B1 i\ K VLA i) Oostenrij k-Hongarij e. Italië. Griekenland. Turkije. GEMENGD NIEUWS. Volgens berichten uit Weenen bedragen de inschrijvingen op de 50 millioen Oostenrijksche papierrente vijf-eu-twintig- maal het bedrag der leening. Berichten uit Philippeville melden dat de opstand»der grensstammen algemeen is en de strijdkrachten des vijands op 30,000 man geschat worden. De koning heeft eene bijeenkomst gehad met den heer Sella, om na te gaan of in de gegevene omstandigheden een Kabinet uit de rechterzijde mogelijk was; maar de koning heeft Sella nog geen mandaat ge geven. De vertegenwoordigers der mogendheden verklaren, in antwoord op Griekenland's jongste nota, dat zij die nota beschouwen als een formeel aannemen der voorstellen. Zij beloven hunne goede diensten voor Epirus. De ambassadeurs zijn gemachtigd om met de Porte te onderhandelen tot bespoediging van de overgave van het grondgebied, en van de benoeming der aanstaande inter nationale commissie. Maastricht, 19 April. Voor eenige dagen had hier een diefstal plaats in een magazijn van zijde, waarbij de daders door middel van het uitsnijden eener glasruit zich van het gestolene hadden meester gemaakt. Door de scherpzinnigheid eener Maastrichtsche dame, die te Luik aankoopen deed, is men daar op het spoor gekomen dat een ge deelte van het gestolene te Luik verkocht was. De heelers zijn alhier wonende vreemdelingen, uit Duitschland afkomstig. Eenmaal op het spoor zijnde, vond men bij die vreemdelingen de rest van het gestolene en vernam men tevens wie de daders van die diefstallen zijn. Wijlré, 19 April. Aan het station alhier is een werkman overreden. Hij laat een vrouw en vijf jonge kinderen na. Zwolle19 April. Sedert Zaterdag heeft men op het spoorweg-3tation alhier een veiligheidsmaatregel ingevoerd, die ieders aan dacht trekt. De locomotieven, die onder door de overkapping langs het station rijden, om op de draaischijf te wenden of om gerangeerd te worden, rijden thans, niet harder dan stapvoets en worden, bovendien vergezeld of voorafgegaan door een man voorzien van een helderklinkende schel, die deze aanhoudend in beweging brengt, zoodst de uit verschillende treinen komende passagiers nu be hoorlijk worden gewaarschuwd om zich voor die locomotieven in acht te nemen. Utrecht, 19 April. Door de ouders van den jongenheer Z. J. die wegens onwilligen manslag door de Arrondiss.-Kechtbank alhier tot 3 weken celstraf is veroordeeld, is aan Z. M. den Koning een request om gratie ingediend. Dalfsen, 19 April. Donderdag en Vrijdag-avond zijn op een half uur afstand van deze gemeente twee keuterplaatsjes afgebrand. De eerstbedoelde brand moet aan een ongeluk door het omvallen van een petroleumlamp worden toegeschreven, terwijl, wat den tweeden brand betreft, de politie zich met de zaak bezig houdt, daar men ver onderstelt dat die brand uit wraak gesticht is. Aan d e kust vanNorthumberlandkwamhet dezer dagen tot een botsing tusschen de Engelsche schroef booten Andalusian en James Harris, waar bij het laatste schip onmiddellijk zonk en veertien lieden der equipage in de golven omkwamen. Beide booten waren met ruw ijzer bevracht. Het geluk loopt de menschen weer op een drafje achterna als ze maar slim genoeg zijr, het te vatten. Biljetten en advertentiën voor de nieuwste gewaarborgde groote geldloterijen uit Ham burg, overstroomen land en stad, en komen de menschen wijs maken dat er millioenen te winnen zijn. Een ieder die nu een hekel aan zijn geld heett, raden we aan maar gauw een partij van de Hamburger loten te koopen, zij zijn perfekt goed voor pijp of sigaar aan te steken; maar hrj die zijn geld lief heeft geven we in over weging zich niet door de Hamburger geldwolven te