BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. een adres aan het Parlement te zenden, waarin toekenning van het stemrecht aan de vrouwen verzocht wordt. Aan de Standard werd eergisteren uit DurbaD gemeld, dat, volgens berichten uit Newcastle, de geheele Transvaal aan de Boeren op hunne eigene voorwaarden zou worden teruggegeven. Aan de Times werd uit Quetta gemeld, dat een Afghaansche successie-oorlog en het eerste bloedvergieten een aanvang heb ben genomen. 4 Engelsche zendelingen met 2 vrouwen, 4 kinderen en 2 bedienden zijn in Nieuw- Guinea door de inboorlingen vermoord. De begrooting van de stad Parijs voor 1882 bedraagt 238 millioen fr. Maarschalk Mac-Mahon zal binnenkort een werk uitgeven, getiteldHistoire de ma présidence. Uit Athene wordt bericht, dat in 's Rijks schatkist een tekort van 80,000 drachmen is ontdekt, welke verduisterd werden door de ambtenaren bij het Dep. van Financiën, die dan ook reeds in hech tenis zijn genomen. Rusland verliest den eenen Minister na den anderen. Ignatieff houdt opruiming; na Melikoff en Abaza is Miljoutine, Mi nister van Oorlog, afgetreden ook al om redenen van gezondheid Wie zal nu ziek worden In eene der Russische rijksfabrieken van machines, die onder het Ministerie van oorlog ressorteert, wordt sedert eenigen tijd druk gewerkt. Maar wat men vervaardigt, wordt stipt geheim gehouden. Niemand, zelfs geene officieren, worden er toegelaten. Men bouwt aldaar onder leiding van den uitvinder, een jongen ingenieur, Djewietski genaamd, vijftig kleine ijzeren torpedo booten, die gedurende verscheidene uren onder water, dus geheel onzichtbaar, kun nen varen. Zij zijn bestemd voor de kust verdediging. Verscheidene proeven met een model in het kleine meer te Gatchina ge nomen, zijn uitstekend geslaagd. De gewezen burgemeester van Con- stanz, de aarts-liberale Stromeyer, is we gens verduistering en ontrouw voor den rechter gedaagd. Nieuwersluis, 31 Mei. Alhier had een treu rig ongeval plaats hij het repareeren van de brug over den Angstel. Onverwachts stortte de brug naar beneden, waar een viertal werklieden werkzaam waren, met het ongelukkig gevolg, dat het hoofd van een der werklieden bijna geheel werd verbrijzeldeen ander bekwam een wonde aan den arm, terwijl een derde door in het water te springen zich wist te redden. Dordrecht, 31 Mei. Alhier is zekere J. V., die aan een trap aan de Merwekade een stuk brood in het water wilde doopen, zooals hij steeds gewoon was, in de rivier gevallen. Hoewel bijna onmiddellijk met behulp van eene dreg op den wal gehaald, mocht het, ondanks al de moeite en pogingen, door dr. W. F. Jong in het werk gesteld, niet gelukken het leven weder op te wekken. Het lijk is naar de begraafplaats overge bracht. Poortugaal, 31 Mei. In deze gemeente ging het onweder van Donderdag vergezeld van een hevige hagelbui met hagelsteenen ter grootte van gewone knikkers, waardoor o. a. van een huis, tot groote ontsteltenis van de bewoners, een 36tal ruiten, drie ramen uitmakende, werden verbrij zeld. Margraten (Limburg), 31 Mei. Te dezer plaatse is een paard door den bliksem doodge slagen, terwijl de begeleider zoodanig werd ge troffen, dat men voor zijn leven beducht is. s Gravenhage, 31 Mei. De bakkersknecht, die zich met f 82, aan zijn meester toebehooren- de, uit de voeten had gemaakt, is te Utrecht in arrest genomen en alhier overgebracht. Amsterdam, 31 Mei. Uit de derde verdie ping van een huis op den Nieuwendijk viel dezer dagen een aanvallig negenjarig meisje. De onge lukkige kleine moest 't met het leven boeten. Akkrum, 31 Mei. Alhier heeft