"binnenland. BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Rusland. Italië. Koloniën GEMENGD NIEUWS. in den Kampf urn's Dasein onophoudelijk wrijvingen moeten ontstaan, zal wel nie mand willen of kunnen loochenen en even min, dat uit deze wrijvingen het element der ontwikkeling ontstaat. Maar de strijd voor het bestaan, der Kampf um's Dasein moet bij den mensch, als hoogste standpunt der organismen, op andere wijze in 't aan zijn treden, dan in de dierenwereld. Om den palm van den arbeid, van de kunsten en wetenschappen, voor deugd en volma king in elk opzicht, mag en moet de mensch strijden, maar niet voor grondbezit met kruit en lood, niet, om de wraakgierigheid te bevredigen, niet, om het slechts in de verbeelding bestaande »Europeesche even wicht te herstellen! Het leger, de soldaten van professie als mede hunne legerhoofden, de burgerwacht die weggerukt wordt van den arbeid des vredes, hebben wellicht van tijd tot tijd ter hunner verkwikking behoefte aan een oorlog, de geleerde, de natuuronder zoeker, de kunstenaar, de industriëel, de koopman, de handwerksman, de landbouwer, de neringdoende stand hebben hem bij God niet noodig Wij hebben den oorlogskreet der Nord- deutsche Zeitung eene waarschuwing voor Frankrijk genoemd; wellicht is het ook een beursmanoeuvre. In dit geval zou het toch zijn nut kunnen hebben den schrijver te kennen, die een lichtzinnig spel speelt met de vreedzame relaties van twee groote Sta ten, die beide, volgens een koninklijk woord, tot een heilvoller wedstrijd zijn geroepen dan tot dien der bloedige wapens. Hoe 't ook zij en wat de toekomst van 't Westen of van't Oosten brengen zal, wij moeten constateeren dat er van 't begin der tijden oorlogen geweest zijn en dat er steeds oorlogen zullen gevoerd worden zoo lang er hartstochten bestaan. Maar de oorlog is geen element der goddelijke we reldorde en onS hoogste doel isde eeuwige vrede. Of dit doel te bereiken is of niet, wij moeten er met al onze krachten naar streven, dat is onze zedelijke plicht. Een telegram van de Goudkust doet weten dat de Koning van Ashanti aan zijne be dreiging gevolg geeft, zoodat Engeland zich mag opmaken tot een nieuwen kleinen oorlog- Gladstone heeft verklaard, dat de Regeering stappen heeft jgedaan om eene vredelievende oplossing der Transvaal- quaestie te bevorderen en aan het bloed vergieten een einde te maken op zooda nige wijze als in overeenstemming is met de eer der Kroon. Er was, gelijk men zich herinneren zal, eene inschrijving geopend, om een stand beeld voor Thiers te Marseille op te richten. De gemeenteraad keurde dit denkbeeld goed en had een plein er voor aangewezen. Maar de nieuwe gemeenteraad denkt er anders over. Hij meent dat Thiers geen standbeeld verdient, en hij heeft uitgemaakt dat het vorige besluit te niet zal worden gedaan. Slechts één lid is hiertegen in verzet ge komen. Het verzoek van den Minister van bin- nenlandsche zaken Eulenburg om ontslag is tot nog toe door den Keizer niet aan genomen. De onderhandelingen over het aanblijven van dien minister zijn nog zon der resultaat. Te Toledo, waar de democraten een ban ket hebben aangericht, is een persoon we gens oproerige kreten in verzekerde be waring genomen. Een ander incident had er niet plaats. De Keizer heeft adjudanten afgezonden om de dorpen te bezoeken in de provin ciën, waar gebrek heerscht, en geld en an dere benoodigdheden uit te deelen. De reglementen op de toelating en censuur over vreemde dagbladen zullen in vrijgevigen zin gewijzigd worden. Daar mede is belast de commissie voor de her ziening der drukperswetgeving onder Vo- lujeff, 11 Diritto verneemt per telegram uit Konstantinopel, dat de ambassadeurs spoe dig zullen samenkomen om te beraadslagen over den weg, die met betrekking tot de onderhandelingen over het Turksch-Griek- sche vraagstuk moet ingeslagen worden. Te Batavia en ook te Samarang worden in den laatsten tijd, in en om de stad, gedurig lijken van inlanders gevonden. Bijna altijd kan men zien dat zij aan uit putting gestorven zijn. Ook treft men meermalen