BI.\XK\LAM>. Rusland. Spanje. Turkije. GEMENGD NIEUWS. Bij het tractaat, met China gesloten, wordt aan dit laatste Rijk het door Rus land bezette gebied teruggegeven en een strategische weg verleend naar Kasch- gar. China betaalt aan Rusland 5 milli- oen roebels. Rusland behoudt een strook land ten behoeve van de Dungan- en Ta- rantchisstammen, die indertijd tegen China in opstand zijn gekomen en thans onder Ruslands bescherming staan. Bovendien er langt Rusland het recht tot vestiging van een aantal consulaire posten in China. Over 't geheel is men hier ontevreden met het nieuwe tractaat. De Russische vloot blijft in de Chineesche wateren tot na de ratificatie van het tractaat. De minister van justitie brengt een wets ontwerp in gereedheid, waarbij het burgerlijk huwelijk weer verplicht wordt gesteld. Het verplicht burgerlijk huwelijk werd na de Restauratie in 1875 afgeschaft bij eenvou dig besluit van den minister Canovas, hoe wel het in 1870 bij een wet was vastge steld. Het besluit van Canovas hield het verplicht burgerlijk huwelijk alleen in stand voor de niet-katholieke Spanjaarden, al- zoo voor een uiterst kleine minderheid. Het antwoord der Porte op de nota's der ambassadeurs zal behalve de bij de onderhandelingen te volgen procedure, de concessies inhouden welke de Porte genegen is boven het aanbod in hare nota van 8 October 11. te doen. Zij zal Server Pacha en Alinzam Pacha als gevolmachtigden aanwijzen om met de ambassadeurs te on derhandelen. Venloo, 1 Maart. Een 2'Ajarig kind alhier speelde tijdens de moeder afwezig was met eenige boontjes; het stak er een paar van in den mond, en het gevolg was, dat ze in de keel schoten, en het kind dientengevolge stikte. Compascmimveen, 1 Maart. Alhier is een 8-jarig meisje, het dochtertje der weduwe G., verdronken in een sloot, waar het zich op het te zwakke ijs had begeven. Eerst na lang zoeken werd het kind gevonden, doch toen was het reeds overleden. Sittard, 1 Maart. Alhier heeft zich bij de loting voor de nationale militie het geval voor gedaan, dat, toen de laatste van de ingeschrevenen moest loten, er zich geen nummer meer in de bus bevond. 's Hertogenbosch, 1 Maart. Er doen zich onder het garnizoen alhier gevallen van typhus voor; dientengevolge zal een onderzoek naar het drinkwater worden ingesteld. Rotterdam, 1 Maart. Gisteren-middag had eene 72-jarige vrouw het ongeluk van de trap van een woning op de Nieuwe Markt te vallen. Vermoedelijk tengevolge van hersenschudding, was zij terstond een lijk. Veenhuizen, 1 Maart. De rijksveldwachter A. J. Koolhof alhier die verleden zomer door 5 voortvluchtige verpleegden ernstig werd verwond en sedert sukkelende was, is dezer dagen over leden. Hij laat eene weduwe en 3 hulpbehoevende kinderen na. "Wanneperveen, 1 Maart. In de afgeloopen week is door den burgemeester alhier proces verbaal opgemaakt tegen een 20tal personen, we gens verblijf in de herberg na sluitingstijd. Onder die personen waren ook de beide gemeentelijke veldwachters. Maastricht, 1 Maart. Alhier zijn gisteren gearresteerd een dame en een heer, die in een voornaam hotel hun intrek genomen en zich aan diefstal ten nadeele van den hotelhouder schuldig gemaakt hadden. Beiden zijn ter beschikking der justitie gesteld- Capelle a/d IJsel, 1 Maart. