BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. werkslieden in Silezië is besloten, de op richting aan te bevelen van vereenigingen van katholieke patroons en werkbazen. Deze vereenigingen zullen zich moeten ont houden van alle politieke zaken en onder anderen bevorderlijk moeten zijn aan het oprichten van zieken- en begrafenisfond sen, alsook aan stilstand van arbeid op Zon- en feestdagen. Het disciplinair onderzoek van den Academischen Senaat aan de Prager uni versiteit, over de wanordelijkheden te Ku- chelbad, is afgeloopen. Bij de door den Minister van Onderwijs goedgekeurde uit spraak is bepaald, dat aan zes Czechische studenten de toegang tot de Universiteit is verboden, terwijl aan een der studenten de toegang tot alle universiteiten van het Rijk is ontzegd. De Bulgaarsche constituante is door prin3 Alexander in persoon geopend. De vergadering heeft bij acclamatie de voor stellen van den Vorst eenstemmig aange nomen, waarna de zitting weder geslo ten is. Enkhuizen, 15 Juli. Woensdag-morgen werd alhier een lijk aangebracht, dat herkend werd als dat van de vrouw van den Amelander schip per, wiens vaartuig, enkele dagen geleden, tus- sclien Marken en hier is vergaan. Amsterdam, 15 Juli. Een knaapje, dat zich eergisteren achter Kattenburg alhier te water had begeven, zonder te kunnen zwemmen, moest dit met den dood bekoopen. Zijn makker, die hem wilde redden, werd slechts met groote moeite gered. Gennep, 15 Juli. In de nabijheid deze ge meente is een machinist van eene baggermachine in het water gevallen en verdronken. Steggerda, 15 Juli. Alhier is het 2 jarig zoontje van J. Blauw, dat eenige oogenblikken aan toezicht ontsnapt was, nabij de woning in een kuil gevallen en verdronken. Wateringen, 15 Juli. Gisteren-namiddag is aan de Zwet een jongeling van ruim 17 jaren, uit 's Gravesande afkomstig, van een uit Rot terdam komende aardappelen-schuit in het water gevallen en, niettegenstaande onmiddellijk toege snelde hulp, jammerlijk verdronken. Zijn lijk werd door zijne makkers meê huiswaarts geno men. Haaren, 15 Juli. Bij het onweder dat eenige dagen geleden boven deze gemeente woedde, werden drie personen tegelijk door den bliksem getroffen; twee kwamen oogenblikkelijk weder bij, doch de derde, een meisje, werd als dood be schouwd, daar zij geen teeken van leven meer gaf. Het gelukte ook bij haar het leven op te wekken. Bergen-op-Zoom, 15 Juli. Als een bizonder- heid kan gemeld worden, dat een meid en knecht bij den heer J. C. De Bruyn alhier, die heden zijn zilveren bruiloft viert, ook den zilve ren bruiloft hebben bijgewoond bij de ouders van den jubilaris. De meid is 49, de knecht 40 jaren onafgebroken werkzaam bij die familie. Haarlemmermeer, 15 Juli. Bij een alhier gehouden harddraverij met paard en chais (14 deelnemers) is de prijs gewonnen door het paard van A, N. Straathof, de le premie door dat van P. Ferwerda, de 2e premie door dat van L. Entho ven, allen te Haarlemmermeer. Des namiddags won Snijboon, van A. Bos te Rotterdam, den prijs op 13 andere paarden van zessen klaar, terwijl Johanna, van J. Koopman te Nieuwe-Nieaorp de premie wegdroeg. Dit Hongkong is te Plymouth be richt ontvangen dat het Duitsche schip de Oc cident in de Lycemoon door Chineesche zeeroovers is overvallen en geplunderd. De bemanning werd gekneveld en met den dood bedreigd, doch los gelaten, toen de booswichten met hun buit het schip verlieten. Te San Mateo (Mexico) is Zondag het dak van een kerk ingestort op het oogenblik dat de h. Mis plaats had. Twee-en-dertig personen, meest allen vrouwen, werden gedood. Er werd aan het het dak