uitgeputte personen op den weg aan, die dan ter verpleging naar het Stads verband worden gezonden. Hellevoetsluis, 21 Februari. Alhier is in ver gevorderden staat van ontbinding uit het water opgehaald het lijk van een marinier van het gar nizoen alhier, die sedert 1 Januari vermist werd. Venloo, 21 Februari. Ook in deze gemeente heeft onder de door drank opgewonden lotelingen een vechtpartij plaats gehad, waarbij een hunner een dolksteek in den rug bekwam van bijna 13 cen timeter diepte. De dader is gearresteerd. Emmen, 21 Februari. In deze gemeente is het lijk van eene vrouw uit een veenkuil opge haald. Nieuwe-Schans, 21 Februari. Alhier is een knaapje door het ijs van het afwaterings-kanaal gezakt en verdronken. Beverwijk, 21 Februari. Als eene meldens waardige bizonderheid berichten wij dat dezer dagen in onze gemeente een nest gevonden is, waarin een Zwaan met zeven kuikens- Een onzer ijverige politie-agenten heeft dit nestje geattrapeerd. Sie sassen so fröhlich beisammen, und katten ein- ander so lieb. Jammer dat het den ijverigen die naar der heilige Hermandad onmogelijk is ge maakt, voortaan dergelijke nestjes op te sporen. Enkele Beverwijkers zitten nu te peinzen over 't causaal verband tusschen 'tgevonden zwanennest en het ontslag van den man van den gerechte. Suffers! Met groote heeren is 't kwaad kersen eten. Harlingen, 21 Februari. Een werkvrouw, en een dienstmeisje, beiden in dienst bij een inge zetene alhier, werden eergisteren gearresteerd we gens diefstal ten nadeele van haren meester. Bij den commissaris van politie in verhoor genomen, bekenden zij zich met een gevonden sleutel toe gang te hebben verschaft tot een kistje waarin geld bewaard werd, en daaruit successievelijk ruim f 400 te hebben ontvreemd. De werkvrouw is eene weduwe met vijf kinderen. Bleiswijk, 21 Februari. Gisteren-ochtend werd het ongeveer 2 jarig kind van den watermolenaar F. S. door een wiek van den molen getroffen. De arme kleine was bijna onmiddellijk dood. Assen, 21 Februari. In de laatste acht dagen zijn hier drie kinderen aan de mazelen ov erleden, aan den kinkhoest twee. De scholen blijven ge sloten. Het cijfer der overledenen is sedert 1 Ja nuari zeer groot. Amsterdam, 21 Februari. Een ondergeschikt beambte van den Hollandschen Spoorweg aan het goederenstation in d« Rietlanden is Zaterdag met f 1800, die hem voor eenige oogenblikken toe vertrouwd waren, verdwenen. De Ned. Bell-Telephoonmaatschappij telt te dezer stede thans ongeveer 350 deelnemers. Heemstede, 22 Februari. Gisteren-avond had alhier de jaarlijksche buitengewone vergadering plaats van de vereeniging door vriendschap bloei ende, onder presidium van den heer A. van der Horst. Door de werkende leden werd het drama Merodatus en het blijspel Jocrisse de Vondeling met veel succes ten tooneele gebracht. De wijze waarop de verschillende rollen werden uitgevoerd getuigde van uitstekende opvatting en grondige studie. Na afloop der toor.eel-voorstellingen werd de avond door de leden met hunne dames en eenige genoodigden, op recht prettige en gezel lige wijze doorgebracht. Wij meenen de tolk te zijn van alle aanwezigen, wanneer wij den wensch uitspreken dat deze veel nuttigs en goeds stich tende vereeniging, onder leiding van haar ijve rig bestuur en getrouw aan hare leuze, ten allen tijde in groei en bloei moge toenemen. Ach wenn doch alle Tag' Sonntag war! Zoo klinkt het welbekende lied. Die wensch is echter geheel en al overtollig, want in werkelijkheid is het eiken dag Zondag, namelijk: Zondag bij de Christenen, Maandag bij de Grieken, Dinsdag bij de Persianen, Woensdag bij de Assyriërs, Don derdag bij de Egyptenaren, Vrijdag bij de Turken en Zaterdag bij de kinderen Israëls. Op de vendutie van onverkochte goe deren, dezer dagen op het wutersroodfeest te Amsterdam gehouden, werd eene bonbonnière voor f 60 verkocht; een teekening werd met f 1000 betaald; voor een paar linnen manchetten f 25 gegeven. Op sommige plaatsen in de provincie Friesland heeft men weder hardrijderijen op schaatsen gehouden. Het ijs is echter broos. Bij