BINNENLAND Duitschland. Frankrijk. Griekenland. Zwitserland. Amerika. een inlijving van Nederland door Duitsch- land. Dit gerucht is vermoedelijk ontstaan door den Romeinschen correspondent der Standarddie een bericht van gelijke strek king van Duitschland uit laat bevestigen. Prof. Virchow, de Fortschritts-man, blijft de drankwet ondermijnen door allerlei sta tistische gegevens. Een niet zeer benijdens waardige taak, advocaat der drinkebroers te wezen. Volgens eeu telegram uit Tunis van 12 dezer, voorkomende in den Temps, heeft de Fransche regeeriug, in antwoord op het protest van den Bey tegen Frankrijks plan om de tuchtiging der Kroumirs zelf ter hand te nemen. De Tunesische regeering doen weten, dat het niet de minste ver andering denkt te brengen in de eenmaal genomene beschikkingen, en dat de Bey verantwoordelijk zal worden gesteld voor de gevolgen van een eventueel gewapenden tegenstand. Hierop is een weder-ant woord gevolgd, waarin het protest herhaald en de verzekering gegeven wordt, dat de Tune sische troepen de Franschen niet zullen aanvallen; maar zij kunnen de grensstam- men niet beletten zich te verdedigen tegen een aanval, waaruit verwikkelingen kunnen ontstaan. Griekenland heeft de voorstellen der mo gendheden aangenomen, op voorwaarde, dat dezen aan Griekenland het bezit van het grondgebied waarborgen, welks afstand wordt voorgesteld. Voorts beveelt Grieken land de onder Turksche heerschappij blij vende Grieksche bevolking aan de goede zorgen der mogendheden aan. Aan het denkbeeld van eenige ingezete nen te Zurich om bij de Kantonnale Re geering bezwaar te maken tegen het plan tot het houden van een internationaal so cialistisch congres aldaar ter stede is reeds gevolg gegeven. Er wordt een adres met vele handteekeniugen bij die Regeering in gediend. De New-Yorker Fenians verklaren niet te hebben besloten Gladstone te dooden, om dat zij het nut er niet van inzien. De Amst. Crt. merkt op, naar aanleiding van het denkbeeld, dat uit Winterswijk geopperd wordt, om in Juli a. s. den 300sten verjaardag der ver vallenverklaring van den Spaanschen Koning Filip3 II alom te gedenken, dat men van het goede ook soms te veel kan krijgen. Goed is het voorzeker, de roemrijke daden onzer vaderen te gedenken, en met erkentelijkheid terug te zien op den strijd, dien zij gestreden hebben voor de vrijheid en een onafhankelijk volksbestaan. Maar het wordt te veel, indien men iederen verjaardag van het een of ander merkwaardig feit uit dien strijd tot een nationalen feestdag wil maken. De viering van den Julidag, waarop onze vaderen den Spaanschen Koning hebben afgezworen, noemt de Amst. Crt. even onnoodig als ongewenscht. Door alle merkwaardige feiten in de geschiedenis van ons vaderland te vieren, ontnemen wij aan de merkwaardigste hun buitengewoon karakter en zal men de herdenking ook daarvan gaandeweg als gewone feestjes gaan beschouwen, waarbij de vaderlandsliefde in den regel veel minder wint, dan de verschillende kastdteins in den lande. Men gedenke daarom de schoone daden van het voor geslacht wat minder door openbare vertooning; men waardeere ze wat meer door stille navolging. Met onzen nationalen geest is 't immers nog niet zoo treurig gesteld, dat hij telkens en telkens weêr behoefte zou hebben aan luidruchtige opwek king door viering van der vaderen kloek bestaan. Amsterdam, 15 April. De Pius-Vereeniging, president de heer H. M. Werker, zal Dinsdag 26 April a. s. haar tienjarig bestaan feestelijk herdenken. Vlaardingen, 15 April. Het is thans zoo goed als zeker, dat het alhier thuis behoorende logger- schip