gewerkt en 20 arbeiders stort ten met het dak naar beneden in de kerk en werden op die wijze gedood. Er zijn dus 25 slachtoffers behalve een aantal gekwetsten. Te Munster, in Westfalen, kregen on langs twee mannen twist, waarbij de een zoo woedend werd, dat hij den ander in den duim beet. Na eenige dagen vertoonden zich teekenen van bloedvergiftiging en zwol de geheele arm op, zoodat deze afgezet moest worden om het leven van den man te redden. In het buitenland schijnt de theever- valsching op een inderdaad ongehoord groote schaal gedreven te worden. Een scheikundige, Johanson geheeten, maakt ten minste in een Russisch tijdschrift de theedrinkers opmerkzaam op het feit, dat een geheele baal thee geen enkel theeblad bevatte. Het vervalschingsmiddel, waar door de thee zeer bedriegelijk nagebootst was, bestond uit bladen van een wilgensoort (Epilo- bium). Zelfs was er geen „stofihee" bij, zooals b(j chemisch ouderzoek bleek. De grondverschuiving te Rothbiihl, in Zwitserland, houdt nog steeds aan. Het los geraakte stuk gronds glijdt langzaam, men rekent ongeveer 3 meter per dag, naar het meer van Thun. Het is drie mijlen lang en even breed. De huizen in de richting der verschuiving zijn alle ontruimd. Sigriswil en de andere dorpen in den omtrek zijn buiten gevaar. Een onderzoek van de oogen der Utrechtsche studenten heeft doen zien, dat, van de 820 onderzochte oogen 222 of 27.07 pCt. in meerdere of mindere mate bijziende waren. De bijziendheid werd, merkwaardig genoeg, met het hooger zijn van de levensjaren en dus, in het algemeen, van de studiejaren, iets geringer. Wij lazen onlangs het volgende b e - richtje in een nieuwsblad: „Iemand die zich uit geeft voor reiziger van de firma Koning te Haarlem, gaat bij winkeliers rond om hen over te halen, depothouder van de echte Haarlemmer-olie der genoemde firma te worden. Heeft men ooren daarnaar, dan neemt men al vast voor één daal der a contant, maar voor hetgeen men verder in depot ontvangen zal behoeft geen geld vooruit gestort te worden. Eenige dagen later blijkt, dat de firma de Koning niefs van een reiziger weet, en men dus voor f 1.50 met waardeloos goed is opgelicht!"Met waardeloos goed is opgelicht 1 't Is inderdaad aardig. Alsof die zoogenaamde echte Haarlemmer-olie een waardevol goed is 1 't Is altijd door raapolie met terpentijnolie waarin zwavel is opgelost, en steeds voor een veel te hoogen prijs verkocht. Misschien is het geheele bericht wel een reclame van den fabrikant. Een landbouwer te Ruinerwold reed dezer dagen van Meppel huiswaarts en geraakte met paard en wagen op hol. Zekere J. G., die met hem reed, werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen bezweken is. Een Engelsch geneesheer, Dr. David Lowson, fe Huddersfield, heeft onlangs van Ko ningin Victoria de Albert-medaille le kl. ont vangen, voor een daad van zelfopoffering, in Novem ber 11. door hem bedreven. Hij had toen onder zijn patiënten een knaapje dat aan diphtheritis leed en aarzelde niet, om het kind verlichting te geven, het slijm in zijn mondje, waardoor het bijna stikte, op te zuigen. Hij hield dat twee dagen vol, maar zijn edele daad was te vergeefs; het kind stierf drie dagen later, en daarop kreeg de dokter zelf diphtheritis in een zeer lievigen graad, gevolgd door een andere gevaarlijke ziekte, die hem noodzaakte zijn uitgebreide praktijk op te geven. Soms is het zeer lastig om flesschen, waarin olie of vet geweest is, schoon te maken. Een eenvoudig en afdoend middel is het spoelen met zaagsel van eikenhout en heet water. Dit middel wordt gezegd beter te werken, dan de gewoonlijk