BUITENLAND. BINNENLAND. op de weldadigheid der Christenen en der Missiegenootschappen in Europa en eindigt te dien opzichte met de goed gekozen, heerlijke woorden nit het boek des eeuwi gen levens: »Wie de Profeten eert, ont vangt het loon der profeten; wie de Apos telen eert, heeft ook recht op hunne be looning.* GEMENGD NIEUWS. Het bericht dat v. Bismarck's kwaal weder verergerd is en hij dientengevolge zijne reis naar Kissingen heeft moeten uitstellen, wordt in de Berlijnsche bladen bevestigd, onder mededeeling dat hij zelfs niet in staat is, zonder steun in de kamer rond te stappen. Te Cette was een werklieden-con gres vergaderd, waarop het zoo woest is toegegaan, dat de maire ten leste genoopt was de vergadering te ontbinden. j>Anar chist* is de eerenaam, dien de meeste dezer lieden bij de uiteenzetting hunner wilde denkbeelden zich toeeigenden. De Italiaansche regeering heeft maat regelen genomen om de vele Italianen, die dagelijks Marseille verlaten, den terugkeer in het vaderland gemakkelijk te maken. De prefecten te Livorno, Genua en Napels hebben van den minister van binnenland- sche zaken aanschrijving ontvangen, om de terugkeerenden kosteloos te laten vervoe ren. Het aantal Italianen, die ten gevolge der gebeurtenissen te Marseille reeds huis waarts gekeerd zijn, wordt op duizend ge schat. In de officiëele Gaceta is thans het besluit verschenen, waarbij de Spaansche Kamer van afgevaardigden ontbonden wordt. De verkiezingen voor de Kamer, gel ijk ge meld, zijn bepaald op 21 Augustus, en die voor den Senaat op 2 September. De Ka mers zullen den 20sten September bijeen komen. In berichten uit Weenen wordt ver zekerd, dat generaal Ignatieff besloten heeft in den Raad voor te stellen, het Russische budget van oorlog met 150 a 200 milli- oen te verminderen. Herwijnen, 27 Juni. Alhier is uit de rivier de Waal opgevischt het lijk van een knaapje, naar gissing 5 jaren oud. Clinge, 27 Juni. Bij het on weder van Dins dag zijn alhier een man die op het land werk zaam was, en te Selzaete eene vrouw door den bliksem gedood. Brandwijk, 27 Juni. Bij het leggen van de pannen op een nieuw gebouwd huis in de ge meente stortte eensklaps het huis in. Een meisje van 15 jaar geraakte er onder en werd dood van onder het puin te voorschijn gehaald. Roermond, 27 Juni. De schippersknecht Josef Kersten uit Venloo, is eergisteren, bij het zwemmen in de Maas, alhier verdronken. Bergen a/d Maas, 27 Juni. Gisteren-namid dag is in deze gemeente een hevige brand ontstaan ten huize van den postbode Gocks, waardoor zes huisgezinnen alles verloren hebben en zonder dak zijn. De oorzaak van den brand is onbekend. Leiden, 27 Juni. Een echtpaar alhier dat gi3teren-avond hun kind bij zich in de bedstede had genomen, kwam heden-morgen tot de treu rige ontdekking, dat het kind door verstikking den dood had gevonden. Een onvoorzichtigheid, die reeds meermalen treurige gevolgen heelt ge had. Harlingen, 27 Juni. Alhier is een 16-jarig jongeling, die zich, zonder te kunnen zwemmen, in zee waagde, in de diepte verdwenen en ver dronken. Wageningen, 27 Juni. Boven 'tLexkerveer is gisteren het lijk opgevischt van een onbekend manspersoon, gekleed in blauw boezeroen. Ver moedelijk is het de werkman die Dinsdag jl., te Arnhem, van de Dordsche stoomboot werd ver mist. Lienden, 27 Juni. Alhier heeft een jongeling, H. H, genaamd, 18 jaar oud, dienstdoende als "kersenkeerder", het schot uit een geweer, dat hij geladen bij zich had en dat door onvoor zichtigheid afging, in den onderbuik gekregen. Dewijl hij, behalve een zwaar schot, nog een aangescherpte houten pen op