BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. waarna hij zich te roet huiswaarts wendde. Doch pas had hij eenige stappen gedaan, of een andere jonge man wierp voor zijne voeten een voorwerp neer, hetwelk zóó vreeselijk ontplofte, dat de ommestanders ter aarde geworpen, en de glasruiten aa i de overzijde van het kanaal verbrijzeld wer den. De slag werd in de gansche stad ge hoord. Toen de damp weggetrokken was, zag men den Keizer, badende in zijn bloed, op den grond liggen. Rondom lagen vele ge kwetsten. Ook de misdadiger was neerge vallen, hoewel ongedeerd. Hij werd terstond door de verwoede menigte omringd; maar toch gelukte het der politie hem tegen het volk te beschermen. De Keizer werd zwaar gekwetst en bewusteloos in de slede van den kapitein Pedorow gelegd. Deze nam den Keizer in zijne armeu, en vleide het bleeke, met bloed overstelpte hoofd aan zijne borst, 's Keizers helm, door de ontploffing weg geslingerd, kon niet teruggevonden worden. Zóó reed de Keizer naar het Winterpaleis. Daar werd hij uitgekleed, en nu bleken zijne wonden verschrikkelijk. De genees- heeren, die het eerst ter hulp snelden, waren de chirurg Kruglewski en de doc toren Botkin, Marcus en Dvoriachine. De beenen van den Czaar hingen nog slechts aan de zeer gescheurde spieren; het bloed vloeide als een stroom. Het onderlijf was opengereten en het aangezicht gekwetst. De geneesheeren verklaarden het afzetten der beeuen onuitvoerbaar en den toestand hopeloos. Den geestelijke bleef slechts de treurige plicht over van den stervende te zegenen. Middelerwijl verdrong zich eene overgroote menigte rondom het paleis. Velen hielden de geruchten omtrent de ver wonding voor overdreven. Doch plotseling, ten 3 uur 40, daalde de keizerlijke vlag langzaam halfstok, ten teeken dat de Keizer gestorven was. Een gene raal trad naar buiten, en deed den volke de treurige mare kond. Maandag-middag zwoeren de troepen den nieuwen keizer, den eed van trouw. Men zegt dat Loris Melikoff sinds enkele dagen het bestaan ontdekt had van een nieuw komplot, en dat hij, na het vinden van belangrijke papieren, den Keizer verzocht had niet buiten het paleis te gaan. De Keizer echter wilde hieraan geen gehoor geven. {Zie laatste berichten.) Den Helder, 15 Maart. Door de jury der visscherij-tentoonstelling te Greifswald, is aan onze plaatsgenooten de heeren von Oterendorp Sc Slis eene eerste (zilveren) medaille toegekend. Nieuwer kerk a/d IJsel, 15 Maart. Gisteren zijn door de duikers W. Tulling en C. v. d. Kleij, beiden van Rotterdam, de drie lijken van de vrouw van den schipper en van de twee kin deren, die ten gevolge van het omslaan van een met steenen geladen schuit alhier verdronken, naar boven gehaald. Breda, 15 Maart. Zaterdag-avond is een vier jarig kind door den stoomtram overredeD en aan de gevolgen overleden. Onvoorzichtigheid der ouders, om hun kind zonder toezicht te laten, «chijnt de oorzaak te zijn van dit ongeval. Varsseveld, 15 Maart. Dokter A.alhier, die eenigen tijd geleden door een geweldigen schok uit zijn tilbury viel, is aan de daardoor bekomen wonden overleden. Haarlemmermeer, 15 Maart. De Vereeni- ging tot bevordering der algemeene belangen van den Haarlemmermeer heeft als candidaten voor de verkiezing van hoofdingelanden voor den Haar lemmermeerpolder op 1 April gesteld de heeren baron v. Ittersum, J. H. M. Evelein en P. Vtr- lcuyl. Sneek, 15 Maart. Alhier is dezer dagen een polderwerker tengevolge van vreeselijk misbruik van sterken drank plotseling overleden. 's Gravenhage, 15 Maart. De Hooge Raad heeft het vonnis in zake De Jongh vernietigd en dezen veroordeeld tot 25 jaar tuchthuisstraf. Rotterdam. 