BINNENLAND. Frankrijk. Turkije. GEMENGD NIEUWS. Cultuurkampf. Hij zou zich met het Cen trum willen verstaan ten opzichte van de hangende quaestiën, en dat nu niet frag mentair, zooals reeds werd beproefd, maar om tot een definitieve overeenkomst te ko men over alle vraagstukken met dit ge wichtig punt in verband. Eergisteren-ochtend vond men in ver schillende arrondissementen van Parijs een biljet aangeplakt, waarin verklaard wordt »dat de revolutionaire socialisten te Parijs hunne gelukwenschen en betuigingen van aanmoediging aanbieden aan de Russische nihilisten, die door hunne moedige daad den onterfden uit de Oude en Nieuwe We reld getoond hebben, hoe men de aarde verlost van een tiran. Zij hopen dat de les niet zal verloren gaan en zij verbinden zich hunnerzijds dat zij al hun pogingen zullen aanwenden om die les ten bate te doen strekken van de zaak der gerechtig heid en der gelijkheid. Het biljet is door de overheid afgescheurd en in brokken naar de prefectuur van po litie gebracht. Naar aanleiding van een interpella tie in den Parijschen Gemeenteraad over den brand van le Printemps, is met 46- te gen 19 stemmen een motie aangenomen, die niet zeer vleiend is voor den Prefect der Seine. Er wordt daarin niet meer of minder verklaard, dan dat de grootste wan orde heerscht in de bureaux dier Prefec tuur en in die der politie. Men wil, en dit verklaart den geest der motie, beide prefecten door den Raad benoemd zien en van dezen doen afhangen. De heer Boust heeft voor eenigen tijd bij de Kamer een wetsontwerp inge diend tot afschaffing van de lichamelijke straffen bij de marine, bekend onder den naam van in de ijzers slaan, recht of krom sluiten. De commissie voor het onderzoek dezer voordracht heeft de prise en considé- ration aanbevolen. In de omstreken van Bagdad blijft de pest woeden, vooral te Sledjeff. De militaire kordons isoleeren de besmette plaatsen. Alles wat van daar komt, wordt aan eene quarantaine van 14 dagen ouderworpen. Rusland. De Petersburger politie heeft bericht ontvangen, dat binnenkort een aanslag zal worden gepleegd op het leven van den nieuwen Keizer. Woensdag 11. heeft de politie in de kleine Sadovajastraat, die van het Newski leidt naar de manége, waar de keizer Zondag de revue hield, een mijn ontdekt. Deze mijn ging uit van het tweede huis van het Newski af, onder een Russische restauratie, waar een soort van kelder was die onlangs verhuurd werd om er een winkel te vesti gen, aan twee individuen die verdwenen zijn. De Keizer nam dikwijls de kleine Sadovaja-straat, om Zondags naar de manége te gaan. De mijn was gegraven tot in het midden der straat. De huurders zouden studenten geweest zijn. De kleine Sadovajastraat komt uit op vijftig meter van het paleis Anitchkoff, de residentie van den troonop volger, die bewaakt wordt door een sterke politiemacht. Gilze, 18 Maart. De paardendief Lobagie.die in de vorige week alhier was gearresteerd we gens het stelen van een paard te Turnhout, heeft zich in het gevangenvertrek, waarin hij was opgesloten, opgehangen. Delft, 18 Maart. Naar wij vernemen zal het voormalige woonhuis van wijlen den heer Hoek water, op het Oude Delft, worden ingericht tot een katholieke leesinrichting, sociëteit enz. Amsterdam, 18 Maart. Opnemingen worden gedaan voor een spoorlijn van het Centraalsta tion rechtstreeks naar IJmuiden, in verband met den bouw van een groot badhuis aldaar. Bergon-op-Zoom, 18 Maart. Alhier heeft zich een korporaal var. 