BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Gedachten. Eigen schuld. Allerlei. plaats. Twee kinderen, van acht en tien jaren, werden weggeslingerd en gaven kort daarna den geest. Een derde verloor een arm, terwijl de ruiten der naburige huizen vernield werden. Een min of meer geheimzinnige moord heeft Maandag 11. op den spoorweg tus- schen Londen en Brighton plaats gehad. Toen de trein uit Londen aan de station van Preston- Park aankwam, vond de conducteur in een wag gon eerste klasse een gewond man, van fatsoen lijk voorkomen, bedekt met bloed. Hij verklaarde Lefroy te heeten en journalist te zijn. Over hem had, getuigde hij, een oud heer gezeten en aan den anderen kant van den waggon een man, op het oog een buitenman. Toen zij den tunnel bij Merst- ham ingingen, zeide hij een schot gehoord en een slag op het hoofd gevoeld te hebben. Hij verklaarde, toen bewusteloos geworden te zijn en toen hij weer bijkwam zich alleen in den waggon gevonden te hebben, met bloed bespat en van bloedplassen omgeven. Hij kon niet zeggen, wie het schot gelost had, maar gedoofde niet, dat de oude heer, die over hem zat, dat gedaan had. Deze verklaringen legde hij af voor de politie te Brighton. Zijne wonden werden verbonden en hij werd toen door twee politie-agenten per spoor naar Croydon en van daar naar zijne woning te Wailington gebracht. Intusschen werd in een tunnel, achttien mijl van Brighton, het lijk van een oud heer gevonden, die met vele messteken gewond was. Hij bleek Gould te heeten en naar Londen voor geldzaken geweest en per trein met eene vrij groote som gelds teruggekeerd te zijn. Het geld werd niet bij het lijk gevonden, even min het horloge. Hij is stellig de tweede per soon, die in den waggon was. De derde, de buitenman, is verdwenen, zonder dat men nog eenig spoor van hem ontdekt heeft. Maar volgens de laatste berichten is nu ook de gewonde Lefroy uit zijn huis te Wailington verdwenen. De po litie vermoedt, dat hij medeplichtig is aan den moord. Hij heet eigenlijk Mapleton, maar is wer kelijk dagblad-reporter en was door een pistool schot gewond. Men gist, dat hij den ouden heer heeft helpen vermoorden en daarbij gewond is. Men herinnnert zich wellicht, hoe vóór eenigen tijd te Nieuw-York het lijk gestolen is van een millionair, den heer Stewart, blijkbaar met het doel om der weduwe, die voor haar echtgenoot een praalgraf liet bouwen, geld af te persen. De Star, welke voor eigen rekening nasporingen naar het onvindbare lijk had gedaan, heeft onlangs verklaard de daders van den diefstal te kennen. Het zijn twee Ieren, de broeders Kelly, bijgestaan door twee anderen. Het lijk woidt goed bewaard en zal slechts tegen betaling van 25,000 dollars worden afgegeven. De pogingen der politie om de daders of het lijk te vinden zijn vruchteloos gebleven, en men vreest, dat de weduwe ten slotte de gevraagde som betalen zal. Een geneeskundig blad te Leipzig is, op aanklacht van 75 homoeopathische doctoren, tot een boete van 100 mark en de kosten ver oordeeld, wegens het openbaar maken van een lezing, in een geneeskundig genootschap te Ber lijn gehouden, waarin de homoeopathie kwakzal verij en oplichterij genoemd werd. De gemeenteraad vau het Pransche stadje Mamers was in twee even sterke lijn recht tegenover elkander staande partijen verdeeld. Niettemin had men, o wonder! met eenparigheid van stemmen besloten tot het oprichten van een kiosk voor muziekuitvoeringen. Verder evenwel ging de eenstemmigheid niet; men raakte verdeeld over de