BINNENLAND. moet men zich daartoe wenden tot de Turk- sche regeering. De Italiaanscke consul Maccio blijft den bey aanmoedigen, weerstand te bieden en hoegenaamd geen protectoraat aan te nemen. De chef van het Arabisch theologisch instituut te Tunis heeft besloten de vaan tegen de ongeloovigen te verheffen. De po litie van den bey heeft het complot ontdekt en de aanleggers gevangen doen nemen. De Fransche troepen hebben zonder tegenstand Bizette bezet, daar de Tuuesische troepen waren vertokken. Er is een Fransch schip naar Gabes ge zonden, om den invoer van kruit en wapens voor de Kroumirs te beletten. Uit Athene wordt aan de Daily News gemeld: De Turksche Regeering stelt in de quaestie betreffende de Grieksche grenzen onaauneemlijke voorwaarden. Ook worden er voortdurend Turksche troepen naar Tlies- salië gezonden. Bij het publiek te Athene wordt het er voor gehouden dat dit ge schiedt op instigatie der Oostenrijksche Re geering. Amsterdam, 3 Mei. Het tienjarig bestaan der Pius-vereeniging (Pres. de heer Werker) is Dinsdag in de vorige week plechtig gevierd. Na dat men zich des morgens in de h. Mis door ge bed en communie van den plicht der dankbaar heid jegens den Almachtige had gekweten, kwa men de leden en genoodigden ruim 500 in getal in het lokaal „Vereeniging" des avonds te 7 uur bij elkander. Drie sprekers hebben het woord ge voerd, de president, de eere-pres. (prof Alberdingk- Thijm) en dr. Michaël Smiets. Voorts werd er op dien feestavond een programma van dertien wel gekozen nummers uitgevoerd. Een uitmuntend souper besloot het jubelfeest, dat bij allen, die er deel aan namen de aangenaamste herinneringen zal achterlaten. Maastricht, 3 Mei. Alhier is een arrestant, die wegens dronkenschap den nacht in de „spek kamer" had doorgebracht, 's morgens door een beroerte getroffen en dood in zijn cel gevonden. Almelo, 3 Mei. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij inbraak in het klooster te Zenderen, bij Borne, de beruchte dief B. K.uit Denekamp, gevat en naar het huis van arrest alhier overge bracht. Schoonebeek, 3 Mei. Een anderhalfjarig doch tertje van den landbouwer H. Eisen, alhier, stond dezer dagen bij een emmer met water te spelen. De moeder verwijderde het van daar, waarom het kind zoo geweldig begon te schreien, dat het buiten adem raakte en na weinige oogenblikken was gestikt. Ilpendam, 3 Mei. Het 3 jarig zoontje van den gemeente-veldwachter v. O.alhier is gisteren avond al spelende in een sloot nabij de ouder lijke woning gevallen en verdronken. Zevenaar, 3 Mei. Alhier is een grondeigenaar, lid van den gemeenteraad, betrapt op het zonder aangifte slachten van een stuk rundvee, Klooster-ter-Apel, 3 Mei. In deze gemeente is het lijkje gevonden van een kind dat, naar men meent, slechts eenige uren heeft geleefd. De justitie doet nasporingen. Eindhoven, 3 Mei. Eergisteren is een meisje van drie jaar, van den heer Wolters, sous-chef aan den Staatsspoorweg alhier, in eene looikuip gevallen en jammerlijk verdronken. Heusden, 3 Mei. Alhier is heden-nacht een 23-jarige schippersknecht bij ongeluk over boord gevallen en verdronken. Zijn lijk werd heden ochtend opgevischt. Wijk, (N.