NIEÜ W E lil^ Ne. 479. Zondag 1 Mei 1881. 6e Jaargang. Ontrustende teekenen. BUITENLAND. mm Iets over de handschoenen. HAARL ABONNEMENTSPR IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. JansstraatHaarlem. MAINTIENDRd <>,85 1,— 0,06 AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 1—6 regels 30 Cents, Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Het moet worden gezegd eu erkend, dat de wereld thans al zeer vreemde dinge te aanschouwen geeft. Wij beleveu in menig opzicht dan ook eeu merkwaardigen tijd, al kunnen wij nu Juist niet zeggen, dat hij veel aanlokkelijks voor den ernstigdeukende bezit. Als wij thans op enkele van de eigen aardige, veelszins ontrustende verschijnselen gaan wijzendan doen wij dit om te doen Zjen, hoe misplaatst de lofzangen zijn, welke door niet weinigen over deze eeuw, haar Achting en vruchten, worden aangeheven. Moest men de lofredenaars van onzen tijd gelooveu, dan zegevieren steeds meer: baarheid altijd de mei-gods lienstige v'ijheid en reeht. Maar hoe geheel anders ziet het er met de maatschappij en de wereld uit in de kerkelijkheid. Van al die heerlijke idealen, of liever uog van die verheven werkelijkheid, wordt uien schier niets gewaar. Zonder van overdrijving te kunnen wor den beschuldigd, mag men zeggen, dat de 'echtsveiligheid der Volken in onmiddellijk gevaar verkeert. Geweld gaat boven recht; dat verkondigt de dag aan den dag. Teu spijt toch van alle maatschappijen, aan de beoefening, dat wil zeggen, aan het praten over internationale rechten en plichten gewijd, wordt er met de landen eu volken gehandeld tegen alle begrip van 'echt en zedelijke wet. Aan Turkije ontneemt menin vollen vredestijdgeheele provinciën. Nauw noodzaakte men de Porte bijkans heele gewesten aan Griekenland af te staan, en dat nog wel na al hetgeen zij reeds moest missen ten behoeve van Rusland, Rumenië, Servië, Montenegro en Oostenrijk, of daar komen thans de Albaneezen en vragen hunnerzijds volkomen onafhan kelijkheid. Wij willen het, afgescheiden van alle sympathiën of antipathiën voor den Sultan (wij gevoelen geen greintje ingenomenheid Uiet een levenden of dooden Grooten Heer) govraagd hebbenof dat dan nu is een v'ucht der zoo hooggeroemde en hoogge- P'ezen rechtvaardigheids- en vrijheids-idee, Welke onze verlichte eeuw, bevrijd van elk geestelijk juk, beheerscht? Tunis weervaart in deze dagen ook een J°t) 't welk zeker niet bewijst voor de *'acht der zedelijke beginselen, die de ver houding der Volken heeten te regelen. FEUILLETON te de middeneeuwen maakten de pantserhand- 8ehoenen een deel uit vau de wapenrusting der Udders; bovendien moeten onder het leenstelsel e Valkeniershandschoenen vermeld wordenvan dieder gemaakt, en de handschoenen van her- n~ en van gemzenleer. Later komt de handschoen voor als voorbe- °edmiddel tegen de koude en besmettelijke Zlekten. In de vijftiende, zestiende en zeventiende eeuw waren de handschoenen met borduursels boordsels versierd. De Italiaansche modes, e toen in Europa de heerschende waren, ver- K"ten dit gedeelte van het costuum niet. Bij de Paujaarden was het oudtijds gebruik, den brenger goede tijding een paar handschoenen aan te Het dragen van handschoenen als een artikel *an weelde dagteekent in Frankrijk uit den tijd er regeering van Hendrik III. Die mode werd e' Uit Engeland overgebracht. Sedert dat tijdperk Frankrijk verloor, na een lichtvaardig door den derden Napoleon ondernomen en zoo noodlottig geeindigden oorlog, twee provinciën: Elzas en Lotharingen. Lang zal het duren, zoo ooit, eer de Franschen iu staat zullen wezen, de twee landstreken weder aan Duitschland te ont rukken. Weeklagend en pruttelend over dat ver lies, scheen men lang te Parijs er op ge zonnen, het Volk over de schande te troos ten, met eenigen nieuwen wapenroem. De arme Fransche Natie zoekt in dergelijke ijdele dingen thans haar heil. Dat weet de sluwe Gambetta ook wel, hij de vleier der volkszonden en volks zwakheden. Ten einde nu de misleide Natie van haar hoogste heilgoederen, vrijheid des geloofs en des gewetens, beroofd, steenen te geven voor brood, moest een expeditie worden bedacht, welke aan het Fransche leger nieuwe lauweren zou verzekeren. De arme Bey van Tunis moest daarbij het loodje leggen. Toevallig werkten de omstandigheden dien toeleg in de hand. Grensstammen, ontrust over Europeesche ontdekkingstochten en door andere