lu\\E\LA\f). weeringen van deze lieden worden door de autoriteiten scherp gesurveilleerd. Frankrijk. Zooals gemeld is, heeft de minister van oorlog een wetsontwerp bij de Kamer in gediend, waarbij de seminaristen, opgeleid tot geestelijken, verplicht worden een jaar dienst te doen als ziekenoppassers in de militaire hospitalen. De commissie der Ka mer kon zich met dat denkbeeld niet ver eenigen. Zij meende dat de aanstaande geestelijken, gelijk in een ontwerp van den heer Labuze was voorgesteld, ia de gelederen moeten dienen, zij het dan ook voor een beperkten tijd. De Ministerraad den eisch der radicalen niet durvende weerstaanheeft nu flauwhartig besloten aan het verlangen der commissie te voldoen en het ontwerp van den minister van oorlog in dien zin te wijzigen, dat de aanstaande geestelijken in de tweede klasse der lichting zullen vallen en gedurende een jaar dienst zullen doen als gewoon soldaat. De Kamer van afgevaardigden heeft de discussie over de drukperswet hervat. Het artikel betreflende de verspreiding van huitenlandsche dagbladen is aan de Com missie verzonden. Verscheidene artikelen zijn aangenomen. Een voorstel, betreffende beleediging tegen de Republiek en tegen de afgevaardigden is verworpen met 264 tegen 217 stemmen. Daarentegen is een voorstel betreffende beleediging tegen den President der Republiek met 286 tegen 195 stemmen aangenomen. Zwitserland. In de ophanden zijnde zitting der Bonds vergadering zal eene quaestie worden be slist, die in de katholieke kantons aanlei ding heeft gegeven tot een levendige be weging en een adres met ruim 40,000 hand- teekeningen. Het betreft de vraag, of de benoeming van schoolzusters tot onderwij zeressen op openbare scholen al of niet in strijd is met de grondwet. Eenige ingeze tenen van twee gemeenten in het kanton Lucern namelijk hebben zich bij de Bonds- regeering beklaagd dat die zusters aldaar op de openbare scholen werkzaam zijn. De Bondsregeering heeft daarop een afwijzende beschikking genomen, omdat haars inziens de grondwet de benoeming van klooster zusters tot openbare onderwijzeressen niet verbiedt, en er tot nog toe geen bewijs is geleverd dat zij misbruik van hare betrek king hebben gemaakt. De adressanten, godsdiensthaters als ze zijn, met dit ant woord niet voldaan, zijn daarop in beroep gekomen hij de Bondsvergadering. GEMENGD NIEUWS. O O Katwijk aan den Rijn, 14 Februari. In een tuin alhier, laat de zwarte lijster reeds zijn wildzang hooren. Dit is zeker een groote zeld zaamheid. Amsterdam, 14 Februari. De vrouw, die Vrijdag-avond ten gevolge van brandwonden, bij het ongeval in de Tuinstraat bekomen, in het binnengasthuis is gebracht, is Zaterdag-namiddag aldaar overleden. Hoogland, 14 Februari. Heden-ochtend werd een weduwe, moeder van twee kinderen, dood aan den weg gevonden. Haaren, 14 Februari. Als een bizonderheid kan worden medegedeeld, dat in deze gemeente van de 13 lotelingen voor de nationale militie voor dit jaar, negen aanspraak hebben op vrij stelling wegens te zijn eenige wettige zoon. Maasland, 14 Februari. Gisteren voormiddag zijn aan den dijk alhier twee kinderen ver dronken. Goor, 14 Feb. Alhier is een kerkroover op heeter- daad betrapt. Charloi», 14 Februari. Bij een onzer ingeze tene is in een kippenei een volmaakt klein eitje gevonden, ter grootte van een spreeuweuei, dat bij het openmaken van het kippenei aan den dooier bevestigd zat. Het is evenals een gewoon ei voorzien van schaal, doch bevat alleen wit en geen dooier. Voorburg, 14 Februari. Volgens een nadere opgaaf bedraagt de waarde der uit de R.