binnenIand. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Te New-York werd verleden week een bijeenkomst van nihilisten gehouden, die aan hun vreugde over den moord van den Czaar lucht wilden geven. Ongeveer 300 personen waren opgekomen, velen alleen uit nieuwsgierigheid, de mees ten nihilisten en socialisten. Boven de tafel van den voorzitter hing een bord, waarop met groote letters was gedrukt Sic semper tyrannis« (»Zoo ga het altijd met tiran nen op aanplakbiljetten met dat op schrift was ook de samenkomst opgeroe pen. Een vlag met communistische leuzen hing aan den muur. De voornaamste toe spraken werden gehouden door den nihilist Klemenko (in het Russisch) en door den voormaligen Afgevaardigde van den Duit- schen Rijksdag Hasselman (in het Duitsch). Hasselmann zeide, dat de aanslag te St. Pe tersburg de geheele wereld had doen tril len en alle tirannen sidderen. Maar Alex ander, vervolgde hij, was niet de eenige bloeddorstige hond in Europa, Keizer Wil helm was volstrekt niet beter; werd hij weggerukt, dan liet hij zijn zoon achter, die even slecht was; het geheele »gebroed« moe3t worden uitgeroeid. De Vergadering besloot, aan de vrienden in Rusland een adres te zenden, waarin zij hun zaak »een heilige zaak van ver drukten tegen verdrukkers® noemt. Het adres eindigt aldus: Broeders! wij keuren uw handelingen goed, wij juichen uw ge dragslijn toe. Tusschen u en uw verdruk kers kan geen wapenstilstand bestaan. Doodt, vernielt, moordt en vernietigt tot de laatste kiem van uw aristocratie. IJmuiden, 24 Maart. Sedert eenige dagen loopt alhier alhier het gerucht dat eenige heeren zich zouden hebben vereenigd tot eene Maat schappij, zich ten doel stellende het bouwen nabij deze plaats van een groot badhuis; diezelfde Maatschappij zou vergunning hebben gevraagd tot het leggen van een spoorweg rechtstreeks IJ mui denAmsterdam. Tilburg, 24 Maart. In een onbewaakt oogen- blik is alhier een anderhalfjarig jongentje in een kelder gevallen, die vol water stond; toen de va der kwam zoeken, vond hij slechts het lijkje. Zierikzee, 24 Maart. Een beambte van het postkantoor alhier die zich met eene som van f 320 heeft willen „verwijderen" is nog bij tijds door de politie gevat en zit thans achter slot en grendel. Leeuwarden, 24 Maart. In den vorigen zomer had de landbouwer O. Kooistra, alhier 150 wa gens hooi tot één blok opgehoopt, ter grootte van 28 bij 36 vierk. voet en 26 voet hoogte. Drie dagen later de broeiing onderzoekende, was de broei reeds derwijze ontwikkeld, dat een inge schoven staaf ijzer in 8 minuten te heet werd om in de hand te kunnen vasthouden. Hij heeft toen bij den smid Minkema te Oosterlittens een werktuig ontboden, zooals deze voor 2 jaren op de tentoonstelling te Leeuwarden had gebracht. Met dit werktuig heeft K. 9 gaten ter diepte van 20 a 22 voet in het blok hooi gemaakt op 1 meter afstanas van elkaar en door die gaten is de warmte uit het hooi geweken, het hooi is in 't minst niet verslagen en had zijn geurigheid volkomen bewaard. Dit werktuig, van dood een voudige constructie, is zeer goedkoop. Rotterdam, 24 Maart. In de Coolsche straat alhier is de vrouw van zekeren v. L. V., die sedert eenige dagen door haar man verlaten was, des morgens dood in bed gevonden. Volgens de eene lezing is de vrouw tengevolge van het vele jenever drinken, volgens de andere door vergif tiging gestorven. Naar men verneemt heeft de politie zich de zaak aangetrokken. 