BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. een plan van Oostenrijk tot militaire be zetting van Bulgarije. Prins Hohenlohe beeft voor zijn kiezers een rede gehouden ten gunste van het tabaksmonopolie. Dit verdient vermel ding, daar de redenaar uitdrukkelijk heeft verklaard, dat v. Bismarck steeds voor de in voering hiervan gestemd bleef. Hohenlohe wenschte, dat het rijk bij invoering van het monopolie een leening van 300 mil- üoen Mark zou aangaan om de fabrikanten schadeloos te stellen. Uit de opbrengst van het monopolie zou de rente voor deze lee ning gekweten kunnen worden, en binnen weinige jaren zou er een belangrijk over schot zijn. De Norddeutsche moet het bericht van sommige bladen tegenspreken, dat von Bismarck's gezondheidstoestand beter zou zijn. De Rijkskanselier is nog niet in staat zijn gewone werkzaamheden te hervatten hii kan niet anders dan liggend werken. Het werklieden-congres te St. Etienne heeft het maar niet bunnen ver kroppen, dat de overheid in zijn vergader zaal de roode banieren heeft weggenomen, gelijk onlangs gemeld is. 's Avonds van denzelfden dag werd de zaal opnieuw ge tooid met dat zinnebeeld van bloed. Maar de commissaris van politie verscheen er met een dozijn agenten en nam de banieren mede. Ditmaal waren de protesten minder levendig. In den Franschen Senaat hebben Millaud en Dauphin voor, Jonin en Wad- dington tegen den scrutin de liste gespro ken. Het Ministerie onthield zich. De Senaat heeft met 148 tegen 114 stemmen besloten niet tot de behandelingen der ar tikelen over te gaan. Het besluit werd genomen bij geheime stemming en appel nominaal. Meerderheid tegen den scrutin de liste 34. Een geïllustreerd Belgisch blad, dat on der het opschriftEen vastenavondstocht naar Cahors eene teekeniug gaf van Gam- betta's komst te dier stede, is niet in Frankrijk toegelaten. Amsterdam, 10 Juni. Door de Maatschappij tot redding van drenkelingen alhier, zijn thans op 68 verschillende plaatsen in deze gemeente, meestal bij apothekers, kistjes met instrumenten tot behandeling van drenkelingen geplaatst. Voorts heeft zij eenige electro-magnetische rotatietoestel len ter beschikking gesteld van genees- en heel kundigen, die daarvan bij de behandeling van schijnaooden, drenkelingen enz. zouden wenschen gebruik te maken. Op schriftelijke aanvrage zijn deze bij een 9-tal apothekers verkrijgbaar. Einde zijn door haar op verschillende plaatsen 21 red dingboeien beschikbaar gesteld. Bergen-op-Zoom, 10 Juni. Op den straat weg tusschen hier en Halsteren zijn vier veld artilleristen bij herhaling door een drietal burgers uit eerstgenoemde plaats en Steenbergen zoodanig getergd, dat zij, ter zelfverdediging, genoodzaakt werden hunne sabels te trekken. Een rijtuig, waarin de burgers gezeten waren, is daarbij een punt van gemeenschappelijken aanval geworden en toegetakeld. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Zuidwolde, 10 Juni. Verscheidene ingezete nen dezer gemeente hebben te zamen eene pre mie van f 250 uitgeloofd aan hem, die de justi tie den dader op het spoor brengt van den moord, op de boerendochter Mina Koes ge pleegd. Leerdam, 10 Juni. Op een steenoven onder deze gemeente stortte in de vorige week een zoogenaamde velaoven in, waardoor een werkman, de verzorger zij i. er moeder, geheel verpletterd werd en een ander zoo zwaar werd gewond, dat hij nog in een bedenkelijken toestand verkeert. Steenbergen, 10 Juni. Alhier is een bijr.a tweejarig kind levenloos opgehaald uit een sloot nabij de woning zijner ouders. 