laten verleiden. De heele, halve en kwart loten, welke voor f3.60 geannonceerd worden, dienen voor een klas; wil men nu de 7 klassen meespe len dan kost een heel lot 7 maal zooveel. Wij hebben personen gesproken die leergeld gegeven hadden, door „het geluk de hand te reiken," maar die handreiking aan dat geluk had hun zulk een pijn gedaan, dat zij zworen, maar te laat, zich nooit meer te laten pakken. //Trein No. uit zal vermoedelijk minuten te laat aankomen." Wie heeft zich al niet eens afgevraagd, waarvoor die borden op de stations toch eigenlijk dienen? Vermoedelijk omdat_ de invulling toch zoo goed als nooit plaats had, is nu bepaald, dat deze voortaan alleen zal moeten geschieden wanneer de vermoedelijk te late aankomst 15 minuten of meer bedraagt. Petrus Pon ton us, geboren te Brugge en hoogleeraar in het midden der 16e eeuw te Parijs keek wel eens te diep in 't glas. Als dat het geval was, schreef hij zeer openhartig op de deur der gehoorzaal: P. I'. p. p. p_ p. p. P. P. Petrus Pontanus Poeseos Professor Publicus Propter Pocula Praelegere Prohibetur. I). i.Petrus Pontanus, hoogleeraar in de welsprekendheid, wordt verhinderd om voorlezing te houden, wijl hij te diep in het glas keek. Is het niet waar, 't is zeker aardig gevonden. Een uitstekend rattenvergif is ge brande gips met een weinig meel vermengd. Dit vormt in hun lichaam door 't inwendig vocht een harde en onverteerbare massa waaraan ze moeten sterven. De executie der vijf ter doodveroor- deelde misdadigers, die aan den moord van kei zer Alexander schuldig of medeplichtig bevonden zijn, heeft Vrijdag-ochtend omstreeks 9 uur op het Semenoff-plein plaats gehad. Duizenden per sonen stonden in de aangrenzende straten op eengepakt om getuigen van dit vreeselijk schouw spel te zijn, hoewel door niet minder dan om streeks 10,000 man troepen het geheele plein was afgezet. De telegrammen in de Engelsche bladen, welke met akelige nauwkeurigheid van de te rechtstelling melding maken, zwijgen nagenoeg geheel over de afschuwelijke bizonderheid, dat tweemalen de strop brak waaraan Michailoff ge hangen zou worden. Trouwens de mededeeling van het feit alleen is reeds voldoende om het bloed in de aderen te doen stilstaan. En met akelige kalmte hervatten de beul en zijne helpers hun vreeselijk ambt, en waren een honderdtal ambte naren en vertegenwoordigers der pers van nabij ooggetuigen van dit afgrijselijk schouwspel. Het verzoek om gratie, door Rissakoff en Mi chailoff ingediend, was kortweg van de hand ge wezen, omdat de moord des keizers een te schan delijk misdrijf was om het verzoek in overweging te kunnen nemen. Alleen voor de vrouw, ILesse Helfmann, is de voltrekking der doodstraf uitge steld, of veranderd. Hoezeer ook wij tot de voorstanders van de doodstraf behooren, eischt, dunkt ons, de menschelijkheid dat de straf voor die vrouw veranderd worde. Zelfs van eene Rus- sische justitie kunnen wij bijna niet gelooven dat zij die vrouw een doodvonnis zou geven, dat eerst over vijf maanden zal worden uitgevoerd. Een uitstel zou misschien aan twee menschen, waarvan een onschuldig, het leven kosten. Op twee karren, met gebonden handen, met den rug naar de paarden gekeerd gezeten, werden de misda digers naar het executie-plein gereden, omstuwd door infantene en kozakken, terwijl tamboers en pijpers voortdurend zulk een geraas maakten, dat hun het spreken tot het publiek en zelfs bijna met elkaar on mogelijk werd gemaakt. Het schavot was van ruw, zwart geverfd hout opgetrokken en bestond slechts uit een vierkante verhooging, waarboven 3 palen uitstaken, onderling door een dwarsbalk \erbon- den, waaraan vijf ringen, waardoor de strop ge trokken werd. Voor het schaiot was een