Willem Barends, schipper W. Verbruggen. in de stormen, die in Maart geheerscht hebben, met man en muis is vergaan. Door deze ramp kwamen 12 fiksche zeelieden in de kracht des levens om, en zijn een aantal weduwen en weezen in rouw gedompeld. Middelburg, 15 April. Gisteren heeft de justitie zich naar Yerseke begeven en den ge meente-ontvanger P. J. S., die den 28 Maart jl. ontslagen werd, wegens een te kort in zijne kas gevangen genomen. Gulpen, 15 April. Alhier kwam gisteren na middag een knecht van den heer Vlieger op eene droevige wijze om het leven. Bezig graan te laden bij het spoorwegstation Wijlre, geraakte hij onder den in beweging zijnden wagen, die in de lengte over zijn lichaam heenging. De ongelukkige laat eene weduwe en vijf nog jeugdige kinderen achter. Zwolle, 15 April. Voor de weduwe Soppe en haar zes kinderen (de postconducteur Soppe werd in dienst door een trein gedood) is ruim f 6000 bij elkaar gebracht. 's Gravenhage, 15 April. H. K. H. Prinses Hendrik is door de mazelen aangetast. Zij bevond zich echter heden, na een rustigen nacht te heb ben doorgebracht, gelukkig zeer wel. GEMENGD NIEUWS. Te New-York is een Anti-Iligh-Rent- League, een bond tegen hooge huishuren opge richt. Wij kennen vele vaderlandsche gemeen ten, waar zulk een bond ook uitstekend zou kunnen werken. De Amerikaansche stoomboot Nebo uit Rio-Janeiro komende, heeft den 8sten April de bark Niger ontmoet, die reeds 77 dagenlang uit Liverpool ouderweg was naar Baltimore. De bemanning had zich gedurende verscheiden da gen met in olie doorweekte stukken leder en met olie moeten voeden. Toen deze begon op te raken, heeft men den hond van den kapitein geslacht. Allen waren den hongerdood nabij, toen de Nebo de schipbreukelingen ontmoette en hen van leef tocht voorzag. Ts Parijs is de proef genomenmeteen stembus, die in twee vakken verdeeld, in het eene de briefjes ontvangt en in het andere de hoekjes, die door een aangebracht snijmachinetje, var. de stembiljetten worden afgesneden. Daardoor verkrijgt men een middel van controle en een tweede middel bestaat hierin, dat het toestel het welk den stembrief doorsnijdt, tegelijk op een mechaniek bord het aantal opteekent, die reeds gestemd hebben. Viert men bij ons en in vele andere landen slechts de koperen, zilveren en gouden bruiloft, de Amerikanen hebben een reeks van huwelijksfeesten. Zij vieren na een jaar de sui keren, na twee jaren de papieren, na vijf jaren de houten, na tien jaren de ijzeren, na vijftien jaar de tinnen eu na 20 jaren de koperen brui loft Op een houten bruiloft krijgt het bruidspaar allerlei houten voorwerpen ten geschenke. Op een onlangs te San Francisco gevierde papieren brui loft droegen al de gasten fraai versierde papie ren mutsen, terwijl de geschenken uit platen, boeken, papieren tafelmatjes, lainpekappen, doozen en dergelijke bestonden. Op het rij ks telegraafkan toor te Am sterdam kreeg eergisteren-avond een telegrafist plotseling een aanval van waanzin. De ongeluk kige werd op advies van een geneeskundige naar het buitengasthuis vervoerd. In Thuringen lokthetadvies van prins von Bismarck, waarin hij verklaarde, dat de veld- arbeider meer houdt van brandewijn dan van bier, de heftigste tegenspraak uit. Van Schnaps wil de landbouwende bevolking voor het grootste gedeelte niets weten, terwijl zij naar bier dikwerl letterlijk snakt. Alleen de bergbevolking deelt de zienswijze van den Rijkskanselier; doch het drinken van sterke dranken op de bergen is zegt een Thuringsch blad slechts eeu zaak van gewoonte. De mededeeling van degroote bestel ling die bij