BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. In de prefectuur te St. Petersburg heeft men weder een gevangen genomen nihilis tische vrouw voor het publiek te kijk ge steld, in de hoop daardoor haar naam en woonplaats, die zij weigert op te geven, te weten te komen. Zij staat op een ver hevenheid, onder bewaking van een politie agent, en de duizenden nieuwsgierigen, die er uit- en inloopen, worden verzocht te zien of zij de gevangene herkennen. Donderdag-nacht zijn tegelijkertijd 30 nihilisten gearresteerd, bij wie een aantal revolvers, dynamiet, revolutionaire procla maties en drukwerktuigen gevonden werden. De directie van de Rijks-postspaarbank ver zoekt ons op het volgende de aandacht te ves - tigen-. Uit lal van brieven is gebleken, dat vele inleggers in de rijks-postspaarbank een verkeerde opvatting hebben van art. 8 van het koninklijk besluit van 10 Januari 1881 St.BINo. 2) en van het geen dienovereenkomstig op de binnenbladzijden van het spaarbankboekje vermeld staat. Zij mee- nen, dat de inleggers van den directeur der spaarbank een kennisgeving te ontvangen hebben, zoodra hun tegoed het bedrag van f 10 heeft bereikt. Dat is echter een dwaling. De bedoelde kennisgeving wordt verzonden na elke inlage van f 10 of meer, d. i. zoo vaak een inlage van zulk een bedrag wordt gedaan. Souburg, 20 Mei. Uit het kanaal alhier, zijn de lijken van eene vrouw en van haar vier-jarig zoontje opgehaald. De vrouw, lijdende aan zenuw koortsen, is met haar kindje in het kanaal ge sprongen. Rotterdam, 20 Mei. Gisteren-ochtend om streeks 10 uur is een jongeling, naar gissing 16 jaar oud, die zich met een ïoeiboot in de Schie bevond, tusschen Schiedam en Overschie verdron ken doordien zijn bootje omsloeg. Middelburg, 20 Mei. De Rechtbank alhier heeft H. A., uit Vlissingen, die, na eerst het eenige bed zijner moeder te hebben verkocht, later het zelfde bed, dat zij van een medelijdend persoon in gebruik had teruggekregen, weder te gelde maakte, veroordeeld tot een half jaar cel straf. Roosendaal, 20 Mei. Een straatroover, die geruimen tijd de openbare wegen onveilig maakte is eindelijk door de maréchaussee gevat. Hij is een Belg van geboorte en reeds door enkelen der aangeranden als de schuldige erkend. Seharwoude, 20 Mei. Alhier is gisteren eeu kind van een der opzichters bij den aan te leggen spoorweg verdronken. Haarlemmermeer, 20 Mei. Bij de verpachting van het grasgewas van de wegen in dezen Polder, was de totale opbrengst f 7950. Deze som mag zeer hoog genoemd worden, als men nagaat dat de opbrengst verleden jaar slechts f 7351 bedroeg, terwijl bovendien verscheidene wegen dit jaar weinig grasgewas zullen opleveren, omdat zij bij de onlangs gehouden uitbaggering met modder zijn opgehoogd. De weekmarkt zal aanstaande week, met het oog op den Hemelvaartsdag, gehouden worden op Woensdag. Alsdan zullen ter markt worden gebracht 200 Texelsche lammeren. Leeuwarden, 20 Mei. Gisteren is een kindje, dat zich naar een kuip met water had begeven om er uit te drinken, voorover er in gevallen en weinig tijds daarna levenloos er uitgehaald. Arnhem, 20 Mei. Alhier werd een kind door een hond gebeten. De districts-veearts vermoedde hondsdolheid, waarna de hond werd doodgescho ten. Het lichaam van den hond zal nu worden onderzocht en daarna bepaald of de honden in de gemeente al of niet gemuilband moeten loopen. Ouderkerk a/d IJsel, 20 Mei. Het elfjarig dochtertje van R. Huisman, wonende in de steen fabriek De Schans alhier, voor huishoudelijk ge bruik water willende scheppen, is daarbij in de rivier gevallen zonder dat het door iemand is opgemerkt. Toen zij langer uitbleef dan gewoon lijk, werd naar haar omgezien en haar lijk ge vonden. Een sjouwer te