MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten, Gedachten. God en de Koning. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. zich voor het gebouw en eischten toegang tot de vergadering. Toen die hun geweigerd werd wacht ten zij de aannemers op en vielen hen aan bij het verlaten van het gebouw. De politie moest tusschenbeide komen om de orde te herstellen. De gebroeders S t um m te Neunk irche n hebben hunne maatregelen tegen de socialisten thans ook toepasselijk gemaakt op de vakver- eenigingen. In eene bekendmaking aan hunne werklieden geven zij te kennen, dat „de onduit- sche demagoog" Hirsch het met zijne vakvereeni- gingen in Duitschland nog wel niet zoo erg heeft gemaakt als de Kngelschen met die beruchte ver- eenigingen, welke niet tegen de grootste misda den opzien, maar dat zij toch niet deugen, omdat zij den werkman aansporen om van zijne zuur verdiende penningen bij te dragen aan kassen, die wel moeten dienen ter ondersteuning van ge brekkige werklieden, maar geen zekerheid ople veren voor naleving der aangegane verplichtingen, terwijl zij bovendien een socialistisch karakter hebben wegens de onderwerping der leden aan de leiding van gewetenlooze drijvers. De firma neemt dus tegen de vakvereenigingen naar het stelsel van Hirsch te moeten waarschuwen. Zij geeft hierbij eene lijst van herbergen en bier huizen, die hare werklieden, om bovengemelde redenen, niet meer mogen bezoeken, benevens eene lijst van neringdoenden, waar zij niets meer mogen koopen. Wie vertrouwen stelt in hetgeen gead verteerd wordt, kan hoe langer hoe gemakkelij- zijn gezondheid verzekeren. Dezer dagen trof ons een advertentie van Echte Zaandammer Mosterd waarvan gezegd werdten gebruike zoowel bij visch en vleesch, alsook ter wezenlijke bevordering van duurzame gezondheidKan het gemakke lijker Uit Philadelphia en Cincinnati werd aan Times en Daily News gemeld dat de hitte in de westelijke Staten ontzettend blijft. In de geheele Ohio-vallei rees de thermometer dagelijks tot 100 en 104 graden in de schaduw. Te Cin cinnati was alle arbeid in de fabrieken en aan de openbare werken gestaakt. De zaken staan er stil. Dinsdag kwamen er 99 gevallen van zonne steek voor, waarvan 40 met doodelijken afloop. Vele menschen vallen dood op de straat neer. Sinds Zaterdag bezweken er in den staat Ohio een 150 personen aan zonnesteek. EenoppasserindeDiergaardetePestb, die met een der beeren op zulk een vriendschap- pelijken voet stond dat hij altoos bij hem in den kuil ging om hem eten te geven, bracht hem onlangs zijn ochtend-portie. Alles ging als naar gewoonte heel kameraadschappelijk, tot de man het ongeluk had, Bruintje op den poot te trap pen. Nu was het met alle vriendschap gedaan. Bruin viel woedend op hem aan, scheurde hem de borst, den rechter arm en rechter voet open en zou hem hebben doodgedrukt, indien niet eenige knechts, met hooivorken en bijlen gewa pend, hem waren te hulp gekomen. Voor den man was echter reeds dadelijk alle hoop op be houd van het leven verloren. Eergisteren-ayond Het zich een mili tair met een paard te Zalt-Bommel over de ri vier zetten. Daar hij een koloniaal was stelde de politie een onderzoek in. De soldaat, die voorgaf het paard „gevonden" te hebben, is naar Har derwijk overgebracht. Twee Duitschers, zonder papieren, rondzwervende onder Bergen-op-zoom, zijn al daar aangehouden. Nadat door den commissaris van politie aldaar eenige telegrammen waren ge wisseld, zijn zij gevankelijk naar 's Ilage getrans porteerd. Al de leden van een huisgezin in den omtrek van Belfort zijn achtereenvolgens aangetast geworden door een chronische zinsverbijstering, die hen tot allerlei buitensporigheden dringt. Zij loopen o. a. 