BINNENLAND. Rusland. Zwitserland. GEMENGD NIEUWS. feestelijkheden bij gelegenheid van het hu welijk van den kroonprins, medegedeeld dat hem namens den opperhofmeester des Keizers kennis is gegeven, dat het huwelijk waarschijnlijk in de maand Mei zal plaats hebben, en dat prinses Stéfanie op plech tige wijze in Weenen zal worden binnen gehaald. Uit goede bron wordt gemeld, dat lord Beaconsfield onlangs den Russischen gezant te Londen bezocht heeft om hem te kennen te geven, dat de openbaarmaking der te Kaboel gevonden Russische papieren en de daarover gevoerde beraadslagingen in het parlement geen staatkundig doel der tories tegen Rusland hadden. Een en ander had alleen plaats gehad om pressie op de re geering uit te oefenen tot behoud van Kandahar. In den Stendenraad is laatstleden Maan dag strijd ontstaan over het wetsontwerp op verplichting der fabriekanten omtrent vergoeding aan werklieden wegens onge lukken in de werkplaatsen. De meerder heid der Commissie van rapporteurs stelde voor, het ontwerp ter zijde te leggen, op grond dat het te veel onrechtvaardigheden bevatte, zooals bijv. dat een fabrikant vergoeding zou moeten betalen ook wanneer hij of zijn vertegen woordiger aan het onge luk volstrekt geen schuld heeft, ja zelfs wanneer het geheel buiten zijne macht heeft gelegen om het te voorkomen. De minderheid der Commissie drong daarente gen aan op behandeling van het ontwerp. Zij erkende dat er moeilijkheden aan de zaak verbonden waren, maar kon volstrekt niet instemmen met het denkbeeld, dat men wegens dergelijke bedenkingen de ge- heele regeling der zaak achterwege moest laten. Ten slotte werd met 24 tegen 18 stemmen overeenkomstig het gevoelen der minderheid besloten. Nunspeet, 24 Febr. Het 4jarig meisje het welk nu 14 dagen geleden in het vuur viel en hevige brandwonden bekwam, is heden-ochtend na een smartelijk lijden, aan de gevolgen over leden. Erp, 24 Februari. In deze gemeente heeft men in een kuil het lijk gevonden van zekere Josina van den Enden, oud 38 jaren, wonende alhier. De ongelukkige schijnt des avonds, toen zij uit den kuil water wilde seheppen, daarin te zijn geraakt en verdronken. 's Gravenhage. 24 Februari. De rechtbank alhier heeft heden de boerin uit Stompwijk, die zich in den winkel van den uorlogemaksr W. in de Veenestraat van een gouden remontoir meester maakte, tot 183 dagen celstraf veroor deeld, zijnde twee maanden meer dan door het O. M. geëischt waren. Dantumadeel, 24 Februari. Bij de loting der nat. militie alhier heeft een der lotelingen vóór zijne beurt getrokken. Dewijl hij een hoog nummer trok en de ander, die eerst had moeten trekken, een laag, zal deze laatste, naar men meldt, in verzet komen tegen de geldigheid der loting. 's Hertogenboseh, 24 Februari. Gisteren avond brak op het naburige Coudewater in het krankzinnigengesticht brand uit. Te middernacht waren de vlammen gebluscht met behulp der eigen spuiten en die uit Berlicum. De verpleegden waren reeds in tijds geborgen. De schade is be langrijk. Botterdam, 24 Februari. Alhier liep een vernuftig werkman rond zonder werk te kunnen vinden: hij had geen werktuigen. Ten einde raad, heeft hij nu ingebroken om ze te stelen, en met behulp dier gestolen loopers kan de inbreker nu zijn handwerk gaan uitoefenen. Arnhem, 24 Februari. De heer Buldert, \oor- zitter der Tweede Kamer, is heden-nacht om vijf uur kalm, doch bewusteloos overleden. De begrafenis zal Maandag e. k. plaats hebben. Driezum, 24 Februari. Een ingezetene dezer gemeente heeft verleden Maandag den dag in de week, waarop in de Friesche M'ouden het