plaats waar de muziektempel zou moeten verrijzen. Geen van beide partijen wilde toegeven, totdat men er de volgende eenvoudige oplossing op vond. Men plaatste de kiosk op wieltjes en vervoerde haar beurtelings naar de door elke partij verlangde plaats. Het dorp Iserable, in het Zwitsersche kanton Wallis, dat ongeveer 300 huizen telde, is door het inslaan van den bliksem in brand ge laakt en geheel door de vlammen vernield. Een der zwanen uit het meer van Cha- renton is gestorven aan een aanval van dolheid. Den dag te voren overleed aan watervrees een meisje, dat acht dagen vroeger door den zwaan was verwond. Dit ongewone feit heeft in hooge mate de aandacht der geneeskundigen gaande gemaakt. In sommige gedeelten van Zwitser land hebben zware onweders gewoed. Donderdag zijn op verscheidene plaatsen in het kanton Aargau de aardappel- en graanvelden door stort vloeden vernield, terwijl langs de straatwegen een aantal boomen door den storm zijn omver- geslagen. Op twee plaatsen in het kanton St. Gallen zijn ruim honderd boomen ontworteld. Vrijdag is de bliksem geslagen in een fabriek te Bellach, in het kanton Solothurn, met het gevolg, dat het geheele gebouw is afgebrand. Zaterdag werd eene compagnie militairen bij de schietoefe ningen in de nabijheid van Colombier door den bliksem getroffen; van de manschappen vielen er dertig op den grond, waarna men bevond dat er een was doodgeslagen en zeven man brandwon den hadden bekomen. In den avond van den 26sten dezeris eene 37-jarige ongehuwde vrouw in het Pruisi sche grensplaatsje Corschenbroiehs op gruwzame wijze vermoord. De vermoedelijke dader, Peter Josef Meijs, van Geleen bij Sittard, heeft zich vrijwillig in de handen der justitie gesteld. Bij de lijkschouwing behield hij de grootste gelatenheid. Minnenijd was oorzaak van den moord. Het is nu, ondanks de vele stemmen die zich tegen het plan verhieven, defiuitief be sloten, dat in 1885 te Berlijn een wereldtentoon stelling gehouden zal worden. Bier-statistiek.In Europa bestaan op dit oogenblik ongeveer 40000 bierbrouwe rijen, die jaarlijks bij de 102 millioeu hectoliters bier opleveren, waarvan 35682591 in Engeland gebrouwen worden, 14489909 in Pruisen, 11862591 in Beieren, 11180680 in Oostenrijk, 7090000 in Frankrijk en 1200000 iu Rusland. Het verbruik vindt steeds het grootste cijfer in Beieren, waar het gemiddeld bedraagt 269 liters per jaar en per hoofd; in België bedraagt het 149, in Engeland 143, 94 in de overige deelen van het Duitsche Keizerrijk, 44 in Schotland, 42 in Ierland, 37 in Nederland, 31 in Oostenrijk, 21 in Frankrijk en nauwelijks 2 liters iu Rusland. Tripoli heer en meester zou worden over het land. Frankrijk zou genegen zjjn deze oplos sing aan te nemen. De te Parijs aanwezige Japaneezen, wier aantal tamelijk groot is, hebben be sloten er een tempel op te richten. Er zou te Marseille eene vergadering gehouden worden, waarin over de Tuni- seesche aangelegenheden gehandeld en de noodzakelijkheid in 't licht gesteld zou worden, om de banden tusschen Frank rijk en Italië nauwer toe te halen. Maar de prefect heeft de bijeenkomst verboden. De tijdingen uit Algiers worden steeds meer verontruslend en houden de geheele pers bezig. De benden van Bou- Amena verspreiden overal angst en schrik en voegen moord bij plundering. Hij heeft een groot aantal Zouaven en jagers ge vangengenomen en allen zonder medelijden over de kling gejaagd. Slechts heeft hij 33 Spanjaarden, waaronder 7 vrouwen, gespaard. Alles vlucht wat vluchten kan. Uit