BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. met eene verschrikkelijkerampzalige eeuwigheid verwisselt. Christelijkgodsdienstig onderwijs, we herhalen het, is het beste geneesmiddel voor de kwaal des tijds, die, vooral in onze dagen, zulk een onrustwekkend epidemisch karakter heeft aangenomen. Te Apolda, een industriestad in Wei- mar, zijn weder drie sociaal-democraten tot leden van den Gemeenteraad gekozen. De Raad aldaar bestaat thans voor de meerderheid (11 van de 18 leden) uit so cialisten. liet Journal officiel meldt, dat de Pre sident der Fransche Republiek aan 1450, wegens misdaden en vergrijpen tegen het gem eene recht veroordeelde personen, die hunne straf ondergaan in Fransch Guyana, Nieuw-Caledonië en in de gevangenissen in Frankrijk en Algerië, gratie, verzach ting of vermindering van straf heeft toe gestaan. Volgens bericht uit Sfax zijn bij het ne men der stad door de Franschen 400 in landers gedood en 800 gekwetst. Er heerscht eene groote opgewondenheid in het zuiden van Tunis. De Rechtbank te Parijs heeft 6 indivi duen, betrokken bij het opstootje van 30 Juni, veroordeeld tot gevangenisstraf, res pectievelijk van 10 dagen tot 4 weken. Een orkaan heeft de stad New Ulm in Minnesota bijna geheel verwoest. De schade in en in den omtrek van de stad is enorm. Er zijn veel dooden en gewonden. De Indianen hebben den gouverneur van Sonora en 30 man vermoord. Bij ukase heeft vorst Milan bekrach tigd een door de Skuptschina goedgekeurde leening van 6 millioen dinars tot aankoop van 100 000 geweren. Buitengewone be lastingen zullen worden geheven tot dekking van dat bedrag. Aan de Daily Chronicle wordt uit St. Petersburg getelegrapheerd, dat Loris Melikoff is teruggeroepen door den keizer, vermoedelijk om hem te benoemen tot mi nister van binnenlandsche zaken en voor zitter van den ministerraad. De Standard verneemt uit St. Petersburg, dat Ignatieff verscheidene dreigbrieven van nihilisten ontving. Appelscha, 19 Juli. Dezer dagen meende zekere vrouw, dat zij „behekst" was. Zij liet daar om een wonder-dokter bij zich komen, die wer kelijk verklaarde dat zij „behekst" was, en haar medicijnen daarvoor ter hand stelde. De vrouw moet daarvan ingenomen hebben, met het ge volg, dat zij eenige uren daarna ten lijk was. Middelburg. 19 Juli. Zaterdag 11. is alhier een kind van veertien maanden, terwijl de moeder zich eenige oogenblikker. verwijderd had, in eene waschkuip gevallen en verdronken. Toen de moe der terugkwam, vond zij het lijkje van haar eenig kind. Brakel, 19 Juli. Alhier is dezer dagen een 21 jarig jongeling, die niet wel bij het hoofd was en aan vallende ziekte leed, in de Kil, ach ter de ouderlijke woning, te water geraakt en weinig tijds daarna er levenloos uit opgehaald. Nieuwland, 19 Juli. Door den postbode is eergisteren onder deze gemeente een man dood aan den weg gevonden, waarschijnlijk iemand die tengevolge van de hitte bezweken is. Amsterdam, 19 Juli. Zaterdag-avond baadde zich omstreeks negen uur een achttien-jarige smids jongen in de Muidergracht, achter het St. Jacobs- gesticht. Hij zwom naar de overzijde, zwom te rug, doch midden in de gracht verdween hij eens klaps in de diepte. Eerst ruim drie kwartier later werd zijn lijk opgedregd. den Helder, 19 Juli. Sedert eenige dagen werd alhier een 6 jarig knaapje vermist. Alle na sporingen bleven vruchteloos, en men vermoedde dat het kind door kermisreizigers was ontvreemd. De vader was reeds op reis om de verdachten te achtervolgen, toen Vrijdag-middag het lijkje uit de binnenhaven werd opgehaald. Aduarderzijl, (Groningen) 