BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. geerden van Duitschland, Oostenrijk, En geland, Britsch-Indië; Canada, Griekenland, Portugal, Zweden en Zwitserland lazen verklaringen voor, waarin de zienswijze hunner regeeringen werd uiteengezet. Men verzekert, dat de verklaring van Duitsch land zeer bevredigend is en de overeen stemming zal vergemakkelijken. De »burgeres« Louise Michel zal den 9den Mei een lezing houden over de moor denaars van Keizer Alexander II in het algemeen en Jesse Helfman in het bi zonder. In het oproepingsbiljet komt o. a. de volgende uitroep voor. Wees gegroet, vrouw, tweemalen martelares. Je naam zal tot schild dienen aan al de vrouwen, die, je voorbeeld navolgende, zich onder het revolutionaire vaandel zullen scharen om de beleedigde menschheid te wreken Uit St. Petersburg wordt bericht, dat de mededeeling over een gevaarlijke ziekte waaraan de Keizerin lijden zou, ongegrond is. Dat de gebeurtenissen van den laatsten tijd haar niet geschokt hebben, volgt daar nog niet uit. De Keizer en de Keizerin beminnen elkander zoo innig, dat zij niet koel zou kunnen blijven bij het leed en de zorgen die haar man drukken. Thans wordt bepaald verzekerd dat graaf Loris Melikoff zal aftreden. Volgens berichten uit Athene, hebben de ambassadeurs aan Griekenland meege deeld dat Turkije de schikking heeft aan genomen, Griekenland herhaalde de ver zekering van zijne eigene bewilliging, tevens den wensch uitdrukkende dat de Commissie voor de grensregeling onver wijld aan het werk ga tot het overdragen van het grondgebied. De petitie tegen het houden van het congres te Zurich heeft niet minder dan 20,000 handteekeningen gekregen. Katwijk a/d. Rijn, 6 Mei. Bij het zooge naamde bruiloft-rijden had alhier een treffend on geluk plaats. Terwijl bruidsuikers door de vroo- lijke paren werden gestrooid, had een kind van 4 jaar het ongeluk te dicht bij een der rijtuigen te komen; het struikelde en de wielen van het rijtuig gingen het over het hoofd. De schedel werd verbrijzeld en het aanvallige kind was onmiddellijk een lijk. 's Gravenhage, 6 Mei. Gisteren-avond kreeg in het Spijkermakersslop alhier, een kind een zwaar ko zijn, waarbij het speelde, tegen het hoofd en werd zoo zwaar gewond, dat het heden ochtend na een pijnlijk lijden bezweken is. Utrecht, 6 Mei. Naar men verneemt is door den bevoegden militairen geneeskundige verklaart, dat, niettegenstaande het verlies van één oog, de luitenant der huzaren Thiange toch geschikt blijft om zijn gewonen dienst te kunnen blijven ver vullen. Een kunstoog is in de plaats van het rechteroog gebracht. Moerdijk, 6 Mei. Een winkelier in deze ge meente ontving per spoor een pakje uit Tilburg tegen een remboursement van f 166,99. In plaats van de goederen, die hij besteld had, bevond zich in het pakje een oud vuil manshemd. De politie heeft het hemd medegenomen en zoekt hem, wien het past. Anna-Paulowna, 6 Mei. Gisteren is alhier een aanvallig kindje van ongeveer l'/a jaar in een onbewaakt oogenblik aan het moederlijk oog ont snapt in eene sloot bij de woning gevonden. Alle pogingen tot opwekking van het leven waren vruch teloos. Oisterwijk, 6 Mei. Alhier werden gedurende de laatste weken herhaaldelijk de glazen van spoorwegwaggons verbrijzeld, terwijl de trein in volle vaart was. Een keer gebeurde het, dat een steen tegen het voorhoofd van een passagier te recht kwam, waarvan eene ernstige wonde het gevolg was. Ondanks de ijverige nasporingen der politie, zijn de daders nog niet ontdekt. Nieuw-Beierland, 6 Mei. Alhier heeft zich een kind met de punt eener schaar zoodanig in het oog gekwetst, dat het er voor altijd blind