BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. In Saksen hebben de conservatieven, ondanks den felsten tegenstand bij de ver kiezingen, niet alleen de meerderheid in de Kamer behouden, maar zelfs nog vijf stem men gewonnen. De liberalen hadden een gansch andere uitkomst gewacht. Hun te leurstelling is groot. Wegens het uitbreken der longziekte in Denemarken is de in- en doorvoer van Deensch rundvee in Sleeswijk- Ilolstein verboden. Aan de Standard wordt uit Durban nu ook gemeld, dat de conventie met de Boeren financieeie moeielijkheden teweeg brengt en dat de Boeren weigeren ver schillende punten der conventie aan te namen. De berichten uit Zoeloeland zijn mede ongunstig. Aan de Times wordt uit Petersburg ge seind, dat in Siberië op verschillende pun ten de pest is uitgebroken, die menschen, paarden en vee doodt. De Daily-News meldt uit Alexaudrië, dat de Khedive het besluit tot afschaffing der slavernij in geheel Egypte de volgende week openbaar zal maken. Volgens het besluit mogen de tegenwoordige bezitters van slaven dezen behouden, doch zij mo gen geen nieuwe slaven aannemen. De Kamer van afgevaardigden in Frankrijk heeft de wet op de drukpers aangenomen, zooals zij van wege den Se naat was ingezonden. Het officieelo blad te St. Petersburg maakt een keizerlijk besluit openbaar, waarbij de tegen Jesse Helfman uitgespro- doodstraf in levenslangen dwangarbeid veranderd wordt. De Vakit te Konstantinopel spoort met warmte de Regeering aan, zich van deskundige buitenlandsche ambtenaren te bedienen om de orde in de Turksche fi nanciën te herstellen. Berichten uit New-York zeggen dat Columbia voorstelde een hof van arbitra ge in te stellen, ter beslechting der geschil len tusschen de Staten van Zuid-Amerika, en dat het deswege eene conferentie bijeen riep. Verscheidene republieken, waaronder de Argentijnscbe, zouden hare toestemming reeds gegeven hebben. Keppel, 22 Juli. Een 13 jarige knaap, die eergisteren alhier in den Ouden IJsel ging zwem men en zich te ver van kant waagde, is in de diepte weggezonken en verdronken. 's Gravenhage, 22 Juli. Het zilveren milieu de tabledat als eersten prijs gediend heeft in de jongste verloting van de Kunstkroniek, heeft bij openbare verkooping in het Yenduhuis alhier, behalve trekgeld en kosten, f 2180 opgebracht. Middelharnis, 22 Juli. Gisteren-middag is alhier een 16 jarig jongeling in de haven ver dronken. Hij was daar gaan zwemmen, zonder de zwemkunst voldoende te verstaan. Maastricht, 22 Juli. De schoenmaker v. O., die naar den brand te St. Pieter wilde gaan zien, is door de duisternis misleid van den walmuur ge vallen en op de plaats dood gebleven. Deventer, 22 Juli. Een kweekeling van de rijkskweekschool voor onderwijzers alhier, die met eenige kameraden zich in den IJsel ging baden, is verdronken. Amsterdam, 22 Juli. Alhier had dezer dagen tusschen twee vrouwen een gevecht plaats met mes sen, waarvan het gevolg was dat een harer de pols zoo goed als afgesneden werd. Uden, 22 Juli. Een zoogenaamde kersenboer uit deze gemeente, die eergisteren-morgen met een beladen kar ter markt te 's Hertogenbosch reed, had het ongeluk onder den wagen te vallen, met het noodlottig gevolg, dat het rad hem over de borst ging. Naar het gasthuis te 's Hertogen bosch overgebracht, overleed hij een uur later. Arnhem, 22 Juli. Maandag-namiddag is een 17 jarige knaap verdronken, die nabij de steen ovens in den Rijn aan het zwemmen was. Zandvoort, 22 Juli. Naar wij vernemen is door de heeren J, Chr. Gunst, J. B. Burgers, W. G. F. Reckleben, W. L. J. van der Kolk en P. F. van Maarseveenallen te Amsterdam, bij het gemeentebestuur