BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. van deskundigen moeten deze helsche voor werpen eerst kort geleden daar nedergelegd zgm - Vrijdag 11. heeft men te Madrid in de brievenbus van het centrale postkantoor een dynamietpatroon ter breedte van een palm gevonden. Gelukkig was de daaraan verbonden lont van zelf uitgegaan. De Spaansche consul te Oran zendt hui veringwekkende bizonderheden over het ver moorden van tal van Spaansche families door de opstandelingen bij Saïda. Het dagblad Vakit te Konstantinopel, gelet op den tegenwoordigen toestand van Bulgarijë, dringt er op aan, dat ingevolge hetgeen voorzien is bij het Berlijnsch trac- taat, het Balkan-gebergte worde bezet. Het Kantonnaal Bestuur van Zurich heeft bij de Bondsregeering op hare aan vrage een lijst ingezonden van in het kanton aanwezige vreemdelingen, die zich politieke uitgewekenen noemen, of omtrent welke de openbare autoriteit op goeden grond kan aannemen dat zij zich in hoedanigheid van schrijvers, correspondenten enz., met de politieke aangelegenheden van vreemde staten bezighouden. De lijst bevat 82 namen. Rotterdam, 21 Juni. Alhier hebber, twee jongens een meisje zoodanig met een steen in het aangezicht geworpen, dat het ongelukkige kind waarschijnlijk een oog zal moeten missen. Een zelfde ongeval overkwam het kind vóór eenigen tijd eveneens, zoodat het reeds een oog had verloren en nu wellicht door de schandelijke baldadigheid van een paar straatjongens geheel blird zal zijn. Zwolle, 21 Juni. Zaterdag-ochtend werd in de brievenbus ten huize van burgemeester W. C. Th. Van Nahuys alhier, een ongeteekende brief gevonden, inhoudende f 250 „ter voldoening van het over 1880 in den hoofdelijken omslag te min betaalde." Goed voorgaan doet goed volgen! Weesp, 21 Juni. Gisteren werd in de Vecht nabij deze gemeente een lijk drijvende gevonden. Het bleek te zijn van een reiziger in naaimachi nes, die te Amsterdam woonde. Zandvoort, 21 Juni. Er is sprake van, dat een Berlijnsche maatschappij een electrischenspoor weg zal aanleggen van het station alhier tot het groote badhuis, dat is over een afstand van een kwartier gaans. Amsterdam, 21 Juni. Een beschonken man viel gisteren-namiddag alhier in den Singel en werd levenloos opgehaald. 's Gravenhage, 21 Juni. Heden namiddag is alhier nabij de Boschbrug een meisje van 5 a 6 jaar door een stoomtram overreden- Het kind was terstond dood. Noordwijk aan Zee, 21 Juni. Heden is al hier één mijlpaal bezuiden het dorp, het lijk aangespoeld van den te Katwijk verdronken student. Nieuwerkerk aan den IJsel, 21 Juni. Maandag-middag is alhier een knaapje van 3 jaren dicht bij de ouderlijke woning in een sloot gevallen en verdronken. Dordrecht, 21 Juni. Op een verzoek van de firma Steins comp. alhier tot plaatsing van adver- tentiën op rustbanken, is door den gemeenteraad van Vlissingen gunstig beschikt en aan het da- gelijksch bestuur is een crediet van f 340 ver leend tot plaatsing van nog 20 rustbanken. Te Goes heeft genoemde firma gelijke vergunning gekregen. Te Londen wordt een nieuw soort van schuurpapier in den handel gebracht, dat beter moet zijn dan het gewone. Het is buigzamer en breekt niet zoo gemakkelijk, terwijl het opgebrachte poeder, hetwelk uit gemalen vuursteen bestaat, veel vaster aan het papier hecht. De tweede Rijtuigvereeniging te Am sterdam, door eenige stalhouders in het leven ge roepen, zal spoedig in werkiug komen, daar door B. en W. reeds vergunning is verleend om op negentien verschillende plaatsen de rijtuigen te stationeeren. Eergisteren werd van Deventer ge vankelijk naar Leeuwarden overgebracht een kor poraal van het 1ste regiment