BUITENLAND. BINNENLAND. Frankrijk. Engeland. Spanje. Amerika. den ruwenzegge ruwen tabak, voor de schatkist eene hoogst aanzienlijke bate, en noch voor handel of nijverheid, noch voor de consumenten eenig, zeer zeker geen noemenswaardig bezwaar zou opleveren. Waarom dan toch maar altijd blijven hangen en zweren bij oude, eenmaal op gevatte theoriën? Gelijk steeds gaf de heer van Baar ook in de geciteerde woorden, duidelijk en be knopt zeer behartigenswaardige wenken. Daghelder deed hij immers uitkomen, hoe dat zweren van professor-minister Visse ring bij de directe heffingen een ramp voor ons vaderland is. Met grappen had de minister zich in de beantwoording der al- gemeene begrootingsbeschouwingen van de zaak der accijnsen afgem aakt, doch aardig heden zijn nu toevallig geen argumenten. Dat vergat de minister en de heer van Baar deed er wel aan, 't hem eens serieus te herinneren. Speciaal de hoofdgrief tegen den tabaks accijns ontzenuwde de heer van Baar af doende. Zijn beroep op het advies van belanghebbende desbevoegden zegt meer dan al de quasi-argumenten van de mannen der theorie. Men blij ve dus aandringen op de invoe ring van een tabak-accijns. Tot een matig bedrag geheven, zou hij ons zelfs tegen de rentebelasting kunnen beveiligen. Een tabaksbelasting zou voor de schatkist voordeelig en voor de jeugd (en niet alleen voor haar) een weldaad zijn. Tabak, men doordringe zich wel van die waarheid, is uit zijn aard geen behoefte voor iemand en vaak hoogst noodlottig voor zeer velen, wier gestel zij ondermijnt. Zulk een heffing aarzelen wij daarom niet, billijk, productief en nationaal te noemen. De commissie der Kamer, belast met het onderzoek naar het bestuur van gene raal de Cissey als minister van oorlog, heeft na 150 getuigen gehoord te hebben, hare werkzaamheden geëindigd. De beide volgende vragen: heeft de Cissey verraad gepleegd?en heeft de Cissey zich schul dig gemaakt aan geweldenarijen?* zijn een- pariglijk door haar ontkennend beantwoord. Van de 22 leden, waaruit de commissie bestond, waren er 17 bij de stemming te genwoordig. Volgens den Événement brengt de minister van het post- en telegraafwezen een wetsontwerp in gereedheid, waarbij het briefport op nieuw wordt verlaagd, name lijk van 15 centimes tot 10 voor een brief van 15 wichtjes over het geheele land. Uit Ierland wordt weêr een agrarische gruweldaad gemeld. Het offer was de land- agent van den door de league in den ban ge- danen landheer mr. de Montmorency, broe der van den vermoorden lord Mountmor- res. Hij werd niet ver van Ballinrobe door zes pistoolschoten gedood. In het graafschap Kerry legt een bende tot de tanden gewapende en vermomde kwaadwilligen nachtelijke bezoeken af, om wapenen en geld af te persen. Groot opzien is ontstaan, voorval ook onder de hoogste kringen te Madrid, door een maatregelen der regeering tegen de speelwoede, waaraan niet alleen in de hoofd stad, maar bijna in elke stad des lands zoo goed als openlijk bot gevierd wordt. De overheid heeft last outvangen om elke club of casino te sluiten, waar een bij de wet verboden spel wordt gespeeld, en de gouverneur van Madrid heeft zelf de clubs en casinos vermaaud, het roekeloos spel niet langer toe te laten. Binnen zes uren zijn 26 huizen, waar de roulette en het rouge et noir tronen, overvallen en gesloten, ter wijl al de daar gevondene personen naar de gevangenis werden gebracht. Zij zullen nu voor de rechtbank verschijnen. Gehee le familiën werden door het spel te gronde gericht; bedienden, jongelieden en vreem delingen werden dagelijks gelokt in die als clubs of biljarthuizen vermomde holen, met hunne geheime deuren, trappen, wacht woorden en tweevoetige wachthonden. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft de ndivg bill in haar geheel, met de daarin door den Senaat gebrachte wijzigin gen, aangenomen. Zij zal alsnu den President ter bekrachtiging worden aangeboden. Het Parlement van New-York heeft een motie aangenomen, waarbij sympathie voor de zaak der Boeren uitgedrukt wordt. Z. M. de Koning heeft reeds gisteren het nieu we wetboek van strafrecht bekrachtigd, als wet van 3 Maart 1881 Staatsblad no. 53). Genemuiden, 4 Maart. Gisteren is de machi nist van een stoombagger-machine dood in zijn kooi gevonden- Het geneeskundig onderzoek con stateerde dat zijn overlijden het gevolg was van het stikken door kolendamp. