BINNENLAND. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. Batavia, 7 Maart. Dezer dagen werd de waterprauw van den heer Ankriuga te Passoeroan, halverwege Soerabaia en deze plaats, door een dertigtal zeeschuimers aan geklampt, die al de opvarenden heb ben uitgekleed. Gedurende deze maand hadden daarenboven drie gevallen van dien aard plaats, in de door aanhoudend zee roof berucht wordende straat Madura, waar nog slechts kort geleden een onzer baug- makers kruiste tot opsporing dier scha vuiten, die met den dag in stoutmoedigheid toenemen. Woensdag den 2den dezer is een bru tale diefstal gepleegd in het gebouw van het Hoog-Gerechtshof. De commies bij dat rechtscollege, de heer K. belast met het ontvangen en uitbetalen van de tractemen- ten, had het tractement van een der raads leden nog bij zich, en bewaarde dit in een der loketten van zpn schrijftafel. Toen hjj het loket openmaakte, ontdekte hij dat aan het geld f 625 ontbrak, alles bank papier, terwijl al het zilvergeld in het zelfde loket onaangeroerd gebleven was. De o o zaak wordt streng onderzocht. Als curiositeit kan van hier nog worden vermeld, dat nu welhaast sinds twee jaren een lichttoestel en een licht- wachters-woniug te Koepang gereed staan, en sedert vele maanden de lichtwachter zijn woning betrokken heeft en zijn trak tement geniet, maar nog altijd geen licht! Hof van Delft, 12 April. Sinds drie weken werd alhier vermist zekere vrouw Nieuwland arbeidster. Nadat geruimen tijd te vergeefs in de vaart alhier was gevischt en gebaggerd, werd gisteren haar lijk in een sloot gevonden. Hoe zij daarin is geraakt, is niet bekend. Amsterdam, 12 April. De directie van het Avistel Hotel alhier, heeft zich met den heer Le- fèbre uit 's-Gravenhage verstaan, om de concer ten, welke in het Paleis voor Volksvlijt worden gegeven, langs telephonische geleiding duidelijk hoorbaar over te brengen naar het Hotel of eene in de nabijheid gelegen salon. -Zaterdag-avond is alhier op een stoep van een huis op de Achtergracht een kind van het vrouwelijk geslacht gevonden. Het was blijkbaar nog niet lang ter wereld en is onmiddellijk ter verpleging in het Stadsbestedelingenhuis opge nomen. In den loop der maand Mei wordt H. M. de Koningin van Zweden andermaal in het „Am- stel-Hotel" verwacht, om zich weder onder be handeling van dr. Mezger te stellen. Maastricht, 12 April. Alhier is Zaterdag een man verdronken. Misbruik van sterken drank schijnt aan dit ongeval niet vreemd te zijn ge weest. Eindhoven, 12 April. In de gemeente Leende nabij deze stad is eene dienstmeid, die met een zak meel van den windmolen aldaar huiswaarts wilde keeren, zoodanig door een der molenroe den aan het achterhoofd en den arm getroffen dat zij onmiddellijk dood bleef. 's Hertogenbosch, 12 April. Gisteren werd in verregaanden staat van ontbinding uit de gracht opgehaald het lijk van een milicien, die sedert Vasten-avond vermist werd. De ongelukkige, als vrouw gecostumeerd, schijnt, door de duisternis misleid, 's nachts te water te zijn geraakt en ver dronken. TeKrögelstein, bij Ho life ld (Beieren), is dezer dagen een rotsblok nedergestort van on geveer 25 kubieke meters en het verpletterde een vrij hecht huis, waarin een gezin van zeven personen woonde. De moeder er, een kind wa ren onmiddellijk dood, vier kinderen waren sterk gekwetst; alleen de vader bleet ongedeerd. Het kostte veel moeite hen onder de puinhoopen weg te halen. Uit Kopenhagen bericht men,dateen zeer aanzienlijk persoon, die een hoogen post in Zweden bekleedde, ridder was van de Seraphim-, de Olifants- en verscheidene andere