BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Met het binnenrukken van Tunis streef den wij een dubbel doel na: de niet on derworpen stammen te tuchtigeu, die sedert tien jaren reeds de grenzen schonden, en ons waarborgen te verschaffen voor de toe komst. De offers, welke Frankrijk thans voor de veiligheid der grenzen zich getroost, zouden vruchteloos gebracht zijn, indien daarop eene schijnbare of fabelachtige on derwerping of even spoedig vergeten als gegeven beloften volgden. Yoor ouze vei ligheid moeten wi] duurzame waarborgen hebben; wij vragen die van den Bey van Tunis en willen noch aan zijn gebied noch aan zijn troon de hand slaan. De regeering der repu bliek heeft bij het begin der expeditie reeds aanstonds plechtig verklaard aan elk denk beeld van annexatie of verovering vreemd te zijn; heden herhaalt zij die verklaring, maar de regeering van den Bey is ver plicht, ten einde onze bezittingen tegen schending te waarborgen en binnen de gren zen onzer belangen, toe te laten dat wij op zijn gebied de voorzorgsmaatregelen ne men, welke hij blijkbaar niet bij machte is door zijne eigene troepen ten uitvoer te leggen. Formeele overeenkomsten behooren ons te beveiligen tegen de herhaling van vijandelijke avonturen eu inbreuken op onzen gerecht vaardigden invloed in het Regentschap. Wij hopen dat de Bey dit als eene noodzakelijkheid en tevens als eeue weldaad er-kennen zal, eu dat aldus het geschil vereffend zal worden, hetwelk al leen Frankrijk raakt, waarbij slechts Fran- sche belangen in het spel zijn en hetwelk Frankrijk het recht geeft alleen met den Bey op te lossen in dien geest van recht vaardigheid, bezadigdheid en nauwgezette eerbiediging van Europa's rechten, welke de politiek van de regeering der republiek bezielt. In een dagorder van den Russischen Minister van Oorlog wordt bekend gemaakt5 dat de Keizer aan alle generaals en hoofd officieren, alsook aan de militaire ambte naren, verlof gegeven beeft, den baard naar hun goedvinden te dragen. De doodstraf van Jesse Helffmann is door Keizer Alexander III veranderd in levenslange verbanning naar Siberië. Met het oog op haar toestand zal zij echter eerst na hare bevalling daarheen vervoerd worden. Tot zoolang blijft zij nog onder sterke bewaking in de gevangenis, daar men nog steeds bevreesd is dat de nihilis ten pogingen zullen aanwenden om haar te bevrijden. Rotterdam, 13 Mei. Gisteren is uit de rivier de Maas voor deze gemeente opgehaald het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van den werkman H. B., die sedert 5 De cember de3 vorigen jaars was vermist. Leiden, 13 Mei. Dezer dagen brachten, op een veiling van antiquiteiten alhier, twee botervloot jes, twee sauskommetjes en zes bordjes van Delftsch aardewerk den belangrijken prijs van f 640 op, buiten en behalve 10 pCt. opgeld; een bewijs hoe zeer het Delftsch aardewerk gezocht is. Amsterdam, 13 Mei. H. C. Kerkhof, de 21jarige Haarlemsche dienstbode, die voor het Hof alhier terecht stond wegens kindermoord, is tot 2 jaar celstraf veroordeeld. Maastricht, 13 Mei. Uit het kanaal alhier is opgehaald het lijk van een persoon, die zich nu en dan aan misbruik van sterken drank over gaf. Dit is in betrekkelijk korten tijd het derde geval, dat personen aan den drank verslaafd daar op noodlottige wijze zijn omgekomen. Willemsdorp, 13 Mei. Gisteren-namiddag is in den Ouden Beerpolder nabij deze gemeente een 14jarig jongeling gestruikeld over de rails, waarlangs ten behoeve van een aan te leggen dijk zoogenaamde kipkarren werden bewogen. Juist kwam eene kar van de helling af, met het noodlottig gevolg dat zij den jongeling over den hals ging. Hij was terstond een lijk. Nieuw-Helvoet, 13 Mei. Alhier is gisteren avond een hooihoop ter waarde van eenige hon derden guldens afgebrand. De oorzaak is aan kwaadwilligheid van eenige jongens te wijten. 