aan zal zijn. Oss, 6 Mei. Op den weg tusschen Heescli en deze gemeente geraakte Zondag-middag de koet sier van v. Gend en Loos onder zijn wagen. Voor- en achterwiel gingen hem over het lichaam waar door hij zulke hevige kneuzingen ontving, dat hij gisteren is overleden, een weduwe met drie kin deren achterlatende. Boxmeer, 6 Mei. Door den brigadier-komman- dant der maréchaussee alhier, is onder Bingen aangehouden de man, die zich een paar dagen geleden te Haps had laten insluiten en bij nacht diefstal gepleegd heeft- De man is al meermalen in handen der justitie geweest. Sliedreeht, 6 Mei. Het lijk van V. d. G. alhier, die sedert ruim vier weken werd vermist, i3 heden ochtend ter hoogte van de Papendrechtsche kerk opgevischt. Amsterdam, 6 Mei. Aan boord van Z. M. wachtschip alhier is eergisteren-avond een matroos overboord gevallen en verdronken. Mijnsheerenland, 6 Mei. Gisteren-ochtend omstreeks 11 uur is een nagenoeg 3 jarig kind, hetwelk maar korte oogeublikken zonder toezicht was, in het water gevallen, en daaruit levenloos uitgehaald. Woensel, 6 Mei. Op de Eellenoord alhier is bij het ruimen van een privaat, gevonden het lijkje van een pasgeboren kind. De justitie doet ijverig onderzoek. Zandvoort. 6 Mei. Op den nieuw aangelegden spoorweg Haarlem-Zand voort worden sedert een paar dagen met eene zware locomotief en zand- wagens met goed gevolg proeftochten gedaan. Twee werklieden in Trier kregen voor eenige dagen twist met elkander, en een van hen wilde van niets anders dan van duelleeren weten, zoodat de uitdaging dan ook eindelijk door zijn tegenpartij werd aangenomen. Er werden getui gen en een bediende van een geneesheer als arts be steld, revolvers en kogels gekocht en de plaats van samenkomst bepaald. Op den bepaalden dag re den allen naar de plaatsde getuigen waren echter zoo wijs geweest de kogels uit de patro nen te halen, en het duel begon. Met het derde schot liet de gedaagde zich, als ware hij doode- lijk verwond, op den grond vallen, en de uit dager verschrikte hiervan zoo, dat hij naar huis liep en zijn moord aan zijne moeder verhaalde. Reeds zag hij in zijne verbeelding cipiers en gevangenissen, toen de gewaande doode lachend aan zijne deur kwam en hem aanraadde niet meer te duelleeren, daar dit geen werk voor hem was. Dat er nogal wat kunstwij n wordt afgezet en verbruikt, blijkt (als men 't overigens niet wist!) uit een mededeeling van de Weinlau- be, dat, volgens nauwkeurige berichten, uit Lahr, Landau, Mannheim en andere wijn-fabrieksteden, van 22 November tot 3 Januari jl., alleen in Metz niet minder dan 70,443 liter fabriekwijn voor de belasting is aangegeven. De hoofd ambten ar en te Washington hebben een onderzoek ingesteld in de stockyards te Chicago, en toen wees een der groote exporteurs den ambtenaren een order van een der aanzien lijkste Iersche firma's voor een groote bezending «echt lersch varkensvleesch" uit Amerika. De nauwkeurigste voorschriften werden gegeven hoe het vleesch moest gehouwen worden welke kleur en merk noodig waren, enz., en hierop toonde de exporteur een circulaire van dezelfde Iersche firma, waarin tegen Amerikaansch varkensvleesch gewaarschuwd werd. Zoo wordt de wereld bedrogen 1 W o e n s d a g-o chtend ten vijf uur is in het Winschoterdiep even buiten de kom der gemeente Zuidbroek door een tjalkschipper het lijk drijven de gevonden van zekere Annechien Brouwer, ongeveer 30 jaren, woonachtig bij het benedenste verlaat te Veendam. Zij was Maandag nog in de nabijheid van Zuidbroek gezien en is dus in den daarop volgenden nacht verdronken, hoogst waarschijnlijk tengevolge van misbruik van ster- kendrank. Zij leidde