's Hertogenbosch, 10 Juni. Bij den aanleg der werken tot verlegging van de rivier de Dom mel buiten de Vugterpoort alhier, geraakte een timmerman te water. Alhoewel hij nog even bo ven water kwam, en tal van werklieden tegen woordig waren, werd hij niet gered. Purmerende, 10 Juni. Een opperman is gisteren var. de ladder bij zijn werk achterover gevallen en was onmiddellijk een lijk. Hij laat een vrij talrijk gezin achter. Zandvoort, 10 Juni. Met den bouw van een gasfabriek denkt men over 14 dagen gereed te zijn. Thans gebruikt men hier gas uit Amster dam, dat in keteD herwaarts vervoerd wordt. Venloo, 10 Juni. Het 6jarig zoontje van den machinist eener stoomboot is gisteren van de loopplank gevallen en in de Maas verdronken. Heden-morgen is de stationsarbeider Viets overreden en kort daarna aan de gevolgen gestor ven. De oorzaak is eigen onvoorzichtigheid. 's Gravenhage, 10 Juni. Het Gerechtshof alhier heeft heden den gewezen vader in het Luthorsche Weeshuis alhier, wegens valschheid en misbruik van vertrouwen, (waarvan wij inder tijd hebben melding gemaakt) veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf en geldboeten. Groningen, 10 Juni. Dezer dagen is alhier op een zolder gevonden een schilderij, dat ont daan van de dikke laag stof en vernis, bleek te zijn een oud Italiaacsch meesterstuk, voorstellende de Boetvaardige Magdalena en voorzien van de initialen D. C. Er moet reeds een aanzienlijke som voor zijn geboden. Zutfen, 10 Juni. Verleden week vermiste de landbouwer H. Valk, een schaap uit de weide bij zijn woning. Men vermoedt dat de dief berouw over zijn wandaad heeft gekregen, of voorzien heeft dat men hem spoedig zou hebben opgespoord; ten minste Zondag jl. lag het schaap verdronken, met een twijg om den hals, in een water op ongeveer l'/s uur afstands van de weide waarin het geloopen had. Wamel, 10 Juni. De oudste zoon eener weduwe, haar steun en kostwinner, bezig zijnde in een gebrekkig vaartuig op een wiel alhier met het ophalen van waterplanten, had Dinsdag avond het ongeluk om te slaan en te verdrinken. Uit de schatkamer der Eegeering te Lahore, Britsch-Indië, is een som van 30,000 robijnen ontvreemd. De wacht van inboorlingen, aan wie de zorg van het gebouw was toevertrouwd, wordt van den diefstal verdacht, en de geheele afdeeling, 70 man, is in hechtenis genomen. Men twijfelt niet of allen zijn schuldig, hoewel men tot nog toe tegen niet meer dan 9 overtuigende bewijzen heeft en slechts twee hunner bekenden. Van de geheele som heeft men slechts 2700 robijnen terug. Naar allegroote steden van Europa moeten door de Eussische Eegeering geheime poli tieagenten gezonden worden, om nauwlettend het oog te houden op nihilisten en socialisten van allerlei schakeeringen. Er gaan 12 naar Londen, Parijs en Genève, en twee naar elk der andere Europeesche hoofdsteden. De Nederlandsche inzenders op de visscherij-tentoonstelling te Berlijn, die bekroond zijn geworden met de gouden medaille, hebben dezer dagen, in plaats van de gouden, een ver guld zilveren medaille ontvangen. Aardbeziën en zieke aardappelen. Hoe voorzichtig men moet zijn in de keuze van den grond, waarin men aardbeziën wil kweeken, leert het volgende, voorkomende in het Berliner Tageblatt. Een tuinier liet de zieke aardappelen in den grond verrotten, om ze zoo als mest te gebruiken. In 't volgende voorjaar plantte hij op dien grond aardbeziën, die eerst mooi in blad en bloei kwamen. Maar pas begonnen de vruch ten zich te zetten, of er kwamen groote vlekken op de bladeren, die zich al verder en verder uit strekten. Van het geplante kwam niets terecht; de meeste planten stierven, de weinig overgeble.