aangewende stoffen als soda, kalk, enz. Het veelbesproken stoomschip Vandalia wordt te Glasgow gerepareerd, en zal den 19en Juli zijn reis voortzetten. Den 22en Juni brak de schroef en al dien tijd heeft het schip met zijn 1167 man aan boord, daar het zich buiten het vaarwater der groote schepen bevond, hulpeloos rondgedreven, totdat het eindelijk, ver leden Donderdag, gevonden werd door de sleep- booten Conqueror en Express. De aankomst in de behouden haven werd door de passagiers, bijna allen krachtige Noord-Duitsche landverhui zers, met hartelijke vreugde gevierd. Geheel machteloos en liggende in een krib werd dezer dagen van Texel per beurt schipper naar Amsterdam vervoerd een reeds bejaard man, die vóór een 40tal jaren als veel belovend hulponderwijzer van Haarlem naar Texel kwam. Na tal van tegenspoeden te hebben ondervonden, waarvan misbruik van sterken drank meestal oorzaak was, werd hij in de twee laatste jaren verpleegd in een liefdegesticht. Ook in dit laatste toevluchtsoord was de drankduivel hem af en toe te machtig en verwijderde hij zich meermalen dagen lang, meestal in beschonken toestand verkeerende, tot men hem na veel zoe ken hier of daar totaal uitgeput vond liggen en weder opnam. Een maand geleden ongeveer had hij, aan dien onzaligen hartstocht toegevende, zich weder verwijderd en vond men hem na verloop van 15 of 16 dagen bewusteloos in een bosch. Ten gevolge der toen geleden ontberingen was zijn lichaam geheel uitgeput en waren zijn voeten vreeselijk opgezwollen, welke laatste toe stand sedert zoo is verergerd dat waarschijnlijk beide voeten moeten worden afgezet, waartoe be doelde reis wordt gemaakt. Als een bewijs vande spanning,die er te Amsterdam bestaat in zake de Rijnvaart- quaestie, verdient vermelding, dat het bestuur der sociëteit De Groote Club" aldaar de noodige maatregelen heeft genomen om van de openbare beraadslaging in de Eerste Kamer over het Ka naal-wetsontwerp elk uur telegrafische berichten te ontvangen, welke berichten dan onmiddellijk in die sociëteit ter lezing zullen worden opge hangen. Een echtpaar, zeer fatsoenlijk ge kleed, dat Woensdag 11. met een zg. pleiziertrein Rotterdam kwam bezoeken, zal van het uitstapje niet veel misschien ook wel kunnen na vertellen. Reeds vroeg waren deze plcizierreizi- gers zóó beschonken, dat de politie het noodig oordeelde, de echtelingen in te palmen en naar het politiebureau over te brengen. Dit is eerst recht voor pleizier uitgaan. Laatstleden Vrijdag ging een jeugdig referendaris te Berlijn eene weddingschap om 50 mark aan, dat hij met bedelen van 's morgens 7 tot '8 avonds 7 uur minstens 6 mark zou op doen. In eene doodarmoedige kleeding ging hij langs de straat, op korten afstand gevolgd door twee getuigen, en reeds drie uren binnen den bepaalden tijd had hij 6 mark en 5 penningen bijeen. De getuigen constateerden, dat hij 130 personen had aangesproken, waarvan slechts 42 waren voorbijgegaan zonder hem iets te geven. Bij een ambtenaar had hij een boterham gekre gen. Na afloop der wandeling kwamen de beide partijen overeen, aan de 50 mark en het bijeen- gebedelde geld eene liefdadige bestemming te geven. Dientengevolge kreeg een arme weduwe, wier man den vorigen dag was overleden, des avonds de som van 56.5 mark ten geschenke. De grootste inrichting voor taal on der wijs ter wereld is de Association internationale de professeurs, te Parijs, die daar sedert 1860 be staat. Deze inrichting heeft zeven etablissementen in de verschillende buurten van Parijs. Het on derwijs strekt zich uit over nagenoeg all levende talen, en ieder onderwijzer is