sedert lang een ongeregeld zwervend leven. Een wijnhandelaar teArnhem,diezijn huis liet verbouwen, vond, toen hij in zijn af gesloten kelder kwam, eenige werklieden als wezenloos tegen den grond liggen. Zij hadden zich door een gat in den vloer toegang tot den kelder verschaft en zich aan den daar aanwezigen wijn wat al te veel te goed gedaan. Daar zij bovendien nog een aantal flesschen ver stopt hadden, zullen zij zich voor den rechter moeten verantwoorden. Een eigenaardige manier van brie- venbezorgen werd dezer dagen te Berlijn toege past door een misdadiger, die in tegenwoordigheid van den rechter een onderhoud met zijn vrouw mocht hebben. Zoodra hij zijn trouwe gade zag, snelde hij op haar toe en gaf haar een kus, die bizonder lang duurde. Dat trok de aandacht van den rechter, die nu nauwlettend toezagen bemerkte, dat bij het kussen een opgerold stukje papier uit den mond van den gevangene in dien van de vrouw overging. Hij beval nu de bezoekster hem het papier te geven dat zij in den mond had, De vrouw, die op dit bevel niet verdacht was, ge hoorzaamde onmiddellijk, en het papier bleek een brief te zijn met belangrijke mededeelingen. Maar voor de rechter de brief half gelezen had sprong de gevangene op hem toe, rukte hem het papier uit de hand en scheurde het in kleine stukjes. Hij werd naar zijn cel teruggebracht en zal zich nu ook nog wegens zijn gedrag te verantwoorden hebben. Men zal echter zeker voortaan alle har telijke begroeting tusschen gevangenen en hun bezoekers beletten. De heer Moerbecks, die op circa 20 minuten afstand van Venlo woont, ging eergis- teren-avond te ruim 12 uur huiswaarts, toen hij eensklaps door drie hem onbekende personen werd aangegrepen. Hij echter, een cordaat mensch, pakte een hunner bij den nek en loste toen met zijn revolver eeuige schoten, waarop de twee anderen op de vlucht gingen en de buren kwa men opdagen. Met behulp van deze laatsten werd de aanrander naar de stad overgebracht en aan de politie overgeleverd. Alleen weet men dat hij een Duitscher is en reeds gedurende eenige dagen in den omtrek gezien werd. Blijkens de officiëele berichten zijn in het regeeringsdistrict Frankfort a/d O. van 71,512 varkens 133 stuks trichineus bevonden en in het regeeringsdistrict Posen waren onder 76,033 varkens 543 van trichinen voorzien. Een wijnhandelaar te F lensburg is, luidens de Weinlaube, veroordeeld wegens het verkoopen van z. g. «Faconwein," d. i. wijn, die zich per etiquette zelf aankondigt als namaaksel van eenige bepaalde soort van echten wijn. Daarbij is dus geen quaestie van bedrog. Te Flensburg echter heeft een expert verklaarddat een «Teneriffa-Facon" ook werkelijk Teneriffa moet bevatten. Dat wordt inderdaad lastig! Want van een nagemaakten wijn te eischen, dat die geheel of ten deele echt moet zijn, gaat toch wat heel ver, en is ook niet bizonder logisch. Een navolgenswaardig voorbeeld. Door den burgemeester van Tilburg was aan verschillende tappers, vooral die in de nabijheid van het stad huis wonen, verzocht om bij de opkomst der lotelinger. wel bier, maar geen sterken drank te schenken. Hieraan werd algemeen gevolg gege ven, zoodat er bij de inlijving bijna geene be- schonkenen zijn gezien. De slager P. te Crefeld heeft een ge lukkige vondst gedaan. Bij het slachten eener vette koe vond hij in haar maag een zwaren gouden zegelring met een kostbaren blauwen steen. «Electrische naamborden" is de titel van een nieuw Engelsch artikel dat in het heeren modemagazijn van den Heer Kalker, Kalverstraat 38, te Amsterdam te bezichtigen is. In de letters van deze borden zijn kleine beweegbare metalen plaat jes aangebracht. Het