's Gravenhage, 24 Maart. Aan den Noord- wal heeft gisteren-middag een beschonken vrouw een jongen die haar plaagde en najouwde in het water geduwd. De knaap dreef dadelijk zóó ver af, dat men moeite had hem op het droge te brengen. De politie, die hierin na eenige vergeef- sche pogingen slaagde, nam tegelijkertijd de be schonken daderes in ontvangst. In een Duitsch blad lazen weonlangs het volgende bericht: De heer N. advokaat alhier heeft zijne vrouw willen doodschieten; gelukkig trof hij haar niet. Voor dit feit zit hij thans ach ter slot en grendel. De Am s t erda m sche zeebadplaatsen wedijveren in het aanleggen van stoomwegver- bindingen. Reeds vorderen de werzaamheden aan den spoorweg HaarlemZandvoort naar wensch; en thans worden ook te Wijk-aan-Zee en Bever wijk alle krachten in het werk gesteld om die gemeenten nog vóór Juli a. s. door een stoom tramweg te verbinden, die gedurende de zomer maanden om het half uur zal rijden in corres pondentie met den trein der Holl. IJz. Spoor wegmaatschappij. Wanneer de spoorwegdienst Am sterdamIJmuiden in werking treedt, zal die tramweg tot Velaen verlengd worden. Als componist van de door de Neder- landsche Toonkunslenaars-Vereeniging eervol ver melde Pantaisiestukken voor violoncel en piano als antwoord, onder het motto „Vita sene litteris mors est", op een door die Vereeniging uitge schreven prijsvraag ingezonden, heeft zich bekend gemaakt de heer Govert Dorrenboom, muziekon derwijzer en organist te Breda. Te Crefeld, 5 uur van Venlo gelegen, is de verordening in werking getreden dat her bergiers, hotel-en restauratiehouders, speelhuizen en conditorijen aan geen scholieren, onverschillig van welken ouderdom, mogen tappen, verkoopen of toegang verleenen, tenzij deze behoorlijk onder geleide zijn van hun ouders of voogden. Bij de eerste overtreding wordt een boete van 9 mark toegepast en bij de tweede maal intrekking van de verleende concessie voor het uitoefenen van hun beroep. Te Nizza is de schouwburg afgebrand. De brand is veroorzaakt door eene gas-ontploffing. Reeds zijn er 59 lijken gevonden. Toen het gas ontplofte, heerschte er volslagen duisternis in de zaal. Vreeselijke paniek, algemeen gedrang. De matrozen van het eskader maakten zieh zeer ver dienstelijk bij het redden. Te tien uur was men het vuur meester. Vele slachtoffers behooren tot de arbeidende klasse, daar de bezoekers in de hoogste rangen nog niet gekomen waren. De bas zanger Cottoin is dood. De zangeres Bianca Don- nadiche ontsnapte. De impresario Strakosch is licht gekwetst. Overal zijn inschrijvingen geopend. Engelsche bladen melden uit Afrika een vreeselijk voorval, dat een afdeeling Engelsche troepen, die zich naar het oorlogsterrein begaven, overkwam. Onderweg werden zij door een vreese lijk onweder overvallen en zeventien ruiters wer den door den bliksem getroffen. Tien er van wa ren dadelijk dood, terwijl de zeven overigen ge vaarlijk gewond werden. De stijgbeugels en het staal aan hunne tuigen was hun ongeluk geweest, daar deze geheel zwart waren geworden en de bliksem hadden aangetrokken. Deleerlingen van de veeartsenijschool te Lyon zijn in opstand gekomen, omdat zij een hunner professoren te clericaal vonden. De veel belovende jongelui barrikadeerden zich in hun kamers en sloegen daarna alles kort en klein. In den vorigen herfst werd voor het badhuis van de badplaats „Heiligendam" een be kend jager, de bankier Fluchs, ernstig met stok ken geslagen door den kamerheer v. Priilwitz uit Berlijn en een grondeigenaar Bandtdow genaamd, als gevolg van een twist over een bezetten stoel. Men trachtte later de zaak in der minne te schik ken en de beide daders boden hooge geldsommen aan, wanneer de mishandelde van een aanklacht wilde afzien, doch niets kon hem daartoe bewe gen. Na een langdurig proces waarvoor de ge tuigen heinde en verre moesten opgezocht worden, veroordeelde thans het laudgerecht te Rostock den