BINNENLAND. Duitschland. Frankrijk. Spanje. GEMENGD NIEUWS. —v Dinsdag 11. werd er ministerraad ge houden, waarin een antwoord is opgesteld en verzonden op het vredes-voorstel van de Transvaalsche boeren. Bij de plaats gehad hebbende tweede verkiezing van een president van den Rijks dag is met 150 van 242 uitgebrachte stem men de heer Gossler (Duitsch-conservatie f gekozen. 89 biljetten waren in blanco. Het voorstel van Windthorst tot in trekking der wet op het inhouden van toe lagen uit 's lands kas aan katholieke bis dommen en geestelijken is door het Huis van afgevaardigden verworpen. Yoor stem den het centrum, de Polen en eenige con servatieven. Aan het debat hebben alleen leden van het Centrum deelgenomen. De Kamer heeft zich vereenigd met het voorstel dat de senatoren, die tevens open bare ambtenaren zijn er zijn niet min der dan veertig afstand moeten doen van de 9000 fr. vergoeding voor reis- en verblijfkosten, die zij als lid van den Senaat krijgen. Voor de senatoren toch bestaat niet als voor de Kamerleden de beperkende bepaling, om bij hun mandaat geen ander ambt waar te nemen, als hun ambtelijke werkkring maar niet ligt in het district, waar zij gekozen zijn. Die maatregel zou den Staat jaarlijks 360,000 fr. uitwinnen, als de bedoelde senatoren hun mandaat ver kiezen boven het ambt. De Kamer, de behandeling der drukpers wet ten einde brengende, heeft een amen dement aangenomen, waarbij amnestie wordt gegeven voor alle persdelicten, behalve voor die, bestaande in aanrandingen der open bare zedelijkheid. Naar luid van een telegram is in een Kabinetsraad besloten alle gezanten der regeering, dien hun onslag nog niet hebben aangeboden, liit te noodigen het aan te vragen. Het Ministerie heeft de circulaire aan de gouverneurs der provinciën, houdende het programma van het Kabinet, aan de goed keuring des konings onderworpen. Het tijd stip voor de nieuwe verkiezingen wordt in de circulaire niet opgegeven. Er worden finantiëele en administratieve hervormingen toecezecd ®n binnen de perken der wet O godsdienstige en staatkundige verdraag zaamheid aanbevolen. Capelle a/d IJsel, 17 Februari. Verleden weik kwam alhier de rechter-commissaris uit Bot terdam, die het lijk van den landbouwer K. B. in een van de eerste dagen dezes jaars alhier overleden, liet opgraven en daarna de weduwe van den overledene en den weduwnaar B. C.die thans bij haar inwoont, liet gevangen nemen. Er schijuen vermoedens van vergiftiging te be staan. Zwolle, 17 Februari. Heden middag werd de postconducteur Sobbe door een locomotief op het station alhier overreden en onmiddellijk gedood. De ongelukkige laat een vrouw en 6 kinde ren na. Zwammerdam, 17 Februari. Alhier is een zes jarig meisje, nadat_ zij gisteren de school verlaten had, niet tehuis gekomen. Tot heden morgen is er nog geen spoor van haar ondekt. De ouders verkeeren, zooals te denken is, in doodelijke vrees, dat haar een ongeluk overkomen is. Leiden, 17 Februari. Gisteren werd door een der brievenbestellers alhier bevonden, dat in de hulpbus aan den Ouden Singel brandende lucifers waren geworpen, tengevolge waarvan de gedrukte stukken bijna verbrand zijn. Bij het door de po litie ingestelde onderzoek is het gebleken dat de daders drie tienjarige knapen zijn, die zich thans in polide-bewaring bevinden. Opsterland, 17 Februari. In deze ge.ueente kregen ter gelegenheid van de loting voor de na tionale militie twee jongelingen hevigen twist, waarbij de een den ander zoo'n geduchten schop moet gegeven hebben, dat hij ter neder zeeg en binnen weinige oogenblikken den geest gaf. Deurne,17 Februari. Gisteren-avond