15 Maart. De knecht van een boekhandelaar alhier had Vrijdag 11. het ongeluk, toen hij eene dienstbode behulpzaam was, ge- stooten te worden door den stok van een raag bol. Zwaar gewond werd hij, naar men ons ver haalt, wel wat ruw, namelijk op een handwagen, naar zijne woning vervoerd, en daar is hij Zaterdag namiddag overleden. Het schokken van den ge wonde op den wagen moet hem geen goed ge daan hebben- Door de firma Burchardt te Berlijn is een nieuw snort van gordijnen in den handel gebracht die wel de aandacht verdient. De gordijnen zijn namelijk van wasdoek gemaakt, maar zoodanig dat zij buigzaam zijn en dus niet breken. Zij zijn in tal van patronen verkrijgbaar, zoodat zij in overeenstemming kunnen worden gebracht met tapijten, behangsels en meubelen. Het groote nut bestaat hierin, dat zij met een natte spons kunnen Worden gereinigd. De Heer Smith te Birmingham heeft een nieuw soort van schoenzolen uitgevonden, die ondoordringbaar zijn voor vocht. De bereiding is als volgt: de zolen worden geweekt in koud water en vervolgens aan beide zijden bedekt met eene laag zuivere talk. Na eenigen tijd worden ze tusschen twee vormen geplaatst en dan gebracht onder een ontzaglijk hoogen hydraulischen druk. Deze zolen laten, ook na vele uren in 't water gestaan te hebben, geene vochtigheid door. De uitvinder geeft er den Homerischen naam „Eukne- mida zolen" aan. Een voorbeeld, om na te volgen. De werklieden van eene fabriek te Gent, welke, daar de zaken waren achteruit gegaan, hare betalingen had moeten staken, hebben tot de rechtbank het ver zoek gericht, dat de fabriek weder mocht worden geopend; zij wenschten gaarne onder hunnen tegenwoordige patroon voort te werken, en waren bereid, om hetgeen er te kort kwam, aan te zuiveren, door 1 jaar lang eiken dag 1 uur over te werken. De werklieden zijn 750 in getal, en het bedrag van hun arbeids-loon voor dat ééne uur overwerken zou in 300 dagen 33,750 fr. bedragen. Als overal de verhouding tusschen patroon en werklieden zoo goed was, als zij hier blijkt te zijn, zou de sociale kwestie wel spoedig opgelost zijn. Z a t e r d a g-m orgen heeft te Amsterdam een moord plaats gehad. In een vlaag van waan zin heeit de koffiehuishouder A. van Breemaat, woonachtig op het Leidscheplein, eene welgestelde weduwe, zijne tante, den hals afgesneden. De man kwam daarna hevig bebloed thuis, met kostbaarheden en papieren van waarde, toebehoo- rende aan de verslagene, hetgeen aanleiding gaf tot de ontdekking. De politie, van het feit onder richt, arresteerde den moordenaar, doch vervoerde hem spoedig naar het Buiten-gasthuis, daar hij in de hersenen gekrenkt bleek te zijn. Reeds vroeger had de man blijk gegeven van waanzin. De moordenaar heeft zonder eenige aarzeling be kend het misdrijf gepleegd te hebben. Dezer dagen beleende een armevrouw in de Bank van Leening te Gouda eenige goe deren en ontving met meer ander geld een rolletje centen. Toeu zij die tehuis opende, vond zij in papier geen centen, maar 50 gouden tientjes. Dadelijk bracht zij het goud in de Bank van Leening terug en werd voor hare eerlijkheid beloond metéén gulden. Een arbeid in N. Amerika, ook voor dat land een reusachtig werk, is nagenoeg gereed, nl. de buisleiding uit de oliedistrikten naar de zeekust. De Standard-Oil-Company heeft deze 350 Eng. mijlen lange en 2 millioen dollars kostende buis aangelegd. Voor pompen en re servoirs komt daarbij nog 1 millioen. De buis is 6 duim in doorsnede en op 1200 pond drukking beproefd. Zij ligt zooveel mogelijk overal 3 voet onder den grond; bij rivieren, kanalen, enz. op den bodem. De hooge vervoerkosten per spoor hebben tot dezen aanleg aanleiding gegeven. Een dokter te Boston heeft ontdekt dat het dragen van laarzen met hooge hakken