geboortig uit het land welks taal hij leert. Voorts wordt er ook in andere wetenschappen en in de schoone kunsten onderwijs gegen. De stichter en directeur der in richting, Prof. Charles Rudy, een geboren Ame rikaan, is een groot kenner der Oostersche talen en letteren, die door verscheidene geschriften op dat gebied naam heeft gemaakt. Een der grootste fabrikanten te Ly on, meende aanleiding te hebben de eerlijkheid van zijn zaakwaarnemer te wantrouwen. Tenein de zich te overtuigen schrijft hij een brief waar in hij den verdachte op het misdadige zijner handelingen wijst. In de opwelling van het oogenblik adresseert hij echter den brief abu sievelijk aan zijn kassier. Den volgenden dag ontving de fabrikant een pakket waarin 60000 franks waren met het volgend schrij renMijn heer, ik heb in 't geheel 72000 franks verdon keremaand; de resteerende 12000 franks ontvangt ge spoedig; ik smeek u, stort een familie-vader niet in 't ongeluk. Te Mee rveld ho ven (gem. Veldhoven, kanton Eindhoven) leeft een bijna lOOjarige vrouw 15 Aug. a. s. hoopt zij haar eeuwfeest te vieren die nog vier ongeveer 70-jarige kinderen, 21 kleinkinderen, en 28 achterklein kinderen heeft. Sedert 1819 is zij weduwe. Met betrekking tot het treurige ge val, dat dezer dagen twee personen geoefende zwemmers, onder het zwemmen verdronken zijn, wordt door het N~. v. d. D. de opmerking ge maakt, dat deze ongelukken zullen worden toe geschreven aan „kramp." Het blad wijst er even wel op, dal een professor het gelooft Petten- kofer tot de- conclusie gekomen is, dat wat men kramp noemde eigenlijk verstikking moest heeten, veroorzaakt door het te water gaan met volle maag. Daarentegen is dan ook reeds her haaldelijk gewaarschuwd, en meu acht het noo dig om minstens 3 a 4 uur te laten verloopen alvorens, na een maaltijd genomen te hebben, te gaan zwemmen. Een nauwgezet onderzoek van alle verongelukte zwemmers wordt wenschelijk geacht, ten einde te kunnen nagaan of verstik king door oppersing van voedsel de oorzaak was en om aldus eene onnoodige reden tot ongerust heid te kunnen wegnemen. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat twee Tichborn-pretendenten zich weder te New- York hadden aangemeld. De een, te San Fran - cisco wonende, zal binnenkort eens naar Engeland oversteken. Hij is een gefortuneerd man, die goed Fransch leest en schrijft en wiens leven vol romantische avonturen is. De andere pre tendent, een Amerikaan, maakte zulk een gunsti- gen indruk op de doctoren, dat zij hem zonder verder onderzoek naar een krankzinnigengesticht hebben gezonden. De beschaafde menschheid dispon ee rt in den tegenwoordigen tijd over een telegraafnet van minstens 700,000 kilometers. Het gebruik dat van deze lijnen op de 38,000 kantoren der wereld wordt gemaakt is verbazend. Jaarlijks worden ruim 110 millioen depêches verzonden; dat is dagelijks ongeveer 305,000 berichten. Van stad tot stad, van land tot land, van werelddeel tot werelddeel vliegen ze heen en weer, om het verkeer der menschheid het snelst te bevorderen. Ja, werkelijk schrijft de menschheid met den blik sem, even als zij (in de pholographie) met de zon schildert. Volgens een statistiek, ophetonlangs door de Fransche bierbrouwers gehouden congres meegedeeld, zijn er tegenwoordig in Europa 40,000 bierbrouwerijen, die jaarlijks ongeveer 102 milli oen hectoliter bier leveren. Daarvan worden 35,682,591 h. 1. in Groot Brittanië, 14,480,909 in Pruisen, 11,852,591 in Beieren 11,180,689 in Oostenrijk, 7,090,000 in Frankrijk en 1,200,000 in Rusland gebrouwen. Ten opzichte van het verbruik staat Beieren nog altijd