NIEUWE No, 466. Donderdag 17 Maart 1881. 6e Jaargang, Protestantisme en Cultuurstrijd. BUITENLAND. Ni Engeland. Duitschland. Rusland. ISME MIIMÏT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem J 0,85 Buiten Haarlem franco per post1» Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. JansstraatHaarlem. ÏÖlSsEjjr^ .ff AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS l.AUKET, Slot. I'i Duitschland zou het Protestantisme dezelfde vormen en verhoudingen hebben aangenomen als in Engeland, indien eerst genoemd land even lang ouder monarcha le eenheid had gestaan. In Engeland schiep het Protestantsch staatskerkelijke beginsel een Sfcaats-Pausschap, in Duitschland ech ter niet, omdat dit land geeue monarchale eenheid had, doch in honderden afhauke- yke vorstendommen was verdeeld en bui tendien geen Protestautschen keizer had. e Dnitsche vorsten werden inderdaad geene taats-Pausen, maar Lands-Bisschoppen van eene groote, Protestantscbe republikeinsch geconstitueerde godsdienst-maatschappij die wederom verschillende nuancen had utheraueu en Calvinisten). Doordien het uitsche Rijk in een groot aantal minia- uur-Staten verdeeld was kon het Protes- antsch staatskerkelijke beginsel niet zoo schadelijk werken als het in zijn aard en na uur lag. Eene monarchale eenheid van i U1 N 6 ïl'-ik °uder een Protestaatsche kei t 1 I8 tr0UWeD>j niet in het werke lijke oelang der geloovige Protestanten. 18 het Protestantisme in Pruisen christe- «ker geworden sinds Sleeswijk-Holstein en eoverige geannexeerde landen aan dat oru Z^U t0e§evoegd? lÜd Is D°g te kort k een kesl'sl; oordeel over uit te spre- oö, doch tot dusver bewijst de ondervin- dlag het tegendeel. Een andere oorzaak, waardoor in Duitsch- het Protestantsch staatskerkelijke beginsel tegenstand ontmoette, was daarin gelegen dat er in alle Duitsche Staten en Staatjes meer of minder Katholieken woon den, die dit beginsel niet waren toegedaan en hunnerzijds naar zelfstandigheid der Kerk streefden. Dat was een zeer weldadige in vloed op de Protestautsche Christenen, een zeer heilzame terugwerking op het Protes tantsch staatskerkelijke beginsel. Het Protestantisme is trouwens slechts naast de Katholieke Kerk mogelijk. Wij werden zulks duidelijk gewaar bij de mis siën in ,je lau(jen (jgj. heidenen en Muzel mannen. Waar Katholieke missionarissen IJ de ongeloovigen nog niet gewerkt heb- en' daar kunnen Protestautsche zendelin gen geen terrein winnen. Waarom kunnen e Protestantsche zendelingen bij de Mu- F_E UIL LET ON. ZELFOPOFFERING UIT OUDERLIEFDE. r/.. {Vervolg.) ij droeg een bruin kleed, een zwart voorschoot, een klein hagelwit; geheel effen halskraagje, en de ruiker, die sedert twee dagen voor het glasraam ad gestaan, was bijna geheel onder haren doek ver3cholen, opdat er toch niet het ge- nngste van diens laatste geuren zoude verloren gaan. ^ij sloeg de oogen op en groette mij. Toen 0,1 ik haar beter zien. Zij was nog jong, maar toch nabij het tijdstip, waarop een gedwongen aatst vaarwel aan de jeugd den geest soms met droefheid en weemoed vervult. a> men kon het op haar gelaat lezenzij had Vee', zeer veel geleden, maar waarschijnlijk zonder Worsteling, zonder morren misschien wel zon- er tranen. Hare gelaatstrekken teekenden stille gelatenheid, kalmte en onderwerping; maar het was die kalmte, die op den dood volgt. Ik ver- eeldde mij, dat hare ziel niet geschokt was ge- Worden, maar dat zij lang had gekwijnd, later verdoofd was, maar niet verbroken