-K. Kerk gestolen voorwerpen hoogstens f 3000. Rjjperkerk, 14 Februari. Voor de familie Van den Berg alhier, heeft de winterkoude weder een aardig voordeeltje opgeleverd, in den vorm van gewonnen prijzen bij hardrijderijen. In dezen win ter heeft dit f 800 bedragen. Rotterdam, 14 Februari. Heden middag is aan den Schiedamschen Singel opgehaald het lijk van een man, die sedert den 4en Januari was ver mist. Het lijk is overgebracht naar de loods voor drenkelingen. Zeist, 14 Februari. In deze gemeente heeft men zich eens weder laten beet nemen door een paar oplichters, die bespottelijk goedkoop manufacturen aanboden, zich lieten betalen en des anderen daags /;niet leverden." Met de bedrogenen kan men geen medelijden hebben, want voortdurend waar schuwen de nieuwsbladen voor dergelijke kwade praktijken, 's Gravenhage, 14 Februari. Vrijdag-middag heeft zich een man in den tuin van het stedelijk gasthuis in een aanval van zwaarmoedigheid met een scheermes een zoodanige wonde aan den hals toegebracht, dat hij, in het gesticht gedragen, spoedig daarna den geest gaf. Boxel, 14 Februari. Tengevolge van den hevi- gen was der rivier de Dommel staat onze ge meente nagenoeg geheel onder water. Alleen de markt en de toegangsweg naar 't station zijn vrij. Aan het station te Dortmund werd dezer dagen een veehandelaar als- door een won der gered. Terwijl hij het spoor wilde overloopen om het station te bereiken werd hij door een locomotief overvallen en neergeworpen zoodat hij onder de machine geraakte. Tot aller verbazing werd bij slechts zeer licht aan 't hcofd verwond; de locomotief was over hem heen gegaan. Door schrik bevangen had hij stil als een doode ge legen, 't geen hem redde. De stad Boston, die onlangs haar 250 jarig bestaan vierde, beweert dat zij de eerste kerk, de eerste school, de eerste hoogeschool heeft opgericht, en het eerste schip, de eerste drukpers, het eerste hotel en den eersten spoorweg heeft gebouwd in de Vereenigde Staten. De vrouw, die te Weenen door prof. Billroth van den maagkanker is geopereerd, bevond zich den 12n dag na de operatie in zoo gunstig mogelijken toestand. De koorts was toen reeds twee dagen lang geheel geweken en er bestond geen aanleiding tot vrees meer voor iets, dat haar volkomen herstel zou tegenhouden. Een oud-abonné van de Italia ansche opera te New-York, die door verlamming verhin derd is, zijne gewone plaats in te nemen, heeft, volgens een Amerikaansch blad, verlof bekomen eeD telefoon aan te brengen, zoodat hij, op zijn bed liggende, zoo goed van de muziek kan genie ten, alsof hij er bij was. Weinig goedkeuring echter vindt dit bij de artisten, die reeds zouden verzocht hebben, aan anderen niet iets dergelijks toe te staan, vreezende dat zij dan weldra voor leegstaande banken zouden moeten optreden. Te Burg, in de Pruisische provincie Brandenburg, is voor weinige dagen in de artil leriekazerne plotseling de typhus uitgebroken. Binnen 2 dagen bedroeg het aantal lijders reeds meer dan 40. De ziekte tastte de manschappen zóó onverwachts aan, dat sommige van de exercitie- plaats moesten weggedragen worden. Het hospi taal is vol, en men was gedwongen een danslo- kaal tot ziekenlokaal in te richten. In afwachting van nadere aanwijzingen nopens den oorsprong der ziekte, is de drinkwaterput inde kazerne ge sloten. TeLeeds staat een giftmengster terecht, zekere Marie Anne Wilmot, een knappe jonge vrouw van zeven-en-twintig jaren, die dienst deed als ziekenverpleegster en reeds