bovenaan, met 269 liter per jaar en per hoofd; dan volgt België, met 149 liter, Engeland met 143, Duit9chland (be halve Beieren) met 94, Schotland met 44, Ierland met 42, Nederland met 37, Oostenrijk met 31, Frankrijk met 21 en Rusland met nog geen 2 liter. Volgens opgaven uit het Laboratium van het Conservatoire des arts et métiers zijn er in Parijs niet minder dan acht en zeventig manie ren om bier te vervalschen. Minstens de helft daarvan zijn schadelijk voor de gezondheid, ter wijl een bepaald een gevaarlijke vergiftiging is. Te Montreal, in Canada, heefteenvrij ernstig gevecht plaats gehad tusschen de politie en de werkstakende scheepsbouwlieden, die pogin gen aanwendden om de nog werkende mannen op de werven uiteen te jagen. De gerechtsdie naren werden door de menigte met pistoolscho ten begroet en vuurden ook op de oproerlingen, die zij weldra uiteendreven. Van de werklieden werden vier, van de politiedienaren zes gewond. Tijdens de feesten van het taal- en letterkundig congres te Breda zal aldaar eene be langrijke tentoonstelling plaats hebben van kunst voorwerpen uit het museum te Haarlem. Ook denkt men eene tentoonstelling te houden op het gebied van landbouw, waaronder al de vruchten, die op den schoonen bodem van het arrondisse ment Breda gekweekt worden. Dezer dagen is d e Mont Blanc voor het eerst in dit seizoen beklommen door iemand utt Chamounix en twee gidsen. Wat sneeuw en ijs betreft, moet de tocht minder bezwaren opleveren dan verleden jaar. Le Petit Fanal, van Oran, bevat de vol" gende bizonderheden over het ontsnappen van kapitein Lavergne, chef van het Arabisch bureau van Mascara, bij zijn tocht naar de verschillende werkplaatsen om een onderzoek in te stellen naar de aldaar aangerichte verwoestingen. Door een twintigtal ruiters vergezeld, bezocht hij ook de groote werkplaatsen van de Fransch-Algerijnsehe Maatschappij te Bibat. Van deze groote inrich ting waren slechts twee of drie hoopen alfa en eenige kleine behuizingen overgebleven. Ieder steeg van ziju paard en ging de aschhoopen onderzoeken, om te zien of er sporen van de slachtoffers overgebleven waren. De kapitein naderde een der hutten; doch hoe groot was niet zijn verbazing, toen hij uit een er van een hondje, zoo groot als een vuist, te voorschijn zag komen, dat begon te blaffen; nader komende bemerkte hij een jongman, die bijna dood was van nonget en dorst, wiens gelaat door een kogel doorboord en wiens rug door een messteek gewond was. Hij kon geen woord uitbrengen. Men beijverde zich om hem ter hulp te komen, gaf hem te drinken en wilde hem juist op een lastdier laden, toen men, op 1500 meters afstand ongeveer, een stofwolk zag oprijzen. Dit was de vijand, die in galop naderde. Meer dan 200 ruiters, met ont plooid vaandel, kwamen met losse teugels aan rijden. De kapitein en de zijnen waren intusschen te paard gestegen en nadat zij 15 kilometers door den vijand achtervolgd waren, zag deze eindelijk van de vervolging af. Woensdag-avond is bij de aanlegplaats van de Havenstoombootjes op het Rokin te Am sterdam het lijkje gevonden van een pas gebo ren kind. Naar men ons mededeelt, heeft de Nederlandsche Bank de gelegenheid opengesteld, om ook bij haar agenten aanvraag te doen tot open bewaargeving. Op deze wijze wordt voor bewaargevers, die in het ressort van heeren agen ten wonen, de persoonlijke overkomst te Amster dam overbodig gemaakt en worden de open be- waargevingen bij de Ned. Bank vergemakkelijkt. De coupons en dividendbewijzen van de in be waring geheven effecten worden bij agenten aan gevraagd en door hun tusschenkomst uitgereikt, Een „uitvinder" in Noord-Amerika, minder bekend dan Edison, maar die hem spoe dig zal overtreffen, professor Gamgee, heeft het duizendjarig raadsel opgelosthij heeft een werk tuig bedacht, dat, eenmaal in gang nooit zal stilstaan. Het perpetuum mobile is derhalve uit gevonden, hiervan mag men zich verzekerd hou den! De hoofdingenieur bij den scheepsbouw in de Vereenigde Staten, de heer Isherwooö, stelt zich borg voor de waarheid der bewering van professor Gamgee. Tot staving van zijn verklaring geeft de genoemde ingenieur de volgende mede- deeling, betreffende het samenstel van den zeromo tor zoo noemt professor Gamgee zijn werktuig. De machine wordt in werking gehouden door de afwisselende verdichting ten gevolge van koude en uitzetting van ammoniakdampen, zonder dat door die beurtelings plaats hebbende om zetting iets verloren gaat. Hierbij zal het echter niet blijven, naar de heer Isherwood verzekert, want weldra zullen alle stoommachines worden afge schaft, om plaats te maken voor zeromotors 111 Een student en een oud-student der universiteit te Bonn hebben geduëlleerd op den krommen sabel, met het gevolg dat de eerstge noemde aan een steek in de borst is overleden. Talrijk zijn de verhalen van fideele gevangenissen in Amerika of elders, maar die te Alpines, in Britsch Honduras, moet alle andere van dien aard overtreffen. De muren zijn boom stammen, die zeer los in den grond staan, en het dak bestaat uit een paar dwarsplanken. met riet overdekt. Door een krachtigen vuistslag zou men, op welke plaats men wilde, door den muur kunnen outsnappen. Onlangs kwam de gou verneur der provincie de gevangenis in- specteeren en vond een man op de bank voor de deur zitten. „Wie ben je?„ vroeg de gouverneur. „Een gevangene," was het ant woord. „Wat? En waar is de cipier, en de beambten?,, Dat weet ik niet: ze zijn uitge gaan.,, Men vond eindelijk den cipier langs het strand wandelen. Od de toornige vragen van den gouverneur antwoordde hij, dat er maar een ge vangene was en dat hij daarom gemeend had wel eens uit te kunnen gaan. Maar hij had voor hij heenging den arrestant verzocht op het ge bouw te passen. De Belgische Regeering heeft onzen landgenoot, den ingenieur Dirks, benoemd tot lid van de jury in den wedstrijd om den door den Ko ning van België ingestelden prijs voor het beste werk over de middelen tot verbetering van de havens op lage en zandige kusten. Het modehondje te Parij s is een klein, zijdachtig, rossig of geelachtig bruin dieitje, met lange ooren, groote, schitterend zwarte oogen en korte pootjes die onzichtbaar zijn onder de lange zijden haren. Sedert twee honderd jaren zijn de aanzienlijkste dames verzot op deze Spaansche hondjes. Koningin Anna van Oosten rijk. Mevr. de Sévigné en Mevr. de Pompadour o. a. hadden een Spanish tot lieveling. Alle an dere soorten moeten onderdoen voor dezen prins van het hondengeslacht. Hij is bijna zijn gewicht in diamanten waard. Een Spaansch hondje van echt ras wordt te Londen met 3000 of 4000 gulden betaald. Eene zeldzaamheid uit het gevleu gelde dierenrijk is thans waar te nemen op het buiten Heidepark van mevr. de wed. H. A. Van den Wall Bake, aan den Soester straatweg te Hilversum. Zij bestaat uit geheel en zuiver witte zwaluwen, die zich daar ophouden en, behalve in de kleur, in niets met hare soortgenooten ver schillen. Door de voornaamste aannemers'8 Rome werd onlangs een vergadering gehouden, om te beraadslagen over middelen ter voorko ming van ongelukken bij het bouwen van hui zen, Een groot aantal werklieden verzamelde"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2