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. 's Gravenhage. 4 Maart. Heden-middag viel in de Zuilingstraat alhier een 70jarige metselaar uit een goot op de straat. Hij was onmiddellijk een lijk. Amsterdam, 4 Maart. Onlangs deserteerde een kanonnier, die reeds meermalen aan zijne makkers de verklaring aflegde, dat hij in de Transvaal van meer nut kon zijn dan hier. Alle nasporingen omtrent hem bleven vruchteloos, en er bestaat een gegrond vermoeden, dat hij aan zijn voornemen, om in Zuid-Afrika een meer werkzaam leven te zoeken, gevolg heeft gegeven- Texel, 4 Maart.Onder de vele landverhuizers, die eerlang van ons eiland naarNoord-Amerika vertrek ken, bevinden zich ook eenige zonen van welge stelde landbouwers. Deze jongelui zullen in de nieuwe wereld met de uitoefening van hun be drijf beproeven fortuin te maken. Tilburg, 4 Maart. Het zeldzame geval doet zich voor, dat op 5 dezer drielingen hun 60sten verjaardag zullen vieren. Het zijn; Maria van den Heuvel, alhier, Josephus van den Heuvel, ambtenaar bij 's rijks belastingen te Amsterdam, en Anthonius van den Heuvel, ambtenaar bij 's rijks belastingen te Ravenstein zijn op 5 Maart 1821 te Groot-Deuteren, bij 's-Hertogenbosch, geboren. Tot dusver waren zij gewoon telkens om de vier jaren bijeen te komen in het huis waar zij bet levenslicht aanschouwden, doch in 1877 is dit huis afgebrand. Hengelo, 4 Maart. Eergisteren avond heeft, na afloop van een boerenbegrafenis, in de buurt schap Woolde onder deze gemeente een bloediger vechtpartij plaats gehad, waarbij de messen ter deeg zijn gebruikt. Zekere Nijhof bekwam een snede in het hoofd, zoodat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen, terwijl zijn kameraad Mors van een der handen drie knokkels werden afgesneden. De daders, vader en zoon, van welke de een de vader een snede over de linkerhand heeft bekomen, welke hem misschien het gebruik der vingers voor altijd doet missen, zijn bij de politie bekend. Veendam, 4 Maart. Dinsdag-middag had het zoontje van een praamschipper het ongeluk voor het hotel Everts alhier, in het vaarwater te val len. De heer J. Van Iterson, van 's Hage, han delsreiziger, die toevallig in de gelagkamer van voormeld hotel den hachelijken toestand van het kind bemerkte, sprong, zonder zich één oogen- blik te bedenken, van den hoogen wal in het water, en mocht de voldoening smaken het kind behouden aan wal te brengen. Wij, zegt de Veend. Gt.waren getuigen van die edele daad en betuigden den waardigen man onzen dank. Zijn antwoord was kort en treffend: „ik ben ook vader." GEMENGD NIEUWS. Luimen van een millioenair. Johau Strauss gaat met zijn geheele orkest naar Pau, waar hij op uitnoodiging van den heer Gordon Benett, den rijken uitgever van den New-York Herald, gedurende een geheele maand concerten moet geven. Het honorarium, dat per telegraaf werd bepaald, bedraagt het bagatel van honderd tien duizend franks. Om de glazen van ramen of schilde rijen goed schoon te maken, doet men een kleine hoeveelheid eau de Cologne in het schoone water, zoodat dit een licht witte tint krijgt. Met dit mengsel worden de vuilste glazen helder, terwijl men er eveneens de verniste lijsten van gravures mede kan schoonmaken. Doet men dit met een zachten linnen doek, dan verkrijgen de lijsten haar vorigen glans geheel terug. Te Seranton, in Pennsylvanie, is ver leden Zondag-nacht een weeshuis afgebrand. In de jongensslaapzaal zijn zeventien jongens onder hunne ledikanten gestikt gevonden. Een passagier 1ste klasse uit Apel doorn heeft Woensdag ochtend in den trein, die ongeveer ten 11 uur te Zutfen aankomt, eer. re volverschot gelost op een medereiziger. Het slacht offer is gelukkig niet doodelijk gewondde dader bevindt zich in handen der justitie. De drijfveer tot deze noodlottige daad is nog niet bekend. Werden vroeger in den Haagschen Dierentuin beertjes geboren, dan duurde het niet lang of de moeder verscheurde