Veenwoudsterwal zakten Dinsdag-avond twee jonge meisjes, bij het huiswaarts keereu van een tochtje naar een nabijgelegen plaats, er door heen. Een er van werd met moeite gered; het andere meisje werd dood opgehaald. Een levend vouwbeen. Een Indische radja die bekend was met de Engelsche taal, kreeg onlangs, zoo als een Engelsch blad verhaalt, een exemplaar der Edinburg Review in handen. Kort daarna bezocht de vorst den onderkoning van Indië, Marquis of Ripon, en gaf zijn verbazing te ken nen, dat in dit Engelsche blad zulke onzam n- hangende dingen voorkwamen. Zoo bevond zich op de eene bladzijde de beschrijving van een jacht op orang-outangs en op de volgende een vervolg van de geschiedenis van Maria Stuart. De vice-koning was spoedig overtuigd, dat de radja de courant gelezen had zonder de afzonder lijke bladen door te snijden; hij begon hartelijk te lachen, gaf zijn gast een ivoren vouwbeen, en wees hem het gebruik er van. Eenigen tijd na het gebeurde zag hij den radja op een jongen oliphant, te midden van een vroolijk gezelschap in den tuin van zijn paleis rijdennauwelijks had hij den vice-koning opgemerkt, of de radja riep hem toe: „Geef mij nog een exemplaar van de Edinburg Review". De vice-koning gaf aan dat verlangen gevolg; het blad werd door den olifant opgevangen, die het zeer vlug met zijp. tanden opensneed en liet vervolgens met zijn snuit den verbaasden vice-koning voorhield. De radja had de groote slagtanden van den olifant zoo bewerkt, dat zij als vouwbeen dienst konden doen: de vice-koning ontving het dier ten geschenke. Onlangs stond in een der Berlijnsche bladen eene advertentie onder het opschrift: Op recht gemeende huwelijksaanvraag. Een dertig jarig jongman, van goed uiterlijk en met een ruim bestaan, wenschte in kennis te komen met een dame, enz. enz.; adres lett. N. Z. 945, poste restante te Hannover. Aan ongeteekende brieven zou geen gevolg worden gegeven. Eene dame te Berlijn, op deze annonce geschreven heb- oende, ontving het volgende antwoord: Mejuf frouw^. „Gij hebt de goedheid gehad, op mijne aanvraag uwe aanbieding in te zenden. Om de kosten mijner advertentie te verkrijgen, zal ik uwen brief' verkoopen. Daar ik zelf uit Berlijn afkomstig ben en in de volgende week daarheen ga, zal ik aldaar koopers genoeg kunnen vinden. Ik neem echter de vrijheid, het eerst u zelve te koop aan te bieden, en wel voor de som van 5 mark. Wilt gij het daarvoor koopen, dan hebt gij slechts een bankbiljet van 5 mark over te zenden onder lett. A. D. 135, poste restante aan het postkantoor in de Burgstraat te Hannover. Ik geef u tijd van beraad tot den 20sten dezer maand. Heb ik het geld op dien dag niet ont vangen, dan hebt gij het aan u zelve te wijten dat uw brief' in vreemde handen komt, waaruit voor u onaangenaamheden kunnen voortvloeien. A. K. 315." De dame liet dezen brief aan hare familie lezen, op wier aandrang terstond eene aanklacht bij de justitie werd ingediend. Uit het bericht blijkt niet, of de justitie den schrij ver in handen heeft gekregen, maar wel dat de brief is openbaar gemaakt in afwachting of ook andere dames zulke brieven hebben ontvangen en bereid zijn om ze aan de openbare autoriteit mede te deelen. Een aardige bizonderheid wordt ons uit Dokkum medegedeeld: De school voor koste loos onderwijs aldaar ontving Zaterdag een be zoek van een voormaligen leerling, thans matroos bij de marine. Erkentelijk voor het goede, in vroegere jaren op die school genoten, stelde hij aan den hoofdonderwijzer drie rijksdaalders ter hand, ten einde daarvoor bij gelegenheid van 's Konings verjaardag de schoolkinderen op een flink stuk koek te onthalen. „Een ander verdrinkt het; ik geef het liever aan de armen," was zijn rond zeemanswoord. De flinke daad van den jongen matroos lokte een luid „hoezee van de schooljeugd uit. Te Amsterdam zullen op 28 Maart a. s. Hendrik Otter, geb. 25 Januari 1797, ge huwd met Aaltje Krol, geb. 10 Febr. 1801, en Jan Otter, geboren 9 Maart 1801, gehuwd met Sapke Krol, geb. 28 October 1799, den dag herdenken, waarop zij voor 60 jaren door den