lagere vierkante houten platform, waarop de autoriteiten en de vertegenwoordigers der pers stonden. Een oogenhlik zwegen de trommen, om den griffier gelegenheid te geven het slot van het arrest voor te lezen, waarop vjjf priesters, in kerkelijk gewaad, het schavot beklommen en pa het spreken van weinige woorden den misdadigers het kruis voor hielden dat door hen allen werd gekust. Ónder het slaan (Ier trommen en het preseuteeren van het geweer door de troepen, omarmden de ver oordeelden elkaar voor de laatste praal, waarop de beul en zijne helpers hun allen tegelijk een linnen zak over het hoofd wierpen. Daarna wer den zij op sen grove, houten stoel geplaatst, die, zoodra de strop be.vegtigd was, onder hunne voe ten werd weggetrokken. In 25 niinuten tijds was het vreeselijk vonnis voltrokken, en 2.9 njinpfen later, nadat door pen geneesheer de dood gecon stateerd was, werden de lijken afgenomen, onder sterk escorte naar de begraafplaats gebrapht en het schavot onmiddellijk afgebroken. Alleen His— sakoll' gaf blijken van vreeseiijke engst en dreigde een paar malen ineen te zakken, maar de vier overige veroordeelden legden tot het laatste oogen hlik de grootste geestkracht en zelfbeheerscliing aan den dag. Vooral de houding van Sophie Pe- roffskaja, wier wangen zelfs nog door een natuurlijk rood gekleurd waren was buitengewoon cordaat. In een der Hongaars.che bladen wordt een onderwijzer is gevraagd aan een lagere school. Het salaris f 262, f 50 voor gemis van vrije woning, 50 kilogr, zout en 11 hectol, graan. In hetzelfde blad wordt de yraag gedaan: „Wat moet de arme man met zooveel zout beginnen, wanneer hem niet zooveel overblijft om soep te koken?" De Nederlandscke scherpschutters worden bij een schrijven dd. Munchen 30 Maart 1881, door het centraal comité voor den zevenden Duitschen schietwedstrijd, in de Hollandscke taal, tot deelneming uitgenoodigd. De dagbladen meldden in de vorige week dat de heer s' Jacob Dinsdag zijn intocht te Batavia gedaan heeft. Iemand, die dat bericht las, riep nog onder den indruk var. het heer lijke weer, dat wij gehad hebben uit: „Dan heeft hij prachtig weer getroffen!" Herodotus, de oudste der Grieksche geschiedschrijvers, vermeldt een zonderling ge bruik, waardoor de oude Babyloniërs niet alleen schoone, maar ook leelijke meisjes aan den man brachten. Zij hielden elk jaar een formeeje meis jesveiling. Eerst werden de schoonste der huw bare dochters van Oud-Babylonië geveild en aan den meestbiedende verkocht; dan kwamen de twee de soort schoonheden aan de beurt, en zoo ging het voort. Wanneer al de met lichamelijke schoon heid bedeelde jonge dames verkocht waren, werd het geld, dat de veiling der schoouen had opge bracht, ouder hare minder door de natuur be gunstigde zusters uitgedeeld, naarmate van hare leelijkheid, en daarna werden ook zij in veiling gebracht. Wie dus met de schoonste Babylonische meisjes wilde trouwen, moest de hoogste sommen betalen; maar wie zich met de leelijkste verge noegde, kreeg met haar tegelijk het meeste geld. P h il ip Ei tzgib bo n had den naam van juister en uitgebreider kennis der Iersche taal te bezitten dan iemand anders, en de laatste jaren van zijn leven besteedde hij ijverig aan het sa menstellen van een Iersch-Engelsch woordenboek, van vier honderd kwarto bladzijden, dat hij vol tooide, met uitzondering van de letter S, die bij totaal vergeten scheen te hebben. Als zeker Amerikaanschuit gevereen groot debiet voor zijn weekblad verlangt, zendt hij aan een correspondent, door tusschenkomst van een kantoor, waar eene vrouw aar. 