BINNENLAND. Duitschland. Rusland. GEMENGD NIEUWS. Parisien tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ook de Parijsche coiffeurs hadden den heer Gambetta uitgenoodigd op hun jaar- lijksch banket. De president der Kamer heeft echter voor deze eer bedankt. Woensdag 11. hielden eeuige leden van den Rpksdag weder eene bijeenkomst, welke door graaf Stolberg werd gepresideerd, over de vraag wat te doen tegen het misbruik van ontplofbare stoffen. Een voorstel van Windhorst werd aangenomen, dat hierop neerkomt: Aan den Rijkskanselier zal ver zocht worden tot stand te brengeu eene verbintenis met de regeeringen van de overige Staten, waardoor een Staat, die toetreedt, verplicht wordt, moord of poging tot moord op 't hoofd van een Staat, ook wanneer de misdaad geen begin van uit voering kreeg, en openlijke aansporing tot dergelijken moord, zoowel van de eigene onderdanen van den Staat, als van in het Staatsgebied vertoevende vreemdelingen,met straf te bedreigen en de vreemdelingen, die zich in het Staatsgebied ophouden en die een moord of poging tot moord beginneD, aan de regeering van hun land uit te le veren, wanneer dit verlangd wordt. Het voorstel zal dadelijk bij den Rijksdag wor den ingediend. Graaf Wilhelm Bismark had een verder gaand, de voorbereiding en de handlangers van een moordaanslag treffend voorstel ingediend. {Zie laatste berichten). Het ofEciëele regeeringsblad kondigt eene keizerlijke ukase afwaarin tot herstel der volkomen veiligheid in de residentie de stichting wordt bevolen van een tijdelijken raad, samengesteld uit gekozenen der ge- heele bevolking, welke den stedelijken pre fect ter zijde zal staan ter beraming van de te nemen maatregelen. Elk der 228 stadswijken kiest één vertegenwoordiger. De vereischte geldmiddelen zullen uit de rijksschatkist worden verstrekt. Wormerveer, 1 April Alhier 13 eergisteren- ochtend een meisje van 3 jaren in een gierput gevallen. Ofschoon er spoedig uitgehaald, is het kind overleden. Beverwijk, 1 April. Aan den ontslagen poli tiebeambte P. heeft de raad, met 5 tegen 4 stem men, een gratificatie van f 25 toegekend. Tegen dit besluit is door den voorzitter protest aangeteekend. IJmuiden, 1 April. Van het Nederlandsche schip Aardenburg werd bij het opvaren een matroos vermist. Het lijk is gisteren binnen de sluis alhier gevonden. 's Hertogenbosch, 1 April. Een kindje van drie jaren geraakte alhier in een ketel kokend water. Deerlijk gebrand er uitgehaald, overleed het kort daarna. Rucphen, 1 April. Het huis en schuur van Cornelis Van Ginneken alhier, zijn door brand vernield. De ouders waren afwezig en een vijftal kinderen 8, 6, 4, 3 en 1 jaar alleen thuis ge bleven. Het oudste en het vierde zijn jammerlijk in de vlammen omgekomen. Opsterland, 1 April. Een onbekend mans persoon maakte dezer dagen te Beets bekend, dat er een schip, geladen met aardappelen, in aantocht was, die door eene rijke dame van Leeuwarden gezonden werden, om verdeeld te worden onder die huisgezinnen, welke in den jongsten winter geen onderstand hadden genoten. Natuurlijk werd de vreemdeling door die huis gezinnen zeer royaal ontvangen, in 't vertrouwen dat door de aardappelen alles ruim zou vergoed worden. Eindelijk kwam het schip, werkelijk met aardappelen bevracht, maar van ten geschenke geven was geen sprake. Toen men den leugenaar zocht, was hij reeds verdwenen, terwijl al spoedig bleek, dat een arbeider, bij wien hij het mid dagmaal had gebruikt, zijn horloge vermiste. Men zegt, dat de politie den bedrieger op 't spoor is. Zwolle, 1 April. Terwijl eergisteren-middag de