aan verschillende patiënten vergift heeft toegediend, met het doel om hen daarna te berooven. In één huisgezin had ze reeds den zoon en de dochter vermoord; bij de pogingen om ook de moeder van kant te maken, kwam haar misdaad en daarna ook vroe gere misdaden aan het licht. In de Fransche gemeente Gan (Bene- den-Pyreneën) had een werkman 't ongeluk in een 2Vs meter diepen kalkoven door verstikking om te komen. Den meesterknecht, die hem ter hulp kwam, wedervoer hetzelfde lot. Drie werklieden, ter hulp geroepen, wagen achtereenvolgens het leven en verdwijnen de een na den ander. Men kan zich voorstellen de verslagenheid, door deze ontzettende gebeurtenis te weeg gebracht. Toen de President der Spaansche Ka mer den 8sten dezer mededeelde, dat de verga dering tot nadere bijeenroeping werd gescheiden, hoorde men van de journalisten-tribune roepen „Goede reis", tot straf waarvoor de President last gaf, dat gezegde tribune oogenblikkefljk zou worden ontruimd. De stand der onderhandelingen, tus- schen Nederland en Duitschland gevoerd, geeft aanleiding tot de verwachting, dat met lo Maart de wederzijdsche postadministratiën zich zullen belasten met de invordering van quitantiën, gelijk dit o. a. in binnenlandsch verkeer geschiedt. Dit Katwijk wordt ons gemeld: Naar men verneemt is aan den directeur van het gym nasium alhier een brandbrief geschreven, waarin van hem geëischt werd f 5000 op een door den schrijver bepaalde plaats te doen bezorgen. Zoo aan den eisch niet werd voldaan, zou door den afzender van den brandbrief de gasfabriek (eigen dom van het gymnasium) in brand gestoken worden. De schrijver van den brief kwam spoe dig in handen der politie. Dat het te Berlijn niet altijd een voor deeltje geeft, iets te vinden, blijkt uit hetgeen aldaar dezer dagen is gebeurd. Iemand vond op straat een porte-monnaie, met 8 mark en 18 pen ningen er in. Hij bracht die naar het politiebu reau, en daar er na verloop van den bepaalden termijn zich geen eigenaar had aangemeld, werd hem bij rechterlijke beslissing de porte-monnaie in eigendom toegekend. Maar daarvoor werd hem later, wegens schrijfloon, bezorging, aankondiging en andere gerechtskosten, 10 mark en 20 penn. in rekening gebracht; zoodat hij op het gevon dene nog 2 mark en 2 penningen moest bijpassen. Wederom is het gebouw der Kon.Ned. Academie te Breda in gevaar. De terreinen om 't gebouw zijn geheel geïnundeerd door't zwellen van de Mark. De kelders loopen onder, niette genstaande alle mogelijke voorzorgen, zoodat er zeer veel kans bestaat dat de cadetten met onbe paald verlof zuller. worden gezonden. Een en ander veroorzaakt groote vreugde onder de jeug dige zonen van Mars. De stenografen te Parijs zijn weinig tevreden met een nieuwe uitvinding. In den loop van deze maand zal er in de Kamers een toestel worden beproefd dat het werk van hen zal ver richten en reeds in de Italiaansche Kamers is ingevoerd. Er bestaat echter veel kans voor lien, dat het toestel niet gunstig ontvangen zal worden, daar het alles opneemt wat gezegd wordt. De le den der Kamers, tfle daardoor vaak hunne ge breken onder de oogen van het publiek zouden zien komen, gaven de voorkeur aan de steno grafen, daar dezen de oneffenheden in hunne re devoering veranderen en dit niet met het toestel kan geschieden. Men begroot dat in 1880 de wolvenin Frankrijk, vooral in departementen grenzende aan de Alpen en de Pyreneën, voor millioenen franks schade hebben aangericht. De louveterie is een tak van openbaren dienst, en lieutenant de la