het geweer had, veroorzaakte dit zulk eene groote wonde, dat zijne ingewanden er uit puilden en zijn dood on middellijk volgde. Op de Place la Concorde te Parijs doet thans een man goede zaken. Hij heeft daar een telescoop opgesteld en krijgt op gewone avonden tien centimes van ieder persoon, die de maan door den telescoop wil bekijken. Maar nu is er een komeet te zien, en voor een kijkje neemt hij dus vijf maal zooveel. De komeet legt den man geen windeieren. In den winkel van een Israëliet te Berlijn werd onlangs ingebroken door eenige die ven, die na veel moeite er in slaagden de geld- lade open te krijgen. De eigenaar was hun echter te slim af geweest. Zij vonden geen penning in de lade. Hun ergernis daarover gaven de humo ristische boeven lucht in het volgende briefje, dat zij achterlieten: „Dat kan alleen een jood doen, vlijtige werklieden zoo hun zuur verdiend loon te ontstelen." Vrouwen bij de brandweer dat is de jongste overwinning der emancipatie. De brand weer van Flötzingen, in Wurtemberg, heeft een korps van 42 waterdraagsters. Bij een onlangs gehouden inspectie zag men haar netjes marcheereu in haar beste pakjes, ieder met een op eigen kosten aangeschaften blikken emmer in de hand. Het korps is gesplitst in twee afdeelingen, aan het hoofd waarvan een opzichteres staat, die door de meisjes zelve gekozen wordt. Aan het einde van een din er van hulp onderwijzers, te Aix heeft een dezer heeren, het plagen zijner collega's moede, vijf revolverschoten op hen gelost. Een der gasten werd zoodanig ge troffen, dat hij eenige oogenblikken later over leed. Dat de „vaderlandslievende" demon- stratiën te Marseille niet alle van echt allooi waren, kan het feit bewijzen, door le Clairon medegedeeld, dat drie Marseillanen, één Italiaan ontmoetende, dezen, na hem uitgescholden en ge slagen te hebben, van zijn gouden horloge en ketting verlichtten. In de gemeente Vuren bedraagt het getal der door pokziekte aangetasten, gedurende de jongste epidemie, dertig. Hiervan zijn tien overleden. Een Duitsch recept (nieuwe vinding). Om een goede opvoedingswijze te verkrijgen, neem 1 ons godsdienstonderwijs; 2 a 3 ons verstan delijk lezen; 1 ons schoonschrijven; 1 ons spelling; 1 ons stijl; 1 ons taal; fabelleer, menschkunde, nijverheidsleer, aardrijkskunde, sterrekunde, meet kunde, redeneerkunde, wiskunde, zielkunde, na tuurkunde, wereld-, godsdienst-, hervormings-, vaderlandsche en natuurlijke geschiedenis elk 1 ons. 2 ons rekenen, 1 ons handteekenen, zingen, voordragen. Meng er naar believen eenig Fransch, Engelsch, Italiaansch, Latijn of Grieksch bijDit mengsel roere men goed dooreen, schudde het dagelijks en geve der jeugd daarvan bij theelepels 's morgens van 712 en 's middags van 26 uur. Tot verderen drank in de 'rije uren schrijve men eenige ponden huiswerk, pianospel en gym nastiek voor: de meisjes bovendien een dosis brei en, naaien, knoopen enz. Bij aanwending van dit middel zal men de voldoening smaken, kinderen groot te brengen, die van alles iets en toch niets weten: die altijd 't hoogste woord hebben, bleek, holwangig en holoogig er uitzien, maar knapper zijn dan hunne ouders. Als 't jongens zijn, dra gen zij op hun 14e jaar een bril op den neus, en kauwen een sigaar in den mond. Zijn het meisjes, dan vindt men bij haar reeds bleekzucht en kromme ruggen. Men neme de proef: de uit komst faalt nooit. Te Cairncastle, in het Iersche graaf schap Atrim, woont een vrouw Margaret Bailey genaamd, die onlangs haar 110e jaar is ingetre den. Zij is nog gezond en helder van geest, schoon niet meer vlug ter been, en bestuurt haar hoeve, waar