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat zekere weduwe B. en de bouwman C. in hechtenis zijn genomen onder verdenking, dat zij den man van eerstgenoemde zouden vergiftigd hebben. Heden is op last en in bijzijn der justitie ook het lijk opgegraven van de vrouw van gemelden C. dat in Juli 1880 op de burgerlijke begraafplaats te Hillegersberg ter aarde werd besteld. Het vermoeden bestaat, dat ook deze vrouw een gewelddadigen dood zou zijn gestorven. V r ij d a g-a vond stonden in de Egelan- tierstraat te Amsterdam vier jongens waarvan de oudste misschien 13 a 14 jaren telde. Waarschijn lijk waren de knapen op dat oogenblik verlegen om een mikpunt. Juist kwam echter een bejaard en deftig man voorbij. Toen deze grijsaard een el of vier voorbij de knapen gegaan was, smeet een van de bengels hem met alle kracht een steen naar het hoofd, die den man in den hals raakte. Van pijn en schrik stond de oude heer een oogenblik versuft. Toen hij zich omkeerde naar den jongen dader, wilde deze op den loop gaan, maar struikelde en werd gegrepen. De oude man gaf dtn knaap niet een welverdiend pak slaag; integendeel, hij deed den jongen niets, maar wilde hem naar der, politiepost op den hoek der Egelantiersgracht brengen. Toen begon de kleine boosdoener te schreeuwen als of hij vermoord werd, welk misbaar eenige vrou wen uit de stegen te voorschijn deed komen. Een regen van uitgezochte scheldwoorden begroette den grijsaard, en het kind werd hem ontrukt. De heer verklaarde, wat de jongen tegen hem mis dreven had, waarop hem geantwoord werd dat er aan zoo'n ouwen kerel niets meer gelegen was; ze moesten hem gesteenigd hebben, en met, dezen troost van de respectieve moeders van zulk kroost kon hij verder gaan. En daar van politie niets te bespeuren was moest de verwonde zich nog gelukkig achten, dat de daad niet bij het woord werd gevoegd. Een restaurateur te Be rlijn b ezi t twee bavianen, die des winters een ijzeren kooi in de biljartzaal bewonen. Toen dezer dagen de restau rateur uitgegaan was, wisten de dieren uit hunne kooi te komen. Wie hen wilde vangen, werd door hunne groote tanden afgewezen. Zij gingen naar het buffet, namen ieder een ftesch likeur, sloegen ze tegen het biljart aan stukken en goten den inhoud over het groene laken, waarna zij de li keur opzogen en dronken werden. Nu keerden zij naar het buffet terug, waar zij alles vernielden, sloegen toen de lamp, welke boven het biljart hing, tot gruis, en bleven zoo huishouden, tot zij eindelijk op hunne pooten niet meer konden staan. Iemand, die hen nu naar hunne kooi wilde brengen, werd geducht in aangezicht en han den gehavend. Eerst toen na een paar uur de restaurateur thuis kwam, waren zij zoo ver bui ten westen, dat zij zonder gevaar naar hunne kooi konden vervoerd worden, waar zij 24 uur achtereen hunnen roes uitsliepen. Eentelephoon diede woorden schrijft, is door den physioloog dr. Boudet, te Parijs, uitgevonden. De trillingen van dezen telephoon worden in verbinding gebracht met een fijnen hefboom, die op een met roet bedekte glazen plaat, die zich verplaatst, de trillingen der tele- phoonplaat op de plaats waar het bericht wordt ontvangen, direct opschrijft. Elke lettergreep, elk woord, elk geluid vertoont specifiek eigenaardige lijnen, die in woorden kunnen overgezet worden. De teekening der trillingen kan echter slechts met behulp van een mikroskonp opgelost worden, vanwege hare fijnheid. De toekomst zal over de practische bruikbaarheid van deze uitvinding be slissen, Uit het wetenschappelijk oogpunt is zij zeker hoogst belangrijk. Een van de Azorische eilanden, St. Michiel, werd dezer dagen door 36 schokken van aardbeving beroerd, die kort na elkander plaats grepen. De kerk en 200 huizen stortten in en verscheiden personen verloren onder het puin het leven. Een nieuw vulkanisch eiland is uit zee opgeheven. Nog steeds houden de schokken, of schoon in veel lichteren graad, aan. Vele inge zetenen van het eiland hebben uit de bebouwde kom der hoofdplaats met have en goed de wijk genomen