gelalen, ouderworpen was neergezegen zonder opschud- ai«g des gemoeds van binnen, zonder aanstoot oer menschen van buiten. In. de houding, de blik, de physionomie dier zelmanneu geen bekeeringen verkrijgen? Men zal wellicht meenen dat de veelwij verij daartoe den weg verspert. Ofschoon de polygamie bij de Muzelmannen (ieder Mohammedaan mag vier vrouwen bezitten, een grooter aantal is tegen de voorschrif ten van Mohammed) geoorloofd is, zoo is zij toch niet algemeen, zij kan ook niet algemeen zijn, omdat het aantal mannen en vrouwen nagenoeg gelijk staat. De mo nogamie (het huwelijk met ééne vrouwe lijk persoon) ligt in het belang van verre weg de meesten, die zich werkelijk echte lijk willen verbinden, want bij de mono gamie is het onmogelijk dat vrouwen van hunne mannen worden weggenomen, zooals bij die welke zich de weelde der polygamie ver- oorden. Absoluut onontbindbaar is bij de Protestanten het huwelijk niet. Waarom zal dus de monogamie op de groote meer derheid afschrikwekkend werken, te meer nog daar zij in haar belang ligt? De Mo hammedanen, gelooven wel niet aan de heilige Drievuldigheid en aan andere waar heden maar wel aan de eenheid Gods en zelfs aan de bovennatuurlijkheid van de ontvangenis en geboorte des Verlossers. Het vereeren van heiligen, een zevental Sakramenten, hiërarchie, die afschrikwek kend op de Muzelmannen zouden kunnen werken, hebben de Protestanten niet. 't Zal dus uit den aard der zaak gemakkelijker zijn een Mohammedaan voor het Protes- tantsche dan voor het Katholieke Chris tendom te winnen. Doch waarom maakt het Protestantisme zoo weinig propaganda bij de Muzelmannen? Omdat het slechts naast het Katholieke Christendom kan be staan. 't Laatstgenoemde is in de Moham- medaansche landen slechts weinig verbreid en daarom kan het Protestantsdie Chris tendom ook geen vorderingen maken, of schoon de voorwaarden voor het aannemen der Protestantscbe geloofsartikelen zeer gemakkelijk zijn. Wanneer in Christelijke landen het Katho licisme door cultuurstrijd-wetten ver dwijnt, dan is het daar ook met het Pro testantisme gedaan. En wat zal er in de plaats van het Christendom treden? Het heidendom, in de gedaante van het moderne ongeloof, verbonden met groote sociale omwentelingen. Vele landen van Azië, en Afrika zijn uit den toestand van het Christendom, in dien van het heiden dom gekomen. God moge ons voor vrouw, zeiden mij dit alles. Er zijn menschen, die met ons spreken enkel door ons aan te zien; al hebben wij slechts eene seconde met hen doorge bracht, men vergeet hen nimmer. Eiken dag zag ik haar op dezelfde plaats zit ten. Zij groette mijkort daarop vergezelde zij haren groet door een minzamen, weemoedigen glimlach. Dit was alles, wat ik van die be stendig voor haar glasraam zittende vrouw tot dusverre had kunnen ontdekken, Des Zondags werkte zij niet. Ik meende, dat zij dien dag uitging, want 's Maandags stonden weer de frissche viooltjes in de vensterbank. Maar in den loop der week verwelkten die bloempjes, en werden slechts op den dag des Heeren door andere versch geplukte vervangen. Ik vermoedde daarenboven, dat haar toestand aan armoede grensde, en dat zij in het verbor gene voor haar levensonderhoud werkte; want zij borduurde op schoone en rijke stoffen, ter wijl hare kleeding altijd hoogst eenvoudig, maar tevens zedig, bevallig en uiterst zindelijk was. Ik overtuigde mij toevallig, dat zij daar in huis niet alleen waswant op zekeren dag, dat ik er voorbij ging, hoorde