huzaren, om daar voor den krijgsraad terecht te staan, als verdacht van diefstal van een zilveren horloge en eenig geld. Als bewijs hoe groot de desertie van visschers te Scheveningen is, kan dienen dat het Bestuur van de Vereeniging Eendracht aldaar aan de reederijen een staat heeft gezonden van die matrozen, welke aan dat euvel mank gaan, en dat het getal alleen te Scheveningen 54 personen bedraagt. Uit Vriezenveen schrijft men ons van 18 dezer: Een treffend ongeluk had gisteren avond in 't naburig gehucht Sibculo plaats. Ter wijl men daar vroolijk feest vierde ter gelegen heid van een huwelijk, dat heden zou voltrok ken worden, werd de 23jarige bruid bij het lossen van eereschoten door een jongeren broeder dermate getroffen, dat de geneesheer haar hoog stens nog een paar dagen levens toeschrijft. De papieren prop van het schot, dat tengevolge der weinige bedrevenheid van den jongeling in 't hantee- ren van vuurwapens, ontijdig afging, was haar in den rug en de longen gedrongen. Zaterdag nacht is een voerman,woon achtig te Zierikzee, terugkomende van Brouwers haven, waarheen hij een vracht goederen ver voerd had, onder de gemeente Kerkwerve met wagen en paarden in het water geraakt. Een paar uren later werd het ongeluk door een voorbij komende postbode ontdekt. De paarden werden toen nog levend uit het water gehaald, doch de voerman was verdronken. Een achtjarige knaap speelde dezer dagen op de Baangracht te Amsterdam met een hoepel. De hoepel viel in het water, en de knaap dacht hem op het droge te halen, toen hij ont dekte, dat een touw, waaraan een pak hing, met zijn hoepel verward was geraakt. De jongen be gaf zich onmiddellijk naar zijne moeder, die aldaar in de buurt woor.t. Door haar werd het pakje op het droge gehaald en ontknoopt. De omstan ders stonden ontzet: het bevatte een kinderlijkje in een stuk papier gepakt en omwonden met touwen, waarvan de striemen op het lichaampje zichtbaar waren. Om het papier heen was nog een doek gewonden, eveneens met touw vastgemaakt. De vrouw bracht het lijkje naar het politiebu reau. In het Champ de Mars te Parijs is eene proef genomen met eene uitvinding om vuur oogenblikkelijk te blusschen. Generaal Pittié, als vertegenwoordiger van den President der Repu bliek, generaal Jeanningros, de Spaansche gezant, Caubet, het hoofd der gemeentelijke politie, en verscheidene senatoren en afgevaardigden woon den de proefneming bij, die, naar aller getuige nis, volkomen is gelukt. De opmerkelijkste proef was, dat eene zee van vuur, ontstaan door het in brand steken van 7000 pond teer (de vlam men hadden de hoogte bereikt van eene verdie ping) in eene minuut werd gebluscht. Practisch. VolgenseendagbladteBoston verkoopt een winkelier te Chicago tegenwoordig zeep met gouden dollars er in (de kans is een op de tien) en beginnen de burgers der stad er diens volgens nu tamelijk zindelijk uit te zien. Het Hof van Assises der Beneden- Charente heeft dezer degen in eene hoogst eigen aardige zaak uitspraak gedaan. Zekere Charles Faux, te Rochefort, gehuwd en vader van twee kinderen, had in 1869 een som van 10.000 franks uit de hem toevertrouwde kas zijner pa troons verduisterd en daarmede gespeculeerd. Toen alles hem tegenliep, vluchtte hij met zijn gezin naar Antwerpen. Drie jaar lang onderhield hij hier de zijnen met zwaren handenarbeid als sjouwerman, voor het geringste loon het zuurste werk aanvaardende. Eindelijk werd hij geplaatst in een drukkerij. Men ontdekte bizondere be kwaamheden bij den werkman, hij werd In de redactie der Opinion opgenomen en won aller achting en genegenheid. Hij schreef aan zijne voormalige patroons, verkreeg vergiffenis