BUITENLAND. BIMENLAND. GEMENGD NIEUWS. beu. Daardoor zal het gemakkelijk vallen een goed oordeel te vormen bij de feiten dezer dagen en by de dingen die nog komen zullen. De geschiedenis van het zwaar verdrukte en lijdende Erin bewijst op nieuw dat het geroep over menschlievendheid in onzen tijd van verlichting en beschaving* niets meer bevat dan holle phrasen en ijdele klanken. Ware philantropie zoeke men al thans niet bij de bewindsmannen van het grijze, opprimeerend Albion. Het feest, dat onder bescherming van de barones Rothschild op het Trocadero te Parijs georganiseerd was ten bate van de vervolgde joden in Rusland, heeft 80,000 fr. opgebracht. De gravin van Chambord heeft aan Z. H. den Paus 10,000 fr. ten geschenke ge zonden. Mustapha, de eerste minister van den bey van Tunis, is eergisteren te Toulon aan gekomen. Hij werd met een saluut van 15 kanonschoten begroet. Zoo kan het in de politiek verkeeren. Eerst heette Mustapha Frankrijks bitterste vijand. Door den Minister van Openbare Werken in Duitschland is verboden om biljetten, betrekking hebbende op landver huizers, op de spoorwegstations aldaar te doen aanplakken. De Times verneemt, dat Robert Bourke in Juli naar Konstantinopel vertrekt om de Engelsche houders van Turksche fond sen bij de onderhandelingen over de reor ganisatie der Turksche financiën te verte genwoordigen en zoo mogelijk eene schik king tot stand te brengen, waarbij eene 4 pet. rente der Turksche schuld verzekerd wordt. De Standard verneemt uit Weeuen dat, luidens berichten uit Sofia, de arrestaties en het beslagleggen op couranten voort duren. Uit Konstantinopel verneemt het blad dat het zenden van troepen naar Tripoli aanhoudt. De Daily News verneemt dat het niet in Gladstone's bedoeling ligt, urgentie aan te vragen voor de behandeling der Iersche Land Bill. Aan hetzelfde blad wordt uit Kaapstad gemeld, dat de Basutos de hun opgelegde boete in vee betaald hebben. De algemeene verwachting is dat de Transvaal in haar geheel aan de Boeren zal worden terug gegeven. Uit Kaapstad wordt mede aan de Daily News gemeld, dat het Wetgevend Lichaam besloten heeft de Kaapsche constitutie te wijzigen, en het gebruik van de Holland- sche taal in het Parlement optioneel toe te staan. Krachtens de Irish Protection Act zitten op het oogenblik reeds niet minder dan 110 Ieren preventief gevangen. De Spaansche minister van buiten- landsche zaken heeft met den gezant van Engeland eene langdurige bijeenkomstgehad over de bewapening van Gibraltar. De keizer en de keizerin van Rus land zijn met hunne kinderen naarPeter- hoff vertrokken. Te Santa Rosa, in Peru, heeft de negerbevolking een vreeselijk bloedbad aan gericht onder de Chineesehe werklieden aldaar. De onverhoeds aangevallen Chi- neezen verdedigden zich dapper, maar moesten voor de overmacht bezwijken, en duizend hunner werden om hals gebracht. De aanleiding tot die slachting is nog niet bekend. Groningen, 17 Juni. Iemand kwam, na een 20jarig verblijf in Amerika, des avonds alhier aan. Den volgenden morgen wandelde hij de stad eens door en trad een winkel binr.en om iets te koopen* Bij het uitgaan wilde juist een oud vrouwtje dien winkel binnentreden; zij-keek den vreemdeling aan en viel bewusteloos neer. Verschrikt boog zich de vreemdeling om haar te helpen, beschouwde haar wat oplettender en herkende zijne moeder. De tachtigjarige moeder, die te A. woont, was bij toeval op dien dag in de stad gekomen, en had met één oogopslag in den vreemdeling haren zoon