tjalk, schipper Hendrik Wildschut, uit Har- lingen, bezig was aan een houtzaagmolen alhier hout te laden, speelde zijn 7-jarig dochtertje aan den wal. Een voorbijganger, iets in het water ziende liggen, riep den schipper, die zijn dochter tje levenloos uit het water ophaalde. Het kind had met een houtje aan het water gespeeld en was er ongemerkt ingevallen. Harderwijk, 1 April. Alhier geraakte een visscher ten gevolge van misbruik van sterken drank te water; hoewel hij er nog levend werd uitgehaald, is hij aan de gevolgen overleden. In een schouwburg teNe w-Y o r k w e r d voor korten tijd een tooneelspeler, die niet veel bijval had, door een der bezoekers een ganzekop toegeworpen. Hij nam dit minder aangename blijk van toegenegenheid op, deed een paar passen naar Voren en zeide: Mijnheeren, ik geloof dat een van u zijn hoofd verloren heeft, maar hij behoeft zich daarvoor niet bevreesd te maken, daar hij het na afloop der voorstelling weder kan terug be komen. Een gevangene in het tuchthuis to Leeuwarden heeft den adjunct-kommandant en een der bewaarders eene belangrijke verwonding met een schaar toegebracht. De eerstgenoemde ontving een steek in den rug, laatstgemelde een ter zijde bij den buik. Te Brussel heeft Zaterdag in de rue de la Banque een kinderroof plaats gehad Twee meisjes, het eene 5 en het andere 3 jaren oud, waren in die straat aan 't spelen; een dame vroeg aan het oudste kind, eene boodschap te willen doen en gaf het een frank. Toen het meisje terugkwam was de dame met het andere kind verdwenen. De Pruisische Begeering heeft dezer dagen aan een zeker admiraal vergunning verleend tot het aannemen en dragen van eene ridderorde door Tceizer Paul (die n. b. in 1801 vermoord werd) aan 'smans grootvader verleend! Op een verborgen plaatsje vindt men in de Engelsche bladen de tijding van het instorten van vijf bogen der 1600 meters lange brug over de Solway-firth in Schotland. Daar geen menschcn- levens bij deze ramp zijn omgekomen, maakte de zaak niet zooveel opgang. Dit nieuwe onge luk merkt de Weener Presse op is al even beschamend voor de zoo hoog geroemde Engelsche techniek als het instorten van de Tay-brug en levert opnieuw het bewijs, dat de ingenieurs en de bouw-inspecteurs in Engeland zeer lichtvaardig te werk gaan. Niet de wind heeft ditmaal een gat in de trotsche brug geslagen, maar de ijsgang. Op de brug bevonden zich ten tijde van het onge luk slechts vier baanwachters, die nog in tijds het lijf konden bergen. In een „Ingezonden Stuk" in de N. Rott. Ct. over de eerlijkheid der Nederlan ders in belastingzaken, vermeldt de heer J. Hes- busius het oordeel van een ambtenaar der belas tingen met 40jarige ondervinding, die hem een tijd geleden zeide: „de eerlijkheid der Nederland sche belastingschuldigen is mij geen pijp tabak waard". De romanschrijver Murray, die zooal s men weet zich in de voornaamste steden van België aan oplichterijen tot een bedrag van ongeveer 10,000 fr. heeft schuldig gemaakt en spoorloos verdwenen was, moet thans ontdekt zijn. De heer Van Stayen, hoofdcommissaris der justitiëele politie te Antwerpen, „wegens zaken" te Parijs zijnde, bezocht in de afgeloopen week aldaar een der krankzinnigengestichten, en onder de verpleegden ontdekte hij den spoorloos verdwenen chevalier d'industrie. Deze, door de nasporingen der politie in het nauw gebracht, was er in geslaagd zich voor krankzinnig te doen verklaren; na op die wijze voor een paar jaar aan den last, om in zijn onderhoud te voorzien, ontslagen te worden en tevens aan het waakzaam oog der politie te ontsnappen, koesterde hij