19 Juli. Alhier is eergisteren een knaap van 15 jaar zoodanig door de hitte bevangen geworden, dat hij kort daarop bezweken is. Vlake, 19 Juli. De brugwachter alhier, Fiel der genaamd, vader van acht kinderen, is aller droevigst omgekomen bij eene poging om een zijner kinderen, dat in het kanaal gevallen was, te redden. Zwijndreeht, 19 Juli. Een knaapje van 8 ja ren, wiens ouders met groenten naar Rotterdam waren, geraakte eergisteren namiddag in het wa ter, waaruit het na eenigen tijd levenloos werd opgehaald. Men schrijft uit Utrecht: "School blijven" is eene straf, die elk mensen in zijn leven wel eens is opgelegd. Maar zulk school blijven als hier dezer dagen een meisje van 12 a 14 jaar op eer. der openbare scholen heeft moeten doen, is waarschijnlijk eenig in de geschie denis van het onderwijs. Het kind wa3 door de onderwijzeressen eenvoudig vergeten; deze ver trokken, en sloten de school, en lieten er het het meisje den geheelen nacht in. Men kan zich den angst van het kind voorstellen en niet min der dien van de bezorgde ouders, die natuurlijk allerlei voorstellingen maakten, welke alles behalve vleiend waren voor het kermisvolk, waarvan onze stad thans vol is. Den volgenden morgen werden zij echter gerust gesteld. Een onderwijzer had het kind bij den aanvang der lessen gevonden, en bracht het tehuis. Een prachtige Fata Morgana heeft zich deu 6 dezer 's avonds op de Iersche kust, bij Killinep, niet ver van Dublin, vertoond. Aan de overzij van de zee, op een schijnbaren afstand van 12 a 15 mijlen, vertoonde zich een met landerijen, boomen, woningen enz. bedekte groote landstreek. Drie vuurtorens stonden op den voor grond vau de donkere kust; een daarvan scheen op een zandbank op eenigen afstand van het land te staan, de andere bevonden zich aan het strand. Naar het Zuiden toe waren twee rotseilanden duidelijk zichtbaar, en ver in het N. W. deed zich een helder licht voor, waarin zich vele sche pen het onderstboven afspiegelden. Zulk een ver schijnsel is zeer zeldzaam op de Oostkust van Ierland, 's Avonds om ö'A was het 't duidelijkst. Een voorbeeld van zeer practisch ge bruik van een magneet, deelt de redacteur van de „Photographic News," de Heer Baden-Pritchard mede. Hij wandelde namelijk eens op een goeden dag langs de Londensche winkels en bleef voor een ijzerwinkel stilstaan waar hij een bepaalde soort van schroef zag liggen, die hem zeer prac tisch voorkwam. Hij ging den winkel binnen en vroeg den handelaar hem een dergelijk voorwerp te geven. Deze, majestueus gezeten te midden van al zijn koopwaar evenals een spin in het midden van haar net, nam kalm een soort van handvat met een magneet aan het eene einde en haalde, door dit in een der verschillende bak ken te houden, de verlangde schroeven naar zich toe om ze vervolgens aan zijn klant te overhan digen. Het idee is wel niet nieuw, maar toch wel waard om nog eens onder de oogen van belangstellenden gebracht te worden. De wetgevende Vergadering van den Staat New-York heeft eene wet aangenomen, waar bij winkeliers en magazijnhouders worden verplicht er voor de vrouwelijke geëmploieerden in hun dienst stoelen op na te houden. In de warme zomerdagen is het alles zins verklaarbaar, dat men zijn toevlucht neemt tot verkoelende dranken. Maar iedereen weet al handelen velen er niet naar dat men daarmee uiterst voorzichtig moet zijn. Een glas koud water, een portie ijs, onbedacht in de warmte ter verkoeling gebruikt, heeft reeds veler gezond heid verwoest en menigeen het leven gekost. Een Fransch blad herinnert eenige