Zwolle stal 4 kippen en kookte er dadelijk soep van, waarvan hij met vrouw en kinderen zooveel at, dat toen de poli tie hem een bezoek kwam brengen hij er ziek van was. Een pot met overgeschoten kippensoep en de vleugels der dieren werden gevonden en in beslag genomen. De Turksche 3tad Vissane, niet ver van Janina gelegen, is overvallen en geplun derd door een bende roovers, die verscheidene vrouwen en kinderen alsmede eenige notabelen der plaats medenamen. Onlangs verscheen voor een der Lon- densche rechtbanken een kleermaker, die zich op listige wijze een fijn diner had weten te ver schaffen en daarom niet eens gestraft werd. Hij was een elegante restauratie binnengetreden, had deftig aan een tafeltje plaats genomen en zich laten bedienen, waarbij hij een buitgewonen eet lust en een zeer goeden smaak, zoowel in de keus der gerechten als van de wijnen, aan den dag legde. De kellners zagen den zonderlingen gast wel wat achterdochtig aan, toen zijn rekening gaandeweg tot een vrij aanzienlijk bedrag klom, maar zij durfden hom niet vragen of hij wel in staat was zijn vertering te betalen. Het kon toch wel een voornaam heer zijn, die zich met het een of ander doel in eenigszins schamele klee deren gestoken had. Eindelijk, toen de gast zijn dessert, koffie en likeur gebruikt en een fijne sigaar opgestoken had, waagde een der bedienden het hem de rekening voor te leggen. Zonder die echter met een blik te verwaardigen, stond de man op en wilde met een vriendelijken groet de deur uitgaan. Maar de kellners hielden hem tegen, haalden, toen hij zeide, geen penny op zak te hebben, de politie, en hij werd in hechtenis ge nomen, onder beschuldiging van oplichterij. De rechter was van meening, dat op dit geval de straf wet niet toegepast kon worden, omdat er, hoe zeer de handelwijze van den beschuldigde uit een zedelijk oogpunt te veroordeelen is, geen enkel bewijs van den wil tot bedriegen kon aangevoerd worden, daar de man niets had gedaan waardoor hij het vermoeden kon wekken dat hij in staat was te betalen. De restaurateur had, met het uiterlijk van den beschuldigde, voorzichtiger moe ten zijn. De kleermaker werd dus vrijgesproken, en ging zeer verheugd over den onverwachten goeden afloop heen, voorzeker met het voornemen, na deze welgelukte proef, zijn middel om goed koop en lekker te eten, ook elders in toepassing te brengen- Maandag-avond omstreeks ö'/s uur zijn in de Groenestraat te Rheden twee huizen, een behoorende aan den heer J. W. W, en eeu behoorende aan de weduwe E. M., bewoond door 5 gezinnen, geheel verbrand. De oorzaak was weder dat zeer jeugdige kinderen, door de ouders alleen gelaten, een vuurtje op de deel hunner woning wilden stoken, waardoor niet alleen have en goed van 5 ingezetenen eene prooi der vlammen werden, maar ook een 3-jarig zusje, dat door het schielijk toenemen van den brand niet meer te redden was, op eene verschrikkelijke wijze het leven moest verliezen. De huizen waren tegen brandschade verzekerd, van de inboedels slechts één. Toen de braudweer den brand mees ter was, zijn de verschroeide overblijfselen van het kind te voorschijn gehaald en overgebracht naar het lijkenhuisje op het kerkhof te Rheden. Als een staaltje van den onzin, zegt het N. v. d. D., dien men krijgt door het on handig gebruiken van een vreemde taal voor op schriften van winkels enz., wijst men ons op een kraampje aan den ingang van het Vondelspark. Het schijnt een bloemenwinkeltje te zijn, maar het opschrift luidt: „Atelier de bouquettes," d. i. werkplaats van pannekoeken. Bouquette is name lijk een volksnaam voor de boekweit, waarvan pannekoeken gemaakt worden. Het heeft iets van de „perle d'amour-voorwerpen," die een on zer stadgenooten