omstreeks half acht is een 12 jarig kind van een wegwerker door een wagen overreden en kort daarop over leden. Hennaard, 17 Februari. In ons dorpje (230 zielen) heeft men 't burgerlijk armbestuur afge schaft, daar onze gemeente in zeer bloeienden toe stand verkeert. Buren, 17 Februari. Alhier is een knaap van 12 jaar, die zich op het al te brooze ijs had ge waagd, er door gezakt en verdronken. Zutphen, 17 Februari. Heden-middag is dr. M.uit Hengelo, terwijl hij in de wachtkamer van het station alhier eenige ververschingen ge bruikte, plotseling ineengezakt. Hij was door een beroerte getroffen en de onmiddellijk geroepen ge neesheer kon slechts den dood constateeren. Donderdag avond kwam de omnibus uit YYageningen naar Ede aan het spoorwegstation aldaar aan. De omnibus kwam bij tijds en weldra verscheen ook de trein naar Arnhem, maar. het portier van den omnibus wilde niet open. Vruchteloos waren de pogingen, en daar de pas sagiers niet met rijtuig en al in den trein konden gezet worden, moesten zij door het portierraampje worden getrokken. Met een der reizigers, een zwaar gebouwd man, ging dit, naar de Wag. Ct. meldt, -nogal bezwaarlijk. Lastiger was het even wel, om de reizigers die uit den trein kwamen in den omnibus te helpen. Daar men nu evenwel over meer tijd kon beschikken en dus geduld kon hebben, konden er zoovele pogingen worden aangewend, dat eindelijk het portier aan zijne plichten gehoorzaamde. Voor een novellist is dit een toestand waarvan hij partij zou kunnen trek ken, en zeer kenmerkend is hij voor ons verkeer ten platten lande. Voor een paar weken is het kleine vaartuig Elisabeth, metende vierhonderd ton, komende van Cardiff, op de kust van Belle-Isle vergaan. Van de bemanning, groot zeven koppen, is alleen de kapitein, Lf-moine, gered. Voor acht jaren had kapitein Lemoine op Newfoundland een hond gekocht, die hem sedert nooit verlaten heeft. Toen het schip begon te zinken, deed Tom zoo heet de hond onder vreeselijk huilen en janken alle moeite om zich tegen zijn meester te dringen, als om hem te raden zich op zijn rug te leggen. De zucht naar levensbehoud deed den kapitein eindelijk hiertoe besluiten, en midden in den storm zwom Tom met zijn zwaren last naar de kust. Kapitein Lemoine heeft gezegd, dat hij voor al de steenkolenmijnen van Cardiff zijn Newfoundlander niet zou willen afstaan. Bij een goudsmid te Leiden is een oplichterij geschied, die zeker nog niet dikwijls een wederga heeft gevonden. Bij gelegenheid van de jongste weekmarkt, wanneer er veel buitenlui in de stad komen, kwam ook een boer bij een goudsmid zijn horlogeketting terughalen, welke hij daar eenige dagen geleden ter reparatie had gebracht. De ketting wordt hem gegeven, doch intusschen komen er nog andere klanten in den winkel, waarmede de eigenaar zich moest bezig houden. Terwijl had onze boer eer gouden hor loge, in een doosje op de toenbank liggende, in het oog; en het dochtertje van den goudsmid, die haar vader kwam helpen en meenende dat het uurwerk 's boertjes eigendom was en dooi haar vader gerepareerd was,vroeg hem ol hij het ook maar meteen wilde mede hebben. Dat vond 't boertje dadelijk goed, doch zij kon het horloge niet aan de ketting krijgen. Dit zag haar vader en en niets kwaads vermoedende, deed deze dit toen zelf. Na nu alzoo ketting en horloge op zak te hebben gedaan, betaalde hij de. repara tiekosten van het eerste, welke zoowat 25 cents moet hebben bedragen, verwijderde zich, maar zonder totnogtoe iets meer van zich te hebben laten hooren. Zoo'n koopje komt dan ook niet eiken dag voor. Een half uur na zijn vertrek meldde zich de rechtmatige eigenaar aan, maar de vogel was reeds gevlogen. Men schrijft het volgende aan het Bat. Hbl.