zij geboren en opgevoed is, nog even flink als in haar jonge dagen. Zaterdag-avond had in de Kalkoen- straat te 's Hage een volksoploop plaats, die werd uitgelokt door zekeren D.die zijn 15 jarig zoontje op een gruwelijke wijze op straat mis handelde. De ontaarde vader sloeg, trapte en schopte het kind zoodanig, dat de tusschenkomst der politie moest worden ingeroepen, die, naar men zegt, tegen den ontaarden vader proces-ver baal opmaakte. Het kind moet tengevolge dier mishandeling zich in een staat van verdoovingof verlamming bevinden. Donderdag-avond a. s. zal te 's Hage een proef worden genomen met de telephoon als middel om uitvoeringen van gemengde muziek op grooten afstand over te brengen. De Rhijn- spoorwegmaatschappij steide er met de meeste bereidwilligheid haar telegraaflijnen en ambte naren voor beschikbaar, waardoor men nu zal kunnen beproeven of met de verbeterde toestellen, van den heer L. J. Lefèbre, muziek die in het station alhier wordt gemaakt in dat de Gouda kan worden gehoord. In de Bommelerwaard zijn de jonge ooievaars-dieven weder verschenen. Zij komen elk jaar even geregeld als de ooievaars; doch zij ver trekken zonder gezien of gesnapt te worden. Min der gelukkig was een 50 jarige Belg, die, een vriend van paardenstaarten, des nachts in die streken de weiden afliep en de staarten afsneed. De politie heeft de hand op hem gelegd. Gedeeltelijk is reeds gevolg gegeven aan de bedreiging in de aanplakbiljetten te Mar seille, dat de fabrieken, enz. waar Italianen werk blijven vinden, in de asch gelegd zullen worden. Twee oliemolens en eene fabriek, die enkel Ha- lianen in dienst hadden, zijn zoo goed als geheel door de vlammen vernield. De schade wordt be groot op vijf a zes millioen. Er is een onderzoek ingesteld. Een droevig ongeluk had teGijbeland plaats. Terwijl men bezig was de pannen op het verbouwde huis van den metselaar C. ta leggen, bezweek de kap en stortte met een gedeelte van de muren naar beneden, met het noodlottig ge volg, dat de 15 jarige dochter van C.die op een ladder stond om de pannen aan te geven, tusschen een gedeelte van het neerstortende, de ladder en een aangrenzend huis zoodanig beklemd raakte, dat zij weinige oogenblikken daarna dood was. Een werkman werd gekwetst, hoewel niet gevaarlijk, en een buurman bekwam een hoofd wond. TeNetteren, in Oost-Vlaanderen, heeft een vijftienjarige knaap zijne moeder die hem met slagen gestraft had, met een geweerschot van het leven beroofd. Men vond nog patronen bij hem en hij riep een gendarme, die hem vroeger we gens stroopcrij vervolgd had, toe, dat één daar van voor hem was bestemd geweest. Berouw legde hij in geen enkel opzicht aan den dag. Omtrent de zaak der valsche munters, die te Genève zijn gearresteerd, wordt nader het volgende medegedeeld. Reeds 7 a 8 jaar geleden had men in Egypte bemerkt dat een aldaar ge vestigd huis valsche munt uit Europa ontving. In eenige kisten, die bij het tolkantoor waren aangegeven als gevuld met oud ijzerwerk, over welke opgaaf geschil ontstond, had men groote partijen valsch geld gevonden. Er werd toen wel eene vervolging tegen dat huis ingesteld, maar verder werd de geheele zaak gesmoord. Daar echter de verbazende hoeveelheid valsch geld steeds bleef toenemen, werden aan de tolkanto ren strenge orders gegeven omtrent de verificatie der bezendingen metaal. Zóó stond het met de zaak twee jaar geleden, toen een Egyptenaar, Cariël genaamd, zich als koopman in goud te Genève vestigde. Het ging hem daar blijkbaar voordeelig. Nadat nu in December 11. zijn schoon broeder Vita Romano bij hem was komen in wonen, kwam