orden, schul dig is gebleken aan oplichterijen voor een bedrag van f 480,000, waarbij hij misbruik heeft ge maakt van den naam des Konings en die der Koningin. Op twee treinen tusschen Parijs en Bordeaux zullen voortaan, bij wijze van proef neming, reizigers, die zulks verlangen, zich op bepaalde tijden kunnen laten wekken, Tegenwoordig'.vordtdebekendsplant, de Soja Hispida uit China in het Noorden van Prankrijk (in het departement du Nord namelijk) geteeld en wel met een uitstekend resultaat, want de oogst is fabelachtig groot. Zou deze plant niet evengoed in ons land kunnen gekweekt worden? Tusschen Tiefenkasten en Thusis is de bijwagen der post van Davos op Thusis, door het schichtig worden der paarden, in een afgrond gestort. Van vier vrouwen, die er in zaten, werd eene zeer zwaar gekwetst. Een h ar dlooper, Kaper nicks genaamd, heeft onlangs met vier officieren te paard een wedloop gehouden van Schöneberg, bij Berlijn, naar Potsdam, en dien met glans gewonnen. In het eerst scheen hij te zullen verliezen, maar het duurde niet lang of de voetganger was de ruiters zoover vooruit, dat zij het opgaven en stapvoets verder reden. Kapernicks legde den weg in 70 minuten af, en was reeds weer uit Pots dam, waar hij met lauwerkransen ontvangen werd, per spoor naar Berlijn teruggekeerd, voor de officieren te Potsdam aangekomen waren. Verleden Dinsdag is te Brussel een jongentje van 8 jaar, met straf op school be dreigd omdat hij zijne boeken in den modder had laten vallen, zich regelrecht in het water gaan werpen. Hij werd dood opgehaald. Bome zal de eerste Italiaansche stad zijn, waar een telephoon-dienst ten behoeve van het publiek zal opengesteld worden. De Minister van openbare werken heeft de akte geteekend, waarbij aan graaf Marescalchi, een neef van de om hare liefdadigheid en haren kunstzin bekende hertogin di Galliera, de vergunning verleend wordt om een telephonische verbinding tot stand te brengen tusschen Bome en Napels, Milaan, Genua en Turijn. De graaf is voornemens onmiddellijk een aanvang te maken, omdat hij reeds voldoende proeven heeft genomen met eene kleine telepho nische verbinding tusschen de verschillende Mi- nisteriën en de Kamer van afgevaardigden, om zeker te kunnen zijn van den goeden uitslag. De politie te Barcelona heeft dezer dagen ontdekt, dat een aantal gasten die zich in de stadsgevangenis bevonden gedeeltelijk voor tijdverdrijf, er. ook gedeeltelijk om niet zulk een schrale tafel te hebben, bankbiljetten namaakten. Een der cipiers was wel zoo vriendelijk om ze voor hen te wisselen en bracht daarvoor dan fijne gerechten, wijn, en dergelijken mede terug. Hetgeen zij overhielden werd broederlijk met den cipier gedeeld, die dan ook al een aardig spaar duitje had oyergegaard. Toen de politie de ge vangenis doorzocht, kwamen de werktuigen voor den dag en een aantal bankbiljetten die de waarde van drie millioen franks moesten vertegenwoor digen. Natuurlijk werd den cipier zijn baantje ontnomen en zal hij zich waarschijnlijk wel het verdere van zijn leven door een van zijn vroegere collega's bediend zien. Op het nadeelige der te sterke ver warming van vertrekken, wordt in een Duitsch blad door prof. Beclam op nieuw de aandacht gevestigd. //Wie de temperatuur," zegt hij, „tot boven de 15» C. verhoogt, zal spoedig bemerken, dat hij behoefte krijgt aan telkens grooter warmte, en weldra 17°, zelfs 20° onvoldoende vinden. De reden daarvan is deze. Door het aanhoudend harde stoken drogen de muren en de voorwer pen in de kamer uit. Hoe meer zij van hun vochtigheid verliezen, des te meer zuigt de