„Gisteren kwam hier de gouverne- ments-stoomer Arend, gezagvoerder Van Santen, van Samarang aan. Eigenlijk was dit vaartuig bestemd naar Onrust, maar heeft om een gewich tige reden deze reede aangedaan. Deze was de volgende: In het gezicht van het eiland Edam komende, waar, zoo men weet, een vuurtoren wordt opgericht, bemerkte de gezagvoerder, dat van dit eiland een noodvlag geheschen werd, zijnde de Hollandsche driekleur, maar omgekeerd van den stok wapperende. De vlag werd herhaal delijk op en neder getrokken, ten einde aan te duiden, dat dadelijke hulp dringend noodig was. Men besloot op dat sein in de nabijheid van het eiland te stoppen, de gezagvoerder deed een boot uitzetten, bemande die met een zijner officieren en een paar man en deed de boot koer3 zetten naar het eiland. Daar aan wal gekomen vernam men, dat er onder de bewoners een bijna volsla gen gebrek aan levensmiddelen en water heerschte, weshalve zij dringend verzochten hen te redden van den aanstaanden hongerdood door eenige piovisiën achter te laten. Aan dit verzoek werd onmiddellijk en op onbekrompen wijze door den gezagvoerder van De Arend voldaan; deze was zelts zoo heusch een der opzichters van het werk op het eiland aan boord te nemen en dezen te Batavia te brengen, ten einde eenige voorzienin gen te treffen. Intusschen verdient de toestand van die lieden op het eiland Edam alle aandacht; reeds sedert vijf dagen hadden ze getracht door het hijschen van alle mogelijke seinen hun nood aan misschien in de nabijheid zich bevindende vaartuigen bekend te maken, maar geen zeil, geen stoompijp liet zich zien eu wie weet hoe lang zij nog hadden kunnen uitzien naar redding en hoe nijpend hun toestand zou geworden zijn, indien de Arend eergisteren toevalligerwijs hun nood seinen niet had bemerkt- Wat het ergste was en en waardoor hun toestand zoo hachelijk werd, was het feit, dat die lieden van elk communicatie middel met den vasten wal verstoken waren, dat zij noch konden beschikken over een gouverne- ments-vaartuig, noch over een prauw, zelfs over geen sampan of sloep." Tusschen de Hollandsche grensplaat sen Denekamp en Oldenzaal heelt men op een reiziger, die zich alleen in een rijtuig bevond, een roofaanval beproefd. Hij nam onderweg een heer op, die vroeg om met hem mede te rijden, doch diens manieren bevielen den reiziger zoo weinig, dat hij, om van hem af te komen, als bij toeval zijn hoed uit 't rijtuig liet vallen, den zg. heer verzocht dien voor hem op te rapen en inmiddels de zweep over de paarden lei. Maar weinige schreden verder vertoonden zich van beiden kanten van den landweg verscheiden roovers, die den wagen trachtten aan te houden, hetgeen hun niet gelukte. Later vond de koopman in zijn rijtuig een pakket, dat de bedrogen dief had laten leggen en waarin zich een geheele verzameling breekwerktuigen en verscheiden vuurwapens waren. 't Is bekend, dat de Japanners eene zonderlinge manier hebben om in hunne tuinen sieraden aan te brengen. Een merkwaardig staaltje daarvan verhaalt een reiziger, die het landgoed van een rijk koopman uit Yokohama heeft bezocht, dat hij aldus beschrijft: Het ligt in Totsuka, op de To Kai Do, en heeft van den weg af gezien niets bizondersmaar zoodra men door den ge welfden gang van het gebouw in de ruimte er komt, ziet men eene zoo wonderlijke tuinversie- ritig als men zich in zulk een klein bestek slechts kan voorstellen. Vlak bij het huis rijst een steile heuvel op, met paden kris en kras er overheen en overladen met