er in het voorjaar een Wallachijer, Vimbert genaamd, die met den waren aard van hun bedrijf bekend was, maar dit wilde verzwij gen wanneer zij hem terstond een aanzienlijk be drag in goed geld, of echte geldswaarden uitkeer den. Daar zij hiervan niet wilden hooren, liet Vimbert eene aanklacht te Kaïro tegen hen in dienen, tengevolge waarvan zij weldra te Genève werden gearresteerd. Tegelijkertijd werd aldaar een handelaar in juweelen in hechtenis genomen, en vervolgens ook nog een graveur en eenige andere personen. Na het eerste verhoor, waarin zij elkander allerlei bizonderheden ten laste leg den, werd er ook nog een geldwisselaar in arrest genomen; den daarop volgenden dag nog een en een agent van het bankiershuis Amoretti te Marseille. Bij onderzoek bleek dat juist Amoretti de voornaamste rol in de zaak had gespeeld, ja zelfs alles georganiseerd had. Hij had de ver schillende valsche Oostersche munten door eenige der beschuldigden te Genève laten vervaardigen, ze te Marseille in ontvangst genomen en van daar naar Beyrouth, Alexandrië, Tripoli, Jaffa, Aleppo enz. verzonden, terwijl Curiël uit Genève ook nog andere munten aan een ander huis te Marseille leverde, die uitsluitend te Tripoli in omloop werden gebracht. Ten gevolge dezer ont dekkingen werden ook Amoretti en een kassier te Marseille gearresteerd, doch spoedig tegen waarborg van een millioen franks voorloopig we der op vrije voeten gesteld. Intusschen bleek het, dat Curiël en zijn schoenbroeder, behalve hunne verzendingen van valsche munt aan Amoretti en aan het andere huis te Marseille, ook nog recht streeks een handel in zulke munt op Alexandrië uitoefenden, waarbij zjj in de verzending per Messageries en per maatschappij-Rubattino steeds zoodanig wisten te smokkelen, dat beide direc- tiën nooit iets van het bedrijf hadden kunnen bemerken. Te Alexandrië hadden zij een agent, Schinazi genaamd, die de ontvangen specie onder verschillende winkeliers in omloop wist te bren gen. Deze en andere bizonderheden kwamen bij het onderzoek aan den dag, terwijl tevens kon worden geconstateerd welk aandeel ieder der be schuldigden in de vervaardiging, verzending en uitgifte der verschillende muntsoorten heeft ge had. Er kon nog niet met eenige zekerheid wor den vastgesteld hoeveel valsche munt er in al die jaren was gefabriceerd en afgeleverd, maar wel dat het in alle geval millioenen bedroeg. De zaak komt nu in behandeling te Genève en te Marseille. Toen mevr. de wed. Muller te Raven- stein Woensdag-morgen op den droogzolder harer woning kwam, zag zij met verbazing, dat de vloer als bezaaid was met groote splinters hout. Bij nader onderzoek bleek, dat Dinsdag-avond, bij het aldaar gewoed hebbende onweder, de bliksem waarschijnlijk door een openstaand dakraam in hare woning was geslagen en nog al belangrijke schade aan de kruis- en kapbalken had veroor zaakt. Opmerkelijk, dat niemand der bewoners er iets van had bespeurd. De heer G. Mollinger te Wageningen, van wien onlangs werd melding gemaakt, is door de arrondissements-rechtbank te Arnhem, wegens het schieten op tamme eenden, veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en 2 geldboeten van f 8. De Westfalische Zeitg. meldt, dat eene ont ploffing heeft plaats gehad in de mijn Luïse. Zeventien werklieden werden gedood, 5 licht ver wond. Al de lijken zijn reeds opgehaald. Men verzekert ons zoo lezen wij in de N. Delft. Ct. dat door de heeren Schuitevoerder en Dassie van ouders te Delfzijl voor de som van vijftig gulden is aangekocht een meisje van ruim 12 jaren, ten einde voor actrice opgeleid te worden. Van