't 3e reg. inf., uithoofde van beloopen straf, doodgeschoten. Tilburg, 18 Maart. Een kindje van vier ja ren is al spelende aan den heikant in een mod derkuil gevallen en verdronken. Venloo, 18 Maart. Te Lobberich, 2 uren van deze gemeente gelegen, heeft men in een der grootste fabrieken een dynamiet patroon gevon den die reeds aangestoken doch uitgedoofd was. Egmond aan Zee, 18 Maart. Het tweejarig kind van den vrachtrijder Engel, alhier, is dezer dagen op ongelukkige wijze om het leven geko men. Het viel in een ijzeren pot met kokend water, en is 24 uren daarna overleden. Wageningen, 18 Maart. De persoon alhier van wien in de vorige week gemeld werd dat hij tengevolge van het misbruik maken van ster ken drank hevige brandwonden bekomen had, is Dinsdag aan de gevolgen overleden. Empel, 18 Maart. De metselaar L. P. alhier, vader van verscheiden kinderen, geraakte eergis teren onder een met kalk beladen kar, waardoor hij doodelijk werd gewond. Rotterdam, 18 Maart. Gisteren-ochtend is op de fabriek van stoomwerktuigen te Eeijenoord een man door het omkantelen van eene machine ernstig aan het hoofd verwond en spoedig aan de gevolgen overleden. Deventer, 18 Maart. De politie alhier heeft de neringdoenden doen waarschuwen tegen een troepje Zigeuners, waarvan gisteren twee vrou wen in deze gemeente waren om geld te wisselen of om dun zilvergeld voor dik te verruilen. Zwammerdam, 18 Maart. Het meisje van 7 jaren, voor bijna 4 weken alhier vermist, was verdronken. Haar lijkje is heden middag in de vaart opgehaald. Ir. de algemeene vergadering van de Panama-maatschappij is geconstateerd geworden dat zich onder de 16000 vrouwen, die aandeelen hadden in de maatschappij, ook keizerin Charlotte, weduwe van den ongelukkiger. Maximiliaan van Mexico, met 180 aktiën bevindt. Zij is niet het eenige gekroonde hoofd, dat aan dit groote werk deel nam, ook de koning van Zweden en Noor wegen behoort tot de aandeelhouders, 't Is een treffend feit dat de beklagenswaardige vorstin in een helder oogenblik hare blikken richtte naar het werelddeel, waar haar droevig noodlot in ver vulling ging. De inschrijving was geschied op uitdrukkelijk verlangen van de keizerlijke weduwe. In de Champs Elysées te Par ijs, staat reeds een kastanjeboom in bloei, terwijl al de andere nog het voorkomen hebben van dood te zijn. Ofschoon dit voorzeker een merkwaardig verschijnsel is, doet het zich, bij vorige jaren ver geleken, met een vertraging van acht of tien dagen voor. In den nacht van Zaterdag op Zon dag 11. hoorde de politie te Delft op de hoogte van het Ezelsveld glazen rinkelen; op hare nade ring maakten zich drie personen in verschillende richting uit de voeten, waarna twee op eenigen afstand werden aangehouden, terwijl de derde ontkwam. Gisteren avond werd de politie onder richt dat de laatste steeds afwezig bleef en ia de gracht nabij de Oostpoort latende visschen, in welke richting de vermiste zich had verwijderd, werd zijn lijk nabij de brug in het water gevon den. De man was erg bijziende en heeft door sterken drank bedwelmd, stellig in de haast de brug misgeloopen. Sommige stemmen gaan in de Fran- sche dagbladpers op tegen den heer Jaluzot, de directeur van den Printemps te Parijs, omdat hij van de schrale loonen, welke hij aan afgedankte beambten uitbetaalt, nog zeer zware boete afhoudt, die hen vóór den brand in hun dienst waren opgelegd. Dit is des te treffender daar Jaluzot zelf acht millioen terugkrijgt van de verzekering maatschappijen. Een andere niet minder ergerlijke bizonderheid is het dat een brandspuitgast, die bij den brand gewond werd, geen soldij krijgt zoolang zijn verpleging duurt. Eergisteren