MARKTBERICHTEN BjK URSBB RICHTEN Laatste Berichten, Liefde en vrede. Gedachten. Allerlei. kwetste naar zijn woning of liet gasthuis te ver boeren, doch hoewel volkomen nuchter, verzette he man zich daartegen met kracht. Hij wilde niets met de politie te doen hebben gaf' hij te kennen en was nog nooit „in polisjes han den geweest." Bij het opruimen van den zolder in een huis te Oberstein is men tot eene vreeselijke ontdekking gekomen. Achter een kist werd in pen hondenmand een kind gevonden, dat zich m een bekkgenswaaidigen toestand bevond. De handen en voeten van hét kind waren geheel gekromd en niet te bewegen, terwijl verscheidene ledematen geheel vergroeid waren. Een onder zoek, dat men instelde, bracht aan het licht, dat het arme wezen, hetwelk voor een kind van twee jaar werd gehouden, reeds vijf' jaar in dien verschrikkeliiken toestand had doorgebracht. Slechts door enkele klanken kon het zijne behoeft) 11 ken baar maken. De moeder, die het wicht zoo feeder Verzorgd had, bleek de dienstmaagd te zijn, die nog bij die familie diende. Te Melbourne beeft zich eene maat- schappij van landbouwers gevormd met een ka pitaal van 2*/s millioen franks, met bet doel om granen naar Europa te verzenden. Wij kunnen dus concurrentie tusschen Australisch en Ame- rikaansch graan verwachten. Ten einde de handelingen van som mige wijnhandelaars te karakteriseeren geeft het Maimer Tagblatt het volgende bericht: In eene stad aan den Rijn, die wij niet nader zullen aan duiden, is er onder de daar wonende drie hon derd wijnhandelaren een dien wij X zullen noe men. Hoe de heer X handelt en hoe het hem daarbij kan vergaan, zal bet volgende voorbeeld bewijzen. Op een fraaien zomerdag, als de Rijn Van stoombooten met reizigers wemelt, ziet men meermalen een Engelschman in Geisenheim of eerder, die zich aan boord van eene naar Berg varende stoomboot begeeft. Vindt hij geen landsman aan boord, dan verlaat hij reeds aan het volgend station bet schip; ontmoet hij er een, dan maakt hij er onmiddellijk kennis meè, spreekt veel over de heerlijke omstreken en over den goedet: wijn die er verkrijgbaar is, laat doorsch emeren dat hij gaarne en veel wijn drinkt, geeft den „landsman" de beste referenties van het huis X en noodigt hem ten slotte uit een flesch uit den kelder van bet beroemde huis mpj, hem te drinken, bij welke gelegenheid hij dan, om den landsman een dienst te bewijzen, eenige flesschen (natuurlijk tegen gereede betaling) afstaat, 't Zal wel overbodig zijn te ver melden dat de quasi-Engelschman die te Gei senheim aan boord kwam, de heer X zeiven is. Onlangs gebeurde het echter dat de heer X een collega uit Coblentz ontmoette, die ook „den Engelschman" speelde, om de van den Boven- Rijn komende Engelschen te vangen. Beiden speelden hunne rollen zoo goed, dat zij langen tijd Eng-lsch spraken, zonder elkander te herken nen. Toen het gesprek ten langen leste op den Wijn kwam en de Coblentzer Engelschman den heer X een giftmenger noemde, doeh zijne firma, die toen door den heer X voor eene knoei-fabriek Werd uitgemaakt, torenhoog prees, eerst toen leerden zij elkaar meer van nabij kennen en zij namen atscheid alvorens de gewone uitnoodiging tot liet nemen van een „proefje" te doen plaats bebben en met het stellige voornemen voortaan voorzichtiger te zijn. Dat do toepassiug van de electrici- teit nog niet uitgeput is, blijkt uit de nieuwe sol,leerbank waarvoor octrooi verleend is aan Ball te Philadelphia: Deze inrichting bestaat uit een stukje platina, tusschen twee .geleiders bevestigd. Waardoor een stroom wordt gevoerd. Hierdoor wordt het platina heet, en door den stroom te versterken, kan het zoo in gloeiing gebracht worden, dat goud- en zilversoldeer er vloeibaar door wordt. De uitvinder wenscht het in de plaats te stellen van de gebruikelijke blaaspijp, doch of het niet blijken zal te duur uit te komen meenen wij niet te mogen betwijfelen. De Amerikanen houden niet vandra- |en; de timmerlieden te Newport echter schijnen ln haast velen de loef af te steken. 