Oran wordt gemeld, dat reeds 7000 menschen die provincie verlaten hebben. De kouing der Sandwichs eilanden wordt te Napels verwacht ten bezoeke bij zijn zoon, die aldaar zijn studiën voltooit op de militaire school. Amsterdam, l Juli. Dezer dagen heeft alhier op de Engelantiersgracht een diefstal plaats gehad in eene woning, waarvan de bewoners tijdelijk afwezig waren. Den toegang heeft men zich weten te verschaffen door gebruik te maken van een valschen sleutel, waarnade dieven eenig bankpapier en gouden voorwerpen hebben ontvreemd. Door de zorg van de geheime politie zijn de daders aange houden, doch bij arrestatie bleek, dat zij het gestolene reeds verkocht hadden en de gelden voor een groot deel uitgegeven. Botterdam. 1 Juli. Aan boord van het op leidingsschip Anna Paulowna is heden-ochter.d een jongen uit het tuig gevallen. Hij bleef op de plaats dood. Alfen aan den Bijn, 1 Juli. Maandag-och tend i3 alhier brand ontstaan in de wasscherij en stoombleekerij van den Heer P. Droog. De brand heeft zich met buitengewone snelheid ver spreid, zoodat de aanwezige goederen reddeloos verloren gingen. Alleen een schuurtje met steen kolen is behouden gebleven, alsook de aangren zende huizen. De geheele bleekerij is nu een ruïne. Van den inboedel is zoo goed als niets gered. Brakel, 1 Juli. Alhier zijn in de afgeloo- pen week zeven personen aan de mazelen bezwe ken. Leiden, 1 Juli. Naar wij vernemen, is er concessie aangevraagd voor een stoomtram van Gouda over Alfen naar Leiden. Steenwijk, 1 Juli. Alhier is de touwslagers knecht G. de Bretun, die uitgegaan was om vlierbloesems te snijden, verdronken gevonden in een sloot. Boermond. 1 Juli. Mgr. Paredis, Bisschop van Roermond, herdacht 29 Juni 11. den dag waarop hij nu 40 jaren geleden als Bisschop gewijd we rd. De alge- meene deelneming bij dit zeldzaam feest bewees welke genegenheid en achtiug menden nogkrachtigengrij zen prelaat toedraagt. Niet minder dan 600 priesters uit het seminarie en 200 uit de verschillende kloosters werden in dit tijdsverloop door Z. D. H. gewijd; bovendien 14000 personen gevormd, 35 nieuwe kerken ingewijd en bijna al de kerken in het bisdom gerestaureerd. 's Gravenhage, 1 Juli. Gisteren-avond had zekere v. D. het ongeluk bij de Hooftskade al hier onder een rijtuig der Haagsche Tramwaymaat- schappij te geraken, waarbij hij zoo ernstige ver wondingen bekwam dat hij zeer spoedig be zweek. Dit ongeval wordt hieraan toegeschre ven, dat de ongelukkige aan zware doofheid leed. Utrecht, 1 Juli. De studentenfeesten alhier hebben in de beste orde plaats gehad. Ontelbare vreemdelingen zijn van heinde en ver aangeko men, om den optocht te zien. Laatstleden Zaterdag moesten eenige jongens te Crefeld wegens wangedrag schoolblij ven. Een jeugdig hulponderwijzer kwam hierbij op het denkbeeld om den ondeugendsten knaap schrik aan te jagen, door hem, met een strik om den hals, aan een kapstok vast te binden. Nau welijks had hij dit gedaan, of de knaap maakte eene geweldige beweging, begon aan den strik te rukken en kreeg het zoo benauwd, dat de hulp onderwijzer begreep, hem te moeten losmaken. De strik was echter zoo dicht en vast, dat het een geruimen tijd duurde eer dit gelukte, en toen de hulponderwijzer het eindelijk gedaan kreeg, was de knaap reeds dood. De hulponderwijzer is in hechtenis genomen. Door e e n e E n ge lsche maatschapppij is concessie aangevraagd en verkregen om een wan delweg van het Zandvoortsche strand de zee in te maken. Ze zal een houten en ijzeren pier