ver zocht te gaan, omdat zij plaatsen achter haar in dezelfde loge had. De dame maakte van de beleefde uitnoodiging gebruik. Haar vriendin verscheen niet in den schouwburg, maar terwijl zij er was, werd haar appartement leeg gestolen. Men berekent de schade, door de doorbraak te Nieuwkuyk veroorzaakt, zeer globaal op f 60 000 aan vee, f 200 000 aan huizen en f300 000 aan landerijen. Het eerste Rij ks-telephoonkantoor in Nederland zal den 15den dezer maand worden ge opend te de Cocksdorp op Texel. Uit den aard der zaak worden voorloopig slechts mededeelir.- gen in de Nederlandsche taal en bestemd voor plaatsen binnenslands aangenomen. Bij meerdere uitbreiding zal het gerief dezer snelle gemeen schap vele kleinere plaatsen ten goede komen. Men meldt ons uit Maastricht: Het voor een paar dagen hier aangespoelde lijk van een onbekende, met een afzichtelijke wond aan het achterhoofd, is ten slotte herkend aan een in de kleeren geborgen zakboekje livret d'ou- vrier). Het bleek daaruit dat de ongelukkige een Luiksch ijzergieter was, die het laatst op een dorp bij Luik in een ijzergieterij was werkzaam geweest. Uit een op last van den officier van justitie ingesteld geneeskundig onderzoek was reeds gebleken, dat de zware hoofdwond na den dood was veroorzaakt en dus het denkbeeld aan een gewelddadigen dood verviel. Waarschijnlijk is het lijk tusschen ijsschotsen beklemd geraakt en op die wijze de breuk in den schedel veroor zaakt. In zijn reisverhalen spreekt de heer Weber van de ontzaglijke ontwikkeling van de telephonie in Amerika, vooral in de kleinere plaatsen. Als men aldaar de oogen in sommige straten omhoog slaat, dan ziet men als eene spinwebbe boven zich, zoo veelvuldig kruisen zich de telephoondraden. Hij verhaalt het navolgende merkwaardig voorbeeld van toepassing der tele phonie in een dezer plaatsen: In eene stad van middelbare grootte, gelegen in het Noorden der Vereenigde Staten, bezocht ik eene familie van veel fortuin, met welke ik sedert jaren bevriend ben. De vrouw des huizes ontving mij aller vriendelijkst en, na mij verwelkomd te hebben, nam zij den telephoon op, die op den rug van haar fauteuil lag, en zeide mij„Ik beschik ge heel en al over uwij zullen uitgaan en ik zal u de stad laten zien, vervolgens zult gij bij ons dineeren met eenige personen, die u van dienst kunnen zijnin den middag zullen wij met het stoomjacht de Niagara gaan zien en morgen zul len wij de oliestreken gaan bezoekenovermor gen en de volgende dagen zullen wij op onze villa vertoeven. Ik zal mijn man van zijn bureau roepen om hem van uwe aankomst kennis te geven en onze plannen te overleggendaarna zal ik mijn rijtuig bestellen, dat sedert de oprichting van den telephoon niet meer in ons huis stalt, vervolgens zal ik onze gasten noodigen en in overleg treden met den machinist van het jacht over het uur van vertrek en met den hofmeester over ons souper aan boord. Mijn echtgenoot zal vooraf onze plaatsbiljetten nemen voor den trein naar de oliestreken, en ten slotte heb ik tal van orders voor onze dienstboden van de villa." „En zou ik u mogen vragen, wanneer dat alles gedaan is?" zeide ik. „Wel, gij behoeft slechts even dit album in te zien, of den tuin eens rond te gaan; ik houd er niet van dat men mij ziet telephoneeren; hierna zal alles zijn afgedaan," zeide zij glimlachend. Ik bleef niettemin en zag en hoorde met verbazing, hoe zij zich eerst met haren echtgenoot verstond en toen aan het cen- traal-bureau de adressen opgaf der personen welke zij wensclite te roepen. Zij noodigde drie a vier familiën uit, waarvan de woningen onderling 28 Engelsche mijlen verwijderd waren. Twee daar van gaven onverwijld antwoord. Toen bestelde zij het rijtuig en onderhield zich met de beman ning van het stoomjacht, waarna de villa aan de beurt kwam, waarvan de huishoudster eerst door middel van den telephoon uit eene naburige landhoeve moest worden geroepen. Ten slotte gaf de echtgenoot te kennen, dat alles voor het spoorwegtochtje in orde was. Na twintig of vijf en twintig minuten legde de dame den telephoon neder en begaf zich naar hare toiletkamer; van hare afwezigheid maakte de keukenmeid gebruik om, per telephoon, vleesch, visch, groenten, vruch ten, enz. voor het diner te bestellen, na eerst per