B1 X K Ij A D Griekenland. Spanje. Zwitserland. GEMENGD NIEUWS. ning yan een onlangs uit Parijs uitgezetten nihilist in beslag beeft genomen en die O o aan bet Russisch gezantschap te Parijs waren overgelegd, talrijke inhechtenisne mingen in Rusland ten gevolge heeft gehad. De collectieve nota der Mogendheden, eer gisteren aan Koumoundouros overhandigd, houdt in hoofdtrekken het volgende in Met voldoening hebben de Mogendheden nota genomen van het antwoord der Griek- sche regeering, en onmiddellijk hebben zij haren ambassadeurs te Konstantiuopel in structies gezonden om zich met de Porte te verstaan over de ontruiming van het afgestane grondgebied, opdat Griekenland het zoo spoedig mogelijk zou kunnen be zetten. Er zijn werkstakingen uitgebroken onder de mijnwerkers in de steenkolenmij nen van Asturië. De werkstakers wierpen verscheidene personen (of steenkolen in de rivier. Zij vragen vermeerdering van loon. Volgens een correspondentie uit Bern aan la Suisse libéralezou de heer de Ham burger, Russisch gezant, van den Bonds raad niet alleen de verwijdering van het Zwitsersch grondgebied van alle nihilisten gevraagd hebben, maar in het bizonder van die Russen, welke het te Genève ver schijnend blad la Révolte redigeeren. Het gezantschap zou vooral prins Krapotkine uitgedreven willen zien, wegens zijn in vloedrijke positie in de Russische revolu tionaire partij. Onder dagteekening van 20 April heeft de Mi nister van Financiën aan den Voorzitter der Tweede Kamer de volgende mededeeling gedaan: „Ik heb de eer UHoogEdel Gestrenge kennis te geven, dat het bij de Tweede Kamer derSta- ten-Generaal aanhangig ontwerp van wet tot heffing eener rentebelasting, krachtens 's Konings machtiging, wordt ingetrokken". Utrecht, 22 April. Z. M. heeft kwijtschel ding verleend aan den jongeheer v .Z. te Utrecht, die tot 3 weken celstraf was veroordeeld wegens onwilügen manslag. Rotterdam, 22 April. Het eeigisteren in het Mallegat gevisclite lijk is bij onderzoek herkend als te zijn dat van F. Van der Grafft, gewezen sigarenmaker te Dordrecht. Hij was een oppas send man en schijnt om eene geringe financiëele moeielijkheid, welke eerst later aan liet licht is gekomen, zich zeiven het leven te hebben beno men. Sedert oudejaarsavond werd hij vermist. Heemstede, 22 April. Gisteren-avond had alhier de eerste uitvoering plaats van de dames- zagvereeniging Excelsior onder directie van den heer N. II. Andriessen uit Haarlem. In aanmer king nemende dat deze vereeniging nog slechts zeer korten tijd bestaat, mag men deze uitvoering ais uitmuntend geslaagd beschouwen. De flinke krachten die Excelsior bezit en de uitstekende leiding waarin die vereeniging zich mag verheu gen, waarborgen veel goeds voor hare toekomst. Aardenburg, 22 April. Gisteren-morgen vond men een mau van omstreeks 60 jaren dood lig gen langs den Middelburgsehen dijk, in dc on middellijke nabijheid der Belgische grenzen. Naast hem stond een mandje met eenige aardappelen, en lag eene spade. Bij onderzoek bleek het een arbeider uit Middelburg in Vlaanderen te zijn. Teekenen van een geweldadigen dood zijn aan het lijk niet te bespeuren; de justitie doet niette min onderzoek. 's G-ravenhage, 22 April. Op een bovenhuis in de Koningstraat had gisteren-avond een vrouw de onvoorzichtigheid petroleum in een kooktoe- stel te gieten alvorens zij de pitten had uitge draaid. Een ontploffing was daarvan het gevolg, waardoor zij hevige brandwonden in het aange zicht en aan de handen bekwam. 