band des huwelijks zijn vereenigd. De mannen zijn broeders en de vrouwen zijn zusters. Een merkwaardig voorval uit de die renwereld wordt in een Zwitsersch blad door een ooggetuige meegedeeld. In de Greyerzer Alpen was een kudde van twaalf gemsen aan het grazen, toen plotseling een hunner, die op den uitkijk stond, de nadering aankondigde van een grooter. arend die reeds een poos boven de kleine kudde had rondgevlogen en nu neerschoot om zijn prooi te zoeken. In plaats van te vluchten rustten de gemsen zich toen ten strijde, vormden een carré, met de jongen in het midden, en wachtten zoo hun vijand af. Deze, door die houding verschrikt, vloog weer omhoog, bleef nog eenigen tijd in groote kringen boven de strijdlustiger: rondzweven en trok zich daarop onverrichter zake terug. Eer, nieuwe illustratie van de spreuk onzer vaderen: „Eendracht maakt macht." Bloemrijke stijl. Het feit, dat een jon geling krankzinnig is geworden, kondigt de Gal veston News als volgt aan: De heer John Cal- horm, een neef van den beroemden senator uit Zuid-Carolina van dien naam, heeft zich van de ankers van zijn verstand losgerukt en drijft thans hulpeloos rond op den oceaan van den waanzin. Het treurige lot van dezen tak van een der hoogste eiken in het bosch van Amerikaansche staatsmans kunst wordt algemeen diep beklaagd." De leeuw Wallace in een menagerie te Birmingham, die reeds een der oppassers ver scheurde, viel eindelijk den dierentemmer, den neger Ali Camousa aan. Reeds had hij zijn klau wen in de wangen van den man geslagen en hem op den grond geworpen toen men door middel van ijzeren staven het dier van zijn prooi verdreef. Driemaal loste daarop de dierentemmer zijn met los kruit geladen revolver in den muil van den leeuw en sloeg hem vervolgens met den steel zijner zweep, totdat het monster verdoofd was en de dierentemmer uit het hok kon gaan. Dezer dagen heeft men te Pest een rouwbal gehouden, waar alle dames in rouwklee deren verschenen. Het was een groot picknick en bal in het gebouw van het ministerie, waar aan 180 heeren en dames van hoogen adel deel namen. Toen alles reeds voor het feest gereed was, kwam het bericht dat het Hof den rouw had aangenomen wegens het overlijden van de jonge Hertogin van Braganza, een nicht der Keizerin van Oostenrijk. Om nu de offieieele droefheid en de feestvreugde eenig3zins met elkan der te verzoenen, had men het eenvoudige hoewel ongewone middel uitgedacht om in rouwkleeding op het feest te verschijnen. Ot men er alleen op lijkmarscheu en dergelijke muziek heett gedanst wordt niet vermeld. Bêtise humaine ou sont tes limites Een redenaar in eene volks vergade ring welke onlangs in eene Duitsche stad aan den Rijn gehouden werd sprak over de rechten der vrije mannen en eindigde zijne redevoering met veel enthusiasme op de volgende wijze „Mijne heeren, nogmaals zeg ik u dat men de vrijheid niet hoog genoeg kan prijzen en ik voor mij hoop dat de hand die zich niet verheft, om de rechten, die wij met ons bloed gekocht hebben, te verde digen, voor altijd moge verlammen. Tot deze rechten behoort ook de vrijheid van den wil. Een vrij man moet steeds doen, wat hij wil, en als hij zulks niet doet, dan moet hij er toe ge dwongen worden, (stormachtige bijval), 't Is wel\ Het Hdbld. geeft het volgende over zicht van de opbrengst van het te Amsterdam gegeven watersnoodfeest. Verkochte kaarten a f 50 f 4500; voor toegang op den avond van het feest is door 900 personen betaald f 5, dus f 4500; het getal verkochte heeren- en dameskaarten is nog niet met zekerheid bekend, maar vermoedelijk niet minder dan 5000, die dooreen a f 4 gere kend een bate geven van f20.000; de verkoop aan de winkeltjes, de champagne-'oar, bij Krasna- polsky, bij van Laar en de toegang tot de ver schillende vermakelijkheden, kunsttentoonstelling, loten, enz. f 32,000; souper, giften en andere baten f 5000. Dus bruto-ontvangst, ongeveer f 66,000. Hierbij moet worden berekend dat een waarde aan goederen over is, die de verwachting doet koesteren, dat nog een groot aantal loten in de loterij, waarvoor