meest gebedeld wordt nauwkeurig opgeteekend, hoeveel personen er dien dag aan zijn huis kwamen bedelenhet waren er niet minder dan 128. Tilburg, 24 Februari. Door het gemeente bestuur is ter algemeene kennis gebracht, dat, te rekenen van 1 Maart e. k., de kunst- of mar garineboter op de weekmarkten slechts op eene afgezonderde plaats, door het bestuur aan te wijzen, mag uitgestald worden. In een kippenei heeft men onlangs te Diez een levenden lintworm gevonden. Hij was ongeveer 1 voet lang. De vrouw die het ei stuk sloeg, om het bij het bakkeu te gebruiken, schrikte niet weinig toen zij den worm er uit zag komeD. De bladen van Bucharest verhalen d at een jong meisje aan de pokken was gestorven; zij moest dadelijk worden begraven en daar zij verloofd was geweest, werd zij met haar bruids sieraden ter aarde besteld. Een paar dieven, die de begrafenis hadden bijgewoond, openden 's nachts het graf en namen den gouden halsketting der doode weg. Met elkander over het bezit daarvan kibbelende, gaf de een den ander een klap. Plot seling opent de doode de oogen en sprak„Ik bid u, beneem mij het leven niet." De dieven zetten het in hun schrik op een loopen, het meisje kwam met veel moeite uit het graf en sleepte zich naar de woning harer ouders die zoo verheugd werden, dat zij in plaats van de dieven te laten vervolgen, hen al de sieraden der bruid gaven, om her. te beloonen voor hun schelmstuk, dat zulk een verrassend resultaat had. Ir. het dorp WiesenfeldebijStraubing heeft een boer die langen tijd aan jicht labo reerde, door eene snelle en eenvoudige wijze zich zeiven van dat lijden verlpst. Hij nam namelijk een scherpe bijl en hieuw zich den zieken voet af. De genezing volgde spoedig. Voor dergelijke afdoende maatregelen moet men eene Oud-Beier- sche Kernnatur bezitten, zegt het Duitsche blad, waaraan wij dit bericht ontleenen. De heer A. C. Schepper, O.-I. ambte naar, te Leiden woonachtig, heeft aan den ge meenteraad te Utrecht de concessie aangevraagd voor verschillende tramwegen in die stad. Het plan zou wezen, die lijnen, zoo mogelijk niet door paarden, maar door electrische kracht te bedie nen, naar 't stelsel van Siemens en Halske te Berlijn, die de lijn Berlijn—Lichtenfels eiploi- teeren en met goed succes. Bij den raad van Dantumadeel werd in den loop der week een voorstel behandeld tot stichting van een gemeentehuis. Tot nog toe had een dorpsherberg dienst gedaan. Toen dit voorstel door dtr. oud-burgemeester als lid Tan den Baad, krachtig werd bestreden, werd door een der voor standers, een bijbelvast landbouwer, gewezen op het in de vergaderzaal hangend wapen der ge meente, waarin een vos voorkomt en zeer snedig gezegd: „Hoor eens mijnheer! de Schrift zegt,: „de vossen hebben holen en de vogelen des he mels hebben nesten;" wij mogen daarom ook aan den vos van Dantumadeel een eigen verblijfplaats niet onthouden." Het voorstel werd aangenomen. Men schrijft uit het land van Altena: De bedeeling aan de watersnoodlijdenden heeft hier opgehouden. Door de vele schenkingen van kleederen enz. ziet men nu en dan hier de grap pigste tafereelen. Lieden, die vroeger gekleed waren in het gewone boerenpak, wandelen nu rond in chamber-cloacks met prachtige bloemen en met fantaisie-hoedjes eh maken praatjes met even fraai gekleede buren en vrienden. Naar aanleiding van een vorig be richtje aan de kleine boompjes, die de Japanners teelen, ontvangen wij van geachte zijde de volgende toelichting In de huizen der rijke Japanners vindt men op verlakte tafels tuintjes in miniatuur. Deze tuintjes zijn voorzien van