de firma Van Hoogenstraten 8c Cie., te Leiden, gedaan is voor een diner van een Oostersch Vorst, vereischt, naar ons blijkt, een kieine toelichting, wil de zaak niet tot misvatting aanleiding geven. De firma Hoogenstraten drijft eene fabriek van verduurzaamde levensmiddelen op groote schaal, en bij haar zijn al de gerechten besteld, die noodig kunnen zijn voor eeu souper van 100 en bal van 500 personen, allen gasten van den Keizer van Solo (Soesoehoenan van Soe- rakarta) in Juli a. s. Het is dus niet een maal tijd, die hier te lande geheel gereed gemaakt wordt. De bekende aardrijkskundige kennis der Franschen heeft een hunner bewogen zich aan te bieden om met het «diner,, meê te gaan, teneinde de plek te zien waar de zoon van Napo leon III gesneuveld isHij zoekt Solo in het land der Zoeloes. Het hydromotorschip, waarvoor dr. Fleischer uit Howaldt patent heeft genomen, heeft dezer dagen, in tegenwoordigheid van den admiraal B. D. von Werner, een proeftocht in zee gedaan. Zooals uit Kiel wordt geschreven, zou die tocht hoogst bevredigende uitkomsten hebben opgeleverd. Ofschoon de snelheid 9 was in plaats van de verwachte 11 knoopen en het kolen verbruik, in vergelijking met compound-machines, hooger, worden deze nadeelen overtrotfen door de bizon- dere voordeelen van geringer aanlegkapitaal, de mindere onderhoudskosten en de mindere slijtage bij Fleischer's machinerie. In het wezen der zaak is de hydromotor de aanwending van de oude Savary'sche stoommachines, en wel toegepast op de beweging van schepen door de reactie van het door het schip weggedrukte water. Als de inrichting verder de noodige verbeteringen zal hebben ondergaan, kan de stoomvaart daardoor vrij wat verandering ondervinden. Gelijk het gebruik dit tusschen ver loofden wil, zendt Aartshertog Rudolf eiken dag aan Prinses Stéfanie een ruiker witte bloemen. Maar Keizerin Elisabeth heeft haar zoon een denk beeld ingegeven, dat aan dit dagelijksch geschenk elke alledaagschheid ontneemt. Nu eens wordt de ruiker van witte rozen, in den vorm van een koffertje aangebodenhet deksel van witte vio >1- tjes, de zijden van rozen, en de voering van witte madeliefjes, op welke bloempjes zich bevinden een paar prachtige oorhangers, twee peervormige paarlen; dan weder bestaat het geschenk uit een waaier van kant gemonteerd op ivoor en versierd met een 8 gevormd door witte primula veris. Donderdag bestond het cadeau uit een kistje waarvan de wanden uit Coromandel hout ver vaardigd waren, verborgen onder takken van witte seringen, en waarvan het binnenste met wit satijn gevoerd was, dat versierd was met lelietjes van dalen; dit kistje bevatte prachtige cachemiren doek jes, de schoonste kanten van Chanlilly en heerlijke Spaansche blondes. Eeu schoon rijpaard is voor de prinses aangekocht; het zal haar aangeboden worden met teugels versierd met witte bloemen. Aartshertog Rudolf bepaalt er zich niet toe, een zeker aantal ruikers, meer of minder schoon, te bestellen; hij moet er ook aan denken eiken dag zijn zending aan de blonde Prinses tevariëeren. Janmaat, zegthet Rott. Nblad, zalweldra van kostuum veranderen; de blauwe kraag, die zijn hals versiert, raakt uit de mode en wordt afgeschaft. Niet onwaarschijnlijk zal dan ook de uitdrukking een stuk in z'n kraag, hare kracht verliezen en allengs verdwijnen. Was daarvan het gevolg, dat ook de toestand die er door wordt aangeduid «uit de mode" geraakte, dan zou zeker niemand aanleiding vinden om wrevelig te zijn over het verschijnsel, dat zelfs de matroos ge hoorzamen moet aan de luimen der grillige mode, maar andersde blauwe