louveterie is een eerebaantje, dat door de groote landeigenaars op hoogen prijs wordt gesteld als erkenning van jagersbedrevenheid. Een juweel van een koe bezit, naar de Landwirth schrijft, een buitenman. Zóó goed is die gedresseerd, dat zij zichzelve met den rechter achterpoot melkt, daarna den gevulden emmer met den mond oppakt en voor de keukendeur draagt. Is dit geschied, dan keert zij zich om en slaat met den staart tegen de deur, om de vrouw des huizes de doen weten, dat de melk er is. Eu na dit alles keert de koe, in het bewustzijn haren plicht vervuld te hebben, stiivergenoegd in den stal terug. Se non e vero, e bene trovato. Bernardus Zweers, deberuchte inbre ker, heeft ook aan den rechter-commissaris be kend, in den nacht van 4 op 5 November van het vorig jaar te Haarlem te hebben inge broken ten huize van den heer Meijer in het Florapark, en pogingen daartoe te heb ben aangewend ten huize van den heer Van Oorde, mede in die buurt woonachtig. Bij eerst genoemde is hij door overklimming van den tuin muur en het uitsnijden van een ruit uit de tuin deur in de woning gekomen, en heeft slechts een winterjas uit den gang kunnen raedenemen, om dat de bewoners wakker werden, en hij toen is gevlucht. Deze jas zegt hij te Amsterdam te heb ben verkocht. De heer Carré heeft aan de Commis sie voor het watersnoodfeest te Amsterdam een poney ten geschenke gegeven, die op den avond van den 18en zal verloot worden. De poney zal dien avond in het Paleis voor Volksvlijt te zien zijn tegen een entrée van 0.50, waarin de prijs van een lot begrepen is. De villa van den heer Bo g aa rd l in h e t Willemspark te 's-Hage is sedert lang aan poli tietoezicht onttrokken; maar zou men het kunnen gelooven, dat de treurende familie reeds meer dan tien aanbiedingen van onmenschelijke ouders ont vangen heeft, om in plaats van den ongelukki- gen Marius, een kind van een dier ontaarden aan te nemen? Ter vervanging van het verlorene, zou ieder dier hardvochtigen gaarne het zijne afstaan, natuurlijk tegen behoorlijke betaling. Zaterdag-avond ten half zeven had bij Voorbnrg het volgend droevig voorval plaats. Een zwaar beladen schuit, waarvoor twee jeugdige kindeen aan de lijn liepen, terwijl de vader aan het roer stond, passeerde de Vliet. Eens klaps merkte een der kinderen op, dat hun vader verdwenen was en na daarop ook den ander op merkzaam gemaakt te hebben, begonnen beiden te jammeren en riepen om hulp. Spoedig schoten eenige mensehen toe en begon men, daar de pet van den man op het water dreef, te visschen, na ruim twee uren gevischt te hebben slaagde men er in den ongelukkige, die, zooals deskundigen verklaarden, door een beroerte getroffen was, op te visschen. De grootste speelgoedfabriek ter we reld vindt men te New-York in de eleventh street avenue D. Daar worden letterlijk bij milli oenen allerlei dingen vervaardigd tot vermaak van het jonge geslacht van alle rangen en standen. Deze fabriek maakt niet minder dan 1607 ver schillende soorten van kinderspeelgoederen, en levert o. a. 12 millioen blikken fluitjes per jaar. Er zijn daar voortdurend 200 personen, mannen, vrouwen en jongens, aan het werk, en naar alle oorden der wereld wordt het kinderspeelgoed uitge voerd. Tusschen desmaken van de kinderen der ver schillende landen is groot onderscheid. De jonge Braziliaan b. v. is bizonder gesteld op blikken wagentjes, de kleine Amerikaan op blikken trom petten. Maar blikken sabels zijn overal zeer ge wild, want de zucht voor het militaire is in de kinderkamers even algemeen