fonteinen, waardoor beekjes ontstaan, welke langs porceleiuen gootjes in verschillende richtingen door de tuintjes stroo men. Kruiswijze met deze beekjes loopen paadjes, bestrooid met goudzand of fijn gestooteu veel kleurige schelpen, die door middel van keurig bewerkte bruggetjes van bamboes met elkaar in verbinding staan. Honderden boompjes van niet meer dan zes centimeter hoogte, die in bloei staan of vruchten dragen, versieren genoemde tuintjes. Het aan kweeken dezer zoo kleine boomp jes geschiedt in potten en vereischt veel zorg •n geduld. De pitten der aan de boomen rijp geworden vruchten worden namelijk in kleinere polten geplant en brengen boomen voort die niet alleen kleiner van stuk zijn dan de vorige, maar waaraan ook weer kleinere vruchten groeien. Door steeds kleinere potten te nemen, waarin men de op elkander volgende pitten plant, verkrijgt de Japansche tuinman na een tijdsverloop van onge veer dertig jaren kerse-, pruime- en appelboompjes van 6 centimeter hoogte, die niet alleen hun bloei tijd hebben, maar ook jaarlijks vruchten dragen. In de vorige week is aan den moor denaar zijner echtgenoote Gehrke te Cöslin df doodstraf voltrokken. De Voss. Zeit. voegt bij dit bericht het volgende, waarin een treurige humor gelegen is: „dat de straf reeds vroeger zou voltrokken zijn, doch wegens ongesteldheid van den veroordeelde was uitgesteld." Een vreeselijk ongeluk heeft dezer dagen in een der eerste brouwerijen te Mulhausen plaats gehad. Een werkman, die langs de galerij, die om de ketels is, liep, had de onvoorzichtig heid zich over de leuning te buigen, die zich in een slechten toestand bevond. De leuning brak en de werkmau viel in het kokende brouwsel. Hij had nog de kracht om zich uit zijn gevaar lijken toestand te redden, maar overleed na enkele uren aan de bekomen wonden. De invoer van alle gezouten varkens- vleesch uit Amerika is in Frankrijk geheel ver boden wegens het veelvuldig voorkomen van trichinen in dat vleesch. In een restaurant te Parijs dedendrie personen, vermoedelijk Engelschen, zich te goed aan een fijn diner, rijkelijk besproeid met cham pagne. Na afloop daarvan vertrokken twee hunner na de hooge rekening te hebben voldaan, den restaurateur verzoekende den derde, die in een diepen slaap was gedompeld, zijn roes te laten uitslapen. Reeds had men den vreemdeling ver geten, toen men op het uur van sluiten hem nog altijd op dezelfde plaats vond en steeds in slaap. Men haastte zich nu hem tot de werke lijkheid terug te roepen, wel eene „naakte" wer kelijkheid, want het bleek nu, dat de man, een Amerikaan, door zijne beide gewaande landge- nooten, met wie hij dien morgen 't eerst had kennis gemaakt, van al zijn geld en kostbaarheden was beroofd, ter waarde van 15,000 frai ks. De beide oplichters hadden blijkbaar een slaappoeder in den wijn van hun gast gemengd. Een Parijzenaar heeft aan dedireetie der Fransche bank verlof gevraagd om op de ach terzijde der bankbiljetten advertentien te doen drukken. Men leest in de N. Gor. CtEenige dagen geleden, vloog in de nabijheid der gemeente Schoonrewoerd een troep kraaien al krassende rond; dit duurde eenige minuten, waarna zij zich op een akker neerzetten om daar geruimen tijd in de grootste stilte te blijven zitten. Naar het scheen werd er vergadering gehouden; de stilte werd eenigszins afgebroken en daarna vlogen allen op slechts ééne kraai aan, verscheurden haar en verorberden elk een kleiner of grooter stuk. Aan de gevolgen van een spel de prik is onlangs in een Fransch dorp een jong meisje overleden. Zij gebruikte een speld tot