nadeelig op de gezichtsorganen werkt. De Chineesche ingenieur Tschent- ko-Joeiv, onlangs beschuldigd van diefstal bij eenige goudsmeden en juweliers te Stettin, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf en twee jaar verlies van eer. In Zuid-Duitschland waren onlangs door verschillende rechtbanken groote kunstwijn fabrikanten veroordeeld, wegens het namaken, d. i. vervalschen van wijn. Nu heeft het Rijksgerechts hof al die vonnissen bevestigd, ofschoon de be schuldigden bewezen, dat zij in hunne facturen aan hunne klanten (kasteleins en kleinhandelaars in wijn) uitdrukkelijk hadden verklaard, dat zij niet instonden voor zuiveren wijn. Het Rijks gerechtshof overwoog, dat de laatste consument dan toch bedrogen uitkwam en het einddoel van den fabrikant toch bedrog was. Dit vonnis zal in Duitschland niet zonder groote gevolgen blijven. In de jongste vergadering van de Australian Frozen Meat Comp. te Melbourne is besloten de maatschappij voort te zetten en uit te breiden. Uit het verslag bleek, dat de be- vriesinrichtingen uitnemend voldeden, en dat hoe wel de maatschappij bij de proef geen voor deel had gehad, zij toch ook geen schade had beloopen. Er werd besloten een machine aan te koopen van het vijfvoudige vermogen, geschikt om 25 schepen beneden het vriespunt te houden. Een zeer eenvoudig middel, om vooruit te kunnen bepalen op welke dagen het vriezen zal in de maand Mei, is onlangs der Eransche landbouw-vereeniging en der société d'acclimation aan de hand gedaan. Men moet daartoe nauwkeurig de dagen noteeren, waarop het in Maart mist, en zal dan zien, dat 'het om streeks diezelfde datums in Mei, den dag er voor, of dien er na, vriezen zal. Het zou zeker voor landbouwers, boomkweekers, enz., van groot belang zijn, als men zoo de voorjaars-vorsten vooruit berekenen, en zijne maatregelen er tegen nemen kon. Maar dat het werkelijk op die manier zou kunnen, schijnt wel wat ongelooflijk. Intusschen verzekeren 2 deskundigen, dat zij er jaren lang de proef mede genomen hebben, en dat hunne voorspellingen altijd uitkwamen. Een stad in de Rosendale vallei zoo verhaalt de correspondent der Liverpool Post was Zaterdag het tooneel van een allerafschuwe- lijkst gevecht tusschen een man en een grooten bloeddorstigen bulhond. De bedoelde stad ligt twaalf mijlen van Manchester. De man is een rijzig gespierd individu van ongunstig, angstwek kend voorkomen, die er dikwijls vermaak in schept het gemeene volk in den omtrek te „vergasten" op proefjes van zijn kracht, vooral in zijn tanden. Dan bijt hij glazen, potten, pannen, alles tot gruis dat hem het bloed uit den mond loopt, en tot besluit eindigt hij gewoonlijk met het verslinden van eenige levende ratten. Dat monster zou zijn krachten eens wagen aan een bulhond, die hem jaloersch had gemaakt, omdat zijn meester altijd pochte op de kracht van het dier. De afspraak was, dat den houd dezelfde voorrechten en kansen zouden gegeven worden, alsof hij tegen een ande ren hond moest vechten, terwijl de man zich de handen moest laten binden. Dat had hij zelf be dongen, daar hij beloofd had evenals het dier slechts met de tanden te zullen vechten. Toen alles gereed was, werd het sein gegeven; een knaap, die zich als seingever had aangeboden, zeker om een goede plaats te hebben, riep, „los!" en nu vlogen de beide strijders op elkaar in. Op handen en knieën geleund wachtte het menschelijk wezen den bulhond af, die hem onmiddellijk, woedend door het geschreeuw der omstanders, naar de keel vloog. Nauwelijks waren de beide worstelaars mondgemeen, of de menigte verstomde echter; het schouwspel was ook te ontzettend, en met ingehouden adem staarden allen toe. Het bloed stroomde reeds, maar de man scheen overwinnaar te zullen blijven, althans de hond deinsde eindelijk af. Nu echter ontwaakte de menigte weêr. 