droge lucht in de kamer de vochten daar op waar zij ze alleen nog vindt, nl. bij de menschen. De onmerkbare uitwaseming van huid en longen neemt toe. En daar het verdampen van die vochten ons veel warmte ontrooft, neemt door de heete kachels onze behoefte aan warmte voortdurend toe, en de kachel wordt, in plaats van onze beste vriendin, onze vijandin. Want in de verhoogde warmte der kamers wasemen ook alle voorwerpen meer uit en de lucht wordt slechter. In de warme lucht ademen wij minder in van onze noodzakelijkste levensbehoeftede zuurstof; de stofwisseling wordt langzamer en geringer, de eetlust vermindert, men wordt slecht geluimd, slaapt kort en onrustig. Te Bedum in Groningen iseenschoor- steenbrandje uitgebroken bij een schoorsteen veger. Te Versailles is overleden prins Pierre Bonaparte, de derde zoon van Lucien, be kend vooral door den moord, op Victor Noir in 1870 gepleegd. De prins was geboren in 1815 en heeft zijn leven grooteudeels doorgebracht met vechten in allff deelen der aarde. Hij was ge huwd met een dochter van een Parijsch werk man, bij wie hij twee kinderen had. Daar Na poleon III niet wilde toestemmen in dat huwe lijk, trouwde hij haar op Belgisch grondgebied in 1868. Bij Salonika is een Engelschman met zijne vrouw door roovers weggevoerd. Zijn naam is Suter-, hij was vroeger Engelsch consul te Varna en thans ambtenaar bij eene Mijn- Compagnie te Kassandra, niet ver van Salonika. De roovers hebben mevr. Suter weder in vrij heid gesteldmaar eischen voor haren man een losgeld van 15,000 p. st. De heer Goschen heeft bij de Porte op het nemen van de noodige maat regelen in het belang van den Heer Suter aan gedrongen. Vijf vrouwelijke can di daten hebben zich aangemeld voor het examen voor klerk bij den Bijkstelegraaf. Men verhaalt wonderen van het ge bedenboek dat de Belgische dames aan Prinses Stéfanie als huwelijksgeschenk zullen aanbieden. Het is een gebedenboek ongeveer in den smaak als indertijd aan Prinse3 Charlotte werd aange boden. De band is te Brussel vervaardigd; hij is van prachtig snijwerk voorzien en met kostbare edelgesteenten verrijkt. De tekst beslaat 160 blad zijden van het fijnste kalfsvel en het boek is ver vaardigd naar het model van de schoone mis salen uit het Bourgondisch tijdvak, met platen van hooge kunstwaarde en van fijnen smaak. In de Huisvrouw van 9 April komen de namen voor van een vijftigtal dames, „die zich openlijk verbinden om de mode der crinoline, zoo die weêr mocht worden ingevoerd, niet te volgen." Een bericht van het eiland Chios schat het aantal door de aardbeving gedoode of gekwetste personen op 16,000. De lijken onder de puinhopen verkeeren reeds in staat van ont binding, zoodat het onmogelijk wordt ze tijdig te begraven. Midhat-bassa heeft, om het uit breken van besmettelijke ziekten te voorkomen, bevolen, dat de nog half staande gebleven muren omgetrokken en de geheele puinhoopen dan aan eene uitgebreide desinfectie onderworpen moeten worden. Te Zittau maakte iemand dezer da- gen des avonds eene wandeling. Hij droeg een fonkelnieuwen hoed, die door een persoon welke achter den rustigeu wandelaar liep, plotseling van het hoofd werd genomen, doch onmiddellijk weer daarop geplaatst, tevens excuus verzoekende aan gezien hij meende met een vriend te doen te hebbenmet wien hij een grap wilde uithalen. Terwijl de wandelaar den quasi grappenmaker ziet verdwijnen, valt hem den hoed tot over den neus en de ooren. Verwonderd over deze nieuwe eigenaardigheid vati zijn overigens uitmuntend passenden hoed, gaat hij bij eene lantaarn, neemt den hoed af en ontdekt