herkend, die zijne moeder reeds lang dood waande. Arnhem, 17 Juni. Alhier wilde gisteren een agent van politie twee beschonken personen arres teeren, doch dezen verzetten zich en sloegen den agent het rechter dijbeen stuk. De man verkeert niet buiten levensgevaar. De daders zijn in handen der politie. Oudenbosch, 17 Juni. Gisteren is de stoker De Beer van een trein gevallen; hij is zwaar aan het hoofd gekwetst en heeft vermoedelijk hersen schudding bekomen. De ongelukkige is onmid dellijk naar het gasthuis vervoerd. De oorzaak is onbekend. Dokkum, 17 Juni. Als een groote zeldzaam heid kan worden gemeld, dat bij de wed. G. v. Kleffens te Morra één kip 25 eieren heeft uitge broeid, en dat alle kuikens in leven zijn. Maastricht, 17 Juni. Alhier is gevankelijk binnengebracht een meisje van 15 jaren, beschul digd van brandstichting te Beek. Eenige weken geleden stond voor een dergelijk feit een meisje van Eijs voor de rechtbank te Maastricht terecht. Berkel, 17 Juni. Gisteren-middag is aan de steenbakkerij onder deze gemeente een kind van 3 jaren spelende in een waterput gevallen en daar uit levenloos opgehaald. Oisterwijk, 17 Juni. Gisteren viel alhier een driejarig meisje in eene sloot, waaruit het leven loos werd opgehaald. Ter-Neuzen, 17 Juni. Door het op hol gaan van een jong paard, gespannen voor een kar, viel de 13jarige zoon van den landman J. Huyssen, die met zijn broeder daarop zat, op den straat weg, even buiten deze gemeente. Hij werd in bewusteloozen toestand opgenomen en verkeert in levensgevaar. Een Italiaansch schoenmaker, Jean Monaci, door België naar Frankrijk reizende, be vond zich eenigen tijd geleden met zijn vrouw op den trein van Brussel naar Kortrijk. Zijn uit zicht en taal wekten de vroolijkheid op van en kele boeren, die met hem reisden, en het nu en dan wat bont maakten. De Italiaan en zijn vrouw werden geplaagd, beleedigd en het tumult werd zoo groot dat een conducteur tusschen beiden kwam. En wat deed toen die model-beambte? Hij deed den trein stoppen, liet den Italiaan met een gedeelte zijner bagage uitstappen, terwijl de vrouw met het overige goed haar reis mocht voortzetten. De stationschef Van Borcht-Lombeek, die zag dat de conducteur en niet de arme vreem deling ongelijk had, liet hem zijn vrijheid. De trein was echter weg. Wanhopig en geen woord Vlaamsch of Erar.sch sprekende, zet Monaci zijn reis te voet voort, in de hoop zijn vrouw aan het naaste sation te zullen vinden. Te Pamele nam de veldwachter hem als landlooper in arrest. Het gelukte Monaci niet zich verstaanbaar te ma ken, men bracht hem dus naar Brussel, waar hij in vrijheid werd gesteld. De arme drommel zette op nieuw zijn nasporingen voort. Zoo kwam hij op zekeren-achtermiddag te Boitsfort. De stationschef hield hem voor een krankzinnige en liet hem naar den commissaris van politie bren gen. Deze zette Monaci achter 't slot en maakte proces-verbaal tegen hem op wegens landlooperij. De vrederechter te Ixelles veroordeelde hem diensvolgens. De procureurdes Konings teekende evenwel appèl tegen dat vonnis aan, hetwelk de vrijspraak van den zwerver tengvolge had. Wat zal er nu van den ongelukkige worden? Men zegt dat zijne vrouw door de politie over de grenzen is gezet; een gedeelte van zijn goed is op de spoor zoek geraak en niet meer te vinden. De ramp spoedige Ulysses bevindt zich thans op het Ita- liaansche consulaat, bij zich zelf België en zijn Regeering naar de maan wenschende. Bij de groote revue die dezer dagen te Rome in tegenwoordigheid