's nachts met stuipachtige gebaren en springende door de kamers en langs de trappen van het huis. De geneesheeren in de streek, die geraadpleegd zijn, uiten eenparig de meening, dat men hier te doen heeft met de stuiptrekkende manie van de 18e eeuw, en zijn verlegen met het kiezen van middelen ter genezing van deze vreemde kwaal welke hoogst zeldzaam geworden is. Op den spoorweg van Orleans, tusschen Chateaulin en Quimerch, is de vrouw van een baanwachter met haar twee kinderen door een trein verpletterd. Het oudste kind op den weg ziende, wilde zij dit redden, terwijl zij het jongste op den arm droeg; doch het was te laat. Te Buitenpost hebben eenige ellende lingen, landwerkers, aan een jongen van 12 jaar zooveel sterken drank gegeven, dat het kind voor dood naar huis is gedragen. Muziek blijkt een uitmuntende uitwer king te oefenen op krankzinnigen, en een beter middel om hen te bedwingen dan de slagen, ketenen, dwangbuizen en dergelijken waartoe men vroeger zijn toevlucht nam. Dezer dagen heeft Dr. Ball, in het krankzinnigen gesticht St. Anna te Parijs, de resultaten laten zien, door hem verkregen bij een zeker aantal krankzinnigen, die hij met muziek behandelt. De ongelukkigen waren echte liefhebbers en gaven werkelijk iets goeds te nooren. Zoo zongen twaalf krankzinni gen een koor, getiteld: „de Smeden", dat gecom poneerd is door twee patiënten in het gesticht; terwijl drie anderen op uitstekende wijze een fantaisie uit l'Elisir d'Amore voor fluit, viool en piano uitvoerden. In het grootste dorp ter wereld, Chaux de Fonds, de hoofdplaats der Zwitsersche horlo gemakers, dat 20,000 inwoners heeft, had onlangs een fabrikant een kist met horloges voor zijn agent in Bulgarije, ter waarde van 10,000 fr. gedeclareerd, voor 35000 fr. per post verzonden, en de uurwerken voor 160,000 fr. laten verze keren. Met een som van 30,000 fr. kocht hij een postbeambte om, die de kist liet verdwijnen em hem de assurantie-geiden te bezorgen. Maar bij de ingestelde nasporingen werden verscheidene beambten van den diefstal verdacht en de schuldige beambte, wiens geweten hem geen rust liet, legde een volledige bekentenis af. De fabrikart werd nu in hechtenis genomen. Griscom, de man, wien Tanners lauwe ren den slaap roofden, heeft met succes 50 dagen lang gevast. Zeker tot zijn groote teleurstelling heeft men veel minder notitie van hem genomen, dan van zijn beroemden voorganger. Zelfs de Amerikaansche bladen wijdden weinig aandacht aan hem. Wel zag men van tijd tot tijd ver meld, hoe zwaar hij was, hoeveel water hij had gedronken, hoe lang hij had gewandeld, of hij er rood of bleek uitzag, en dergelijke wetenswaardig heden meer, maar hij werd niet door een nieuws gierig publiek belegerd en kon geen kolommen over zich zelf in de bladen lezen, zooals Tanner. Nu heeft hij trouwens zijn heldenstuk te Chicago volbracht, een stad waar men meer aandacht schenkt aan vetgemeste varkens, dan aan uitge mergelde menschen. Dinsdag heeft hij zijn taak ge ëindigd, en een maal gebruikt van geroosterd brood, aardbeien, aardappelen, melk, room, koffie enz., waarbij hij zich dapper geweerd heeft, om zijn schade in te halen voer het 45daagsche honger lijden. In de drukkerij van Desbons te Parijs, is een noodhulp-stoker, die pas twee dagen aldaar werkzaam was, tusschen de drijfriemen geraakt en geheel verbrijzeld. De man had een drijfriem op zijn plaats willen leggen voor de machine stil stond. Uit Kralingen schrijft men ons: Eenige maanden geleden meldde ik u, dat zich bij een schoolgaand knaapje te Botterdam een vreemd soortig verschijnsel voordeed, nl. dat het kind bij het herhaald onpasselijk worden levende insec ten braakte, van welk verschijnsel verscheiden doctoren geen verklaring konden geven, ook niet omtrent de soort dier insecten. Nadat de knaap door een der geneesheeren onder behandeling was genomen, deed zich het verschijnsel sjnds eenigen tijd niet meer voor, tot het zich op eens weder een enkele maal herhaalde; toen evenwel waren de uitgebraakte insecten dood. Sinds zeer gerui- men tijd had zich nu het verschijnsel niet meer vertoont; thans evenwel doet bet zich weder voor; het knaapje krijgt vooraf buik- en hoofdpijn, wordt onpasselijk, voelt als 't ware de insecten zich naar de keel bewegen en braakt ze dan bij herhaling in vrij aanmerkelijk aantal, nu weder levend, uit. Te La Vilette zijn 300 slachtoff ers van de warmte bezweken. Het waren echter geen menschen, maar varkens, die naar de markt ver voerd