kamerheer v. Priilwitz tot 5 en den grond bezitter tot 7 dagen gevangenisstraf, benevens bei den in de aanzienlijke kosten. Te St. Etienne isdevuurwerkfabriek van den heer Pacaie, in de rue Jacquart, in de lucht gevlogen. Twee werklieden zijn bij de ramp omgekomen; hunne verminkte lijken zijn van ou der de puinhoopen te voorschijn gehaald. De ge heele inrichting is vernield. Gewoonlijk wordt,als het publiekeen orkest toejuicht, het compliment alleen door den directeur aanvaard. Maar op de philharmonische concerten te Weenen heeft men dezer dagen dat gebruik veranderd. Tegenwoordig staan, bij het appiaudisseeren, al de leden van het orkest op, om met een buiging te bedanken. De heer Jaluzot, eigenaar der maga zijnen Au Primtemps,was president der commissie voor de Murcie feesten te Parijs. Uit dankbaar heid is nu in Murcia eene inschrijving geopend ten behoeve der beambten van de onlangs ver brande magazijnen. Zoo komen de slachtoffers van het water de slachtoffers van het vuur te hulp. Zooals men weet, komen soms ziekte gevallen voor, waarin de lijders alleen gered kun nen worden door het brengen van nieuw gezond bloed in het lichaam. Zuik een transfusiosangui- nis zou dezer dagen in het gasthuis te Amsterdam toegepast worden op een man, die aan een ge vaarlijke soort van bloedarmoede leed. Er moest hem een zekere hoeveelheid bloed door de buik holte in het lichaam gebracht worden. De kunst bewerking zou in tegenwoordigheid van eenige professoren en een aantal studenten door prof. Tilanu3 verricht worden, maar er deed zich een groot bezwaar op; er was nog geen gezond per soon, die zich de vrij aanzienlijke hoeveelheid bloed, die noodig was, wilde laten aftappen, wat niet zonder gevaar geschieden kau en dikwijls na eenige weken nog nadeelige gevolgen heeft. Een militair student, de cand.-arts M.verklaarde zich echter bereid zijn bloed te geven tot behoud van den patiënt: de operatie gelukte uitstekend, en de zieke mag op volkomen herstel hopen. Te Berlijn bestaat thans een dieven- bende, die haar begeerlijke blikken werpt op honden. De» prins van Wallis, die te Berlijn in 't paleis des kroonprinsen verblijf hield, is een echte mop ontstolen, hij is ten minste spoorloos verdwenen. De correspondent van de Wiener Allge- meine Zeitung te St. Petersburg bericht, dat men aldaar'ontdekt had dat in de laatste tijden groote bestellingen te Amsterdam zouden gedaan zijn van groote partijen ontplofbare stoffen en van aarde- en glaswerk, bestemd om met chemische praeparaten gevuld te worden. Al die bestellin gen geschiedden op orders, uit St. Petersburg af komstig. Hoe men goedkoop een vermogend man kan schijnen, bleek voor eenige dagen uit een verkooping te Keakuk in de Vereenigde Staten. Daar kocht een advokaat op een verkooping van effecten twee geheele spoorwegen voor zeventig Amerikaansche centeneen ar.der kocht aandeelen in een mijn ten bedrage van twee en twintig duizend dollars, voor negen en zestig centen. Jl. Zondag kondigde, in zeker dorp in de omstreken van Kampen, na de godsdienst oefening, de predikant van den kansel af, dat er door een lid der gemeente een dienstbode werd gevraagd en dat belanghebbenden zich bij dominé konden vervoegen. Voorzeker een nieuwe methode van adverteeren. Naar men zegt iseen misdaadontdekt, die 2 of 3 jaar geleden te Brugge zou zijn ge pleegd. In dien tijd werd het lijk van een briga dier der jagers te paard uit de Gentsche vaart nabij de Coupure opgevischt. Tot nu toe bleven alle nasporingen vruchteloos, tot 11. Zaterdag een soldaat van Brugge in een twist met een zijner kameraden zou gezegd hebben„Het spijt mij dat ik u niet voor een oogenblik onder vier oogen heb. Ik zou