en span de alle krachten in om het gestolen geld te ver goeden. Ongelukkig werd hij door iemand zonder eenige reden wegens zijn vroegere misdaad aan geklaagd. Hij was indertijd bij verstek tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld, moest worden uit geleverd en stond te Saintes terecht. De directeur der Opinion begaf zich derwaarts om voor hem te pleitenhetgeen hij met een vuur deed, dat alle aanwezigen trof, de zedelijke martelingen het berouw, de onbezweken plichtsvervulling van den beklaagde in de levendigste kleuren schilde rende. De advocaat-generaal hield de beschuldiging staande, maar zonder de sympathie te ontveinzen, die Faux ook hem inboezemde, en de Gezwore nen spraken hem vrij. Een kar re voerder reed Donderdag met een zwaar beladen wagen langzaam de rue des Moines te Parijs af, toen een lichte fiacre hem achterop kwam, waarvan de bestuurder her haalde malen het bekende en eigenaardige ge luid deed hooren, waardoor in de koetsierstaai zooveel als een verzoek om uit te halen, ver staan wordt. Of nu de man sliep of niet goed hoorde of wel Oost-Indisch doof was, is niet bekend; zooveel is echter zeker, dat hij niet uit week, waarop de huurkoetsier, wiens vrachtje haast scheen te hebben en die nu gedwongen werd in begrafenisstap achter het logge voertuig aan te rijden, zich eindelijk zoo boos maakte dat hij van den bok kwam, op den karrevoerder toeschoot en hem door een welgemikten vuist slag van zijn kar deed tuimelen. Het laatste bedrijf van deze vertooning, die de toeschouwers tot nog toe niet weinig vermaakt had, was echter uiterst treurig, want terwijl de arme kerel, die niet recht scheen te begiijpen wat er met hem ge beurde, bleef liggen waar hij lag, kreeg hij het zware wiel van zijn kar over den buik, met het vreeselijk gevolg dat die geheel ingedrukt en opengereten werd, en de dood onmiddellijk volgde. De driftige koetsier is op staanden voet gear resteerd. In een Amerikaansch blad leest men de volgende advertentie: Een onbekende heer is in den afgeloopen nacht in mijn woning geko men, zonder zich aan mij te laten voorstellen. Na zijn vertrek heb ik bevonden, dat mijn beurs en de juweelen mijner vrouw waren verdwenen. Als die onbekende heer mij den ring met dien turkoois, waaraan ik bizonder gehecht ben, wil terugbezorgen, zal ik hem aan het bureel van dit blad een som van 25 dollars doen uitbeta len, zonder hem met een enkele onbescheiden vraag lastig te vallen. In eene aan de Société d'Encourage- te Parijs gerichte mededeeling over de stearine- kaarsen-gietraachine van Morane, deelde A. Gerard mede dat Frankrijk tegenwoordig jaarlijks 25 millioen KG. stearinekaarsen verbruikt en bijna 10 millioen KG. uitvoert. Terwijl een vlugge arbeidster vroeger met de hand slechts 60 tot 70 kaarsen per uur kon gieten, kan zij nu met de gietmachine gemakkelijk 1000 tot 1200 stuks van betere hoedanigheid afleveren. In de gemeente St. Urbain (Haute- Marne) zijn een schaapherder, zijn 12jarig neefje, benevens acht schapen, een geit en een hond door één bliksemstraal geveld. Het knaapje werd door de kracht van het hemelvuur over een af stand van eenige meters weggeslingerd, terwijl zijn linkerzijde geheel verbrand was. Zijn toestand is hopeloos. De overige getroffenen waren onmid dellijk dood. Proeve van politiek leven. In de Zwanen- burgerstraat te Amsterdam heeft een soort van verkiezings-agent, die tal van stemmen voor een der candidaten voor de Tweede Kamer had ge worven, een pak slaag van een paar kiezers be- loopen, omdat de door hem aanbevolen candidaat niet verkozen was. Kapt. Webb, de vermaarde zwemmer, zal met zijn mededinger William Beckwith