'sMorgens begonnen zij den bouw van een nieuw koffiehuis, tegen den middag prijkte de bekende „Meiboom" veeds op den nok, drie uur later werden uit- noodigingskaarten ter feestelijke inwijding rond gezonden en ten negen uur 's avonds werd aan nen feestdisch de eerste toast gedronken op den moei der nieuwe inrichting. De Duitsohers wenden krachtige pogingen aan nm hunnen exporthandel met Australië uit te breiden. Op de jongste tentoonstelling te Sydney Waren hunne producten uitstekend vertegenwoor- y'gd, en (j[f gohjjnt reeds tot uitbreiding geleid 'e hebben. De beruchte uitbreker Thali was laatstleden ^ondag-avor.d bijna weer uit de gevangenis te ■Hucern ontsnapt. Omstreeks 9 uur hoorde een °Pzicbter, in een lokaal naast de cel waarin Thali Zaj> een paar steenen uit een muur vallen. On- nuddellijk maakte hij alarm; de cel van Thali werd geopend, en daar stond de gevangene, met ®en ijzeren stang zwaaiende, onder bedreiging van .eder die hem te na kwam de hersens te zullen ns'aan. Na een behendigen sprong en greep van ®en der knechts gelukte het evenwel terstond, ,®n gevaarlijken gast meester te worden. Het leek toen dat de ijzeren boei ter dikte van 2 1 m'nieter, waarmede zijn voet aan een zware etting Hg bevestigd, verbroken was, terwijl twee men staven van 4 centimeter dikte uit liet ko~ Jn waren gewrongen. Met de punt van een dezer av'en had hij een gat geboord in den muur, die eels langs een ander locaal loopt. Bij dit werk eeft hij, vermoedelijk om te kunnen ontsnappen ^er de nachtronde zou worden gedaan, zich te ^ee gehaast en tengevolge daarvan waren er ®mge steenen met groot gedruisch uitgevallen, en heeft niet kunnen ontdekken hoe het hem Smukt is, den zwaren voetboei te verbreken; men hat die gedeeltelijk was doorgezaagd, aar nergens was iets te vinden waarmede hij Kon hebben gedaan. Bij de ontdekking scheen *J juist gereed om door de opening heen te rmpen, waartoe hij", ten einde zich niet te kwet sen, zijn wollen deken om het onderlijf had vast gemaakt. Gedurende de illuminatie te Weenen is Maan dag-avond jl. eene reeds bejaarde dame in het gedrang om het leven gekomen. Zij is letterlijk doodgedrukt, en het gedrang was zoo groot, dat het lijk niet op de straat viel, maar tegen een der omstanders bleef aanleunen. Zoo spoedig als het kon bracht men het lichaam naar een der nabijgelegen hospitalen, maar de geneesheeren verklaarden, dat hunne hulp niets meer baten kon: de overledene was in liet gedrang gestikt. Zij was eene zuster van den oud-ambassadeur baron Hübnerweduwe van den Hof-architect Bosner. Te Rottenburg, in Wurtemberg, kwam in het begin dezer week eene vrouw zich bij de politie aangeven met het bericht, dat zij hare vier kin deren met een bijl had doodgeslagen. Hare aangifte bleek spoedig waar te zijn. Wat de vrouw bewogen heeft tot die vreeselijke daad, ligt nog in bet duister. Haar man, een steenhou wer, was een oppassend werkman met ruime en vaste verdiensten. Onlangs is een Britsche bark, de Anna, op haar reis naar Baltimore door een walvisck aan gevallen. De kapitein zag hem naderen en liet terstond wenden om de hevigheid van den slag te ontgaan, maar de visch trof toch r.og het schip met zooveel kracht dat de splinters van het hout vlogen. Aan de voorzijde viel hij hef vaartuig nogmaals aan en sloeg het ondergedeelte van den boeg stuk. Een groote plas bloed In het water toonde, dat het dier zich toch ook wel een weinig bezeerd moet hebben. Vóór eenige dagen viel een rijderes in bet Hippodrome te Parijs, mevr. Ghyha, van bet paard, met bet gevolg, dat zij zich enkel en knie van het rechter been ontwrichtte. Toen baar gezegd werd, dat eene afzetting van bet been noodig was voor haar herstel, antwoordde zij, liever te willen sterven. Hoe men aandrong en smeekte, zij bleef volstandig bij haar besluit en werkelijk is zij thans onder de afgrijselijkste smarten overleden. i Een zoetwaterbron, in volle zee, dat merkwaar dige natuurverschijnsel is op 18 Eng. mijlen af- stands van St. Augustine (Texas), 3 mijlen van het strand verwijderd, waar te nemen. Als de zee rondom vlak en kalm is, bemerkt men daar eer. beweging, die aan bet koken van water in een grooten ketel doet denken; dat is de zoetwater bron, die daar midden in zee opborrelt. Men heeft herhaalde malen de golven geproefd, en bevonden dat het werkelijk zoetwater is. De zee is rondom die plaats zes vademen diep. Het Bestuur van het zg. Roode Weeshuis te 's Gravenhage heeft besloten, de vlamkleurige jas sen zijner mannelijke kvveekelingen te doen ver vangen door mindere opzichtige, wat vooral voor die knapen een aangename verbetering is en meer in den geest van onzen tijd, die immers met de weldadigheid niet te koop loopt en dus ook niet wil uitroepen: kijk, menschen! die jongen daar in de verte, met zijn roode buis, wordt door de liefdadigheid onderhouden! Liefde kan haar naaste geen leed doen, hem nooit benadeelen in zijn persoon, zijn eigendom of eer, ja zij zou zelfs niet op 't denkbeeld kun nen komen, om iets te begeeren wat hem toe komt. Zij stelt zich echter niet tevreden met negative weldaden zij berokkent hem niet slechts geen kwaad, maar zij doet hem al 't goed, dat in haar vermogen is. Waar zulk een liefde woont daar zou volk niet meer tegen volk te wapen loopende oorlog zou hebben uitgediendgeen menscbenbloed zou Gods prachtige aarde langer bezoedelen twist en tweedracht zouden uitster ven, en alles zou vrede wezen, omdat alles lief de zou zijn. Wie zijn schulden betaalt vermeerdert zijne bezitting. Helaas! boe velen echter zijn rijk ge worden doordien zij hunne schulden niet hebben betaald. Midas, koning van Macedonië veranderde door aanraking alles in goud. Hij zou, ware hij nog in leven, eene zeer gezocht persoon voor de Europeesche Staten zijn, waar in den tegen- woordigen tijd de stofwisseling juist anders om geschiedt. Armoede is geen schande, maar toch erg lastig. In onze dagen vindt men alle mogelijk middelen uit tot genezing van zieken en gebreken. Tot dusver hoorden we echter nog niets van schulddelgingstinctuur, budgetoverschrijdingszalf en deficitverdrijvingspillcn. Die deze geneesmidde len uitvindt zou zaken kunnen doen. „Vrijheid woont op de bergen"- zong Schiller. Waar echter die bergen te vinden zijn heeft hij vergeten mede te deelen. Restauratie. „Naast het Museum ontmoette hij in eene restauratie den schilder, die met de restauratie vau de groote schilderij uit den tijd der Restauratie belast was." Bij den barbier. Een bijkans baardeloos fat je had zich laten scheren en vroeg hoeveel hij schuldig was. „Niets," antwoordde de bar bier. „Niets? Hoe zit dat?" „Ik Kan er niets voor ïekenen, Mijnheer, dat ik mijn mes gepolijst heb op uw wangen." Ziekten en geneesmiddelen. Emile Augier ontmoette een zijner vrienden; deze vroeg hoe hij het maakte. Augier antwoordt, dat hij zich niet wel gevoelt. „Hebt gij dan geen dokter?" Wel zeker. Wat heeft hij u voorgeschreven O, van allerlei, maar er zijn ziekten, die boven ge neesmiddelen te verkiezen zijn! Een verrassend cadeau. Een dienstmaagd, die pas van het land kwam, wilde hare tante een verjaargeschenk zenden. Toen zij iets zou gaan koopen, bood hare meesteres aan, haar in in hare keus behulpzaam te zijn, maar dat wei gerde zij. Een uur later kwam zij met een blij gezicht terug, en een krans immortellen in de hand, met het opschrift: „Aan mijne tante." Vlugger met de pen dan met het mes. Macaulay was gewoon zich zelf te scheren, maar deed het zeer slecht. Eens liep hij een barbiers winkel in, en na behoorlijk onder 't mes geweest te zijnvroeg hij den barbier wat bij hem schuldig was. Bevreesd dat hij den prijs wat te laag zou stellen, antwoordde de Figa ro: „Wat gij uw vasten scheerder ^gewoonlijk geeft, mijnheer. „Ik geef hem gewoonlijk twee sneden op elke wang," zeide de geschied schrijver. Poezie en werkelijkheid. Een ziekelijk poëet schreef een ode aan den dood, waarin hij den knekelman op alle mogelijke wijzen welkom heette als verlosser uit zijn lijden. Maar het geld, dat hij voor het