tandenstoker, doch prikte zieh daarbij in de lip. Een paar dagen later zwol de lip onrustbarend op; de dok ter, wiens hulp men onmiddellijk inriep, kon niets doen om haar te genezen; zij werd gedurig erger en stierf weldra onder hevige pijnen. Het prikken van een anker ofscjheepje op den arm, zooals de zeelieden gewoonlijk doen, heeft een jongeling te Kassei het leven gekost. Hij had in zijn arm een anker geprikt en daarop een vloeistof gedaan om er een blauwe kleur aan te geven. Na weinige oogenblikken zwol de arm op en de dokter verklaarde dat er een bloedver giftiging had plaats gehad Hoewel de arm spoedig afgezet werd, kon men den jongeling niet meer redden, die dan ook den volgenden morgen onder hevige pijnen overleed. De toren van de kerk in Rueda in de provincie Sarragossa is Zondag onder de gods dienstoefening ingestort. Tien lijken heeft men met moeite onder de puinhoopen uitgehaald en men vreest, dat er nog meer onder gevonden zullen worden, daar nog verscheidene inwoners gemist worden. 't Is of het er somt ij ds met opzet om gedaan wordt, zoo verregaand onvoorzichtig kun nen dienstboden soms handelen. Dezer dagen be merkte een dienstbode te Liverpool een sterke gaslucht, en schoon het klaarlichten dag was, stak zij een lucifer aan om te gaan onderzoeken van waar die lucht kwam. 01 het meisje dacht dat zij met yen brandende lucifer beter ruiken kon, is niet bekend geworden, daar het gevolg van hare onvoorzichtigheid een ernstige ontplof fing was, waarvan zij het eerste slachtoffer werd. Maandagmorgen is te Chestea Castle de doodstraf toegepast op zekeren William Stan- way, die zijne vrouw met een gloeienden pook vermoord had. De misdadiger toonde veel berouw, maar ging toch moedig naar de strafplaats, waar hij met zijn hoofd boette voor zijn wandaad. In Berlijn worden jaarlijks 148,566,754 ponden van allerlei levensmiddelen verteerd en wel 45 millioen pond rundvleesch, 5 millioen pond gevogelte, 10 millioen ponden boter, 10 a 11 mil lioen ponden visch enz. Per dag verdwijnen 740,000 ponden levensmiddelen in de magen der Berlijnsche bevolking. In hetzelfde gezin te Ameide waarvan onlangs eene dochter aan de pokken stierf, zijn thans ook andere volwassen kinderen door diezelfde ziekte aangetast. De ouders hadden steeds gemoeds bezwaar tegen de inenting. Dit voorbehoedmiddel werd dus op hunne kinderen niet aangewend. Naar het volgende voorschrift wordt een voortreffelijk goudvernis voor vergulde lijsten verkregen, dat ieder zelf kan aanwenden om zijne spiegels te restaureeren. l'/'j kilo schellak wordt in 3 kan absoluten alcohol, 2Va kilo mastik in 5 kan alcohol, ll/i kilo sandarak in 5 kan alco hol, 2'/s kilo guttegom in 5 kan alcohol, V: kilo drakebloed in 1 kan alcohol, l'/> kilo sandelhout in 5 kan alcohol, l1/» kilo Yenetiaansche terpen- tein in l'/a kan alcohol elk afzonderlijk opgelost of daarmede getrokken. De gefiltreerde oplossin gen of aftreksels worden eindelijk bij een zachte warmte met elkander vermengd. Door het breken van de stelling va'n een in aanbouw zijnd huis te Antwerpen op den Boulevard du Commerce vielen 5 werklieden naar beneden, van welke 2 op de plaats dood bleven, terwijl de 3 overigen ernstig gewond werden. Een zekere dr. Zacharias te Berlijn zou het middel gevonden hebben om „alle steen vormingen in het lichaam" op te lossen, hetgeen dus de gevaarlijke steen-operatie zou onnoodig maken. Wij willen 't hoopen, natuurlijk, maar zijn ongeloovig; tot dusver meenden wij althans dat de chemie bv. nog geen middel heeft weten uit te vinden om gips op te lossen en ook dat de eene