BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. waren opgesteld. Toen de samenzweerders dat ontdekten, maakten zij zich uit de voeten. Een zending van 72 personen is te Caïro aangekomen met brieven en geschen ken van den Koning van Abyssinië aan den Khedive. Yolgens het rapport betrekkelijk de Egyptische Staatsschuld hebben de ontvan- sten in de afgeloopen maand 18 000 Egypt, ponden minder bedragen dan de raming. Een Italiaansche onderzoekings-expe- ditie, samengesteld uit een onderofficier, tien mariniers en vier soldaten, is volgens berichten uit Aden in het binnenland ver moord geworden. De bizonderheden ont breken. Onbekend is 't ook, op welke plaats en omstreeks welk tijdstip de moord is geschied. Het Turksche budget zal een tekort opleveren van zeven millioen pond. Te Philippopel heeft een groote meeting plaats gehad om de Bulgaren aan te moe digen tot verzet tegen de absolutistische plannen van den Vorst. De Gazette de Lausanne bericht, dat het Gouvernement van het kanton Zurich heeft verboden het houden van het inter- nationaal-socialistisch Congres, dat in Sep tember te Zurich zou worden gehouden. De Rus, die door de Pruisische gendar merie aan de Russische autoriteiten is uitge leverd en eergisteren te Petersburg is aan gebracht, is gebleken Kobeseff te zijn, een der medeplichtigen aan den jongsten moord aanslag op den Keizer. Volgens een bericht uit Peking aan de Nordd. Allg. Ztg. is den 29n April de Duitsche bark Occident door Chineesche roovers geplunderd. De Keizerlijke gezant, de heer v. Brandt, heeft dadelijk ernstige vertoogen tot de Chineesche Regeering ge richt en het consulaat te Kanton aange wezen, in vereeniging met de lands-auto- riteiten en zoo noodig met behulp van een Keizerlijk oorlogschip, de zaak tot een op lossing te brengen. Bij kor., besluit van 9 Juni is, met ingang van 13 Juni 11: le aan mr. S. Vissering, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van Financiën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den Ko ning en aan den lande bewezen; 2e de minister van Buitenl. Zaken mr. C. Th. baron van Lijn den van Sandenburg benoemd tot minister van Financiën ad interim. Noordwolde, 14 Juni. Alhier is gearresteerd de persoon van J. S. B. als vermoedelijk dader van den moord te Zuidwolde. Rotterdam, 14 Juni. Het Panorama, dat weldra alhier geopend wordt, stelt voor den slag bij Nieuwpoort in 1600. "Wijlró. 14 Juni. Gisteren is alhier een werk man door een trein overreden, waarbij hem de beide beenen werden verbrijzeld. Kuilenburg, 14 Juni. LI. Maandag-middag ontdekte de wisselwachter op de rails der spoor wegbrug stukken oud ijzer, die bij onderzoek door een jongen van 10 jaar daarop bleken te zijn neergelegd. De jongen schijnt echter niet goed bij zijn verstand te zijn. Den Helder, 14 Juni. Volgens de mededee- ling van een schipper zou een Vollendammer an- sjovisvisscher een steen in zijn net hebben bo vengehaald, waaraan bij nauwkeurig onderzoek een menigte zilveren muntstukken en andere voorwerpen vastzaten. Hij haalde er 425 zilve ren dukaten af, die 't jaartal 1625 en zoo ver volgens tot 1671 droegen. Onder de voorwerpen, die aan den steen werden gevonden, was ook een metalen of koperen stamper van een vijzel. Leiden., 14 Juni. Een student in de Godge leerdheid, die eergisteren met twee medestuden ten te Katwijk aan Zee een bad wilde nemen, zonk, zoodra hij in zee kwam, naar de diepte. Zijn lijk is tot nog toe niet gevonden. Leidschendam, 14 Juni. Zaterdag is onder deze gemeente een vrouw door een molenwiek getroffen en daardoor zoo