ze. Verleden jaar werd echter een proef genomen, die goed uitviel en thans herhaald wordt. Een week of vijf gele den werden er namelijk weder 3 beertjes geboren, en nu is de berin van de jongen verwijderd, en zullen deze met de flesch worden grootgebracht. Dat dit goed kan gaan, bewijzen Barribol en Cleopatra, die verleden jaar geboren werden. A. v. d. W. en vrouw waren te Mak- kinga naar een paar vrienden geweest en hadden huu eenig kind van 3 maanden bij zich. Om het te behoeden voor de koude werd het kind flink ingepakt en wel zoo, dat, toen men te huis kwam, het kind tengevolge van verstikking het leven had verloren. l)e Ar ron d.-lle c h t b ank te Utrech heeft uitspraak gedaan in de zaak van den leerling der Hoogere Burgerschool aldaar, die bij ongeluk zijn vriend doodschoot. De rechtbank heeft hem wegens ouwilligen manslag veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf en de kosten van het geding. Afschuw en verontwaardiging wekt de schijnheilige bedrieger, die, het in hem gesteld vertrouwen misbruikende, bovendien den armen nog ontsteelt wat hun toekomt. Een zoodanig persoon, een „diaken" der Ned. Herv. gemeente te Hoek, stond eergisteren voor de Rechtbank te Middelburg terecht, beklaagd van op 17 Oct. en 28 Nov. jl., de eerste maal twee rijksdaalders en de tweede maal twee frankstukken uit de voor de armen gehouden collecte ontvreemd te hebben. Uit de verklaringen van de getuigen bleek dat reeds eenigen tijd vermoed werd, dat van de collecte geld verdween, welk vermoeden op 17 Oct. tot zekerheid werd, toen men, in de con sistoriekamer de opbrengst tellende, 26 rijksdaal ders vond, die, nadat ze in een bus waren ge daan, later tot 24 verminderden. Om den dief te ontdekken werd bij de morgengodsdienstoefening van 28 Nov. een gemerkt frankstuk in de collecte gegeven, dat bij het tellen niet meer aanwezig bleek, evenzoo 's middags. De beklaagde d. H., een der collectanten, werd in het bezit van beide geldstukken bevonden en bekende, de dief te zijn zoonel van deze stukken als van de vroeger ge miste rijksdaalders. Ook op de zitting erkende beklaagde, die zich het verachtelijke van zijn daad niet veel scheen aan te trekken, den diefstal. Het O. M. requireerde een celstraf van twee maanden. Met de kalilagen van Stursfurt, de plaats van waar die kunstmeststof sinds jaren naar alle kanten werd verzonden, wordt het bij den dag treuriger gesteld- Men vreest eiken dag, dat de ondermijnde bodem zal invallen en alles wat er op is gebouwd in de diepte zal storten. In Leopoldshall, 't is begrijpelijk, gaat men dan ook eiken avond met den grootsten angst te bed. Eiken nacht hoort men er het onderaardsch gerommel en het zal niet lang meer duren, of de regeering zal allen arbeid in de schachten streng verbieden, tot tijd en wijle een nieuwe schacht zal aangelegd en in exploi tatie gebracht zijn. Donderdag 11. begaven zichtweemet- selaars met eene lading kalk naar hun werk te Viukeveen; aangezien zij des avonds niet afgelost waren, begaven zij zich in de schuit ter ruste, verwarmd door een turfvuur. Toen men gisteren morgen naar hen zag, bleek het, dat zij door den damp gestikt waren. Lichtgevende verf. In verschillende bladen komt een bericht voor omtrent deze soort verf; wanneer men pakhuizen, kantoren, kamers enz. met die stof bestrijkt, zou men de voorwer pen, die zich in dusdanige plaatsen bevinden, bij avond tamelijk wel kunnen zien. Zelts wordt te vens gemeld, dat deze verfstot niet eens met lijn olie behoeft aangemengd te worden, maar even als gewone kalk, met water behandeld, kan wor den gebruikt. Prachtig! en nuttig ook, misschien. Doch uit welke ingrediënten bestaat ,die verf? Zijn de bestanddeelen soms ook schadelijk voor de gezondheid; met andere woorden: bevatten ze ook vergiften? Zoo ja, dan zouden wij het gebruik van deze soort verf zeer afkeuren, ja we zouden het zelfs betreuren dat ze uitgevon den is. Dezer dagen ontstond in den trein van Liverpool naar Manchester in een der coupés een ernstig geschil tusschen twee elkaar geheel vreemde reizigers. Een van hen maakte zich daarbij zoo driftig dat hij zijn mes trok en den an der onverwachts