NIEUWE No. 490. Donderdag 9 Juni 1881. 6e Jaargang. de Ier Grambetta's zegepraal. BUITENLAND. Engeland. Eene geit als herderin. Frankrijk. Griekenland. Turkije. Zwitserland. blimscie mimi ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUBEAU: St. Jansstraat Haarlem. ISTIINDrTT' AGHTE MA HON AGITATE. PRIJS DEB ADVERTENTIËN Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlyk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUBEY. De Fransche republiek is plotseling uit de verrukking over de resultaten in Tunis de blijdschap gekomen over Gambetta's zegepraal: de aanneming van den scrutin de Usie door de Kamer der afgevaardigden. De dagbladen die nog kort geleden open- en heftig tegen den scrutin de liste Uverden, bevatten thans de meest vleiende artikelen voor Gambetta en begroeten hem als den toekomstigen dictator van 't Fran sche Rijk. De 19e Mei, de dag van Gam betta's zegepraal, is merkwaardig voor Frankrijk en mag wel met roode letters in de annalen der geschiedenis geboekstaafd Worden. Gambetta, de eerzuchtige staats man, die onverzadigd immer voorwaarts streeft en die zich niet tevreden stellen kan met hetgeen hij heeft verworven, zal, vreezen wij, het Fransche volk, dat hij thans met beleefdheden overlaadt, eenmaal, de tijd is misschien niet verre, tot de voet bank zijner macht maken en de natie tiran- öieker en despotischer behandelen als ooit een volksverdrukker vóór hem gedaan heelt. Het doel, dat Gambetta bij den scru tin de liste voor oogen had, was geen ander, dan om de verkiezingen in het gansche Rijk, op deze wijze naar welgevallen en omstandigheden te kunnen leiden. Het zal hem met de hulp zijner vrienden en geestverwanten zeker gemakkelijk vallen, steeds zelf als caudidaat op de lijsten te figureeren. Daardoor komt zijn eerzuchtig plan in vervulling. Doch niettegenstaande in Frankrijk niets onmogelijk is, wekt het toch in hooge mate onze verwondering, dat het groote werk, het voorstel-Bardoux over den scrutin de listedoor de Kamer in slechts eene zitting tot wet verheven is. Men kan niet zeggen dat er eeB grondig parlemen tair onderzoek vóór de stemming heeft plaats gehad, want de hoogst onbeduidende *ede van Bardoux mag ter nauwernood in aanmerking komen. Vermeldenswaardig zijn alleen de redevoering van Rogers tegen en Gambetta's speech voor den scrutin de liste. Toen Gambetta aan 't woord was, open baarde zich by de Gambettisten veel enthu- 8iasme en kon men bij hen den haat waar nemen, dien zij den conservatieven toe dragen. Zy geraakten in geestdrift, niet omdat de redevoering het doel had enthu- siasme of haat te verwekken, maar °mdathet Gambetta was, die het woord voer de. Niet ongeschikt heeft de listige politicus daarin gehandeld, door zijne bladen te laten verkondigen dat hij eerst Vrijdag, 20 Mei, bet woord zou voeren, om daardoor eenige lauwe afgevaardigden, die vijanden waren Van den scrutin de listegelegenheid te geven FEUILLETON. De kracht van den klank op hooge bergen. Als men een toongevend lichaam onder de blok eener luchtpomp in trilling brengt, dan is, gelijk men weet, de toon zwakker dan buiten de Het verdunde lucht gevulde ruimte, en staat de bracht van den toon nauwkeurig in verhouding t°t de verdunning der lucht binnen de glazen blok. Daaruit volgt, dat het ook zoo zijn moet °P hooge bergen in eene verdunde lucht. De blank zal des te zwakker tot den hoorder over gebracht worden, hoe hooger hij zich bevindt, dingen en fluiten kan hij, wel is waar, gemak- belijk onder eene geringe luchtdrukking, maar Z1jn melodie kan, volgens de theorie, slechts m°eielijk tot het oor van een ander geraken. toch neemt men het tegenovergestelde niet zelden waar. Zoo vond b. v. von Görsz op het hooge Andes- gebergte niet slechts geene vermindering van den op Donderdag (19 Mei) door huune afwe zigheid te schitteren. Misschien heeft deze kuustgreep aan den scrutin de liste de over winning bezorgd, vermits de beslissende meerderheid slechts uit acht stemmen be stond. Het door den vroegereu Minister Bardoux, een ijverig slippedrager van Gam betta, ingediende ontwerp, thans tot wet verheven, luidt als volgt: Artikel 1. De leden der Kamer van afgevaardigden wor- O den volgens den scrutin de liste gekozen. Art. 2. Elk departement kiest het getal afgevaardigden, waarop het volgens de bij gevoegde tabel aanspraak heeft, namelijk een op de 70.000 inwoners. Art. 3. Elk departement vormt een kiesdistrict. 