rechtstreeks uit Parijs ontvan gen heet te hebben, maar die wel voorwerpen van paarlemoer zullen zijn. Naar wij vernemen is de inschrijving van het modemagazijn U Printemps te Parijs meer dan volteekend. Men zegt dat er veel dames, aandeelhoudsters in die inrichting zijn gewor den. Sedert eenigen tijd bestaat er te Ber lijn een zonderlinge vereeniging, de „Vereeniging der Kaalhoofdigen„ geheeten, die in de Schön- hauser Allee haar vergaderingen houdt. Tot voor zitter wordt, volgens het reglement, diegeen der leden gekozen, die de minste haren heeft, en de tegenwoordige president mag zich in een kaal kop verheugen, die niets te wenschen overlaat. Niemand mag er geïntroduceerd worden of hij moet een redelijk kaal hoofd kunnen vertoonen. Zij die door een zware ziekte hun haar verloren hebben, worden, zoodra het weer aangroeit, onver biddelijk buiten de vereeniging gesloten. Daar, volgens de statuten, in het vergaderlokaal geen prui ken of toupetten gedragen mogen worden, maar allen die in de kleedkamer moeten afleggen, le veren de bijeenkomsten van deze achtbare heeren een zeer eigenaardig schouwspel op. Er is natuur lijk ook geen quaestie van dat men elkaar ooit in de haren vliegt. Uit Saint-Etienne wordt bericht, dat in de nabijgelegen kolenmijn te Roche-la-Molière eene ontploffing van mijngas heeft plaats gehad. Hoeveleu bij dat ongeluk het leven hebben in geschoten, i3 nog onbekend. Maar acht lijken waren reeds naar boven gehaald. Men schrijft uit 's Hage aan het R. Nbl.Gisteren-avond had er in het circus Carré een ongeval plaats, dat gelukkig beter afliep dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Op de kermis geeft het Rotterdamsch Tooneelgezelschap naast Carré zijne voorstellingen, en in de pau zeering wilden de heeren J. Haspels en Van Zuy- len even een kijkje in de tent van Carré nemen om de oefeningen met het gedresseerde varken te zien. Beiden, in het costuum waarin zij in de Anne-Mie optreden, de eerste als de Nikker, de laatste als Deel, gingen achter de tent van Carré binnen, langs den stal der paarden tot aan den ingang voor de artisten, die, zooals men weet met een gordijn van het centrum is afgescheiden. De heer Van Zuyleu maakte zich gereed het gordijn een weinig weg te sehuiven, ten einde zoo een blik in het circus te slaan; maar nau welijks bewoog zich het doek en stak hij het hoofd door de opening, of een reusachtig groote hond, het eigendom vau den heer Carré, vloog hem in het gezicht en beet hem de wang aan 't bloeden. Door een dokter, die onmiddellijk toeschoot, werd de wond, waarin de indruk van drie tanden van het dier zichtbaar was, terstond uitgebrand en verzorgd, zoodat men hoopt dat het voorgevallene geene noodlottige gevolgen zal hebben; de ontsteltenis, die echter onder de getui gen van het gebeurde heerschte, was in de eerste oogenblikken niet gering, zoodat in de voorstelling eene kleine stoornis plaats vond. De Fransche fabrikant Cloux heeft een toestel bedacht tot het vangen van meikevers en in verbinding met den Heer Veitellier, te Nantes, in den handel gebracht. Het is, zegt Sempervirens, gegrond op liet bekende feit, dat alle insecten op het licht afkomen. Alzoo bestaat de toestel uit een sterk lichtgevende lantaarn door stevig helder glas omgeven, daaronder bevindt zich een wijde gladde blikken trechter, waaraan de 1015 cM. wijde beneden-opening van den trechter uitloopt. Zoodra nu de schemering of duisternis invalt, wanneer de meikevers gaan zwer ven, dan ontsteekt men het licht in de lantaarn en hangt den toestel in een boom of op een andere plaats waar zich de meikevers in groot aantal bewegen. Weldra komen zij in volle vaart op het licht aanvliegen, bonzen tegen het glas terug, vallen in