kraag stond goed om den gebruinden hals van den kloeken zeeman. In een particulier schrijven uitludië wordt medegedeeld, dat de luit. H. M. Sloot, die in December 1880 te Banjermassin door een in- landsck bediende zwaar werd gewond, na een lijden van twee maanden op den 18den Februari II. aan de gevolgen dier wonden is overleden. Vóór eenigen tijd deed in verschil lende bladen een bericht de ronde als zou de bekende kapitein Boyton bij den oorlog tusschen Peru en Chili omgekomen zijn. Thans wordt ver zekerd, dal hij in blakenden welstand verkeert, maar bij de Chilenen krijgsgevangen is, na in Peruaanschen dienst als «torpedist" «wonderen" verricht te hebben. Wie briefwisseling houdt met vrien den of verwanten in Rusland, mag tegenwoordig wel op zijn woorden passen en alle politieke toespelingen vermijden, want alle brieven uit het buitenland worden aan de Russische grenzen ge opend en een of ander on' lacht woord zouden persoon aan wien de bri f gericht was, groote onaangenaamheden kunnen berokkenen. Ook de brieven naar het buitenland worden aan de gren zen opengemaakt en gelezen. Men heeft indert ij d hoog opgege ven van de merkwaardige bedrevenheid van het won derkind Moritz Frankl, den kleinen rekenaar en naar het scheen was daartoe alle reden. Thans echter heeft zekere Dr. Uilenburger te Leipzig mededeelingen gedaan, waardoor de glans van het wonderkind geheel verdoofd wordt. Dr. Uilen burger heeft, naar zijn zeggen, den sleutel van het geheim gevonden. Hij ging met den impres- sario van den kleinen rekenkunstenaar een wed denschap aan, dat hij iederen schranderen jongen binnen een uur zoo ver zou brengen, dat hij uit het hoofd den kubiekwortel uit getallen van zeven cijfers trekken kon. De impressano wedde f 100,000 dat dit onmogelijk was. Maar het tegendeel oleek waar te zijn. Dr. Uilenburger zocht een knaap uit, sloot zich met hem in een kamer op, ver klaarde hem zijn stelsel, en vóór liet uur ver streken was streefde het kunstmatig gevormde wonderkind het andere op zijde, en wel met zoo goed gevolg, dat de impressario zijn verba zing en ergernis niet verbergen kon. Hij betaalde echter de f 100,000 niet, omdat de nieuwe re kenkunstenaar een enkel vraagstuk verkeerd had opgelost. In de vorige week werd te Londen eene tentoonstelling gehouden van alles wat tot woningen behoort of daarmede in verband staat. Tot de aldaar tentoongestelde nieuwigheden behoort onder anderen een klein werktuig, dat door ver warmde lucht in beweging wordt gebracht; het is gemaakt door de heeren Thomson, Sterne Co. te Glasgow, overeenkomstig het patent van den beroemden Captain Ericson te New-York. Eene groote ruimte werd ingenomen door haarden, geschikt voor het branden van anthraciet, dat te Londen meer en meer in gebruik komt, daar het, bij groote warmte en betrekkelijk lageren prijs dan gewone steenkolen, geen rook geeft, dus een van de oorzaken, die den mist in de hand werken, wegneemt. De haard die het meest vin dingrijk is ingericht, is de zoogenaamde Kyrie grate van de Coalbrookdale Iron Company. Voorts verdienden vooral opmerking de «huisver sieringen der toekomst," bestaande in bouwkun dige ornamenten in terra cotta-, verder groote inzendingen van meubelen, beantwoordende aan de tegenwoordige Londensche mode, die eischt, dat men zich zooveel mogelijk van artistieke en aesthetische voorwerpen omringe en daaronder ook veel wat Punch miniature furniture noemt. Men heeft te Beuthen, een stadje in Opper-Silezië, de inkomstenbelasting kunnen ver lagen, en wel ten gevolge van een toevallige omstandigheid. Er kwam onlangs