4. Ge kozen wordt hij, die de absolute meerder heid van stemmen heeft, mits een vierde gedeelte der ingeschreven kiezers hunne stem hebben uitgebracht. Volgens de oude kieswet zond elk arron dissement zijn eigen afgevaardigden naar de Kamer; de scrutin de liste daarentegen bestaat daarin dat het geheele departement of provincie, de afgevaardigden kiest die het in de Kamer zullen vertegenwoordigen en tot dit doel eene lijst der respectieve afgevaardigden opmaakt. Als Gambetta bij de beraadslagingen van het ontwerp slechts gerekend heeft op zijne welsprekendheid, dan had het met den scrutin de liste slecht gestaan. Maar Gam betta bezat een ander middel, dat nog zelden doel gemist heeft. Dit middel heet: macht Ja deze macht is zoo onbegrensd, dat hij de persoon is, die verhoogen en ver lagen kan; Gambetta's vijand te worden is erger dan zich het ongenoegen der Re- geeriug op den hals te halen; hij die tot zijn vriendjes en beschermelingen behoort, heeft aanspraak op de beste ambten en vetste baantjes. En thans, nu hij als over winnaar staat tegenover Grévy, is zijn macht en zijne heerlijkheid in hooge mate toegenomen, want iedereen weet in Frankrijk dat Gambetta binnen korten tijd zijne betrekking als president der Kamer van afgevaardigden, zal verwisselen met die welke thans door een man wordt waargeno men, die, zal hij niet als strooman gelden, zijn ontslag moet nemen, en deze man is de President der Fransche Republiek, de heer Grévy, die door Gambetta uit den zadel is gelicht. Ook Bartelemy de Saint Hilaire de Minister van Buitenlaudsche Zaken, die zich niet als een werktuig van Gambetta liet gebruiken zal een verzoek om ontslag indienen. Dat is natuurlijk koren op den molen van den Franschen parvenu, want hij zal deze ambten wel aan zijne vrienden en klank, maar eene belangrijke versterking er van. Zonder moeite kon hij zich door zijn gevolg doen verstaan. De klank van een geweerschot en ook het rommelen des donders was opmerkelijk krach tig; dit werd hem ook door andere, daar wonende Duitschers, bevestigd. Ja, Poppig spreekt zelfs van het voor de hersenen pijnlijke geweld der donderslagen. Die verschijnselen kunnen slechts daardoor ontstaan dat de bergbeklimmer zich, op die hooge toppen, steeds in een toestand bevindt, waarin zijn zenuwstelsel meer dan gewoon prikkelbaar is, en waardoor hij den klank gemakkelijker, dan onder den druk eener hooge luchtkolom, ont waart. Misschien ook dat de buitengewoon drooge lucht op de Andes daartoe het hare werkelijk bijdraagt. Die droogheid is, volgens Tschudi, zoo groot, dat in de Punastreek (ongeveer 14,000 voeten hoog) geen lijk verrot, maar elke doode tot eene mumie uitdroogt. Deze bewering wordt overigens wederlegd door eene dergelijke onder vinding, aan de Noordpool opgedaan, waar men, volgens het verhaal van Berthold Seemann, zelfs oogendienaars schenken, aan creaturen die op de eerste plaats tot zijne geestver wanten behooren en tweedens onvoorwaar delijke gehoorzaamheid zullen moeten zweren. Maar ook in de Kamer van afgevaar digden zal er eene opruiming plaats hebben. Door den scrutin de liste zullen er vele leden uit verdwijnen, die in plaats van door vrije en onafhankelijke mannen te worden vervangen, Gambettestische slippe- dragers en pluimstrijkers en karakterloos genoeg zullen zijn om het welzijn van het land aan eigen voordeel ondergeschikt te maken. Frankrijk is behalve Rusland, het meest verdeelde land in Europahet gist en ziedt er altijd en als de eene zaak is af gedaan, staat de andere weer voor de deur; maar als Gambetta de macht in handen krijgt, hij, de parvenu, wien de heerschappij over de wereld boven alles gaat, dan zal Frankrijk materieel en physiek nog dieper zinken, dan zulks onder het wanbestuur van den derden Napoleon 't geval was. Qui vivraverra Aan de Standard wordt uit Madrid ge meld dat Spanje voornemens is Marokko te annexeeren. Frankrijks en Duitschlands toestemming zou reeds verkregen zijn. Koningin Victoria zal 20 Juni e. k. 44 jaren geregeerd hebben, een tijdperk dat in het Koninkrijk slechts door vier Souvereinen overtroffen werd; Hendrik III regeerde nl. van 12161272, dus 56 jaren, Eduard III van 13271377, dus 50 jaren, Koningin Elisabeth van 15581603, of 45 jaren, en George III 60 jaren, van 1760—1820. Volgens berichten uit Weenen en Pe tersburg aan de Standard is er een nieuw komplot tegen den Czaar ontdekt, en zijn er 21 medeplichtigen gearresteerd. In het nyde Park had eergisteren eene groote agrarische bijeenkomst plaats. Par- nell en O'Connell veroordeelden levendig het evictie-stelsel in Ierland. De vergadering nam