:-rS; «0 sid -ÏV MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. inP»f W r fe K\ "der< het01 de ih,!' |i Boekbeoordeeling. Gedachten. Allerlei. ,rse» ebr" wege"~; Is enje^ Jroord jj beid- j; i van. :J nd« 8 4e m 8 errrf; =d* ten geschenke aan. De zeldzame badgast heeft reeds zes en derlig malen in dezelfde kamer van het hotel zwn schwarzen Adler gelogeerd, maar de kuur schijnt hem, ondanks zijn volharding, niet veel geholpen te hebben. In de nabijheid van Oudenbosch heeft Cornelis D. V., aldaar met zijn neef Jan D. V. wandelende, met dezen twist gekregen, die zoo hoog liep dat zij handgemeen werden, en Cor nelis zijn neef met de punt van een mes een steek in de linkerzijde toebracht, welke wonde 1 centimeter lang en diep, in de onmiddellijke nabijheid der long, als zeer gevaarlijk wordt ge acht. C. C. V. is gearresteerd. Eergisteren-avond omstreeks 7 uuris een jongentje van negen jaar in de Breestraat te Amsterdam van den bok van een bierwagén ge vallen, met het noodlottig gevolg dat de wielen over een zijner beenen gingen, zoodat dat li chaamsdeel geheel verbrijzeld werd. Eerst per rijtuig naar de ouderlijke woning vervoerd, is hij van daar per brancard naar het gasthuis over gebracht. Zekere S. Meijer, betrapt bij het ver- koopen van twee schapen, die hij uit eene weide te Beetsterzwaag had gestolen, is gevankelijk naar Heerenveen gebracht. Voor eenige nachten heb ben d r ie D u i t- sche tolbeambten nabij Gildehaus, dus niet ver van onze oostelijke grenzen, ongeveer 275 kilo tabak, ruwe en gesnedene, aangehaald. De smok kelaars, acht in getal, zijn als gewoonlijk gevlucht. Een week te voren was terzelfder plaats een partij tabak van 50 kilo in beslag genomen. Woensdag-avond werd te Nieuwediep door den havenmeester met de noodige hulp der militaire macht beslag gelegd op de in de haven liggende Engelsche vischsloep Seine, schipper Jackman, wegens sterk verzet tegen de bevelen der havenpolitie en het weigeren van betaling der havenrechten. Genoemd vaartuig was met een versterkte of dubbele equipage uit de Noord zee binnengekomen. Blijkens eene gedetailleerde lijst zijn in dit seizoen in negen gemeenten van het Prui sische district Heddesdorf door de schoolkinde ren gevangen en uitgeleverd 21,571 liters mei kevers, Daar men gewoonlijk op 420 stuks per liter rekent, zijn er dus ruim 9 millioen mei kevers gevangen. Daarvoor is betaald 836 mark. Nopens de rattenplaag op het eiland Borkum wordt bericht, dat in weerwil van alle inspanningen om het ongedierte te dooden, de ratten in de duinen en op de akkers slechts weinig verminderden. Naar het oordeel van vele inwoners zouden vroeger de konijnen de ratten vervolgd en beperkt hebben, en zouden eerst sind3 de uitroeiingen van de konijnen de ratten zich zoo buitengewoon hebben vermenigvuldigd. Een geëmplooieerde der Hollandsche Spoorwegmaatschappij en een stationsarbeider, die zich Woensdag-avond te Weesp met een roeibootje op de rivier de Vecht wangden, zijn jammerlijk verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden. De arbeider laat een weduwe met vijf kinderen na. Eene krankzinnige vrouw teErden, bij Barmen, heeft onlangs haren man in een aanval van woede in den hals gebeten, waarna hij eenige dagen later insgelijks krankzinnig werd en tot zulk eene hevige razernij verviel, dat men hem in een krankzinnigenhuis heeft moeten opsluiten. Te Zuidwolde heeft een vreeselijke misdaad plaats gehad. De 25 jarige Mina Koes, dienstmaagd van den landbouwer Erens Nolde, is in het veld gevonden met afgesneden hals. De misdaad schijnt uit hebzucht gepleegd te zijn. Toen het lijk gevonden was, vermoedde men nog niet dat er een moord zou gepleegd zijn, omdat er geen bloed in de nabijheid lag. Zoodra echter het vervoer per wagen naar het lijkenhuis zou geschieden, bemerkten zij, die het lichaam op tilden, dat het hoofd bijna geheel achterover sloeg. De bals was met een' vlijm-scherp mes, vermoe delijk een scheermes, zoover doorgesneden, dat zelfs de achterwervel in den nek geraakt is. Het bleek dat het bloed langs