's Gravenhage, 13 Mei. Gisteren-ochtend te 8 uur is nabij de Wittebrug uit het Kanaal op gehaald het in zeer ver gevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van den reeds 9 dagen vermisten hulp-doodgraver vau de algemeene be graafplaats alhier. Zevenaar, 13 Mei. De grondeigenaar en lid van den gemeenteraad B. onder Oud-Zevenaar, betrapt op het slachten van een klein rund zon der daarvan aangifte gedaan te hebben, heeft een boete bekomen van f 50, benevens f7,1772 kos ten. Annerveen, 13 Mei. Maandag 11. had een 10jar:ge knaap de onvoorzichtigheid bij een gela den geweer te komen, met het treurig gevolg dat het schot afging en een 4jarig meisje doo— delijk trof. Hengelo, 13 Mei. Gisteren-middag had de machinist T. aan het station alhier, bij het ran geeren der treinen aan het station, het ongeluk onder eene locomotief te geraken. Na een eind voortgesleept te zijn, is hij met eenige kneuzin gen aan borst en rug vrijgekomen. Eenigen tijd geleden werd te Stutt gart een jong officier, uit een der aanzienlijkste geslachten des lands, die altijd zeer gelukkig was in het spel en zijn kameraden groote sommen afwon, op valscli spelen betrapt. Om hun makker niet in het ongeluk te storten, beloofden de deel nemers aan de partij geen woord over het geval te spreken, als hij terstond het regiment verliet. Hij verkreeg zijn ontslag, ging over in Pruisischen dienst en werd bij een Hannoversch ulanen regi ment geplaatst. De zaak werd echter toch rucht baar en is thans voor den krijgsraad te Stuttgart in behandeling. Niet alleen de luitenant, maar ook de officieren, die met hem gespeeld hebben, zullen nu teredit staan, omdat zij de zaak niet aangaven en toelieten dat hun kameraad, die zich aan zulk een misdrijf had schuldig gemaakt, lid werd van een ander officierkorps, dat niets van zijn verleden wist. Yoor de Rechtbank te Liverpool werd onlangs een eisch tot schadevergoeding van f 10 tegen een barbier ingediend door een zijner klanten, die terwijl de bediende hem schoor een kleine snee in de keel gekregen had, doordat de barbier bij ongeluk tegen den arm van zijn helper was aangekropen- De jury kende den barren klant een schadevergoeding van 1,1 s. toe, maar protesteerde tegen het voor de rechtbank brengen van zulke nietige gevallen. Onder directie vande heeren Jacques C. Blazer en Louis D. Strelitski, die beiden ook tot de medewerkers zullen behooren, is opgericht de Zandvoorter Kur-Zaal Kapel, twintig leden tellende, met den voormaligen kapelmeester van den Heer A. van Lier, den Heer Knoll, aan het hoojd. Zij zal zich gedurende het geheele seizoen, van lo. Juni tot uit. September, niet alleen te Zandvoort, maar ook in den tijd die te harer beschikking blijft in den omtrek doen hooren, als men daartoe overeenkomsten met haar wenscht aan te gaan. De bezoekers van Zandvoort kunnen dus verzekerd zijn, dat het bij 't genot dat de zee en de natuur hun biedt, ook niet aan mu ziekuitvoeringen zal ontbreken. Het vastende meisje te Chapelton, waarvan wij onlangs spraken, heeft nu reeds, zoo men zegt, achttien weken lang niets anders ge bruikt dan een weinig koud water en is nog altijd in leven. Het geval wekt natuurlijk groote belangstelling en verscheidene geneeskundigen zijn het kind komen bezoeken. Zij bevonden dat haar pols zeer gelijkmatig sloeg