en op een goeden afstand tenten opge slagen. De transport-stoomboot Africa zal uit Lissabon den benarden bewoners ondersteuning gaan brengen. Eene Arabische legende voor drinkebroers. Toen Noach den wijnstok geplant had, zeggen de Ara bieren, kwam satan en begoot dien met pauwen- bloed, en bij het aankomen der bladeren met apenbloed; toen de jonge druiven zich begonnen te zetten, stortte hij leeuwenbloed bij den stam en eindelijk toen ze rijp waren, varkensbloed. De aldus met verschillend bloed gedrenkte wijnstok, zegden zij verder, nam de eigenschappen dier verschillende dieren aan. Daarom wordt iemand die eenige glazen gedronken heeft, vermetel, zwet- serig en trotschdat komt van het pauwenbloed. Benevelt hem de verraderlijke drank, dan wordt hij vroolijk en springt en gesticuleert als een aap. Wordt hij dronken dan gelijkt hij een woedende leeuw, en is de dronkenschap op haar hoogst, dan valt hij, wentelt zich rond zelfs in het vuilste vuil, gaat liggen en slapen, doet in één woord precies als een zwijn. In eenige Amerikaansche steden wor den tegenwoordig de gaslantaarns door middel van electriciteit allen tegelijk aangestoken. Door de nieuwe methode wordt veel tijd en arbeid uitgewonnen, die anders met opsteken en uit draaien verloren ging, en tevens gas bespaard. De straten zijn dan plotseling als met een toover- slag verlicht. Men denkt er over, ook te Berlijn deze wijze van verlichting in te voeren. Een vreeselijke misdaad heeft in het quaitier de la Villette te Parijs plaats gehad. Een 15-jarige knaap, zekere Lemaitre, lokte een jongetje van 6 jaren, dat uit school kwam, naar ziin kamer onder belofte van hem speelgoed te zullen geven. Daar wierp hij het knaapje op bed, stopte hem den mond, bond zijn armen vast, opende hem den buik en sneed hem daarna den hals af. 's Avonds gaf de onverlaat zich zelf aan. Het vermoorde jongetje had den schurk nooit iets kwaads gedaanhij kende zijn slachtoffer zelfs niet.' Maar de moordenaar ging gebukt onder een diefstal van 200 fr.dien hij ten nadeele van zijn patroon had gepleegd. Hij „zag toen alles rood" en de lust bekroop hem om een kind te dooden. Van daar deze afgrijselijke moord. Naar de aanleiding van deze gruweldaad onder vraagd zijnde, zeide de ellendeling het volgende: Ik heb vele romans gejezen en in een er van heb ik juist een tooneel gevonden, als ik nu uitgevoerd heb, „ik wcnschte zijn ingewanden te zien, zooals dat in den roman beschreven staat, waarvan ik u gesproken heb." Te Charleroi is in hecht enis g enom n zekere mad. Lignan, eene kaartlegster, die zich aan grove bedriegerijen heeft schuldig gemaakt. Zij heeft verschillende onnoozele lieden, die haar kwamen raadplegen, op allerhande wijze groote sommen geld afgeperst. Naar men zegt bewoon de zij aldaar een fraai huis naar den laatsten smaak ingericht. Men meldt aan de Locomotief, dat op de pupillenschool te Gombong een nieuwe strafoefe- is uitgedacht, bestaande uit „politiekamer zonder dienstdoen." De jongens, die er mede gestraft worden, moeten van des ochtends 5 tot des avonds 87j uur op een bank zonder leuning rechtop zitten, mogen niet praten noch zich bewegen, terwijl een surveillant voor de deur zit en opschrijft of zij zich bewogen hebben. Mocht dit veelmaal gebeurd zijn, dan wordt de jongen opnieuw gestraft; o. a. is er op het oogenblik een, die reeds ruim een maand zulk een politie- kamerstraf achter elkander heeft moeten onder gaan. Een sneeuwstorm te Bristen in Uri heeft groote schade veroorzaakt. Vele huizen en bruggen werden weggesleurd en de grond schud de over een lengte van twee mijlen, als ware hij beroerd door een aardbeving. Daar de bewoners