tot zijn schrik dat hij een oud, vuil, afgedragen, verkleurd hoofddeksel in de hand heeft. De nieuwe hoed was weg hoed en drager zag hij nimmer terug. Een beruchte Londensche dief was een paar weken geleden 's nachts ingebroken in het huis van Viscount Harberton, en wilde er juist een kast met zilverwerk gaan plunderen, toen een dienstmeisje, Charlotte Pickons, hem opmerkte. Zonder zicli een oogenblik te bedenken trad het meisje op den inbreker toe en trachtte hem vast te houden, terwijl zij om hulp riep. Hij bracht haar een paar slagen op het hoofd toe, rukte zich los, en snelde de trap af, het huis uit. Luidkeels om de politie roepende, liep Charlotte hem steeds na, door de doodsche stra ten, zonder zich te laten afschrikken door de vijf revolverschoten die hij op haar loste. Ein delijk kreeg zij hulp van een paar voorbijgangers, wien het na een heftige worsteling gelukte den inbreker meester te worden en aan de politie over te leveren. Voor een paar dagen stond de dief terecht voor het crimineel geiechtshof. Hij werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Na het uitspreken van het vonnis wendde de rechter zich tot het dienstmeisje, dat als getuige mede tegenwoordig was, en overhandigde haar, met een toespraak waarin hij haar moedige plichts vervulling prees, als belooning eene som van 10 (f120.) Prins Xaverius von Einkenstein, lid van een oudadellijk geslacht, werd in zijr.ejeugd door zijne familie verstooten, omdat hij liefde had opgevat voor een meisje van burgerlijke af komst, met wie hij volstrekt in den echt wilde treden. Wel stierf het meisje roor het zoover kwam en zou het den prins weinig moeite gekost heb ben, om zich weder met zijne familie te verzoe nen, doch hiervoor was hij te hooghartig. Liever trad hij, ouder den naam van Erederik Finken- stein, in dienst bij het Pruisische leger en werd te Erfurt bij de handwerks-compagnie geplaatst, waar hij spoedig als een bekwaam kleermaker bekend stond. Na afloop van zijn diensttijd ging hij naar Berlijn, waar hij in een kleerenmagazijn werk vond. Waren het zorgen of verdriet zijn haar werd voor den tijd grijs, en daar hij ook nog door een ongelukkigen val kreupel werd, was zijn uiterlijk verre van vorstelijk. In het jaar 1877 maakte de dood een einde aan zijn treurig leven, zoodat de afstammeling van dit zeer aanzienlijk vorstenhuis, zonder ooit kwaad bedreven te hebben, begraven werd van de armen. Van eene geloofwaardige zijde wordt de volgende aardige trek van slimheid in een dier verhaald. „Zekere heer M. is een groot dieren vriend; in zijne kleine menagerie had hij ook een stekelvarkentje, dat na verloop van weinige dagen zeer mak werd en van zijne stekelige wapens geen gebruik maakte, 's Middags kreeg het, evenals elk ander dier uit de zoölogische verza meling van den heer M., geregeld zijn eter.. Maar op zekeren dag zocht liet stekelvarken te vergeefs op de gewone plaats bij de deur den schotel met den dagelijkschen inhoud. Het dier scheen ver geten te zijn. Wat nu te doen? dacht het ste kelvarken. Het wist er echter wel raad op. Het herinnerde zich dat er 's middags wel eens ge scheld werd; het klom tegen het ijzerdraad van de schel op en begon te luiden. Daar kwam men op aan; maar er was niemand, die binnengelaten wilde worden. Nu werd er opnieuw gescheld en eindelijk zag men den viervoetigen bedelaar, die op deze voor dieren ongewone wijze om zijn middageten vroeg. Na dien tijd heeft zich het zelfde geval meermalen voorgedaan. Het stekel varken had namelijk3 dikwijls gezien, dat zijn heer aan de schel trok als hij zijn gezin 's mid