't hoofd staat, een briefkaart, waarop geschreven is: „Zend mij een volledig verslag van dat schandaal." Dan verkoopt hij honderden exemplaren. Wij vinden, datdeChineezenzichzon- derling kleeden, en de Chineezen zeggen hetzelfde van ons. Elk volk maakt zijn eigene gebruiken tot den maatstaf zijner vergelijking. Een Engelsch- man, die door China reisde, heeft dikwijls ge lachen om de aanmerkingen, die het volk op zijne kleeding en zijn voorkomen maakte. Bij zijne aan komst in een logement, verzamelde men zich om hem heen, en hoorde hij aanmerkingen als: „Wat een rare vent! Hij heeft geen staart en liij scheert zijn hoofd niet." „En zie eens hoe nauw zijne kleêren zijn! Daar is niets sierlijks aan," „Ja, en zie zijn hoed eens! Wat een raar ding! Wat heeft hij ieelijke oogen! Mtar zijne laarzen zijn mooi; vindt ge niet?,, „O j i; en ik heb gehoord dat zij nooit verslijten en dat er geen water kan doordringeu." Als de al te nieuwsgierigen uit de entreekamer verdreven waren, gingen zij voor het venster staan. Wie vooraan stonden, maakten met hunne vingers kijkgaten in het papier glazen heeft men daar niet en keken uren lang naar den „barbaar." Het ontbrak niet aan aanmerkin gen op zijn barbaarsche manier van met eene vork met tanden te eten, waardoor hij zijne oogen en zijn mond in gevaar bracht, en over de zonder linge vermenging van koud drinken en warme spijs, en dat hij twee ot drie soorten van eten tegelijk op zijn bord had. Maar het zonderlingst van alles vonden zij, dat hij zijn vaderland had verlaten om in hun land rond te zwerven. De directeur var. zekere fabriek in Westfalen die meer dan hem lief was bezoek van handelsreizigers kreeg, is op eer. aardigen inval gekomen om zich op de eenvoudigste wijze van die bezoekers te ontslaan. Ieder onbekende, die den directeur wil spreken, moet zich eerst bij den portier aanmelden; deze brengt hem in een kamertje en verboekt hem plaats te nemen. Dan drukt de portier op een knop, en door middel van een rolwagen, want dat is het kamertje eigen lijk, rijdt de onbekende het kantoor van den direc teur in. De rolwagen is rondom met traliën, zoo dat de bezoeker er niet kan uitstappen maar van zijne plaats daarin met den ffvepteur moet spre ken. Blijkt het nu dat de onbekende een han delsreiziger is, dan haalt de directeur eenvoudig de schouders op, zegt dat hem spijt niets noodig te hebben, drukt ook op een knop, en nog eer de reiziger zijn .compliment heeft kunnen maken zit hij weer in de portierakamer. In Ierland zijn v erscffeiffene soorten van zeewier, die gekookt en als voedsel gebruikt worden. De voornaamste daarvan zijn bekend als Iersch mos of Carragheen, Chondrus Crispns en Gigartina mamilosa. Er is ook nog eene andere soort, Rhodymeniapalmata, die in het Noorden van JerJaud veel gegeten wordt, onder den naam van dulse of diiiisk. I)it wier wordt in de zon gedroogd en rauw genuttigd. Twee andere soorten, Porphyra Vulgaris, en P. Lacinata worden, na eenige uren tot eene papperige massa gekookt te zijn, in Belfast en elders verkocht onder den naam van sloke of slonk'. Het Sloke v/ordt als eene groente gebruikt en vindt vele liefhebbers. De bekende Amsterdamsche schoen poetster Kees" heeft zich dezer dagen aan niets meer of minder spkuidig gemakt dan aan het schrijven van een brief, houdende bedreiging van moord tegen een predikant. De man is derhalve aan de justitie overgeleverd, voordat hij de ge legenheid had, bij afwisseling epns cje plaat te pqejtset), Het eilandporsi.eaïoujÊon4eJ't>ezwaar aan een millioen inwoners het noodige fevens- onderhoud kunnen verschaffen, en echter bedraagt de bevolking niet meer dan 255,000 zielen. Men schrijft deze geringe bevolking voor een deel toe aan de Vendetta (bloedwraak), want volgens sta tistische opgayeij moeten er in 30 jaren tijds reeds 4319 moorden 'nebben