en dat er geen teeke nen van inwendige ongesteldheid te bespeuren waren. In het Carltheater te VVee n e n o verk wam onlangs, bij de opvoering van de „Reis om de wereld in 80 dagen," een der medespelers een klein ongeluk. De gedresseerde olifant nl. zakte met de achterpooten door een niet goed gesloten luik. Het dier wist zich echter spoedig uit het gat op te trekken en de voorstelling kon vervolgd worden. De actrice, die op den olifant ïeed, was echter vrij wat minder bedaard gebleven dan haar viervoetige collega. De gelukkige invloed van de Noord- zeelucht op de gezondheid der bewoners van de eilanden in die zee, loopt in het oog, als men let op de volgende cijfers: Van 187175 stierven op de "10,000 inwoners aan longtering: in Frank fort a. M. 38.9, in Hamburg 35.2, in Bremen, 42.8, in Leipzig 35.07, in Brussel 50.7, in New- York 41.5, in gehpel Nederland 25.9, in Margate aan dc Theems, 40.1, op Norderney 8.69. De sterfte op Norderney komt overeen met een ge bergtehoogte van 13 tot 15 honderd meter- Op de Noordzee-eilanden komt weinig klierziekte en tering voor en bereiken de menschen dooreenge- nomen een hoogen ouderdom. 1881 is een meikever-jaar. Omdat ge meenschappelijke maatregelen nog maar alleen in staat zijn om de vraatzuchtige meikever eeniger- mate onschadelijk te maken, heeft het districts ambt Landau verordend, dat de grondeigenaren moeten zorgen voor het verzamelen en dooden van meikevers. De stad Mannheim betaalt 8 Pfen- nige voor een liter doode meikevers. Naar wij vernemen is door enkelele den van de vereeniging de Unie het initiatief genomen om gelden bijeen te brengen, ten einde die aan de gezinnen, welke door de bekende straf, aan eenige ambtenaren aan de landswerf opgelegd, schade hebben geleden, ter hand te stellen. Sedert de laatste vergadering is het getal leden der Unie met 55 vermeerderd. Vóór eenige dagen heeft inhetG root Amphitheater der Sorbonne te Parijs een alge meene vergadering plaats gehad van de Vereeni ging tot bestrijding van het misbruik van tabak. Deze vereeniging, welke ongeveer duizend leden telt, werd gesticht door den officier van gezond heid Decroix, die zijne betrekking nederlegde om zijn vermogen en zijn tijd aan de zaak te wij den. Verschillende eerepenningen werden in deze vergadering uitgereikt, o. a. aan den directeur der Noorder-Spoorweg-Maatschappij voor de stipte handhaving der reglementen t»gen het rooken; aan een man van twee-en-tachtig jaar, die sedert zijn zestigste het rooken had laten varen, enz. Voorts is een tooneelstukje vertoond van een der leden, mevr. Sallez, getiteld: „Een huwelijk door de tabak bijna afgesprongen", waarin een jonge dame zich beklaagde over haren bruidegom, die haar op een bal aan haar lot had overgelaten om met eenige vrienden te gaan rooken. In het Russische leger worden,even als met elke verandering van regeering het geval is, nieuwe uniformen ingevoerd. De Pruisische na volgingen, waarmede Keizer Alexander II zoovelen aanstoot gaf, zullen afgeschaft en de Duitsche helmen ot Pickelhauben door Astrakan-mutsen vervangen worden. Gisteren-middag bevonden zich aan den Noordwal te 's llage drie beschonken per sonen, die zich over de koele Mei niet beklaagden, maar zoo verhit, waren dat zij een koud bad wilden nemen, waartoe zij een weddingschap aan gingen, wie het eerst in het water zou springen. Een van hen beproefde het „heldenstuk", doch daar hij niet zwemmen kon, zou hij verdronken zijn, zoo hem niet terstond hulp ware verschaft. Hij werd vervolgens door zijn „fideele kameraden" naar zijn woning geleid. Dinsdag 16 Mei