't Zou toch jammer zijn als 't nu reeds uitscheidde; 't was immers zoo heerlijk ijzingwekkend. En weêr begon het geschreeuw en ophitsen en nog eens vloog de hond den man naar de keel. Deze had echter een gelukkig oogenblik, en den sprong van het dier afwachtende, wierp hij te rechter tijd hoofd op zijde, buigend greep hij het dier met zijne tanden bij de keel en beet het den strot af. Zieltogend viel de hond neer en onder daverend hoera verhief zich de overwinnaar. Ontzet deinsde toen het volk echter terug, 's Mans gelaat was onkenbaar; het vleeoch hing er bij lappen bij; evenzoo van zijne armen, die ver schrikkelijk gehavend waren. Hij had zijne over winning duur gekocht. O tempora, o mores! In Minnesota is eene vrouw, die haar 24sten man heeft; löraaal scheidde zij; de 7 andere echtgenooten stierven; de laatste leeft. Yan die vrouw krijgt Naquet, de pleiter voor de echtscheiding in Frankrijk, ongetwijfeld op een goeden dag een adres van adhesie. De winter zal weldra verd wij nen. Onze huismoeders zullen spoedig hun bont gaan opbergen. Te Earijs is men gewoon het toe te vertrouwen aan bizondere lieden, die er zeer bedreven in zijn om bontwerk voor mot te bewa ren; als evenwel de winter weder terugkomt, ziet men niet zonder bezorgdheid het aan hunne zorg toevertrouwde goed terugkomen, want bij hunne gewone wijze van handelen kan de minste nala tigheid het verlies of ten minste het bederf van het bmt veroorzaken. Doe het bont drogen; doe het, zonder te drukken, in een kartonnen doos, die van binnen en van buiten met papier beplakt is en zorg dragende hier en daar geene fijne kamfer, maar stukjes kamfer, ter grootte van ee'n noot te plaatsen. Dan sluit men de doos toe en plakt men over de naden der doos verscheidene reepen papier en zet haar op eene droge plaats. Als dan de winter terugkomt is aan uw bont niets veranderd; gij behoeft het slechts een paar uur aan de lucht bloot te stellen om de kamfer lucht geheel en al te doen verdwijnen. Een van de curieuste geschenken die aan Aartshertog Rudolf zullen aangeboden worden bij gelegenheid van zijn huwelijk, is een pendule, gefabriceerd door den heer Mathias Pelrizli van Adels'oerg. Zij is niet minder dan twee meter hoog en gemaakt uit druipsteen van de grot van Adelsberg. De pendule stelt voor de drie voornaamste gedeelten van deze grot, en behoeft slechts eens per jaar opgewonden te wor den. Elk uur doet een muziekdoos van binnen geplaatst, het Oostenrijksch volkslied hooren. De pendule is overigens sierlijk en solide bewerkt. De acrobaat Saluetti gaf onlangs met zijn gezelschap in het Eransche stadje Belfays eene voorstelling. Onder de kunststukken, die hij vertoonde, was ook dit, dat hij verscheiden degens, met de punten naar boven, in den grond plantte en aankondigde, dat hij eenige malen achter elkaar daar over heen zou springen. Den eersten keer gelukte de sprong, maar de tweede maal nam Saluetti zijn sprong te kort; hij kwam juist op de degenspitsen terecht, die hem diep in 't lichaam drongen. Na weinige minuten stierf de ongelukkige man. De toeschouwers, kinderen der eeuw van beschaving en humaniteit bij uit nemendheid, waren zeer dankbaar en tevreden, De schade van den Printemps, die gedeeltelijk door verzekeringen gedekt is, wordt op 15 millioen fr. geschat. Goederen, die eenige dagen te voren waren ontvangen, ter waarde van twee millioen, waren nog niet verzekerd. De eige naar van den Printemps ontbood dezer dagen zijn personeel, en verklaarde dat het magazijn weldra weder uit zijn aseh zou verrijzen. De oorzaak van den brand was dat de man, die