dags aan tafel riep, en als een goed opmerker had het dier zich deze ontdekking ten nutte ge maakt. Op Kromboomsloot te Amsterdam is eergisteren-namiddag een treurig feit aan het licht gekomen. Een klein meisje van p. m 4 jaar was door haar verzorgster in een kelder onder eene stoep opgesloten. Daar zat het arme wicht sedert drie dagen, totdat het eergisteren-middag werd opgemerkt door eene buurbrouw, aan wie de kleine klaagde: „Och, tante! laat mij er uit; ik ben zoo koud en heb zoo'n honger!" Deze vrouw deed aangifte bij de politie, en eeuige oogenblikken later werd de ontaarde verpleegster gearresteerd, en de mishandelde kleine in be scherming genomen. Het feit maakte, vooral bij de omwonende moeders, zoo grooten indruk, dat vele uren na de arrestatie nog een dichte drom van vrouwen onophoudelijk bij de deur stond. Een voldoende politiemacht hield tot laat in den avond wacht bij de woning, waarin het feit voorviel. Joachim, de beroemde violist, had, naar een Londensch blad verhaalt, eenigen tijd geleden in een levendig gesprek beweerd, dat het Engelsche volk even muzikaal is als eenige andere natie. Om daarvan het bewijs te leveren, ver kleedde hij zich als een arm muzikant en ging met zijn viool naar een der armeubuurten van de Engelsche hoofdstad. En hij kwam zegepra lend terug. Op een enkelen avond had hij (ƒ48) in kopergeld opgehaald. Om iemands bizondere kleinheid te doen uitkomen zegt een Amerikaansch blad, van den senator Mahone sprekend, dat hem een heel pak kan gemaakt worden uit een handschoen van Sira Bernhardt. De vrouw van dien dwerg weegt 200 pond. De prijsdanseressen zijn dit jaar al erg ongelukkig; reeds twee moesten hare over winning met den dood bekoopen en nu wordt weder een zelfde geval uit Mons gemeld. Ook daar is het, helaas, gewoonte om met halfvasten een wedstrijd in het dansen te honden, en een meisje, dat gaarne den prijs wilde winnen, danste meer dan een uur achtereen. Zij had overwonnen, maar viel daarna bewusteloos neer en moest naar huis gedragen worden, waar zij na acht dagen onder hevig lijden stierf. Een meisje te Lyon heeft eens een andere bestemming aan de vitriool gegeven. W erd zij tot dusver bij de Eransche dames als wraak middel tegen ontrouwe minnaars gebezigd, dit meisje heeft haar nu eens als vergift ingenomen. Beeds lang had zij wegens huiselijke oneenighe- den het plan opgevat om zich van het leven te berooven, en daar zij niets anders dan vitriool in haar bezit kon krijgen, nam zij hiervan eene aan zienlijke hoeveelheid in. De uitwerking bleef niet' uit. Krimpende van pijn vonden hare ouders haar op den grond liggen. Zij werd naar het gasthuis vervoerd, waar zij na een vreeselijk lij den, dat nog acht uren duurde, overleed. Haar maag en ingewanden waren geheel door de ge vaarlijke vloeistof verbrand. Een Oostenrijksch fabrikant van spoor- wegmaterieel heeft een toestel bedacht, waardoor het bezwaar, om gedurende den avond en des nachts met gekleurd licht verschillende seinen te geven, vervalt. Het door hem geconstrueerd sig naal kan verschillende vormen aannemen en wordt des nachts alleen maar met gewoon wit licht ver licht. Aan de verschillende vormen (evenals bij den semaphore-dienst) kent men verschillende be- teekenissen toe, zoodat, wanneer van dezen toe stel gebruik wordt gemaakt, het er niet op aan komt of de machinisten al of niet kleurenblind zijn. Het Chineesche Kijk zal ook eens gaan genieten van de voordeelen van den voor uitgang. Zooals men zich wel herinneren zal waren er voor eenigen tijd eenige kilometers spoorweg aangelegd, die echter weer door