in het Westminster Aquarium een zesdaagschen zwem wedstrijd houden. Op de weekmarkt van 11. Donderdag te Delft bevond zich o. a. een koopman, die, wat moeite hij zich ook gaf om zijne waren aan den man te brengen, bitter weinig succes had. Een onbekende scheen met zijn lot begaan, en om hem te helpen stelde hij voor, dat hij, om den lust tot koopen aan te wakkeren, nu en dan eenig voorwerp zou nemen, doch uithoofde hij meer goeden wil dan geld had, zou hij in plaats van de gevraagde som telkenmale enke le centen geven. De koopman nam in den voorslag genoegen, en wanneer hij geruimen tijd van 't een of ander voorwerp al de goede eigenschappen opgenoemd .en op den geringen prijs daarvan had gewezen, en er zich niettegenstaande dit alles toch geen kooper opdeed, dan kwam die hulp vaardige voor den dag, kocht 't een of ander, stopte den koopman een cent in de hand en bleef op eenigen afstand staan. Nadat deze handeling zich vele malen had herhaald, verwijderde hij zich, en toen na afloop der markt de koopman zich naar eene plaats begaf, waar hij volgens afspraak zijne waren weder in ontvangst zou ne men, was de vogel gevlogen 1 Te Halle heeft zich het zeldzamege- val voorgedaan, dat in de gevangenis ingebro ken werd. Eenige dieven hebben daar ongemerkt 's nachts weten binnen te dringen en een partij tabak gestolen. Te Hamburg heefteen bierhuishouder» die tevens een vriend der fraaie letteren is, zijn etablissement met duidelijke letters het volgend moderne variant op een bekend klassiek vers doen aanbrengen: Wo geaicht ist, lass Dich ruhig nieder, Böse Menschen haben keine Liter (In Duitschland bestaat, gelijk men weet, ook voor glazen en flesschen een soort van ijk, waar door men zeker is zijn maat te krijgen.) In de koninklijke tabaksfabriek te Napels brak onlangs onder de 2800 vrouwen, die daar werkzaam zijn, een oproer uit, naar aanleiding van een gerucht, dat zij voortaan slechts de helft van den tijd zouden werken en streng onderzocht zouden worden. Zij gingen geducht te keer, scholden, raasden en tierden, en maakten meer beweging dan het dubbel aantal mannen met mogelijkheid gedaan kon hebben. Een sterke politiemacht had uren lang werk om de woedende vrouwen lot bedaren te brengen. Bij Solingen in Rijn-Pruisen worden velden, boomen en huizen met algeheele verwoes ting bedreigd door een hevigen brand, die niet boven, maar ruim 20 voet onder den grond woedt. Sedert meer dan tien jaren was men gewoon de asch, uit de ovens van een groote ijzerfabriek, in een naburig smal dal neer te werpen; over een uitgestrektheid van honderden meters was die grond reeds gelijk gemaakt en in gebruik geno men. Er groeiden boomen op de aschlaag, er werden huizen gebouwd, tuinen aangelegd, en reeds begon de grond ei geheel begroeid te wor den, toen onlangs, nadat er sedert een half jaar geeu asch meer was neergegooid, alle planten groei ophield, en van afstand tot afstand, over eene steeds grootere uitgestrektheid, gasach- tige dampen uit den grond opstegen. Dikke boomen vielen als met een tooverslag neer en stukken grond zakten 20 voet naar beneden. De boomstammen bleken van onderen verkoold te zijn, en in de kuilen, door het zakken van den grond ontstaan, heerschte een ondragelijke hitte. Het was duidelijk, dat diep onder den grond een groote brand woedde, die tot de oppervlakte zijn vernielende uitwerking gevoelen deed. Maar hoe het mogelijk is dat daar brand ontstond, nadat er sedert een half jaar geen asch meer werd ge bracht, en asch toch ook niet meer brandbaar is, weet niemand te verklaren. Voortdurend wor den de opstijgende dampen erger, en men vreest dat weldra alle huizen, tuinen