bord wordt in zijn lijst door de werking van een kleine electrische batterij in voortdurende beweging gehouden. De plaatjes die de letters vormen, schommelen daardoor gestadig heen en weer, hetgeen een zeer aardig flikkerend effect maakt, dat aan illuminatie dost denken. In Sint-Eloy wordt de volgende brief openbaar gemaakt van een verliefd horlogemaker «Hooggeëerde juffrouw! Sedert ik u zag, zijt gij de spil mijner gedachten. Een onrust bezielt mij, door geen spiraal te regelen, en die oorzaak is, dat de slingeringen van mijn geest zeer onre gelmatig geschieden. Gij zijt de veer, die 't gansche raderwerk van mijn bestaan in beweging brengt al de slagen van mijn hart gelden slechts u, hoog geëerde juffrouw; uw mond is voor mij het fijnste échappement-, uw lippen zijn als robijnen, waarvan ik voor den goeden gang van mijn bestaan 't eenige heil verwacht. Maar, ik bid u, wind mij niet op, om mij daarna weêr meêdoogenloos te laten afloopen. Verbreek den ketting niet, die mij nu reeds aan u verbindt; ik wil voor u zijn als een kompas door het leven; niets liever wensch ik dan mijn bestaan als gesel te verwisselen voor dat van patroon-, de kast die ik bewoon, worde door u en met u veranderd in een paradijs; uwe oogen zullen voor mij steeds zijn als de wijzers van het cijferblad, die mij zeggen hoe laat het is. Vergun mij, dat ik van deze schriftelijke ontboe zeming mondeling een repetitie mag geven; bepaal plaats en uur waar wij elkaar kunnen ontmoeten; ge zult mij boven alle anderen zien uitsteken door mijn cylinder-hoed; en mocht het noodlot willen dat ik, trots alle garantie, niet in uwe keuze val, dan blijft me niets anders over, dan me te laten sloopen." De Duitsche bladen deelen een be langwekkende operatie mede, die onlangs door Prof. Langenbeck te Berlijn wqrd verricht. Een elfjarig meisje had twee jaren geleden een prui- mepit ingesliktdie in den slokdarm was blijven zitten, en telkens als zij hoestte tot aan de neusopening werd opgedreven. Het kind leed veel en werd van dag tot dag magerder, maar alle pogingen om de pit met instrumenten te ver wijderen waren vruchteloos, totdat eindelijk be sloten werd van buiten af den slokdarm van het kind te openen en de pit er uit te halen. De operatie gelukte en het kind was niet lang daarna volkomen hersteld. De Engelsche postmeester-generaal, de heer Fawcett, heeft zijn voornemen te kennen gegeven om in de postkantoren doofstommen te gebruiken bij het sorteeren der couranten. Baas boven baas. De beken d e g oochelaar Hermann maakt een kunstreis door Amerika. Onlangs gaf hij eene voorstelling ten huize van den Oostenrijkschen gezant te Buenos-Ayres. Om het gezelschap te amuseeren, had de gast heer vijl Patagoniërs laten komen, die eerstdaags onder leiding van een Barnum in Europa zullen figureeren. Herman verrichtte wouderen in de goochelkunsthij trok allerlei voorwerpen uit de haren der Patagoniërs, borden uit hun mond, messen en vorken uit hunne neuzen, kopjes en schoteltjes uit hunne ooren. De wilden verroer den zich niet en gaven niet de minste blijken van verwondering. Di*i volgenden morgen echter constateerde Hermann, dat terwijl hij sigaren uit de haren van een Patagoniër had gegoocheld, deze hem zijn horloge had gestolen. Te Hamburg stond vijf jaren geleden een vrouw terecht, die bekend had haren man vergiftigd te hebben. Zij bleef bij hqre bekente nis, maar werd niettemin vrijgesproken, omdat hare schuld door niets anders bewezen was en er reden was tot twijfel, of zij wel in normalen geestestoestand verkeerde. Zij ging na hare vrij spraak naar bloedverwanten in Hannover en is dezer dagen aldaar overleden. Vóór