die goederen als prijzen zijn bestemd, zal worden genomen. De bruto- opbrengst van het feest en de ioterij zou dan de kapitale som van ongeveer een tonne gouds be dragen. Niettegenstaande het vele, dat gratis is verricht, moeten de kosten op ruim tienduizend gulden worden geraamd. Zaterdag is de opbrengst der 40 bussen, kosteloos door de firma van Essen op het Koningsplein vervaardigd, waarin op den feestavond de gelden zijn gestort, ten bedrage van f 32,000, waaronder f 28,000 aan goud en zilver, bij de Ontvang- en Betaalkas gebracht, opdat geen dag rente verlore moge gaan. Deze som werd door zeven heeren der commissie geteld. De hoogste opbrengst aan één winkeltje was f 1600. Al het geen door de verschillende gevers ter consump tie op het feest is geschonken en niet werd rer- orberd, is door hen voor de loterij afgestaan en daaronder zijn groote hoeveelheden fijne wijnen, likeuren enz. De groote marsepijn-taart die Stoll- werek, uit Keulen, zond, bracht in veiling onge veer f 40 op. In een dorpje bij Ango ulê me moes t e u twee deurwaarders den boedel van een der be woners in beslag nemen, waarheen zij zich af zonderlijk begaven. Te nauwernood was de eerste het buis binnen getreden of hij ontving een ge weerschot, dat hem ter aarde wierp. De tweede werd gelukkig bij tijds gewaarschuwd, en snelde naar den procureur der republiek, dis terstond de gendarmerie afzond. Do moordenaar had in- tusschen de vlucht genomen en was tot nu toe nergens te vinden. Onder de vel e ge s ch e nke n d i e Z. M. d e n Koning ook dit jaar weder t«r gelegenheid van HDs. verjaardag zijn aangeboden behoort ook een monster-tarbot, gezonden door Mej. de wed. Groen te Nieuwediep. Deze visch werd aan het gala diner voorgediend. In een Chineesch blad vindt menver- meld, dat de Keizer van China, die 10 jaar oud is, in zijn stallen bezit 98,900 paarden, 6720 kameelen, 12,100 ossen en 241,000 schapen. Die Keizer, Quang-Su geheeten, regeert over 350 miilioenen onderdanen. De bevolking van zijn Hemelsch Rijk is grooter dan die van geheel Europa. Wilde deze Vorst al zijn paarden be rijden, dan zou hij, zoo jong als hij is, even als zijn paarden, overleden zijn voor dat de beurt aan het laatste ros gekomen ware. Dat aantal paarden is grooter dan de cavallerie van het Pruisisch of Fransche leger. Ging Quang-Su op reis, dan zou zijn bagage hoe talrijk ook, niet voldoende zijn om de 6720 kameelen te belasten. De ruimte die den Haag van Parijs scheidt, zou men trouwens voor zulk een evolutie behoeven. De Keizer, die natuurlijk maar één maag heeft, zou gedurende zijn geheele leven zijn 12,100 ossen en 248,000 schapen niet kun nen verorberen. In de Reguliersbreestraat te Amster dam viel dezer dagen, een meisje voor een in volle vaart zijnden tramwagen; het paard stapte zorgvuldig over het kind heen, de wielen gingen rakelings langs haar en toen de wager, voorbij was stond het kind ongedeerd op en liep weg. DeMormonenin Amerikamanenhunne schuldenaars niet en klagen hen ook niet aan, maar zij plaatsen drie menschen voor het huis, die den ganschen dag van 's morgens vroeg tot laat in den nacht een verschrikkelijk geweld ma ken met trommels en fluiten. Een Amerikaansch blad zegt, dat de schuldenaar het zelden langer dan drie dagen uithoudt. De muzikanten kosten niet veel en zijn althans minstens tienmaal goed- kooper dan het goedkoopste proces. Voor de rechtbank te St. Petersburg verscheen dezer dagen een dame, tegen wie een aanklacht was ingediend wegens „zinnebeeldige beleediging." Zij had een andere dame, met wie zij sedert eenigen tijd kwade vrienden was, als nieuwjaarsgeschenk een doodkist en een lijkhemd gezonden. Deze gevoelde zieh door dit geschenk, dat een duidelijk blijk was hoe overbodig haar langer verblijf op deze wereld geacht werd, door haar (lie het zond, zoo zeer beleedigd, dat zij een aanklacht indiende. De rechter heeft de gulle geefster, die in haar overdreven voorkomendheid voor de laatste behoeften van naar gewezen vrien din had willen zorgen, tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2