's Hertogenbosch, 22 April. Zondag-namid dag zijn alhier gevangen genomen twee knechts van den heer Kies, brander alhier, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. ten huize van hun patroon een bedrag van ongeveer 1 400 hadden ontvreemd. Het geld is op hunne aanwijzing teruggevonden op den vestingwal, waar ze het onder den grond bedolven hadden. Drogeham, 22 April. Alhier viel een boom bij het omkappen op eene boerenwoning, waar door deze bijna in een puinhoop werd herscha pen terwijl gedeeltelijk de huismeubels en vele gereedschappen werden vernield. De bewoner der boerderij, die in huis was, werd als door een wonder gespaard. Amersfoort, 22 April. Een bewoner der Hel lestraat alhier heeft zich met Paschen doodge- dronken aan jenever. Wie zich op een gewonen werkdag des ochtends in Den Haag op straat bevindt, zoo lezen wij in eene Haagsche correspondentie aan aan de Arnh. Ct., ontmoet een stroom van heeren op weg naar hunne bureaux. Tegen negen uur de tweede klerken, 9.15 de eerste klerken, 9.30 de adjunct-commiezen, 9.45 de commiezen, 10 uur a 10Vs de hoofdcommiezen en referendarissen, II uur de secretarissen-generaalen een kwartiertje later de ministers; zoo kan men met een goed loopend horloge precies weten welke rang de u tegemoetkomende ambtenaar in de hiërarchie be kleedt. Alleen wanneer de heer Kappeyne weder eens minister mocht worden, zal men zich niet geheel op de bovenstaande tijdsbepaling kunnen verlaten; voor deze Excellentie begon de admi nistratieve dag zelfs wanneer zijne audiëntie tegen 12 uur aangekondigd was, niet vóór half een, en waar de zon zoo laat opging, regelden natuurlijk alle mindere hemellichamen daarna hunnen loop. Hoe noodzakelijk 't is, door doeltref fende maatregelen ook den drankverkoop in Raad huizen tegen te gaan of het vestigen van Raadhuizen in drankwinkels kan blijken uit het feit, dat een herbergier te Murmerwoude (Friesland), die de eer genoot het Gemeentebestuur onder zijn dak te herbergen, f 3000 plus vrije woning aan den Raad heeft aangeboden als deze maar niet verhuist. Een aardige portie borreltjes moet het Gemeentebestuur aan den herbergier opbrengen, dat er zooveel op kan overschieten. In het vorige jaar heeft G ra af dA mi- go, op zijne landgoederen bij Messina, proeven genomen om in Europa theetuinen aanteleggen, en aldus de theeplant, die voor China schatten afwerpt, ook voor Europa productief te maken. De proef is uitstekend gelukt, en men zegt dat de thee in geen enkel opzicht voor de Chineesche thee behoeft onder te doen. Om de bladen te drogen en voor het gebruik gereed te maken, heeft de ondernemer een deskundige uit Ohiua laten overkomen, en aan't hoofd zijner plantage gesteld. In Portugal bestaat een wet, waarbij aan weduwen boven de 50 jaren verboden wordt weer in het huwelijk te treden, omdat „vrouwen op dien leeftijd gewoonlijk jonge onbemiddelde mannen huwen, die het vermogen, dat zij door zulk een huwelijk in handen krijgen, doorgaans verkwisten." De beruchte Louise Michel heeft eigenaardige denkbeelden omtrent de gebeurtenissen in Tunis. Zij liet zich dezer dagen in een rede voering ter loops daarover uit en verklaarde dat de troepenbeweging in Algerië, de credieten daarvoor door de Kamers toegestaan en het bloed der soldaten dat op Afrikaanschen bodem vloeien zal, alleen daaraan te wijten zijn, dat men een grooten voorraad oude uitrustingstukken, slobkousen en schoenen uit den tijd van het keizerrijk ontdekt heeft, die men zoo spoedig mogelijk moet gebruiken, als men zich niet genoodzaakt wil zien ze weg te gooien. Een Fr an sch blad, de Phare de la Loire, verhaalt het volgende ten bewijze hoe scherp het waamemings-vermogen van muizen is. Sinds langen tijd had men op het Tedactie-bureau van dit blad last var. muizen. Geregeld knabbelden