-B.) 3 Mei. Een houthakker uit deze gemeemte is uit een boom gevallenin-en uitwendig, vooral aan het hoofd, zwaar gekneusd, werd hij naar zijne woning gebracht, waar hij aan de gevolgen spoedig overleed. De ongelukkige laat eene weduwe met 5 kinderen na. GEMENGD NIEUWS. Russische manieren. Indegouvernements- stad Perm, niet ver van de Siberische grenzen werd onlangs een gemaskerd bal gegeven waarop slechts de hoogstaauzienlijke ingezetenen toe gang hadden. Een rijk grondbezitter bezocht dit bal met zijne echtgenoote, eene jonge Fran- qaise eerst onlangs uit Parijs aangekomen. Zij was gekleed als Zigeunerin, zoo prachtig dat haar toilet al de overige in de schaduw stelde. Haar japon was geheel en al met gouden twintig- frankstukken bezet. Nadat eenige dansen waren uitgevoerd, ontstond er eene algemeene ontevre denheid over het feit dat zulk eene niet aristo cratische persoon zich den toegang tot het bal had weten te verschaffen. De Frausehe dame zag zich eensklaps door een aantal heeren omringd, die al de goudstukken van hare kleeren afscheurden en ze in hunne zakken lieten verdwijnen. Na deze operatie werd zij met haren echtgenoot op niet al te zachtzinnige wijze uit de zaal verwijderd. Onder de burger ij van Straatsburg heeft eeu treurig voorval algemeene verontwaar diging gewekt. Twee jongelieden werden 's nachts omstreeks half twaalf, wegens een vechtpartij in een danshuis, door eeu patrouille die de ronde deed in hechtenis genomen en naar de wacht ge bracht. Onderweg nam een der gevangenen on verhoeds de vlucht. De aanvoerder der patrouille riep hem toe stil te blijven staan, en schoot, toen hij niet gehoorzaamd werd, zijn geweer af op den jongeman, die doodelijk gewond neerstortte en na weinige oogenblikken overleed. Dit is nu in korten tijd reeds het derde geval van dien aard. Verleden jaar werd een onschuldige in een kamer door een soldaat van een patrouille doodgeschoten, en eerst eenige weken geleden werd een inwoner van Eckbolslieim door den kogel van een gen darme gedood. Dat zoo iets thans al weder ge schiedde heeft, zooals wij reeds zeiden, een zeer pijnlijken indruk gemaakt. Een curieuse toepassing van de tele- phoon wordt in de Kansas-City-Times vermeld en kan ten bewijs strekken dat onze naneven er in het geheel niet meer buiten zullen kunnen. Ha lo, centraalbureau. Halo. Verbind mij met het meteorologisch bureau. Alklaar. Halo, meteoor. Halo. Blijft het van daag dooiweder? Ja, waarschijnlijk wel. Hoe is het met den wind? Omloopende naar het Zui den. Zou ik gerust mijn haar durven laten knip pen? Wacht even, ik zal den barometer, den thermometer en den windmeter even nazien. (Een minuut stilte). Halo. Halo. Ja, ga gerust uw gang. In de eerste 12 uur komt er geen ver andering van beteekenis. Er is wel een koude golf, die de Ohio opgaat en een sneeuwstorm te Cheyenne, maar als ik u was, zou ik mijn kans wagen. Dankje, wel verplicht. Goê mor gen. Salut. In den wintertuin van het kasteel te Laeken, waar aartshertog Rudolf van Oostenrijk de hand van Prinses Stephanie van België heeft gevraagd, volgens het getuigenis der Prinses „zoo aardig en beleefd, dat zij niet kon weigeren", had 28 April 11, een schitterend feest plaats, dat in zeke ren zin als een afscheidsfeest der jonge Prinses kan gelden. Uit alle wijken van Brussel rolden rijtuigen met tal van aanzienlijke personen uit die stad en het geheele land naar den wintertuin, een groot, rechthoekig gebouw van meer dan 100 meter lengte, dat met zijn heerlijke oranjeboomeu, azalea's en andere schoone gewassen een waar tooverpaleis geleek. Daar kwamen in de rotonde de genoodigden bijeen. Men zag er prachtige toi letten, ware meesterstukken van sierlijkheid en smaak. De Koningin was in het zwart satijn en Prinses Stephanie droeg een keurig crèmekleurig toiletkleedje en een hoedje van krip met roze- knopjes gegarneerd. Zij had een gouden keten om den hals waaraan een groot medaillon hing met het portret van prins Rudolf, met diamanten om zet, dat haar bruigom bij zijn laatste bezoek haar geschonken heeft. Bij het binnentreden der vor stelijke personen, speelde het orkest een muziek stuk, waarin het Oostenrijksche volkslied en het Belgische zeer aardig vermengd