allerlei ornamentensteenen beelden, zonderlinge gebeeldhouwde grotten, ineen- gedraaide boomwortels, keurig bronsweik en por selein, alles door elkander. Bloemen en heesters zijn er geheel door verdrongen, en een dicht ge bladerte omringt een schilderachtig priëel op de kruin. Maar het merkwaardigste van de geheele plaats en waaraan de meeste zorg en kosten be steed schijnen te zijn, is een grot of een reeks van onderaardsche gangen in den heuvel uitge houwen, waarin degenen, wien de toegang ver gund is, eenige honderden ellen ver kunnen wan delen. Die galerijen zijn versierd met bas-relief gebeeldhouwde bloemen, vruchten, familiewapens en eene ware menagerie van werkelijk bestaande en fabeldieren. De wanden en de zoldering zijn een bijna onafgebroken panorama. Langs een der voetpaden vloeit een beekje, en daar kruipt een ontzaglijke schildpad met hare jongen in. De beelden zijn met weinig moeite uit zachte klei gemaakt, en 't is te verwachten dat zij door den tijd hard zullen worden. Velen zijn schitte rend gekleurd eu leveren eene kaleidoskopische weerkaatsing van den gloed der toortsen op. Donderdag-namiddag is een driejarig kind van den runmolenaar J. B., te Delft, dat alleen in den tuin speelde, in de daarlangs loopende gracht geraakt en verdronken. De jongeling, die Donderdag 1.1. nabij Voorschoten door een spoortrein werd overreden, heeft, naar wij nader vernemen, zich moedwillig op de rails geworpen. Hij was een leerling van het pensionaat te Noordheij. Met een kameraad zat hij Donderdag omstreeks half 2 uur op een der afsluithekken langs den spoorweg; bij het naderen van den trein sprong hij plotseling van het hek en legde zich met het lichaam op de rails. Dit ging zóó haastig in zijn werk, dat zijn kameraad hem onmogelijk kon tegenhouden. De trein reed over het lichaam heen, zoodat men slechts het lijk van den jongeling, deerlijk ver minkt en misvormd, kon te voorschijn halen. Het verbrijzelde lichaam is later per trein naar den Haag vervoerd en in het gasthuis opgenomen. De jongeling, ongeveer 17 jaar oud, was, naar men zegt, lijdende aan melancholie. Hij heeft brieven nagelaten, waarin hij verklaart dat het leven geen waarde meer voor hem had. Eenige maanden geleden is medege deeld, dat de oudheden en curiositeiten vanmej. Fregeres te Broek door eenige Amsterdammers zijn gekocht. Deze heeren hebben nu een maat schappij gesticht, met een kapitaal van f75,000, en een terrein gekocht aan het einde van den Overtoom bij het hek van het Vondelspark. Daarop zal, naar de plannen van den architect Gosschalk, verrijzen een gebouw in oud-Hollandschen stijl, dat den naam zal dragen van Het Brother Huis, en geheel zal worden ingericht voor de tentoon stelling der voorwerpen, aan mej. Fregeres behoord hebbende. In Augustus eerstk. zal deze perma nente tentoonstelling worden geopend. Te Eindhoven is Woensda g-o c li t e n d gevonden een pakje met wit zand gevuld, en waar aan een briefje bevestigd was van den volgenden inhoud: 15/2 81 „Ballon l'Aigle passé la cinquaute „dcuxième degré du Nord. „üésespéré de revoir jamais la France, ii, cause „des vents enrages qui nous poussent en avant, „de la cette note qui doit informer en cas de perte. Jules Gerard. Francois Jamin. (De laatste handtcekening was niet duidelijk ltesbaar. Aan het statio n van den Hollan dsch en spoorweg, onder O :gstgeest nabij Leiden, heeft Woensdag-morgen het navolgende ongeluk plaats gevonden: Aan de veelading was men bezig met rangeeren, toen drie jongens aldaar spelende wa ren, waarvan er één, de 13 jarige S. met de hand tnsschen de buffels der wagens geraakte, ten