u een duikeling laten makenzooals wij gedaan hebben met den brigadier van Brugge." Die woorden werden overgebracht aan den overste en leidden tot de arrestatie van een geheele bende, die nog van andere misdaden wordt beschuldigd. Een der II a ag sche boekverkoopers heeft van den keizersmoord partij getrokken om eene, niet veel kunstwaarde bezittende, prent Van den aanslag op het leven van Alexander II, toen hij in 1866 te Parijs was heette de moordenaar niet Berezowsky? voor zijn venster te plaatsen. Men verdringt er zich voor, en schoon de geheele voorstelling het tegendeel moet doen aannemen, ofschoon Napoleon III met zijn algemeen bekend uiterlijk den voorgrond inneemt, gaan negen van de tien toeschouwers verder met de overtuiging, dat ze eene afbeelding van den moord van 13 Maart hebben gezien, cn getuigen tegen elkander dat die boekverkooper da» toch maar een actieve kerel is, om daar nu al eene voorstelling van te kunnen uitstallen. Een dergelijk geval doet zich aldaar bij een photograaf voor, die al sedert een half jaar een levensgroot jongensportret, van zijn eigen zoontje naar ik hoor, voor zijn venster heeft uitgestald. Het Haagsch publiek obstineert zich nu maar eenmaal om daar het portret van het door de Jongh vermoorde kind in te zien; geen Scheveningsche vischvrouw, op wier weg de pho tograaf woont, of ge hoort haar in 't voorbijgaan mompelen „arm schaap!" om er met eene geheele andpre stem bij te voegen „Hè! zoo'n leelijke kerel De trein van Amsterdam, welke om 4.11 te Leiden aankomt, bracht Woensdag-namid dag een zonderlinge bagage medeeen kat, welke onder een waggon derde klasse een plaats had uitgekozen. Het dier had zoo van de Amstel- tot de Sleutelstad de reis meegemaakt. Men wil dit feit op rekening der „kattentrpuw" stellen. Althans men zegt dat haar vrouw zelve in den door haar uitgekozen waggon zat. Niet minder dan tien vijftigjarige huwelijksvereenigingen werden dezer dagen op één dag in Ilrassova gevierd. De jongste bruide gom er van was 67 en de jongste bruid 68 jaren. De oudste bruidegom was 83 en de oudste bruid 86 jaren oud. De tien bruidegoms waren te zamen 754, terwijl de gezamenlijke bruidjes 739 jaren telden. Dezer dagen werd uit de gevangenis Plotzensee te Berlijn een kantoorbediende ontslagen. Een jaar geleden was hij wegens diefstal veroor deeld. Hij had namelijk in eene restauratie, alwaar hij des avonds de laatste bezoeker was, en de restauratiehouder in slaap was gevallen, de geldlade van het buffet ledig gestolen. In de haast had hij bij vergissing den hoed van dien persoon opgezet en den zijnen laten hangen, waarin zijn naam stond. Dientengevolge was hij een uur later gearresteerd. Thans uit de gevangenis komende, riep hij den cipier toe: „Die kachelpijp heeft me een jaar Plotzensee gekost!" wierp meteen den hoed gramstorig op straat en ging blootshoofds heen. Een arm werkman raapte (len hoed op, bemerkte dat die hem paste en nam hem mede. De Rechtbank te 'sGravenhage heeft een vrouw tot 6 weken celstraf veroordeeld, omdat zij, telkens wanneer zij bij haar spekslager in den winkel kwam, een stuk vleesch wist weg te kapen. Toen men den diefstal ontdekt had en de politie ten huize van de verdachte een onderzoek kwam instellen, vond zij liet gestolen vleesch lekker bra dende in deu pot. De deurwaarder te Wolvega, die te Munnekeburer. een inboedel moest opschrijven ter voldoening van een geprotesteerden wissel groot f180, werd daarin door den bewoner verhinderd, die hem een pistool voorhield. De deurwaarder nam daarop de vlucht. Nog verhaalt men, dat de bewoner geld genoeg in huis had, daar hij den deurwaarder 2 bankjes van f100 en 1 van f40 liet zien. De officier