stof oplost in een vocht, waarvoor de andere totaal ongevoelig is. HetNederl.Genootschaptotzedelijke verbetering der gevangenen heeft in 't jaar 1879, 32 ontslagen gevangenen ondersteund. Voor f38.65 werd aan 7 personen gelegenheid verschaft tot uitoefening of voortzetting van hun bedrijf, door hen aan gereedschap te helpen, aan 10 weid voor f64 eenig huisraad verschaft, terwijl aar, een 15tal f35.50 tot reis- en verblijfkosten of iu andere giften werd uitgereikt. Bij een tamelijk gegoeden arbeider tc Augustinusga zijn tijdens diens afwezigheid de huismeubels stuk gekapt, het porselein tot scherven gegooid, kortom alles kort en klein ge slagen, en de gouden en zilveren sieraden en geldswaarde ontvreemd. Zekere G. W., een slecht ter naam en faam bekend staand persoon, is als vermoedelijke dader gearresteerd en naar Leeuwarden vervoerd. Men weet niet, of men hier aan moedwil dan wel aan vlagen van waanzin heeft te denken. Ter gemoetkoming voor de pachters der landen enz. die door den hoogen watersnood zooveel schade hebben geleden, heeft de heer G. L. Van Sambeek te Uden de pachtsommen over het loopende jaar met de helft verminderd. Moge dit loffelijk voorbeeld navolging vinden. Uit Weimar wordt gemeld, dat zich aldaar eene commissie heeft gevormd tot het bijeenbrengen van schilderijen, sapverfteekeningen en andere dergelijke kunstvoorwerpen, die verloot zullen worden ten bate van de noodlijdenden door den watersnood in Noord-Brabant. Reeds zijn een zestigtal schilderijen, teekeningen, enz. inge zonden. van de heeren Hagen, Kraps, Lingig, Breudel, Günther, allen professoren aan de school voor beeldende kunsten te Weimar, benevens van vele andere kunstenaars te Weimar, Berlijn, Dus- seldorf en andere steden. Men verwacht nog vele andere bijdragen. Lichtgevende verf komt meerenmeer in gebruik in Engeland. Reeds worden kamers en kantoren geheel met dergelijke verf bestreken tot groot gerief van de bewoners. Men kan in een zoo geverfd vertrek elk voorwerp voldoende onderscheiden. Het lichtend vermogen wordt op gewekt door het daglicht of door zeer helder kunstlicht, en kan dan ongeveer dertien uren voortduren. Voor trappen en gangen is een dunne band voldoende, en zijn de kosten niet noemens waard. Het gebruik is vooral in den laatsten tijd toegenomen, nu de uitvinders het middel hebben gevonden om de verfstof met water in plaats van olie te gebruiken. De behandeling er van is even eenvoudig als die van witkalk. T' e Bunde redde Zondag jl. delöjarige dochter van den veerman Beeghs haren vader van een wissen dood. Terwijl beiden in een pont naar den overkant der Maas roeiden om eenige reizi gers over te halen, sloeg de vader over boord. Hij trachtte wel al zwemmende den oever te bereiken, doch zijne krachten schoten te kort, en zekerlijk zou hij den dood in de golven ge vonden hebben, ware niet het moedige en on verschrokken meisje hem te hulp gekomen. Door een spoedige wending der boot wist zij haren vader op zijde te komen, hem te grijpen en in de boot te trekken. Haar tegenwoordigheid van geest en vastberadenheid, daarbij aan den dag gelegd, worden zeer geroemd. Te Delfzijl wordt het Raadhuis ge houden in een herberg, in diezelfde herberg is het gemeente-ontvangers-kantoor en in diezelfde herberg moet het havengeld worden betaald, en de kastelein is ontvanger der gemeente- en der havengelden. Donderdag 11- is bij den bouwman Othalie, wonende nabij de spoorbrug tegenover Beukelsdijk, een meisje van 4 jaren, dat met haar broertje speelde, achter de woning in 't water gevallen en verdronken. De oudste