doodstak. Te Eccles stopte de trein en werd het lijk van den vermoorde uit de coupé verwijderd; de moordenaar verwijderde zich en haastte zich om uit de voeten te komen, wat hem in de ontsteltenis ook gelukte. Men heeft hem nog niet weergevonden. Een treffend voorbeeld van honden trouw waarvan zoovele staaltjes verhaald worden, is onlangs weer te Elers gegeven. Daar werd dezer dagen een jachtopzichter vermoord, en zijn houd heeft, sedert hij zijn meester niet meer zag, alle voedseL geweigerd, totdat het arme dier een paar dagen geleden van uitputting stierf. Te Londen is een maatschappij opge richt, die uit dadels koffie zal vervaardigen. Het kapitaal bedraagt vijftigduizend pond sterling, ter wijl men het surrogaat voor een shilling per kilo aanbiedt. De gemeenteraad van Parijsheefteen ontwerp aangenomen tot stichting van lijkenhui zen. In aanmerking nepende, dat in dezen tijd van hooge huurprijzen, geheele gezinnen dikwijls opgehoopt zijn in twee vertrekken, ja soms in één, wijst de raad er op, dat bij sterfgevallen, vooral die ten gevolge van besmettelijke ziekte, het gevaar van verspreiding groot is, terwijl zelfs onder gewone omstandigheden het verblijf in een vertrek waar 'zich een lijk bevindt, ongezond is. Om daaraan te gemoet te komen zullen op de Parij- sche kerkhoven gebouwen worden opgericht met afzonderlijke vertrekken, ter opneming van die lijken, welke men daaraan wil afstaan, onder bewakiug der familie en toegang van vrienden en bloedverwanten. In sommige gevallen heeft de toelating kosteloos plaats, maar ingeval van besmetting is zij ver plichtend voor rijk en arm. De vertrekken zijn behoorlijk gemeubeld, en door stoomwerktuigen zal, na de verwijdering der lijken, de zuivering van meubelen en beddegoed plaats vinden. Op een bal te Dublin is een jong officier bij het dansen gestruikeld en door een openstaand venster, van een hoogte van dertig voet, op de straat, neergestort. Men vond hem met het hoofd verbrijzeld liggen en hij stierf weinige oogeublikken daarna. Een zeldzaam bewijs van beraden beid gaf Zaterdag een heer aan het station te Woer den op het oogenblik van het spoorwegongeluk. Hij stond juist in de wachtkamer Ie klasse een bittertje te drinken, toen de locomotief tegen het station aan rende, dat deerlijk gehavend werd. Als alle aanwe zigen was hij natuurlijk hevig ontsteld hij had ech ter de tegenwoordigheid van geest om schielijk zijn glaasje leeg te drinken en het eerst toen van schrik uit zijn hand te laten vallen Men leest in een Eransch blad: Het is velen onbekend welk een omvang de aanplanting van boomen heeft verkregen op de boulevards en de groote .vegen van Parijs, zoowel met het oog op hun aantal als op de uitgaven die ze vor deren. Een boom, die gewoonlijk voor dat doel gebruikt wordt, kost slechts 5 franks, maar voegt men daarbij de kosten voor de tuinaarde die men verplicht is aan zijn voet te brengen (15 meter a 4 Ir.), voor liet ijzeren rasterwerk dat hem be schermt, voor het vervoer, het bevochtigen, in één woord het arbeidsloon, dan komt elke boom op 184 fr. Bovendien, daar men verplicht is deze boomen gemiddeld om de twaalf jaar te vernieu wen, bedragen de onkosten gedurende deze peri ode in 't geheel 202 fr. Nu zijn er te Parijs on geveer 103,650 boomen, hetgeen dus een cijfer van 20,927,300 fr. geeft, dat alle 12 of 15 jaar terugkeert. En het zijn geen fantastische begroo tingen, naar het blad doet opmerken, maar cij fers ontleend aan de opgaven, die door het be stuur van de openbare werken te Parijs ingediend zijn. Genoemd bestuur rechtvaardigt ze door te zeggen: Deze uitgaaf, onvermijdelijk tot het ver krijgen van een nagenoeg normalen plantengroei, heeft niets buitensporigs als men de enorme ver diensten daar tegenover stelt door die aanplan tingen verkregen. Ze zijn onmisbaar om de be dorven lucht eener groote stad te vernieuwen, door het koolzuur op te nemen, dat ze ontleden en waarvan ze de zuurstof weder afstaan. Het blad betwijfelt volstrekt niet het groote nut van be doelde aanplantingen, maar vindt alleen dat de zuurstof, op die wijze verkregen, toch wel wat duur is. Hypnotisme in dienst der justitie. Men