gedicht kreeg, besteedde hij om een huismiddeltje te koopen, dat eene ante van zijn hospita hem had aangeraden. Leugenaar en letterknecht „Ik ben voor niemand thuis, hoor," zei de beer van den huize tot zijn knecht, terwijl hij zich in zijne studeer kamer ging opsluiten om te werken. Een kwartier later schelt hij. Geen antwoord. Hij schelt nog eens. Weer geen antwoord. Woedend doet hij de deur open en roept den knecht in het voorver trek toe: „Heb je me niet hooren schellen, lom perd?" „Ja wel, mijnheer, maar u hadt me gezegd dat u niet thuis waart, en ik moest u toch meer gelooven dan de schel." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem,14 Mei. Donderdag-middag heeft alhier een treurig ongeluk plaats gehad. De 15-jarige tamboer van het 4e Regiment Infanterie N. H., die met eenige kameraads zich op den zolder in de kazerne vermaakte, waagde het uit een dakvenster in de dak goot te klimmen; hij had echter het onge luk ziju evenwicht te verliezen, waardoor hij uit de goot viel en op de binnenplaats terechtkwam; aan de gevolgen van dien val is hij onmiddellijk overleden. Gisteren middag heeft eene gasont ploffing plaats gehad in het sousterrain bij den Heer Smissaert, wonende aan de Nieuwe Gracht alhier. De dienstbode wilde, toen er turf werd gebracht, licht ontsteken, waarop de ontploffing onmiddellijk volgde. Zij werd aan beide armen en in het aan gezicht verwond, terwijl twee turfdragers insgelijks brandwonden hebben bekomen; de ontploffing was zoo hevig dat een stuk uit een binnenmuur is geslagen en eenige glasruiten werden verbrijzeld. Ook ontstond begin van brand, die met de waterleiding aldaar is gebluscht. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar ziju gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur dooi de eigenaars kunnen worden afgehaald. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een gouden ring. Een vrouwenmantel. Een jongensjas. Een tulen muts. Een handschoenenhaakje. Een ladder. Eenige tee- keningen. Een R. K. kerkboek. Een lombardbriefje. Een schrobzaag. Een rekenhoek. Een zakdoek. Een kinderzak waarin portemonnaie enz. Eenige losse sleutels. Een ring met sleutels. Alles op straat gevonden. Een groote loopplank is terug te bekomen bij den heer van Waard, wonende Rolhuizen. Vierde uitvoering in den Hout, op Zondag 15 Mei 1881, van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Victoria-Marsch, FrancJce. 2. Ouv. Pique-Dame, Suppé. 3. Walz, Strauss. 4. Pant. s. d. mo tifs de Nicolaï, Bender. 5. Pant, les horreurs de la guerre Christophe. 6. Casino-quadrille Sahan7- Potp. Curth. HAARLEM, 11 Mei, Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen ais volgt: 19 koeien, verkocht 15 voor f 110 a 200; stier; verkocht voor f a - vaarzen, verkocht 5 voor f a - pinken, verkocht - voor f a - graskalveren verk. voor f 40 a 56 nuchtere kalveren, verk. voor f 4 a 10, 224 schapen, verk. 216 voor f 13 a 28, 59 lammeren, verkocht voor f5 a 9, 12 biggen ver kocht voor f 12 a 16; varkens, verkocht voor 22 a c. per 1/3 kilo, - paard tot f 40 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en ver kocht 64 stapels kaas, 6204 stuks, wegende 12674 kilo; hoog ste prijs f38,50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 11 Mei. Ter veemarkt van heden wa- aangevoerd: - runderen, 177 vette kalveren, 1ste qual 85, 2de qual. f 70, per kilo, - graskalfa122 nuchtere kalveren, f 4 a 8; 1 schapen en lammeren f a 199 vette varkens 52 a 58 c. per kilo. LOlïDEF, 12 Mei. Ter Veemarkt zijn aangevoeld runderen 200, Schapen en Lammeren 200, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/9 a 5/2 Schapen en Lammeren 5/- a 6/2, Kalveren 5/- a 6/6 Zwijnen 4/2 a 5/-. LEIDEN13 Mei. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 3 paarden 80 a 145 32 stieren f 54 a 185, 28 ossen f 160 a 245 480 melkkoeien ƒ140 a 210, 46 kalveren dito 155 a 285, 226 vare dito 98 a f 200, 62 vette dito f 140 330, 24 graskalveren f 25 a 60, 48 vette 30 a 34, a 75 a 85; 152 nuchtere dito 3, a 6,— 400 vette schapen. 