de hoop, na zijne genezing weder veilig zijn oud handwerk te kunnen beginnen. Natuurlijk was de „patiënt" zóó krankzinnig, dat hij zijn naam niet kon opgeven en zijne identiteit niet had kunnen worden vastgesteld. Na een tweede verhoor is hij door de mand gevallen en heeft hij erkend dat zijne krankzinnigheid slechts voorgewend was. Hij zal til! uis eerst in Frankrijk zijne straf voor aldaar gepleegde oplichterijen moeten ondergaan om daarna aan België te worden uitgeleverd. In de maand Augustus van 18S0 meldde de Winterswijksche Courant, dat de post directeur aldaar een voorstel aan Zijne Excellen tie den minister van Waterstaat enz. had gedaan, om aan de postboden laarzen en aan de brieven bestellers schoenen te doen verstrekken. Naar men verneemt is op dit verzoek dezer dagen af wijzend beschikt, omdat het voor geen goede practische uitvoering vatbaar is gevonden. Eenige dagen geleden zijn in hetBois de Boulogne te Parijs proeven genomen met de aanwending van dynamiet tot het vellen van boomen en het uittrekken van oude wortels. Deze proeven werden geleid door Pissot, inspecteur van het boschwezen in Frankrijk. Bij die proeven is gebleken, dat velling door middel van dynamiet van boomen, die tot werkhout zijn bestemd, niet is aan te bevelen, wel van boomen bestemd tot brandhout. De stammen worden namelijk te veel beschadigd en gespleten om goed werkhout te kunnen verschaffen, hetgeen bij brandhout inte gendeel een voordeel zijn kan. Niet onaardig is dat dezer dagen te Utrecht proces verbaal werd opgemaakt tegen den eigenaar van een hond, die de belasting niet voldaan had en aan den halsband een 27s centstuk ge hangen had, terwijl op denzelfdeu dag een jongen bij een bakker een 21/» cents broodje kocht en daarvoor een hondenpenning in betaling gaf. De kruitfabriek van Guarde Sesto, in de nabijheid van Florence, is in de lucht ge vlogen. Drie personen werden bij dit onheil ge dood; eerst later werden hunne verscheurde lede maten overal verspreid teruggevonden. Zes ande re werklieden werden zoo ernstig gekwetst, dat men voor hun leven bevreesd is. In enkele jaren werd deze fabriek reeds viermalen door een der gelijk onheil getroffen. Den weg van de begraafplaats naar huis nemen sommige heeren aansprekers over Schiedam. Dezer dagen verzeilde er een, die tot overmaat van ramp in een goot of zoo iets moet gevallen zijn, in vol ornaat op de Utrcchtsche- straat te Amsterdam. Het was een feest. Oud en jong volgden het „lijk" tot eindelijk de politie voor behoorlijke rustplaats zorg droeg. Op de p ublieke rerkooping, onlangs bij Voorburg op de buitenplaats Leeuwendaal ge houden, zijn o. a. verkocht twee kleine boter vlootjes van oud Delftsch aardewerk met onder schoteltjes, geschilderd in den stijl van Wateau; zij hebben den aanzienlijken prijs van f 583 op gebracht, een blijk hoe hoog de waarde van het oud Delftsch fabriekwerk gestegen is. De andere antiquiteiten op deze veiling werden mede tot zeer hooge prijzen verkocht. Het volgende niet onaardig staaltje van de wonderlijke wijze, waarop men soms in den vreemde onze Hollandsche namen weet terug te geven, kwam ons dezer dagen onder het oog. In het Italiaansche blad Osservato-e Romano van 23 Maart werd in een bericht over de aan komst van Mgr. Snickers te Kome, ook mede gedeeld dat Z. D. H. vergezeld was van den Weleerw. Heer Van Leeuwen, Pastoor te Schie dam, en wel met de volgende woorden: „Mon- signor Snichers ha per Compagno il sig. Abbate van Leauvay curato di' Schiedam. Te Milaan is een klok, diegeheelenal uit brood bestaat. Zij werd gemaakt door een