deze diertjes 's nachts aan de ouwels die in de open doozen op de lessenaars stonden. Om dit in het vervolg te voorkomen werden de ouwels voortaan in blikken bussen gedaan, die men goed sloot, alvorens het kantoor verlaten werd. Nadat men dit eenige weken volgehouden had,vergat op ze keren avond de kantoorknecht de ouweldoozen het blad schijnt bizonder veel met ouwels te werken te sluiten- Toen men den volgenden morgen weer op het kantoor kwam, waren de doozen dan ook ledig en schenen de muizen zich voor eenigen tijd proviand te hebben verschaft. Wat echter de aandacht trok was, dat de diertjes de groen- gekleurde ouwels onaangeroerd hadden gelaten. Om dit verschijnsel te verklaren, liet men deze gekleurde ouwels onderzoeken. En wat bleek toen Dat deze ouwels met een arsenicum hou dende stof waren gekleurd en een vrij groote hoeveelheid vergif inhielden. Sedert heeft men aan dit blad, op het voorbeeld van de muizen, geen groene ouwels meer gebruikt. Dat deze dieren ook een fijnen smaak hebben, bewijst de ervaring die men opgedaan heeft bij een handelaar in boter te Deventer. In een pakhuis namelijk, waar natuurlijke en kunstboter bewaard wordt, laten de diertjes de nagemaakte boter altijd on aangeroerd, om zich aan de echte te vergasten. Te Chester is de toren van d eSt. Johns kerk gedeeltelijk ingestort. Er werd niemand bezeerd en ook het kerkgebouw zelf is niet be schadigd. De zijmuren van den toren zijn blijven staan, maar kunnen bij eenigszins sterken wind instorten en zouden, als zij op de kerk vielen, onberekenbare schade aanrichten men zal er toe overgaan ze af te breken, maar ook dat kan niet zonder gevaar geschieden. Een geheel eigenaardige, vrije ten toonstelling van schilderstukken zal te Parijs ge opend worden, waarop het publiek en geen jury uitspraak zal doen en een eere-medaille van goud en twee andere medailles aan de best gekeurde der ingezonden werken zal toewijzen. Elk bezoeker namelijk ontvangt bij het betalen van zijn entree een stembiljet, waarop hij de volg nummers van de acht schilderijen kan plaatsen, die volgens hem de voorkeur verdienen; na de sluiting wordt de stembus geopend en het stuk, dat de meeste stem uen op zich vereenigd heeft, wordt met de eere-medaille bekroond en zoo vervolgens. De groote magazijnen te Parijs zijnin den jongsten tijd niet gelukkig. Na den brand van de magazijnen „du Printcmps", en in het „Tapis Rouge", is nu Zondag brand ontstaan in de Magasiiu Réunis. Gelukkig werd deze spoedig gebluscht. De schade wordt nochtans op 15,000 franks begroot. Te Huil zou dezer dagen een predi kant twee jongelieden trouwen. Onder de huwe lijksrede viel de bruid in slaap. Dit ergerde den bruidegom in zoo hooge mate dat hij den leer- aar verzocht de toespraak te eindigen; middeler wijl verliet hij de kerk en liet de slapende bruid aan haar lot over. Tot dusver is hij niet terug gekeerd. De onderofficier, Pude genaamd, die onlangs den student Sicken doodschoot, sloeg, volgens de Würzburger Zeitung, dezer dagen een zijner onderhebbende manschappen zoodanig met een kruik op het hoofd dat de ongelukkige sol daat hersenschudding krepg en thans in levens gevaar verkeert, 'tls te hopen dat de militaire overheid thans dezen krijgsheld voorloopig on schadelijk maakt. Het klooster op den Sint Bernard in Zwitserland heeft van 1 October 18J9 tot 30 September 1880 ruim 18000 arme reizigers, ge- herbtrgd, gespijzigd en ondersteund, 't Gebeurde niet zelden dat aan 80 a 120 personeu te gelijkertijd nachtverblijf werd verleend. Men heeft bij San-F ran cis co een boom geveld, die, volgens de ringen van zijn hout, 4840 jaren oud moet zijn. De