vergunning gevraagd tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram, uitgaande van de kom der gemeente naar het station van den spoorweg en vervolgens naar lJmuiden, Breda, 22 Juli. Alhier heeft een milicien zich door onvoorzichtigheid zoodanig met zijn bajonet in de borst verwond, dat men vreest voor zijn leven. Vlijmen, 22 Juli. Alhier zijn 2 dochters van A. Van Dommelen door den bliksem getroffen. De voeten werden haar verschroeid. Hoorn, 22 Juli. Eergisteren middag is een arbeider van de in aanbouw zijnde R. K. ge vallen, en onmiddellijk aan de gevolgen overleden. Hij laat vrouw en kinderen na. Alkmaar, 22 Juli. De persoon van Pieter Admiraal, alhier woonachtig, die wegens brand stichting (welke misdaad hij bekend had bedre ven te hebben) gisteren in het huis van arrest alhier in verzekerde bewaring was gebracht, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Een dierenvriend heeftinde nabijheid van zijn buitengoed op eenigen afstand van Parijs een gebouw laten oprichten, waar alle oude dieren die den menschen geen nut meer kunnen aan brengen, een liefderijke vei pleging vinden. De collectie van die oudjes begint reeds zeer vol maakt te worden; zoo is er een koe, die reeds zes-en-dertig, een muildier dat reeds twee-en- zeventig en een varken dat zeven-en-twintig jaar oud is. In het hoenderhof is een gans van zeven en-dertig jaar, wier buik langs den grond sleept en wier pooten geheel vergroeid zijn. Eiken mor gen komt de eigenaar zelf de dieren verzorgen en doet dan een zorgvuldig onderzoek of aan een zijner invaliden ook iets ontbreekt. In de laatste drie dagen zijn te Parijs weder twee ontzettende moorden gepleegd. Een vijftigjarige tapster werd door haar bediende met hamerslagen gedood en een meer dan tachtigjarige rentenierster gewurgd. Beide booswichten, die zich met den buit uit de voeten hadden gemaakt, zijn gelukkig gepakt. De moordenaar der 80 jarige is nog geen 18 jaar en een reeds driemaal ont slagen boef. De stoomboot Newberin, die te San- Erancisco is binnengeloopen, bracht de manschap van den schooner Eustache aan land. Deze deed mededeeling van de volgende vreeselijke geschie denis. De scheepskok, bij wien zich sinds gerui- men tijd teekenen van krankzinnigheid hadden voorgedaan, wierp zich op zekeren dag plotseling zonder de minste aanleiding op den kapitein en stak hem dood. Toen snelde hij naar een berg plaats, waarin zich bijlen bevonden. De ver schrikte matrozen sloten hem in de kajuit op, waar de ongelukkige de vreeselijke bedreigingen uitstiet, dat hij het schip in brand zou steken. Daar het schip ongeveer 2300 vaten kruit aan boord had, haastten de matrozen zich de booten los te maken, en, toen de rook reeds uit de ka juit steeg, het schip te verlaten. Nauwelijks wa ren zij buiten gevaar, toen een vreeselijke uit barsting volgde, en het schip met den krankzin nigen kok in de lucht vloog. Met de grootste inspanning bereikte de geredde manschap Ma- zatlan. Een deurwaarder te Berlijn legde in tegenwoordigheid van een schuldeischer beslag bij een schuldenaar op veertien kanarievogels met kooien. Toen de deurwaarder eenige dagen later de in beslag genomen vogels wilde weghalen, zaten er 14 musschen in de kooien. Waar zijn de kanaries? is de eerste vraag des deurwaar ders. „Die zijn daar" antwoordde de schulde naar. „Maar kan ik het helpen, dat de beesten van ergernis en verdriet grijs geworden zijn. Als ik een deurwaarder zie, kiijg ik ook grijze haren." De deurwaarder gelukte het niet het verblijf der goudgevederde zangers op te sporen. Tol een aan gifte bij de rechtbank kwam het niet, want beide partijen waren inmiddels