en plantengroei op den aschgrond geheel vernield zal zijn. Sedert eenige dagen is men bezig met het graven van kanalen waardoor men het water van een hooger gelegen vijver op het tooneel van den brand wil brengen, maar of dat helpen zal is te betwijfelen, daar de asch door een dikke aardlaag is bedekt, die het water moeielijk doorlaat, 's Avonds levert de onderaardsche brand een indrukwekkend schouwspel op. Dan ziet men dwaallichtjes van kleurige gassen boven den grond zweven, die nu eens hoog opvlammen, alsof zij juichten in de verkregen vrijheid, dan weer, als vermoeid van hun spel, in den grond terug zinken. Een groote menigte van heinde en ver komt dit tooneel gadeslaan, Op het gebied der photografie heeft men weder iets uitgevonden dat niet alleen den te photografeeren persoon, maar ook den photo- graaf zeiven wel zal bevallen. Hoe dikwijls ge beurde het niet dat de persoon niet een veertigtal seconden stil kon zitten, iets wat natuurlijk de geheele mislukking van het portret ten gevolge had. Hiervoor behoeft men niet meer bevreesd te zijn. Volgens de nieuwe vinding behoeft men slechts eene seconde voor het toestel te staan en men heeft dan niet alleen één, maar zelfs twaalf goede portretten, zoodat het afdrukken dan ook vervalt. Tot dus verre kunnen slechts medaillon-portretten met dit toestel vervaardigd worden, maar de uitvinder hoopt het toestel zoo te verbeteren, dat men er ook grootere portretten mede zal kunnen voortbrengen. In Parijs, waar de medaillonportretten tegen een frank per dozijn verkocht worden, valt de nieuwe methode zeer in den smaak. Het Australische stoomschip Tararua is den 29n April op de reis van Dunredin naar Melbourne, door dichten nevel misleid, op de Waipapa-klip gestrand en geheel te gronde ge gaan. Bij die ramp zijn 104 personen omge komen. Met betrekking tot den brand die jl. Maandag-avond op de hofstede Trompenburg, onder Zuid-Beierland, gewoed heeft, herinnert men zich dat 27 jaar geleden de geheele hof stede ook door brand werd vernield. Deze hof stede behoorde vroeger aan admiraal Tromp, die er des zomers als hij niet op zee was menige week doorbracht. Bij den brand in 1845 verbrandde ook het levensgroot portret van den admiraal, dat in den schoorsteenmantel geplaatst was. Men betreurde het verlies van dat portret zeer, omdat het door een der beroemdste schilders uit de 17de eeuw vervaardigd en er voor het beste afbeeldsel van den admiraal gehouden werd. Ad miraal van Brakel bewoonde Brakelshoeve aan den Spuidijk onder Nieuw-Beierland gelegen. Ad miraal De Ruijter had zijn hofstede-buitenverblijf tusschen Spijkenisse en Hekelingen, en het ge beurde dan ook menig keer dat deze drie be roemde vlootvoogden elkander een bezoek brachten. De stoomtram die ten 6.20 unr van Geertruidenberg vertrekt, is den 19en des avonds in de nabijheid van Oosterhout aan een groot gevaar ontkomen. Men had ijzeren bouten in de rails gelegd, met het gevolg dat van een der wa gens de as brak, zoodat de verschrikte doch ge lukkig geen letsel bekomende passagiers moesten overstappen. De politie, van een en ander in kennis gesteld, vond weldra de daders. Naar men verneemt moeten het twee jongens zijn van 10 en 12 jaar. Des avonds van den 19den Juni te 7 uur sloeg een pleizierjacht, de Trio genaamd, op de Schelde bij Bath plotseling ten onderste boven. Er bevonden zich zeven jongelui in, die zich met veel moeite aan het omgeslagen vaar tuig vastklemden, totdat zij eenigen tijd daarna door de sleepboot Hercules, van Antwerpen naar Vlissingen bestemdontdekt en aan boord opge nomen werden. Een der opvarenden de heer M. E. Laroud 23 jaar was door het ingekregen