boom heeft zulk een verbazenden omvang, dat meer dan driehonderd personen geborgen kunnen worden op de plaats, waar hij eens stond. In 1504 werd de vermaarde abdij van Durkhum in de Paltz belegerd. Alvorens de paters het klooster verlieten, werd door een hunner de schat verborgen, bestaande uit een groot aantal vazen en andere gouden en zilveren voorwerpen, kostbare gesteenten, kerksieraden, dagteekenende van dc elfde eeuw, enz. Dezer dagen liet een Fransche maatschappij den grond, waarop eens de abdij gestaan had, omdelven en vond den schat, die volgens de bestaande wetten voor de eene helft toebehoort aan het Duitsche Gouver nement en voor de andere helft aan de maat schappij, welke de uitgravingen heeft bevolen. De nieuwste uitvinding is Weissers zelfregistreerend bierglas op welks bodem een toestel is aangebracht dat nauwkeurig aanwijst hoeveel malen het glas op een avond is gevuld, zoodat de kastelein niets op de lei behoeft te noteeren en de gast niets behoeft te onthouden. Deze uitvinding bezit tevens de eigenschap dat men onmiddellijk bij een luidruchtig bierdrinker kan zien hoe laat het is in zijn benevelden brein. Een practische Amerikaansche dame wil het toe stel zoo verbeteren, dat het direct in de keel der bierdrinkende mannen wordt aangebracht en dat het instrument alsdan op het voorhoofd der heeren noteert het aantal glazen bier, die zij op een avond verwerkt hebben. Woensdag-avond omstreeks 9 uur had, tenge volge eener tot dusver nog onbekende oorzaak, de lichtontvlambare inhoud der stoom-spiegel- en lijstenfabriek van den heer Cramwinckel te Amsterdam vuur gevat, dat met zooveel snelheid voortwoedde, dat weinig tijds later de vurige tongen reeds door al de vensters speelden der drie perceelen (No. 202, 203 en 204) waarin de fabriek gevestigd is. De brandweer, die op het eerste sein met haar krachtige bluschmiddelen aanrukte, had een zware taak te vervullen. Immers, ook aan de LooiersgrachtWaar de fabriek, achter het dichtbewoonde hoekhuis om, de kapok- bereiderij en diamantslijperij van den heer Krat- zenstein belendt, had het vernielend element reeds om zich heen gegrepen, alweer met zooveel snel heid dat het geheele blok er mee gemoeid scheen te zijn. De drie stoom- en vijf handspuiten wierpen echter met goed gevolg hare zware water stralen in den vuurpoel, en hoe hopeloos de toestand der beide fabrieken ook ware, de in allerijl gevluchte bewoners van het omvangrijke hoekhuis kregen gelukkig weldra de verzekering, dat hun have en dak, dank zij dien machtigen waterhoos, althans door het vuur gespaard zouden blijven. Geruimen tijd leverdehet tooneel intus- schen een angstwekkend schouwspel op. Aan de Baangracht st >nd al het houtwerk in laaien gloed, waartegen het donkere steenen geraamte van den voorgevel zich somber afleekende. Aau weerszijde hadden de spuiten, met haar phantastische omge ving van fakkels en gehelmde mannen, post ge vat. Het geheel weerspiegelde zich in het water, zoodat de golvende vuurzee schijnbaar nog een grooteren omvang had dan in werkelijkheid het geval was. Met hartelijke vreugdeteekenen werd dan ook de aankomst vau de drijvende stoomspuit Jan van der Heijden begro :t die aan de Looiersgracht werkzaam bleef. Omstreeks half twaalf was men den brand meester, en om twee uur rukten de laatste spuiten in met uitzondering der drijvende en hare wakkere bemanning. In 't geheel zijn vier perceelen, waarvan een aan de Looiersgracht No. 90, uitgebrand. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreurendoch een paar honderd man meerendeels hoofden van gezinnen, zijn eensklaps zonder werk. Der openbare weldadigheid wordt dus weer een dankbaar arbeidsveld aangebodeu. Het onheil was bijna nog de aanleiding gewor den van een tweede, waarbij vele menschenlevens op het spel stonden. Spoedig was de mare name lijk doorgedrongen tot den schouwburg des hee ren Van Lier, en, vermoedelijk onder den indruk der laatste schouwburgbranden in het buitenland, lieten de bezoekers zich door den schrik mee- sleepen. Een zenuwtoeval van een dame in het parterre vermeerderde de vrij algemeene verwar ring, die gelukkig, vóór het gedrang naar de uitgangen slachtoffers had gemaakt, ten einde liep. Van hoogerband uit de engelenbank na melijk werd men gerustgesteld, en eer een der bestuurders op het denkbeeld kwam om het scherm op te halen en de bezoekers te beduiden dat er niets aan de hand was, eischte men, ook alweer van boven, muziek. Het orkest nam dien wenk ter harte, en zoo eindigde deze op schudding met een deuntje. De inwoners der stad Rostoff, in het Russische gouvernement Jaroslaw, zijn onlangs verrast door de gerechtelijke aanhouding van eeu stadgenoot, dien zij reeds lang hadden doodge waand. Het was eeu rijke leverancier aan het leger, Poleschajeff genaamd. Zijne geschiedenis is zonderling genoeg om vermeld te worden, en te vens een eigenaardige bijdrage tot de kennis van Russische toestanden, bepaaldelijk bij de militaire administratie. Poleschajeff had de levering van de noodige kleedingslukken gedurende den laatsten Turkschen oorlog aangenomen en had zij'n geld van de Russische regeering ontvangen. De leve- rancie bleef intusschen achterwege en hij verkocht dezelfde met peisbont gevoerde overjassen nog eens aau de Turken. Poleschajeff ontving aldus dubbele betaling en voorzag 's lands vijanden van de noodige kleeding. Toen zijn misdrijf ontdekt werd, gelukte het hem met zijn schoonzoon uit Rostoff te vluchten. Sedert vernam men niets meer van hem, totdat het bericht kwam dat hij te St. Pe tersburg was gestorveu en dat zijn lijk te Rostoff moest begraven worden. De begrafenis geschiedde met groote deftigheid, en hoewel sommigen al aanstonds betwijfelden of de doodkist wel het lijk van Poleschajeff bevatte, geloofde men toch alge meen dat hij dood en begraven was. Tot ieders verbazing werd hij nu onlangs (den 14 Maart) te Rybinsk door (1e politie herkend en in verzekerde bewaring gebracht. Hij was juist op het punt om zich naar zijne vaderstad te begeven, waar hij zich met zijn schoonzoon onder een valschen naam opnieuw wilde vestigen. Daarvan zal nu wel niets komen, want Poleschajeff zal ditmaal zijne rechtmatige straf niet kunnen ontloopen. Te Berlijn is voor de eerste maal de woekerwet toegepast. In Juni 1880 leende eene vrouw bij een geldschieter eene som van 45 mark en gaf hem daarvoor een accept van 75 mark. De wissel verviel 19 September. Nadat 45 mark op het kapitaal afbetaald en ook voor het overige rente gekweten was, eischte de geldschieter terug betaling van het overige en werd dc vrouw daartoe gerechtelijk veroordeeld. Daar het geld niet aan wezig was, liet de crediteur den inboedel aanslaan. Na langdurig weigeren van uitstel bewilligde hij eindelijk in een termijn van drie weken, op voor waarde, dat de vrouw nog l'/s mark rente zou betalen. Deze som staat evenwel gelijk met bijna 80 pCt. rente; er werd dus gehandeld in strijd met de wet op den woeker. Het gerechtshof ver oordeelde den crediteur tot 4 weken gevangenis straf en 500 mark boete. Een zeer eenvoudige uurwijzer. In het laatst verschenen nummer van de Indische Mercuur, komt onder dit opschrift eene beschrij ving en afbeelding voor van een onder den naam van „Touristen Uhr" door de firma Götz <5' Söhne te Weenen in don