waren. Verschei dene van de gasten werden door den Koning uit- genoodigd de sousterrains te bezichtigen, die een aantal uitheemsche gewassen bevatten. Deze sous terrains, die een aauzienlijke lengte hebben, ver binden den wintertuin mot het kasteel en leiden naar de staatsiesalons, welke voor deze gelegen heid opengesteld waren. De dans, waaraan ook de vorstelijke personen deelnamen, werd met op gewektheid verscheidene uren voortgezet. Het feest liep ii. de beste orde af en zal zeker bij allen, die het bijwoonden, in aangename herinnering blijven, als een zee van fraaie toiletten, schoone vrouwen, groote namen, heerlijke bloemen en schit terende edelgesteenten. Van de rekbaarheid van 't begrip drukfoutengeeft een Amerikaansche courant in het volgende bericht een eigenaardig staaltje „In het laatst verschenen nommer onzer courant noemden wij den geachten heer Mac Noodels een ellendigen demagoog. Dit moet zijn: een uit stekend patriot. De broeder van genoemden heer kwam heden morgen op ons redactie-bureau met een spiksplinternieuwe degenstok en maakte ons op die drukfout opmerkzaam. Wij haasten ons haar te rectifieeeren. Een zekere Alphonse Corny te Parijs was op zestigjarigen leeftijd hertrouwd met eene weduwe. Het was een ougelukkig huwelijk, telkens twist in de ouderlijke woning, en op zekeren dag, nadat Corny zijn klein vermogen doorgebracht had, verliet hem zijne vrouw. Corny, in toorn ontstoken, vooral tegen de nicht zijner vrouw, een meisje van twintig jaren, die hij be schuldigde van hare tante tegen hem opgezet te hebben, besloot zich te wreken. Toen de nicht dezer dagen getrouwd was, verklaarde hij dat haar man geen pleizier zou hebben van zijn hu welijk. Hij schafte zich een fleschje met vitriool aan, wachtte eene gelegenheid dat zijne nicht met zijne vrouw uitging en wierp den inhoud van het fleschje zijne nicht in 't gezicht. Deerlijk werd zij gewond. Ook zijne vrouw kreeg eenige drup pels op het gelaat. Corny, die dadelijk gearresteerd werd, toonde niet het minste berouw. Hij zeide alleen dat het hem speet, dat hij ook zijne vrouw geraakt had. Hij had het alleen gemunt op de nicht. Voor eenigen tijd kwam een spotvogel te Londen op straat een blinde tegen, die door een hond aan een touw geleid werd. Om een grap te hebben sneed hij het touw door, maar zijn pret was van korten duur. De blinde opende de oogen, pakte den spotvogel bij den Kraag en klopte hem, tot groot vermaak van de voorbij gangers, eens duchtig af. Toen hij zijn slachtoffer voldoende gestraft had, knoopte de gewaande blindeman het touw weder vast en liep toen alsof er niets gebeurd was, met zijn oogen dicht en door zijn houd geleid verder. De gearresteerde postbode Klerks van Maasbracht, verdacht van het verduisteren van een aangeteekendeu brief, heeft zijn misdaad bekend. Het aan hem toevertrouwde pakket wist hij te openen, en daaruit een aangeteekenden brief met eene waarde van f 40 te halen en dien voor zich te houden, terwijl hij het daarbij ge voegde postndvies of nota vervalschte. Het is niet de eerste maal, dat eenige adressanten in die omstreken klagen dat ontvangene brieven verminkt, beschadigd of kennelijk geopend ge weest zijn. In het huisgezin van een dierenbe schermer te Rotterdam werd vooreen paar dagen feest gevierd ter herdenking van het feit, dat de hond, kat en kanarievogel, tot het gezin behoorende, I2V2 jaar lang uit denzelfden bak hun voedsel genomen hebben. In H on ga lij e heeft-men voortdurend last van een aantal meer of minder sterke roover- benden, die reizigers en eenzame hoeven overval len en plunderen en op verscheidene plaatsen geheele kudden schapen en varkens roofden. Onlangs werd in de nabijheid van O.