ma ken, gelijk aar die welke den Ryde-bezoekers van het eiland Wight bekoort. Aan het einde, in volle zee, zal muziek worden gemaakt,en voor den toegang zal entiée worden geheven. Deze fraaie wandelweg boven de zee wordt aangelegd, aan de zuidzijde van het strand, ter wille van de pinken, die steeds met vloed zee kiezen en dan steeds om de Noord worden gedreven. Ten noorden van Zandvoort zal men dus station en passage en ten zuiden de wandelweg boven zee vinden. Wanneer een electrische spoorweg deze plaatsen verbindt, zal Zandvoort als een model badoord aan zee in Duitschlaud beroemd worden. Bij Brigel, in het Zwitsersche kanton Grauwbunderland, is verleden week een kudde van 1300 schapen met hunne herders door een sneeuwval bedolven. Een Brusselsch handelaar had een kashouder noodig en plaatste met dat doel in een paar dagbladen eene advertentie. Een jongmensch met een aangenaam voorkomen en goede manie ren kwam zich bij hem presenteeren voor de vacante betrekking. Hij maakte een gunstigen indruk op den handelaar en 't geluk wilde boven dien, dat hij in betrekking bleek te zijn geweest bij een Antwerpsche handelsvriend. Het lag dus voor de hand, dat de toekomstige patroon bij dezen inlichtingen wilde inwinnen. Hij ontbood den sollicitant den volgenden dag terug, telegra feerde inmiddels naar Antwerpen aan zijn vriend: „Ik heb een kashouder noodig. Is D. bekwaam?" Het antwoord gewerd hem spoedig; het bevatte slechts twee woorden maar die gaven een afdoend advies. „Tot alles," werd uit Antwerpen terug geseind. Een aardig voorbeeld van volharding bij een duif wordt door een Amerikaansch blad meegedeeld. Dicht onder het dak van een fabriek te Cincinati zijn verscheidene vierkante openin gen, die een aantal duiven tot woning dienen. Een van die duiven vond onlangs, toen zij uit gevlogen was om materiaal voor haar nest te zoeken, op het erf achter de fabriek een groote kluw garen, die haar bizonder geschikt voor haar doel scheen. Zij nam haar einde in den bek en liep er mee rond, maar de draad werd niet, zooals de vogel scheen te verwachten, van het kluwen afgewonden. De duif vloog nu met eenige moeite naar den rand van haar nest; nog altijd zat de draad aan de kluw. Zij scheen zich een oogenblik te bezinnen, maar legde toen het einde van den draad in het nest en begon met haar snavel het garen naar binnen te halen. Zoo werkte het dier twee uren achtereen voort, totdat de kluw afgewonden was. Men had intusschen het geval opgemerkt, en een der arbeiders wilde nog een andere kluw aan den draad vastmaken, om te zien, hoe lang de duif het werk zou volhouden. Maar de eigenaar verbood dit, en beval de duif rustig in het bezit te laten van het nest, dat zij in het zweet haars aanschijns had verdiend, en haar niet verder te plagen. Te Londen is een nieuwe dames ver- eeniging opgericht, nu eens niet ter bevordering van de emancipatie, maar ter ontwikkeling van de huishoudkunde, die zich ten doel stelt, de beste middelen te zoeken, om de woningen aan genaam en gemakkelijk en de spijzen voedzaam en smakelijk te maken. Omtrent den brand te Zuidzande wordt uit Oostburg het volgende gemeld: De 16jarige P. R. verdacht den brand te hebben gesticht, is reeds tot bekentenis gekomen, maar heeft tevens de verklaring afgelegd, dat zijne moeder hem tot de daad aangezet, nadat zij het vee van den stal had gehaald. Men vermoedt dat in deze treurige zaak nog andere personen betrokken zijn. In het nabij onze grenzen gelegen Issum is een wever achter zijn stoel