handel gebracht zeer eenvoudig en doelmatig werktuigje. Het is eigen lijk een zonnewijzer en is bestemd om in den zak medegenomen te worden op grootere of kleinere tochten, ten einde ten minste wan neer de zon schijnt den tijd te kunnen waar nemen. De 1. M. zegt, het toestelletje beproefd te hebben en niet anders dan met lof er van te kunnen gewagen. Men kan er ten minste op tien minuten na den tijd juist mede bepalen. Dezer dagen is bij de Amsterdamsche Hoofdcommissie voor de noodlijdenden door den watersnood eene bijdrage ingekomen van 6000 mark, zijnde de opbrengst eener tc Weimar met dat doel gehouden tentoonstelling en verlo ting van schilderijen, teekeuingen, aquarellen, gravures enz. Eene som van 2000 a 3000 mark zal spoedig volgen. Behalve verscheidene der beste schilders en vele dilettanten hadden ook de beide dochters van den Groothertog van Saksen- Weimar proeven van haar eigen werk inge zonden. In het Kristallen Paleis te Marseille had dezer dagen eene onbeschrijflijke paniek plaats. Op het oogenblik, dat het tooneel met electrisch licht verlicht werd, riep iemand „Brand!" De toeschouwers vlogen op van hu» zitplaatsen en drongen naar de uitgangen, zoodat tal van vrou wen lomier den voet geraakten. De glazen werden stukgeslagen en de scherven verwondden eenige personen. Van de galerijen sprong men op straat, waarbij eeu soldaat het been brak. Vruchteloos schreeuwden (1e tooneelspelers en de bevelhebber der brandweer het publiek toe, dat er geen sprake was van brand. In een oogwenk was de zaal ont ruimd. Het fraaiste was, dat het rumoer ook in den tegenovergelegen „Gymnase"-Schouwhurg een dergelijk tooneel veroorzaakte, ondanks alle po gingen van den commissaris van politie om het verschrikt publiek te doen bedaren. De heer Theo do rus Schiffel, opper man, en mejuffrouw Maria Christina de Leeuw, hondenscheerster, beiden te 's Graveuhage, genoten eergisteren de eer, door den Kantonrechter wegens dronkenschap veroordeeld te worden, de eerste voor de 71e en de andere voor de 77e maal. Op de bekende prijs vraag van (1e Noord-Amerikaansche Vereeniging tot bescher ming van dieren, om plannen voor spoorwagens tot vervoer van vee, zijn niet minder dan 420 modellen en 200 plannen en schetsen ingezonden. Te Amsterdam werd onlangs een be- grafenisverecniging opgericht, welker doel is, op eenvoudiger en goeakooper wijze teraardebestel lingen te bezorgen. De vier of vijf „bidders" die men gewoonlijk voor den lijkwagen ziet mar- cheeren zullen nu vervangen worden door één man, en deze heeft een pluim op den hoed en een degen op zijde. Nu met dien pluim zou den we nog vrede kunnen hebben, maar, ons dunkt, op den weg naar de plaats waar alle strijd gestreden is, is een degen al een heel ongelukkig gekozen symbool. Te Berlijn overleed dezer dagen Max Maria Von Weber, oudste zoon van den groeten Carl Maria. Hij had veel naam als spoorweg-in genieur, en maakte zich ook in de letteren bekend door een eigenaardige soort van novellen, (lie uit sluitend het leven op den spoorweg tot, stof had den. Voorts gaf hij een levensbeschrijving van zijn beroemden vader en een bundel gedichten in het licht. De grootstehoender fokkerter wereld is waarschijnlijk een inwoner van New-Jersey, in de Vereenigde Staten van Amerika, namelijk de heer W. C. Baker. Zijne kunstmatige broeierij levert hem per jaar 250,000 hoenders. Voor eenigen tijd is meldinggemaakt van een uitvinding van den heer Vierling, fabri kant te scheveningen, met het doel aldaar de schuiten op en af te brengen met behulp van stoom. Gisteren werden in tegenwoordigheid van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2