den koop moet behoorlijk akte genomen zijn. Wij gaan vooruit! Te Amsterdam heeft zich een Comité gevormd, om ook de Noord-Nederlandsche let terkundigen en kunstenaars op te wekken en voor hen de gelegenheid te openen, tot deel neming aan de hulde, die in den loop der volgende maand aan Hendrik Conscience, bij de verschijning van zijn 100e boekdeel, zal worden gebracht. De beperkte tijd is oorzaak, dat dit Comité het gewaagd heeft, in deze, zich zelf te vormen, en wel zonder andere vrienden en ver eerders van Conscience op te roepen, om zich bij hen aan te sluiten. Ook is het plan reeds in hoofdzaak vastgesteld. Men zal namelijk trach ten in een album de handschriften onzer Noord- Nederlar.dsche letterkundigen en kunstenaars met toepasselijke bijschriften of teekeningen te verza melen; terwijl bovendien, voor wie verlangen mocht een of ander werk van hunne hand met opdracht aan Conscience, den feestvierenden stam- en land genoot, aan te bieden, de tusschenkomst van het Comité gaarne wordt verleend. Het Comité be staat uit de heeren; Prof. J. A. Alberdingk Thijm, H. Binger, Ch. Boissevain, Adriaan Bom, A. J. De Bull, E. C. E. Colinet. W. J. Hofdijk, F. Philippeau, Prof. Dr. A. Pierson, H. JSchimmel, H. De Veer, J. L.t Wertheim. De reiziger in Afrika Giuletti, uitlta- lië, die zich ten doel gesteld had, den loop der rivier Gualima te onderzoeken, ten einde daar door zoo mogelijk een verbinding met de hoog vlakte van Abyssinië te vinden en voor het ver keer aan te wijzen, trok met een escorte van 12 mariniers, onder bevel van luitenant Veglieri, het binnenland in. Vier ^dagreizen van, Bailoel had er een vijandelijke ontmoeting met de inboorlingen plaats. Het gansche gezelschap vond daarbij den dood. Giuletti was een rijk en beschaafd jong mensch, en had zich reeds verdienstelijk gemaakt jegens de geographische wetenschap. Het eigen- i lijke doel van zijne laatste reis was het meer Auffa. Hij deed den tocht in opdracht van de Italiaansche aardrijkskundige maatschappij. Zijne laatste berichten waren van 10 April jl. Te Zeil, in het groot hertogdo m Baden, is een stoomketel gemaakt, die zoo groot is, dat de directie der fabriek aan de werklieden in den ketel een feestmaal heeft gegeven, waarbij dertig personen aan een welvoorziene tafel zaten. Het gevaarte weegt 800 ceutenaars. Uit Bleskensgraaf wordt geschreven: Door den heer Coert, Notaris te Molenaarsgraaf, werd op den avond van Donderdag 16 dezer eene veiling gehouden van 32 perceelen onroerend goed. Die veiling tengevolge eene beschikking van de Rechtbank te Dordrecht te 7 uur 's avonds aanvangende, kon onmogelijk zijn afgeloopen te 10 uur, op welk uur volgens de politieverorde ning de herbergen moeten gesloten zijn. De No taris had echter aan den burgemeester (te Streef kerk woonachtig) vergunning gevraagd en ge kregen om het lokaal tot na afloop der verkoo- ping geopend te houden. Niettegenstaande die schriftelijke vergunning op de eerste aanvraag aan den gemeente-veldwachter werd vertoond, werd tot driemalen toe door dien beambte aan de aanwezigen bevolen het lokaal te verlaten, en toen daaraan niet door allen werd voldaan, pro ces-verbaal aangezegd op last van den len wet houder, die, zooals de veldwachter uitdrukkelijk beweerde, alléén (dus niet de burgemeester) be voegd en gerechtigd was, vergunning tot verlen ging van het sluitingsuur te geven. Velen met geen onaangenaamheden te doen willende hebben, ver lieten het lokaal, zoodat het vrij zeker is dat de gemaakte demonstratie nadeeligen invloed op de veiling heeft gehad. Naar men verneemt, zal thans alleen tegen genoemden