Peru aan, die er driejaren aan besteedde. De man was zeer arm en had dus geen geld om het noodige metaal te koopen. Hij bespaarde daarom alle dagen een groot gedeelte van zijn brood voor het maken van de merkwaardige klok. De korst at hij op en het kruim gebruikte hij voor zijn werk. Om zijn mate riaal meerdere vastheid te geven, gebruikte hij een soort van zout, en toen de verschillende stuk ken droog waren, werden zij volkomen hard en ondoordringbaar voor water bevonden. De klok is vrij groot en loopt zeer goed. De kast die mede uit hard brood bestaat, is met veel talent en smaakvol bewerkt. Er is in den laatsten tijd veel geschre ven over de vloeibare ivapenen, zooals vitriool, waarvan zich vrouwen bedienen om wraak te ne men en om over het sterke geslacht te zegevie ren. Aan een der bladen, die een artikel over het onderwerp schreef, richt men thans de vol gende berijmde opmerking: Du naautest Gift und Oleum, Du nanntest das Petroleum, Die schiimmste Waffe zu erwahnen Hast Du vergessen: Frauenthranen! Op de flesch raken. Die uitdrukking zoo eigen aan onze spreektaal, heeft volgens wijlen Mr. Jacob Van Lennep den volgenden oorsprong: Colbert, de bekende minister van Lodewijk NIV, ging naar Venetië en wist er eenige spiegelfa- brikanten over te halen zich in Frankrijk te ves tigen. Hun bedrijf ontwikkelde zich daar beter dan in Italië, want de Franschen bezitten een bizondere geschiktheid en kunstvaardigheid, waar door ze net en sierlijk werken. Daarenboven kon den de Fransche spiegels goedkooper zijn, omdat er viel minder onkosten op kwamen. Een on middellijk gevolg daarvan was, dat men spoedig het Fransche fabrikaat boven het Venetiaansche fabrikaat verkoos. Alsnu legden de inwoners van Venetië zich op het blazen van flesschen toe of wat hetzelfde is, ze raakten op de flesch. De beroemdste waarzegger van Sa- marang is een inlandsch kind, woonachtig in de kampong Pondok-patti (nabij het kerkhof). Hij heeft, naar men zegt, met zijne industrie sedert 1 Januari jl. reeds f 3500 verdiend. Men vertelt van hem, dat hij den geheelen toekomstigen levensloop van iemand met zekerheid voorspellen kan, en om daarbij het vertrouwen te winnen, deelt hij zijn bezoekers allerlei zaken uit hun verleden mede, noemt precies het jaar waarin zij geboren zijn, zegt hoevee! kinderen zij hebben en hoeveel er zijn overleden, naar welke hemel streek het front van hun huis gericht is, welke ziekte iemand gehad heeft, enz, enz. W ie er aan gelooft en zijn toekomst wenscht te kennen, kan voor f 1 terechtkomen. De Fransche dagbladen deelden on langs mede, welke verscheidenheid generaal Clin- chant er in bracht, wanneer hij een flesch bour gogne schonk. Aan generaals verzoekt hij verlof hun een glas bourgogne te mogen aanbieden; tegen de luitenants was het; „bourgogne, hein Waarschijnlijk hebben de spoorweg-conducteurs ter school gegaan bij den generaal of de generaal bij de conducteurs. Tot de reizigers eerste klasse luidt het op slependen toon: „Kaartjes gereed houden asjeblieft heerennn." Tot die der tweede klasse, min of meer familiaar: „Kaartjes gereed houden." Tot de derde klasse, kortaf, gebiedend: „Je Kaartjes." Weer een nieuw Pruisisch geweer. De heer Löwe, nog wel een lid van een Vrede bond, heeft een geweer uitgevonden, waarmede in vier-en-twintig seconden twaalf schoten kunnen gedaan worden. Daarna kan het geweer als een gewoon achterlader gebruikt worden. Aan elk achterlaadgeweer kan zijn toestel worden aange bracht. Het bestaat uit een geslagen ijzeren ma gazijn voor twaalf patronen, en weegt slechts drie en een half