ernstig gewond, dat zij binnen weinige oogenblikken bezweek. Amsterdam, 14 Juni. Onder de nieuwe aan sluitingen bij den telephoon behoort ook die van het centraalbureau van de brandweer. Iedere ge abonneerde heeft daarmede nu een brandschel in huis. Het aantal geabonneerden bedraagt thans meer dan 400; daarvan zijn tot dusver 87 aan gesloten. Maastricht, 14 Juni. Alhier is op heeter daad betrapt een zakkenrolster, die de kerk had uitgekozen tot uitoefening van haar bedrijf. Zij is ter beschikking der justitie gesteld. Een beroemd generaal was in een h o - tel te NewYork afgestapt, waar hij zoo door de verslaggevers der dagbladen bestormd werd dat hij, om rust te hebben, liet bekend maken dat hij den eersten verslaggever, die weer bij hem kwam, de deur zou uitboksen. Zeker verslagge ver, die wel wist dat de generaal stellig de man was om te doen wat hij zeide, bouwde daarop zijn plan. Hij huurde een prijsbokser en gaf dezen gelegenheid om als pseudo-verslagge- ver de receptie-kamer van den generaal binnen te dringen, terwijl hij zelf achter de geopende deur ver borgen bleef. Zooals hijgedachthad gebeurde het ook. De generaal stormde woedend op den zoogenaamden reporter los, om hem ir. werkelijkheid de deur uit te boksen, maar vond in den bokser van be roep zijn man, en nu ontstond er eene bokspar- tij, die ruim een uur duurde en waarvan de uitslag was, dat de generaal, hoewel een gespierd en sterk man, bont en blauw geklopt werd en eenige dagen zijne kamer moest houden. Dien zelfden dag stond er in het blad, waarvan de ver slaggever verbonden was, een omstandig bericht van het merkwaardige gevecht, en het gevolg was dat de generaal, die zich bepaald belache lijk had gemaakt, van zijn plan om naar een staatsambt te dingen moest afzien. Een der voornaamste deelen van een gekleed amazonen-toilet is zeker de hooge cilin derhoed. Hoe is men er echter toe gekomen, al dus een der minst bevallige heeren-kleedingstuk- ken bij de dames over te nemenDienaangaande bestaat het volgende verhaal. Ongeveer 50 jaar geleden reed Lady Georgiana Dairymple, in het Hyde-park, toen een rukwind haar gewoon laag dameshoedje meenam en in het slijk wierp. Een heer had de galanterie haar onmiddellijk zijn eigen hoogen hoed aan te bieden, welken zij aannam. De schoone Lady werd in dit vreemdsoortige hoofddeksel zóó betooverend gevonden, dat reeds den volgenden dag een tal van schoone amazo nes met hooge hoeden in het Park verscheen. Deze mode is sinds dien tijd steeds in zwang gebleven. De welbekendeFransche ro^manschrij- ver Jules Verne is een paar dagen geleden met zijn stoom-jac'nt St. Michel te Korterdam aange komen. De heer Verne heeft Amsterdam en den Haag bezocht en is voornemens eene reis naar het Noorden te doen, naar Hamburg, Stockholm, Kopenhagen, ChristiaDia enz. Hij wordt verge zeld door zijn broeder Paul. dieDs oudsten zoon en een vriend, advocaat te Amiens. Het reclame-wezen is in de laatste jaren tot zulk een verbazende hoogte geklommen, dat het natuurlijk gevolg de oprichting van spe ciaal daarvoor werkende huizen moest ziju. Zoo is onlangs te Parijs, door de samenstelling van drie firma's, eene groote naamlooze vennootschap ontstaan, die zich ten doel stelt„het aanplak ken van annonces; alsmede de verspreiding van prospectussen, programmas en dergelijke te bezor gen. Zij werkt met een leger van 900, zoo man nelijke als vrouwelijke bedienden. Het drukken, aanplakken, het vouwen, adresseeren van pros- tussen, de zorg voor de verzending, dat alles wordt door de vennootschap zelve verricht. Zij is in staat