meldt uit Warschau het volgende: Zooals bekend is wer den den kassiersbediende van den bankier Landau 150.000 roebels ontstolen. Tot heden is het nog een raadsel hoe die diefstal heeft plaats gehad. De verklaringen van Schwerk, den kassiersbedien de, zijn zoo onduidelijk en zoo onsamenhangend dat men tot geen enkel resuldaat kan komen. De heer Landau, ten einde raad, heeft nu aan de Rechtbank vergunning gevraagd professor Han sen, den beruchten magnetiseur, te mogen ont bieden. De heer Landau koestert de stellige ver wachting dat het Hansen gelukken zal van Schwerk alles te vernemen wat betrekking heeft op den diefstal en op dezen meer en meer gebruikelijken weg, zijne 150,000 roebels terug te krijgen. Waar schijnlijk zal de Rechtbank zijn verzoek toestaan. In Rusland is alles mogelijk. Mevrouw Hayes, de gemalinvan den President der Vereenigde Staten, zal van de dames der matigheidsgenootschappen in het Oosten van Amerika haar levensgroot portret in olieverf ten geschenke ontvangen, als bewijs van hulde „voor den moed, waarmede zij den wijn uit het Witte Huis heeft verbannen." De raatigheidsdames uit Illinois zullen haar een prachtig album aanbieden, waarin een aantal voorname personen uit het geheele land de een of andere spreuk of gezegde als bijdrage moeten leveren. Welke vreemdsoortige middelen van bestaan er in de wereld zijn, dit kwam onlangs bij een kantongerecht te Beriijn aan het daglicht. Een man beschuldigd lijmroeden voor het vangen van vogels te hebben gelegd, beweerde dat zulks niet voor vogels maar voor de vangst van kik— vorschen was geschied, en hij beriep zich in casu op de getuigenis van Dr. Hermes. Genoemde heer constateerde dat de beschuldigde kikvorschen- leverancier was van het Berlijnsche aquarium. De man leefde uitsluitend van de kikvorschen- vangsl en had des wiuters een goed geassorteerden voorraad van omstreeks 10000 kikvorschen, die hij tot voeding der slangen aan het Berlijnsche aquarium afleverde en daarvoor 3 pfennigen (ruim een cent) per 9tuk ontving. In September a. s. zal te Berlijn een congres tot spellingshervorming gehouden worden, in aansluiting met het orientalische congres aldaar. Verscheidene geleerden uit Engeland, Amerika en andere lauden zullen er aan deelnemen. De voornaamste punten van beraadslaging zullen zijn het vaststellen van een algemeen Europeesch en van een algemeen Oostersch alphabet. Bij het huwelijk van Prins Wilhelm van Pruisen is weder, zooals hij dergelijke plech tigheden aan het Duitsche Hof gebruikelijk is, de oude fakkeldans der Staatsministers uitgevoerd. Die dans bestaat niet zooals men allicht denken zou daarin, dat de Excellenties met fakkels in de hand allerlei sierlijke passen en sprongen uit voeren; het is een statige promenade. De twaalf ministers komijn, twee aan twee met een fakkel, van witte was in de hand, het bruidspaar afha len. Nadat de jonggetrouwden eenmaal met hen zijn rondgegaan, scheiden zijde bruid kiest dan den Keizer en de bruigom de Keizerin om eenmaal de ronde te doen, voorafgegaan door de ministers, en zij kiezen voor elke nieuwe promenade een anderen cavelier of dame, totdat al de leden der vorstelijke familie en hun gasten een beurt gehad hebben. De sleep van iedere dame wordt door vier pages, die der bruid door zes eereda mes gedragen. De dans amuseert niemand, aller minst het bruidspaar en de ministers, maar 't is een oud gebruik, dat nog altijd aan het Hof in eere gehouden wordt. De mirtekrans, die door de bruid bij de huwelijksplechtigheid in het haar gedragen werd, was vervaardigd van een mirte boom, die door Koningin Louise van Pruisen, de moeder van den Duitschen Keizer: 75 jaren ge leden eigenhandig geplant en verzorgd werd. Stockholm is verleden week zoozeer ingesneeuwd, dat het vier dagen lang van alle verkeer met de buitenwereld was buitengesloten. Er konden volstrekt geen levensmiddelen aange voerd worden, en de boter, melk, eieren enz. werden er ongehoord duur. Door geheel Zweden woedde een hevige sneeuwstorm en uit een aactal plaatsen komen berichten van menschen, die in het uoodweer verongelukten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2