Notaris eene ver volging worden ingesteld, op grond dat deze, die de aanwezigen tot kalmte en bedaardheid (die een oogenblik dreigde verstoord te worden) aanmaande, de aanwezigen geruststelde met de verzekering dat alles in orde was en hij de ge volgen voor zijn rekening nam. Daarentegen is, naar men verneemt, door den Notaris proces-ver baal tegen den wethouder De Haan opgemaakt, wegens verstoring van een openbare verkooping. In hoeverre het opgaat dat een wethouder in 't publiek bij monde van den veldwachter laat verklaren, dat eene schriftelijke vergunning van den Burgemeester van nul en geene waarde is, is eene vraag die velen in en buiten onze ge meente bezig houdt. De Madridsche correspondent van den Temps heeft informatiën ingewonnen om trent de geweldadige handelingen door Arabieren in Saida (prov. Oranje) gepleegd op aldaar woon achtige Spanjaarden. Hij verklaart, uit de zeker ste bronnen te kunnen mededeelen, dat de Ara bieren op openbare wegen de voerlieden en ar beiders hebben aangevallen, waarbij zij zestig per sonen hebben vermoord en 25 gevankelijk weg gevoerd, terwijl zij door de gendarmerie en Fransche troepen in de verdere aanrandingen zijn gestuit. Dat het aantal dooden en gevangenen aanvankelijk veel hooger werd begroot, lag aan het feit dat honderden personen onder den eer sten indruk van het voorgevallene in allerijl naar verschillende havenplaatsen op de vlucht zijn gegaan en daardoor als vermist werden vermeld, ten gevolge waarvan hunne achtergebleven land- geuooten of bekenden veronderstelden dat ook zij waren vermoord of gevangen genomen. Vol gens deze informatiën, uit Madrid overgeseind Vrijdag-avond te 11 uur, waren er in de haven plaatsen nog meer dan duizend Spaansche vluch telingen. De gouverneur-generaal van Algerie heeft hun terstond de noodige hulp verleend, met aanbod van de noodige gelden voor hen die naai Spanje wilden terugkeeren. Ter nadere in lichting voegt de correspondent er nog bij, dat er in de provincie Oranje 131,000 Europeanen wonen, waarvan 70,000 Spanjaarden. Het Engelsche stoomschip Volta, dat eerlang uit Afrika terugverwacht wordt, brengt voor Koningin Victoria een gouden strijdbijl mede, die haar als vriendschapsgeschenk door de Ashan- tee's wordt aangeboden. De straatdeur stond aan. Een man met rooden baard, zoo en zoo gekleed, was met een paar schoenen onder den arm, op witte kousen de trap opgegaantwee kinderen des huizes had den het gezien. Een kruier beklimt het dak van het aangrenzende huis en ziet den aangeduiden persoon. Hij acht zijn positie echter wel wat „hoog" om hem „bij de kladden te pakken" en tracht hem liever op zoetsappige manier te be wegen hem te volgen, daar hij hem dan wel door een huis in de steeg zou laten loopen. "Daukje," luide het antwoord, „jij bent ook mis schien van de politie en daar moet ik niets van hebben!" en weg was de man. De politie doet met sterke macht huiszoeking, beklimt vijf, zes daken in de nabijheid, een oogenblik hoorde zelfs een der beambten, terwijl hij een zolderluikje bezig was te openen, duidelijk iemand het dak opklouteren, en... men vond niets. Dit raadsel hield Zaterdag-nacht een groot aantal belangstellenden en een flinke politiemacht op den hoek der War moesstraat en Papenbrugsteeg te Amsterdam °P de been. Hetzij het al dan niet wordt opge~ lost, ligt er althans voor velen de les in, dat men straatdeuren van voldoende sloten behoort te voorzien en ten allen tijde behoort te slui ten. Eergisteren had te Katwijk aan Z®6 in het gezin van Arie Ouwehand eene vergiftigd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2