-Dezua een reisgezelschap van vier personen aangevallen door zes roovers, die blijkbaar wisten dat een der reizigers, een beambte, f 1500 bij zich had om aan zijn werklieden uit te betalen. De roovers riepen hun toe de oogen dicht te doen en losten drie schoten op hen, waardoor de beambte, de koetsier en een pachter getroffen werden. Zij sleepten daarop den beambte met zich mee, trok ken hem de kleederen van het lijf en doorzochten die om het geld te vinden. Zij vonden echter niets, want de vierde reiziger, een arbeider, op wien zij geen acht geslagen hadden, had de tasch met geld genomen en was er mee op de vlucht gegaan. Zoodra de roovers dat ook be merkten, schoten zij ook hem neder en namen hem het geld af. De ongelukkige man overleed kort daarna aan zijn wonden; de drie anderen zijn minder zwaar gekwetst. Het duurste huis te New-York zal weldra dat van den heer Yanderbilt zijn, dat door zijn pracht in de Unie slechts door dat van den Bonanza-koning wordt overtroffen. Het huis met de beide aangrenzende gebouwen, die Yan derbilt voor zijn dochters laat inrichten zal op 300,000 dollars te staan komen. Het houtwerk zal van de beste houtsoorten der wereld genomen en door de bekwaamste Amerikaansche en Euro- peesclie beeldhouwers bewerkt worden. Van zijn jongste reis naar Parijs bracht de spoorwegkoning twee kostbare plafcnds mede en verschafte zich afgietsels van de beroemde deurvleugels van Ghib- berti's Elorentijner baptisterium, waarvoor hij 4000 dollars betaalde. De fondamenten van het huis van Vanderbilt zijn uit hechte rots gehouwen. E e r gis t ere n - 0 cht en d is in het Voor hout te 's-Hag«, bij het opslaan van een kraam, een timmermansknecht van een ladder gevallen, waardoor de man zich ernstig bezeerde. De „baas" vond het echter niet noodig den man weg te laten brengen; hij bleef dan ook in 't Voorhout, tot een inspecteur van politie zich er mede be moeide en den gekwetste per rijtuig naar 't gasthuis liet brengen. Naar men uit Bordeaux meldt is verleden Vrijdag bij Nérac het met elf messteken door boorde lijk gevonden van een postbode. Eene som van 9000 frs., die de man bij zich had ge had, was verdwenen. De politie moet de moor denaars op het spoor zijn. De telephoon, zoo schrijft het dagblad la Lumiere Electrique, wordt tegenwoordig te Chi cago regelmatig gebruikt om de advocaten en andere personen, welk men noodig heeft, te ont bieden. In dit geval wordt eene schorsing van tien minuten door den rechter of attorney toe gestaan ten einde den persoon in quaestie in staat te stellen naar het gerechtsgebouw te ko men. Onze president Garfield, zegt een Amerikaansch blad, was in zijne jeugd ezeldrijver; Windom, zijn minister van financiën, was een kleermaker; Kirkwood, de minister van bitinen- landsche zaken, was in zijne jeugd landbouwer; Blaine, de premier, en James, de postmeester- generaal waren vroeger letterzetters. De eenige medeleden van het kabinet die „met zilveren lepels iu den mond" werden geboren, zijn Mac Beayh, liant en Lincoln. Laatstgenoemde is een zoon van den vermoorden president Lincoln. M e n he ef t, v o 1 ge n s de n Nieuwe Tijd, den ka pitein Tworschitzki 5000 roebels geboden voor de slede waarin hij den overleden Keizer Alexander na- den moordaanslag in het winterpaleis heeft gebracht; maar hij heeft 't aanbod afgewezen. Een man, die diep in de schuldenstak en onophoudelijk door zijn crediteuren vervolgd werd, verzon onlangs een zeer practisch middel om zich die lastige maners van het lijf te houden. Hij gaf voor, door een dollen houd gebeten te zijn, schreef daarover een brief aan een beroemd geneeskundige en liet dien in een paar dagbladen openbaar maken. Daarin verhaalde hij, dat hij wel