men de koe van een landbouwer de tong half afgesneden. Men denkt aan laaghartige wraakneming. Bergen-op-Zoom, 31 Mei. Een driejarig kind, dat zonder toezicht speelde in de nabijheid van het kruitmagazijn Dumont, is in de sloot gevallen, en kort daarna levenloos opgehaald. Zekere F. S,., een 27 jarige daglooner, wonende te Merxera, was sedert eenigen tijd de schrik zijner gemeente geworden. Hij was alge meen bekend als een strooper en was reeds meer malen door de gendarmerie opgespoord, doch altijd was het onmogelijk geweest hem aan te houden. Waren zij weinig in getal, durfden de gendarmen hem niet te lijf; want zij wisten dat hij goed gewapend was en niet zou vreezeu zelfs van de uiterste middelen gebruik te maken om zijne vrijheid te verdedigen; wanneer zij met velen op zoek gingen konden zij hem nog minder in handen krijgen. De kerel kende al de wegen en uitvluchten van den omtrek; hij klom over hagen en muren als een kat en sprong als een eekhoorn over beken en sloten. Meer dan twee maanden lang heeft de politie jacht op hem ge maakt, soms met tien en twaalf, doch altijd vergeefs. Sheeft thans niet minder dan 7 processen-verbaal ten zijnen laste, voor allerhande misdrijven. Een voornaam geldwisselaar te Mar seille, de Heer Amoretti, een rijk en algemeen geacht man, is in hechtenis genomen als mede plichtige der bende valsche munters te Genève, waarvan wij onlangs meldiDg maakten. Hij stond, zoo als uit zijne boeken bleek, tien jaren met hen in betrekking. De zaak neemt, hoe meer de justitie haar onderzoekt, telkens grooter afmetin gen aan, hetgeen niet te verwonderen is, als men bedenkt dat de valsche munters vijftien jaren onafgebroken werkzaam geweest zijn. Een lljarige knaap te Berlijn heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Zijn vader had hem verlof gegeven, om na schooltijd te gaan wandelen en hem voor zakgeld 25 pfennige gegeven. De knaap achtte dit te weinig en stal een mark uit de kas zijner ouders. Thuis geko men werd hij hiervoor door zijn vader gestraft; uit toorn hierover maakte hij een einde aan zijn leven. Dat men bij de uitvoering der drank wet niet op krachtige medewerking van alle ge meentebesturen zal kunnen rekenen, blijkt uit het feit, dat de jongste verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten te Helder plaats had in eentapperij. Van de vier operatiën, die vrouwen, aan maagkanker lijdende, sedert Januari 11. te Weenen hebben ondergaan, zijn naar men weet, twee gelukt, terwijl twee patiënten kort na de operatie bezweken zijn. De vrouw, die door prof. Billroth den 29sten Januari met aanvankelijk zoo goed gevolg was geopereerd, is thans over leden. Haar herstel scheen niets te wenschen over te laten, maar drie weken geleden vertoonde zich de oude kwaal weder en zij is daarna na een kort lijden bezweken. Te Beets (Opsterland) heeft Don derdag een kind van circa 2'A jaar uit een ketel met heete koffie gedronken. Het is nog denzelfden avond aan de gevolgen bezweken. Bij het Huis ter Heide (gem. Donia- werstal) vindt men in de toppen der hooge hoo rnen een groote menigte reigernesten. Hoe ge vaarlijk het ook is deze nesten te naderen, zoo wist nochtans zeKere W. zich van de eieren dier vo gels meester te maken. Hij verkocht ze voor 2 ets. per stuk. Meer dan 1000 zijn er in dit voorjaar door hem uitgehaald. Een vrouw te Billancourt, die vaneen Parijsche familie een zuigeling ter verzorging had gekregen, en door mishandeling den dood van het wicht op haar geweten had, is door de correctioneele rechtbank van de Seine tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij had o. a aan hare eigen kinderen een vrij zwaren hamer tot speelgoed gegeven, waarmede zij van tijd tot tijd het „vreemde zusje" wel eens op het hoofdje mochten slaan Bij eene korte afwezigheid van de ouders geraakte te Veenendaal eergisteren-na- middag het kleed eener wieg in brand, waar door een kindje van 14 maanden, dat daar in lag, zulke ernstige wonden aan het hoofd be kwam, dat het in levensgevaar verkeert. De moe der had ds onvoorzichtigheid gehad de wieg zeer nabij het vuur te plaatsen. Het Centra al-Be stuu r van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft zich meteen adres tot de Tweede Kamer gewend, deze uitnoo- digende zoodanige wijziging te brengen in de re geling harer werkzaamheden, dat de interpellatie van den heer Gratama, betreffende de zaak der schrijvers aan 's Rijks Marinewerf te Amsterdam, nog vóór het Pinkster-recès aan de orde worde gesteld. Op de tentoonstelling te Frankfort trekt een reusachtig vat algemeen de aandacht. Het is geheel van Galicisch eikenhout, met 10 ijzeren hoepels beslagen, 3 meter lang, en in den buik evenzoo dik, het heeft een bodem van 14 cen timeter dikte, en kan 15,000 liter bevatten. Aan de bovenzijde is het rijk met houtsneewerk ver sierd. Dezer dagen stortte in de Waterstraat te Tiel, eensklaps een woning omver. In een om mezien lag zij geheel ineengezakt en gedeeltelijk op de straat. De menschen in huis hadden, ge waarschuwd door een onheilspellend geraas en gekraak, nog juist zooveel tijd, /lit zij haastig vluchten konden, zoodat het ongeval zonder ver dere ongelukken is afgeloopen. Vlak naast het omvergevallen huis waren eenige woningen afge broken en was men bezig met het fundament te graven voor een nieuwe woning. De eerste koffiewagen van de Maat schappij voor Volkskoffiehuizen te Amsterdam is thans in dienst gesteld. Hij ziet er keurig netjes uit, zindelijk en op de meest practische wijze ingericht; alles is te koop dat in het Volkskoffie huis op Rapenburg wordt geboden en voor de zelfde geringe prijzen. Spijzen en warme en koude dranken van de beste hoedanigheid voor den minst mogelijken prijs. Deze eerste koffiewagen zal dan hier, dan daar stationeeren, vooral in de nabijheid van fabrieken en werkplaatsen in de schafturen. Ook als de wagen aan het rijden is, kan de dorstige of hongerige zich ®m consumabel vervoegen. Één wenk, en zijn koffiehuis, zijn schaftkelder, staat voor hem. Twee gauwdie ven s ton de n inhet laatst van de vorige week, voor het Hof van Assises te Parijs te recht onder beschuldiging van "inbraak bij nacht in een bewoond huis." Op de gebrui kelijke vraag van den voorzitter naar de beweeg reden tot het misdrijf, die niet zoo heel ver te zoeken was, nam een der schelmen aanstonds het woord. „Och, mijnheer de president," luidde het antwoord, op deemoedigen toon gegeven, onze hartewensch was om in te schrijven op de natio nale leening en we zagen geen ander middel om den volgenden morgen de eerste storting te doen." Het Suez-kanaal zal den kelij k binnen - kort des nachts electrisch verlicht worden. De heer de Lesseps bevindt zich tot dit doel te Pa rijs. Een Amerikaan, Prof. James Sworm- stedt heeft berekend, dat aanst. 