den trechter en glijden daaruit onmiddellijk in den daaronder uitgespanneu zak. Is de zak bijna vol, dan vervangt men dien weer door een ledigen. Men zegt dat de met dezen toestel genomen proefnemingen de verwach ting ver hebben overtroffen en dat hij alle aan beveling ter verdere verbreiding verdient; niet alleen meikevers maar ook vele schadelijke nacht vlinders enz., vangt men te gelijkertijd. Een paar ouders te Haaften meenden dat hunne kleine door „eene kwade hand" was aangeraakt. De man ging naar G. om een wou derdokter te raadplegen, en kreeg aldaar mid delen meê; maar 't kind ging achteruit. Eeue vrouw was zóó overtuigd, dat het betooverde kind moest sterven, dat ze dringend verzocht om de naald en een stukje garen, waarmede men het doodshemdje voor de kleine zou gereed maken; want die twee zaken hadden voor haar groote waarde, daar kon ze veel meê doen. Dit wekte achterdocht, en toen de moeder van het zieke kind haar vroeg wat zij met naald en garen doen moest, was het antwoord: "daar kan ik veel meê doen, maar dat moet een geheim blijven". Men twijfelde nu niet meer of de vrouw was de heks en toen zij den volgenden avond aldaar om boter en melk kwam, werd zij aangegrepen en gedreigd met verbranding, zoo ze niet dadelijk het kindje zegende. Meer dood dan levend van schrik deed zij wat men haar voorzeide en mocht daarop 't huis verlaten. Naar men zegt, is tegen de aanranders proces-verbaal opgemaakt. Men heeft onlangs te Livorno een zeemonster gevangen, dat tot nog toe in de Italiaansche wateren onbekend was en tot de orde der walvisschen behoort. Het dier is ongeveer 2 meter lang, zonder staart, en zijn lichaam wordt van den kop, die wel wat op een leeuwenkop gelijkt en zeer dik is, tot achter aan toe hoe langer hoe dunner. De oogen zijn groot, de tan den klein en zijn neus is zoo hard als steen. Sommigen zien iu het monster, dat weinig vleesch heeft en bijna alleen uit vel en been bestaat, een pesce luna (maanvisch). Anderen noemen hem pesce leone (leeuwenvisch). Het dier is 200 kilogr. zwaar en zal zeker wel voor het een of ander mu seum worden aangekocht. De justitie heeft dezer dagen de hand gelegd op een kaartlegster te Wormerveer, die aan haar uitgebreide clientèle heel precies allerlei ver borgenheden wist te ontsluieren van blonde vrouwen en zwarte heeren, groote waters en verre reizen maar niet uit haar kaarten las dat zij bezig was ir. den val te loopen door haar bedriegers-hand werk uit te oefenen ten overstaan van een ver momd politie-beambte. Het Amtsgericht te Dresden had mej. Stabe, huishoudster bij den heer Barthels te Seidnitz, veroordeeld tot 300 mark boete, omdat zij melk, sterk met water aangelengd, had ver kocht. Bij de behandeling der zaak in appèl, werd de boete voor de juffrouw tot op 75 mark ver minderd, omdat bleek, dat de vader van haar patroon haar had gelast, bij de melk, die te Dres den verkocht werd, Vio water te doen. Deze water vriend verklaarde wel, dat hij aan de huishoud ster slechts had verteld, dat het iu 't Vogt- land mode was, onder de melk 10 pet. water te mengen. Desniettemin werd hij, „wegens aan sporing tot vervalsching van levensmiddelen", veroordeeld tot 200 mark boete, subsidiair 20 dagen gevangenisstraf. Een jongeling van t wee en tw intig jareu te Saint Fergeau ging met een slager de wedden schap aan om een hoeveelheid worst, ter lengte van ruim twee en een hnlven meter, achter el kander te nuttigen. De slager nam de weddenschap aan, vast overtuigd dat de jongeling dat kunst stuk niet kon volbrengen, maar leelijk stond hij te kijken, toen de eter na een half uurtje zijn mond afveegde en vertelde, dat het hem uitmun tend gesmaakt had. Van de worst vond de sla ger niets terug dan