werden, en onderweg in den spoor gestikt zijn. Het ongezonde vleesch der dieren is terstond vernietigd. In ons land worden omstreeks 4300 krankzinnigen in de verschillende gestichten verpleegd onder leiding of toezicht van slechts 25 geneesheeren, een getal dat niet ten onrechte geheel onvoldoende wordt geacht. Van die ver plet gden bevinden zich te 's Hertogenbosch 584, Coudewater 490, Zutphen 456, 's Hage 165, Rotterdam 210, Dordrecht 213, Delft 297, Mee- renberg 884, Amsterdam 138, Utrecht 385, Franeker 207, Deventer 196 en Maastricht 77 krankzinnigen. Het namaken van bank papie r voor aan kondigingen, strooibiljetten en dergelijken is dezer dagen strafbaar verklaard door het Kammergericht te Berlijn, dat het vonnis van twee rechtbanken vernietigde, die den deswege vervolgde hadden vrijgesproken. Met die gevaarlijke aardigheden; zal het in Duitschland nu wel gedaan zijn. Te Philadelphia is onlangs een knaapje door ratten gedood en gedeeltelijk opge geten. In het huis waar dat gebeurde, en in de geheele buurt loopen de ratten bij honderden rond, en maken het den bewoners geducht lastig. Bij de lijkschouwing werd aangedrongen op maat regelen van overheidswege tegen deze ratten- plaag. In de Thames kwam dezer dag uit de Clyde een stoomschip aan, dat voorzien was van een electrischen stuurtoestel Deze nieuwigheid vol deed in alle opzichten, op één na. De electrische toestel namelijk bestuurde wel het schip, doch had tevens een zóó storenden invloed op de compassen, dat deze geheel onbruikbaar waren. Op een zandbank bij W e ste rl a n dsylt aan de Noordzee, is een wal visch van 52 voet lengte gestrand. Het dier werd gedood voor het met den vloed weer heen kon zwemmen. De Zutpli. Ct. verhaalt: „In een kleine stad verschenen twee nieuwsbladen; de redacteur van het ééne was directeur van het telegraafkan toor. De uitgever van het andere maakte veel werk van de verkiezingen, ging bij het opmaken der stembus zelf naar de hoofdplaats van het kiesdistrict en telegrafeerde vandaar den uitslag aan zijn blad. Maar ziehet andere blaadje, dat geen correspondent, geen verslaggever gezon den had, was zijn collega nog voor, en had het eerst een bulletin rond gezonden 1 Wie in toorn handelt, gaat met storm onder zeil, en toorn zonder macht, wordt uitgelacht. Een waar Christelijk geloof is niet, even als het vertrouwen van den heiden, een dood beginsel, dat geen heilrijke vruchten voortbren gen kan, maar een onveranderlijk onwankelbaar, onuitroeibaar zielsvertrouwen op hetgeen men niet ziet, maar eenmaal hoopt te zien. Onderzoek wat en hoe en waar en wanneer een mensch prijst of laakt; hij, die altijd en over al, en wat wezenlijke punten en hoofdzaken be treft, op gelijkmatige wijze laakt of berispt, is een man, op wien men zich gerustelijk verlaten, op wien men vertrouwen kan. De Christelijke liefde maakt geen andere aanspraak dan dat zij ook liefde ontmoete. Dikwerf moet de man doof en de vrouw blind zijn om den vrede te bewaren. Toen Fénelon aalmoezenier van Lodewijk XIV was, was Zijne Majesteit op zekeren Zondag zeer verbaasd, dat, in plaats van eene groote gemeen te, niemand dan hij zelf en de priester in de kerk aanwezig waren. „Wat is hiervan de reden?" vroeg de Koning. „Er was verspreid, Sire," her nam Fénelon," dat Uwe Majesteit van daag niet naar de kapel zoude gaan, om op deze wijze te zien wie er kwamen om God te dienen, en wie om den Koning te vleien." Onbaatzuchtige vriendschap. Gij heb toch eksteroogen? Den hemel zij dank, neen. Nou, gij zijt ook de ware vriend, ik heb er zulk een uitstekend middel voor. Oorzaak en gevolg. In de kazerne amu seerde zich dezer dagen een milicien met van een zak-thermometenje, door aanhouden van zijn warme hand, het kwik te laten rijzen. „Wil je dat wel eens deksels gauw laten?" snauwde hem een sergeant toe, „of denk je soms, dat we het hier in dat hondsdagen-weêr nog niet warm genoeg hebben?" Een spotzieke dief. Dat een dief met den inhoud van een brandkast wegloopt, is al erg genoeg, dat hij zijn slachtoffers nog bespot op den koop, is meer dan erg. De kassier van een groot