binnen vier en twintig uren vier honderd duizend procpectussen kant en klaar aan de post af te leveren Niet alleen Parijs en Frankrijk, ook de voornaamste landen van Europa worden door haar bediend. Wat de vennootschap bovendien nog tot eene zeer te waardeeren in stelling maakt, is de omstandigheid, dat zij voor ieder vak, zoowel als voor iedere belangrij ke plaats de meest nauwkeurige adresboeken be zit, zoo dat men bij haar de meest mogelijke waarborgen voor eene doeltreffende verspreiding vindt. Het zevende Duitsche slagerscongres zal in het midden der volgende maand te Stutt gart gehouden worden. In ruim 300 steden van Duitschland telt het vleeschhouwerobond thans zijne leden. Aan het congres is een tentoonstel ling van werktuigen en hulpmiddelen voor het vak verbonden. Te Hoo'rn kocht iemand in een boel- goed eene schilderij voor f 11,50. Eenige uren later vond hij gelegenheid om het gekochte weer over te doen voor 400 gulden. Dat animeert! Een vreeselijke gebeurtenis heeft te Gonesnière (Ille-et-Vilaine) plaats gehad. Een jonkman van 25 jaren verliet in een staat van verstandsverbijstering de ouderlijke woning. Zijn vader, wegens vroegere voorvallen ongerust voor een zelfmoord, volgde zijn zoonmaar geen van beiden keerde terug. Men heeft thans beider lijken gevonden in een gat, dat in het veld was gegraven voor de afleiding van het water en waarin het water drie meters hoog stond. De vader had de armen nog uitgestrekt en zijn zoon hield hem om bet middel vast. Blijkbaar was hij, zijn zoon willende redden, uitgegleden en zoo kwamen beiden om. De Engelsche ingenieur La Fève is te Madrid bezig om eene concessie te verkrijgen tot den aanleg van een onderzeesche tunnel tusschen Spanje en Afrika. Te Sainte-Barbe, bij Koscoff, aan de Noord-Westkust van Frankrijk, is een jor.g kind op verschrikkelijke wijze mishandeld door een haan, die het kind hevig in het aangezicht pikte. Met veel moeite gelukte het eenige voorbijgan gers den woesten haan weg te nemen, doch het gezichtje van het kind is door dezen aanrander ge heel mismaakt geworden. Een week of drie geleden werd te Amsterdam een schipper, met zijn vaartuig liggende in de Prinsengracht bij den Amstel, we gens schuld van zijn schip gezet, met inboedel en ai. De man had geen cent en kreeg tot voor- loopige verblijfplaats een schuitje, waar hij met vrouw en kinderen verblijf ging houden. Gerui- men tijd lag dit schuitje in den Buitenamstel; het gezin leefde in de open lucht en de giften en gaven, die van vele zijden vloeiden, schijnen door den heer des huizes meer in het belang van zijn dorst, dan aan zijn huishouding te zijn besteed. Ten minste de ongelukkigen bleven in de grootste ellende in de open schuit leven, en verhuisden Vrijdagnamiddag naar den Binnen- amstel bij de schutsluizen. De bewoners van den Amstel hadden nu de smart al die ellende van nabij te kunnen gadeslaan. De half verlamde vrouw en drie jonge kinderen, de man die als logé een weggejaagdcn schippersknecht in de enge ruimte mee opnam, de 16-jarige dochter, die ziek, in een waschmand op een doornat bed ter ruste ligt, vertoonen daar den gehee- len dag in de open lucht het akeligst beeld der ellende. De „luchtbloem' is eene plant, die in Chili en ook in Japan gevonden wordt. Deze naam is haar gegeven omdat zij geen wortels heeft en nooit in de aarde vastzit. Zij slingert zich om een dorren boom of een naakten rots steen. Aan elk takje zijn twee of drie bloemen als eene lelie, wit, doorschijnend en geurig. Zij kan twee of drie honderd mijlen ver om een tak geslingerd, vervoerd