den rug onder het lichaam in het zand gevloeid was; nergens was eenig spoor van bloed dan alleen boven op de gebalde vuisten, die het slachtoffer waarschijnlijk van pijn en doodangst in de gapende wond heeft gestoken. Gewoon als Mina was, naar men zegt, om bij te dragen in de huur van haars ouders woning, heeft zij waarschijnlijk haar geld met dat doel bij zich gestoken, althans in haar kist bij Nolde was het niet aanwezig en zij had met Mei haar loon ge beurd, terwijl ook bij het lijk haar zilveren knipje met geld niet gevonden werd; waarschijnlijk is dit door den moordenaar gestolen, evenals de gouden stiften met kroontjes aan haar oorijzer, haar schoenen en een paar kousen. Men vermoedt, dat zij, daar zij last had van zeere voeten, daar naar heeft willen zien en om die reden haar schoenen en kousen uitgetrokken had. Misschien heeft zij toen zittende haar geld geteld en heeft dit een voorbijganger verleid, althans het schijnt dat de moordenaar als een tijger achter haar is ge sprongen, haar achterover heeft getrokken en met één snede vermoord, want van eenige worsteling is geen spoor fe zien. Waarschijnlijk is hebzucht de drijfveer geweest, maar wie de gruwelijke daad be dreven kan hebhen, is nog ten eenemale niet na te speuren. Wel heeft de justitie te Zuidwolde een persoon in 't verhoor gehad, van wien men vermoeden kon dat hij omstreeks dien tijd langs het pad geloopen heeft en dus wellicht personen of een persoon heeft kunnen zien, maar omtrent dat verhoor kan het publiek gerucht, waaraan wij het bovenstaande ontleenen, niet zekers mee- deelen. In South Belgravia, waar define fleur der Londensche aristocratie woont, heeft men tegenwoordig veel last van muskieten. Verschei den personen zijn reeds zeer kwaadaardig door deze beesten gestoken, o. a. de Iersche Afge vaardigde O'Shangnessy, die daardoor verhinderd werd zijn parlementaire plichten te vervullen. Misschien zou de Begeering wel wenschen, dat al de Ieren op die manier gestoken werden. Men houdt het er voor, dat de insecten door een Amerikaansch schip zijn overgebracht. Woensdag-middag werd in de on middellijke nabijheid van Sneek het lijk van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht op gehaald. Het had een steen om den hals gebon den. 't Lijkje, dat reeds sporen van ontbinding vertoonde, is naar het politie-bureau vervoerd, om gerechtelijk te worden geschouwd. De politie doet ijverig onderzoek. Te Viersen lagen eergisteren-ochtend drie kinderen van 5, 3 en 1 jaar te bed, ter wijl de ouders op het veld aan den arbeid waren, toen eensklaps de legerstede in brand geraakte. Het oudste kind wist zich te redden, doch de twee anderen verbrandden op het bed. Men ver moedt dat een der kinderen met lucifers gespeeld heeft. Woensdag-avond is een matroos van de stoomboot Castor, die Donderdag-morgen met landverhuizers naar Amerika vertrok, bij 't doorva ren van de Kattenburgerbrug (wat altijd den avond voor het vertrek geschiedt) in het water gevallen en korten tijd daarna levenloos opgehaald. Te Ginneken is Donderdag-nacht 11. eenige diefstal gepleegd en ingebroken bij den heer Huese, societeithouder op den Zandberg. Ten half twee hoorde hij gerucht en betrapte hij in zijn tuin een persoon die zich trachtte te verbergen. Hij vatte hem, terwijl de inmiddels toegesnelde nachtwacht hem in verzekerde be waring nam en hem als C. B., fabriekarbeider, herkende. Hij weigerde zijn medeplichtige te noemen, zoodat de wachtmeester der maréchaus- sée De Vogel en de brigadier Martens nasporing deden, en het aan hun ijver ook gelukte 2 per sonen te arresteeren, die medeplichtig waren, zijnde een smidsknecht en een daglooner uit die gemeente. Een geacht burger vanZwammerdam den timmerman en molenmaker H. v. D., over kwam gisteren het ongeluk, van een aanzienlijke hoogte te vallen, terwijl hij bezig was in den watermolen van den binnenpolder. Zwaar gekwetst en bewusteloos werd hij huiswaarts gebracht; zijn toestand is zorgelijk. Onder militair geleide werd dezer dagen aan boord van Z. M, Wachtschip te Wil