12 November, des nachts te 12 uur de wereld zal vergaan. In dien verscbrikkelijken nacht zullen Jupiter, de Aarde er. de Zon zich in een rechte lijn be vinden. Een groote staartster zal plotseling op dagen (waar van daan? dat -zegt de Professor niet) tegen de aarde aanstooten en haar uit haar loopbaan smijten. Wat er met de aardbewoners gebeuren zal meldt de Professor er niet bij. Men weet nu waaraan men zich te houden heeft. Die echter wijs doet, legt op 12 November ge rust zijn hoofd te rusten. Met één ding althans is ons Nederland (trouwens met de meeste andere staten op het vasteland) het practische Engeland vooruit. Uit een klacht in de Daily News blijkt namelijk dat er bij de Britsche posterij nog geen briefkaarten zijn ingevoerd met „antwoord betaald." Dezer dagen heeft men te Parijs een gauwdief gevat, die geregeld de zittingen van de rechtbank bijwoonde, niet om zoo zichzelven door afschrikwekkende voorbeelden te verbeteren, maar om zich daar de noodige gegevens voor zijn stre ken te verschaffen. Hij schreef de namen en woonplaatsen der beschuldigden op, alsmede de boeten waartoe zij veroordeeld werden. Een paar dagen later ging hij dan, met een portefeuille ouder den arm, naar de personen die tot een kleine boete veroordeeld waren en verzocht hun, namens den advocaat of den zaakwaarnemer hem het geld van de boete ter hand te stellen, om verdere kosten en onaangenaamheden te voorko men. Zoo had hij reeds een aantal menschen opgelicht, totdat het hem onlangs bij een wijn- kooper maar half gelukte. Want deze kreeg, zoo dra hij betaald had, achterdocht, en liet den ver meenden klerk in hechtenis nemen, die een reeds meermalen veroordeelden dief bleek te zijn. De rechtbank te 's-Boseh heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den gevangen bewaarder G. aldaar, beschuldigd van onvvilligen manslag door lichtgasvergiftiging, uit onoplettend heid gepleegd. De rechtbank nam de schuld des beklaagden niet als bewezen aan en sprak hem vrij, met veroordeeling van der; Staat in de kos ten van 't geding. Een ingezetene van Gorinchem, bezit ter van eenige huizen, bracht dezer dagen een bezoek aan zijn huurders. Een, die f 3 per week betaalt, had voor eigen rekening het huisje doen opknappen, door het leggen van een vloer en verdere reparatiën, en had mede het genoegen met een bezoek vereerd te worden. De eigenaar stond verbaasd over de herschepping van zijn perceel en toen daarop de huurder in het midden bracht, dat nu gaarne eenige tegemoetkoming wegens het verbeteren van het huis zou worden te gemoet gezien, antwoordde hij zeer laconiek „Wel mensch, waar denk je aan; neen, nu ge zoo verbeterd zijt, moet ge 50 cents meer beta len" Wie ooit een concert eener Zigeuner kapel heeft bijgewoond, zal ondervonden hebben dat een der Zigeuners, nadat de kapel eenige nommers heeft ten gehoore gebracht, met een tinnen bord een rondgang doet; hij zal echter ook opgemerkt hebben, dat de collectant, die hetbordin de rechterhand heeft, de linkerhand steeds goed gebald (als eene vuist) draagt. Dit laatste heeft een zeer specialen grond. De Zigeuners hebben geen onbeperkt vertrouwen in den geldzamelaar en nemen een uitstekenden voorzorgsmaatregel om diefstal te voorkomen. Yoor dat de collec tant zijn ronde doet geeft men hem in de lin kerhand eene vlieg die hij levend weer moet te rugbrengen. Vermits hij in de eene hand het bord en in de andere de vlieg heeft, blijft er hem geene vrij om te stelen. In Thuringen en Saksen wordt kaas gemaakt van aardappelen en wel op de volgende manierNadat men een groote hoeveelheid aard appelen verzameld heeft, van goede hoedanigheid (de voorkeur wordt aan de groote, witte gegeven) worden zij in een grooten ketel gekookt. Daarna worden de schillen er afgehaald, en de aardap pelen tot pap gestampt. Op vijf pond van deze pap wordt een pond dikke of zure melk gedaan met de noodige hoeveelheid zout. Het geheel wordt dan goed doorkneed, hel mengsel gedekt en drie of vier dagen