ik eene stem op eenigszins gebiedenden toon roepen: „Ursula!,, en ijlings stond zij op. Die stem was niet die van een meester of gebieder. Ursula gehoorzaamde niet zoo als een dienstbode gehoorzaamt. Er lag, om het zoo uit te drukken, iets goedhartigs, zulk een ongeluk bewaren! Al willen we voov's hands de zaak niet van de donkerste zijde beschouwen, doch de hoop koesteren dat de tegenwoordige cul tuurstrijd in bijna alle Europeesche landen spoedig zal geëindigd zijn, toch blijft het waar dat hij op het gansche Christendom nadeelig werkt, dat hij, ofschoon tegen de Katholieke Kerk gericht, de Protestantsche evenzeer treft, 't Is dus ook in het belang der geloovige Protestanten dat de cultuur strijd spoedig een einde neemt. De Katholieken hebben rechten dit te verlangen. Zij kunnen zich beroepen 'op de prioriteit der Kerk. Zij bestond reeds veel vroeger dan alle Staten van Europa. Zij is het geweest die beschaving en macht voortbracht, die thans in de Staten gevon den worden. Zij kunnen zich beroepen op verdragen en plechtige verzekeringen en beloften van verschillende dynastiën. Zij kunnen zich op nog zoo veel meer beroe pen. En wat verlangen zij? Niets anders dan de teruggave der vrijheid die hen wederrechtelijk is ontnomen. En deze eisch, dit verlangen is niet onbillijk en zal door een ieder, welk geloof hij ook moge belij den, voor zeer rechtvaardig en gerechtigd worden beschouwd. Of druist het niet tegen alle gevoel van recht en billijkheid in, dat zelfs in sommige landen het Joodsch element bevoordeeld wordt ten nadeele van het Katholieke Christendom? Van geloofwaardige zijde wordt verzekerd, dat groote opgewondenheid onder de pach ters in den Oranje-Vrijstaat heerscht. Zij zouden slechts een geschikt voorwendsel af wachten om zich bij de Boeren in de Trans vaal aan te sluiten. De aanzienlijke ver sterkingstroepen, door Engeland naar de Kaap gezonden, worden door hen met wan trouwen beschouwd en zij meenen dat daar achter het plan schuilt om ook den Vrij staat in te lijven. Tur kij e. Volgens berichten uit Konst.antinopel is gebleken, dat de Turken op het einde der vorige maand in Thessalië omstreeks 30,000 man en in Epirus even zooveel troepen bijeen hadden, terwijl de bezetting te Ja- nina 8000 man sterk was en er voortdu- iets welwillends in dat spoedig opstaan en ver laten van haar borduurwerk, en nogtans had de door mij gehoorde stem niets aantrekkelijks, niets dat naar vleierij geleek. Ik dacht, dat wellicht Ursula niet wel gezien was bij degei en, waarme de zij verkeerde, dat zij er zelf norsch door behandeld werd, terwijl haar zachtmoedig en droefgeestig karakter haar aan hen gehecht had, zonder daarvoor een goed woord ter vergelding- te ontvangen. II. Dagen verliepen er, en met eiken dag werd ik meer ongerust over het lot van de arme Ursu la; nogtans had ik geen ander middel om haren waren toestand te ontdekken, dan dagelijks een maal voor haar open venster voorbij te gaan. Ik heb reeds gezegd, dat zij mij, als ik langs hare woning ging, met een weemoedigen glim lach toeknikte. Op mijne wandeling plukte ik eenige bloemen, en legde die op zekeren morgen, niet zonder eenigszins verlegen te zijn, in hare vensterbank. Ursula bloosde, daarna glimlachte zij nog vriendelijker dan naar gewoonte. Sedert dien dag bezorgde ik haar eiken morgen een ruikerallengskens voegde ik bij de veldbloemen eenige gewassen uit mijn tuin. Er stonden van toen af geheele bloemtrossen voor het glasraam, en