in schikking getreden. Een origineele titel is voor het wel en wee van een nieuwen roman niet zonder in vloed. In de zekere overtuiging van deze proef ondervindelijke uitspraak, heeft een geestig, Ame- rikaansch schrijver. Reverend G. H. Hepworth, aan zijn onlangs bij Harper Brothers te New-York verschenen boek den veelbeteekenenden titel van „11!" gegeven. Te Deventer heeft zich de volgende schutterquaestie voorgedaan: De majoor der schutterij was Maandag uit de stad en had een der kapiteins per brief verzocht om de leiding van de exercitiën op zich te nemen, waaraan deze wilde voldoen. De oudste kapitein meende echter, dat krachtens art. 32 van het regl. op den inwendigen dienst hij het commando had. Daarom won hij het advies van den officier van gezondheid in, over het houden van de exercitiën bij de toen heerschende tropische hitte. Deze was van oordeel, dat de temperatuur te hoog was om te exerceeren, zoodat dit schadelijk voor de gezondheid zou zijn. De oudste kapitein wilde daarop de gewone signalen op den toren doen plaatsen, als kennisgeving dat er geen oefeningen gehouden werden; doch de andere kapitein stemde hierin niet toe en ontnam den sergeant-aanzeg ger de signalen (roode vlaggetjes). De oudste kapitein liet hierop door den omklinker uitklin ken, dat er geen oefeningen zouden gehouden worden. Toch verscheen de andere kapitein met een paar officieren, tamboers en eenige schutters op het entréeplein en zij hielden de gewone oefe ningen. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Vóór een paar dagen kreeg een dienst bode op het Spui in den Haag een zenuwtoeval. Tal van menschen waren onmiddellijk bereid haar te helpen en droegen haar een koffiehuis in, waar zij bijgebracht werd en van daar naar haar wo ning werd gebracht. Daar kwam zij tot de ont dekking, dat een der menschlieveude helpers haar van haar oorbelletjes en ringen had beroofd. De politie is daarmede in kennis gesteld. Prinses Hussein, de schoonzuster van den tegeuwoordigen onderkoning van Egypte, wekt groot opzien in K'iïro, door een nieuwe livrei harer bedienden. Haar koetsier, lakeien, voorloopers en voorrijders, gitzwarte negers, dra gen allen sneeuwwitte kleederen, terwijl hare paarden van zilveren tuig zijn voorzien, en haar zwart rijtuig van binnen met wit satijn is bekleed. Met dezen zonderlingen optocht rijdt de schoone prinses den geheelen dag door de straten en wekt daar den spotlust der straatjongens en de ver ontwaardiging der rechtzinnige Muzelmannen op. Naar men zegt heeft haar schoonvader, Ismail Pacha, te Napels, haar over dit gedrag berispt, en moet zij bevel ontvangen hebben hare bedienden in donkere livrei te kleeden zooals de andere prinsessen doen. In het bosch Soignies, nabij Groenen- daal, is het in zeer vergevorderden staat van ont binding verkeerend, bijna verteerd lijk gevonden van eene jonge, vrij elegant gekleede vrouw, die, naar de geneesheeren verklaren, sedert Mei' moet zijn gestorven. Hier komt de omstandigheid bij, dat Vrijdag jl. in het zelfde bosch, nabij de be doelde plek, het lijk is gevonden van een jong man, die naar beweerd wordt, daar in de maand Mei moet zijn gezien door iemand, die een vrouwen-stroohoed had gevonden, welk jong- mensch zich toen schuchter zou hebben terug getrokken. Het van hem gevonden lijk doet zeer bepaald aan een zelfmoord denken. In den vroegen morgenstond tooneel- voorstellingen te geven is nieuw. Volgens berich ten uit Berlijn spelen de meeste tooneeltroepen voor stoelen en banken. Een Berlijnsch tooneel- directeur is op de gedachte gekomen een proef op gezegde manier te nemen. En mét succes. Het nationale