- vene sukkelden voort en brachten geen vruchten op. Indien dit bericht op goede waarnemin gen berust, dan behoeft men zich niet langer te verwonderen, dat er telken jare zooveel zieke aardappelen voorkomen. Ze worden immers bijna altijd weer op dezelfde gronden geteeld, waarop ook in 't vorige jaar zieke aardappelen groeiden, in welke gronden de ziekste aardappelen en het zieke loof gemakshalve eenvoudig worden onder gespit. In het hospitaal van de gevangenis te Odessa is een 96jarige boef, Vasily Tchoemat genaamd, gestorven, die in den loop van zijn rampzalig leven, alleen in verbinding met anderen, niet minder dan 80 moorden bedreef en vijfmaal uit zijn ballingsoord in Siberië ontsnapte. De laatste maal had dit nog weinige weken geleden plaats. Bij eene poging om een wagen en een span paarden van Duitsche kolonisten van den omtrek te stelen, werd hij opnieuw gevat, en aan de Duitschers overgeleverd, doch niet dan nadat men hem zeven ribben had stukgeslagen. Een onwederbarstteeerstenPinkster- dag boven Petersburg en omstreken los, waarbij een obelisk te Gatschina door Keizer Paul in dertijd opgericht door den bliksem vernield en een schildwacht doodgeslagen werd. Het bijgeloof der bevolking zag daarin een slecht voorteeken voor het leven van deu Czaar. Een kruiersmeisje, dat op 2 April 11. op slinksche wijze zich meester maakte van twee bankbiljetten, ieder groot duizend gulden, had zich eergisteren-namiddag deswege voor de cor- rectioneele kamer der arrondissements-rechtbank te Amsterdam te verantwoorden. Op de terecht zitting werd o. a. het volgende verklaard: Op bovengemelden dag vergezelde zij een ander krui ersmeisje, dat op verschillende kantoren gelden had te ontvangen. De trap der Kasvereeniging afkomende, verzocht zij haar vriendinnetje even haar japon te willen vastmaken. Terwijl deze geheel argeloos zich daarmede bezighield, nam de beklaagde uit de door haar vriendin inmid dels op de trap neergelegde portefeuille de twee bewuste bankbiljetten. Zij begaf zich daarmede naar eene bakkerin in de Spuistraat, aan wie zij geld schuldig was, stelde haar een bankbiljet van duizend gulden ter hand, zeggende: „houd er maar af wat ik u schuldig ben, ik kom straks terug". De bakkerin nam het biljet aan en legde het, volgens hare verklaring, weg zonder het in te zien. Die handeling had voor haar het onaan gename gevolg, dat zij als medeplichtige van den aan de lste bekl. te laste gelegden diefstal door helen van gestolen goederen terecht stond. Een getuige a décharge bevestigde hare verklaring. Voorts bleek dat de lste bekl. ongunstig bekend stond, terwijl op het gedrag van de 2de niets te zeggen viel. De substituut-officier vanjustitie Mr- A. J. Karseboom eischte tegen het kruiersmeisje een celstraf van 183 dagen, doch vroeg de vrij spraak der bakkerin, omdat hij thans de over tuiging niet meer bezat, dat zij met misdadige bedoeling had gehandeld, alhoewel zij toch zeer onvoorzichtig wa? geweest. De advocaat Mr. Ph. A. Haas trad als verdediger op der bakkerin en verklaarde dat zijn taak nu door het Openb. Min. uiterst gemakkelijk was gemaakt. Van den be ginne af had hij die niet moeilijk geoordeeld en had hij niet kunnen begrijpen, dat men een fat soenlijke vrouw op zulk een lichtvaardige be schuldiging had laten terechtstaan. Er was zelfs blijkens de verklaring van verschillende getuigen geen schijn van kwade bedoeling bij haar ge bleken. Hij vroeg dus met vol vertrouwen haar vrijspraak. Uitspraak Woensdag 15 Juni e. k. Een der grootste Amerikaan sche spoorwegkoningen is overleden, nl. Thomas A. Schott. Hij was in 1823 uit zeer bemiddelde ouders geboren en trad op 17-jarigen leeftijd in dienst op een station in Pennsylvanië. Hij