gevolge waarvan die hand gedeeltelijk werd ver brijzeld. De ongelukkige is per vigilante naar het acad. Ziekenhuis overgebracht. In het niet ver van Venloo gelegen Viersen had een betreurenswaardig voorval plaats. Buiten die stad begaven zich 10 kinderen op het nog te zwakke ijs, die er allen doorzakten en waar van 9 een jammerlijken dood vonden; een 14 ja rig jongeling wist er zich nog uit te worstelen, doch toen deze om hulp kwam roepen, waren de overigen reeds verdronken Te Candry (departement du Nord) is een afschuwelijke misdaad gepleegd. Twee indi viduen hielden op weg een dertienjarig meisje staande en eischten de beurs of het leven. Het verschrikte kind wierp de schurken haar porte- monnaie toe waarin zich ongeveer acht franken bevonden en zette het daarna op een loopen. Weldra ingehaald, grepen de ellendelingen haar beet, en daar zij van de politie sprak, ontstaken zij in zulk een woede, dat zij haar de schaar ont namen en daarmede het kind de oogen uitstaken. Het ongelukkige meisje, dat daarna nog de erg ste mishandelngen moest doorstaan stierf den volgenden dag onder hevige pijnen nadat ze nog kort voor haar sterven het vreeselijke voorval aan de personen had kunnen mededeelen, die haar bewusteloos op den weg gevonden hadden. Maandelijks zal, te beginnen in de volgende maand, een boot vertrekken van Ply mouth naar Queensland (Australië) door het Suez-Kanaal via Batavia en denkelijk ook via Soerabaya, want de reis gaat door de Tor- restraat. De India-Steam-Navigation-Company heeft daarvoor eene overeenkomst met de regeering van Queensland aangegaan en is in het bezit van prachtige booten, waarvan geen enkele klei ner is dan 3000 ton. Een zekere P. D. Naell stelt voor petroleum te gebruiken tot haveuverdediging in geval van oorlog. Hij stelt voor om bij eb een honderdduizend vaten petroleum op een rivier ledig te gieten en dan in brand te steken, waar voor dan natuurlijk een vloot, die zich voor den mond bevindt, moet wijken. Ol wel wil hij de petroleumvaten aaneenrijgen en met een stoom jacht, dat door electriciteit van den wal uit ge stuurd wordt, naar het vijandelijke schip laten sleepen en dan daar door electriciteit in brand steken. Volgens zijne mededeelingen zou het Stérkste pantserschip tegen zulk een aanval niet bestand zijn. TeScharwoudeiseergisterenhet 1 2 j a - rig zoontje van W. Leegwater door 'tijs gezakt en verdronken. Met moeite is men er in geslaagd den persoon, die zijn leven waagde om 't kind te redden, voor verdrinken te behoeden. De microphoon van BouchetteParijs wordt gezegd uitmuntend te voldoen en het timbre van de stem juist over te brengen, zoodat men kan hooren met wien men spreekt. Zij werkt door eenige ballen van retortenkool, in ver binding met zes galvanische elementen en een telephoon van Bell. De onmerkbare trillingen, die de koolballen ondervinden door de geluids golven van het besprokene, versterken of ver zwakken den stroom, waardoor het geluid in de telephoon wordt voorgebracht. Een tweetalwerkliedenteJoure, meer dan waarschijulijk door sterken drank verhit, hebben zondanig twist gekregen, dat de een den an- er den neus nagenoeg geheel heeft Afgesneden,zoodat de gekwetste in bedenkelijken toestand verkeert. Dinsdag-avond had nabij hetSpijker- buurtje te Helder een treurig ongeval plaats. De turfschipper P. Plaatsman Hz., van Texel, lag daar met zijn tjalk om hout le ladendoor de duisternis of ten gevolge van gladheid schijnt hij van de loopplank in het water te zijn ge vallen. Op zijn hulpgeschrei werden terstond alle pogingen aangewend om hem met dreggen en met stokken te redden, maar door