beweerde grieven, doen aanvallen aan de Algerijn- sche grenzen en Frankrijk (Gambetta) is gered. Natuurlijk is Algerië onmiddellijk in gevaar. Alle man komt in 't geweer. De eer van Frankrijk heet er bij gemoeid. Het ware doel van Gallië is niet moeie- iijk te raden. Zijn oogmerk is om den Bev feitelijk te onderwerpen. Tunis moet ge voegd worden bij Algerië. En dat is nu het bedrijf van het land der vrijheid, dat der revolutie, welke voor de wereld een eeuw vau gelukzaligheid ontsloot Wat dunkt u lezers vau dergelijke tee kenen van den dag? Ons dunkt, dat de conclusie voor de hand ligt. Er bestaat geen internationaal recht meer, zoodat de heeren geleerden zich wel de moeite kunnen besparen het te codificeeren. Ieder zal beseffen, hoe bedenkelijk zulk een toestand moet heeten. Toch kon hij moeilijk anders zijn, omdat de internationale verhoudingen slechts de weerspiegeling zijn van de nationale ge zindheden. Ware er veerkrachtige Natiën, in den zin van op den bodem van godsdienst en zedelijkheid zich plaatsende Volken (en al leen uit dien bodem kan de ware energie hebben de handschoenen een deel van het toilet der dames uitgemaakt. Inzonderheid droegen de vrouwen zijden handschoenen. De winterhand- schoenen waren van bont. De handschoenen van burgers en boeren wareu van wol of grove die- renvellen; die der edelen van zijde of bont. Aan het hof van Catharina de Médicis was het gebruik geparfumeerde handschoenen te dragen. Die werden frangipones genoemd, naar een Ita liaansche graaf, Frangiponi, die er de mode van in Frankrijk had ingevoerd- Ter loops zij hierbij de naam vermeld van Benier den Florentijner, die bij de kunst van de vellen te bereiden, de wetenschap paarde van ze te vergiftigen. Eerst in het begin der regeering van Lodewijk XIV kwamen de lederen handschoenen algemeen in gebruik, maar alleen bij paardrijden en op de jacht, niet in gekleed costuum. Tot in de acht tiende eeuw moest men zijne handschoenen uit trekken els men in de stallen van den Koning kwam. Aan het hof droeg men bij voorkeur kanten manchetten, die een gedeelte van de hand bedekten. Lodewijk XIV aan de oude étiquette getrouw, droeg nooit handschoenen. De welvoegelijkheid hecht terecht niet alleen opgroeien) dan zou er ook nog een we zenlijk en waarachtig internationaal recht gevonden worden. De Volken zouden (vooral die, welke zoo grooten invloed op de samenstelling hunner regeeringen oefenen) door zedelijke, godsdienstige Gouvernementen worden be stuurd, die zich niet, onder welk voor wendsel dan ook, zouden leenen tot het plegen van internationale ongerechtig heden. Doch dit is nu zoo niet. De Natiën maken de Regeering mogelijk van Regen ten wij laten de onschendbare Monarchen buiten spel en beschouwing - die door allerlei booze bedoelingen worden geleid en bezield. De geschiedenis van datzelfde Tunesisch incident, waarop wij de aandacht richtten, kan ons doen zien, hoe de publieke mo raliteit (ook bij het internationaal politiek verkeer) is gedaald. Prins von Bismarck laat verklaren, in zijn organen: wat gaat ons Tunis aan, het moge zelf toezien; en de openbare meening in Duitschland legt zich dan kalm bij die uitspraak neer. Engeland's machthebbers maken wel eenige reserves, doch om teD slotte toch ook tot de conclusie te komenlaat Frankrijk zijn gang maar gaan. Oostenrijk pruttelt in het geheel niet en Italië mokt wel ietwat, doch nu de Caïroli, de lijfvriend van Gambetta, 't roer in handen houdt, zal Italië zich wel voor 't berusten in den nieuwen staten roof laten vinden. Afrika ligt ook zoo ver van het Quirinaal. En zoo ontbreekt het in het eind aan aardsche wrekers der ongerechtigheid. 't Verschijnsel is wel diep beschamend voor onze eeuw der zoogenaamde vrijheid en wel zeer ontrustend inzonderheid voor de kleine Staten, die nu nog enkel leven, als zij zich niet tegen annexatie in veiligheid weten te stellen door eigen krachtsontwikkeling, door de gunst der Grooten. Zoo mag men het als een voor recht waardeeren, wanneer men (gelijk Nederland) zoo begeerlijk is voor 't bezit, dat meer dan één Mogendheid de prooi voor zich verlangt, met het gevolg dat geen der liefhebbers tot het inrekenen durft over te gaan. Het bedenkelijke van de algemeene positie wordt door die bizonderheid ook voor't Ne- derlandsch besef niet verminderd. 