inwoner der gemeente Nu- mansdorp, Pieter de Lange, had deze week het voorrecht zijn lOlsten verjaardag te vieren. Een waterkoning uit de 17de eeuw. In de laatste weken heeft de waterkoningin miss Lur- line, in het cirque Oscar Carré te Amsterdam groot opzien verwekt. Deze kunstenares beweegt zich in het water even gemakkelijk als een gewoon mensch in de lucht. Zij blijft volle drie minu ten onder water, en eet in dien tijd een halve peer, drinkt wat melk en schrijft op een leitje leve Amsterdam. Een Nederlander, die in het be gin der zeventiende eeuw leefde, Jan Adriaansz. Leeghwater, beroemd door het droogmalen van verschillende meren in Noord-Holland, en naar wien een van de pomp-toestellen van de Haar lemmermeer genoemd is, overtrof haar echter nog ver. Leeghwater heeft zijn „kunst van het onder water-gaan in den Haghe en te Amsterdam" zelf beschreven. In den Haag begaf hij zich in het laatst van April van het jaar 1605 te water, in tegenwoordigheid van prins Maurits, die zoozeer met zijn verrichtingen ingenomen was, dat hij hem eene „vereeringe" gaf en octrooi voor zijn kunst verleende. Te Amsterdam heeft hij zijn kunst in 1606, gedurende de kermis, op de Wetering buiten de Heiligen Wegspoort vertoond ten aan- schouwe van een groot publiek. Hij sprong met „goede couragie" te water na het volk te hebben toegeroepen: „Aldien gij vrome burgers van Am sterdam! Dat is u ter eeren, daar ga ik onder." Hij stak twaalf peren bij zich eu at die onder water half op, om de bewering te ontgaan, dat hij ze in den grond gestoken zou hebben. Ook speelde hij onder water op de schalmei psalm 23, en schreef hij op een schoon vel papier: dit heb ik voor Amsterdam in de Wetering onder water geschreven. Volgens een ooggetuige is hij volle drie kwartier onder water gebleven. Leeghwater eindigt zijn bericht met de mededeeling, dat „als het wc.rk gedaen was, daer veel lief hebbers waren die haer milde hand toonden; en onder allen was daer een man uyt Zeeland, die zeiJe, omdat de Konste zoo fraaij is zo schenke u daer toe nog een Zeeusche Daalder." Hoe het mogelijk is, dat iemand zoo lang zon der ademhalen kan blijven, is onbegrijpelijk; het verhaal van Leeghwater kan dus bijna niet geloofd worden. Men zal echter moeten toegeven, dat de kunstverrichtingen van miss Lurline even onge looflijk zijn, en toch, men kon het dagelijks zien, hoe zij volle drie minuten, zonder adem te halen, Ouder water blijft. Bovendien, Leeghwater was een soort van duizendkunstenaar, wiens voor naamste kunst bestond in het droogmalen van meren en plassen, en waarvoor hij zoo beroemd was, dat hij zelfs herhaaldelijk naar Frankrijk, Noord-Duitschland en Denemarken geroepen werd, doch die tevens timmerman, metselaar, landmeter, schrijnwerker, horlogemaker, graveur, ivoorwerker, en metaaldraaier en ten slotte auteur was. Zulk een man en ook zijn in den meest ongekunstel- den en trouwhartigen schrijftrant gesteld verhaal verdient toch wel «enig vertrouwen. De Khedive heeft de oumenschelijke Dossehplechtigheid, welke telken jare op den geboortedag van den Profeet werd gevierd, afge schaft. Er behoorde echter heel wat moed toe, om zulk een oud gebruik, omtrent het ontstaan waarvan verschillende lezingen in omloop zijn, af te tchaffen. De lezing welke het meest ingang vindt is deze: Op zekeren dag gevoelde een hoog geplaatst Banton behoefte om de menigte van de heiligheid zijner aardsche roeping te overtuigen. Hij liet daartoe den weg van huis naar de mos kee met aarden potten bedekken, steeg te paard

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2