NIEUWE No. 495. Zondag 26 Juni 1881. 6e Jaargang. Na den strUd. BUITENLAND. ee 0,06 Jisr Een Amerikaansch tandmeester. i- ie H14B1EMSC0E CIVKA9T. ABONHEMENTSPBUS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1»— Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEEY. Onze lezers zullen waarschijnlijk niet verwachten dat wij op onze beurt, in na volging der andere organen van de open bare meening, in uitvoerige nabetrachting zullen treden van den uitslag van den strijd op 14 Juni gevoerd. En mochten er al zijn, die werkelijk die verwachting koes terden, dan doet het ons leed hen te moe ten teleurstellen. Wij achten het toch on- noodig ook onzerzijds nog eens in 't licht te stellen al de waarde van de bevochten overwinning, of om ook door statistieke gegevens het bewijs te leveren van de on gelukkige werking onzer kieswet, die het mogelijk maakt dat de minderheid buiten meerderheid zij in de Kamer. Een kort woord slechts. Geen triumfkreten, maar ook geen wee moed. Geen triumfkreet, want een over winnaar past edelmoedigheid jegens den overwonnene. Maar ook geen weemoed, want al hebben wij niet al verkregen wat wij zouden gewenscht hebben, wij hebben alle rede tot dankbaarheid voor het ver kregen resultaat, terwijl wij ons mogen troosten met het niet te ontkennen feit, dat daar, waar wij het onderspit moesten delven, de schaal slechts als 't ware toe vallig ten voordeele van de liberalen is overgeslagen. Wij zijn dus alleszins dankbaar en tevens voldaan. Waarom Omdat het oud-Hol- landsch devies: eendracht maakt macht, schitterend is bewaarheid geworden. Sedert lang reeds was der liberalen over moed een doorn in 't oog van allen, die in werkelijkheid het recht voor allen zijn toegedaan. Misbruik makende van hare numerieke meerderheid, drong de liberale partij der natie maatregelen en wetten op, die allen den stempel droegen van de meest afkeurenswaardige partijdigheid. De laatst aangenomen schoolwet was de druppel, die den beker deed overloopen. In plaats van gehoor te geven aan de belanglooze raadgevingen ook van hen, die niet tot de clericalen behooren, wilde men het drijven doorzetten. Het bizonder onder wijs moest geheel en al ondergeschikt wor den gemaakt aan het openbaar. En of dit onedel bedrijf, in strijd met bedoeling, en wij wij durven volhouden met de letter der Grondwet, nu ook al nog op een andere wijze dan moreel de natie mocht treffen; of het liberalistisch streven ook al mil- lioenen schats aan de openbare kassen zou FEUILLETON. Macaroni. 't li zonderling, dat sommige voedingsmid delen, ondanks hunne groote waarde en hun lagen prijs, niet zoo algemeen ingang vinder, als zij wel verdienden. Nog altijd gebruikt men in ontzaglijke hoeveelheden de weinig voedzame aardappelen, die juist door dat groote verbruik, niet zulk een goedkoop voedingsmiddel zijn als Waarvoor men het houdt. De Italianen, die als een zuiniglevend volk bekend zijn, gebruiken de macaroni als hun voor naamste voedsel: wel is waar werkt bij hunne leefwijze ook het klimaat mede, maar goede Ma caroni bevat 21 percent eiwit, 1 percent vet, 2 percent zouten en 64 percent koolhydraten (zet meel, enz.) dus viermaal zooveel voedende be- atanddeelen als de aardappel. Macaroni is lekker van smaak, wordt spoedig gaar en vereischt geen bizondere zorg bij het toe bereiden, zoodat zij een volksspijs van den eersten ïang is. Dat de macaroni tot dusverre in andere landen de aardappelen nog niet verdrongen heeft, bgt daarin, dat zij uit het buitenland ontboden ^oet worden en daardoor duur wordt. t Is wel te verwonderen, dat de macaroni- kosten, dat alles moest buiten aanmer king blijven. Het »clericalisme« moest gedood worden; staats- en stadsgeld moest daarvoor worden aangewend, al kon men ook nimmer een behoorlijk antwoord geven op de vraagof het werkelijk liberaal was het geld van anderen te nemen, om daardoor een staatsinstelling kunstmatig in het leven te houden, waarvan een zeer aanzienlijk deel van de bevolking, die anderen waarop wij doelen, onmogelijk gebruik kunnen maken, zonder hun hoogste goed, het geweten, geweld aan te doen. Welnu; men heeft de schoolwet er door gedreven en de opvolger van den man, die zijn naam aan dat gewrocht van het libe ralistisch partij werk heeft verbonden, heeft gemeend zijn optreden als Minister niet beter te kuunen inwijden dan door zijn financiëelen stempel op deze de vrijheid doo- dende wet te drukken. Het anticlericalisme had gezegevierd; de liberalen hadden ein delijk datgene waarnaar zij gedurende jaren zoo vurig hadden gestreefd. En nu hunne belooning. Zij hadden de natie met eene prachtige schoolwet begif tigd; het zwarte