NIEUWE No. 498. Donderdag 7 Juli 1881. 6e Jaargang. Rust? 1>— 0,06 LMSC ABONNEMENTSPB IJ S Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUBEAU: St. Jansstraat Haarlem. nm. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Als de hondsdagen in hunne rechten tre den, de komkommers rijp worden en de zeeslangen uit den Oceaan in de inktko kers van nieuwsarme reporters kruipen, dan steekt de politiek in den regel eene lange Goudsche pijp in den mond en zij hult zich in de toga van het dolce far niente. Dit zal echter in dezen zomer niet geschieden, waut in en buiten Europa wemelt het als in een mierennest en overal verwacht men catastrophen en uitbarstin gen uit de politieke vulkanen. Rusland, Ierland en Frankrijk bovenal wachten op het: »Halt! Werda!« en elk land is in spanning op het wachtwoord dat volgen zal. De Russische keizer dwaalt, als koning Lear, van de eene plaats naar de andere en Petershof zal evenmin zijn laatste toe vluchtsoord zijn, als de dynamietmassa's in het Catharina-kanaal te St. Petersburg de laatste mijnen zullen ziju, welke de heeren Nihilisten gelegd hebben. Het leggen van mijnen schijnt overigens epidemisch te heerschen en mode te worden in den poli- tieken tweestrijd, waut in Liverpool trachtte men het stadhuis en te Saint-Germain de Thierszuil in de lucht te doen springen. Men is nu algemeen in spanning en in afwachting in welk land de bom zal bar sten of iu het Czarenrijk, waar de Joden- quaestie wel eens de voorbode der revo lutie kon zijn, of in Ierland, dat aan den afgrond van den burgeroorlog staat en reeds veel burgerbloed gedronken heeft en nog dagelijks drinkt, of in Frankrijk, waar Gambetta alle mijnen zal laten springen, om zijn verbleekten gloriekrans opnieuw met het dictatorvernis eenigszins op te frisschen. De onlusten te Nantes en de bloedige straatgevechten te Marseille heb ben, wel is waar, slechts indirect met de politiek van den gekortwiekten burger van Cahors iets te maken, maar zij bewijzen dat er lont genoeg opeengestapeld ligt en de houding van Ferry, die voor de ver heerlijking van Grévy ijvert, schijnt voor Gambetta een kolossale dynamietpatroon te zijn, die hem, hinderlijk genoeg, in de maag ligt. Ook de Fransche Senaat helpt F EU ILL ET O N. Het postwezen in China. een handje mee om den politieken, chris- telijketi en socialen toestand zoo kritiek mogelijk te maken. Waarlijk in plaats dat dit staatslichaam wetten fabriceert, welke den godsdienst uit de school bannen en men aldus atheïsten en revolutionairen op voedt, ware het veel verstandiger als deze wetgevende corporatie zorgde voor het be houd van den godsdienst, van de moraal en van den eerbied voor het gezag. Dit al thans zou de uitbarstingen van den Fran- schen vulkaan stellig tegenhouden. Ook de overige landen zorgen voor werk« gedurende het warme seizoen. In Oosten rijk beproeft thans de Duitsck-liberale partij, de parlementaire partij voor een petitie-storm tegen de motie-Lienbach (ver mindering van den schooltijd voor de kin deren van landbouwers) te gebruiken, 't Zijn vooral de liberale onderwijzers-vereenigin- geu, die resoluties en petities maken en deze in de liberale couranten uitbazuinen. Ook zijn er een aantal vereeuigingen en corporaties in de steden, die demonstra ties provoceeren, ofschoon hen de zaak niet aangaat, vermits de motie-Lienbach slechts spreekt van de bevolking op het platte land. In Zwitserland, het broeinest van re volutie bij uitnemendheid, ageeren nog steeds de nihilisten en de zoogenaamde oud-Katholieken. De Regeeriug neemt vooral de laatste onder hare beschermende vleu gelen. In