voorzorgsmaatregelen, die men in acht heeft te nemen om zich voor die nadeelige gevolgen te vrijwaren. Men moet nl. iets bij het water voegen, een weinig suiker, wijn of iets dergelijks. Dan mag men niet anders dan bij kleine teugen drinken en moet den drank zoolang mogelijk in den mond houden, voor men hem naar de maag laat gaan. Ook doet men wel, voor den verkoelenden drank een vaste spijs, een stukje brood, beschuit of chocolade te ge bruiken. Op partijen is het verkieselijk, als men verhit is, thee, punsch of een anderen warmen drank te gebruiken. Maar als men volstrekt ijskoude dranken wil gebruiken, dan is de eenigs- zins prikkelende rumsorbet minder gevaarlijk dan room- en vooral vruchtenijs. De vele nadeelige gevolgen van ijskoude dranken kunnen soms onmiddellijk tegengegaan worden door het gebruik van een warmen drank. Op partijen hebben menigmaal thee en punsch de schadelijke uit werking van het ijs verhoed. Dikwijls ziet men dat koffiehuis-en logement-bedienden bet, met eenige spaar zaamheid, zoover brengen dat zij van hunne fooien, „een aardig stuivertje," zooals men het noemt, overleggen en met goed gevolg hunne eigene zaak kunnen beginnen. Maar zeldzamer is het, dat een koetsier en een kok zich zóó den weg tot fortuin en aanzien banen als een New- Yorksch blad van twee vertegenwoordigers van dat vak uit Washington mededeelt. „Gerui- men, tijd geleden," zoo luidt dit bericht, "bracht Lord Lyons, de Engelsche gezant, een koetsier mede. 't Was een man die zijn vak verstond. La ter begon hij een paardenhandel, waarmede hij een groot vermogen won. Toen ging hij tot den handel in drogerijen over, trouwde en kreeg een zoon. Hij liet dezen veel geld en eene groot zaak na. De zoon was echter te trotsch om die zaak voort te zetten, en belegde zijn geld op een andere wijze. Tegelijk met den Engelschen koetsier was te Washington een Fransche kok ge komen, die bij den Franschen gezant in dienst trad. Hij huwde ook en werd vader van drie dochters. Evenals de koetsier, gaarde hij ook een groot vermogen op, voornamelijk door gelukkige speculatiëen in grondbezittingen. Onlangs is de zoon van dien koetsier met de dochter van den kok getrouwd, en tegenwoordig zijn zij de toon gevers van de gezelschapswereld te Washing ton nomina sunt odiosa. Te Wittlaer, een plaats met ruim 800 inwoners, is, naar het Dusseld. Volksbl. meedeelt in een tijdsverloop van 9'/2 maand niemand gestorven. Daarentegen is de bevolking in dien tijd met 24 vermeerderd. De Engelschen bezitten tegenwoordig een electrische lamp, die meer licht ver spreidt dan eene ter wereld, daar zij 50 maal meer licht geeft dan eene gewone electrische straat lantaarn zij heeft namelijk evenveel lichtgevende kracht als 100,000 kaarsen. Deze lamp is bestemd voor de Engelsche marine, om te behoeden voor nachtelijke aanvallen, en men berekent, dat met behulp van een gewonen reflector, het schijnsel zoo sterk zal zijn, dat men op een afstand van 15 mijlen er nog bij kan lezen. Ook de Ameri kanen gebruiken het electrisch licht tegenwoordig voor allerlei doeleindenzelfs zal te New-Orle ans een wedren gehouden worden bij het schijn sel eener electrische lamp. Een gendarme van Gelderen,die op de Nederlandsche grens surveilleerde, trad een her berg binnen om een glas bier te drinken. Hij ontdeed zich van zijn geladen geweer, doch on gelukkigerwijze ging het schot af en trof den herbergier Boten zoodanig, dat hij onmiddellijk dood ter aarde stortte. De gendarme heeft zich vrijwillig ter beschikking gesteld. Een jonge vrouw zat, op den dag van het groote