klom op van trap tot trap steeds bij den Pennsylvania- spoorweg, totdat hij eindelijk president dezer maatschappij werd. Verder hield hij zich vooral met spoorwegbouw in Texas bezig. Hij laat 17 millioen doll. na. Volgens de N. Y. Handelsztg. is hij een der weinige spoorwegkoningen, op wiens eerlijken naam niet de geringste smet kleeft. Maandagavond werd op 15 minuten afstand van Hengelo (Over.) een van Oldenzaal terugkeerend rijtuig, waarin zich een gezelschap bevond, aangehouden door een nog onbekend persoon. Na vruchtelooze poging om het zeil van het rijtuig los te snijden, plaatste hij zich voor het paard en beschadigde het tuig. De voerman steeg af, doch ontving een messteek in den hals. De gewonde is naar Hengelo overgebracht, waar hem spoedig heelkundige hulp werd verleend. Ofschoon de patiënt veel bloed verloren heeft en zijn toe stand niet buiten gevaar is, heeft men hoop op zijn behoud. Door de duisternis heeft men den dader niet kunnen herkennen. Eeeds sinds geruimen tijd wordt te Madrid een handel gedreven met Spaansche ridderorden. Niet alleen dat een bekend regee- ringspersoon hierbij betrokken is, ook de gouver neur eener provincie heeft de hand in die industrie. Als tusschenpersoon is een agent in het buitenland werkzaam, die prijs en andere voorwaarden vast stelt. Volgens de Zutph. Ct. werd den heer Postel, die den lsten Juni 11. den dag her dacht waarop hij tot hoofdonderwijzer te Laren (Gelderland) werd benoemd, een toepasse lijk geschenk vereerd: een gaskroon met drie lichten. Men verwacht, dat er nu binnenkort ook wel een gasfabrie,k zal gebouwd worden, daar de gemeente er nog geen bezit De cotnmissie, die zich indertijd belast heeft met de herstelling en beveiliging van den St. Willebrordsput te Heiloo (de heeren Hase- broek, Alberdingk Thijm, mr. D. De Vries Az., A. B. J. Sterck, Cuijpers, Ten Kate, Hofdijk en dr. Borret) is zoover in haar pogen geslaagd, dat, met medewerking van het gemeentebestuur te Heiloo, de ondernomen taak is verzekerd. De eeuwenoude put, waarvan o. a. met belangstel ling melding wordt gemaakt in de geschiedenis der Ohr. kerk van Ter Haar, Moll en Swalue, zal met een hekwerk, versierd met een op schrift en een drietal kleine wapenschilden, wor den omgeven. Aan de buitenzijde wordt een pompje aangebracht, zoodat de eigenlijke put niet meer door de lieve dorpsjeugd ontreinigd zal kun nen worden. De Figaro meldt dat te Parijs welge lukte proeven zijn geuomsn om de electriciteit als trekkracht te bezigen, en wel met een omnibus van de groote Parijsche omnibusmaatschappij, zonder dat het rijtuig behoefde vertimmerd te worden. Het werktuig, daartoe gebezigd, werkt zonder geluid of schokken en de omnibus kou met gemak herhaaldelijk worden geremd, zelfs op een ongelijken weg en een helling van 25 millimeter op den meter. De accumulators, die er voor gebruikt worden, waren slechts halverwege gevuld en de machine werkt met slechts F/s paarde- kracht. Als dit bericht juist is, dan gaat het tramverkeer een groote wijziging tegemoet; want de kosten dezer nieuwe trekkracht worden 20 pet. lager geschat dan die met paarden. Van de onlangs overleden Mme Cor- nemuse verhaalt men, dat zij een kleindochter was van de Markiezin De Minute, die zoo ver maard wes wegens haar schoonheid, dat men van haar zeide: „Cette minute n'a pas de seconde." Sedert eenigen tijd werden eenaantal koopsters op een der groentemarkten te Parijs, wanneer zij de gekochte waar wilden betalen, tot hare groote ontsteltenis gewaar dat het geld dat ze bij zich hadden gestoken, spoorloos verdwenen was, zonder dat het der politie gelutcken mocht den dief of de