van den Koning werd gehouden, had een droevig ongeluk plaats. Yoor de eerste maal zouden er van het nieuwe fort Monte Maria salvoschoten gelost worden. Twee kanonniers hadden nog eens een klein ka non waarmede reeds herhaalde malen was ge schoten, geladen, toen nog voor de lading geheel gereed was het schot afging en de beide kanon niers een eind weg werden geslingerd. De een werd op slag gedood, terwijl de ander met levens gevaarlijke wonden naar het gasthuis werd ver voerd. Een onderzoek naar de ramp zal worden ingesteld. De strijd tusschen de twee verschil lende stelsels van verkiezing in Frankrijk heeft de Figaro aanleiding gegeven lot de volgende definitie, van het standpunt van een lief hebber van goed etenDe scrutin de liste is een compleet diner, zooals dit in een halt op een sneltrein wordt opgedischt en waar al de spijzen in de volgorde gereed staan. De scrutin d' arrondissement is een diner a la carte, waarbij iedereen zijn eigen menu kan opmaken. Gedurende het onweer van 5 Juni is de bliksem gevallen op het paleis van Gatchina, en dat met zooveel geweld, dat al de ruiten van het paleis verbrijzeld werden. De Keizer ontwaarde voor zijne kamer een overgrooten vuurgloed; verschrikt vluchtte hij met zijne ge malin en kinderen in de kelders van het kasteel. De regen, die bij stroomen neerviel, bluschte den brand; maar het paleis was grootelijks be schadigd, een wachter werd gedood en een twaalf tal personen hadden gevaarlijke wonden beko men. De Belgische dagbladen gevenverslag van een curieus proces, dat te Charleroi thans aanhangig is voor de correctioneele Rechtbank tegen een vrouw Liguean, die zich voor waar zegster heeft laten doorgaan en op die manier niet weinig geld heeft weten te ontfutselen aan bijgeloovige vrouwen. De wed. Laurent, geboren Bodart, die recht meent te hebben op de be faamde erfenis van Jacques Dubois in Nederl-Indië heeft haar 7000 fr. betaald en daarna nog eens 800 fr. ten behoeve der „gezondheid" van elk harer kleinkinderen. Een dame Blanchard heeft voor 55 000 fr. wissels geteekend aan de genoem de vrouw, om den grond te verkrijgen waar de de schatten van Langrand-Dumonceau heeten begraven te zijn. De zelfde schatten zijn nog eens verkocht aan een dame Michaux voor 28000 fr. De „waarzegeter,, levert echter niet enkel schatten, zij staat ook in rechtstreeksche betrekking tot den Duivel en toovert zijn handteekening met rood krijt voor een huwelijks contract en op verzoek van de bruiditem 500 franks. Aan de zuster van de bruid, die dezen zonderlingen koop sloot, belooft zij den man te schenken naar haar hart en daar de juffrouw vreest, dat een zeker iemand haar huwelijk in den weg zal staan door een ontijdige onbescheidenheid, verkrijgt zij, ad 10 000 franks, van de waarzegster dat deze haar de kaarten legge. Het toeval wilde dat de lastige mijnheer dezelfde week stierf. Ziet daar de meest curieuse en lachwekkende incidenten in dit proces. Vrouw Ligueau legt een onverstoorbare kalmte aan den dag en in de open bare zitting heeft zij herhaald wat zij reeds aan den rechter van instructie had verklaard, nl. dat zij alle rechters door haar wil weet te beheer- schen. Onlangs werd te Alfalter, in Beieren, een bruiloftspartij gegeven, waar spek, lever- en bloedworst in overvloed werd rondgediend. Thans zijn bijna al de gasten, ongeveer 180 personen, alsook de bruid en bruidegom, bedenkelijk ziek door het eten van dit varkensvleesch, dat waar schijnlijk trichinen bevatte. Alleen zij, die wel van