kantoor ging eens met den inhoud der kas op den loop en zette het letterslot, waarmee de brand kast gesloten wordt, op de letters: 1. e. d. i. g. Het visitekaartje. Frits. Mama, waarom zit er aan dat kaartje van mijnheer Pimpelmeijer zoo'n ezelsoor? Mama. Dat wil zeggen dat hij zelf hier is geweest. Verontschuldiging; Maai professor, gij zijt zoo'n baanbreker der vegetariërs en ik zie u daar een biefstuk eten. Professor. Ja, ziet ge, dat doe ik uit erkentelijkheid voor den os, van wien dit vleesch komt. Als hij geen voorstander van plan- tenkost was geweest, zou hij niet zoo vet ge worden zijn. Vrouwenlogika, Zij. Manlief we moeten noodzakelijk een tweede dienstbode nemen. Hij. Maar vrouw, we kunnen niet eens het loon aan Therèse betalen Zij. Weet je wat, neem het loon dat je Therèse schuldig blijft en betaal daarmee de nieuwe meid. Grafschriften.. Iemand die een bezoek had gebracht aan een dorpskerkhof, dat zich door bizonder ophemelende grafschriften onderscheidde, schreef toen hij heenging op het hek: „Hier liggen de dooden en liegen de levenden! Haarlem, 16 Juli. Wij wenschen een zeer kort woord te richten tot de Katholieke Kiezers onzer ge meente, ten opzichte van de verkiezingen die Dins dag a. s. zullen plaats hebben. Zoo als uit de verschillende publicatiën is gebleken heeft de Bur- ger-kiezersvereeniging alhier, de aftredende leden van den Gemeenteraad alhier opnieuw candidaat gesteld en beveelt zij voor de twee nieuwe zetels dringend aan de heeren J. J. Beijnes en 1. Spree. Wij kunnen ons met de handeling der genoemde vereeniging volkomen vereenigen en vertrouwen dat alle Katholieke Kiezers ditmaal als een man ter stembus zullen verschijnen ten einde ons goed recht te doen zegevieren. Wij achten het tot onzen plicht, met ernst te waarschuwen tegen die traag heid in 't gebruik maken van een kiesbevoegdheid, welke reeds zooveel nadeel heeft toegebracht aan het in gewenschten geest behartigen van de groote volksbelangen. De moeite om een stembriefje naar het Raadhuis te brengen is toch zoo groot niet. Voor ons genot kunnen we dikwerf zooveel tijd vinden is het dan te veel gevergd als er eenige oogenblikken van ons gevraagd worden ten nutte van de publieke zaak De kans van slagen voor onze candidaten is bij eene eerste stemming nog lang zoo slecht niet. Als alle Katholieke Kiezers zich de moeite geven hun biljet, ingevuld met de namen onzer candidaten, naar 't stadhuis te brengen, dan behalen we ongetwijfeld succes. Eendracht maakt macht. Katholieken van Haarlem, wilt ge toonen dat de Kiezers der Spaarnestad karakter, bekwaam heid en ijver weten op prijs te stellen, wilt ge toonen dat ge, vooral met het oog op onze beide candidaten voor de nieuwe zetels, gelijk recht voor allen verlangt, weest dan Dinsdag a. s. niet lauw en flauw, maar komt in talrijke getale op, om de stembus-overwinning te verzekeren aan de aftredende leden, maar vooral echter aan de heeren J. J. Beijnes en T. Spree, onze candidaten voor de nieuwe zetels in den stedelijken Raad. Achttiende uitvoering in den Hout, op Zondag 17 Juli 1881, des middags van 2—4 uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Nieuwe defileermarsch, 1881 30 Juli, M. H. Muller. 2. Ouv. la reine d'un jour, Halvy. 3. Chor, Apollini. 4. Erinnerung an Mendelssohn. 5. Fant. Don Pasquale, Donizetti. 5. Walzer, Strauss. 7. Franfaise, Lossner. Sociëteit „Trouw moet blijken." Harmonie-concert op Zondag 17 Juli a. s. de* avonds van 7'/,10 uur, door bovenvermelde kapel. Programma. Marsch, Gartner. 2. Ouv. Pique Dame, Suppé. 3. Fantaisie, Appollini. 4. Fant. Deutsche Lie- der, Strauss. 5. Fant. la Favorite, Donizetti. 6. Ouv. Zampa, Herold. 7. Pot.p. Freischiitz, Weler. 8. Réveille du lion, Kontsky. 9. Potp., Schreiner. HAARLEM, 13 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 8 koeien, verkocht 4 voor f 130 a 240; - stier; verkocht voor f a - vaarzen, verkocht - voor f a - pinken, verkocht - voor f a - graskalveren verk. voor f a 15 nuchtere kalveren, verk. voor 6 a 11, 44 schapen, verk. 32voor f 22 a 34, 35 lammeren, verkocht 21 voor f 10 a 12, 9 biggen ver kocht - voor f 10 a 22; - varkens, verkocht voor a c. per 1/2 kilo, 1 paard tot f 60 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 128 stapels kaas, 15806 stuks, wegende 30971 kilo, hoog ste prijs f 34.00, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 13 Juli. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 143 vette kalveren, 1 ste qual. f 95, 2de qual. 75, per kilo, 6 graskalf a 83 nuchtere kalveren, 7 a 11; - schapen en lammeren a t 102 vette varkens 49 a 54 c. per kilo. LONDEN, 14 Juli. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 800, Schapen en Lammeren 10,000, Kalveren 200, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/2 a 5/6 Schapen en Lammeren 5/- a 6/4, Kalveren 4/8 a 5/9 Zwijnen 4/2 a 4/9. LEIDEN15 Juli. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 6 paarden 85 a 135 12 stieren 60 a 220, ossen a 104 melkkoeien f 140 a f 252, 8 kalveren dito 150 a 260, 96 vare dito f 95 a 198, 56 vette dito 1 150 292, 6 graskalveren f 30 a 58, 60 vette 38 a 93, a 70 a 85; 52 nuchtere dito 5, a 14, 530 vette schapen, 22 a 34,50; 696 weide dito 17,50 a 23, 102 lammeren. 40 magere varkeus f 22 a 41, 148 biggen f 6.50 a 15,— GOUDA, 14 Juli. Kaas f 31 a 35,00 le qual. f a 2e qual. f 28 a 32 zwaare hooger in prijs aangevoerd 202 partijen. Handel buitengewoon vlug. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.50 a 1.60 der weiboter f 130 a 1.40 per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 15 Juli. Moutwijn, per ned. vat f 1275 jenever 18,25 Amsterd. proef f 19,50; Spoeling f 0,50 dito commissie/0,50. HOORN, 14 Juli. Ter waag gewogen 443 stapels kaas wegende, 124969 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 37,75 oor kleine, en voor hooikaas commissie middelbare, f— Amsterdam 15 Juli 1881. Prijzen der onderstaande effecten t" genoteer pCt. ae koers Nederland. Certif. Werk. Schuld21/, 67% Spanje. Turkije. Egypte. 8 ff ff 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pauiel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binneul. 12500—25000. 1 1000—5000 1 500—5000 2 Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Obl. Leening 1876 5 N.-Ajnerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/; a w j/ 1871 5 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4 1875 5°/o Zuid-It&l. Spoorw. Obl3 Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltiscbe Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschnnsk Sysran Aand. Riaschk Wiasma Rumenie. Aandeelen Spw. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 3 - Rotterdam8 Italië. Rusland 5 5 div 7 Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 4'/, pet. 80 1041/, 96 84 86V, 661U 67%, 537is 99 78'/, 93i/4 26% 44% 251/4 25 40'/, 16'/lt 15'/, 98 112s/8 99 40% 231/4 19'%, 120 152 118 74'/, 145 153»/, 26'/, 76 533/4 131% 56'/, 881/4 62 911/4 71'/, 72 142 4411/1, 140 107 lll'/s 103 96%, 97»/, 106 115 150'/, 140 136'/:, LONDEN, 15 Juli. De Peterburgsche correspondenten der Engelsche dagbladen voorspellen eene nieuwe uitbarsting der Jodenvervolging. De ontmoeting der Duitscbe en Oosten- rijksche Keizers heeft vermoedelijk plaats te Iscbl of te Salzburg; de samenkomst beeft niet betrekking op bet driekeizersbond maar beeft uitsluitend een vriendschappelijk karakter. Die correspondent spreekt het bericht tegen eener ontmoeting van prins von Bismarck met baron Haymerle. Bij de Engelsch-Amerikaansche Tele- graafmaatschappij zal een tarief van 1 shilling per woord worden ingevoerd, te beginnen met 1 Augustus. TUNIS, 15 Juli. Volgens de laatste be richten schijnen de opstandelingen in Sfax geneigd om zich te onderwerpen. PARIJS, 15 Juli- Blijkens de laatste berichten van kolonel Brunetiere, ge- dagteekend 14 dezer des avonds uit Ain- berda, is Bou-Amema den geheelen dag op de vlucht naar Askoura op drie kilometers afstand achterna gezet, zonder dat men hem heeft kunnen bereiken. Zijn verlies in het gevecht van 13 dezer wordt begroot op 70 man. Er zijn maatregelen genomen tegen herhaling van aanvallen der opstandelingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3