een post open, waarvoor zeer veel sollicitanten waren, maar waarvoor zij alleen in aanmerking kwamen, die bewijzen konden een vermogen van 60,000 mark te bezitten. Het kwam daardoor uit, dat een aantal inwoners, die het vermogen rijk waren veel te weinig belasting betaalden. Zij werden nu gebracht in de klasse waar zij behoorden, en de te heffen pereenten konden verminderd worden. Volgens den Heer de Lesseps zal het Panamakanaal zeker in 1888 gereed komen en zal omstreeks honderd millioen dollars kosten. Meer dan tienduizend man, zelfs in den druksten tijd, zal men niet behoeven. Te Parijs heeft zich een zonderling geval voorgedaan. Onlangs overleed daar een ingenieur, Monnot genaamd, die als lid van de Société d'autopsie mutuelle, zijn lijk vermaakte aan het anthropologisch laboratorium en Dr. Con- dereau belastte met de uitvoering van die beschik king. In geval zijn zoon, die aan de school te St. Cyr studeerde, de bepaling niet in acht nam, vermaakte hij al zijne beschikbare gelden aan de stad Parijs. De moeder van den overledene en zijn zoon werden behoorlijk van deze beschik king in kennis gesteld. Maar toen Oondereau het lijk wilde laten halen, bleek het, dat zij het reeds hadden doen vervoeren naar Pontru, waar Monnot een suikerfabriek bezat, Condereau telegrafeerde onmiddellijk naar die plaats om de begrafenis geen voortgang te doen hebben. Hij en een tweede executeur zullen nu al het mogelijke in het werk stellen om het lijk terug te krijgen, of den jongen Monnot te dwingen, volgens het testament afstand te doen van een groot deel der erfenis. Op de spoorwegen in Duitschland is een maatregel ingevoerd, die ook in het belang van dat land bereizende Nederlanders kan ge acht worden. Hij strekt om aan reizigers, die naar een station van een anderen spoorweg wen- schen te reizen, maar vertrekken van een station, j hetwelk geen rechtstreeksch verkeer heeft met dat hunner bestemming, de zoo min mogelijk afgebroken voortzetting hunner reis te verzekeren. Daaitoe moet de reiziger aan den chef van het station van vertrek of aan dien van het station, waar men op den anderen spoorweg overgaat, nauw keurig opgeven waarheen, langs welken weg en ook nog in welke klassen hij reizen wil, hoevele biljetten hij verlangt, hoeveel stuks bagage hij bij zich heeft en het gewicht daarvan. De stations-chef deelt alsdan den reiziger mede, tot welk station hij vooreerst gaan kan en seint ambtshalve de noodige gegevens voor de verdere reis aan dat station. Op dit laatste wordt dan inmiddels zorg gedragen dat de reziger bij zijne aankomst aldaar alles gereed vindt om zonder verwijl zijne reis te vervolgen. Den reizigers met doorgaande treinen kan deze maatregel zeker zeer groot gerief aanbieden en veel tijd be sparen. De handelshuizen in het buitenland ontleenen de adressen van hem, wien zij stalen- boekjes toezenden aan het adresboek, zonder den inhoud behoorlijk te verstaan. De liedertafel Oefening Baart Kunst te Amsterdam ontving althans dergelijke prijslijst van het magazijn St. Jo seph, onder het volgende adres: «Madame Kunst, 41, Plantage Kerklaan, Amsterdam, Hollande." Ook in het Academisch ziekenhuis te Leiden heeft een transfusio van bloed plaats ge had. De heer Scltreinemaeher. med. cand.bood welwillend zijn bloed aan, en onder toezicht vanprof. Van Iterson had de transfusio plaats. De patient is evenwel overleden. Een winkelier in lampen te Amster dam zag een persoon in den wir.kel komen, die, zonder iets te zeggen, een koperen lamp van de toonbank nam en zich ijlings daarmede verwij derde. De winkelier liep hem na, weldra door een paar politie-agenten gevolgd, die den vreem den klant in hechtenis namen. Op de vraag waar om hij de lamp medegenomen had, zeide hij, soms over «rare dingen" te denken. De politie heeft hem thans in de gelegenheid gesteld d tête reposée zijne overpeinzingen voort te zetten. Als doorslaand getuig e nisvan hetge- zond klimaat van Heerlen in Limburg geeft de Limb. Cour. na een ingesteld onderzoek op, dat daar wonen 93 personen van 70 tot 80 jaren. 