zal het 25 jaar gele- den zijn dat W. Blaak te Goudswaard werd aangesteld tot nachtwaker, doodgraver, omroeper, straatreiniger, aschophaalder, tuinman van den pastoriet uin en het plantsoen rondom de kerk, en dorpelwachter in het kerkgebouw. Het voor uitzicht bestaat misschien wel dat deze vijf-en- zeventigjarige dienstdoener ook tot agent van politie zal worden benoemd, en dan mag men zeggen dat zoowat alle openbare ambten van Goudswaard in zijn persoon vereenigd zijn. In het Duitsche blad de Sporn wordt de raad gegeven, paarden niet 's morgens maar 's avonds te wasschen en schoon te maken, en ze 's morgens vroeg alleen te roskammen. De zoo behandelde paarden zullen dan 's nachts goed uitrusten en overdag veel minder gevaar loopen van kou te vatten, dan wanneer 's morgens door het wasschen de poriën der huid nog te zeer open zijn. De verkoudheid van Adeline Patti, waardoor zij gedurende veertien dagen niet zingen kon, heeft den directeur van het theater een schade van vier en tachtig duizend franks berok kend, daar hij den overigen artisten dagelijks zesduizend franks moest uitbetalen. Een liefhebber vau berekeningen maken te Parijs, heeft uitge rekend, dat indien de zangeres dagelijks gemiddeld vier-en-twintig maal hoestte en zes-en-dertig maal nieste, ieder van die catarrhalische aandoe ningen den directeur van den schouwburg op honderd franks te staan kwam. In het vorstel ij k park teArols en heeft een boschbrand gewoed, die een uitgestrektheid van veertig morgen gronds verwoestte. De brand moet door een Zigeunervrouw gesticht zijn, uit wraak omdat de opzichter van het park aan haar aanhoudende bedelarijen geen gehoor gaf. Een week geleden richtte ook bij Fürstenburg in Waldeck een boschbrand groote schade aan. Het co r r ec t io n e e 1 e Gerechtshof van Alexandrië heeft den heer de Benedetti, directeur van la Stefïetta, die terecht stond wegens duelleeren, vrijgesproken, wijl, te midden eener algemeene hilariteit, bewezen werd, dat de pistolen waren geladen geweest met kogels van chocolade. Als een merkwaardig bewijs hoe het Departement van oorlóg er op uit is om 's lands penningen op de zuinigste wijze te besteden, deelt men ons het volgende mede: De luitenant- generaal, inspecteur der infanterie, had voorge steld het geringe overschot van de 1' 35, die bij den aanvang van den winter aan elke kom- pagnie zijn toegestaan tot verwarming der lokalen, en die nu bij de opgeheven 5de kampagniën over waren, te verdeelen onder de overige 4 kompagniën van elk bataljon. Dit voorstel is door het Departement niet aangenomen, maar wel bepaald, dat het overgeblevene ten bate van het Rijk zal worden gebracht. Te Kopenhagen is dezer dagen een groote vergadering van sociaal-democraten gehouden, die door ongeveer 5000 personen werd bijgewoond. Er werden, als gewoonlijk, opgewonden redevoe ringen tegen staat en kerk gehouden, maar voor het overige liep alles zeer rustig af. Luidens de jongste tijdingen, ontleend aan het officieele bulletin van de Turksche regeering, woedt de pest in Mesopotamië met onverminderde hevigheid voort. Ook het aantal sterfgevallen nam niet af. De ziekte heeft echter het kordon niet overschreden dat onder het toezicht van bizondere geneesheeren en ambtenaren streng wordt gehandhaafd. Het kordon is zelfs in den laatsten tijd nog versterkt door een aantal troepen. Wij ders dacht men, ook door krachtige ontsmettings maatregelen, de ziekte in hare kiem te zullen kunnen verstikken. De persoon, die deze week in de Synagoge te Utrecht ingebroken heeft, is op vrije voeten ge steld, omdat het gebleken