van justitie is van dit geval onderricht. Tc St. Paul, iu den Staat Minneapolis leeft een jongen wiens linkerhand een zeer sterke magneet is, zoodat messen, naalden, spelden en der- gelijken zich daar stevig aan vast hechten. Wanneer men zijn hand met zware voorwerpen in aanraking brengt, klaagt hij over pijn in zijn arm. Zijn linker arm is ook, doch in veel minder mate, magnetisch, terwijl zijn rechterhand deze zonderlinge eigenschap geheel mist. Wanneer er niets van het geheele ver haal waar is, dan is de Tribune, het blad dat in Minneapolis verschijnt, aansprakelijk voor de onwaarheid die zij den lezers op de mouw spelt. Nu Amerika de wereld verbaasd doet staan over de onmetelijke graanexporten, is de opmerking niet ongepast, die een vakblad daar omtrent maakt. Hoe onuitputtelijk de hulpbron- nen van Amerika zijn leert de navolgende beschou wing. De streken, geschikt voor graanbouw in Noord-Amerika, beslaan ten oppervlakte van vier honderd zeventig millioen acres. Al het graan in het vorig jaar geoogst, hoe verbazend de op brengst ook was, zou niet voldoende zijn om die oppervlakte te bezaaien. Te New-York zijn in de vorige week niet minder dan 5522 landverhuizers aangekomen. Alle Duitsche stoombooten waren overbevolkt, niettegenstaande Bismarck's pogingen om de emi gratie tegen te gaan. De Indianenstam der Yan kton e ez en, die aan den oever van de Missouri woonde, is in de vorige maand door een overstrooming ge heel te niet gegaan. Het was tegen den avond dat de rivier buiten haar oevers trad en het kamp overstroomde. De arme Indianen wendden boven- menschelijke pogingen aan om zich te redden, maar te vergeefs. Hun verschrikte paarden waren niet tot voortgaan te bewegen, en de wigwams konden niet afgebroken worden, daar zij bij de strenge vorst aan den grond vastgevro ren waren. Majoor Ilgers, die niet ver van de Indianen met zijn troepen gekampeerd lag, gaf zijn soldaten bevel, den ongelukkigen te hulp te komen, maar weldra kwam hij tot de overtuiging dat de koude en de duisternis alle pogingen verijdel den. Bijna den geheelen nacht lang hoorde men het gejammer van vrouwen en kinderen en daar- tusschen door den eentonigen lijkzang der mannen. Met het aanbreken van den morgen was daar, waar den vorigen dag het kamp der Yanktoneezen stond, een uitgestrekt meer, met ijs bedekt. In de toppen van eenige hooge hoornen zag men de stijt bevroren lijken van acht Indianen, die daar een wijkplaats gezocht hadden en aan de opper vlakte 5000 verdronken en bevroren paarden. Het aantal Roodhuiden, die bij deze verschrikkelijke ramp om het leven kwamen, is niet met juistheid op te geven, maar het is zeer aanzienlijk, nage noeg de geheele stam. Uit Araeide wordt geschreven. Be kend is 't dat enkele ouders alhier en misschien ook elders terstond nadat hunne kinderen zijn ingeënt, de pokstof door uitnijping en uit- wassching weder verwijderen. Dit middel, om de kunstbewerking machteloos te maken, schijnt ook door enkele miliciens te worden toegepast. Althans een verlofganger uit deze gemeente, dezer dagen door pokken aangetast, verklaarde aan den ge neeskundige wel te zijn ingeënt, doch de stof werkeloos door uitwassching gemaakt en de wond verder met een pruim tabak bedekt te hebben. Alexandrië is in rep en roer dooreen jodenvervolging. Een Grieksche knaap was zoek geraakt en werd dood uit de haven opgehaald. Eenige fanatieke Grieken kwamen daarop met het bekende praatje aan, dat de joden het kind ver moord hadden, om Christenbloed voor 't paasch- feest te hebben. Er schijnt groote agitatie te heer- schen, zoodat de gouverneur de militaire macht onder de wapenen heeft geroepen. Het geschenk, dat de stad