Fransche feest, te Parijs, met haar zoontje op den Boulevard des Capucines en hoopte debouquetjes te verkoopen, die in een mandje voor haar stonden. Ongelukkig waren de bouquetjes niet smaakvol gemaakt, en het gevolg was dan ook, dat zij er bijna geen een kwijt kon raken, hoewel zij daarvoor alle mogelijke pogingen in het werk stelde. Duidelijke sporen van teleurstel ling en droefheid teekenden zich daardoor op haar gelaat. Doch eindelijk schenen hare pogingen bekroond te worden, want een Engelschman, be geleid door zijne dochter, een meisje van omstreeks 18 jaar, hield voor haar stil, nam eenige bou quetjes uit haar mand en toonde ze aan zijne dochter. Zij mochten echter zijn goedkeuring niet wegdragen en ze aan de vrouw teruggevend, ver volgde hij zijn weg, de tranen niet opmerkende, die in de oogen der vrouw opwelden. Het meisje ontwaarde echter de droefheid der vrouw, haalde een papiertje te voorschijn, en liet het voor de voeten van den kleinen jongen vallen, waarop zij haar vader volgde. Dadelijk raapte het jongetje het papier op, toonde het zijn moeder, die, een bankbiljet van vijftig frank ziende, hem direct de Engelschen achterna stuurde, om hun het verlorene terug te geven. Het meisje hield zich alsof zij van niets wist, en den jongen zacht van zich afduwend, vervolgde zij haar weg. De moeder had echter den Engelschman ingelicht, en deze haalde zijne portefeuille uit zijn zak om het bank biljet er in te steken, en niettegenstaande den smeekenden blik der dochter en eenige woorden, die zij hem influisterde, deed hij het ook werke lijk. Doch hij deed meer, want hij haalde er een bankbiljet van vijfhonderd frank uit en gaf het de vrouw, zeggende: „Mijne dochter gaf u vijftig frank, omdat gij arm zijt; ik geef u tienmaal die som, omdat gij getoond hebt eerlijk te zijn." Sedert vele jaren bestaatinEngeland een „nationale kookschool". Van 1 April 1880 tot 31 Maart 1881 hebben 2112 leerlingen den cursus gevolgd, d. i. 140 meer dan ten vorigen jare. Sedert 1874 hebben 12,441 personen daar onderwijs ontvangen en werden 148 „hoogleeraar- diploma's" afgegeven. In 159 steden zijn cursussen geopend en op haar leest is thans gegrondvest de noordelijke bond van de kookscholen, waarvan de zetel te Liverpool is. Er worden zoodoende heel wat „keukenpieten" gevormd. Bij dewapenschouwingvanDonderdag jl. te Parijs zijn er omstreeks 200 personen, mi litairen, door den zonnesteek getroffen geworden en ter aarde gevallen. 20 hunner verkeeren in vrij bedenkelijken toestand en vijf moeten reeds bezweken zijn. Klacht van een meteoroloog. Toen de over leden generaal Mijer, het hoofd van het Meteoro logisch Observatorium te Washington, uit Euro pa terugkwam, waarheen hij gegaan was om zijne weerkundige waarnemingen uitte breiden, beklaagde hij zich er over, dat de voornaamste moeilijkheid, die hij in zijne onderhandelingen had ondervon den, was, dat er in Europa, behalve Rusland, geen land groot genoeg is voor een storm van behoorlijken omvang. Ontelbare malen is reeds gewaar schuwd tegen het te nauw inrijgen, dat de dames zich doen om een dun middeltje te krijgen. Van de gegrondheid dier waarschuwingen heeft men onlangs te Londen weer een voorbeeld gezien. Daar is een dame overleden, die bij de lijk schouwing bleek gestorven te zijn ten gevolge van het dragen van een te nauw corset. Haar maag was in het midden saamgeperst tot op een achtste van de natuurlijke grootte, en dus bijna in tweeën gesplitst. Ook de lever was door het nauwe rijgen geheel van haar plaats geraakt. Eenigen tijd geleden deed zich een