is dat hij niet kwam om te stelen, maar in dronkenschap binnenge drongen was, zonder te weten wat te doen. Door de zorg van het Japansch gouvernement is te Yeddo een Japanscli-Fransch- Eugelsch-Duitsch-Nederlandsch woordenboek uit gegeven van technische uitdrukkingen op mi litair en marine-gebied. Deze dictionnaire vormt een dik boekdeel, is door een inlaudsch typograaf op Europeesche wijze gedrukt, en daarbij behoort een atlas, waarvan de teekeningen met de meeste zorg gegraveerd zijn. De voornaamste samenstel ler van dit even nuttig als merkwaardig werk is de kolonel van den generalen staf Harada- Harada-Kadumilé, die herhaardelijk gedurende eenige maanden te Parijs verblijf gehouden heeft. In de Wiener Jagd-Zeitung worden twee jachtstukjes verteld, die, ofschoon ze in 't jager latijn zijn geschreven, interessant genoeg zijn om te lezen. Zij verhalen de listige wijze waarop de Eskimo's zich van de lastige wolven afhelpen. De Eskimo namelijk bestrijkt een haarfijn gesle pen mes met rendierbloed en begraaft het, na tuurlijk met de schede naar boven, in de sneeuw. De van honger gierende wolf ruikt dit lokaas, graaft en likt met gulzigheid aan dit verraderlijk mes. Door de scherpe koude merkt hij niet, dat hij zich deerlijk in de tong snijdt, integeu- deel hij gelooft veel meer immer frisch bloed te likken; zoo gaat bij voort tot dat zijne tong to taal versneden is, en de wolf sterft aan ver bloeding. Eene andere, niet minder sluwe wijze, wolven onschadelijk te maken, is die, dat de Eskimo ijzeren spiralen maakt, samendraait en met eetie pees bindt. Deze spiralen worden dan in stukken vleesch gedaan die men laat bevrie zen. De wolf slikt deze vleeschstukken, doordien ze bevroren zijn, in hun geheel in. In de maag vergaat het vleesch, de pees wordt week en boem! de spiraalveer gaat los en verscheurt de maag van 't beest. Te Rijssel werd dezer dagen een ge heele buurt in opschudding gebracht, doordien 20 personen, die in een restauratie in de rue Beauharuais het middagmaal, bestaande uit moes en vleesch, hadden gebruikt, ongesteld wer den en teekenen van vergiftiging vertoonden. Eer spoedig teegediend tegenvergift redde allen het leven. Tot heden kent men de oorzaak van dit ongeval niet. Het moes was in een verglaasden pot toebereid. Dezen zomer zal er tusschen drie le den van de Amerikaansche yachtclub een nogal zonderlinge wedstrijd plaats hebben. In hunne jachten zullen zij op gelijken tijd uit hun va derland naar Europa vertrekken. Wie er van het drietal het eerst in Europa aankomt, ontvangt van ieder zijner mededingers honderdduizend dollars, zoodat de winner met dezen wedstrijd tevens zijn fortuin maakt. Verleden Dinsdag heeft de jury van het Brabantsche Hof van Assises te Brussel zekeren Nemethy, die zijne vrouw en haren min naar had vermoord, vrijgesproken. Het publiek in het gebouw van het Gerechtshof en op de belen dende straten heeft den moordenaar eene ovatie gebracht, alsof hij, zegt de Chronique, een groot burger was, die het vaderland gered had. Men beweert zelfs, dat hem des avonds een banket is aangeboden. O tempora, o mores! Een rijk jong Engelschman, die voor eenige weken te Sevalla een stierengevecht bij woonde, ontstak daardoor zoozeer in geestdrift voor dit barbaarsche vermaak, dat hij les ging nemen in het bevechten van stieren. Dezer dagen trad hij op zijn beurt in het strijdperk en legde daar groote handigheid en onverschrokkenheid aan den dag. Een kleermaker te Spier3 had van een zijner klanten een jas besteld gekregen, die deze moest dragen op een bruiloftspartij te Ann- weiler, waarop