Ursula droeg bloemen op hare borst. reud nog versterkiugen aaukomen. Men schat dat het gezamenlijke aantal Turksche troepen in Thessalië en Epirus tegen het einde dezer maand 100,000 man zal be dragen. Deze krijgsmacht zal ondersteund worden door 25,000 mau in Macedonië en 50,000 man in Roumelië. In den Bondsraad is beraadslaagd over de wet tot het heffen eener weerbaarheids belasting, waaraan allen zullen onderwor pen zijn die om eenigerlei reden de wape nen niet behoefden te dragen. Bedoeld ont werp, vroeger reeds bij den Rijksdag inge diend maar toen verworpen, zal dus weder bij dat Staatslichaam aanhangig worden gemaakt. Keizer Alexander II is niet meer. De Nihilisten hebben hun doel bereikt. Het aantal vorstenmoorden is, in onze eeuw van beschaving en humaniteit, op nieuw vermeerderd. Aangaande het vreeselijk feit kunnen wij het volgende mededeelen: De Keizer begaf zich Zondag na de pa rade, tegen wier bijwoning hij gewaar schuwd was, naar het paleis van de groot vorstin Kathariua, waar hij korten tijd bleef om het tweede ontbijt te nuttigen. Tegen half twee verliet hij het paleis, en koos, om zich naar huis te begeven, den weg langs het kanaal. Toen hij ongeveer halverwege den muur langs den tuin van het paleis was, had er eene sterke ont ploffing plaats, waardoor het rijtuig van den Keizer zwaar beschadigd werd. De Kei zer stapte terstond uit, en een toesnellen de officier vroeg of Z. M. gekwetst was. Kalm antwoordde de Keizer: Goddank neen! ik beu ongedeerd. Stel u gerust ik moet naar de gewonden zien.« Verschei den soldaten uit 's Keizers geleide en eenige toevallig aanwezige burgers lagen gekwetst in het rond. De Keizer gaf allereerst bevel voor een zwaar gewonden Kozak te zorgen. Daarop zag hij, op weinige schreden af stand, den misdadiger, door eene menigte menschen omringd, en door den soldaat Parobadjeski bij de handen gegrepen, in welke hij een dolk en een revolver hield De aanrander is een jonkman van 21 ja ren, Russakow geheeten, en sinds twee ja ren student aan de academie voor bergbouw. De Keizer trad bedaard tot dicht bij den misdadiger, en beval hem weg te voeren, Kortom, het was lente, het was zomer voor het kleine grijsachtige huisje. Eens gebeurde het, dat, toeu ik 's avonds huiswaarts keerde en door het nauwe straatje ging, ik door een geweldige regenbui overvallen werd. Ursula vloog buiten de deur, noodigde mij vriendelijk uit binnen te komen, en terwijl wij ons naar de kamer begaven, waar zij gewoonlijk zat, vatte het arme meisje mijn beide handen, en zeide met een droevigen, betraanden blik: Dank u hartelijk. Dit was de eerste maal, dat wij met elkander spraken. Ik trad in hare kamer. Het vertrek, waarin Ursula werkte, moest de zaal van het huisje heeten; de voeten verstijfden er van koude op de roode plaveien; zes stoelen met stroomatten, een langwerpige eikenhouten tafel en een ouderwetsche spiegel waren de eenige meubelen. Deze lange, smalle kamer, die geen ander licht ontving dan door het raampje, dat op de straat uitzag, was somber, koud en vochtig. O! wat had Ursula groot gelijk, dat zij voor het glasraam ging zitten, en een weinig lucht en licht zocht om te kunnen levenToen begreep ik eerst, waarom het arme meisje er zoo bleek uit- zag; het was geen verloren blos, neen, die blos der jeugd had bij haar nooit bestaan; zij was rank opgeschoten, even als een plant, die in de schaduw groeit en nimmer bloemen draagt. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1