aangevallen en allergruwelijkst vermoord. De daders, drie in getal, zijn tot nog toe onbekend. Te Parijs is zekere Lélandais, onderchef in het bureau der „Titres de la compagnie de l'Est", in hechtenis genomen, die gelden verduis terd moet hebben tot een bedrag van niet min der 2'/s millioen franks. Hij wist namelijk met hulp van drie of vier medeplichtigen bij verschei dene kapitalisten geld op te nemen voor eene Beurs-operatie, waarvan hij hun gouden bergen beloofde. Zoodra de bedriegers echter het geld in handen hadden, kozen zij het hazenpad. Lélan dais, die zich te Parijs schuil hield, werd zooals gezegd is, gevat. Men vond echter niet meer dan 2000 franks, eenige juweelen en zijn hor loge bij hem. Kunst is geen regeeringszaak, zei Thorbecke. Arnhem gaat zoo ver mogelijk in de tegengestelde richting: die stad houdt er blijkens het feit dat iemand als zoodanig aan den Raad eervol ontslag verzocht een „gemeen telijken dansmeester" op na. Over het dezer dagen gemelde spoor wegongeluk in Mexico worden de volgende bi- zonderheden gemeld: Het ongeluk gebeurde den 24 op den laten namiddag. De brug, die onder den trein instortte, was door de jongste overstroo mingen verzwakt en bezweek dientengevolge voor den opperlast van den trein, waarin vervoerd werd een bataillon van het 3e reg. infanterie. De trein bestond overigens uit wagens met alcohol geladen, die door den schok in brand geraakten. Dertien officieren en 192 soldaten werden óf door den schok op de plaats gedood óf verdronken kort daarna. Vijftig andere passagiers werden min of meer zwaar gekwetst. De machinist en stoker bevinden zich onder de dooden. De trein zelf verbrandde totaal. Men verzekert dat het bekend was, dat de brug in een niet al te besten toe stand verkeerde. De spoorweg, waarop de ramp gebeurde, was eerst den 18n geopend. Het plaatselijk blad van Grass Vallay behilsde onlangs het volgende bericht: „Het schoonste meisje van onze stad loopt bij haar wandeling niet recht genoeg." Een week lang gingen nu alle meisjes van de stad kaarsrecht. En elk meisje zeide: „Die verwenschte courant! Mama, loop ik dan niet recht?" Eenige kinderen vermaakten zich te Marseille met het afsteken van vuurpijltjes op het erf van een destillateur. Een hunner kwam op de gedachte, een dier pijltjes af te steken in een ledig vat, waarin alcohol van 96 graden ge weest was. Een vreeselijke ontploffing had daarop De Gor. Courant verhaalt het volgende. Dat een touwslager voorzichtig moet zijn tegen over een artillerist werd gisteren bewezen. De touwslager D., die met zijn volk bezig was op de werf van den Heer Walthier een zoogenaam- den artilleriebok te sloopen, had zeor veel moeite om dit gedaan te krijgen. Velen toch weten, dat dit voorwerp zeer zwaar weegt. Een kanonnier, zekeren Wagenaar, die daar langs kwam en de werkzaamheden waarschijnlijk glimlachend gade sloeg, werd daarop door D. toegeroepen dat als hij den bok naar huis droeg, hij hem mocht hebben. Wie schetst echter de verbazing van al len, toen Wagenaar zeer bedaard naar den bok stapte, hem op een kant zette, zijn breeden rug er onder plaatste en doodleuk er mede naar zijne woning in de Glibus liep. De touwslager, die op zulk eene ontmoeting niet had gerekend, moest zich het verlies van zijn eigendom getroos ten, en hoewel hij nog moeite deed om dit terug te bekomen, was de afspraak tusschen. hem en den vervoerder te duidelijk, in 't bijzijn van de getuigen, dan dat van teruggeven sprake kon zijn. Binnen kort zal tusschen een majoor