theater geeft nu eiken Zondag in den vroegen morgen voorstellingen die druk be zocht worden. De deuren van den tuin worden 's morgens om vijf uur geopend, de voorstelling neemt te zeven uur een aanvang. Bij gunstig weer komen er gewoonlijk 2 a 3000 personen. De entrée-prijs is met inbegrip van dien der voorstelling slechts 25 PfennigeDat past het Berlijnsche heidendom. Op het Smolinski-kerkhof bij Peters burg heeft men het lijk gevonden van een geheim politiebeambte, die vroeger nihilist geweest was en zich nu in de socialistische kringen had weten te dringen om de politie op de hoogte te houden. Hij zou een groote nihilisten-vergadering op het Smolenski-kerkhof bijwonen en, als al de samen zweerders bijeen waren, een teeken geven aan andere daar verborgen politie-beambten, die dan met een afdeeling soldaten zouden toeschieten, om de geheele vergadering in hechtenis te nemen. Zijn verraad werd echter ontdekt, de nihilisten vielen op den spion aan, sneden hem den hals af, en maakten zich voor de komst der troepen allen uit de voeten. In het Utrechtsch Dagblad leest men het volgende: Woensdag namiddag omstreeks 5 uur werd in de nabijheid van de kom der gemeente Houten een vrouw in bewusteloozen toestand aan den weg gevonden. Groote vermoeidheid en hon ger hadden haar in dien toestand gebracht. Door de onmiddellijke hulp van den gemeente-genees kundige, den Heer J. J. Hendriksz, werd zij weder bijgebracht, in een nabij gelegen woning opge- nomea en aldaar door hem ran middelen voor zien om haar honger te stillen. Ruimschoots had deze ongelukkige haar deel van de rampen des levees. Vroeger met haar echtgenoot in het bezit van een groot beurtschip, waarmee zij van Zwolle op Amsterdam voeren, hadden zij dit voor een kleiner schip moeten inruilen. De zaken gingen steeds achteruit en ook dit kleinere schip moest woiden verkocht en haar man zag zich verplicht als schippersknecht te gaan varen. Voor onge veer 3 weken was haar zoon met nog twee zijner kameraden verdronken op het IJ, en nu zou ze weldra aan het sterf- of doodbed van haar echt genoot staan. Door een telegram was zij in kennis gesteld, dat ze zich naar Tiel moest begeven, ten einde het lot van haar man te vernemen. Maandag had zij van Zwolle, waar zij woonde, de reis te voet aanvaard; des nachts had zij in een hooiberg of boerenschuur geslapen, sedert Dinsdagmiddag had zij niets gegeten, omdat haar de noodige penningen ont braken om zich dat aan te schaffen en bedelen haar gewoonte niet was. Geen wonder dus dat zij van vermoeidheid was neergezegen. Door de liefderijke zorg van een hooggeacht ingezeten kon zij de reis verder per as voortzetten en werd zij in staat gesteld zich onderweg van het noodige levensonderhoud te voorzien. Men meldt uit Leiden: Gedurende een tweetal avonden verzamelt zich voor de in de Van der Werfstraat staande openbare school eene talrijke menigte, die fluisterend en op ge- heimzinnigen toon met naar het schoolgebouw gewende blikken elkander mededeelingeti doet. Een grappenmaker, die zich vermeet wat overluid opmerkingen te maken, of een jongen, die zich verstout te zingen of te schreeuwen, wordt onmid dellijk te recht gewezen. De eenige uitdrukkin gen, die nu en dan overluid geuit worden, zijn „Zie! hoor! daar!" Geen kermiswonder wordt met meer belangstelling aangegaapt dan het een voudige schoolgebouw; van geen straatredenaar worden met meer belangstelling de klanken opge vangen, dan die men meent dat uit de leerplaats der jeugd gehoord worden. Wat men eigenlijk hoort of ziet, weet niemand met volkomen zeker heid te zeggen, doch welk verschil er ook over de waarneming der