plaats gehad, al^oo gemiddeld om den anderen dag één." Dit is alzoo weinig uitlokkend. Als een voorbeeld hoe gevaarlijk het kan zijn aan jonge kinderen allerlei voorwerpen in handen te geyen, deelt men ons mede, dat te Hanover een kind een horlogeTkefting heeft in geslikt. Ofschoon het kind tot dusver nog gezond is, peinst men natuurlijk toch over het geschiktste middel om die overtollige maagvulling te verwij deren, hetgeen niet zon4er gevaar kan geschieden. Er wordt vermist een 23 Maart j 1. in de brievenbus aan het postkantoor te Amsterdam gestoken wit papieren brieven-couvert, met be stemming naar Namansdorp en inhoudende een bankbiljet groot f 1000, gemerkt R No. 9951, en een bankbiljet groot f 200, gemerkt W. No. 1169 Men moet erkennen, dat degene, die f 1200 in een enveloppe sluit en dit eenvoudig in de bus werpt als ware 't een onbeteekenend briefje, de gunstige opinie van den minister Vissering om trent de eerlijkheid van zijn landgenooten schijnt te deelen, maar hij zal dan ook, evenmin als de ontwerper der rentebelasting, wegens zijn roeke- looskeiff beklaagd worden. Onlangs wedde een jongmensch, in een vroolijk gezelschap te Berlijn, voor de grap, dat hij wel 25 eieren achter elkander zou opeten. Hij won zyn weddenschap, maar viel een oogen- blik later bewusteloos neer en verkeert nu in le vensgevaar. Brieven van vorstelijke personen be vatten dikwijls menige treffende opmerking om trent de kunst om goed te regeeren. Zoo wordt thans, nü er telkens gesproken wordt van drei gende oorlogen, een brief aangehaald van Kala- kavua, der Sandwieh-eilanden, aan Koning Hum- bert van Italië gericht, waarin het beste middel wordt aangewezen om oorlogen tusschen tivee volken te voorkomen. De schrijver verzekert Ko ning Humbert van zijn vriendschap en toegene genheid, en voegt er bij, dat het verbreken der goede verstandhouding tusschen de Sandwich eilanden en Italië een onmogelijkheid is, we gens den verreu afstand die de beide landen scheidt. De trekking der nationale tentoon stelling te Brussel brengt veel teleurstellingen te weeg. Een Parijzenaar zag dat hij met zijn num mer een paard gewonnen had. Hij kwam van Parijs om het te verkoopen en met de goud stukken in den zak terug te feeeren. Toen hij zich aanbood, gaf men hem een paard vankar- ton Shakespeares werken zijn nu alle door den koning van Portugal vertaald, en kenners beschouwen de vertaling als zeer welgeslaagd» Z. M. heeft van een boekhandelaar te Lissabon 125,00 franks voor het recht van uitgave ont vangen. Eenige dagen geleden werd nameni een koopman te Berlijn bij de rechterlijke auto riteit vergunning aangevraagd om wegens ziekte zijn testament te zijnen huize te maken. De rechterlijke ambtenaren kwamen daarop bij hem, ten einde te constateeren of hij werkelijk de bedoelde koopman was. Na de hierop ontvangen verklaring van den huiseigenaar, dat de koop man reeds sinds lang de woning van hem in huur had gehad, werd de gevraagde vergunning verleend. Toen nu het testament bijna geheel in orde was, ontstond er eensklaps groot rumoer in het huis, en kwam er iemand de kamer binnen, met de boodschap dat hier bedrog werd gepleegd, want dat de bedoelde koopman reeds sind3 eenige uren was overleden. Inderdaal, in eene andere kamer vond men het lijk. Dientengevolge werd de gewaande koopman gearresteerd. Het bleek nu, dat hij een bloedverwant van den oyerjede- ne was en wist dat hij niet in het testament stond, waarom hij nu het bedrog had gepleegd, om zich uit de niet onaanzienlijke nalatenschap een aardig sommetje te verzekeren, Eindelijk zijn dan toch de hooge hakken, die zooveel op hun geweten hebben, maar waardoor onze dames zieb geduldig lieten martelen omdat de mode