dezelfde worst aten, maar eerst nadat zij nog eens gekookt was, hebben geen nadeelige gevol gen ondervonden. Tegen de pijn en deD last die door muggenbeten worden veroorzaakt, bestaat een een voudig middel. Een druppeltje geest van salmo- niak zal, wanneer men het op de gewonde plek aanbrengt, de pijn spoedig doen ophouden. Het tarinzuur, dat uit den angel van het insect komt, wordt door den geest van salmoniak krachteloos gemaakt. Het is dus niet kwaad altijd een klein fleschje van dit vocht bij zich te hebben. Het middel is eenvoudig en niet kostbaar. Met guano moet men bizonder voor zichtig wezen, als men een schram of open wond aan de hand heeft. Een Zwitsersch blad deelt een geval mede van een boer, die aan bloedver giftiging gestorven is, tengevolge van een weinig guano, dat door een klein open wondje in zijn bloed was gedrongen. Uit Barmen wordt aan de Barmer Ztg. melding gemaakt van een nieuw middel om den mist te verdrijven, hetgeen echter faalde. Op een zeer nevelachtigen morgen in de vorige week togen een compagnie lotelingen met luitenant S. uit om te gaan schijfschieten. Ter plaatse gekomen was echter de op 100 meter afstands geplaatste schijf niet zichtbaar. De luitenant beval nu 12 man van zijn compagnie met hunne politiemutsen die zij heen en weer moesten zwaaien, den mist tusschen de standplaats der compagnie en de schijf te verdrijven. Ongeveer een kwar tier waren de 12 tot groot vermaak hunner kamerader bezig totdat eindelijk de sergeant den luitenant overreden konde de aanwending van dit nieuwe middel er aan te geven. Een werkman van Monceau-sur-Sam- bre, had eene doode muis gelegd tusschen de boter hammen van een zijner kameraden. Een twist ont stond daarover tusschen de twee werklieden en de eene bracht zijn tegenstrever, bij middel van een stoop, zulken hevigen slag op het hoofd toe dat de ongelukkige eenige oogenblikken later stierf. De dader van dien moord is getrouwd en vader van zes kinderen. Het slachtoffer was on gehuwd. Te Parijs zal een eenvoudig middel wor den toegepast om ongelukken te voorkomen bij het breken der assen van omnibussen en andere rijtuigen. Onder aan worden over de breedte twee ijzeren staven bevestigd, aan weerszijden naar beneden omgebogen, zoodat bij het wegvallen der wielen het rijtuig als op vier pooten komt te rusten en niet omslaat. Menschen en zeer geloofwaardige menschen die te Utrecht hun hond op straat laten, na zich overtuigd te hebben dat de be lastingpenning solide aan den halsband beves tigd is, ontvangen na korten tijd bericht dat het dier opgepakt is „omdat het geen penning droeg". Dat is eerst actief! Een hoofdofficier der artillerie aldaar, wiens hond ook een slachtoffer der activiteit geworden was, betaalde 50 ets. voor voedingskosten, een gulden voor een nieuwen pen ning en verklaarde zich bereid de hoogste boete te voldoen, mits geen vonnis werd uitgesproken. De fl.50 voor voeding en penning werd aange nomen, maar de boete niet. Het Hoog Militair Gerechtshof moest deze belangrijke zaak in al zijn détails onderzoeken. Admiraals, generaals, kolonels en wat al niet meer, kwamen bijeen en verkeerden uren lang in de hoogste bewondering van de activiteit onzer politie. Met den hoogsten ernst werd de vraag overwogen: Heeft de ma joor B. zich schuldig gemaakt aan het zonder belastingpenning langs den openbaren weg zich bevinden van zijn hond? en het antwoord luidde eenparig: ja. Dat majoor B. daghelder bewees de belasting betaald te hebben, deed niets ter zake. De