werd bij het afbreken eener boerenwoning in de Katwijksche buurt onder de gemeente Pijnacker een aarden pot op gegraven, die gevuld was met 131 zilverstukken van omstreeks het jaar 1600 vermoedelijk Spaan- sche matten. Het geld bevond zich in gaven staat. Reeds bood men er den eigenaar f 300 voor, welk aanbod evenwel van de hand werd gewezen. Twee dagen na den moord vankeizer Alexander II, zag men reeds te Parijs een „fraaie" afbeelding van den aanslag rondventen. Het is dezelfde plaat, die reeds dienst heeft gedaan voor den aanslag van No'oeling te Berlijn. Men moet zich maar weten te helpen! Den 17en dezer werd te Parijs de in schrijving geopend voor de leening van een milliard (3 percent). Des avonds van te voren echter, was de leening reeds vijftienmaal volteekend. Te Parijs is aangekomen een gezel schap dames, die tot de hooge kringen van Enge land behooren, en die, verontwaardigd over de theoriën door Louise Michel en Hubertine Auclerc verkondigd, een veretniging gevormd hebben onder de benaming van L'Armee du Salut. Zij zijn naar Frankrijk gekomen om in clubs en door predi katiën de leer der vrouwelijke socialisten te be strijden. In een der jongste bijeenkomsten, door Louise Michel gegeven, heeft een der Engelsche dames het woord gevoerd en getracht, de rede van Louise Michel te ontzenuwen. De Engelsche dames hebben aan haar hoofd zekere miss Booth, een Anglikaansc'ne geloovige. Deze week had er te Parijs een zotte geschiedenis plaats. Een jongmensch, Alfred Blaye geheeten, zeventien jaar oud, klerk op een han delskantoor, heeft in een loge van de Variétés zich Dinsdag-avond willen doodschieten. Hij heeft het niet zoover gebracht, want de kogel is langs een ziiner ribben afgegleden en de knaap is met een roffel van den commissaris van politie naar zijn moeder teruggezonden. Het voorval had plaats terwijl mevrouw Judic een aria zong. Men zegt dat deze jeugdige Werther eene hopelooze liefde voor Judic had opgevat! Over het geheel is het een kenmerk der tegenwoordige Parijsc'ne toestanden, onder alle klassen der maat schappij. De kinderen zijn dikwijls gekomen tot een trap van verdorvenheid waarover men ver steld staat. De type van den Parijschen misda diger is geenszins een breed geschouderden Jean Valjean, maar veeleer een magere, bleeke jongen, van zestien of zeventien jaar, die met een cynisme behebt is, dat ongelooflijk lijkt. De meeste crimi- neele processen van de laatste jaren zijn treurige voorbeelden van dit treurig verschijnsel. Door de onderaardsche spoorweg onderneming te Londen werden in 1863 nog geen 10 millioen reizigers vervoerd. Jaar op jaar, met een enkele uitzondering, is het getal reizigers aanmerkelijk toegenomen. In 1865 was het meer dan 15, in 1867 meer dan 23 en in 1870 reeds meer dan 39 millioen; in 1872 was het 44, in 1875 48, in 1877 56, in 1878 58 en in 1879 bijna 61 millioen. Professor Fort heelt in eene zitting van de Fransche Academie de kunstmatige adem haling behandeld. Hij haalt daarbij feiten aan, van het grootste gewicht. Een kind van drie jaar oud werd door hem in het leven teruggeroepen, na toepassing van de kunstmatige ademhaling, vier uur achtereen. De bewerking was aangevan gen drie en een half uur nadat de patient scheen gestorven te zijn. Dr. Fournol, te Billancourt, heeft een dergelijk resultaat gekregen. Een dren keling, die tien minuten onder water had gelegen, werd voor dood opgehaald. De dokter verscheen een uur later, begon onmiddellijk de kunstmatige ademhaling toe te passen en had de voldoening vier uur daarna den