't Is een feit, dat 't wereldverband is geschokt; het evenwicht werd verbroken. Gelijk wij reeds aanstipten is van een groot gewicht aan de reinheid der handen maar ook aan hare blankheid. Het gebruik van hand schoenen waarborgt zoowel het een als het ander. Sommige menschen hebben de gewoonte met handschoenen aan te slapen. Op reis zijn zij on misbaar. Zoo behooren de handschoenen thans evenzeer tot het costuum als de hoed. In Engeland moet een heer uit de groote wereld zes paar handschoenen per dag gebruikendes morgens om naar de jacht te rijden, handschoe nen van rendierenvel; op de vossenjacht gemsle deren handschoenen; om in zijne tilbury in Londen terug te komen, kastoren handschoenen; om later in Hyde-Park te wandelen, gekleurde chevreau- lederen handschoenen; om op een diner te gaan, gele glacé-handschoenen; 's avonds op het bal, witte cabret-lederen handschoenen met zijde geborduurd. Dat komt hem te staan op eene uilgave van ongeer f25per dag aan hand schoenen. Te Parijs bepaalt men zich tot twee paar hand schoenen; voor overdag hertslederen, kastoren of chevreau-lederen handschoenen van verschillende kleur; voor 's avonds paille glacé handschoenen, voor de gezelschapszaal of den schouwburg. Alleen codificatie van betgeen niet meer bestaat geen heil hoegenaamd te wachten. De rechtswetenschap zal den bedreigden samenhang van Staten en Landen, niet tegen volkomen ineenvallen kunnen be hoeden. Dat kan alleen worden verbeid van de inwendige levensvernieuwing der Volken. Die innerlijke wedergeboorte (behoeven wij het nog te verzekeren is enkel mo gelijk door de kracht van den godsdienst. En juist zij is de verstootene, de uitge- worpene, in de moderne maatschappij. De Kerk werd door het ongeloof vogelvrij ver klaard. Toch zal de maatschappij niet waarachtig verbeterd, de zelfstandigheid der Volken niet blijvend geëerbiedigd worden, vóór dat de Kerk des Heeren' weder zoo vrij als een vogel zal zijn. Naar de Morning Post verneemt, zal Sir Stafford Northcote het leiderschap der conservatieve partij in Engeland iu stee van wijlen Lord Beaconsfield aanvaarden, en zal de hertog van Richmond zich stellen aan het hoofd van de oppositie in het Hoogerhuis. Volgens tijdingen uit Tunis van 26 dezer heeft de Bey, toen hij van het bin nenrukken der Fransche troepen op zijn grondgebied kennis gekregen had, op nieuw een protest aan den consul-generaal doen toekomen, waarin gezegd wordt dat hij deze met het volkenrecht onbestaanbare daad in een protest aan ue andere consuls be kend heeft gemaakt, en daarbij eene nota gevoegd heeft, waarin hij zich bereid ver klaarde de quaestie te onderwerpen aan de beslissing der mogendheden. Ten slotte doet de Bey in de nota eeu beroep op de edel moedigheid eu onzijdigheid der mogendheden. De Duitsche Bierbrouwers-vereeniging heeft bij den Rijksdag een adres ingediend, ten doel hebbende een verbod van surro gaten in het brouwen. Zij heeft een ont werp met memorie overgelegdwaarin de belasting op het mout wordt bepaald op 4 mark per 100 kilo, het gebruik en zelfs het voorhanden zijn van surrogaten van mout en hop in de brouwerij strafbaar wordt gesteld, en voorts verboden wordt het ten verkoop bestemde bier, nadat het uit de brouwerij is verzonden, met andere stoffen te vermengen, of de genoemde sur rogaten ten verkoop aan te kondigen of aan te bieden. Het wetsontwerp ter bestrijding van openbare dronkenschap is door den Rijksdag bij groote jachtpartijen is een derde paar hand schoenen onmisbaar. De zijden mitaines roepen de dagen van het hof van Lodewijk XIV of de coquette eeuw van Lodewijk XV in 't geheugen. Tegenwoordig heeft men mitaines van leder, van wol, van zijde, van garen en van katoen. Als eeue uitzondering op den regel mag vermeld worden, dat er in onze dagen iemand geleefd heeft, die den naam had van zeer elegant te ;:iju en nooit handschoenen gedragen heeft. Athenaeus, een gastronoom, geleerde, taalkun dige, redenaar eu wijsgeer tegelijk, die in de derde eeuw van onze tijdrekening leefde, heeft in zijne taal een werk geschreven, rijk aan inlichtingen de oudheid betreffende. Het is getiteld De Sophisten aan tafel, of de maaltijd der geleerden. In dit werk, vol van de uitspattingen, waaraan de dischgenooten van een rijken gastheer Laren- tius genaamd, zich overgaven leest men Een bekende gulzigaard, Pithyllus genaamd, kwam nooit aan tafel zonder handschoenen aan te hebben. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1