ons. Zoodra het ledig is, kan het weer gevuld worden in vijftien seconden. Wat evenwel de grootste „verdienste" van het systeem schijnt, is dit: terwijl het magazijn gevuld is, kan het geweer op de gewone manier geladen, en dus de voorraad van twaalf schoten bewaard wordeu tot op een ernstig oogenblik, bijv. eene charge van de cavalerie. Twee kinderen van den werkman E. te Hoorn, speelden dicht bij de ouderlijke woning in het plantsoen, waar men bezig was een boom te vellen. De vader, die niet ver van daar aan het werk was, zag dat er gevaar dreigde en snelde zijnen kinderen te gemoet, doch kwam te laat. De boom viel op den kleinen neer. Het meisje, twee en een half jaar oud, werd het hoofd gedeeltelijk verbrijzeld, zoodat het een paar uur later over leed. Het jongentje van drie en een halfjaar ligt met gebroken arm en been en gewond hoofd ernstig ziek. Een makelaar die te Berlijn op een vergadering der Fortschrittsmannen een toast op Domiué Stöcker had uitgebracht werd daags daarna door de kinderen Israels van de beurs gedrongen. Op deze wijze tracht men daar ter plaatse politieke en confessioneele geschillen te vereffenen. De quaestie of het banvonnis overde bijen uitgesproken moet worden, heeft verleden jaar de Parijsche politie beziggehouden, en wel op grond van een onderzoek, waaruit geble ken is, dat er in de „hoofdstad der beschaving" een man woont, die 1000 bijenkorven houdt, en dus, daar elke bijenkorf ongeveer 40000 werk bijen bevat, over 40 millioen onderdanen te gebieden heeft. Waar leven die 40 millioen van Zij gaan eenvoudig op roof uit in de suiker raffinaderijen in den omtrek. De eigenaar van zulk eene fabriek heeft bewezen dat de bijen hem, jaar in jaar uit, voor een waarde van 25000 franks suiker outstelen, en verzekert dat een glas met stroop, in de open lucht neergezet binnen twee uren leeg was. Niet minder klagen de arbeiders, wier lichamen, gewoonlijk met een laag suiker bedekt, aan de bijen tot eene weide dienen. Kortom, allerlei misdaden worden dien nuttigen insecten ten laste gelegd, en het zal er wel op uitloopen, dat zij veroordeeld worden Parijs te verlaten, waartoe het echter tot dusverre nog niet gekom-u is. In Amerikaansche bladen leest men „Werp die artsenij den honden voor, ik wil ze niet 1" Het komt volstrek niet bij ons op Macbeth om die wrevelige uitdrukking te veroor- deelen. Zelfs nog tegenwoordig zijn de meeste purgeermiddelen, die het publiek worden aan geboden, groote pillen, zoo leelijk, dat het reeds genoeg is ze te zien om misselijk te worden. Maar als Macbeth ooit Dr. Pierce's pleasant purgative pellets(aangenaam pugeerende pillen) had ingenomen, zou hij zoo verachtelijk niet gesproken hebben. De burgemeester van Munchen heeft den 21sten Maart de vlag uit alle openbare ge bouwen laten uitsteken wegens den verjaardag des keizers. Een half uur later werden de vlaggen weder ingehaald, omdat de burgemeester tot de erkentenis was gekomen, dat de keizer eerst den volgenden dag jarig was. Te 's-G r a v e s an d e is eene afschuwelijke misdaad aan het licht gekomen. Eene weduwe met twee kinderen, een meisje en een jongen, her trouwde verleden najaar. Spoedig nadat zij ge trouwd was, moeten die kinderen mishandeld zijn geworden op ergerlijke wijze, door hunne moeder en stiefvader; vooral het meisje, een kind van 6 jaar, had het meeste te lijden. Al langen tijd had dit bij de buren argwaan opgewekt, te meer nog daar het meisje in den laatsten tijd niet gezien werd. Maandag 11., terwijl niemand thuis was en de sleutel bij een der buren was afge geven, hoorde men het kind