telephoon met de leveranciers de prijzen te heb ben bedongen. Men heeft mij verhaald, dat het aantal huizen onderling in onderscheidene steden van het Westen door den telephoon verbonden, meer dan een derde bedraagt, en dat de lengte der telephoonlijnen op 500,000 mijlen is te ramen. De administratie dezer instellingen is zeer een voudig. De telephoon--maatschappijen nemen de inrichting der verbinding op zich, onverschillig de lengte der draden, voorden prijs van 50 dollars en rekenen een bedrag van 25 dollars jaarlijks voor onderhoud. Voor de woning van een herbergier te Zempelburg vergaderen dezer dagen vele boeren uit het dorp die met geweld in huis wilden dringen en dreigden alles kort en klein te zullen slaan. De herbergier komt op den inval zich van een niet alledaagsch verdedigingsmiddel te be dienen. Hij begeeft zich naar den tuin, neemt een bijenkorf en werpt dien met kracht onder de razende boeren, 't Duurde niet lang of de leven makers stoven naar alle richtingen uiteen, achter volgd door de woedende bijen, die stellig de gronden hunner krachtsaanwending en stoornis niet hebben vermoed, doch die spoediger hulp verschaften dan de niet zeer vlugge politie van Zempelburg. Woensdag 11. bracht eene boerin, rijk met goud en juweelen uitgedost, een bezoek bij den horlogemaker W. in de Veenestraat in Den Haag en vroeg aan diens huisvrouw horloges te zien. Terwijl zij ze uitzocht liet de bezoekster een horloge vallen. Van den schrik werd Zij onwel, zeeg op den grond neder en vroeg een glas water hetwelk de juffrouw van achteren haalde. Tot haar zelve gekomen, zeide zij, dat zij, om eene keuze te doen, met haren man terug zou komen. Later ontdekte de horlogemaker dat een gouden remon toir dames-horloge werd vermist. Diezelfde boerin bracht een bezoek in dezelfde straat in den goud smidswinkel van den heer v. G., waar zij hand- ringen verlangde te bezichtigen. Of ook daar diefstal is gepleegd, kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Het benoodigde kapitaal, om Zand- voort als mededinger van Scheveningen te doen optreden, is hoofdzakelijk door te Amsterdam wonende Duitschers bijeengebracht. Te Glogau, Pruisisch Silez ië, greep dezer dagen een allerzonderlingst feit plaats. De schouwburgbezoekers werden op eenmaal verrast door 't aanschouwen van een geboeiden gevangene, met zijn geleider. Tal van gissingen werden ge opperd, waaronder natuurlijk van de geheimzin nigste soort. Eindelijk helderde de zaak zich een voudig op. 't Bewuste heerschap was een mis dadiger uit een naburige plaats, die aan de ge vangenis te Glogau moest worden „afgeleverd". Er was echter in dat Staats-logemcnt geen plaats, zoodat de gevangene naar zijn eerste verblijf moest worden teruggezonden. De trein derwaarts vertrok eerst zeer laat en onder die omstandigheden achtten bewaker en bewaakte het niet onaardig, uit vrees dat zij anders spoedig beiden aau ver veling zouden gaan lijden, den schouwburg als wachtkamer te bezigen In een aantal bladen kan men tegen woordig de uit Groninger bron ontsproten mede- deeling lezen, dat de moordenaar van Marius Bogaardt sedert zijne veroordeeling bewonderens waardig kalm" is. Waar de menschen toch soms hun bijvoegelijke naamwoorden vandaan halen 1 In de Tijd van Dinsdag 11. vinden we de volgende eigenaa dige advertentie „Heden beviel zeer voorspoedig, door Gcds goedheid, mijne hartelijk geliefde Huisvrouw Theodora Damen van No. 21, zijnde een ferme jongen, die bij de toediening des II. Doopsels en de aangifte bij den Burgerlijken Stand de namen van Simon Petrus Antonius Gerard ontving. Maarten Gennessen Oud-Infanterist van het 3de, Besteller van Goederen van verschillende Stoombooten. Tiel, Wethouderskade, nabij de Arme(n)school, den 5den Februari 1881. P. S. Kraamvisites worden niet, maar krach tige bouillon en versterkende middelen wel af gewacht." Vooral het postscriptum is zeer karakteristiek Eenzekere Schlumbergerheeftaan de Franscke Maatschappij voor Hygiene, een middel aan de hand gedaan om (petroleum-)branden in hun geboorte te stuiten, 't Toepassend op pe- troleumpakhuizen, plaatst hij op elk vat in een mani\je een fleschje ammonia liquida. Bij do minste uitbarsting of aanraking met de vlammen, zal de flesch natuurlijk breken en in de atmos feer zullen