feiten bestaat, op één punt is het meerendeel der menigte het volkomen eens: namelijk dat het er geducht spookt. Natuurlijk dat er in onze uitgebreide achterbuurten, waar men in de laatste jaren in het geloof aan spookverschijningen zeer versterkt is gewor den, allerlei verhalen over het geruchtmakende feit in omloop zijn. Het baatte niet, dat het hoofd der school, dien men spoedig uit zijn woning haalde, onmiddellijk de school ontsloot, geheel alleen er binnen trad, licht ontstak en elk lokaal nauwkeurig onderzocht, en daarop de verklaring aflegde, dat er niets buitengewoons was op te merken. Zijne daad gold voor het oog der menigte, die zich voor het gebouw bleef posteeren, voor eene roekelooze vermetelheid. Ook gisteren-avond was er weder een groot getal belangstellenden bijeen. Om welke reden is onbe kend, doch een tweetal agenten meenden iemand, in de nabijheid van het gebouw, naar het bureau van politie te moeten brengen. Doch nu begon het eerst recht te spoken, niet in maar buiten het schoolgebouw. Nadat men tot handtastelijk heden tegenover de dienaren der wet was over gegaan, werd de weggevoerde ontzet door eenige personen. Volgens de verklaring van eenige aan de school geplaatste ouderwijzers, is de spook historie hieruit ontstaan, dat een gordijn door den luchtstroom (men laat 's nachts de deuren der lokalen, die op de binnenplaats uit komen, open) in beweging wordt gebracht. Daar er op den hoek van het gebouw een straatlan taarn staat, valt de schaduw van het in beweging zijnde gordijn op een muurvlak, wat door de op straat aanwezige personen kan worden waargeno men en waarin de opgewekte verbeelding der menigte nu iets zeer spookachtigs ziet. Wij schrijven 1881. Te Saltdalen, in Noorwegen, zijndrie boerderijen plotseling weggezonken, zoodat de akkers thans II vademen onder water staan. Men schrijft het gebeurde daaraan toe, dat de onderste lagen van den grond langzamerhand door het water zijn weggespoeld. Gelukkig heb ben de bewoners bijna al hun vee en ook nog eenige meubelen kunnen redden, voordat alles verdween. Een kluchtig voorval, dat echter de passagiers, die er getuige van waren, stellig even veel angstzweet zal hebben afgeperst als de hitte, die er dien dag heerschte, had plaats met een trein, die zich tusschen de stations Neheim- Husten en Wickede van den Bergisch-Marki- schen spoorweg bevond. Terwijl de trein in volle vaart voortsnorde, werd de machinist door 't span nen van de signaallijn en het daardoor veroor zaakte gillen van de stoomfluit opmerkzaam ge maakt, dat er iets ongewoons moest zijn voor gevallen. Terstond gaf hij den remmers het signaal om op te houden, waarvan de doordringende toon de passagiers door merg en been drong. Bij alle reizigers stond het vast, dat er een ongeluk op handen was, daar het fluiten geen oogenblik ophield, en men bereidde zich op het ergste voor. Eindelijk zag men, dat van den tweeden wagen van den trein, waarin zich ossen bevonden, de signaallijn af en toe in beweging, werd ge bracht. Een os had de lijn, die eenigszins slap naar beneden hing, met de horens beetgepakt, en zoo het stoomfluitje in beweging gebracht. De trein van Chicago naar New-York werd dezer dagen door een bende kwaadwilligen aangevallen. De conducteur en een der reizigers, die de dieven uit de wagens wilde werpen, wer den beiden gedood. De overige reizigers konden bedaard blijven zitten en moesten met leede oogen aanzien, dat de dieven hunne koffers door zochten en al wat van hunne gading was, me denamen. Buiten een groote hoeveelheid goede ren, namen zij ook nog vijftien duizend dollars aan contanten mede, die zij in een