te half zes het gas moest opsteken, met een langen stok, waaraan een klein brandend lampje met houtgeest hing, langs een gordijn ging, dat in brand vloog. In een oogenblik was alles in vlam. De beroemde magazijnen waren in 1864 ingewijd en in 1871 en 1876 uitgebreid. Om een denkbeeld te geven van deze kolossale zaak kan dienen, dat gemid deld eiken dag met de post 1200 brieven werden bezorgd. De lithograaf Chéret moest dezer dagen voor 35,000 frs., geillustreerde boekjes afleveren, waarin de April-verkoop werd aangekondigd. Jaluzot was bij verschillende maatschappijen ver zekerd tot een bedrag van 8,680.000 frs., (de gebouwen voor 1,500,000 frs., de koopwaren voor 6,980,000 frs., Jaluzots meubilair voor 200,000 frs.) Het meest verliezen de„Mutuelle" en de „Eoncière." De Parijsche bladen hebben inschrijvingen geopend voor het broodelooze personeel. De „Temps" gaf 1000 franks. Een persoon die men vermoedt dat krankzinnig is, kwam dezer dagen in de gerechts zaal te Nantua, met een klein geschenk voor de rechters, die hem, naar hij vertelde, valschelijk beticht hadden. Hij wierp namelijk drie steenen, voor ieder een, naar de rechters, waarvan er een door dat projectiel ernstig aan het hoofd gewond werd. Slechts met moeite konden de gendarmes hem uit de zaal verwijderen en naar de gevan genis overbrengen, waar men een onderzoek naar zijn geestvermogens zal instellen. De vele branden, die in den laatsteü tijd in den omtrek van Sittard steeds door on bekende oorzaken voorkwamen, schijnen aan moedwil toegeschreven te moeten worden. Althans Donderdag nacht werd weder een bouwhoeve door brand vernield, waarbij alles verzekerd was, doch de oorzaak onbekend bleef, totdat men den volgenden dag een uitgedoofde lont in de schuur van den herbergier Kruijen, te Krawinkel, vond. Monaco wordt bedreigd! In Londen is een comité opgericht met het doel om eene internationale agitatie ter onderdrukking der speel bank te Monte Carlo op touw te zetten. Sub comités zijn gevormd te Nizza, Cannes en Mintoni en in alle drie die plaatsen liggen lijsten ter teekening om de opheffing van dat elegante speelhol te verkrijgen. Het comité zendt verder circulaires aan de bezoekers van Monte Carlo toe, waarin tal van vragen ter beantwoording worden voorgelegd omtrent voorvallen die in de speelinrichting hebben plaats gehad. Deze ant woorden worden in losse blaadjes bij duizenden verspeid, die voor sommige lezers een zeer inte ressante lectuur leveren. Men noemt het een bittere ironie Monte Carlo als herstellingsoord aan te bevelen, terwijl men er bijna geregeld om de drie dagen een zelfmoordenaar grafwaarts moet dragen. Het Noorden geeft het volgende rijmpje op de neutraliteit van onze dagen Wij hebben nu een Lager Onderwijs, dat neutraal is, Een dito Roode Kruis, dat naar Transvaal is, Een neutrale Armverzorging, die zoo koud als staal is, Een neutrale Wetenschap, die onbetwistbaar schraal is, Een regeering, die, wat eigen kleur betreft, zeer kaal is, Ean diplomatie, aan wier onzijdigheid perk nog paal is, Wier schitt'ren door absentie niet voor de eerste maal is, Voor wie eigenlijk geen naam in onze taal is, Wie beseft nu niet, hoe diep onze kwaal is, Hoe de neutraliteit met onze nationaleit aan den haal is? Een 23jarige molenaarsknecht te Ber lijn heeft zijn beminde vermoord, op uitdrukke lijk verlangen van deze. 