Chevenez onder anderen, waar de Regeering van Bern de oud-katholieken O in het bezit gesteld heeft van het katho lieke kerkgebouw, is het tot gewelddadig heden gekomen, waarbij de oud-katholieke pastoor, die met de andere vechtersbazen er dapper op los sloeg, licht gewond werd. Bij afwezigheid van deu prefect werd de orde met veel moeite door de plaatselijke politie hersteld. In Italië hebben er in vele steden de monstraties plaats, als een gevolg van de onlusten die te Marseille hebben plaats gehad. De Regeering wil, tegen alle recht, de goederen der propaganda in waarde- looze staatspapieren veranderen en is er reeds gedurende langen tijd meê bezig ze onder den hamer te brengen. Het hof van Dat de Chineezen reeds vroeg op een hooge trap van ontwikkeling stonden en de Europe anen in industrie en nijverheid ver vooruit waren, is genoegzaam bekend. De drukkunst kenden zij vijf eeuwen vroeger dan wij, waren bedreven in de bereiding van pa pier, het vervaardigen van fijn porselein, in het gebruik van buskruit en kompas, zelfs gas ken den zij vóór dat Europa er nog het minste be sef van had. Het is dus ook niet te verwonderen, dat zij ook op het postgebied andere volken zijn vooruit geweest. Hunne afgezonderde levenswijze, hunne instel lingen, hun regeeringsvorm en godsdienst waren echter oorzaken, dat zij met den algemeenen voor uitgang en de ontwikkeling van het menschelijke geslacht niet medegingen en alzoo eeuwen op dezelfde hoogte zijn blijven staan. De beroemde Italiaansche reiziger Marco Polo verhaalt in zijne in 1282 geschreven reisbe schrijving, de navolgende bizonderheden over den toenmaligen toestand van het postwezen in China. i/Wanneer men de stad Compalon (Peking) uitgaat, ziet men een aantal wegen, die naar de Verschillende deelen van het land leiden. Op de voornaamste dezer wegen zijn op afstanden van 26 tot 30 mijlen stations opgericht. Deze ge bouwen, in hunne taal lambs genoemd, dat post paarden beteekeut, zijn het best met groote lo gementen te vergelijken, waaronder men prach tige paleizen met weelderig gemeubileerde en met zijde bekleede apartementen aantreft, waarin een koning met heel zijn gevolg waardig zou kunnen gehuisvest worden. Bij die gebouwen «taan altijd vierhonderd uitmuntende paarden gereed, die ter beschikking worden gesteld van de verschillende afgezanten of andere hooge personen in dienst van den keizer. Hunne vermoeide paarden wor den daar voor versche verwisseld. „Deze grootsche inrichting is de schoonste die ooit door een koning, keizer of ander sterveling is in werking gebracht. Men rekent, dat er meer dan twee honderd duizend paarden en meer dan tien duizend van die rijk gemeubileerde paleizen voor den postdienst in gebruik zijn. „Tusscheu die stations heeft de keizer, op af standen van ongeveer 3 mijlen, woningen doen bouwen, waar de voetboden, de bizondere bood schappers van den souverein, uitrusten en de tij dingen aan een anderen looper overhandigen. „Deze snelloopers (Tchien-li-ma) dragen een riem waaraan belletjes zijn bevestigd. „Het gerinkel is reeds van verre hoorbaar, en dient tot waarschuwing voor hem, die met de overbrenging naar een verder gelegen station is belast. „Door deze instelling kan de keizer in twee dagen en twee nachten tijdingen uit de provin ciën ontvangen, waarvoor anders tien dagen zou den noodig zijn. „Iu den vruchtentijd ontvangt de keizer te Canton reeds den volgenden dag van Peking de aldaar het eerst geplukte exemplaren. In elk van deze woningen woont een Directeur, die het tijd stip van aankomst en vertrek opteekent. Ook zijn er Inspecteurs aangesteld, die