lemsoord gebracht een matroos 3de klasse, die 24 jaar geleden van Z. M. fregat Prins Alexander der Nederlanden ter reede van Tessel gedeser teerd is. Te Maastricht is giste ren e e n 17 j ari g jongeling bij het zwemmen in de Zuid-Willems vaart verdronken. DrieEngelschen hebben zich deluxe ver- oorloofd om per ballon van Londen naar de Derby-wedren te gaan. Toevallig was de wind hun gunstig en daalden zij nog in tijds in de duinen neer om den wedloop te zien. Het groote Chineesche stoomschip de IJochung, het eerste dat zich ooit in vreemde wateren waagde, is niet gelukkig geweest. Het is in de Chineesche zee door het Engelsche stoom schip Lapwing aangevaren en dientengevolge ge zonken. De bemanning van de Hochung werd aan boord van de Lapwing opgenomen, die zelf zwaar lek geworden was en door een ander stoom schip naar Amoy gesleept werd- De zaak zal aan het onderzoek van een krijgsraad onderworpen worden. Het Vorstendom Monaco maakt toebe reidselen om het 25e Begeeringsjaar van Vorst Karei III te vieren. Sedert tien eeuwen wordt de bevolking van Monaco door het Huis van Grimaldi geregeerd. Te Milwaukee (Vereenigde Staten) is voor eenige dagen een meisje van dertien ja ren, Annie Myrthe genaamd, gestorven ten ge volge van te veel touwtje springen. Zij had hon derd-twee bochten gemaakt en de herhaalde schokken veroorzaakten een congestie, waaraan zij overleed. Een harer vriendinnen, die met haar wedij verde, verkeert in hoogst bedenkelijken toe stand. Bij den uitgever C. L. van Langenhuijsen te Amsterdam verschenen dezer dagen twee kleine doch keurige hoekjes getiteld: het H. Misoffer, naar het Franseh van den Rerw. Heer Rambouillet door een R. K. Friester en hetJubilé van 1881. Onderrichtingen en Gebeden door een R. JT Priester. Het eerstgenoemde werkje is een beknopte doch zakelijke en duidelijke verklaring van het onbloe dig offer des Nieuwen Verbonds. Het tweede is een hand leiding ten gebruike bij het jubilé van 1881 voorzien van toepasselijke gebeden, dlevotiën enz. Ook bevat het een zeer duidelijke, bevattelijke verklaring der aflaten, welke de waarde van dit uitstekende werkje aanmerkelijk ver hoogt. Wij wenschen beide boekjes in veler handen. Bij de viering van het a. s. jubilé is het laatstvermelde be paald onmisbaar. Druk en uitvoering zijn keurig en de prijs is fabelachtig goedkoop. Onbaatzuchtig te zijn in alles, het meest on baatzuchtig in liefde en vriendschap, moet onze stelregel, onze levenslust, zijn. Onze geest van dwaling en ons hart van zelfzucht trachten te ontdoen, is de groote taak van ons leven, het doel van onze opvoeding; van die opvoeding van ons zelf, die begint, wanneer onze onderwijzers ons verlaten, wanneer de hand van hen, die over omze kindsheid gewaakt heb ben, ons niet meer leidt Het kost wanrlijk zoo weinig een kind blij te maken bij een kind in dankbare her innering te blijven; maar al zou het ook nog zooveel kosten, een gedenkteeken, dat men zich in de herinnering en de liefde van een kind op richt, is eene winstgevende kapitaalbelegging. En daartoe wordt niet» anders vereischt dan een weinig nadenken en oplettendheid. Handel zoo, dat het een belooning verdient maar haak niet steeds daarnaar. Hij die een lasterlijke aantijging verspreidt, bevredigt velen ten koste van het offer en van zich zeiven. Condé en de fat. De groote Condé, wien het verveelde een fat van mijnheer mijn vader en mevrouw mijne moeder te hooren spreken, riep een zijner dienaren en zei: „Mijnheer mijn lakei, zeg aan mijnheer mijn koetsier, mijneheeren mijn paarden voor mevrouw mijne koets te spannen. Verbeterde uitdrukking. Toen Eontenelle op sterven lag, vroeg men hemhoe gaat het? o Het gaat niet," antwoordde hij, „ik ga." Taktiek. Generaal Eriant voerde in Egypte het bevel over eene divisie, waar vele geleerden aan toegevoegd waren om verschillende onderzoe kingen te doen. Onverwacht wordt de divisie door eene groote menigte bedreigd. Plotseling commandeert de generaal„carré formeerenDe ezels (muildieren) en geleerden in het midden!" Toen een algemeen