drenkeling weder tot bewustzijn te brengen. Ook in gevallen van vergiftiging schijnt hem deze kunstbewerking van veel nut te kunnen zijn. De levensfunctiën, door het gif tot stilstaan gebracht, worden zoolang door de kunstmatige respiratie onderhouden, totdat de vergiften uit het bloed zijn verwijderd langs natuurlijken weg. Hij komt tot de conclusie, dat in vele gevallen nog na vele uren herstel mogelijk is, waar nu dikwijls een patient als reddeloos veiloren wordt beschouwd. Tegen kwade lucht in ziekenkamers, zooals die niet zeldeu ook bij dyphtheritis voor komt, is een der beste middelen versch geklopte stukjes houtskool op verschillende plaatsen op borden neer tg zetten. Het is verbazend, hoe daardoor slechte geuren verdwijnen, zonder, zoo als dit het geval is wanneer men chloor, carbol- zuur enz. gebruikt, andere onaangename geuren te doen ontstaan. De heer Wheeler, zoo meldt een Amerikaansch blad, is bijna vier jaar voorzitter geweest van den Senaat, en heeit nog geen en kelen hamer gebroken. Toen Mr. Blaine speaker was van het meer onstuimige Huis, was hij ge woon, naar men zegt, om verscheidene hamers te breken gedurende elke zitting. Een milliard! roept de schrijver der Börsenwoche in de N~. F. Pr. naar aanleiding der nieuwe Fransche leening uit. Hoe gemakkelijk spreekt men het woord uit en hoe moeilijk is het den inhoud daarvan te vatten. Als men de som in goud afweegt, heeft zij ongeveer het gewicht der locomotief van een personentreinbetaalt men ze nu in zilver, dan is het een klomp van 10,000 centenaar (van 50 kilo nl.) In gou den tienfranks-stukken, op een rij gelegd, zou die som een smal pad van Berlijn naar Florence vormen, in zilveren 5franks stukken een streep van Gibraltar tot de Waal. Die romantiek der getallen toont eerst duidelijk den omvang der Fransche oparatie. Op kruiersgebid is teR otterdam wat nieuws ingevoerd. De Maatschappij tot Algemeene Dienstverrichting heeft namelijk in dienst genomen „dienstknapen." Deze knapen bezorgen voor 77s cent in elk deel der stad een brief of pakje, niet zwaarder dan een KG., dat aan de kantoren van genoemde maatschappij ter bestelling wordt bezorgd. Dat huismoeders steeds over de he- dendaagsche dienstboden klagen, is reeds een gewoonte, maar dat de heer des huizes zich om het verdriet over de dienstboden het leven wil benemen, is nog geen gewoonte en zal het ook nooit worden. Een heer te Parijs haalde dat nieuwtje dezer dagen uit, omdat zijne dienstbo den hem voortdurend het leven verbitterden. Hij poogde zich eerst den hals af te snijden, wat hem echter niet gelukte, waarom hij zich door een pistoolschot een gevaarlijke wonde toebracht, die hem ook nog niet uit zijn lijden verloste. Hoewel zwaar gewond, hoopt men hem echter in het leven te houden. De directeur van het statistische bureau te Weenen heeft bevonden dat er op 102,831 personen in Europeesche landen, boven den 30 jarigen leeftijd overleden, 60,303 vrouwenen slechts 42,528 mannen voorkomen. Een bakker te Berlijn werd dezer da gen 's nachts door het gekakel zijner kippen ge wekt, en daar hij dit een ongewoon verschijnsel vond, ging hij naar den stal waar zich die diert jes bevonden, om te zien of er ook onraad was. Hij vond er dan ook een man dien hij een ge- duchten slag in het gezicht gaf, zuodat deze op den grond viel en roerloos bleef liggen. Denkende dat hij den man had doodgeslagen, liep de bak ker naar de politie om zijne handelwijze bekend te maken, maar vreemd stond hij te kijken toen hij met twee agenten terugkwam en het lijk niet vond. Niemand had het lijk vervoerd, en men begreep al spoedig dat de dief zich slechts dood had gehouden om later te kunnen vluchten. Hij had wel het grootste gedeelte van de kippen den hals omgedraaid, maar had er geen enkele me degenomen, om niet ontdekt te worden. Onlangs kwam een jongmensch met den spoortrein uit Frankfort te Berlijn aan en stapte met zijn bagage, een handkoffer en een reistasch, in een rijtuig, om zich naar een adres, dat hij opgaf, te laten brengen. Maar nauwelijks had het rijtuig zich in beweging gezet, of een stations-kruier liep het na, riep den koetsier toe stil te houden en verzocht den jongen man een oogenblik aan het goederen-kantoor te komen, daar de beambten meenden, dat er een vergissing had plaats gehad. Deze voldeed aan dat verzoek, liep met zijn reistasch in de hand naar het goe deren-kantoor, maar vernam daar, dat men niets van een vergissing wist. Toen hij bij het rijtuig terugkwam, bevond hij dat zijn handkoffertje, hetwelk, behalve kleederen en reisbehoeften, ook een tasch met papieren van waarde bevatte, ge stolen was. De dief, die zich natuurlijk slechts verkleed had als stations-kruier, was, zonder dat de koetsier iets er van bemerkte, md het kof fertje door het andere portier uit het rijtuig ge stapt en verdwenen. De politie is hem tol dus verre nog niet op het spoor. Zeker Amerikaansch gele rde, in den staat Jowa, die er voor bekend stond, dat hij „alles beter wist," deed eens een onderzoe kingstocht in een prairie, waar hij verplicht was te overnachten. Den anderen morgen, besloten om zich niet verder te wagen, liep hij nog een mijl of tien verder het Noorden in, ofschoon hij het Oosten in moest, om weer thuis te komen. Eindelijk van zijn wetenschappelijke reis terug, vroeg hem iemand, hoe hij den tweeden dag zoo verkeerd kon loopen, daar het toch een bizon der heldere lucht wa3 en hij de zon had zien opkomen. „Ja, ja, die zon," was het antwoord, „ik zag haar wel opkomen; maar sinds mijn laatste ontdekkingen, ben ik het nog lang niet met mij zelf eens, dat daar juist het Oostenis." Amenkaansche reklame. Bij den brandvan Chicago, zeven jaren geleden, bevond een man zicli in de zevende verdiepi ig der Caoutchouc- .varen-fabriek der firma Schr ij r Brothers Co. De zes andere verdiepingen waren nagenoeg uit gebrand, de trappen brandden evenzeer en zoo bleef den ongelukkige geen andere uitweg als het venster. Hij hulde zich in een baal, gevuld met diverse koopwaar, en stortte zich spoedig op straat. Behouden kwam hij beneden aan maar werd docr de elasticiteit van ons fabrikaat dadelijk weer in de lucht geslingerd, en wel hoog boven de kroonlijst van het brandende huis. Datzelfde spel herhaalde zich na eenige seconden, waarbij de elastische baal, met den beklagenswaardige er in, steeds hooger steeg, telkens weder van duizeling wekkende hoogte op de straatsteeneu neerploffende en weer opspringende, zoodat hij na een kwar- tieruurs aan de blikken der verschrikte menigte onttrokken en in de wolken verdwenen was. Hij is sedert hier en daar in den staat Illinois en later in Kansas en het Utah-gebied waargenomen, maar sedert den 17 Februari geheel verdwenen. Alle pogingen, om den rampzalige aan zijn on willekeurige wolksprongen te onttrekken, zijn mislukt en zoo hebben wij, dank zij de zeldzame deugdelijkheid van ons fabrikaat, het leven van een wakker man te betreuren. Den 17 Octo ber 1880. Zooeven zijn er depêches van Tad- schurraham Bab el Mandeb aangekomen, dat het aldaar is mogen gelukken, een vlug op- en neèr- huppelende baal meester te worden, die den naam onzer firma droeg. Daar binnen in bevond zich het skelet van een man. De justitie doet onder zoek. Wij onthouden ons van allen verderen com mentaar en voeren deze kleine daadzaak slechts aan, om op de onovertrefbare elasticiteit en de onvergankelijke duurzaamheid van ons fabrikaat te wijzen. Wij zijn oprecht genoeg om te erken nen, dat biljartballen en biljartbauden de eenige zaken zijn,waartoe dit fabrikaat zich niet eigent. Een daarmee opgemaakt biljart in Shaddertown bracht bij den eersten stoot de ballen in zoo razende beweging, dat den kellner de beide armen uit 't lid gerukt werden, en 5'/« dozijn keuen gebro ken werden, voordat het gelukken mocht, de ballen weer in rust te brengen. Hoogachtend, Schreijer Brothers Co. Chicago, 21 Suggerstreet. Tegenover het enorm succes, juist dezer dagen door het uitstekend schieten der Boeren verworven, 't klinkt ietwat vreemd,te moe ten lezen, dat bij Kotr. besluit van 14 Feb. 1881 is bepaald dat met ingang van 1 April het aantal scherpschutters (korporaals en soldaten) bij elke compagnie onzer infanterie hoogstens 10 mag be dragen, alzoo slechts 40 per bataljon, tegen 95 volgens de tegenwoordige regeling. Een eigenaardig voorval voor de ju risten. Een deurwaarder uit de omstreken van Parijs leed aan somnambulismus. In een zijner aanvallen begaf hij zich tot een debiteur om be slag op diens goed te leggen. Niettegenstaande zijn somnambulistischen toestand voldeed hij nauw keurig aan alle formaliteiten en eerst na den af loop bemerkte men uit zijne verwarde spraak den toestand van den huissier. De uitspraak van de rechtbank werd ingeroepen om te oordeelen over de geldelijkheid van de inbeslagneming. Dezer dagen brak een felle brand uit in een boerderij in de onmiddellijke nabijheid der voormalige Antwerpsche poort te Breda. De vlam men, door den harden wind aangewakkerd, na men zoo snel toe, dat binnen een half uur alles in de asch lag, terwijl de bewoner, een reeds bejaard man, door het instortende brandende dak verpletterd werd, terwijl hij nog een paard wilde redden, dat mede met twee koeien in de vlammen is omgekomen. Een koe en een vaars zijn nog door den armen boer gered. Hij laat eene weduwe met 6 kinderen achter. Onlangs werd te Arnhem aan gif te ge daan door een persoon dat een ander zijne horo - logie had gerold. De vermoedelijke dader werd des nachts door de politie gearresteerd, doch ont kende alle schuld. Hoogst verwonderd toonde zich de man, toen onder zijn arres tatie het gestolen voorwerp uit een zijner broekspijpen rolde. Bij onderzoek bleek echter dat de man reeds meermalen had getoond, geen juist begrip te hebben van het mijn en dijn, In de tusschen Hammersleden enOtt- leben gelegen mijn heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij vermoedelijk elf mijnwer kers het leven hebben verloren. De oorzaak van deze ramp heeft men nog niet ontdekt en met allen ijver wordt gewerkt om de ongelukkigen te vinden. In deze mijn verloren in het vorig jaar bij een ontploffing vier mijnwerkers het leven. Onlangs hebben we het berichtmede- gedeeld dat een oogdokter te Boston ontdekt heeft, dat het dragen van laarzen met hooge hakken het gezicht verzwakt. De vraag of de dokter ai dan niet gelijk heeft daargelaten, zou het niet zoo kwaad zijn wanneer alle dames zijn raad volg den; want als de hooge hakken dan al geen slechten invloed op haar oogen uitoefenen, zij doen dat wel op haar gang, die er lang niet sierlijker door wordt, terwijl zij tevens kwalen van anderen aard doen ontstaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2