intijds gewaarschuwd konden worden, zijn bij de ramp gelukkig geen menschen omgekomen. Een kostbaar karpet. Aan de munt te San Francisco werden in 't jaar 1879 twintig millioen dollars aan zilver er twee-en-twintig millioen dollars aan goud geslagen, en daarbij slechts 29 dollars verloren. Het vloerkleed, dat 5 jaar gelegen had, werd in 't afgeloopen jaar opgenomen, in kleine stukken gesneden, en ver brand in pannen. Hetgeen overbleef werd aan 't zelfde proces onderworpen als het stof uit de mijnen. Zoodoende kwam uit het karpet nog een waarde van tweeduizend vijfhonderd dollars, of zesduizend tweehonderd vijftig gulden. Uit Weenen wordt gemeld, dat mej. Maria Theresia Heller, aan welke de hoogleeraar Billroth de vroeger gemelde hoogst belangrijke maagoperatie volbracht, jl. Zondag het gasthuis geheel genezen verlaten heeft en naar haar woning is terug gekeerd, waardoor zij door haar acht kinderen met luid gejuich werd begroet. Haar krachten nemen steeds toe. Reeds kan zij alle spijzen eten en verteert die naar wensch. Ook wijn en andere dranken verdraagt zij zeer goed. Zij is zeer opgeruimd en slaapt rustig. De Arnh. Ct. hoopt, dat de overwe ging om militairen, die zich aan sterken drank te buiten gaan, het dragen van wapenen buiten dienst te ontzeggen, geen resultaat zal hebben, „omdat dan voor goed het uitzicht zou worden benomen, dat eindelijk eens aan het dragen van wapenen buiten diensttijd een einde kwam. Dan toch zou het een schande worden als een soldaat geen sabel droeg, en een eer om haar wel te dragen, terwijl het thans slechts een verkeerde gewoonte is van de militaire overheden om in vollen vredes tijd, in een rustige maatschappij, de manschapper. te belasten met het dragen van gevaarlijke voor werpen, die ze volstrekt niet noodig hebben. De voortvluchtige kassier Tan Kim Pong van de firma J. F. van Leeuwen Co. is gevat in de afd. Stad en Voorsteden van Batavia ten huize van een anderen Chinees, mede naar men zegt een ex-kassier, die hem al dier. tijd ver borgen had gehouden. Van al het geld, dat hij meegenomen had (f30,000) is slechts f1400 bij hem teruggevonden. Het overige had hij, volgens zijn zeggen, verloren bij het overzwemmen der rivier. Hij zit thans te Glodock in de boeien, ook zijn beschermer is achter slot en grendel gebracht. Een Duitsch landverhuizer werd Za terdag door de politie in het ziekenhuis te Rot terdam gebracht. Het vermoeden dat hij krank zinnig zou wezen, was nog niet behoorlijk beves tigd, toen hij heden morgen van een oogenblik dat de oppasser op de naastgelegen zaal een anderen oppasser huip verleende, gebruik maakte om, na een ruit verbrijzeld te hebben, uit het raam te springen. Eenige oogenblikken later is hij bezweken. De begrafenis van zes der slachtoffers van het ongeluk op net schildersfeest te München, die in eenzelfde graf ter aarde besteld werden, is door honderden hunner broeders en duizenden andere belangstellenden bijgewoond, die blijkbaar allen onder den indruk waren van het vreeselijke ongeval. Er is sprake van, dat men een geaenk- teeken op hun graf zal plaatsen. De leverancier van de benooaigdheden voor de Eskimo-costumes der ongelukkigen had hen opmerkzaam gemaakt op de brandbaarheid van het touwpluis waaruit zij voornamelijk bestonden. Hij ried hun aan het eerst in zoutwater te koken of met waterglas te bewerken, maar zij sloegen zijn raad in den wind. Een overgebleven Eskimo-costuum, dat men als proefneming in den brand stak, was in 35 seconden geheel tot asch verteerd. Telkens wordt men verrast door nieuwe vindingen op '1 nog zoo nieuwe gebied van de telephoon. Dr. Herz heeft eene reeks proefnemingen met eene nieuw