de touwtjes waaraan zij ge hangen hadden. Uit Weenen werd onlangs dooreen dame aan haar neef te Londen een afschrift gezonden van Mein Liederkranzdoor Steidler, een bundel komische versjes in Weensch dialect en alleen slaande op Weener toestanden en personen. Voor iemand buiten Weenen is de tekst een onver staanbaar mengelmoes. De Engelsche politie, die thans druk is met opsporing van nihilisten, nam het pakketje als uiterst verdacht in beslag. De kopy werd beschouwd als een soort cijferschrift, waarvan de sleutel slechts behoefde gevon den te worden om den samenhang te kennen en wie weet welke geheimen van Oostenrijksche socialisten te ontdekken. De brief werd woordelijk gecopieerd en in het Engelsche Postage-Archiv gedeponeerd. Den geadresseerde werd de brief van zijn nicht door een constable ter hand ge steld en in een groote enveloppe, voorzien van het groote Britsche rijkszegel, waaronder de woorden„In beslag genomen, afschrift genomen en ambtelijk bewaard." Wie weet welke na men van beruchte nihilisten en socialisten de Londenscbe politie nog vindt dat er schuilen in de versjes op mr. Bitz (zooveel als Jan Salie) en Tiipferl en andere locale bijnamen. Te Londen is dezer dagen een gesticht (een zoogenaamd home) geopend voor Duitsche meisjes, die buiten werk zijn, of een veilig, goed en goedkoop onderkomen voor nacht verblijf verlangen, met kest. Er bestonden reeds drie inrichtingen van dien aard, meer bepaald voor Engelsche jonge vrouwen.Het nieuwe,Duitsche home heet Gordon House, en is gelegen aan de Endsleigh Gardens, Tavisstock Square. De prijzen zijn er uiterst matig. Het gebruik van een frissche slaapkamer kost van fl,50 tot f 2.40 's weeks. Voor ontbijt, middagmaal en avond-thee betaalt men s'wieks f 2.70. Twee knapen teArnheralegden er zich op toe houden te stelen, ze dood te slaan en te villen, om daarna de vellen te verkoopen. Tegen deze veelbelovende industriëlen is eeue vervolging ingesteld Binnenkort zal voor het gerechtshof te Amsterdam de treurige zaak worden behandeld van een negeujarigen knaap, die iu de Barendsz- straat aldaar onlangs zijn zusje opzettelijk vergif tigde omdat de kleine zoo schreeuwde. Uit Japan wordt bericht over eencho- lera-epidemie, die is uitgebroken nadat men een aantal graven van soldaten, die twee jaren te voren aan de cholera waren gestorven, had ge opend, ten einde zekere godsdienstige ceremoniën daaraan te voltrekken. In 5 maanden vielen meer dan 100,000 slachtoffers. Dit bericht zou krach tig pleiten tegen de meening van sommigen, dat door rotting de ziektekiemen altijd zouden wor den vernietigd. Dat dit niet waar is met betrek king tot pokken, was al lang als zeker bekend. A quelque chose malheur est bon, zegt het Dagblad. Het koude schrale weder is, naar men ons uit Gelderland meldt, oorzaak, dat de ge vreesde meikeverplaag veel minder omvangrijk is dan met reden gevreesd werd. Een noodlottig misverstand, zoo wil men, heeft de Russische Regeering onwillekeurig medeplichtig gemaakt aan de Jodenvervolging te Kiew. In alle officieele stukken werd het volk opgeroepen om mede te werken tot bestrijding der Kramolnih(oproermakers), maar het volk verwisselde dit woord met Kramorniki(klein handelaar; in 't zuiden van Rusland voorname lijk j iden), en het volk meende nu de Regeering een dienst te bewijzen door op de joodsche be volking in te houwen en er een bloedbad van te maken. De kostbare verzameling van wijlen den heer Dir.k, te Keulen, welke is verkocht, heeft een menigte koopers uit alle oorden van Europa naar genoemde stad doen stroomen. Zij bevatte onder anderen een aantal hoogst zeld zame glazen voorwerpen, gevonden in Romein- sche begraafplaatsen te Keulen, te Rome en in eenige