eenige verschijnselen waarnam, maar zich er volstrekt niet ongerust over maakte. Een weinig schuim op den mond en soms een sterke neiging om iemand te bijten dat was alles. Voor het overige gevoelde hij zich volkomen gezond. De slimme gast werd nu natuurlijk door iedereen vermeden en was voor een poos van zijn schuld- eischers af. Een S chev eni n gsche kuiper, die aan huur van zijn eigendommen wekelijks ruim f 60 inkomen had en met zijn handwerk bovendien nog f 9 per week verdiende stond eergisteren voor de rechtbank terecht, beklaagd van diefstal van een bos hoepels. De bekl. wist voor zijn wanbe drijf geen andere beweegreden op te geven, dan de lust om zich met eens anders eigendom te ver rijken. Het O. M. .eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot 4 maanden celstraf. Een wetenschappelijke vereeniging te Chicago had verleden jaar een premie van 20 dollars uitgeloofd voor de oplossing van de vol gende vraag: „Welke zijn de zekerste middelen tot uitroeiing van ratten en muizen in korenma gazijnen, bergplaatsen vau zaden, euz.?" Onlangs is deze prijs toegewezen aan Dr. Burnette te Philadelphia, die de vraag op de volgende lako- nieke wijs beantwoordde: Men vermeerdere het aantal katten. Eergisteren avond is uit den Leidschen Rijn nabij den overweg der Rijnspoorweg-maat schappij te Utrecht opgevischt het lijk van den kanonnier li., dat daarop naar het hospitaal is vervoerd. De New-York Herald ileeltletsmede dat voor belastinghervormers van veel belang is- De wetgevende macht van den staat India na beraadslaagt over het voorst d om iederen man, die het recht wil hebben sterken drank te drin ken, f 25 per jaar patent te laten betalen. Voor dat geld zullen gasthuizen en verbeterhuizen voor dronkaards worden opgericht. De gepatenteerde drinker verbeurt zijn patent den eersten keer, dat hij dronken wordt aangetroffen. Tot de eige n aa rdig h e, d e n va n Amst er- dam behoort de „Duvelshoek", een doolhof van steegjes, waar orgeldraaiers, straatkuustemakers. poppekast-vertooners en al dergelijk volkje woont, en waar een vreesachtig Amsterdammer geen voet durft te zetten, omdat hij zich van die buurt allerlei akeligheden voorstelt. Deze beruchte buurt wordt met slooping bedreigd. Het plan bestaat namelijk in de hoofdstad eene passage te stichten, die zal loopen van de Reguliersbree- straat naar de Vijzelstraat en dus in 't midden een ongeveer rechten hoek zal vormen. Op dit terrein ligt de genoemde „Duvelshoek", die dus ter wille van deze passage zal moeten afgebroken worde De Courier de Lyon verhaalt een ver makelijk tooneel, op de spoorweglijn tusscheu Lyon en Marseille eenige dagen geleden voorge vallen. Een boer was aan een tusschenstation even uitgestapt en wilde zijn wagen weder bin nengaan, toen de trein zich reeds in beweging had gezet. De hoofdconducteur duwde hem de j loopplank op, zeggende, de eerste de beste coupe maar te nemen. Hij opende de deur van eene eerste klasse-coupé, afgehuurd door een generaais- vrouw. Deze, den onbekenden blauvvkiel ziende, begon luidkeels om hulp te roepen en trok rade loos aan het koord der alarmschel, welke gebro ken was. Eindelijk wilde zij in doodsangst het portier aan de andere zijde uitspringen, waarop de boer haar aangreep om haar tegen te houden. De dame meer dan ooit overtuigd, dat zij met een roover of moordenaar te doen had, verdub belde haar hulpgeschreeuw, hetwelk eindelijk door andere reizigers gehoord werd, die niet zon der moeite er in slaagden den machinist te waarschuwen en den trein te doen stilstaan. Krasnojarsk, eene stad met 12,000 j inwoners in Oost-Siberie, aan de Jenissei gelegen, is nagenoeg geheel door brand vernield. De be zittingen en