M A MiT BE RICHT E BEURSBERICHTEN. Voor geest en hart. Zwijgen. Allerlei. Kunstnieuws. laatste bericht. tuiging aanwezig en de veldwachters verklaarden dat die schoenen in de sporen sloten en dat in al die sporen de afdruksels van zeven zware spijkers waren ontdekt. De verdediger, de heer Lachaud (zoon van den beroemden advocaat), Dam de schoenen nog eens ter hand en bekeek ze nauwkeurig en liet nogmaals de veldwachters verklaren of zij wel in al de sporen zeven indruk ken van spijkers hadden gevonden. Het ant woord was een beslist: ja! „Welnu, dan is deze man onschuldig," zeide mr. Lachaud tot de jury. „Want, ziet het zelf mijne heerenéén zijner schoenen is met zeven spijkers beslagen, maar de tweede heeft er acht." Een kwartier later was de beschuldigde, op vrije voeten. Door de groote hitte zijn op de rivier de Eurthe een ontzaggelijke menigte visschen gestorven, die nu bij hoopen aan de oevers worden aangespoeld. De prefect van het departement heeft den gemeentebesturen last gegeven de doode vis schen te laten begraven om epidemieën te voor komen. Het huwelijk van den Abessynischen Kroonprins met de dochter van Koning Menelik van Schoa, een vazal van zijn vader, zal nog in deze maand voltrokken worden in de Abessy- nische residentie Adua. De Kroonprins gaat, aan het hoofd van 1500 gepantserde ruiters, zijne bruid en hare ouders tot aan de grens tegemoet, om haar te begroeten en dan plechtig naar Adua te geleiden. Op de hoffeesten verwacht men 12,000 personen, die acht dagen lang de gasten des Konings zijn, en in een opzettelijk voor hen ingerichte stad van tenten zullen wonen. Het uitzet der bruid werd in Aden gekocht en bevat een aantal Europeesche artikelen. Middel tegen zonnesteekleg bij het uit gaan een versch koolblad onder den hoed op het hoofd. Aldus geharnast kan men, wordt be weerd, onbevreesd den geheelen dag veldarbeid verrichten. Te Parijs is een zeer merkwaardige testaments-quaestie voorgekomen. Een oude dame overleed met aehterlating van een millioen en van een aantal uiterste willen, waarin nu eens dezen, dan weder genen harer nichten en neven waren bevoordeeld. Het laatst gemaakte kostte een dier diepbedroefde verwanten ongeveer frs. 350,000. Geen wonder dat het document nauwkeurig werd nagegaan. En wat bleek? Er stond in dat bet verleden was op „Zaterdag 14 Februari 1879" en nu wees de almanak aan dat de 14e Februari van het vorige jaar niet op een Zaterdag is gevallen. Een onderzoek bij den notaris bracht aan het licht, dat het testament op Zaterdag 14 October was gemaakt. De vraag doet zich nu voor: is het testament toch van kracht en zoo niet, moet dan de notaris de schade vergoeden? Donderdag 11. zijn te Amsterdam bui ten de Muiderpoort twee jongens, die zich met visschen vermaakten, te water geraakt, en niet tegenstaande de spoedig aanwezige hulp verdron ken. Verleden week trok een bruiloftstoet door de Marktstraat te Brussel, bruid en bruide gom, ouders, getuigen enz., allen hadden diep in 't glas gekeken en op zeker oogenblik ontstond een algemeeDe twist. De politie moest er tusschen komen en gansch de bruiloft werd naar den amigo geleid: de kroon van oranjebloesem der bruid werd bij den portier in bewaring gelegd en de gansche bende bracht den nacht in den amigo door. Sedert 12 dezer ontvangt de Indé- pendance Beige, te Brussel, het Kamerverslag per telefoon. Een dame, z ekere mevr. J., die uitOran terugkwam en zich naar Falaise wilde begeven, waar zij woonde, werd aan het spoorwegstation te Parijs, de gare de Lyonaangesproken door een jonkman van 25 jaren, die zich bij haar be kend maakte als iemand dien zij te Oran had ontmoet, en haar, daar zij alleen was, zijn dien sten aanbood. Zij nam die gaarne aan en ver zocht hem voor haar bagage te willen zorgen, die naar de gare de Saint-Lazare gebracht moest worden. Terwijl de dame het een en ander met de douanen in orde bracht, liet de heer haar koffers op een kar iaden. Maar de goedgeloovige dame wachtte te vergeefs op de terugkomst van haar galanten cavalier. Hij was met de koffers, die een waarde van frs. 30,000 bevatten, spoor loos verdwenen. Zij diende onmiddellijk een aan klacht tegen hem in, maar de politie heeft hem nog niet gevonden. Men doet nu onderzoek naar den voerman van de kar, waarop het goed is weggebracht, die zeker nadere inlichtingen kan geven. