BINNENLAND. Rusland. GEMENGD NIEUWS. gemaakt, dat de redenaar geëindigd is met iedereen uit te dagen, en daarna weg te gaan. In bijna alle groote steden des lands zijn ter viering van den verjaardag der commune banketten gehouden. De Prolétaire, van Parijs, is bij die ge legenheid verschenen op bloedrood papier. Duitsehland. Men zal zich herinneren dat v. Bismarck na den moordaanslag van Nobeling op den üuitscheu Keizer, het plan had om alle Sta ten uit te noodigen tot een gemeenschap- pelijken strijd tegen nihilisten, socialisten en revolutionairen. Dit veelomvattende plan, waaronder natuurlijk de liberale denkbeel den ook veel zouden te lijden gehad hebben, leed schipbreuk op den onwil van verschil lende mogendheden, om v. Bismarck in zulk een veldtocht te volgen. Thans is dit plan wederom uit de doos gehaald, en een ge- dachtenwisseling heeft hieromtrent tusschen verschillende kabinetten reeds plaats ge had. Keizer Wilhelm heeft een hartelijk telegram tot Keizer Alexander III gericht. Daarin komen o. a. de volgende woorden voor: Welk een ontzettende gebeurtenis! Wat voor toekomst gaat gij te gemoet! Trouwe buren hebt gij, dat weet gij. Men zegt dat generaal Morwinski, die het bekende huis in de Sadowaj a-straat zoo slordig heeft onderzocht, en wiens han delwijze dientengevolge aan een gerech telijk onderzoek is onderworpen, vergift heeft genomen. De dagbladen maken melding van talrijke gevangennemingen, in de laatste da gen gedaan. Bij een der gevangenen zou een groote geldsom, ongeveer 700,000 rbls. ge vonden zijn. Men heeft personen gearresteerd, bij wien twee revolvers, een dolk, giftpillen en 20,000 rbls. gevonden zijn. De Herold zegt, dat twee nieuwe dynamiet-mijnen ondekt zijn. Spanje. De officieele Gazetta behelst een konink lijk besluit, waarbij aan de jeugdige prin ses Maria de las Mercedes de titel wordt verleend van prinses van Asturië, met al de daaraan verbondene voorrechten. Zooals men zich zal herinneren, was de weigering van den minister Canovas, om tot die verheffing van de prinses mede te werken, middellijk de oorzaak van den val van het vorige Kabinet. Wij lezen in de Soerabaya-Courant het vol gende: Den 29en Januari '81 kwam te Soera- baya aan, de van verlof uit Nederland terugge keerde pastoor de Bruijn. Hoe geliefd en geacht die geestelijke en edele menschenvriend is, ge tuigde de eenvoudige maar hartelijke wijze waarop Z. WEw. werd verwelkomd. Aan het begin van het marine-etablissement was de Hollandsche vlag over de breedte van den weg gespannen en las men aan de ééne zijde daarop de eenvoudige maar welsprekende woorden: „Pastoor de Bruijn, welkom te Soerabaya," terwijl op de andere zijde nagenoeg de volgende hartelijke en even ware als welgemeende ontboezeming prijkte: „Pastoor de Bruijn Edele menschenvriendWeldoener van Atjeh! Welkom te Soerabaya door land- en zee macht Hier was pracht noch praal ten toon gespreid, noch impulsie van boven werkzaam, maar was alles eenvoudig uit den grond des harten voortgekomen. „Welkom" wordt den bra ven de Bruyn toegeroepen door allen, die de eer hebben Z. WEw. te kennen. Vox populi, Vox Dei! Want al werd onze de Bruijn niet vereerd met het virtus nobilitat, hoewel hij zich die onder scheiding meer dan iemand waardig maakte, al werd ZEw. niet opgenomen onder het getal der Leeuweridders, toch wordt de brave de Bruijn door alleu die hem kennen, geëerd en geacht als een der verdienstelijke mannen uit den Atjeh- krijg en daarom: Leve Pastoor de Bruijn!!! Amsterdam, 22 Maart. Een vrouw, die op de tweede verdieping van een huis in de Kat- teuburgerstraat alhier glazen zeemde, verloor het evenwicht, stortte op de straat en bleef op de plek dood. Midwoud, 22 Maart. Alhier is de oud-strijder van Waterloo, Pieter Gootjes op 83jarigen leeftijd gestorven; zijne vrouw, Heintje Kistemaker, met wie hij ruim 60 jaren gehuwd is geweest, was eenige dagen te voren op 87jarigen leeftijd over leden. Steenbergen, 22 Maart. Een 17jarig jonge ling, op de stroopfabriek alhier werkzaam, raakte gisterenavond met het linkerbeen in den riem van eene in vollen gang zijnde machine, waardoor dat been als het ware tot aan de heup van het lichaam gescheiden en verbrijzeld werd. Een uur daarna is de jongeling overleden. Abcoude, 22 Maart. Door de duisternis mis leid, is Zaterdag-avond bij de spoorwegbrug al hier, een werkman uit Utrecht, werkzaam bij de herstellingen aan de telegraafdraden, in het water geraakt en verdronken. Elsloo, 22 Maart. Uit de Maas te Elsloo is het lijk opgevischt van een onbekend mansper soon, net gekleed en naar gissing tusschen 30 en 35 jaren oud. Het lichaam verkeerde reeds in vergevorderden staat van ontbinding. Heerenveen, 22 Maart. Alhier is Vrijdag gevankelijk binnengebracht zekere A. De Boer, landbouwer te Haulerwijk, wiens boerderij ruim drie maanden geleden afbrandde. De gearresteerde wordt verdacht den brand aangestoken te hebben. Gtouda, 22 Maart. Voor de vrouw, die in de Bank van Leening bij vergissing een rolletje gouden tientjes in plaats van centen ontving en het dadelijk terugbracht, is door een onbekende uit Leiden aan den burgemeester eene som van f gezonden Middelburg, 22 Maart. Gisteren-ochtend bracht een 7jarig knaapje aan boord van het in het droogdok liggende barkschip Burgemeester Schorer een der werklieden het ontbijt, toen hij, te dicht bij een openstaand luik komende, naar bereden viel; bewusteloos en zwaar beleedigd werd hij opgenomen; er bestaat weinig hoop hem in het leven te behouden. Utrecht, 22 Maart. De aanmunting van 10 centstukken aan 's Eijks Munt is in het begin dezer maand afgeloopen. Thans worden centen gemunt. Aardenburg, 22 Maart. Alhier is tegen een doortrekkend handelsreiziger proces-verbaal op gemaakt wegens het uiten van zeer ongepaste en 'oeleedigende uitdrukkingen tegen den persoon des Konings. Rhenen, 22 Maart. Zaterdag-avond is een werkman, C. v. d. T., oud 34 jaar, van een landhoofd gevallen en verdronken. Loenen (Veluwe), 22 Maart. In ons dorp met een bevolking van p. m. 1050 inwoners zijn niet minder dan elf plaatsen waar sterke drank wordt verkocht. Beperking van het aantal tapperijen door de wet zou dus ook hier niet onnoodig zijn. Anna-Pauwlowna, 22 Maart. Ook hier be gint de zucht tot landverhuizing zich te open baren. Eeeds eenige personen vertrokken en an deren zijn gereed om hun geluk in de nieuwe wereld te gaan beproeven. Watergraafsmeer, 22 Maart. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de drukkerij der heeren Albracht en Co. een brand uitgebarsten, die zoo hevig werd, dat het gebouw tot den grond afbrandde. Arnhem, 22 Maart. Een knaap van 10 en meisje van 9 jaren alhier kregen twist, die wel dra tot handtastelijkheden oversloeg. Het meisje werd daarbij zóó woedend, dat zij een bijl opnam en den jongen daarmede een slag op het hoofd toebracht, Ofschoon zwaar gewond, schijut de knaap niet in levensgevaar te verkeeren. Er moet in Algerië een rivier zijn die werkelijken inkt bevat. Zij bestaat uit twee stroo men, de een uit een streek waar de grond ijzer houdend is, de andere uit een moerassige veen- streek, en die samengevloeid door de vereeniging van het ijzer en het galnotenzuur, dat zij bevat ten, den inktstroom vormen. Of deze natuurinkt echter wel van de beste is, staat te bezien. Het Duitsche leger telt volgens den Almanach de Gotha van 1881 in vredestijd 462,229 man, die volgens het keizerlijk besluit rouw zullen dragen over den moord op den Czaar gepleegd. Wanneer men voor 't rouwfloers met strik voor eiken man een halven meter aanneemt, dan is er 231,114'/a M. krip noodig om aan dat besluit uitvoering te geven. De kripfabrikanten zullen er niet kribbig om zijn. Schoonmoeders zijn in alle landen meer of minder de bêtes-noires van sommige huisgezinnen, maar zeker nergens meer dan in Frankrijk. Oulangs stond een eerlijke kleermaker, die zich op eene goede reputatie beroemen kon, voor de rechtbank van het departement der Seine, beschuldigd van zijne schoonmoeder geslagen te hebben. „Hebt gij niets ter uwer verdediging in te brengen?" vroeg de rechter, waarop de naald kunstenaar antwoordde„ja wel, mijnheer de president, het noodlot heeft mij reeds drie schoon moeders gegeven, en eerst bij de derde heb ik mijn geduld verloren." Een vader met twee zoons, diemeteen schip of praam van Martsnshoek een stoomketel brachten naar Ulrum, bleven tengevolge van het invallen van den avond jl. Woensdag te Schou werzijl liggen. Donderdag-morgen zagen eenige personen rook uit den schoorsteen opstijgen, maar den geheelen dag geen der opvarenden. Den vol genden morgen onderzocht men de zaak en vond toen drie lijken. De ongelukkigen waren denkelijk door kolendamp gestikt- De afgevaardigde Laroche-Joubert heeft een voorstel ingediend, om aan Eransche burgers vergunning te geven titels bij hun namen te voegen, tegen een jaarlij ksche vergoeding aan den Staat. Yoor den titel van Prins zou 20,000, voor dien van Hertog 10,000, voor dien van Markies 5000 fr. worden betaald; een grafelijke titel zou 4000 fr. kosten, die van Baron 3000 en die van ridder 2000 frs. Sommige leden van het Engelsche parlemeut willen zich door middel van de telefoon hun taak vergemakkelijken. Zij kunnen dan thuis blijven en toch de discussies volgen; duur is het niet; ze zouden voor een halve Eng. mijl 15 pd. st. jaarlijks, voor een mijl 10 pd. en voor elke halve mijl meer 4 pd. st. moeten betalen; de Min. Eawcett heeft beloofd de noodige maatregelen te nemen. Te Yerseke moest dezer dagen een huwelijk voltrokken worden. De burgemeester, ambtenaar van den burgerlijken stand, laat ge woonlijk, omdat hij niet zeer bespraakt is, zijn secretaris in zijn bijzijn het woord doen. Ditmaal was echter ook de secretaris niet in staat om aan de trouwlustigen de formulieren voor te lezen. Zijn plaats werd daarom ingenomen door een veldwachter, en aldus had de huwelijksvoltrekking plaats. Te Crefeld had Zaterdag 11. op de Pe terstraat een moord plaats. De 60-jarige verver G. had eene dochter van 22 jaren, die in be trekking stond toe een jongeling, die de gene - genheid der ouders niet kou verwerven. De va der trof zijne dochter op gemelde straat aan, en vermaande haar tot het ouderlijk huis terug te keeren. Hij vatte haar daarop bij de kleederen. Haar minnaar, die juist kwam toegeijld, wilde zijne geliefde ontzetten, doch de vader trok zijn mes en stak hem zoodanig in het hart, dat hij onmiddellijk een lijk was. De moordenaar is in handen der justitie. Het Gerechtshof t e Le e u war den h eef t beslist, dat, als iemand op zijn eigen grond een klimopboom plant, dit nog niet belet dat hij ccisu quo door den mede-eigenaar van den ge- meenschappelijken scheidingsmuur kan worden aangesproken voor de schade, welke zoodanige klimop wellicht aan dien gemeenen muur zou kunnen toebrengen. Het geven van kransenofbouquetten aan de kunstenaars bij benefice-voorstellingen scheen een schouwburgbezoeker te Lemberg wel wat onpractisch. Hij had iets anders bedacht. Als schoenmaker van beroep, had hij voor het be nefiet van een der artisten een keurig paar laarzen vervaardigd, die hij des avonds door den orkest directeur aan den acteur liet geven. Hij durfde ze hem niet evenals een bouquet toe te werpen, daar hij bevreesd was dat ze waarschijnlijk in een minder aangename aanraking met het hoofd van den acteur zouden komen. Het publiek was eerst bevreesd, dat de acteur door dit geschenk beleedigd zou zijn, maar hij nam ze evenals een krans met een buiging aan en zal misschien deze manier van hulde brengen ook veel practischer gevonden hebben. Ziehier een zonderling verschijnsel door een Parijsch geneesheer waargenomen. Een man werd van den donder geslagen en viel ten gronde, terwijl het bloed uit zijn neus en ooren liep. Meer dan een uur bleef hij in dien toestand. Tot zich zeiven gekomen zijnde verklaarde de geneesheer, dat zijn linkerarm lam geslagen was. Zes maanden lang bleef de lamheid duren doch verdween eindelijk, tengevolge eener elektrische behandeling. Dit alles is tot hier toe zeer na tuurlijk, maar ziehier het wonderbare van de zaak: telkens als het dondert komt de lamheid te rug; eerst verdwijnt het gevoel, de bewegings kracht daarna. Zoolang het dondert, duurt de lamheid. Is het onweer voorbij, dan verdwijnt ook de lamheid. Een kantoorbediende te Parijs kwam onlangs uit een huis waar hij een wissel ontvan gen had en stak zijn portefeuille in zijn zak, toen een man hem beleefd verzocht een adres te lezen, dat hij op een stukje papier had en waaruit hij niet wijs kon worden. Terwijl de be diende het onleesbare schrift trachtte te ontcij feren, viel de man tegen hem aan, greep zich bij zijn jas vast, zeide (lat hij door een voorbij ganger bijna omver geloopeu was en begon dien man na te loopen. Toen kreeg de bediende echter kwaad vermoeden, voelde naar zijn por tefeuille en bemerkte dat de kerel die had mee genomen. Onverwijld zette hij uu den oubeschaam- den zakkenroller na, dien het hem gelukte in te halen en in handen der politie te stellen. Een vreeselijk lot trof, volgens de Egyptische bladen, de stoomboot Sojia, die met eenige kleine schepen werd uitgezonden tot het doen van een expeditie op de Bahr-el-Ghazul. De vaartuigen geraakten op die rivier tusschen de rotsen bekneld en bleven maanden lang ge blokkeerd in een land, waar geen levensmidde len te verkrijgen waren. Toen de mondvoorraad der schepen opgeraakt was, begon men de vree- selijke kwellingen van den honger te gevoelen. Ziekten en sterfgevallen namen dagelijks toe, en in de ellende kwam men eindelijk er toe, lijken als voedsel te gebruiken. Eindelijk raakten de schepen weer los, en den 6n Januari kwamen zij op den Witten Nijl. Maar er waren toen 400 menschen van honger en ellende omgekomen, en de overgeblevenen, ongeveer 1/12 der bemanning, waren uiterst zwak; velen stierven dan ook kort na hun aankomst te Chartum. Men wijt de vree- selijke ramp aan de ongelooflijke onhandigheid der bevelhebbers. Ilona Eib enschtz, de achtjarige Weener pianiste, heeft dezer dagen van een con cert-ondernemer in Amerika een aanbod gekregen van f 20,000 voor een engagement van 100 con certen, benevens vrijen overtocht, kost en inwo ning voor drie personen. Het is zeer waarschijnlijk dat de kleine kunstenares dit schitterend voor stel aanneemt. In een fabriek van vleesch in blikjes vonden de inspecteurs Lathom en Buckley, te Lon den, een stoommachine in werking, en daarnevens een voorraad van omstreeks 1300 pond vleesch van zieke paarden, schapen enz., in verschillende graden van bewerking, van het ruwe vleesch af tot aan „geconserveerd, vleesch, worst, malsche eenden, enz. Zij vonden er omstreeks 200 pond pas afgewerkte worst, gekleurd met roode oker 1 om ze een versch uiterlijk te geven. Verder een onnoemelijk getal blikjes om de smakelijke be reidingen er in op te nemen, en een kolossaal vat roode oker, om aan 't geheel eene smakelijke kleur te geven. Het geheel moet walging verwekt hebben. De rechtbank heeft den fabrikant veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf, omdat de wet niet toeliet eene nog zwaardere straf toe te passen. Op de laatste soiree bij den prefect der Seine, den heer Herold, liet zich ook de be roemde baryton Faure hooren. Hij zong één lied en kreeg daarvoor een honorarium van 3000 franks. Een liefhebber der statistiek heeft berekend dat elke toon, door Faure gezongen, alzoo met 30 franks bet i fld werd. De spreekwijze van metaal in de stem te hebben, komt zoo tot klinkende waar heid. Te Madrid zij n zes personen o ve ried en door het eten van varkens vleesch waarin zich trichinen bevonden. Bij de lijkschouwing vond men tal van die gevaarlijke diertjes bij hen. De overleden personen behoorden tot de lagere volks klassen, die te Madrid veel gezouten varkens- vleesch eten. Een gruwel ij k e moord is b 1 ij kens de mailberichten in het Buitenzorgsche geschied. Een karvoerder, wanende een bij hem logeerende Chineesche vrouw te vermoorden op wier ba gage hij belust was, bracht bij vergissing zijn eigen vrouw om het leven. Hij stelde zich zelf in handen der justitie. Het ongeluk op het schildersfeest te Munchen heeft, naar men verhaalt, nog een slacht offer gemaakt, nl. den procureur des konings, den heer Barach, die door het zien van de vreeselijk verminkte slachtoffers zoozeer getroffen werd, dat hij tengevolge daarvan krankzinnig gewor den is. Men heeft dezer dagen proeven ge nomen met de telefoon tusschen Brussel en Luik, die uitmuntend gelukt zijn. De sprekers hoorden elkander zoo duidelijk afsof zij slechts enkele meters van elkander verwijderd waren. Zelfs het gedruisch dat in de kamer gemaakt werd, hoorden zij zeer duidelijk. De Bergsche ansjovis is dit jaar zeer schaarsch en daardoor zeer hoog in prijs; Zater dag werd te Bergen-op-Zoom een honderdtal met f 11 betaald. In 1880 verkocht de eigenaar eener klei.ne boerderij met een stuk land van ongeveer 4 bunders, buiten de Weesperpoort te Amsterdam, die kleine bezitting voor f38.000. Thans,, nu hij haar wil terug hebben, biedt hij niet minder dan f 125.000; maar de tegenwoordige eigenaar vraagtf 400.000 Middel tegen wratten. Wie 'savonds voor hij naar bed gaat een week lang de wratten met een stukje wit krijt goed inwrijft, zal tot zijne verwondering bespeuren, dat zij na een korten tijd alle verdwenen zijn. In een Duitsch blad las men onlangs het volgende bericht „In Munchen zijn in het vorige jaar 2500 schilderijen en 2,000,000 liters bier geschilderd en gedronken. Een eigenaardig geschil, dat,hoe on- beteekenend ook, aanleiding gaf tot heel wat verbittering tusschen de strijdende partijen, wordt dezer dagen door het Pruisische Ministerie van Financiën beslecht. Een inwoner van Nordhorn liet sedert jaren krentebrood uit Nederland komen, zonder ooit daarvoor iets aan invoerrechten te offeren. Onlangs echter werd op eens voor het brood, als „fijn gebak", 1.80 mark aan rechten gevorderd. Daar dit bedrag in geen verhouding stond tot den prijs van het brood, dat met vracht en al 1.20 mark kostte, diende de man bij de bevoegde autoriteiten zijn beklag in, maar overal zonder eenig gevolg. Eindelijk wendde hij zich tot den Minister van Financiën, wien hij de zaak uiteenzette en tevens een stuk van hel gebak in quaestie als bewijs zond. Een paar dagen later ontving hij een dikken brief waarin Z.Exc. hem ha krentenbrood terugzond en hem liet weten, dut het brood niet als „fijn gebak" beschouwd kon worden en hij dus voortaan geen rechten er voor te betalen heeft. De Heer Schurz, de gewezen Minister van Binnenlandsche Zaken der Vereenigde Staten ontving onlangs een eigenaardig geschenk van de Indianen-vorstin Ohipeta, de weduwe van het overleden Ute-opperhoofd Ouray. Het was name lijk een kistje met een fraai bestikten rok en broek van geitenvel, alsmede een tabakzak en een kruithoorn, dat alles het eigendom van den hoofd man geweest is. De weduwe liet deze artikelen verge zeld gaan van een schrijven, waarin zij den „man met de vier oogen" (de Heer Schurz draagt een bril) verzocht, deze voorwerpen aan te nemen als een teeken der vriendschap van haar volk. Zij had de kleederen zelf gemaakt en zond ze nu aan den man, die zooals haar overleden echtgenoot zeide, „de beste vriend van haar volk was, en zooveel voor hen gedaan had." De Heer Schurz heeft het geschenk aangenomen en vorstin Chipeta zijn dank laten betuigen. De rijkste dichter. In de laatste alge- meene vergadering der aandeelhouders der Bel gische Nationale Bank werd geconstateerd dat Victor Hugo de grootste aandeelhouder in de bank is. Hij bezit 60 actiën, die na den koers van den dag eene waarde van 1.737.000 franks vertegenwoordigen BI ij kens mededeelingen van denlijn- inspecteur voor de telegraaf AmsterdamBot terdam, had de jongste ijzel zich aan de tele graaflijnen vastgezet ten bedrage van 200 Ned. pd. aan één lijn van paal tot paal, alzoo voor 15 lijnen ongeveer 3000 Ned. pd. van paal tot paal. Geen wonder dus, dat de lijnen braken en zelfs de palen vielen. Het wegruimen der puinhoopen te Cassamicciola die door de aardbevingen veroor zaakt zijn, wordt met allen ijver voortgezet en nog steeds worden er de lijken van de onge lukkige iuwoners onder de puinhoopen uit op gehaald. Dagelijks wordt het getal dooden grooter en, volgens zeggen, zijn er nog slechts duizend inwoners van wier bestaan men zeker is. Overal worden inschrijvingen geopend om de geleden schade nog zooveel mogelijk te herstellen. Bij den grooten brand, dieinhetlaatst van Januari te Tokio in Japan woedde, zijn on geveer 30,000 personen van onderkomen beroofd. Uit de verbrande m agazijn en „Le Prin- temps" heeft men nog een hoeveelheid goederen kunnen redden die een waarde vertegenwoordigen van ongeveer een millioen franks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2