postwagen vonden. Een aantal Engelsche dames, waar onder de Hertogin van Sutherland, de Hertogin van Marlborough.de markiezin van Salisbury en verschei dene andere aanzienlijke vrouwen, hebben een ver- eeniging opgericht, met het doel, zooveel mogelijk het gebruik van Engelsche wollen stoffen boven dat van vreemde te bevorderen. Door deze stof fen weer, als vroeger, in de mode te brengen, hopen de dames den kwijnenden toestand te ver beteren waarin tegenwoordig de Engelsche wol nijverheid verkeert. In de Anjelierstraat te Amsterdam viel Woensdag 11. metselaar van een huis, door het breken van een der steunsels van een zoo- genaamden Rotterdammer steiger. Hij bleef op de plaats dood. De politie heeft, tot nauwkeurig onderzoek, beslag gelegd op den steiger. Er is sprake v an dat het internationaal socialisten-congres, dat te Zurich verboden is, nu te 's-Gravenhage vergaderen zal. De vorige week was te Helder op de kermis een zoogenaamde „wilde,, te zien, die met de tanden levende konijutjes den buit open scheurde. Na al hetgeen in de jaren over vere deling van het volksvermaak geschreven is, zou men hopen dat dergelijke walgelijke vertooningen voor goed in den ban gedaan waren. Het ge meentebestuur van den Helder schijnt er echter anders over te denken en heeft deze soort van ker misvermaak niet belet. De „wilde,, had dan ook een aanhoudend druk bezoek; het volk verdrong zich en stond met open mond te kijken. In diezelfde gemeente ziet men sinds eenigen tijd een schaap aan den weg liggen, dat voor eenige dagen eer, gezwel had aan een der voorpooten. De eigenaar heeft dezen poot nu boven het ge zwel afgesneden en den overgebleven stomp met een stuk dweil omwikkeld. In dien toestand ligt nu het bedoelde dier, den stomp overdekt met vliegen, in de felle zon en moet zich op deerniswaardige wijze inspannen om te kunnen grazen. De eigenaar beweert dat dit het beest volstrekt niet hindert en hem juist goed doetl Volgens officieele opgaven zijn ineen tijdsverloop van zes dagen alleen te Cincinnati 500 personen gestorven tengevolge van de hitte. Het waren voor het meerendeel kinderen en be jaarde lieden. Laatstleden Zaterdag werd de redac teur der Neustettiner Zeitung, Adolf Cohn, door zekeren Luttosch, ondernemer van bouwwerken, op straat aangesproken met de vraag, of hij, Cohn, de schrijver van die en die artikelen was. Op het bevestigend antwoord werd Cohn door Luttosch aangevallen en zoodanig toegetakeld, dat hij een uur bedwelmd bleef liggen. Luttosch werd daarop in hechtenis genomen, doch kort daarna weder op vrije voeten gesteld. Daarna volgde er een oploop, waarbij verscheidene winkels van joden werden geplunderd of verbrand. Der. vol genden dag heeft Cohn, vergezeld van zijn broe der, hierover wraak genomen, door Luttosch te mishandelen, waarna de gebroeders Cohn zich uit de voeten hebben gemaakt. Een enkele spijker heeft in Erankrijk iemand van het tuchthuis gered. Een marskramer, die door vlijt en oppassendheid een aardig fortuintje had bijeengegaard, werd beschuldigd zich een deel daarvan wederrechtelijk te heb ben verschaft door een diefstal met braak. Veel pleitte voor zijn schuld. Hij was kort vóór dat de diefstal plaats had, de eigenares tegenge komen en had van haar vernomen dat niemand thuis was; velen hadden hem op den weg naar en bij haar woning ontmoet en op den weeken bodem voor het huis en ook daar binnen vond men indrukken van schoenen, waarin de zijnen volkomen pasten. Hij bleef zijn onschuld vol' houden. Deze week kwam de zaak voor de jury- De beslikte schoenen waren als stukken van over

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2