de ammonia-dampen zich verspreiden, welke, door vorming van een enorm volumen stikstof, dus een snel- en zelfwerkend uitdoo- vingsmiddel zullen worden, dat ook op groote schaal zou kunnen toegepast worden tegen brand in mijnen, welke het mijngas zoo dikwerf ver oorzaakt. Op het kerkhof te Islington, bij Lon den, is onlangs een doodgraver levend begraven. Hij was met eenige anderen bezig een graf te delven, toen, waarschijnlijk door de vochtigheid tengevolge van de vele ontdooide sneeuw, de grond onder hem weggleed en hij vijf voet diep onder de aard bedolven werd. Zijn kameraden gingen onmiddellijk aan het werk om den armen man te bevrijden, maar toen zij hem vonden was hij reeds dood. Eene schrijfster, die zich „mevrouw Quarles" noemt, verklaart dat dit slechts een nom de plume i3. Maar waarom als zoodanig een in ons land zeer bekenden familienaam ge kozen? merkt de Arnh. Ct. op; er zijn toch pseudonymen genoeg te vinden. Onder leiding van prof. Billroth, te Weenen, heeft men onlangs met voorloopig uitstekend gevolg een stuk maag ontnomen aan een vrouw, die aan ongeneeslijken maag kanker leed. 't Was de eerste proef op een mensch met deze operatie, die reeds 70 jaren geleden door dr. K. Th. Merrem was aanbevolen. De verkleinde maag schijnt weder te werken als ware. er niets mede gebeurd. Een ware curiositeit. Te Venlo heeft men een nestje van een hout-leeuwerik gevonden, met vijf levende jongen. Te Levallois-Perret is een oude man levend verbrand. Hij was 's avonds alleen thuis en zat bedaard zijn courant te lezen maar werd langzamerhand zoo door slaap overweldigd, dat hij bet hoofd op tafel legde om een dutje te doen. Ongelukkig kwamen de kleederen van den slapende in aanraking met de vlam van een kaars, die vlak bij hem stond; zij raakten in brand, en toen de buren, door een onaangename lucht gewaarschuwd, zijn kamer binnenkwamen, vonden zij het lijk van den armen grijsaard geheel verkoold liggen. In Duitschland is thans op meer dan 1100 tclegraafbureaux de telefoon in gebruik. Men meldt ons uit Tilburg van 9 Fe bruari: Toen de heer A. M. Canters, burgemees ter van Oisterwijk, gisteren-avond van hier naar huis wilde keeren, had hij het ongeluk onderweg naar het station te struikelen, met het ongelukkig ge volg dat de punt van zijn parapluie hem in het linkeroog drong en dit geheel verscheurde, waarop eene hevige bloedstorting volgde. Men bracht hem naar het woonhuis zijns zwagers waar hij in den afgeloopen nacht overleed. Een verschrikkelijke moord is verle- den Dinsdag tusschen 4 en 5 uur 's namiddags gepleegd te Suguy nabij Arlon. Een grijsaard van 72 jaren, genaamd L. Lefèvre, is gedurende eene korte afwezigheid van zijn vrouw, doodgeslagen door middel van een ouden geweerloop. Nadere bizonderheden ontbreken. Uit Leeuwarden wordt ons gemeld: L.l. Vrijdag-avond vond een weduwe, wonende op het Vliet alhier, bij hare tehuiskomst hare 18 jarige dochter bewusteloos op der. grond lig gen, met een touw om den hals gebonden. Met veel moeite en behulp der buren bijgebracht, ver klaarde het meisje dat zij door een man, dien zij nauwkeurig beschreef, was aangevat, en dat hij getracht had haar met het touw te worgen, waarna hij eenige gouden voorwerpen en geld uit de lin nenkast had weggenomen. En werkelijk waren de striemen van het louw om haren haren hals zicht baar. De politie, met het gebeurde in kennis ge steld, begon onmiddellijk een nauwkeurig onder zoek, zonder echter het geringste spoor te kunnen vinden, zoodat zij aan de waarheid van het ver haal begon te twijfelen en, ofschoon de jonge dochter het voorgevallene bleef volhouden, het noodig oordeelde ook in andere richting haar onderzoek voort te zetten. Het gevolg was, dat eenige voorwerpen, welke als ontvreemd waren opgegeven, door de politie werden ontdekt en in beslag genomen, waarop het meisje bekende alles te hebben verzonnen en voorgewend, met de be doeling om zich het gestolene (het eigendom van haren broeder) toe te eigenen. Ook het overige vermiste werd toen op hare aanwijzing door de politie, in haar huis verstopt, teruggevonden. De Antwerpsche politie heeft op het postkantoor aldaar een Ilollandschen commis- voyageur aangehouden, op het oogenblik dat hij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2