ingerichte telephoon gedaan op rijkstelegraaflijnen in Frankrijk en ten slotte in 't bijzijn van drie ministers en verschei dene leden van de akademie een gesprek gevoerd langs een enkelen draad tusschen Tours en Brest; de draad, gaande over Parijs, had eene leugte van achthonderd kilometers. Een enkel Leclanchi element was de geheele electrische batterij die hij gebruikte. Bij Dalston had Zaterdag morgen een spoorwegongeluk plaats, doordien een trein in volle vaart tegen een stilstaanden trein voer, 25 gekwetsten werden naar het hospitaal gebracht. Te Wapse, gem. Diever, is dezer dagen de landbouwer B. S. van het hooi in een hooihaak gevallen. De geneesheer Brouwer, vau Frederiksoord, heeft dien haak, die in de heup was gedrongen, gelukkig weêr daaruit verwijderd. De gewonde bevindt zich nu vrij wel. Voor het gerechtshof te Pest zal eerlang een proces behandeld worden, dat door een dame haren gewezen geliefde is aangedaan, en waarin de eischeres niet minder dan 134 minnebrieven heeft ingeleverd, die zij verlangt dat voorgelezen zullen worden als bewijzen van de betrekking tusschen haar en den gedaagde. Of aan haar verlangen voldaan zal worden is nog de vraag. Het zou anders een aardige af wisseling zijn van de droge stukken die gewoon lijk in de rechtszaal gelezen worden, ofschoon men ook van het goede te veel kan krijgen. Zondag-morgen waagde zich te Hee renveen nog een jongen op het ijs. Hij geraakte er door. Het duurde wel' een kwartier eer men hem er uit had; hij was meer dood dan levend. Het nawintertje heeft in Frieslaud nog enkelen het leven gekost en velen een nat pak bezorgd. Herhaaldelijk zagen de commiezen aan een der barrières te Berlijn een welgedaan heer voorbijkomen met een groote vioolkist. Zeker een artist, zoo dachten zij en lieten den man on gemoeid. Een hunner evenwel, een echt man van het vak met een oizonder fijnen neus, dacht er anders over en verzocht op zekeren dag den mu sicus zijn kist te openen. Welnu, geen nood! Er kwam werkelijk een groote viool uit, maar tevens deed zich eeu geluid vernmnemen, zoo iets van van klokklokklok 1 lang geen geluid van een muziekinstrument. De holle viool bleek zes platte flesschen te bevatten, geheel gevuld met onver sneden alcohol. Men begrijpt, dat èu op het klok kend instrument èn op zijn eigenaar de hand werd gelegd. Een orgineele toepassing vande tele phoon te Edinburgh. Een rijk burger van die stad, door ziekte verhinderd ter kerke te gaan, heeft met uitstekend gevolg een telephonische geleiding tusschen ziju ziekenkamer on de ge woonlijk door hem bezocht wordende kerk laten aanleggen. Aan weerszijden van den kansel zijn klankborden en telephonen aangebracht, waar door de stem van den predikant naar de zieken kamer wordt overgebracht en daar zeer goed verstaan wordt; terwijl door middel van een dergelijken toestel op de gaanderij het orgel spel, benevens het gezang van koor en gemeente worden overgebracht. Zoowel de predikatie als het gezang moeten, ofschoon de weg meer dan 3 mijlen lang is, zeer duidelijk in de kamer ge hoord worden, zóó zelfs dat den kranken belang stellende geen enkel woord van de preek ont gaat. Zelfs storingen, bv. het hoesten van som mige bezoekers in de kerk, worden door den zieke gehoord. Rossini kon op sommige punten zui nig zijn tot schrielheid toe. Zoo stond hij eens op een avond, te Florence, toen hij een rijtuig wilde hebben, nagenoeg een uur lang te loven en te bieden tegen een huurkoetsier, die, volgens ge drukt tarief negen a tien scudi vroeg voor den rit, waarvoor de componist slechts zes a zeven wilde geven. Endelijk zeide de dichter Patri, die Rossini vergezelde, ongeduldig: „Maar weet ge wel wie deze heer is? Het is Gioacchino Rossini. „Ros sini?" herhaalde de koetsier met alle teekenen van eerbied, „waarom dat niet gezegd? Maar dan behoud alles. Ik neem geen enkele scudo aan. De eer om zoo'n groot man een dienst te bewijzen, is mij veel meer waard dan mijn loon." En toen Rossini plaats nam in zijn rijtuig, fluisterde hem Patri toe: „Het groote ge- nie zijt gij; maar de groote man is hij." De Keizer van Rusland heeftdejeug- dige gravin Miljutin, dochter van den Minister van oorlog, en mejuffrouw Strjakoff gedecoreerd, wegens hare uitstekende verrichtingen als pleeg zusters. De decoratie prijkt met het opschrift: „voor dapperheid." Beide jonge dames hebben drie weken lang, onder het vuur des vijands, met zeldzame onverschrokkenheid en zelfopoffering gewonden en zieken geholpen en verpleegd in eu buiten de hospitalen in de Transcaspische landen, waar in den jongsten tijd door de Russen oorlog werd gevoerd. Te Mainz bevindt zich thans een mu zikaal wonderkind, de achtjarige Ilona Eiben- schitz, die de zwaarste composities van de klas sieke toonkunstenaars op de piano voordraagt, en wel met een verbazende juistheid. De kin derlijke pianiste wordt geheel als een groote vir tuose behandeld. De kleine kunstenares is te Weenen geboren. Vader en moeder geven beiden muziekonderwijs. Op haar 6e jaar ontving Ilona het eerste onderwijs, haar muzikale kennis is dus het resultaat van eene studie van slechts twee jaren, en daarbij zijn ouders eu leeraars zoo ver standig het kind slechts twee uren per dag te laten studeeren. Wij waren in de gelegenheid, schrijft de Frankf. Ztg., het wezentje wat meer van nabij te beschouwen Ilona huppelde de kamer door en speelde met de pop; vervolgens plaatste zij zich aan de piano en speelde een Preludium of een Fuga van Bach om daarna zich weer met levenslustige dartelheid aan haar kinderspelen te wijden. Haar gehoor is evenzeer merkwaardig sterk ontwikkeld; eiken verlangden toon geeft zij nauwkeurig aan en herkent zonder fout in een nabijzijnd vertrek zoowel afzonderlijke tor.en als geheele accoorden. Een der beroemdste parforce-rijders in het jachtdistrict, waarin de Keizerin van Oos tenrijk tegenwoordig vertoeft, is even voor de opening van het jachtseizoen overleden, waardoor de Keizerin de gelegenheid ontnomen is met een der merkwaardigste ruiter-exemplaren van Enge land kennis te maken. De oude heer George Talkington namelijk zat in spijt van zijn 83 jaren nog steeds vast in den zadel en verheugde zich bij voorbaat in de eer om deel te nemen aan de jachtpartijen der Keizerin. Er zullen niet veel menschen ten grave zijn gedragen, wier li chaam zoo gehavend was als dat van den heer Talkington. De volgende lijst van ongelukken, die hem gedurende zijn ruiters-loopbaan over kwamen, zal den lezer eenig denkbeeld daarvan geven; zij zijn in chronologische volgorde opge geven; een schedelbreuk, die trepanatie noodza kelijk maakte; de linkerarm tweemaal gebroken; drie linker ribben gebroken; een voorhoofdswond; een steek van een vork en een mes in het been bij een val; drie gebroken rechter ribben, de rechter schouder, elleboog en pels verrekt; de rechtervoet verrekt en het heupbeen gebroken; een slag van een paard in 't gezicht en het linkeroog verloren; een kneuzing van den rug; twee ribben en het borstbeen gebroken; vijf diepe vleeschwonden; de rechter knieschijf gebroken; de spieren onder de knie verscheurdzeven malen voor dood uit het water gehaald. Dit is het register van de voor naamste ongelukken tot zijn 60e levensjaar. In zijn 76e jaar werd den ouden heer bij het over-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2