de bevolking ver nield werden; doch nu heeft de keizer van Chi na aan eeu maatschappij het recht gegeven om een begin te maken met den aanleg van een telegraphisch net in het middengedeelte van het groote Bijk. Het zal nu echter nog te bezien staan of de bewoners van het Hemelsche Bijk meer eerbied hebben voor de telegraafpalen dan voor de rails van de spoorwegen, welke zoo spoe dig door hen vernietigd werden. Twee leden der Ned. Herv. Gemeente te Spaarndarn, die weigerden hun kerkelijken omslag te voldoen, zijn door den kantonrechter te Haar lem veroordeeld tot betaling en in de kosten. Twee meisjes uit Nieuwehorne ston den voor den kantonrechter te Heerenveen terecht, wegens nachtelijk rumoer op de straat. De nachtwacht had haar namelijk aangeklaagd omdat zij luide gezongen hadden; doch zij ont kenden dit zoo stellig, dat de kantonrechter ver plicht was een getuigenverhoor te gelasten. De meisjes brachten toen haar vrijers mede, en dezen verklaarden onder eede, dat er niet gezongen of geschreeuwd was. Intusschen legden de door den nachtwacht aangevoerde getuigen zulke bezwa- I rende verklaringen af, dat de kantonrechter bijna niet meer twijfelen kon aan de schuld der meis jes en bijgevolg aan den meineed barer vrijers, welke laatsten daarom voorloopig in hechtenis werden gehouden. Een sprekend staaltje dus van de groote gevolgen, die kleine oorzaken hebben kunnen, daar de beide meisjes bij eene eerlijk® bekentenis hoogstens tot een boete van drie gul- den veroordeeld zouden zijn. Op den faubourg Saint-Germain te Parijs heeft zich een „tailleur" voor honden ge- vestigd. Op een prachtig bord boven de deur zijner woning staat met gulden letters: Pierre Antoine, kleermaker voor honden uit de eerst® standen." Zoo iemand, dan mag de heer Antoine wel een specialiteit genoemd worden. Tusschen 3 en 7 Mei zal te N e W York een monsterconcert worden gegeven, onder leiding van dr. Damro3ch, waarbij het orkest ui' 250 personen, het mannenkoor uit 1200 zangers, het vrouwenkoor uit 1200 zangeressen, het kna penkoor uit 250 jongens zat bestaan. De best® artisten, die zich in de Unie bevinden, zij" geëngageerd. Iets nieuws! Voor de a. s. opvoe ring van le Prophete heeft de Directie der Opera te 's Hage iets buitengewoons voorbereid, nl. een stoomzon. D. w. z. zij heeft zich een stoommachine verschaft ten einde een krachtige electrische ma chine in werking te kunnen brengen, waarmede een verrassend effect van een opgaande zon za' worden te weeg gebracht Het zonderlingste dorpje op de geheel® aarde is wel de Duitsche gemeente Turkismiihlei meer dan tien huizen bevat het dorpje niet eU toch heerscht er geen woningnood, want er staa' nog een huis leeg. Toch heeft het dorp een burgemeester en dus ook een raadhuis (NB. di' laatste is onder het tiental huizen begrepen); ver der vindt men er een 1 station, 1 postkantoor, 1 paardenposterij, 1 hotel, 4 logementhouders, 1 meelhandel, 1 bakker, 3 kolenhandelaars, 1 hout handelaar, 1 winkel in kramerijen, 2 ijzerwinkel®' 1 bierdepot, 1 agentuurzaak, 1 slachterij, IsleepeflJ' 1 schoenmakerij, 1 sraidswerkplaats, 1 kleermaker, 1 kapper, 1 kegelclub en tot volmaking van be' geheel een politiedienaar. En dat alles in ee® dorp van 10 huizen nergens zou men een kleiner nest kunnen aanwijzen en toch zou men moeielir een plaats kunnen vinden waar men zoo van alle® bijeen vindt. De post van beheerder van het g0 den en zilveren tafelgereedschap van Koning'1! Victoria op Windsor Castle is door den do°' van den heer Goring vacant. Dat dit een p°9 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2