en een luitenant in het garnizoen te Kleef een duel plaats vinden. De tentoonstelling-bezoekers zullen dan iets niet alledaagsch te aanschouwen hebben, zegt de Barm. Ztg. Treurige ervaring in het jaar onzes Heeren 1881. Een hoofdbeambte van de Ooster spoorweg-maatschappij te Parijs heeft in drie jaren tijds de maatschappij voor niet minder dan 4 millioen fr. bestolen. Hij leverde aandeelen voor 30 pCt. beneden den beursprijs, waartoe hij, als geëmployeerde, het voorrecht beweerde te hebben, en dekte het verschil door de stor tingen die hij van anderen onder dezelfde om standigheden ODtving. Dat duurde zoo driejaren lang; het terrein dezer aanlokkelijke operatiën breidde zich natuurlijk uit, totdat de ambtenaar zich voor een tekort van 2 500000 fr. geplaatst vond. Toen barstte de bom Ins. De bedrieger beweert voor den rechter, dat hij zelf de dupe was geweest van een medeplichtige, die het grootste gedeelte der som van 4 millioen zou hebben genoten. L' Indépendance Beige bericht de herkiezing van de heeren Zevenbergen en Almelo tot leden van de Nederlandsche Tweede Kamer, 't Is wel! De reusachtige stoomboot Great Eas tern zal in October a. s. aan den meestbiedende verkocht worden, als zich ten minste voor dien tijd geen liefhebber opdoet. Twee schepenpasscerdenelkandergis- teren-namiddag onder de spoorbrug nabij Oos terbeek en kwamen daarbij met elkander in aan raking, met het gevolg dat een der masten neer sloeg en op een knaapje van 8 jaar terecht kwam, dat op de plaats dood bleef. Werken zonder doel, gedachteloos spreken, ge dachteloos schrijven, is doen gelijk de kinderen „zeepbellen blazen". Menigeen gaat om wol en komt geschoren te huis. Waar er velen smeden, moet men den slag houden. Men zoekt dikwerf naar iets dat voor onze voeten ligt. Men behoeft zich maar te buigen, om het op te rapen. Elk verloren uur is een kapitaal, dat met de rente verdwenen is. (Fragment uit een brief). Mijne lieve, ik denk dikwerf, dat nagenoeg de helft van al het ongeluk dezer wereld, dal is hetwelk wij ons zelf aandoen. Wanneer wij een blik om ons heen slaan, dan bemerken wij, dat de menschen zich eiken dag zelf ongelukkig maken, ofschoon dit volstrekt onnoodig is. En wauneer wij dit alles eens goed beschouwen, is dit zeer dwaas. Toch doen wij, die over anderen oordeelen, misschien zonder het te weten, juist hetzelfde. Wanneer er eene kleine moeilijkheid had plaats gehad, het is dikwerf gevonden, dat men er veel te veel bewegiug van had gemaakt, en dat wanneer men verstandig geweest was, het niet eens een ongeluk had behoeven te worden. Het kunstoog. Een reiziger had ren kunst oog en legde dit iederen avond af als hij naar bed ging. In een klein logement vertoevende, gaf hij het oog op zekeren avond aan den bediende, met verzoek het in 't water te leggen. Deze nam het aan en bleef verbaasd wachten. „Waar wacht ge op?" vroeg de reiziger. „Wel op het andere, mijnheer." Een verkeerde plaats. Iemand van eeuigs- zins verdacht karakter beroemde zich op zijne openhartigheid en rondborstigheid. Mjjn hart, zeide hij, ligt me altijd op de tong. Ik heb het wel gedacht, zeï een ander, dat het niet op de rechte plaats zat. Een compliment. Een jong dokter ging voor zijne studiën naar eene streek waar de gele koorts heerschte. „Ik denk," zeide hij tegen een vriend, „dat ik dezen zomer heel wat sterfgevallen zal te zien krijgen." „Als ge. veel praktijk krijgt," was het antwoord, //dan twijfel ik daar niet aan."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2