weggeborgen, naarmate de gesteldheid van het weder. Daarna wordt het opnieuw gekneed, en de kaas in manden ge plaatst, opdat het overbodige nat er uit zou kun nen loopen. Dan worden de kazen in de zon ge droogd, en in groote vaten geplaatst waar ze vijf tien dager, blijven liggen. Hoe ouder de kaas, hoe beter de hoedanigheid. Drie verschillende soorten worden gemaakt. De, eerste meest alge- meene, wordt op bovengenoemde wijze gemaakt; de tweede met vier deelen aardappelen en twee deelen zure melk; de derde met twee deelen aard appelen en vier deelen koe- of schapenmelk. Deze kaas heeft dit voordeel boven andere ka zen, dat er geen wormen in komeu; ook blijft ze verscheidene jaren vërsch, indien men ze in goed gesloten vaten op een droge plaats zet. Daar de pogingen, door de Wurtem- burgsche Regeering tot verbetering der arbeiders woningen ingesteld, met goeden uitslag bekroond zijn, is door haar besloten te Stuttgardt ook wo ningen voor de mindere spoorweg- en postbe ambten op te richten. Deze worden voor tien huisgezinnen ingericht, en in sommige gevallen voor twaalf, evenwel met dien verstande, dat eenzelfde trap nimmer meer dan zes apartemen- ten bedient; de huizen tellen drie verdiepingen. Elk apartement bevat eeu zitkampr, twee slaap vertrekken, een portaal, keuken, kelder, privaat en bergplaats voor brandstoffen. De meeste apar- tementen hebben of een balkon óf een warande. Verder wordt daarbij van staatswege gezorgd voor bad- en waschhuizeu en voor eeu gaarkeuken, waar in de voeding voor duizend menschen per dag is te voorzien. Een bon mot van den afgetreden Gouverneur-Generaal van Lansbergen. Óp audiën tie komt een vrij hoog geplaatst ambtenaar kla gen, dat zijn wachtgeld niet voldoende is om van te leven en verzocht beleefd om in activiteit te worden hersteld. Z. Exc. kijkt den vrager aan, en zegt; u hebt wachtgeld? Ja Excellentie! Dan hebt gij geld om te wachten. Vrager af! In Cola's geschiedenis der planten vindt men de volgende lakonische lofspraak op den hennep; „Van deze plant worden touwen gemaakt en met dezen worden schepen gesleept, klokken geluid en schelmen gehangen." Een pleizierstoomboot raakte Zondag avond op de rivier de Mersey aan den grond, en moest tot Maandag-ochtend op hoog water blij ven wachten om weer vlot te komen. Een groot deel der passagiers werd aan wal gezet, maar ongeveer honderd bleven aan boord en gedroegen zich daar op de schandelijkste wijs. Zij mishan delden den buffethouder, maakten zich meester van het bier, sterke dranken en sigaren, en gin gen toen den kapitein te lijf, blijkbaar met het doel hem te berooven. Zij trachtten hem de rin gen, die hij aan zijne vingers droeg, af te ne men, maar hij wist zich los te rukken, sprong in zijn angst over boord, zwom in het donker naar wal en gaf het gebeurde aan bij de politie, die de rust aan boord van de stoomboot herstelde en drie der belhamels in hechtenis nam. Sedert eenigen tijd annonceert een zekere Adolf Sommerfeld te Dresden in de Duit- sche bladen tapijten te koop voor een spotprijs. Zij, die zich door zijn reclames lieten beetne men, ontvingen, volgens de Köln. Volhsztg., groote gekleurde poetslappen, van zakkenlinnen, welke grondstof op een stoomververij met aller lei kleurige patronen bedrukt wordt, zóó solide dat men er de bloemen met de vingers kan af wrijven. Te Leeuwarden is een 4jarig meisje, dat zich op den schommel vermaakte, daar af gevallen en aan de gevolgen overleden. Wanneer zal toch dat even gevaarlijk als zinloos schom melen uit de wereld geraken? „Heden-avond te 8 uur groote extra voorstelling, waarbij