als in de kabinetten en aan de vorstenhoven. Men meldt ons uit Beaumont dateeni- ge dagen voor de loting twee onbekenden bij den burgemeester aldaar kwamen en de toelating vroegen, met eene insehrijvingslijst te mogen rond gaan, ten einde een ballon op te laten, op den dag der loting. De toelating werd verleend en de burgemeester schreef zelf de eerste op de lijst in al de voornaamste burgers volgden, doch op den dag der loting was er geen ballon te zien. De twee behendige zwendelaars waren met het bedrag der inschrijving verdwenen. Voor eenige dagen zijn de te Zaandam gestationeerde commiezen bij de rijksbelastingen plotseling allen verdwenen en door anderen ver vangen. Men verneemt, dat eene opbrengst der belasting op het geslacht in 1880 van ruim 1 1200 minder dan iri het vorige jaar daartoe de aan leiding is geweest. Een der commiezen, en wel de chef, moet ontsHgen worden, de drie overige zouden gedegradeerd zijn. Londen wordt tegenwoordig verlicht door 360,000 gasvlammende buizen voor dit gas beslaan gezamenlijk een lengte van 400 uren gaaii3. Aan water wordt dagelijks 44,383 238 gallons (ruim 2 millioen Hectoliters) aan steenko- len 3,000,000 tonnen (of 10,000,000,000 Hecto liters) verbruikt. Met lo. Maart treedt de wisseling van briefkaarten met „antwoord betaald" tusschen Frankrijk en Nederland en O >s_t-In die in werking. Tot dusverre werd alleen in Amerika in den winter de gemeenschap tusschen twee plaatsen onderhouden door op het ijs paarden- sporen aan te leggen. Thans heeft ook de heer Vichaux te St. Petersburg zulk een baan van genoemde stad naar Kroonstad aangelegd en is daarop laatstleden Maandag de dienst aangevangen. Het hu w el ij k van Prins Wilhelm van Pruisen loopt gevaar nog op het laatste oogen- blik uitgesteld te worden. Een oom der bruid, prof. Esmarch, van de universiteit te Kiel, i3 gevaarlijk ziek; zijn toestand is echter nog niet hope loos. Deze bekende heelkundige huwde negen jaren geleden met een Prinses van Augustenburg, een tante van Prinses Victoria, zoodat de aan- staaude Duitsche Keizer zeer nauw verwant wordt met een zijner niet adellijke onderdanen. Op een pachthoeve bij Montandon is een 4-jarig kind door een bulhond verscheurd. De hond, die aan een ketting vastlag, had een paar dagen lang alle voedsel geweigerd, en de eigenaar die meende dat hij ziek was, maakte hem los. Maar zoodra het dier in vrijheid was, snelde het woedend het huis binnen, viel op een 4jarig knaapje aan, dat het daar vond, en had het voor men te hulp kon schieten zoo deerlijk gebeteu en gehavend, dat het arme kind binnen weinige oogenblikkeu den geest gaf. De „zenuwachtige" boerin, die de ma gazijnen van horloges en gouden en zilveren voorwerpen van de heeren W. en v. S. in de Veenestraat met een bezoek vereerde, is door de politie opgespoord en aangehouden. Zij behoorde te Stompwijk te huis en maakte meermalen uit stapjes naar de residentie. De directeur van de verzekerings maatschappij „Lloyd" heeft zich van het leven beroofd, schrijft de Parijsche „Courier du Soir"; er was, naar men zegt, in zijn boekeD een tekort van 1,200,000 frs. geconstateerd. De politie te Gent heeft zekeren Bou- ver, boerenknecht te Bassevelde, gearresteerd, die met een broodmes een meisje, in den koestal den hals heeft afgesneden. Toen hij wist dat zijn slachtoffer dood was, heeft hij het mes iu de keuken nedergelegd en is naar Gent gevlucht, waar hij ook werd aangehouden. Iedereen kent de zoutelooze grappen van den baron van Munchhausen even als de gees tige