actieve Utrechtsche politie had van hare be voegdheid gebruik gemaakt en geverbaliseerd. Het Hoog Militair Gerechtshof had dus niets te doen dan te veroordeelen tot boete en in de kosten. In het Nauw van Galais ontmoette een Fransch visschersvaartuig Zaterdag-nacht een lichten pleizierboeier, slechts met één persoon bemand. De matrozen namen het scheepje op sleeptouw en den schipper, een zeer jong mensch, die niets van de zeemanskunst bleek te verstaan en ongetwijfeld den dood in de golven zou ge vonden hebben, aan boord. Voor de autoriteiten te Galais gebracht, verklaarde de roekelooze gast Duitscher te zijn en, zonder middelen van be staan zich te Dover bevindende, van de zeilver- eeniging daar ter stede het vaartuigje gestolen te hebben, met het doel om daarmede naar zijn vaderstad Hamburg over te steken. Te Quesnoy-sur-Deule, dep. du Nord, is een afschuwelijke moord gepleegd op een meisje van 3 jaren, door een stiefvader, in een plotselingen aanval van waanzin. Nadat hij eerst zijne vrouw in den rug gebeten, vervolgens de wang en een vinger afgescheurd had, wilde hij ook de oudste dochter aanvallen. Op het ge schreeuw snelde een 67-jarige buurman toe, dien hij in de worsteling de keel verwondde en een vin ger afbeet, zoodat de man in zwijm viel. Hij zocht toen bet nog te bed liggend kind van 3 jaar oud op, beet het op tal van plastssn in het lichaam, trachtte het den ruggegraat te bre ken, sloeg het de beide beenen stuk tegen den vloer, kneep het den neus en een oor af en sloeg het met eene lamp de hersenen in. Met behulp der gendarmes is de ongelukkige ten slotte ge arresteerd. Van de werf der Barrow Shipbuilding Cow pany liep eergisteren de voor de Inman-lijn ge bouwde stoomer City of Rome van stapel. Dit schip is na de Great Eastern de grootste stoom boot van de wereld. De draagkracht is niet min der dan 8826 tonnen. Even vóór het schip van stapel liep, sprong op het dek een stoomketel, waardoor 3 personen gedood en 10 andere min of meer zwaar gekwetst werden. Op de algemeene vergadering van de Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonder wijs, den 9den Juni te Rotterdam gehouden, is onder daverende toejuichingen geconstateerd de wenschelijkheid om de in de wet van 1878 voorkomende afschuwelijke terminologie „Hoofd der school" niet in te voeren. Van harte gaarne, zegt het N. v. d. D., vereenigen wij ons bij dit protest tegen een leelijken naam. Wij kunnen ons niet voorstellen dat een hoofdonderwijzer inge nomen is met zijn nieuwen titel, die onwille keurig veranderd wordt in „schoolhoofd" en daar door weer sterk aan het in ongenade gevallen „schoolmeester" herinnert. Onze lezers herinneren zich de hel dendaden van den oplichter, die bijna een jaar onder den valschen naam van sir Grenville Murray te Brugge woonde, die, met ordelinten in 't knoopsgat, in den vorigen zomer op het journalisten-congres te Brussel een eerste viool speelde, die te Brugge een Engelsch meisje van aanzienlijke familie huwde, met wie hij in den herfst, met achterlating van ongeveer fr. 100,000 schuld, plotseling verdween, maar haar na eenige weken zwervens in Duitschland en Frankrijk plotseling te Havre in den steek liet, er. die eindelijk een paar maanden geleden te Parijs in hechtenis werd genomen. De gerechtelijke genees kundigen, met een onderzoek naar zijn geestes toestand belast, hebben verklaard dat deze aarts bedrieger minder een oplichter dan wel een ma- niacus is, ten gevolge waarvan de Parijsche rech ter hem ontoerekenbaar