boeken van de succursale der Rijks bank zijn gered. De 110 ngaarsche'pianist Graaf Geza Zichy, die met zijn linkerhand alleen (hij verloor zijn rechterarm door een ongeluk op de jacht) wonderen verricht, heeft op een concertreis in Hongarije 10,000 florijnen verdiend, die hij aan weldadigheidsinstellingen schonk. Lord Beaconsfield heeft, ofschoon de natuur hem niet bepaald een innemend uiterlijk geschonken had, zich door de Britsche schilders van twee geslachten laten portretteeren, en ziju gelaat in een reeks van beroemde watercolours laten vereeuwigen, terwijl het aantal daguereotypen en photograpieën, die van deu gewezen leider der j Tories bestaan, legio is. De muren van zijn woning, Hughenden Manor, waren dan ook bijna geheel behangen met portretten van den heer des huizes, hetgeen den Prins van Wales eens aanleiding gaf tot de schertsende opmerking: „Uwe Lord schap kon van uw portretten eeu aardig schil derijenkabinet samenstellen," welke opmerking hem door ziju Lordschap zeer kwalijk genomen werd. Want eeu der grootste zwakheden van den overleden Staatsman was een buitensporige ijdel- heid op zijn uiterlijk. Zijn toilet nam een zeer aanzienlijk deel van zijn tijd in beslag. De kapper, wien de zorg voor zijn haartooi en bovenal voor de zoo bekende krulleties aan de slapen was toevertrouwd, ontroofde hem menig morgenuur, en de veelvuldige beraadslagingen die de machtige Minister met zijn kleedermaker hield, duurden dikwijls tot in oneindige. Maar Old Ben, zooals Beaconsfield door het Londensche straatpubliek genoemd werd, zag er dan ook altijd zoo uit, dat hij als model voor een modeplaat had kunnen dienen. En niet alleen in de Engelsche hoofdstad, waar hij door zijn dikwijls zeer excentrieke kleeding den fijnsten dandy de loef afstak, ook in het buitenland maakte hij grooten opgang door zijn toilet. Bij gelegenheid van het Berlijnach Congres o. a. overtrof hij al zijn collega's, tot den beau van bet Congres, den Markies van Salisbury, toe. Bijua eiken dag droeg Lord Beaconsfield iets nieuws, wat deu nijd der Berlijnsehe modeheldeu opwekte, maar vooral zijn rok, die altijd met viooltjes versierd was, maakte sensatie. Die rok was door den kleederkunstenaar zoo gemaakt, dat hij de platte borst en smalle schouders van den edelen Lord verbreedde en hem een indruk wekkend krijgshaftig voorkomen gaf, als hij bij het begin en het eind der congreszittingen met zijn hooge gestalte (ruim zes Eng. voeten, zondef zijn schoenen) boven de menigte uitstak. Hij wandelde altijd, of het mooi weder was of regende met denzelfden bedaarden, regelmatigen tred het korte eind weegs van de Rijkskanselarij naar het Hotel Kaiserhof, en beantwoordde de groeten der menigte door ziju wenkbrauwen op te trekken en zijn wandelstokje, dat hij anders loodrecht in de hand droeg, even meer to buigen. Alleen bij de schildwachten voor de deur van zijn hotel maakte hij hierop een uitzondering en beant-' woordde, als zij het geweer voor hem presen-' teerden, hun groet op militaire wijze, door me' komische statigheid den rug van zijn hand a»0 den rand van zijn hoed te brengen. Een minder aangename kennismaking. Ks' ningin Margaratha van Italië ontmoette onlang* een klein, aardig meisje dat zich in de nabijbei der koningin had gedrongen. De laatste na"1 de hand der kleine eu vroeg haren naam eil ouderdom. Zonder bedeesdheid antwoordde fe meisje: „ik heet Annetta en ben acht^ jap oud." „Wat is uw vader?" vroeg de koning1^ verder. „Mijn vader is republikein, was "e trotsche antwoord. De Deeusche dichter Holberg had eigen middelen de ïidder-akademie te So r gesticht en genoot daarvoor de eer, den ko"1 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2