elke maand de verschillende postetablissementen bezoeken en cassatie echter heeft deze actie veroordeeld. In Spanje, wo die Aepfel von Oraniën, blühen an des Ebro's Strandis het der politiek evenmin mogen gelukken zich in een zalige rust gedurende de zonnige da gen te vermeien. De Koning heeft de Ka mers ontbonden, de verkiezingen zullen op den 21steu Augustus plaats vinden en wel licht aanleiding geven tot verhoogde tem peratuur op den politieken barometer. In Konstautinopel behoort de politieke rust nog steeds tot de vrome wenschen. 't Staat met de Turksche huishouding ook slecht geschapen. Het proces tegen de moor denaars van den Sultan Abdul Aziz, is nagenoeg geëindigd. Het vonnis eischt slechts de doodstraf voor de drie beambten van het paleis, die den moord volbrachten en voor den kamerheer Fachri Bey, die den Sultan vooraf had gechloroformiseerd. Yoor Midhat Pascha en de overige hoog- waardigheidsbekleeders die aan deze moord geschiedenis hebben deelgenomenwordt slechts ontslag en verbanning geëischt. De goeverneur van den Archipel, Sadyk Pascha is gevangen genomen. Hij wordt beschuldigd een bagatel van 10500 pond Turksch (ongeveer f115000) zich te heb ben toegeëigend van het geld dat voor de slachtoffers vau de ongelukkigen op Chios was ingekomen. Echt Turksch In het groothertogdom Luxemburg heeft er in deze warme dagen ook een heete strijd op politiek gebied plaats gehad. Tot dusver was er in de Luxemburgsche Ka mer van geprononceerd Katholieke verte genwoordigers geen sprake. De nieuwe schoolwet heeft echter de Katholieken wakker gemaakt en door eendrachtig sa menwerken hebben zij de voldoening mogen smaken dat velen hunner candidaten, waaronder twee geestelijken, zijn geslaagd. Er moesten 21 afgevaardigden worden ge kozen. Onder de gekozenen bevinden zich twaalf candidaten der Katholieken. Boven dien hebben zij bewerkt dat op den zetel van eenige fanatieke cultuurstrijders, ge matigd-liberalen hebben plaats genomen. Is alles niet bereikt wat in een bijna ge heel Katholiek landje bereikt moest worden, toch hebben de dappere Luxemburgsche de namen der in den dienst nalatig geweest zijnde loopers opteekenen en deze voor bestraf fing roordragen." Nu, bijna zes eeuwen later, is de toestand niet veel veranderd. De regeeringsberichten worden door bizondere koeriers overgebracht, wien het streng verboden is, zich met de overbrenging van andere brieven te belasten. De particulieren bedienen zich voor hunne cor respondentie van handelsschepen, kanaalbooten, voerlieden en dergelijke vervoermiddelen. In som mige gevallen wordt van expressen gebruik ge maakt, dat door den goedkoopen arbeid in China zeer goed kan uitgevoerd worden. Het bestelloon wordt gewoonlijk door den geadresseerde be taald. Brieven, waarvan eene expresse bezorging ver langd wordt, zijn kenbaar aan het aanbranden van een der hoeken of het insluiten eener pen, waarvan de punt buiten den brief steekt. Bevatten de brieven geen geld of artikelen van waarde, dan wordt, om verduistering te voorko men, op het adres vermeld: „Een gewone brief, te bestellen aan. Is de inhoud van den brief of opgaaf der in gesloten waarde niet opgegeven, dan is alleen de afzender voor het verlies aansprakelijk. Deze bizonderheden hebben echter alleen be trekking op de Chineesche postinrichtingen. De Europeesche postbureaux, die in de wereldpost- vereeniging zijn opgenomen, behandelen de brie ven en verdere stukken op de gewone wijze. Deze inrichtingen, die bij de opening van som mige havens voor het buitenland onvermijdelijk moesten volgen, werden eerst door de consuls be heerd. De