worden, en blijft on derweg voortgroeien. Te Dresden zijn 20 socialisten totdrie dagen opsluiting veroordeeld, omdat zij van een uitstapje naar buiten zijn teruggekomen ieder met een roode bloem in een knoopsgat, hetgeen door den rechter werd beschouwd als eene re- publikeinsche demonstratie. Zij zijn tegen dit vonnis in beroep gekomen. Volgens de laatste volkstelling waren er in Londen 226000 vrouwelijke dienstboden, 16000 onderwijzeressen en gouvernantes, 5100 boekbindsters, 4500 kunstbloemenmaaksters, 58500 modisten, 14800 kleermaaksters, 26800 linnen naaisters, 4800 laarzenmaaksters, 10800 naaima chine-werksters en 44000 waschvrouwen. De Britsche natie heeft de 20,000,000 en de honderden menschenlevens, die de inval in Afghanistan haar kostte, toch niet geheel weggesmeten. Immers een Londensch blad meldde eergisteren: „De Afghaansche oorlog heeft het Britsch Museum verrijkt met een exemplaar van de zeldzame en belangwekkende jachtspin, en met 57 stuks Afghaansche Lepidoptera, door dei. heer Bye uit Kandahar meegebracht." Uit Zwolle schrijft men ons: De frau duleuze bankroetier J. B. Olifiers, die onder den naam van Thomas (den naam zijner vrouw) den Hen Mei met het stoomschip Scholten naar New York vertrok, is den 3en Juni aldaar aangeko men. Zijne boeken zijn sedert December 1880 niet meer bijgehouden. Sedert is hij dan ook met zijne oplichterijen begonnen. Een 30-tal looi ers en schoenmakers in Noord-Brabant zijn voor bedragen van f 2000 tot 7000 beet genomen. De loopende kleine schuld in deze streek beloopt ook nog eenige duizenden. De justitie alhier vischte op 4 Juni achter het net. De telegraaflijn onder Jen grond tus schen Berlijn en Stettin is den 2den dezer maand gereed gekomen, en binnen weinige dagen zal ook de lijn tusschen Keulen en Aken klaar zijn. Het ondergrondsch telegraafnet van het Bijk zal dan voltooid wezen. In vijf en een half jaar is dit omvangrijk werk volbracht. Er werden ka bels verlegd ter lengte van 5471 kilometer en er werden er gelegd ter lengte van 37,426 kilome ter. Niet minder dan 221 steden zijn door het net verbonden. De kosten hebben bedragen 30,210,975 mark. Het personeel was in twee afdeelingen verdeeld, die elk 400, soms 600 a 700 man sterk waren. Uit Van (Turkije) wordt gemeld, dat door eene aardbeving in den omtrek 34 dor pen zijn vernield. De Engelsche consul doet alles om voorloopig aan de slachtoffers hulp te verleenen. Tusschen Frankrijk en Spanje, in de nabijheid van Perpignanbevindt zich een lange tunnel, de tunnel van Balitres. Daar passeerde onlangs een goederentrein en de machinist be merkte, toen de locomotief den tunnel uitkwam dat aan het linker voorrad eene bloedige men- schenarm hing, die mat een gescheurde hemds mouw was bedekt. De trein stopte en men ging den tunnel met fakkels onderzoeken. Op de rails vond men vormlooze vleeschklompenoverblijf sels van kleedingstukkenknoopen en de muts van een grenswachter. Tweehonderd meters bin nenwaarts eindelijk, lag een menschenhoofd en niet ver van daar stond een manhalf krank zinnig van schrik; 't was de tunnel wachter, Gardière genaamd. Toen hij de lieden zag aan komen riep hij herhaalde malen„Ducamp is dood." Ducamp was de bewuste grenswachter. Men bracht den man naar buitenen toen ver haalde hij met sidderende stem, meer dood dan levend, het volgende: „Ducamp en ik zijn zamen in een herberg geweest. Toen wij door den tunnel weer naar huis wilden terugkeerenkwam van het noorden de Franache goederentrein van het zuiden de sneltrein uit Spanje. Wij zagen de roode vlammen van de