22 a 34,425 weide dito 17 a 28, 298 lammeren, 64 magere varkens f 22 a 47, 306 biggen f 9,a 18,—, GOUDA, 5 Mei. Kaas f 27 a 29 Ie qual. f a 2e qual. f 24 a 27 zwaare hooger in prijs aangevoerd 91 partijen. Handel bnitengewoon vlug. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.10 a 1.25 der weiboter f 0.90 a 1.00 per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 13 Mei. Moutwijn," per ned. vat 12.50 jenever ƒ18,— Amsterd. proef ƒ19,25; Spoeling" j 0,60 dito commissieƒ 0,50. HOORN, 12 Mei. Ter waag gewogen 193 stapels kaas wegende, 48904 kilo; hoogste prijs per 50 kilo fvoor kleine, 43,en voor hooikaas commissie f middelbare, f Amsterdam 13 Mei 1881. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/s ti 3 4 Portugal Rusland. Spanje. Turkije Egypte. Hongarije. Obl. Leening 18675 Gondleeningg Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Obl. buitenl. 1853/78 3 bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 2004800 1 200—1200. 2 biuneul. 12500—25000. 1 t) 1000—50001 500—5000 - 2 Obl. Alg. Schuld 1865 5 a n a 18 6 9 6 Obl. Lceniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4 u h a 1871 5 Columbia. Obligatien41/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl47. '1875 5«/; Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl3 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. f 1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riasckk Wiasma 5 Rumeule. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. IV. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PBEMIB-LEENITfGrEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 3 Rotterdam3 11 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 18544 I8605 v 1864. Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 3'/2 pet. genoteer de koers 6ö5/8 787/s 1031/8 95 8274 84 667.5 667.5 0377 9SV8 777. 937, 237, 43*7,6 217/s 213/s 40*/4 14*7.6 16*/4 98»/s HH/a l00*/4 427.6 227 19*7.6 121 138 125 711/4 150 149*/, 26 76 53*/s 1263/4 55 88*/, 62 917s 723/4 71*/4 67 140 50 138*/, 1067a HO*', 101 95*/s 977s IO374 112*7.6 1503/s 136*/, 1357s ST. PETERSBURG, 13 Mei. Graaf Loris Melikoff is als minister van binnenlandscho zaken afgetreden. PARIJS 13 Mei. In den Senaat kondigde de minister aan, dat het tractaat gisteren door den Bey is geteekend. Hij kon den officieelen tekst niet mededeelen, doek ket zal weldra aan de goedkeuring der Kamers worden onderworpen. Uit een militair oog punt, zeide de minister, verzekert ket trac taat ons ket reekt de posities te bezetten, die de Pranscke autoriteit noodig zal oor- deelen voor ket handkaven van orde en zekerkeid aan de kust. Uit een politiek oogpunt waarborgt ket Franscke gouverne ment den Bey de zekerkeid van zijn persoon zijn dvnastie en zijn rijk. Uit een Europeesck oogpunt waarborgt Frankrijk de met de overige mogendkeden bestaande tractateu. De Bey verbindt ziek in de toekomst geen internationale con ventie te sluiten, zonder ziek met Frank rijk te kebbeu verstaan. De Franscke di plomatieke agenten nemen de besckerming der Tunesische belangen in ket buiten land op zich. Het financiewezen zal in overeenstemming met ons geregeld worden, ten einde een betere bezorging van den dienst in ket regentschap te verzekeren. Een nadere conventie zal ket cijfer en de wijze van inning bepalen der krijgsschat- tiug die op de weerspannige stammen zal worden gelegd. De Bey verbindt ziek den invoer langs de kust te verbieden van wa penen en ammunitie, die een voordurend gevaar zijn voor Algerië. LONDEN, 13 Mei. Aan de Standard werd gisteren uit Newcastle gemeld, dat er strijd uitgebroken is tusschen de Kaffer- koofden Montesia en Mocaka. De laatstge noemde, die een vriend der Boeren is, werd op 1 dezer bij Lichtenberg met zwaar ver lies geslagen. De Boeren zonden daarop 500 man om Mocaba bij te staan. De Commissie beeft besloten een Engelsck officier uit te zenden, om de strijdenden tegen een voortzetten der vijandelijkheden te waarschuwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3