dergelijk ge val voor. Staat een "wespen-taille„ dan zoo mooi, dat men er levensgevaar om trotseeren wil Oprechtheid in zaken. Opdengevelvaneen magazijn van gemaakte kleeren te Parijs leest men het volgend opschrift: „Wat hebt ge eraan u ergens anders te laten afzetten? Gaat hier bin nen 1" De Heer Tomas H olio way, de beken de fabrikant van de Holloway-pillen, zal aan het Engelsche volk een vorstelijk geschenk geven, bestaande in een asylium voor personen uit de middelklasse, die aan geestverzwakking lijden die voor genezing vatbaar is. Het wordt opgericht in de nabijheid van het station Virginia Water bij Windsor en is reeds bijna voltooid. Het ge bouw bevat 480 kamers en kost in 't geheel 250,000 bovendien wordt er eene kerk aan toegevoegd die 20,000 kost en geeft de stichter voor het werken der inrichting r.og eene som van 50,000 zoodat dit cadeau hem het bagatel van 320,000 of f 3,840,000 kost. Het gesticht zal den naam dragen van Holloway Sanatorium, en in de groote zaal zal een standbeeld van den stichter worden opgericht, terwijl de monograms in de plafonds en talrijke andere details aan den naam des gevers zullen herinneren. Een Duitsch tooneelgezelschap gaf in een Hollandsch stadje eene voorstelling, ein digende met een apotheose van den held, terwijl het lot vau den moordenaar en booswicht dui delijk wordt aangewezen door een transparant, waarop met groote letters Verflucht! n staat te lezen. „Wat hebben ze er nu aan" zegt op de gaanderij een moedertje, dat bij ver gissing de voorstelling bijwoont „om dat aan te plakken? En ik ruik ook niets van verf-lucht." Als eene bijdrage tot de geschiedenis van onzen tijd kunnen wij mededeelen dat prins von Bismarck en zijn hond, Donderdag 11. Kissingen op de stadswaag zijn gewogen. B3 Rijkskanselier behaalde het respectabele cijfer van 227 pond, de Rijkshond had een gewicht van 107 pond. Te zamen 334 pond. 't Zou dus als vuige laster kunnen aangemerkt worden als men wilde beweren dat beiden lichamelijk te licht werden bevonden. Curieus! In Duitschland gebruikt man, den thermometer van Réaumur, een Franschman; in Frankrijk dien van Celsius, een Zweed; in Rusland dien van Leslie, een Engelschman; in Engeland dien van Fahrenheit, een Duitscher. Een bekend Parijsch wijnkooper ad verteerde dezer dagen in de dagbladen: „Daar ik onlangs wegens wijnvervalsching tot 50 fr- boete veroordeeld ben, heb ik nu vast besloten, voortaan zuiveren wijn te leveren, tegen 90 can- times per liter." Als hit publiec nu maar op de goede voornemens van dezen openhartigen man vertrouwt Zekere W. De L. te Breda, kortelings wegens mishandeling uit de gevangenis ontsla gen, is eergisteren andermaal in hechtenis ge nomen, omdat hij zijne vrouw verscheiden zware verwondingen met een mes had toegebracht. De vrouw bevindt zich niet buiten gevaar. Bij Rostow in Oostenrijk heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De post trein tusschen Wladidawskas en Rostow ontspoorde, niet ver van laatstgenoemd station. Twee en twintig wagens geraakten in het zand en wer den zwaar beschadigd. Van de passagiers wer den zestien gedood en zes en dertig zwaar ge wond; de overigen kwamen er met den schrik en eenige lichte kwetsuren af. In de Russische provincie Kursk had de baljuw van een te Putivi gelegen landgoed 119 vrouwen, die weigerden te werken, in een schuur opgesloten, Buiten weten van den baljuw werd de schuur in brand gestoken en verbrand den de ongelukkige vrouwen. Echt Russisch! In Trier stierf dezer dagen een kind, dat door zijn zusje een steen in den mond was