schreeuwen. Er werd besloten de zaak te gain onderzoeken, de deur werd geopend en eenige vrouwen traden binnen. Na eenig zoeken werd het meisje op zolder gebonden gevonden in een verschrikke- lijken toestand. Het kind, vroeger met een ge zonde frissche gelaatskleu was verbleekt, ver magerd, vervuild en wezenloos. Het geleek meer op een geraamte dar. op een menschelijk wezen; hier en daar waren de sporen van mishandeling zichtbaar. Een paar vrouwen uit de buurt gin gen met het kind naarden Burgemeester, die dadelijk werk van de zaak maakte. Bijgestaan door ver scheidene burgers zorgde hij voor behoorlijke ver pleging en reiniging van het kind. Dinsdag wer den de misdadigers en getuigen verhoord, en wat toen aan lu-t licht kwam, is niet te beschrijven. Op de allergruwelijkste, dierlijkste wijze is het kind mishandeld; waarbij een inwonende broeder van den man niet weinig geholpen heeft. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. De onmeuschen schijnen het kind te hebben willen laten doodhongeren; welk doel ze daarbij had den is nog niet bekend. De dokter, die het kind geschouwd heeft, moet verklaard hebben, dat het alleen aan het sterke gestel van het kind te dan ken is, dat het niet reeds gestorven was. Het is zeer goed te begrijpen dat het volk vooral in de buurt waar de misdadigers, wonen, verontwaar digd was en gaarne zijn eigen rechter wilde we zen. Maandag-avond, toen de man thuis was ge komen, is deze geducht onder handen genomen, en was hij niet ontzet door iemand, die er op wees dat dit zoo niet ging en dat het volk zelf de dupe er van zou worden, hoogstwaarschijnlijk zou hij vermoord zijn geworden. Ook Dinsdag op hunnen gang naar en van het gemeentehuis hadden de ontaarde ouders vele mishandelingen te ondergaan, en was het de politie onmogelijk hen naar behooren te beschermen. De stad Stettin heeft een legaat van driehonderdduizend mark gekregen van eene oude ongetrouwd gestorven dame om voor dat geld een gesticht te bouwen waarin vijftig oude vrij sters boven de vijftig jaren een onderkomen kun nen vinden. Eene moeder pardon, we vergissen ons eene helleveeg, die er haar werk van maakte zedeloosheid bij hare dochter te bevor deren, zekere weduwe J. d. R. te Utrecht, is door de Rechtbank aldaar veroordeeld t it 2 jaren ge vangenisstraf en f 150 boete. Het spijt ons, dat wij den naam van die canaille slechts met de bovenstaande initialen aangeduid vinden, 't zon ons een waar genoegen zijn geweest, hem vol uit aan de algemeene verachting over te le veren. Een ware paniek ontstond eergiste ren in een namiddag-voorstelling van het Thédtrt des Variétés te Lyon. Omstreeks 3 uur ont snapte een zwarte rook uit de pijp van den kachel, die in de regie staat, en verspreidde zich in de zaal. Op hetzelfde oogenblik liepen tivee brandweermannen, die dachten dat er brand was, snel over het tooneei. Hur. verschijnen bracht schrik en angst in de zaal te weeg en in een oogenblik begonnen al de toeschouwers naar de uitgangen te dringen. Twee dames, die den trap afgingen, werden omvergeworpen en bijna door de menigte vertrapt. Intusschen bleek het, dat er geen sprake van brand was, en spoedig keerde een betrekkelijke rust in de gemoederen terug. Zakkenrollers hadden onder de hand van de gelegenheid gebruik gemaakt om overjassen en shawls te stelen. Eene dame, die uit een be zwijming ontwaakte, miste haar diamanten oor knoppen. Der Beobachter an der Elbe maakt mei' ding van een erfenis met hindernissen. 115 jaar geleden liet een Duitscher. de kolonist SchaefeG

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2