haren dood moet zij den predikant, die haar in hare laatste ziekte bezocht, beleden hebben, dat zij de inder tijd vrijwillig bekende daad niet gepleegd had, maar haren overleden man aldus had willen vrij waren van de schande van zelfmoord. Zij had de overtuiging, dat hij daartoe gekomen was, niet alleen omdat hij in zijne zaken achteruitging, maar nok omdat hij in zijn huwelijk niet het geluk gevonden had, dat hem onder tegenspoed staande had kunnen houden. Uit berouw over hare tekortkomingen jegens haren man had de vrouw de schuld aan zijn dood voor den rech ter op zich willen nemen. De Amerikaansche fabrikant van valsche doctorsdiploma's dr. John Buchanan, die voor die vervaardiging verscheidene jaren gevan genisstraf moetj ondergaan, heeft de justitie eens in zijn boeken laten kijken, om te toonen op welke schaal hij zijn handwerk uitoefende. On der zijne papieren bevindt zich een lijst waarop ruim vijfduizend personen stonden vermeld, die allen gaarne een diploma begeerden. Hij verhaalt verder dat drie professoren van de universiteit te Philadelphia gemeenschappelijk vijfhonderd diplo ma's onderteekenden, tegen een salaris van vijf dollars per stuk. De Spaansche consul in Philadel phia wordt ook beschuldigd eenige diploma's die naar het buitenland werden gezonden, voor echt te hebben geteekend en v'bor dien vriendendienst driehonderd en vijftig dollars te hebben ontvan gen. Dezer dagen stierf te Utrecht in het ziekenhuis eene vrouw die een gewicht had van 135 kilo en over de borst gemeten 69 centimeter breed was. De timmerman, die de doodkist maakte, moest dit voor zijne woning doen, omdat de kist door haar kolossalen omvang niet naar buiten kon gebracht worden. InGeorgia (Noor d-A merika)zijninden laatsten tijd de apotheken op een aanzienlijke wijze vermeerderd. De oorzaak van deze vermeerdering moet worden gezocht in de wet, waardoor alle herbergen opgeheven zijn. Slechts apothekers mo gen spiritualiën verkoopen als geneesmiddel. Na- I tuurüjk gevoelt ieder, die behoefte aan een hart versterking heeft zich onwel en gaat naar den apotheker om het verlangde geneesmiddel. Daar door. zijn het ineerendeel der herbergiers apothe kers geworden, wat daar niet veel moeite kost. i De regeering heeft echter het dwaze van die be- paling ingezien en verbiedt nu ook den apothekers medicijnen en elixers te verkoopen, die alcobolhou- i detid zijn. Zij hoopt daarmede geheel het drank gebruik af te schaffen. In de aankondiging der vendutievan den uit's Jlage vertrekkenden Lhérie zegt de brief- schrijver der Arnh. Ctzie ik de veelvuldige zilveren cadeaux niet vermeld, aan den zanger hier ter stede, te Amsterdam en elders aange boden. Denkelijk en terecht, voert het troetelkind van een deel van ons publiek die als waardige tropheën naar zijne nieuwe woonplaats mede. Want dit wil ik wel zeggen, dat ik hoegenaamd niets geloof van het door kwaadwillige anti-Lhérianen uitgestrooid praatje, en mij bij herhaling ter oore gekomen, dat alle geschenkeu in zilver van den beschonkene zelf afkomstig zouden zijn. Men mag niet gelooven dat hierjdezelfde anekdote zou zijn opgevoerd, die men van een Fransch acteur, voor een seizoen te St. Petersburg geengageerd, vertelt. In de Russische hoofdstad, het Luilekker land van tooneelkunstenaars, vond deze acteur naar zijn ziu niet genoeg waardeering. Kransen en kronen werden hem toegeworpen, maar hul deblijken van meer soliden aard bleven ontbre ken. Hij begreep dat het publiek op den weg geholpen moest worden, dat het een wenk noo dig had om te begrijpen dat het ontbrekende nog meer door hem werd gewaardeerd dan het geschon- kene. Op zekeren dag bij