diefegge te ontdekken. Eindelijk viel het vermoeden op eene vrouw, met een klein kind op den arm, die altijd in den diciitsten drom van kooplustigen te vinden was en dan ook ein delijk op heterdaad betrapt werd, terwijl zij zich de portemonnaie uit den zak van eene oude juf frouw toëigende. Opmerkelijk was daarbij de handige wijze waarmede zij het gevaar van ont dekt te worden, wist te voorkomen. Toen name lijk de oude dame, die iets vreemds aan hare kleederen gevoelde, zich verwonderd om keerde, zeide de dievegge dadelijk met toornige stem tot het onschuldige wicht op haar arm: „Jou ondeugend nest, kan je dan dat trappelen met je voetjes niet laten, je hindert de juffrouw", waarop de kleine natuurlijk begon te huilen, en de juffrouw, die zelve verlegen met de zaak werd, verzekerde dat het niets te beteekenen had. De dievegge wilde zich hierop met haar buit ver wijderen, doch werd door een geheimen agent van politie die het tooneeltje. met stille verbazing had gadegeslagen, onmiddellijk gearresteerd. Den 28 Mei 11. had te Wittenberg een tweegevecht plaats tusschen den luitenant der infanterie Dreher en den onder-luitenant der ar tillerie Hoff. De sabel was het gekozen wapen; na een strijd van bijna een half uur vielen beiden gelijktijdig ten gronde. Dreher was dood, en Hoff derwijze gewond, dat men hem een been heeft moeten afzetten. Het meest verbazende voorval, het' welk ooit met een spoortrein op den weg door de bergen in Nieuw-Mexiko geschiedde, had ver leden week Donderdag-namiddag plaats op den spoorweg langs de westelijke helling van den Glorh taberg. De trein bestond uit dertig goede' renwagens en toen hij de helling zou beginnen af te dalen, wilde de machinist deD remtoestel aanwenden, maar bevond, dat dit gebroken waS' Toen hij zag, dat hij aldus alle macht over den trein verloren had, sprong hij er af, terwijl de trein met eene snelheid van 60 mijlen in het uur voort spoedde. De machinist kwam op een afstand van 72 voet terecht, doch had zich, wonderlijk ge noeg, niet ernstig bezeerd. De conducteur, die in den passagierswagen was met twee passagier9, haakte dezen wagen van den trein losen slaagde erin om hem door aanwending van het remtoestel, hetwelk aan den wagen nog in orde was, tot staan te bren- gen. De overige wagens zetten intusschen hun duizelingwekkende vaart, de berghelling af, voort. De stoker bleef als een held op zijn post. Toen de trein op een punt van den weg een scherpe bocht moest maken, was de snelheid zoo groot, dat de locomotief slechts ééne rail raakte en zoo overhelde, dat zij bijna haar evenwicht verloor. Een afstand van zes mijlen legde de hollende trein met deze razende snelheid af, tot hij ein- delijk op vlakken grond kwam, waar de remmer en de stoker er in slaagden, om hem tot staan te brengen. De eer der volgende curieuse statistiek komt aan Figaro toe: 't Is uitgemaakt, zegt het blad, dat er, alle landen van Europa samengenomen, dagelijks twee milliard lucifers worden verbruikt, en dat voor het vervaardigen daarvan 400,000 kubiek meter hout en 210,000 kilo fostoru9 noodig is. Indien er om ze te doen ontvlam' men niet meer dan eene seconde vereischt wordt verkrijgt men tot slotsom dat er in ons wereld' deel dagelijks 550,000 uren besteed worden met het aanstrijken van lucifers! De groote violist Vieuxtemps is op de badplaats Mustapha overleden. Vieuxtemp9 was te Verviers in 1820 geboren. Toen hij acht jaren was, speelde hij reeds voor het publiek. N» de lessen van Bériot en Eeicha gevolgd te hebben kwam hij te Parijs waar hij veel bijval oogstte; daarna ondernam hij een Europeesche reis. Weldra verschenen zijn