toename in het verkeer en ook de on- strijders alle redenen van dankbaarheid over de uitkomsten der' verkiezingen. De liberalen hebben wederom eens een blijk van hun vrijheidszin en patriotisme gege ven. Zij verlangen niet minder dan Prui sische inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Luxemburg. Prui sen zoo decreteeren zij mag niet dulden dat er zich aan zijne grenzen een Jezuietennest vormt. Yon Bismarck zal er zich echter wel voor wachten om nogmaals voor de voorstanders van cultuurstrijd de kastanjes uit het vuur te halen; hij heeft zich eenmaal reeds de vingers deerlijk ge brand. Een ezel stoot zich trouwens geen twee malen aan denzelfden steen. Ter nauwernood zijn we eenigszins ge kalmeerd van het schrikkelijke feit van 14 Maart 11.de moord van Keizer Alex ander II van Rusland, of eene even droeve mare verspreidt angst en verschikking in onze harten. Een onverlaat heeft zich ver meten de moordende hand te slaan aan Garfield den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. In vroegere dagen stond de waardigheid van vorsten en regenten hoog in de oogen van het volk; heilig en onaantastbaar was hunne persoon. Een aanslag op het leven van een souverein gebeurde slechts zeer zelden. Thans is het anders geworden. De eerbied voor regenten is met de ge hoorzaamheid aan de Kerk totaal verdwenen. Thans hoort men van drie, vier, vijf moord aanslagen op gekroonde hoofden of land- regeerders in een jaar. Vreeselijke misda den! De liberale pers stroomt thans op nieuw over van zedelijke verontwaardiging. Wat baat het echter wanneer men den godsdienst ontneemt aan de volkeren? Door wreede straffen kan men het hart niet den afschuw van zulke wandaden in boezemen, maar wel door den diepen gods dienstzin die in de Kerk heerscht. Maar de moderne beschaving wil van godsdienst niets meer weten. Gehoorzaamheid aan en eerbiediging van het gezag wordt dwang des gewetens genoemd. Men ziet nu de gevolgen van die verwildering des geestes. Natuurlijk, wie drakentanden zaait, heeft moord te oogsten. genoegzame vertrouwdheid met de postwerk- zaamheden waren oorzaken, dat in 1865 eenige belangrijke verbeteringen werden aangebracht. Er werden frankeerzegels ingevoerdhet toezicht van het moederland over de Britsche postinrichtingen in de Chineesche havens werd opgeheven en in de voornaamste plaatsen postmeesters aangesteld, terwijl in de overige havens jonger en beter be zoldigde consulaatambtenaren met den postdienst werden belast. Behalve Engeland hebben ook andere landen gelegenheid voor verzending en bezorging van brieven enz. opengesteld. Zoo bestaan er in Shanghai zes verschillende postinrichtingen, n. 1. de Britsche, Fransche, Amerikaansche, Japansche, Municipale of gemeentelijke en die van het tol- bestuur. Die inrichtingen hebben verschillende frankeerzegels en treden, zeer natuurlijk, met elkaar in concurrentie. Het is gemakkelijk na te gaan, dat wedijveren op dit gebied ongunstig op de behandeling der correspondentie werkt. Volgens l' Union postale no. 1 van 1880, aan welk tijdschrift sommige bizonderheden zijn ont leend, heeft men te Shanghai' de proef genomen, om met behoud der twee beheerders, de Britsche met de Municipale postinrichting te verbinden, welk plan jammerlijk mislukte. Zoolang China's keizer zelf geen doortastende maatregelen neemt, en evenals Japan toont, dat in eeuwenoude toestanden wel verandering en verbetering is te brengen, zal de verwarring, zeer ten nadeele der bewoners, voortduren en een hinderpaal voor de ontbolstering van dat mach tige Rijk blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1