gedeelten der Rijnprovincie. Voor een deugdelijken glazen beker, waarop beelden waren gegraveerd, is 8000 mark besteed. Een wijnglas, omgeven met een glazen netwerk, heeft opge bracht 5800 mark. Het aantal dergelijke voor werpen, die van 1000 tot 6000 mark hebben opgebracht, is zeer aanzienlijk. In vier zittingen is de opbrengst geklommen tot 141,608 mark. Wanneer de maag hare eischen doet gelden, is de tong maar al te dikwijls een zeer slechte raadgeefster, vooral met betrekking tot een zaak aan welke hoewel van het hoogste gewicht voor de gezondheid slechts zelden de noodige aandacht wordt gewijd. Wij bedoelen de temperatuur der spijzen en dranken, en geloo - ven dat eer. thermometer een minstens even nut tig instrument op onze middag-tafels zou wezen, als peper- zout- of mosterdvat. Een Duitsch me dicus beweert, dat bijna alle maag-catarrhen, maagpijnen, enz. veroorzaakt worden door te heete of te koude spijzen, zelfs wanneer onze tong en verhemelte er vrede meê hebben. Vol gens hem moet men de volgende grenzen in acht nemen: drinkwater 8 a 10» R., bier 9» R., wijn 8 a 12° R., koffie en thee mogen nooit bo ven 28° R., gebruikt worden, soep mag 36» be reiken. Te New-York is een bijbel verkocht, die door Gutenberg gedrukt was in 1450. De bijbel bracht ongeveer f 20,000 op. Nog vreemder dan de lieden in Water graafsmeer en Diemen opkeken bij de verschijning van den Gooischen stoomtram, schijnen de paarden er van op te zien. Een stoompaard is trouwens hun grootste concurrent! Althans dezer dagen werd nabij Diemen, een drietal paarden, waarvan een bereden, bij nadering van den tram plotseling schichtig; de berijder had het bij zijn viervoeters geducht te verantwoorden. Een jagersknol vond geen wonderde nieuwigheid toch zoo kras, dat hij in beschaamde woede de lijn stuk trok en aan den haal ging, zooals hij nog nooit ge haald had. Te Epernay is overleden de heer Moët, hoofd van het beroemde huis in champagne Moët et Chandon. Zijn naam sterft met hem uit. Hij laat een vermogen van meer dan 30 millioen na. Volgens de laatste volksstelling, be zit de kleine republiek Venezuela niet minder dan 32,000 generaals, d. i. meer generaals dan soldaten! Een zeer interessant geval kwam on langs voor de rechtbank te Londen in behande ling. De tapijtfabrikanten Woollams Co., aldaar, werden door een handelaar in verfstoffen aangeklaagd wegens het niet betalen van geleverde kleurstoffen. Deze slechte betalers weigerden niet alleen voldoening der schuld, maar eischten bo vendien de som van 2000 (f 24000), als schade loosstelling wegens het nadeel aan hunue zaak toegebracht, door de levering van arsenicum-hou- dende kleurstoffen, en wel tot een bedrag van 50 pet. De rechtbank bewilligde de schadever goeding, en de onvoorzichtige handelaar moest natuurlijk, behalve genoemde som, de aanzien lijke rechtskosteu bovendien nog betalen. Nu uit de discussiën en de behande ling vau de drankwet in de Tweede Kamer blijkt, dat zij, die reeds eene vergunning tot het houden eener tapperij bezitten, niet meer aan de vele moeielijke en lastige bepalingen tot het verwerven eener zoodanige concessie zullen onderworpen worden, regent het ten stadhuize der hoofdstad aanvragen om vergunning tot het houden van kroegen en slijterijen van sterken drank. In de laatste dagen beliep dit aantal aanvragen tusschen de 20 en 30 per dag. Blijkbaar wordt de zaak door zekere lieden beschouwd als eene gemakke lijk te verwerven concessie, die natuurlijk des te meer waarde erlangen zal naarmate de voorwaar den om eene tapperij te mogen houden, lastiger worden. Er schijnt wel eenige kans te bestaan, dat het dezen speculanten in kroeg-concessiën

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2