het wilde, bij deze machtige vorstin in ongenade gevallen en afgedankt. Men keert nu tot de oude modellen van hakken terug, waarbij men den voet goed neer kan zetten. De laarsjes van den laatsfen snnak hebben nu breede hakken, die niet on4er den voet naar votep buigen, maar vlak onder den hiel regelrecht alioopen, en niet hooger dan 2Vs centimeter zijn. De inschrijving van millioen voor het te bouwen Eden-theater te Parijs was in 48 uren volgeteekend. Het aantal inschrijvers bedroeg 45Q, zoodat ieder gemiddeld 11090 fr. nam." Een zeer sprekend teeken des tijds! Een koopman te Munster heeft een,e ljrma te Kempen wegens beleediging aangeklaagd. Hij had namelijk vgn deze ffrma eene briefkaart ontvangen met het onderschrift: wij noemen ems zonder achting enz. De kantonrechter te Kempen verooi deelde den beleediger tot 10 mark scha devergoeding en 10 mark boete. Koning Friedrich Wilhelm Ihield het meeiste vatT een kort, gevat en rondborstig ant woord. Eens ontmoette llij, tepaard zittende, een jongmensch, die er verstandig en eerlijk uit zag. „Wie zijt gij?" vroeg de Koning op zijn aafigehoraeii korten bmscben tqon. Een eandidaat in de medicijnen, majesteit, was het antwoord! Uit welke plaats? Uit Berlijn majesteit! Zoo, die deugen niet veel, de Berlijuers. Dat is zoo, majesteit; althans voor 't meerendeel. Ik ken echter twee ujfzonderjngen. Wie dan vroeg de Koin'ng nieuwsgierig. - Utve Majesteit en ik. Do Koning lackttê; een paar maanden later promoveerde de eandidaat en outving een pjaats aan een der Rijks-instellingen, zoodat hij voor zijn leven geborgen was. In de „tfainenlose Blqtter" wer4 onlangs medegedeeld, dat men in een Iersch Musenm den echten beker van den koning van Thule laat zien, „Waarschijnlijk," zegt de redactie, „heelt men dit kleinood door den duiker van Schiller van den bodem der zee te voorschijn laten halen." In de meest aristocratische kringen te Parijs is het tegenwoordig de mode, dat' bij een huwelijk ajles eenvoudig toegaat; aüe ver toon maken en praal wordt aan eene mindere klasse overgelaten. In plaats van kostbare geschenken, krijgt de bruid van hare familie en vrienden slechts kleine souvenirs, terwijl het traditioneele bruilofts maal door een alledaagsph dejeuner vervangen wordt. Zal men ook deze goede Parijsche mode bij ons doen navolgen? Iets wat tot dusverre in Japan nog nooit heeft plaats gehad is met den dood van den Keizer van Rusland ingevoerd. Het Hof van Yeddo zal voor twintig dagen den rouw aanne^ men wegens het overlijden van genoemden Kei zer. Dit is voor de eerste maal dat het Japan- selie Hof den rouw aanneemt voor een vreemden Vorst. Het Hof schijnt nu ook geheel van zijne vroegere gewoonten te willen afwijken, want was de gewone kleur van rouw geel, nu zal het evenals de Europeanen zwart aannemen. Bekend is het, dat veel menschen, al vorens een geneesheer te raadplegen, liever eerst zich tot den apotheker wenden dat kost min der en eerst, als deze het opgeeft, eigenlijk gezegde genees kundige hulp inroepen. Zoo is het nu en zoo was het een eeuw geleden ook. Zekere apotheker, die op deze wijze een aardigen stuiver verdiende, werd deswege door het College van Doctoren ontboden, dat hem afvroeg krachtens welke acte hij zich vermat op hun gebied te treden? Daar hij zulk een acte niet toonen kou, werd hem scherpelijk verboden voortaan eenige praktijk uit te oefenen. Dat zag er gek uit! Maar onze apotheker had het rijmpje wel eens gehoord: Harderwijk is een soort van negotie: Men verkoopt er bokkings, blauwbessen en bullen van promotie. En het duurde niet lang of de man oefende stouter dan ooit weder een praktijk uit, zonder eenige

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2