verdichtselen in Gulliver's reizen. Men zou er echter toe komen te gelooven, dat beide meer waarheid bevatten dan de schrijvers zelf wisten, als men het verhaal leest, dat de Engelsche ka pitein Lawson geeft van zijn reis op Nieuw-Gui- nea. De schrijver, die echter niet met Munch- hausen's of Swift's reizigers is gelijk te stellen, verhaalt o. a. hoe hij in een rivier binnen één uur niet minder dan 3141 krokodillen telde, die dan wel zeer matig moeten geweest, zijn, om niet van honger elkaar te verslinden. Hij kwam een kudde buffels voorbij niet minder dan 10.000 beesten sterk. Juist was dit leger uit het gezicht, of zie, een slang vertoonde zich, 40 voet lang. Dat de kapitein de aarde van dit ondier ver loste, spreekt van zelf. Als iemand een of ander soms niet gelooven mocht diene ter bevestiging, dat het eerste kapelletje 't welk de kapitein ont moette, van vleugel tot vleugel een voet wijdte had. Uit welke reuzenbloemen dit „witje" zich voedt, vinden we niet gemeld. Aan de wonderen is echter geen einde. Een olmboom vond de ka pitein 377 voet hoog en 85 dik. Aangezien de wet tot vogelbescherming op Nieuw Guinea nog nier is ingevoerd, zouden klimgrage jongens zich in dezen olm kunnen verlustigen, want hij draagt 10.000 vogelnesten. Jammer, dat de krokodillen 't afstijgen zouden bemoeilijken. Het merkwaar digste is echter dit: 's Morgens om 4 uur ver liet de onverschrokken reiziger zijn legerplaats bij den berg Hercules, besteeg dien tot een hoogte van ruim 25.000 voet, ging over 10.000 voet uitgestrektheid sneeuw en ijs, en was toch 's avonds half acht behoorlijk weder terug van zijn uitstapje. Het Engelsche xVardrijkskundig Genoot schap moest dezen ontdekker naar de Noord pool sturen. Dat hij er zou komeu lijdt geen twijfel. Een bon mot van Keiier Wilhelm. Het was op een bal aan het Hof te Berlijn. Keizer Wilhelm liep door de salons en ging een trap op; hij struikelde en zou gevallen zijn, wanneer de hoofdcommissaris van politie Madai hem niet tij dig had gesteund. Lachend zeide de Keizer daar op tot Madai: „Men kan waarlijk niet den ge- ringsten misstap doen of de politie is dadelijk bij de hand!" Een D u i t s c h schrijver, diezeerslecht, maar ook zeer veel schreef, kreeg voor eenige dagen van den schouwburg-directeur Dingelstedt in Berlijn een manuscript van een drama met den volgenden brief terug: „Zeer geëerde heer! Hierbij ontvangt gij nogmaals een tooneelstuk terug. Uwe stukken houden mij zeer bezig, daar gij zoo snel schrijft, dat ik werk heb u met het terugzenden bij te blijven." Er wordt ons een geheimzinnige ge schiedenis verhaald, waarvan wij de volgende bi- zonderheden meenen te mogen mededeelen. Op zeker dorp, dielit bij eene onzer Zuidhollandsche steden, deed, vooral gedurende de jongste winter maanden, eene ongehuwde jonge dochter veel van zich spreken wegens hare buitengewoon hooge uitgaven. Was men van haar reeds eenigen tijd gewoon aan uitgaven die van verkwisting ge tuigden, die uitgaven werden meer dan buiten sporig, toen zij, hoewel door de natuur op eene in 't oog vallende wijze geteekend, kennis kreeg aan een jongmensch, niet geheel onbemiddeld en een tiental jaren jonger dan zij. De plattelands- dochter, met lang jak en eenvoudige muts, ver anderde nu plotseling in eene dame en men ver haalt wonderen van de wijze, waarop zij met het gHl omsprong. Werkelijk, vorstelijke geschenken werden door haar met milde hand uitgestrooid, en drinkgelagen en gastmalen op hare kosten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2