Pesth aan prinses Stephanie bij gelegenheid van haar huwe lijk met den aartshertog Rudolf zal aan bieden, bestaat uit een hoofdsieraad, dat niet minder dan veertienhonderd drie en zeventig gram weegt. Het sieraad is van goud, bevat duizend een en zestig briljanten, driehonderd en drie opalen en vier robijnen, en heeft acht en veertigduizend vijfhonderd florijnen gekost. De directeur der Rijks-postspaar bank, de heer A. Kerdijk, heeft in een klein geschrift de werking van die inrichting aange toond en de voordeelen daarvan in het licht gesteld. Dat geschrift zal van Regeeringswege op ruime schaal worden verspreid. Exemplaren er van zullen aan alle postkantoren, alsmede aan de hulpkantoren, welke voor den dienst der Rijks postspaarbank geopend worden, na 1 April in toereikenden getale verkrijgbaar zijn, zoowel voor belanghebbenden als voor hen, die genegen zijn, het geschrift in hun kring te verspreiden. Op de medewerking der laatstbedoelde personen stelt men hoogeu prijs. Wie van het nut der instelling overtuigd is, kan haar belang dus op deze wijze gemakkelijk en doelmatig bevorderen. De Amst. Ct. haalt uit de Staats-Ct. het volgende besluit aan: „Bij koninklijk besluit van 7 Maart 1881, No 15, is aan P. De Graaf, gewezen cipier van het opgeheven passantenhuis te Klundert, verleend een pensioen ten laste var. den Staat van f 10 's jaarsen zulks op grond van art. 3, 8, 13, 22 en 33 der wet betreffende burgerlijke pensioenen, laatstelijk gewijzigd bij die van 21 Mei 1873 (Staatsblad No. 64). Zij voegt daarbij de volgende opmerkingen: „Gelukkige De Graaf! De Staat heft het gesticht op, waarin de man zijn kostwinning vond, en op grond van niet minder dan 5, zegge vijf, wetsartikelen, nog wel gewijzigd bij eene andere wet, zer.dt hij zijn afgedankten dienstknecht naar huis met.tien gulden jaarlijksch pensioen. Wat zal de man van tien gulden vet soppen We zien hem reeds vier malen per jaar zijn attestatie de vita halen en daarop misschien nog niet eens te Klundert den rijksdaalder per trimester innen, waarmede 's Rijks schatkist hem, volgens de wet, gedurende zijn leven, heeft begiftigd. Nogmaals: gelukkige De Graaf! Hij is Staatsambtenaar geweest, het ideaal waarnaar zoovelen streven, en dat hij wel licht niet dan met groote inspanning bereikt had, met voorbijstreven en jaloersch maken van wie weet heeveel Klundertgenooten Voor het eerst is onlangs een dame, mej. G. N. Kellog, bij het hooggerechtshof in Kansas tot het uitoefenen der rechtspraktijk toe gelaten. Salicylzuuralsgeneesmiddelbijmond- en klauwzeer van het vee. De Hertog van Bruns- wijk in Pruisisch Silezië heeft zijn vee door zorg vuldige was3chinger. van mond en pooten met eene oplossing van salicylzuur, in water driemaal daags, binneu zeer korten tijd van die ziekte zien herstellen. Reinhouden der stallen en een weinig salicylzuur in 't eten gemengd bevorderden de genezing. Het is zeker van belang opmerkzaam te ma ken in deze maand, nu het zaaien van groenten druk begint, dat oude zaden voor sommige groen ten het best zijn. Als men augurken, meloenen, kalebassen en boonen zaait, moeten de zaden eenige jaren oud zijn. De planten zullen dan minder plat, meer vrucht aanzetten. Bij salade is het ook van belang oud zaad te nemen; zoo ook bij spinazie en radijs. Ook moet herinnerd worden, dat het thans de tijd is om den jongen bloesem der perziken en abrikozen te dekken. Dit geschiedt 't best door het plaatsen van erw- terrijs tegen de boomen; dit is zoowel om over dag de felle zon en alzoo de te snelle ontwikke ling tegen te gaan, en des nachts den bloesem te beschutten tegen vorst of guur weder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2