gestopt, opdat het maar stil zou zijn. Het kind kon nu niet alleen niet meer schreeuwen, maar ook geen lucht meer krijgen, zoodat het reeds overleden was vóór de arts het voorwerp kon verwijderen. De boerderij van den heer W. 8. te Akersloot is, ten gevolge van het spelen der kinderen met vuur in de nabijheid van het hooi, een prooi der vlammen geworden. Huis en in boedel waren tegen brandschade verzekerd. Twee arbeiders, die nabij Maastricht bezig waren met het maaien van rogge, zijn door zonnesteek geti often. Beiden zijn naar het hospitaal overgebracht. Ook te Akersloot is een grasmaaier door de warmte bezweken, ter wijl hij op 't land aan 't werk was. Te Schöneburg bij Berlijn had dezer dagen eene voorstelling plaats van een troep kunstenmakers. Bij deze gelegenheid hief eene vrouw, met de knieën hangende aan een trapeze, een paard met ruiter in de hoogte. De krachts ontwikkeling van zoo'n vrouwelijken Goliath is zeker in staat haren respectieven echtgenoot, bij verschil van opinie, het noodige respect in te boezemen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is het de Haagsche politie mogen gelukken weder een belangrijke arrestatie te bewerkstelligen. Drie personen, alles behalve gunstig bekend en genaamd J. J. K., F. K. en J. R., die bij hunne nachtwandeling aan de Hertenkamp een persoon in diepe rust ontdekten, schijnen bij dezen een zeer subtiel onderzoek op den lijve te hebben gedaan, en toen ze al spoedig iels dat ze voor een portemonnaie hielden, voelden, moeten zij zich geen oogenblik hebben bedacht om er den slapenden man van te ontlasten. De vangst viel niet tegen. In de portemonnaie vonden zij veertien gul den, die zij onder elkander verdeelden; maar zij hadden er niet lang genoegen van. Slechts eenige uren na de gepleegde misdaad waren ze reeds door de ijverige nasporingen, die de poli tie had ingesteld, niet alleen ontdekt, maar ook naar het huis van arrest overgebracht. Als een beproefd middel om de mug gen uit huis en stalling te verdrijven, wordt aan bevolen hel branden van een weinig hooi, hetwelk men, na er de vlam te hebben aangebracht, slechts behoeft te laten dampen. Door dezen dampgeur zal dit zingend, stekend, ja zelfs venij nig insect zich aanstonds verwijderen. Maandag jl, had in de omstreken van Charnal een verschrikkelijk voorval plaats. Een in dienst achtergestelde luitenant, die dientenge volge van tijd tot tijd malende was, maar overi gens niemand kwaad deed, vroeg aan een boe rendeern naar den weg. Deze verschrikte zoo danig van het zonderlinge voorkomen en de ordelooze kleediug van den vrager, dat zij het al schreeuwende op een loopen zette. De land bouwers, die juist van het veld kwamen, meen den dat zij door een kwaadwillige was aangerand en vielen den ongelukkigen luitenant met hun ge- gereedschappen aan. Deze loste eenige revolver schoten om zich te verdedigen, doch trof nie mand. De boeren werden nochtans daardoor zoo verwoed, dat zij den armen waanzinnige op dierlijke wijze om het leven brachten. Bij Doesborgh is Zaterdag in den Nieuwen IJsel een sergeant der infanterie ver dronken. Zijn lijk werd eenigen tijd later ge vonden, De inrichting van den controle-toe stel, uitgedacht door den heer Wesselman en toegepast op rijtuigen van de Amsterdamsche Rijtuigvereeniging, schijnt nu in orde te zijn- Het mechanisme, niet meer gedreven door elec- triciteit, maar door luchtdruk, wijst op een voor den passagier zichtbaar uurwerk den duur van den rit, en teekent tevens dien tijd op een strook papier aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2