een gevecht tusschen eene schildpad en eene ratelslang". Zoo annonceerde de eigenaar eener kleine menagerie toen hij zag dat op zijne inrichting weinig acht werd gesla gen. Deze reclame werkte uitstekend en op het bepaalde uur was de tent propvol. Iedereen was in spanning om het vreeselijke schouwspel dat zich voor zijne blikken zou vertoonen, toen de directeur der menagerie op het toonecl verscheen en eene kleine schildpad presenteerde. „Dames en heeren," zoo riep hij met heesche stem, „hier is de schildpad 1 Heeft een uwer bij geval ook eene ratelslang bij zich, dan kan het gevecht on middellijk een aanvang nemen." In den be ginne was het geëhrte Publicum weinig content met deze uitspraak, later werd het echter zach ter gestemd voor den directeur, die op deze wijze eene uitstekende recette wist te krijgen. In de verleden Zaterdag gehouden zitting van den Parijschen Gemeenteraad is be sloten de Gebr. Siemens te Berlijn te vergunnen op eigen risico een „electrischen spoorweg" aan te leggen tusschen de Place de la Concorde en het Nijverheidspaleis, en zulks voor den duur der internationale „tentoonstelling van electriciteit." Omtrent het ongeluk aan de Merapie n hare bemanning overkomen, zijn te Batavia de vol gende nadere berichten ontvangenDe Merapi had door den stoot op het rif midden onder een gat bekomen en was vol water geloopen, redenen waarom men de vier sloepen heeft laten strijken en met medeneming van eenige vivres, instru menten en al hetgeen hoogst benoodigd was, heeft verlaten. En dewijl de eilanders daar dicht bij eene zeer vijandelijke houding aannamen, is men op aanraden van een te Serah te huis behooren den loods, die toevallig van uit Amboina met de Merapi was teruggekeerd, een paar etmalen lager af nabij Olilit gaan landen. Aldaar vond de gouvernements-stoomer Tagal, die den I7den Maart j. 1. daar aankwam, de ongelukkige be manning der Merapi, ziekelijk en uitgeput en ten prooi aan alle ellende. T.wee van hen, de 2e machinist en de Serang, waren bezweken en op zeemansmanier begraven. Na eerst getracht te hebben nog het een en ander, zooals de post pakketten, journaal, kleeren, enz. te redden, het geen echter door de plunderzucht der inboorlin gen mislukt is, is alles aan boord van den gou vernements-stoomer Tagal gegaan, die den 27 Maart alhier arriveerde. Geheel de bemanning is, bij aankomst alhier, terstond ter verpleging in het hospitaal opgenomen, want alles was dood ziek en uitgeput daarbij hadden zij geene klee ren meer, dan hetgeen zij aan hun lichaam had den. De plunderzucht moet zeer erg geweest zijn; op het schip sloeg men alles kort en klein, en bij het verlaten van het eiland, om met de Tagal mede te gaan, heeft men de schipbreuke lingen ook nog var, alles beroofd. Ja, zelfs voor de oogen van den controleur scheurde men de postpakketten open. Waarom de resident toen geen gebruik heeft gemaakt van het detachement sol daten, dat hij bij zich had, i3 onbekend; mis schien dat er wel later eene tuchtiging volgt' Bijna drie maanden heeft de bemanning der Merapi op dat eiland moeten verblijven, ten prod aan alle ellende en afpersingen der inboorlingen- Voor de rechtbank van Sheffield ver scheen dezer dagen een man, die een zijner vrien' den zijn vrouw had afgekocht voor twee pinten bier, en toen hij haar mee naar huis bracht, zij0 eigen vrouw geslagen en de deur had uitgejaag Laatstgenoemde diende nu een aanklacht tegeIJ hem in, en waarschijnlijk zal de man wel me^ in het rustig bezit van zijn nieuwgekochte rve derhelft blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2