machine, ik drukte mij tegen den muur en kwam zoo met eenige schrammen vrij. Toen de treinen voorbij waren, riep ik Du camp, maar de machine had hem gegrepen en gedood." Een onderzoek werd ingesteld en dit bracht aan het licht, dat Gardière gelogen had. Een twist had tusschen de beide mannen in den tunnel plaats gehad en de wonden, die men aan Gardière bespeurde, waren daarvan afkomstig: de beide mannen waren doodvijanden. Gardière is een smokkelaar en de ander hield hem scherp in het oog. De vraag, die de jury hier had te beslissen, was: of Gardière zijn vijand met opzet onder den trein had geworpendan wel of het de machine zelf wasdie buiten zijn toedoen den strijd op zoo vreeselijke wijze geëindigd had. De jury kon de overtuiging niet verkrijgen, dat hier een moord was gepleegd, en Gardière werd daarom vrijgesproken. Zekere Bellanger te Brussel wilde na een stevig ontbijt, met een flink glas wijn besproeid, aan zijn vrienden bewijzen, dat zijn maag nog andere kost kon verdragen. Tot hun groote verwondering slaagde hij er met de groot ste inspanning in om een biljartbal in den mond te krijgen; daarna zou hij dat voorwerp inslikken. De bal echter, eenmaal in den mood gebracht begon den beschonkene al spoedig de ademhaling te belemmeren en de inmiddels te hulp geroepen geneesheer was genoodzaakt een opening in de wang van den patient te maken om den bal te verwijderen langs denzelfden weg waarlangs hij gekomen was. De berichtgever voegt er bijdat de dronkaard na afloop der lastige operatie ge heel was ontnuchterd. Een 25jarige jonge moeder, die onder de gemeente Aulnoy (Nord), een wieg dragende, de spoorbaan wilde oversteken, is door een snel trein verrast. De ongelukkige werd onder de wie len der rijtuigen als het ware in stukken gema len. Zeker schrijver, die VonBismarck een exemplaar van zijn werk had aangeboden, kreeg het terug met een schrijven uit de kanse larij, waarin gezegd werd, dat bij algemeenen regel was vastgesteld, dat den prins geen boek mag worden voorgelegd, hetwelk in Latijnsche letters is gedrukt, daar deze den prins de lectuur te moeielijk maken. Gezellige toestanden in Italië. In de maand April van dit jaar werden in Italië 141 moorden gepleegd: verder 110 moordaanslagen en en ver wondingen, 105 roofaanslagen; 30 gewelddadige diefstallen; 1723 aangiften van diefstal, waarvan de daders niet bekend zijn, enz, Mr. Charnay een Fransch reiziger,die tegenwoordig onderzoekingstochten doet in Mid- den-Amerika, heeft in Mexico weder een verlaten stad ontdekt en gedeeltelijk doen opgraven. Dicht bij de stad Tuda, die gebouwd is op de plek, waar vroeger de hoofdstad der Tolteeken stond, heeft bij de bouwvallen van een groot paleis ge vonden en daarvan een villa uitgegraven, die 25 kamers, 15 gangen en 12 trappen bevatte. Overblijfselen van porcelein, grof aardewerk en glas werden onder de ruïnen gevonden, die dui delijker dan alle vroeger gevonden voorwerpen der oude Tolkteeken, blijken dragen van den Azia- tischen stijl. Ook beenderen van nog onbekende reusachtige herkauwende dieren zijn aan het licht gebracht. Naar aanleiding van het bezoek van Liszt te Antwerpen tijdens de groote muziek feesten schrijft Figaro aangaande den held van het feestLiszt is een innemende figuur; hij spreekt gaarne en vindt altijd een aangenaam woord. Zijn conversatie is boeiend en zijn geheugen ver bazend hij herinnert zich alles. Meester vroeg hem iemand wat is wel uw oudste herinne ring op 't gebied der kunstDaar zou ik mij niet in kunnen vergissen, antwoordde hij. Ik was negen jaren oud; mijn vader