het ijs kon men den drenkeling niet bereikentoen men ten laatste met een vlet op de plaats kwam, was de ongelukkige reeds gezonken, om kort daarna als lijk te worden opgevischt. Te Oost-Blokker ontstond eergiste- ren-oclitend brand in eene oude boerenwoning, door drie gezinnen bewoond en voorts tot berging var. hooi gebruikt. Binnen korten tijd lag het aangetaste gebouw in puin, terwijl het, dank zij de windstilte, gelukte het gevaar van de belen dende panden af te wenden. Van den inboedel is weinig gered kunnen worden. De toestand van één der gezinnen, waarvan de man ernstig ziek is, de vrouw pas aan een vijfde kind het leven heelt geschonken en twee der kinderen ook onge steld zijn, is inderdaad verschrikkelijk. Het gehucht Briviaires, arrondisse ment Moutiers, in de boven-vallei van Isère, is onder een sneeuwval van de nabij gelegene hoogten bedolven geworden. Gelukkiglijk scheidteen klein plateau, ter breedte van eenige meters, het gehucht van den voet der helling, hetgeen eenige ver traging in de verbazend snelle vaart van den sne ;uwberg ten gevolge gehad en de inwoners van een totalen ondergang gered heeft. Naar men zegt moeten een dertig inwoners onder de sneeuw en de puinhoopn der woningen bedolven zijn geweest, van welke er, door de hulp van de omliggende bevolking, reeds de helft levend naar boven zijn gehaald. Men hoopte ook nog de overigen te kunnen redden; maar de moeilijkhe- heden zijn ontzaglijk groot. Bij de militie-loting te Tilburg deed zich het waarschijnlijk éénige feit voor, dat vier broeders, allen zoons van één moeder, te zamen moesten loten. Het feit is begrijpelijk, als men weet dat de vrouw in één jaar twee maal met een tweeling werd verblijd. De heer Sloot, officier in garnizoen te Bandjermassing, is, naar een van die plaats gearriveerd persoon mededeelt, levensgevaarlijk in den buik gewond door een huisjongen. Deze booswicht was vroeger bediende geweest bij den heer Stoutjesdijk en werd verdacht van diefstal van kleêren, aldaar gepleegd. Bij onderzoek van zijn kist bleken de gestolen kleêren er werkelijk in te zitten. De kerel wilde daarop het hazenpad kiezen, doch luitenant Sloot pakte hem bij den arm, en beval hem te blijven tot de ass.-resident kwam. De dief wist zich meester te maken van een groot broodmes en stak het zijn meester met kracht in den buik. Daarop liep hij de deur uit, verwondde een baas timmerman en een sergeant en werd eindelijk in het kampement op een bajonet opgevangen, na een paar slagen te hebben ontvangen met een geweerkolf. In Liverpool was men dezer dagen bezig met het weggraven van grond, ten einde de dokken, welke zich in het noordelijk gedeelte van de stad bevinden, te vergrooten. Bij dien arbeid vonden de werklieden een gedeelte (onge veer de helft) van een schip, dat op een groote diepte onder de oppervlakte van den grond lag. Het hout waaruit dit schip gebouwd was, bevond zich nog in zeer goeden toestand, ofschoon een gedeelte daarvan uit olmenhout bestond. De type van het schip is zeer oud. Men denkt dat het voor ruim twee eeuwen in zijn tegenwoordigen toestand geraakt is. De zegepraal bij Sedan heeft indertijd een burger van Papenburg, volgens de Hannov. Cour., zoodanig bezield, dat hij de zonderlinge gelofte affegde zich niet meer te scheren noch zijn baard te laten knippen. Dit heeft tengevolge gehad, dat deze baard thans reeds anderhalve meter ling is. De man heeft zich thans laten photograféeren en zijn portret aan den Keizer gezonden met mededeeling van bovengenoemde bizonderheid. De Keizer heeft hem een beleefd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2