heeft verklaard. Voor de uitspraak der wetenschap buigen wij, zegt de Indépendance met een diepen zucht. Van zekeren Histoa Lambria, burge meester van het dorp Parlita, (Rumenië) werden de paarden gestolen. Onder bloote verdenking laat hij eenige personen arresteeren en doet hen vreeselijke martelingen oudergaan. Geholpeu door zijn adjunct en verscheiden andere personen, laat hij zijn slachtoffer met een touw binden, met het gelaat naar beneden en draait daarop met een stuk hout het touw zoo lang rond, tot het in het vleesch doordrong. De zelfde martelingen ondergingen andere gevangenen. Terwijl de maire en zijn adjunct het touw ronddraaiden, trapten en dansten eenige individuen op de lichamen der arme slachtoffers, die zich niets kwaads be wust waren. Eindelijk buiten raad, werden zij gedrongen te bekennen een diefstal te hebben gepleegd, waar zij niets van wisten. Intusschen zullen al die „roodhuiden" uit het dorp Parlita weldra voor de justitie verschijnen. Een en an- dei wordt door de Indépendance Roumaine me degedeeld. Te Kassei is een zonderling, Nahl genaamd, gestorven, die een museum nalaat waarin echte Raphael's en Rubens voorkomen. Toch leefde de man op meer dan armoedige wij ze, want zijn geheele vermogen stak in zij» fraaie schilderijen-verzameling. Nooit wilde hij schilderijen verkoopen. Toen hij echter een twintigtal jaren geleden een viertal aan den Koning van Hannover verkocht had, kwam hij zich den volgenden dag aan de voeten des Ko nings werpen, om vernietiging van den koop te vragen, zeggende dat hij uit hartzeer des nachts niet had kunnen slapen. De Koning stemde toe en bood hem aan, zijn verzameling naar het Museum van Hannover te laten overbrengen en Nahl voor het leven tot conservator te benoemen; doch deze stelde de voorwaarde, dat hij de» nachts tusschen zijn schilderijen moest slapen, wat zijn gewoonte was; deze voorwaarde werd niet aangenomen en Nahl bleef ellendig met zijn schilderijen voortleven. Een bewoner der Keizersgracht t« Amsterdam ontving Woensdag-namiddag een brandbrief. Der politie werd mededeeling gedaan met het gevolg, dat een paar rechercheurs een oog in 't zeil hielden. Zij bemerkten den schrij ver evenwel niet, daar hij om antwoord kwam- Het bleek later, dat hij daartoe ook niet in de mogelijkheid was, daar hij zwaar beschonken m de nabijheid van het huis door een paar politie agenten was opgepakt en in veiligheid gebracht' Als oude kennis van de justitie is hij weder ter harer beschikking gesteld. Dinsdag-morgen kwam te Schiedam met den spoorweg een jongedochter uit Deventer aan om bij eene harer kennissen te logeeren- Volgens afspraak zou zij aan het station worde» afgehaald, doch er verscheen niemand en de rei zigster wist het gezin, waar ze hare tenten z<>u opslaan, niet uit te vinden. Zij wist alleen da' haar vriendin „Kaatje' heette en dat de m»0 van Kaatje brandersknecht wasop deze aanduj" ding was niemand in staat haar terecht te wij' zen; en na lang wachten besloot de jongedochter om maar weer naar Deventer terug te keeren. Te Marum (prov. Groningen) is inb®' begin van dit jaar de ontvanger der plaatselijk® belastingen overleden. Kort daarna bleek, da zijne boeken niet in orde waren en er een tekor van f 900 was. Een vijftigtal ingezetenen, di in 1879 en 1880 hunnen aanslag hadden betaal staan nu nog als niet-betalers van 1879 geboe De meesten van hen hadden bij het betalen de belasting over 1880 hunne quitantie van 1®'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2