een zilversmid een prach tig garnituur met tafelzilver opmerkende, verzocht hij dat men 't hem thuis zou zenden; hij zou zich den volgeuden dag decideeren op den aankoop. Dienzelfden avond speelde hij een van zijne beste rollen; het regende weder kransen, bloemen, enz Te midden van dien bloemenregen ver scheen de regisseur op het tooneel om den ver dienstelijken en hooggeschatten confrère namens een aantal bewonderaars van zijn talent ditzelfde prachtige garnituur aan te bieden. Den volgenden dag zond de acteur het garnituur aan den zilver smid terug met de boodschap, dat hij het stellig zou gekocht hebben, indien hij niet den vorigen avond een dergelijk stuk ten geschenke had ont vangen. De zilversmid, niet beter wetende of zijn garnituur was een unicum, waarvan de wedergade te St. Petersburg niet te vinden was, begreep er niets van; maar het ijs was gebroken en bij vol gende gelegenheden ontbraken de solide tropheën niet onder de huldeblijken, waarmede hetRussisch publiek den acteur overlaadde. Naar wij vernemen bestaat bij het hoofdbestuur van den waterstaat het plan om een stoomvaartuig te doen bouwen, dat op de rivieren dienst zal moeten doen als ijsbreker. De hoofd-ingenieur-adviseur voor scheepsbouw, dr. B. J. Tideman, zou met het ontwerpen van dat vaartuig belast zijn. Bij een kapper in de rue Pinel, te Parijs, trad Maandag-avond, terwijl deze bezig was zijn winkel te sluiten, een heer binnen, die hem verzocht zijn hoofd af te snijden en dreigde hem, in geval van weigeren te dooden. De ver schrikte coiffeur behield zijn tegenwoordigheid van geest en maande den heer aan, even geduld te oefenen om zijn messen te slijpen. Gelukkig wist hij toen te ontsnappen en twee agenten te halen, die den ongelukkige wegvoerden. De koetsiervangraafKarolyi.tePesth trad des avonds een koffiehuis binnen, waar hij met goud betaalde. Drie grooms merkten dit op en besloten hem te vermoorden. Toen de koetsier zich ter rusle gelegd had, sloopen twee der die ven zijn slaapkamer binnen en worgden hem na het lijk in stukken gesneden te hebben, wierpen zij deze op den mesthoop. De twee moordenaars werden den volgenden ochtend in hechtenis ge nomen. Zondag werd te 'sBosch in hetkoffie- huis Plaats royal f 600 vermist. Het vermoeden viel op de meid, die dan ook weldra in hechtenis genomen werd. Inmiddels kwam na verder onder zoek de som weer terecht en bleek het dat de meid onschuldig was, zoodat men zich haastte haar weer te bevrijden. Toen de ongelukkige den ker ker verlaten had, bleek het dat zij krankzinnig ge worden was. Tot waarschuwing diene, dat teWils- dorf (in Nassau) de onderwijzer Wissenbach aan bloedvergiftiging stierf ten gevolge van het zich steken met een stalen pen, waarin inkt was geroest. Het bleek bij deze gelegenheid, dat sommige fabrikanten in den inkt een praeparaat mengen, bestaande uit kwikzilveroxyde en zout zuur, hetwelk een der zwaarste vergiften vormt, zelfs in die male, dat, zoo slechts de allerklein ste hoeveelheid in het bloed geraakt, dit de al- lerbedenkelijkste gevolgen kan hebben. Eeu erg ongeluk heeft plaats gehad in het kasteel van den heer De Sejouruet te Frameris. Een knecht, die twee jachtgeweren moest wegbrengen, bedreigde er de andere dienst boden mee; ongelukkig was een der geweren geladen. Het schot ging af en trof eene Engelsche bovenmeid, die onmiddellijk gedood werd. 11e' slachtoffer, Magaretha Thornton, was slechts 21 jaren oud. Een oppassend we r k m an i n d e f abriek van de firma Euthoven, te 's-Hage, werd eergis' teren door de machine de hersenpan verbrijzeld- Hij was onmiddellijk dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2