't Ging hun niet zeer voorspoedig in de wereld, en zij besloten daarom haar gezamenlijk te verlaten. Eene poging tot vergiftiging mislukte, waarom het meisje den jongeling vroeg, haar met een mes de keel af te snijder, en zich zei ren dan later te dooden. Het eerste gedeelte van het verzoek bracht hij ten uitvoer, en na weinige minuten was het meisje een lijk. maar toen 't er op aan kwam de hand aan zichzelven te slaan, zonk hem het hart in de schoenen en gaf hij er de voorkeur aan, zich bij de politie als de moordenaar van het meisje aan te geven. Hij ziet nu zijne straf tegemoet. Inden vroegen ochtend van Zaterdag li- maakte een Duitsch landverhuizer in een logement te Rotterdam zulk een spektakel, dat de logement houder zich genoodzaakt zag, de politie te hulp te roepen. Terwijl het voor 't oogenblik niet dui delijk scheen, of de man aan waanzin dan wel aan delirium leed, brachten twee agenten hem naar het politiebureau. Nadat de man aldaar eenige uren later tot bedaren was gekomeDi klaagde hij dat zijn geldtasch was verdwenen. Toen daaromtrent bij den logementhouder onder zoek werd gedaan, vernam de politie dat de andere landverhuizers reeds per stoomboot waren vertrokken, maar dat er één, die den volgenden avond met eene andere boot zou vertrekken, was achtergebleven. Deze persoon verklaarde te hebben gezien dat de beide politieagenten, die den woes teling hadden weggebracht, hem zijn geld en geldswaarden hadden ontnomen, naar het scheen om het voor hem op het politiebureau iu bewa ring te geven. Daarop werd er verder onderzoek gedaan, waarbij een paar feiten aan het licht kwamen, ten gevolge waarvan de beide agenten onmiddellijk in hechtenis werden genomen, onder beschuldiging van het geld te hebben ontvreemd en daarvan reeds een paar stukken te hebben gewisseld. Wat in de 19e eeuw in het zoo ver lichte Nederland mogelijk is, leert de volgende Kwinsheulsche historie. Zekere W. V. L. was onge veer f 12 personeele belasting ten achteren. Een paar deurwaarders, vergezeld van een gemeente-veld- n achter, kwamen hem een dwangbevel te huis brengen, doch vervoegden zich niet ten woonhui- ze van den belastingschuldige, maar bij diens zwager A. H., waar alleen de huisvrouw te huis was. Hoewel die vrouw betoogde, dat zij aan een verkeerde deur waren, mocht dit niet helpen en vergden zij betaling. Natuurlijk werd dat geweigerd, waarop een der heeren zoo vrij was, een bloedkralen ketting met gouden slot, die op de tafel lag, in zijn zak te steken. Vervolgens zag hij den sleutel op het kabinet steken, en wilde hij dat openen, doch de vrouw sprong op en wist dien sleutel te bemachtigen. Hierop volgde de bedreiging, dat hij het slot zou laten opensteken. Werkelijk werd onmiddellijk een smidsknecht met een bos zoogenaamde keizers geroepen, om het denkbeeld ten uitvoer te leggen. De vrouw wist echter dien man te be duiden, dat voor zijne verantwoording zou zijn wat hij deed, maar dat zij niet wilde dat hij 't kabinet aanraakte. De smidsknecht weigerde daarop. Eenige oogenblikken daarna verscheen W. v. L. die de door hem verschuldigde belas ting aan den deurwaarder ter hand stelde, waar op deze de bloedkralen ketting teruggaf en zich met zijne handlangers verwijderde. A. H. den avond van dien dag te huis komende, heeft van de door zijne vrouw ondervonden behande ling bij den burgemeester van Monster proces verbaal doen opmaken. Het dichtstbevolkte land vanEuropa is België, dat 185 inwoners op elke vierkante mijl oppervlakte telt. Dan volgt Nederland met 128, Engeland met 110, Italië met 95, Duitsch land met 79, Frankrijk met 70, Zwitserland met 67, Spanje met 33 en Turkije met 27 inwoners op elke vierkante mijl. ToendeKoninginvanBelgieZaterdag- middag 11. een rijtoer deed langs de avenue de Lorraine, in het bosch van Soignies, was zij getuige van een ontzettend ongeluk,dat een jongman overkwam, die, in gezelschap van een vriend een rid te paard doende, uit den zadel werd gewor pen en tegen een boom werd geslingerd, zoodat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2