eerste compositiën die met geest drift ontvangen werden. De kunst verliest in hem een der grootste meesters. Op de auctie-Double te Parijs we rden o. a. besteed voor twee Sèvres porceleinen vazen frs. 270 000; voor zestig Sèvres bordjes frs.95000; een meubeltje met Fransch koper gemonteerd door Gouthière frs. 25 000; een marmeren pen' dule van Falconet frs. 100 000; twee eierschalen- vaasjes, Chineesch porcelein, geheel wit met bloempjes, frs. 10000; ook andere oudheden werden tot fabelachtige prijzen afgemijnd. De geheele verkooping, de schilderijen er in begre pen, bracht eenige millioenen op. De heer J. I. de Beucker, oud-leeraaf aan de school der Kon. Ned. Tuinbouw-Maat- schappij „Linnaeus" te Watergraafsmeer, is be noemd tot hoogleeraar in de natuurkunde aan de Hoogeschool voor Handel en Nijverheid te Antwerpen. De rooverbende van Niko Pappas heeft bij Salonika, kort nadat de Engelsche ingenieur Suter door een losgeld van 15.000 p. st. zijne vrijheid herkregen had, twee meisjes van 17 jaar, kinderen van verschillende ouders, weggevoeid. Voor een van deze konden de ouders het gevraagde losgeld spoedig bijeenbrengen en zij werd dan ook in vrijheid gesteld. Maai toen het losgeld voor het andere meisje niet tijdig betaald was, zonden de roovers haar lijk, in negen stukken gesneden, aan de ouders terug. Bij het afbreken van een oude zinkfa- briek werden Maandag te Luik een ingenieur en een werkman door het nedervallen van een grooten dakbalk, die door een rukwind uit 't evenwicht was geraakt, doodelijk getroffen. Beiden waren gehuwd, en laten ieder een weduwe met vier nog jeugdige kinderen achter. De omstandigheid, dat de Samojeed- sche vrouwen gewoon zijn o. a. medailles aan de muts en aan de haarvlechten te dragen, heeft den conservator van 's Eijks Ethnographisch museum aanleiding gegeven,om der Eegeering aan te vragen de waardelooze, uitgeschoten afslagen van medailles en penningen uit het dezer dagen opge heven academisch penningkabinet te Leiden. Deze penningen zijn, voor zoover ze uit ijzer en lood bestonden, deels vernikkeld, deels verguld op de fabriek van de heeren Wisse en Piccaluga te 's-Hage, Z. O. Buitensingel n° 127, voor zoover ze uit geelkoper bestonden, opgepoetst. In iedere medaille is een gaatje geslagen, en een koperen ringetje daarin bevestigd. De kleinere penningen zijn op repen rood leder vastgehecht. Op die wijze in den gewenschten vorm gebracht en ge sorteerd, zijn deze medailles toevertrouwd aan de officieren van de Willem Barents, met verzoek om bij eventueel samentreffen met Samojeeden, te pogen ze als ruilmateriaal tegen ethnographi- sche voorwerpen ingang te doen vinden. Het el of niet ontmoeten van Samojeeden is afhankelijk van de omstandigheid of straat Jugor (tusschen het vasteland en Waigatsch) open of dichtbe vroren wordt gevonden. Is de straat open, dan zijn et geen Samojeeden op Waigatsch. Is de straat be vroren, dan zeilt de expeditie Waigatsch om, tel einde te trachten, noordelijker een doorgang vinden. Bij die gelegenheid zal er wel een midde zijn om nu en dan aan wal te gaan. Het bijgeloof van het onheilspellend® van met zijn dertienen aan tafel te zitten, verschat aan sommige Parijzenaars een bestaantje. Zij sle®' teren rondom de restaurants van het modern6 Parijs en bieden zich aan om, zonder geldelijk6 belooning, enkel ter wille van den maaltijd, 8 6 veertienden man aan tafel te gaan zitten, w»8 dertien vereenigd zijn. En die lieden ontvange dan soms ook nog een zakduitje. Sedert eenige dagen werd te Winscb0^ ten diefstal gepleegd zonder dat men kon te wete

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2