spook was vernietigd; 14 Juni zou de kroon op het werk zetten. Maar, 14 Juni kwam en de met zeker heid verwachte overwinning veranderde in een gevoelige nederlaag. Waaraan was dit te danken? Was het politiek leven bij de natie eensklaps zóó ontwaakt, dat zij begon te beseffen, dat de liberale theoriën op economisch gebied tot geheel verderf voor het land moesten leiden? Hoe gaarne wij die vraag ook bevestigend zoude willen beantwoorden, moeten wij nochtans der waarheid huldi gen door ons gevoelen uit te sprekeu dat hoezeer wij dit ook anders zouden wen- schen het politiek besef bij ons volk nog niet genoegzaam is ontwaakt om daar van te kunnen verwachten, dat men z:ch behoorlijk rekenschap geeft van hetgeen op staatkundig en staathuishoudkundig terrein het meest in 't belang des lands moet worden geacht. Doch wat deed der liberale partij de gevoelige nederlaag lijden Het was 't ont waakt geweten des volks, dat tot de over tuiging was gekomen dat het op zijn hoogste goed was gemunt. De oogen gingen ein delijk open en al wat eerbied had voor godsdienst en gezag vereenigde zich om ongeloof en revolutiegeest in de hartader aan te tasten. De banier der eenheid werd opgeheven en allen schaarden er zich om bereiding nog niet algemeen is ingevoerd, omdat de grondstof, Taganrogtarwe van de kusten der Zwarte zee, geen voortbrengsel van Italiaanschen bodem, en dus voor ieder ander volk even goed bereikbaar is als voor de Italianen. Door Itali— aansche macaroni te gebruiken, betaa't men dus eigenlijk het arbeidsloon der Italianen, want zij voeren jaarlijks ongeveer 150,000 centenaars uit, waarvan een aanzienlijk gedeelte naar Duitsch- land gaat. De Pranschen hebben reeds lang de macaror.i- 'oereiding ingevoerd. Hunne macaroni is echter niet zoo gezocht, omdat zij niet, zooals bij de Italianen, in de lucht, maar tusschen lagen papier gedroogd wordt, waardoor het inwendige dikwijls vuil en zuur wordt. De Italiaansche wijze van bereiding is nog zeer primitief en niet zeer zin delijk. Daarom is het als een groote vooruitgang der nijverheid aan te merken, dat tegenwoordig de bereiding van het voedzaam en smakelijk voedsel ook elders meer algemeen wordt. Te Keu len bijv. levert eene op de Dusseldorpsche ten toonstelling bekroonde meelfabriek (C. A. Guil- leaume en Zonen) reeds zeer aanzienlijke hoeveel heden macaroni, die, in alle kringen bekend en gezocht, met de beste Iialiaansche gelijk staat en deze zelfs in zuiverheid van smaak overtreft, het geen waarschijnlijk een gevolg is van de zuivere heeu. Met welke uitkomst is bekend. Haar hooggeloofd anticlericalisme had de liberale partij ter verderve geleid, zegt een eerlijk liberaal blad en wat het er op laat volgen is zeker merkwaardig. >Ook zij heeft zegt dat blad wel is waar op kleine schaal, haar cultuur kampje willen hebben. De lauweren der Duitsche nationale liberalen hebben haar geen rust gelaten. En op de vraag, welke de uitkomst daar van is geweest, antwoordt hetzelfde blad: ^Eenvoudig deze, dat zij de tegenover haar staande partgen tot een vereenigde krachts inspanning heeft geprikkeld.* Javereenigde krachtsinspanning en daaraan mag dan ook de overwinning in Zwolle, Delft en Goes worden gedankt. Zal dit ten volle worden begrepen en gewaardeerd door dat deel van de anti liberalen, waaraan die vereenigde krachts inspanning ten goede is gekomen. Met andere woorden, om duidelijk en rond te spreken, zullen de anti-revolutio naire kiezers in de districten Almelo en Zevenbergen het bewijs leveren dat zij de krachtsinspanning onzerzijds betoond, waar- deeren waar het gold de Candidaten van hunne kleur een zetel in 's lands raadzaal te verzekeren; en zullen zij daarom met 0^3 in beide genoemde districten mede werken om den kundigen Insinger in de Kamer te behouden en den niet minder bekwamen van Rijckevorsel een plaats in de volksvertegenwoordiging te doen in nemen? Wij willen er geenszins aan twijfelen of het stellen van die vraag is onnoodig. Maar vroegere ondervinding noopte ons toch haar niet achterwege te laten. En te minder, nu de Nieuwe Rotterdamsche Courant zich uit Twenthe laat schrijven, dat de li beralen zich in Almelo tot het alleruiterste moeten inspannen en geen enkele van hunne geestverwanten verwaarloozen. Dat is van liberalen kant zeer natuurlijk, maar dat moet ook alle anti-liberalen aan sporen om trouw te blijven aan het aan genomen devies: eendracht. En te meer mag dit hier van de kiezers worden ver wacht, na de twee even loyale als fiere antwoorden door de heeren Insinger en van Rijckevorsel gegeven op de door hen van anti-revolutionaire zijde gedane vra gen. Beiden stellen zich