water zoo verzwakt dat bij aankomst te Doel onmiddellijk geneeskundige hulp moest ingeroe pen worden. Hoewel alle pogingen aangewend werden bezweek hij echter denzelfden avond te 9Va uur. Het lijk werd naar Antwerpen ver voerd. Baron Hugo Mallapart de Novelle, de zoon van een achtenswaardig Duitsch Staatsman, heeft zich Dinsdag van het leven beroofd door van een honderd zes en zeventig voet hoogen toren te Chicago te springen. Op het oogenblik dat hij die dolzinnige daad volvoerde, was hij vergezeld van een oud Duitsch officier, die de redenen van dezen zelfmoord echter niet weet. Eergisteren-middag vermaakten zich eenige jongens met varen in den Buitensingel te Amsterdam, toen het schuitje omsloeg; een jeugdig knaapje verloor daarbij het leven. Te Erdington is in den ouderdom van 86 jaar voor eenige dagen overleden de heer Josiah Mason, als rijk filantroop in Engeland zeer bekend. Hij heeft aan alle inrichtingen in de stad Birmingham f 4,800,000 vermaakt. Hij was als schoenmakersknecht zijne loopbaan begonnen en had later gereisd om theekoekjes, die zijne vrouw maakte, te verkoopen. Aan de (jzer-indus- trie gekomen, verbeterde hij de stalen pen, die toen pas uitgevonden was en werd de ziel der firma Ferry en Co., wier pennen grooten naam kregen. Zijn vernuft bracht hem op industrieel gebied tot nog meer gelukkige uitvindingen, on der anderen om gom-elastiek te prepareeren, welke laatste hem f 560,000 opbracht. Later maakte hij zijn ontzaggelijk vermogen dienstbaar aan filantropie en stichtte o. a. te Erdington een weeshuis en te Birmingham eene ambachts school. Zaterdag avond had te Avereets de schippersknecht W. van R.. oud 17 jaar wonende te Hasselt, het ongeluk, door het uitschieten van den bovenlast van een schip in het water te vallen en op een dukdalf terecht te komen. Toen men hem aan wal bracht, bleek dat hij reeds den geest gegeven had. In deze dagen wordt in dentuin der Tuilleriën te Parijs een „foire aux plaisirs" ge geven, een soort kermis, waarvan de opbrengst gepaard met die van een fancy fair, ten bate van de slachtoffers van Chios zullen komen. Een verslaggever van la Ve'rité verhaalt daarvan een alleraardigste anekdote. Een Engelschman, naar 't schijnt weinig bekend met de oude Fransche galanterie, naderde een dame en vroeg naar den prijs van een glas wijn. „Vijf louis", antwoordde de dame. „Ik geef tien", sprak daarop de En gelschman, terwijl hij het glas wilde nemen. „Zooveel edelmoedigheid mijnheer, hervatte de dame, verdient een belooning" en te gelijkertijd zette zij het glas aan haar lippen en dronk er uit. „Dat is zeer goed, ging de Engelschman koeltjes voort, ziehier nog vijf louis doch laat mij een schoon glas geven." Parijs wordt in den laatsten tijd over stelpt met Engelschen en Italianen, die zich bi zonder toeleggen op de zakkenrollerij. Er gaat bijna geen dag voorbij, dat de politie niet ette lijke klachten van de bestolenen krijgt en dezer dageu gebeurde het zelfs, dat aan een bureau twee heeren tegelijk kwamen, wien in enkele oogenblikken te zamen twee en dertig duizend franks waren ontfutseld. Zoo nu en dan betrapt de politie een enkelen zakkenroller, maar de toe voer uit Engeland is zoo groot, dat de politie geen kans meer ziet Parijs van zakkenrollers te be vrijden. Op den weg van Xhoris naar Hamiar, in België gingen de paarden voor een boerenwa- op hol. Dat gebeurt meer, ook dat gelijk hier het geval was, de voerman er af viel en de wie len over zich heenkreeg. Minder alledaagsch is hetgeen daarop volgde. De knecht stond nl. op, deed eenige stappen voorwaarts, at een stuk brood

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2