9 personen zijn 81 jaren oud; 10 zijn er 82, 7 zijn er van 83 jaren, 9 van 81, 1 van 85, 3 van 86, 3 van 87, 6 van 88, 1 van 90, 1 van 94 en 1 van 95 jaren. Met uitzondering van deze laatste, eeu vrouwtje, wier denkvermogens de beste niet meer zijn, zijn de overigen allen nog krachtige lieden, die zich nog flink bewegen kunnen. Hoe gevaarlijk het is met vuurwape nen te spelen indien men niet weet of zij geladen zijn, bleek dezer dagen weder te Neuss. Een jon geling had een revolver gekocht en wilde aan zijne zusters eens laten zien hoe men zulk een voorwerp moest behandelen. Hij haalde den haan over en schoot den revolver toen af, niet we tende dat deze geladen was. De kogel trof zijn zuster zoo ongelukkig, dat zij zonder een kreet te slaken op den grond viel en dood bleef liggen. De jongeling trekt zich dit geval zoo ernstig aan, dat men hem niet alleen durft laten, daar zijne ouders bevreesd zijn dat hij de hand aan zich- zelven zal slaan. Een Engelseh gepensioneerd zeeoffi- cier, voor wiens waarheidsliefde een respectabel Londensch blad instaat, heeft onlangs als doelwit gediend van zekeren Ira Payne, die in het Royal Aquadum te Londen proeven geeft van zijne groote bekwaamheid in het schieten. Hij verhaalt zijn wedervaren als volgt: Ik zeide: «wilt gij op mij schieten?" Hij antwoordde: «zeker". Ik stak een kleine sigarette in den mond en hij schoot er vier of vijf malen (ik weet niet juist hoeveel malen) op zonder haar te raken. Toen stak ik een sigaar in den mond en hij raakte haar dadelijk. Ik brak haar in tweeën, stak de helft in mijn mond en hij raakte wederom dadelijk terwijl de tabak tegen mijn neus opvloog. Ik hield mijn naamkaartje op, en hij raakte het dadelijk. Twee malen voelde ik den wind van den kogel op mijn lippen. Of het met de «vijf" bij dien waag hals bijster goed gesteld is, meenen wij op goe den grond te mogen betwijfelen. Yoor eenigen tijd kwam teMannheim eene bezending zeegras aan, die, gelijk vermoed werd, met behulp van tababsnat in „tabak" zou worden omgezet. Daar de wet zulke praktijken verbiedt, werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat het aldus verwerkte zeegras voor si garetten dienen moest! De bekende bankier Von Bieichroder te Berlijn ontving dezer dagen een brandbrief, waarin hem werd medegedeeld dat, indien hij niet onder een opgegeven cijfer-adres aan een der hulpkantoren binnen drie dagen 3000 mark deed bezorgen om daarmee iemand uit den nood te helpen zijn leven of dat van een zijner nabestaanden op het spel stond. De bankier zond den brief zonder 3000 mark in overleg met de politie en toen de „moordenaar" dien kwam afhalen, werd hij terstond ingerekend. Te Exaardeis op een kwartier afstand van het station het lijk gevonden van een zekere Dominica Bruggeman, winkelierster. Men dacht eerst aan een ongeluk, doch bij nader onderzoek bleek dat die vrouw vermoord was met een soort van mes of bijl. Het huis van het slachtoffer zij leefde alleen was gesloten; diefstal kan niet de drijfveer zijn dezer misdaad, daar niets vermist werd. Het parket doet onderzoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2