op hetzelfde stand punt: Wij willen vrij en onafhankelijk blijven. Maar beiden zeggen ook: de een, mijn verleden kan u een waarborg zijn machinale wijze van bereiding. De Napolitaner drogen hunne macaroni, over slokken gehangen, in de lucht. De Keulschc fabriek gaat evenzoo te werk en vermijdt daardoor de fouten van de Pranscbe fabriek. Wat ook nog sterk voor de Duitsche macaroni pleit, is hare goedkoopheid. Wel mag dus de aandacht op dit voedingsmid del gevestigd worden. De kenmerken van goede macaroni zijn, dat zij zwaar is, dat de pijpen récht, glad en hoorn achtig op de breuk zijn, dat zij den eigenaardi- gen boogvorm (die het drogen op stokken er aan geeft) bezit, eene heldere, doorschijnende kleur heeft, en bij het koken den pijpvorm behoudt en tot drievoudigen omvang zwelt zonder pap perig te worden. De reclame gaat in hare ontwikkeling steeds vooruit, Amerika levert op dit gebied het be wonderenswaardigste. In New-York verwekt een tandmeester ür. Romain groot opzien. Honder den wachten in zijne spreekuren, om door hem zonder pijn van slechte tanden verlost te worden. Hij moet inderdaad gelukkige handen hebben, want onder zijne patiënten zijn geloofwaardige lieden, die niet genoeg het genoegen roemen kun- voor het heden en de toekomst; en de ander herinnert dat hij overeenkomstig de Ka tholieke beginselen een onafhankelijk stand punt zal innemen. Dat is de taal van volksvertegenwoor digers, die hun plicht begrijpen. Wij nemen geen mandat impératif aan, maar gij kent onze beginselen, beoordeelt ons er naar. Meer verlangen wij ook niet van de Almeloscbe en Zevenbergsche kiezers. Wjj verlangen hunne stemmen voor twee waar dige personen. Hulde brengen wij inzon derheid den heer van Rjjckevorsel, die in kernachtige woorden waarschuwt tegen de bevordering van de candidatuur der tegen- party. Zijne woorden maken wjj tot de onzen >In net laatste geval (bevordering van de Candidatuur der tegenpartjj) zal worden te niet gedaan wat met onze onvoorwaar delijke medewerking tot bestrijding van het liberalisme te Goes is verkregen en ge wonnen.* Dat is volkomen waar. De Katholieke kiezers hebben overal op de meest loyale wijze hun medewerking verleend om aan het anti-liberalisme, dat de ware vrijheid vertegenwoordigt, den zege te verschaffen en waar de overwinning is behaald, is dit voorzeker ook grootendeels aan hunne krachtsinspanning te danken. Laten wij daarom ook nu eensgezind blijven; laat de stembus van 28 Juni een waardig vervolg zijn op de stembus van 14 Juni; laat zij be wjj zen dat eerlijkheid bij allen bovenaan staat en laten daarvan alle anti-liberalenanti-revolutionairen en conservatieven en Katholieken in Al melo en Zevenbergen met hun stem de verkiezing verzekeren van twee uitnemende vertegenwoordigers, de heeren Insinger en van Rijckevorsel. Koning Victoria van Engeland is den 20en dezer haar 45e regeeringsjaar inge treden. In eenige Fransche fabrieksteden heb ben fabrikanten, die Italianen in dienst hebben, aangeteekende brieven ontvangen, met aandrang om dezen te ontslaan. Te Marseille waren biljetten aan de muren geplakt, waarin de fabrikanten en andere patroons, die Italianen werk verschaffen, bedreigd werden met het in brand steken hunner fabrieken en huizen, indien zjj die vreemde gasten nog langer te werk stelden. nen, dat de patiënt smaakt, als hij hem onder de tang heeft. Hoe hij zich die populariteit ver worven heeft? Dagelijks rjjdt hij in opzichtelijk costuum door de straten. Hij heeft zich eene soort uniform laten maken, met schreeuwende kleuren; daarenboven draagt hij epauletten en degen. Zijn rijtuig is vervaardigd naar een door hem zeiven gemaakt plan. De zitplaats is zeer gemakkelijk te veranderen in een leunstoel. Op verschillende, door hem te voren bepaalde plaat sen houdt hij stil. Honderden tandpijnlijders wachten op hem. De een na den ander neemt plaats in den leunstoel. Hij bevrijdt hen van de slechte tanden, die hij onder de menigte werpt. Voor zijne hulp betaalt men niets. Integendeelt dengenen, die hem hun nood klagen, geeft hjj nog geld op den koop toe. De meer gegoeden, die bij hem aan huis zijne hulp komen inroe pen, laat hij zeer goed betalen. Vooral moet hjj veel geld verdienen door het volgende middel. Hij laat in eene stad bekend maken, dat hjj binnen eenige dagen zal aankomen. De tand meesters uit die stad zijn hem natuurlijk liever kwijt. Zij beleggen eene vergadering en ieder teekent voor eene zekere som gelds, die den gevaarlijken concurrent zal aangeboden wor den, als hij wegblijft. Zoo verdiende hjj onlangs te Philadelphia 5000 gulden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1