deed mij te Weenen op kleine concerten spelen, waarbij ik improviseerde. Op zekeren avond zag ik vlak voor het orkest een man met alle inspanning, voorover gebogen, naar mijn spel luisteren. Zijn gelaat maakte een diepen indruk op mij, maar bracht mij toch niet van streek. Nauwelijks had ik het laatste accoord mijner improvisatie doen hooren, of de man beklom het orkest, nam mij in zijn armen en gaf mij een kus: het was Beetho ven, Dat is mijn eerste en dierbaarste indruk geweest; die kus van Beethoven heeft mij tot kunstenaar gewijd. Verjonging doorelectriciteit! Eriseen fonkelnieuwe Cagliostro opgestaan. Hij bezit den steen der wijzen, het groote panacé, den waren verjongingsdrank. In tegenstelling met vroegere heksenmeesters brouwt hij geen geheim, akelig riekend of naar smakend vocht hij is eer. modern man hij bedient zich voor zijne heil zame kuur van de electriciteit. David Salomons, zoo is de naam van dezen nieuwen weldoener der menschen, heeft volgens Engelsche bladen een electrisch bad uitgevonden. Daarin lost hij een mensch geheel en al op, om dit liquide in dividu in een ander ook electrisch bad als één geheel maar in totaal gewijzigde gedaante, weer voor den dag te laten komen. Met afstanden houdt Salomons geen rekening. De oplossing kan b. v. plaats hebben te Londen, en de precipitatie van den oplosseling te New-York. Jammer dat Salomons voorshands zijn electrisch bad alleen nog maar aan misdadigers aanbiedt, aan hen, die er belang bij hebben om zich aan de oogen van het gerecht te onttrekken! Jammer vooral daar om, omdat ons billijkheidsgevoel er tegen op komt, zulk eene unieke uitvinding alleen aan de slechtste maatschappelijke elementen ten goede te laten komen. Welk nut zou dit verwonderlijke bad niet te weeg kunnen brengen, indien Salo mons het voor de menschheid ten gebruike afstond! In het midden van elke gemeente zoo'n verjon- gings-bad! Wat zou daarmee niet te doen zijn- Welke nieuwe orde van zaken! Welke verrassin gen! Er is maar dit tegen, dat er aan de ver warring geen einde zijn zou. En misschien be perkt zich Salomons nog maar voorloopig tot he' oplossen hier en precipiteeren elders van personen, die aan eene verjongingskuur de grootste behoeft" hebben! Te Bavenstein is opgenomen een man, oud ongeveer 60 jaren, oogen bruin, neus gewoon< mond groot, haar grijs, aangezicht ovaal, bloot- voets, gekleed met blauwen borstrok, pilo broek, dito vest, kort lakensch jasje en lakensche pet- De man schijnt het volle gebruik zijner verstan delijke vermogens te missen en kan geene ver staanbare inlichtingen geven omtrent zijne woon' plaats. Het volgende had voor eenige dage" te Ursem plaats: Zekere P. B. bezocht de herberg van D. N. aldaar en betaalde zijn gelag met een banknoot van f 100. Bij de bevreemding v»n den kastelein, dat B., bij wien men het niet gewoo'1 was, dat hij zooveel geld bij zich had, vertoonde deze laatste nog zes banknoten van gelijke waard" en vertrok zonder verder iets van zich te doen hooren. Drie dagen later vond men zijn lijk bijn" ontbonden in een sloot, achter de herberg r8" den kastelein zonder eenig geld of geldswaarde' De justitie doet onderzoek- Den 4en dezer werd te Paderborn ee.^ eenvoudige non begravenzuster Alexia, te ffl1" den van een ontzaglijken toeloop van volk. troepen waren bij den lijkdienst vertegenwoordig door den kolonelhet korps der officieren 6 door delegaties van soldaten. Men vereerde ald^ de groote diensten, door zuster Alexia aan militairen bewezen gedurende de cholera v'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2