uitbundig gelach weerklonk, meenden de Arabieren, die aan wilden vallen eD zich het lachen niet konden verklaren, dat dit hun gold en vreesden eene hinderlaag, zoodat zij terstond rechtsomkeert maakten. De divisie zette haren tocht verder ongehinderd voort. A propos. Babusson was tweede luitenant bij een regiment infanterie. Napoleon reed langs de gelederen en liet zijn hoed vallen. Babusson ha«stte zich hem op te rapen en den Keizer den hoed te overhandigen. Dank je, kapitein, zei Napoleon, zonder acht te geven op den rang van den tweeden luitenant. Onmiddellijk echter vroeg deze: „bij welk regiment Sire?" Napoleon lachte over zijne vergissing en de vrijmoedigheid van den andere en antwoordde„O ja, dat is recht, nu, bij de garde dan Een beschamend oordeel. Verscheiden hof dames, die zeer geblanket waren, bevonden zich bij het gehoor, dat de Fransche koning aan den nieuwen Eranschen gezant verleeude. Na afloop vroeg men den ambassadeur naar zijn oordeel over de schoonheid der dames. „Dat kan ik u waarlijk niet zeggen," antwoordde hij, „ik heb geen verstand van schilderwerk." Een smakelijke soep. Een paar arme drom mels gingen in een „ordinaris" soep eten. Op den bodem der terrine vonden zij een kinder schoentje. Zij klaagden er over, maar de kaste- leinesse beweerde dat het volstrekt niet vies was. „Daar klagen we ook niet over," zeiden de hon gerige gasten, „maar zie je, 't neemt toch een heele boel plaats in." Diagnose. Weet je al Marie, dat Erits van de overzij, gisteren van het dak is gevallen en den hals heeft gebroken. Zoo, zoo, zegt Marie, is het dat; heeft hij daarom in de laatste weken er zoo bleek uitgezien. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 4 Juni. Naar men verneemt bestaat het plan om bij de a. s. algemeene vergadering der maatschappij van Nijver heid alhier een zoogenaamd gondelfeest te organiseeren. Het Spaarne biedt daarvoor een uitstekende gelegenheid aan. Gedurende de maanden April en Mei zijn alhier weder 20 honden zonder belas tingpenning op straat opgevangen en, daar de eigenaars onbekend zijn gebleven, af gemaakt. De heeren E. II. Krelage 8f Zoon alhier, hebben op dringend aanzoek van de ondernemers der Passage te Zandvoort, een emporium daar ter plaatse gevestigd. Dit emporium zal een stapelplaats zijn van al wat tot den tuinbouw in den meest uitge- breideu zin gerekend kan worden te be- hooren, alsmede van artikelen van nijverheid, kuust en wetenschap op den tuinbouw betrekking hebbende. Aan dit emporium is tevens een leeskabinet verbonden. Badgasten, inwoners en bezoekers van de herlevende badplaats zullen zeker deze onderneming van onze energieke stadge- nooten ten hoogste waardeeren. Douderdag 11. is door de politie alhier aangehouden de bekende dief Hartog Koks, oud 48 jaar, geboren te Bodegraven, die reeds 10 maal wegens diefstal heeft gevan gen gezeten. Thans bad bi) in een tapperij in de Frankestraat eene toonbanklade ge ledigd; bij werd echter betrapt, toen hij het geld in zijne zakken stak. Hij is weder naar de gevangenis overgebracht waaruit bij eerst voor eenige weken was ontslagen. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een odderstuk van een gouden oorbel. Eenige porte- monnaie'a met en zonder geld. Een armbandje van blauwe kralen en met gouden sluiting. Twee jassen. Een ge kleurd paardendek met manenkap. Drie paternosters. Twee zakdoeken waarvan een geborduurd. Een servet. Een teekenboekje. Een pen-, en potloodhouder. Een Atjeh- medaille. Drie koperen gewichten. Een lap linnen. Een elastieken bal. Een ojiefscbaaf. Een zweep. Een blikken trommeltje waarin boezelaar. Een stuk zilver geld. Een R. K. kerkboek. Eenige losse sleutels, ringen met sleu tels en sleutels aan bandjes. Alles op straat gevonden. Te bevragen bij den landbouwer Vei brugge KI. Houtweg alhier, een men'iepaard. Bij Sparreboom Zoetestraat N°. 22, een arm band van blauwe kralen met gouden sluitingBij N. Reekers, Rozenstraat N°. 