hij genoodigd was. De jas was echter door ander werk blijven liggen en den dag vóór de bruiloft nog lang niet gereed. De kleer maker beloofde echter op zijn woord van eer het kleedingstuk den volgenden morgen te 6 uur af te leveren, zoodat zijn klant het hebben zou voor hij met den eersten trein vertrok, 's Avonds ging hij, om zich wat te verpoozen van het harde werken, even naar het bierhuis en kwam vrij laat thuis iu zulk een stemming dat hij be ter deed naar bed te gaan. Hij dacht echter nog aan zijn belofte en nam zich voor te 3 uren op te staan en de jas af te maken, die in 272 uur gereed kon zijn. Maar, zooals te verwachten was, hij versliep zich en werd eerst te half zes wak ker. Hij wist echter wel raad; hij pakte de jas in, stak al zijn gereedschap iu zijn zak, ging met zijn klant in den trein en maakte gedurende de twee uren sporens het kleedingstuk geheel af. Te Anuweiler snelde hij naar een collega om de jas uit te strijken en een half uur later ging de jonge man met het feestgewaad naar de partij. Natuur lijk kreeg de kloeke kleërmaker ruimschoots zoo wel mondelinge als klinkende dankbetuigingen. Om slakken uit kelderste verdrijven, bestrooit men den vloer eenvoudig met zout. Waar de slakken in groote hoeveelheid zijn, strooit men het zout dik; daardoor worden de nesten dezer onaangename dieren vernietigd. Te Philadelphia, waarmenooksedert eenigen tijd telephoonverbindingen aanlegt, heeft zich het wel eenigszins verklaarbare geval voor gedaan, dat een man, in wiens huis onlangs zulk een toestel was aangebracht, krankzinnig is geworden. De ongelukkige verbeeldt zich nu zelf een telephoon te zijn en heeft het in het gesticht, waar hij verpleegd wordt, uitermate druk met het beantwoorden en overbrengen van tijdingen, die hem uit alle oorden der wereld toevertrouwd worden. Op het kerkhof te Weenen heeftmen dezer dagen een schandelijke daad ontdekt. De oppasser vond des morgens het graf, waarin een negenjarig meisje gelegen had, opgedolven, terwijl de ledige kist naast den kuil stond. Een eind verder vond men het lijk, met afgesneden hoofd, terwijl het lichaam vreeselijk gehavend is. Wie de dader van dit gruwelstuk is, heeft men nog niet ontdekt. Men schrijft zijn handelingen aan bijgeloof tos, daar het meisje eenigen tijd geleden met hare twee broertjes door haar vader is dood geschoten. Een huzaar te Deventer, wien de lau weren der Haarlemsche cavaleristen geen rust schenen te laten, heeft net zoolang gewerkt totdat ook hij wegens wangedrag uit den militairen dienst weggezonden kon worden. Om geschubde visschen gemakkei ij k van hun schubben te ontdoeu zonder ze te be schadigen, geeft de Deutsche Fischerei Ztg. een zeer eenvoudig middel aan de hand. Men moet den visch dooden door een steek onder de kieuw deksels, waardoor de hersenen van het ruggemerg gescheiden worden, en hem daarna met een doek afvegen, zoodat alle slijm is weggenomen. Dan houdt men hem van twee tol vijf seconden iu heet, bijna kokend water en kan hem dan in een of twee minuten met een gewoon mes schoon afschrapen. Dat bij de min ontwikkelde bevol king nog steeds een tegenzin tegen de politie bestaat, zelfs daar waar zij het volk van dienst kan zijn, kan hel volgende leeren: Op de Heeren gracht te Amsterdam was dezer dagen een man, die, zooals hij zeide, van een stelling was ge vallen en zich zoodanig aan de knie bezeerd had, dat hij op een stoep in elkander zakte en geen voet meer kon verzetten. Eenige voorbijgangers wilden de hulp der politie inroepen om der. ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2