eenstemmig resolutiën aan, verkla rende dat het Gouvernement aansprakelijk is voor den toestand van Ierland, en aan dringende op onmiddellijke schorsing der evicties en het ontslaan van Forster als minister. De Times verneemt uit Konstantinopel dat de half officiëele Turksche pers weder begint Frankrijk aan te vallen wegens Tunis en aandringt op het zenden van een leger naar Tripoli. een zwak geluid op een afstand van twee Engel- sche mijlen gemakkelijk verneemt, en men ge- volgelijk ook op zulk een afstand zonder moeite met elkander spreken kan. Zoo zijn er dikwijls omstandigheden, in welke theorie en ondervinding elkander in schijn tegen spreken, en toch beide op waarheid gegrond zijn. Dat de geit een schrander dier is, is eene be kende waarheid, en niet minder bekend is het ook dat zij iets in hare natuur heeft, dat haar nooit tot rust laat komen. Des te merkwaardiger is het, dat die onrustige inborst toch tot zekere bedaardheid geraken, ja zelfs andere wezens re- geeren kan, daar men bij haar slechts wuftheid en weerspannigheid zou meenen te vinden. Vol gens de belangrijke mededeelingen van den heer von Harthausen heeft de geit op den Kaukasus zulk een karakter. //Wij ontmoetten," zoo verhaalt hij, //Ver scheidene uit het gebergte terugkeerende kudden schapen. Bij elke kudde waren vijf of zes hon- Aan de Times wordt uit New-York ge meld, dat de Lesseps voor de Panama- kanaal-maatschappij den Panama-spoorweg gekocht beeft voor 171/2 millioen dollar. De Standard verneemt uit Konstantinopel dat de Porte het regelingsplan van Musu- rus Pacba betreffende de Turksche schuld verworpen heeft. Diensvolgens is de kans op een tabaks-monopolie toegenomen, hoe wel dit zonder groote wijzigingen onaan nemelijk is. Aan de Daily News wordt uit Peters burg gemeld, dat luidens Bulgaarsche berich ten, de candidatuur van den Deenschen prins Waldemar voor den Bulgaarschen troon openlijk wordt aanbevolen. Generaal Turr heeft aan het Aardrijks kundig genootschap, waarvan hij lid is, medegedeeld, dat hij concessie heeft gekre gen tot doorgraving der landengte van Corinthe. Te Brest wordt ieder oogenblik het laatste schip met geamnestieerde Coramu- nalisten verwacht, dat in het laatst van Februari uit Nieuw-Caledonië vertrok. Daar zijn er 36 aan boord, waaronder verscheidene zieken, die de vorige keeren niet ingescheept konden worden. De vervalsching en diefstallen, ten na- deele van de Grieksche bank gepleegd, zijn nog veel omvangrijker dan eerst vermoed werd. Alleen te Thebe bedragen zij een millioen drachmen. De Koning van Griekenland heeft in een schrijven aan den Minister van Justitie aangedrongen op vervolging en bestraffing van de schuldigen. Door sommige bladen wordt de wensch uitgedrukt, dat de Kamer bijeengeroepen worde ten einde een onderzoek in te stellen, Luidens berichten uit Konstantinopel heeft Osman Pacha de Turksche Regeering gewaarschuwd dat de afstand van gebied niet vreedzaam zal geschieden. Hij ver wacht onlusten bij het aftrekken der Turk sche troepen. De Turksche Regeering heeft aan de Perzische de dadelijke arrestatie van het Kurdenhoofd Obeidullah Sjeik beloofd. Naar aanleiding eener interpellatie in de Bondsvergadering had de Bondsregeering een onderzoek ingesteld omtrent de vraag, of de invoer van Amerikaausch spek niet evenals in Frankrijk moest worden verbo den. Laatstleden Vrijdag is daarop van het den van het uitmuntende ras der steppenhonden, die, door kruising van wolven en windhonden geboren, een hevigen haat tegen de wolven heb ben, en het ook tegen eiken wolf opnemen. Zij dienen slechts om de kudde te beschermen en hebben een veel te oorlogzuchtig eergevoel, om zelve de in- en uitwendige politie der kudde uit te oefenen, of haar te leiden en onder opzicht te houden, zoo als onze herdershonden. Hiertoe dienen de geiten, welke hier elke schaapskudde vergezellen. Bij het grazen houden zij zich aan den rand der weiplaats, en dwingen de schapen om bij elkander te blijven. De schrandere en be- drevene geit drijft het schaap, als het een weinig van de kudde afgedwaald is, zoolang tot het weder bij de overigen is. Bij het naar huis gaan loopt steeds een eerwaardige bok aan het hoofd der kudde, en deze volgt hem, de schapen in het midden, de geiten aan den kant. Is de regee- rende bok ziek, of wordt hij verhinderd en blijft hij achter, dan treedt oogenblikkelijk een andere bok, en wel de naaste in ouderdom en rang, in zijne plaats en leidt de kudde."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1