3 een zilveren cilinder horloge. In de tramwagens achter gelaten. Twee handschoenen, een tascbje met tramkaartjes, een portemonnaie met eenig geld, een satijnen strik. Negende uitvoering in den Hout, op Zondag 5 Juni 1881, des avonds van 7l/s10 uur, door bet stedelijk muziekkorps onder directie van den beer M. H. MULLER. Programa: 1. Marsch. Clarens. 2. Ouv. Robin des Mei'8, Nihoul. 3 Wals, Kühner. 4. Potp. Freischiitz, Schuckel. 5. Ouv. une fête champêtre, Labory. 6 Eant. une corbeille de fleurs, Rodolph. Potp. Fledermaus. Strauss. 8. Potp. Souvenirs rausicales, Curth. HAARLEM, 1 Juni. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als vclgt: 12 koeien, verkocht 7 voor f 140 a 208; - stierverkocht voor f a - vaarzen, verkocht - voor fa - pinken, verkocht - voor f a - graskalveren verk. voor f a ,33 nnchtere kalveren, verk. voor f 6 a 12, 208 schapen, verk. 187 voor f 18 a 38, 398 lammeren, verkocht 264 voor f 8 a 15, - biggen ver kocht voor f a varkens, verkocht voor a c. per V, kilo, 3 paard tot f 40 a CO. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en ver kocht 86 stapels kaas, 8623 stuks, wegende 177S4 kilo, hoog ste prijs f 38.middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 1 Juni. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 214 vette kalveren, lste qual. 95, 2de qual. 75, per kilo, - graskalf fa 68 nnchtere kalveren, 7 a 12; 3 schapen en lammeren a 227 vette varkens 52 a 58 c. per kilo. LONDEN, 2 Juni. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 500, Schapen en Lammeren 6,0C0, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 3/8 a 5/- Schapen en Lammeren 5/- a 6/-, Kalveren 4/8 a 6/4 Zwijnen 4/2 a 4/9. LEIDEN3 Juni. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 6 paarden 100 a 170 22 stieren 45 a 185, 18 ossen 120 a 200 110 melkkoeien f 140 a f 270, 18 kalveren dito 150 a 275, 103 vare dito f 95 a 195, 46 vette dito f 142 298,12 graskalveren 27 a 56, f78 vette 32 a 73, a 75 a 85; 91 nuchtere dito 3, a 7,580 vette schapen. 22 a 34,-; 647 weide dito 18 a 23, 7766 lammeren, 82 magere varkens f 23 a 44, 209 biggen f 7,a 13,— GOUDA, 2 Juni. Kaas f 29 a 32,50 le qnal. f a2e qual. f 25 a 28 zwaare hooger in prijs aangevoerd 142 partijen. Handel buitengewoon vlug. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.40 a 1.50 der weiboter f 110 a 1.20 per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 3 Juni. Moutwijn, per ned. vat f 1225 jenever 17,75 Amsterd. proef f 19,Spoeling f -,70 dito commissie/1, Amsterdam 3 Juni 1881. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/j Hongarije. Obl. Leening 18675 Gondleening5 Italië. Obl. Paasei. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 a 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/. 1871 5 Columbia. Obligatien4'/. Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/s 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griaai Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. _/°1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk "Wiasma 5 Rumenie. Aandeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Brie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 3 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 1864. 6 18665 Geldkoers, prolongatie 4 pet. genoteer de koers 66s/a 79s/s 104 95 83'/j 867» 65' /s 66718 53/s 987< 767e 92 s/4 246/s 445/16 231/is 2237 405/s 153/s 17"/s 9774 1137» I027i, 40 227s 187e 121 1457» 126 763/4 14974 1547» 27 76 58 12974 5474 87 62 9074 72 7I7/s 73 1437a 497e 14374 1087s 11074 102 96 967s 10674 11374 150 136 13274 LONDEN, 4 Juni. Te Weenen zijn be richten ontvangen, uit Konstantinopel 1 waarin verzekerd wordt dat de spanning in de betrekkingen tusschen Turkije en Egypte toeneemt, tengevolge van des onderkoning» onafhankelijkheids-neigingen, naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Tunis. Volgens de Daily Telegraph is de regee ring van plan buitengewone maatregelen te nemen in Ierland. De Daily Telgraph bericht uit Pieter- maritzburg, dat de Boeren-aanvoerders zoo spoedig mogelijk eene leening wenschen te sluiten van 70,000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3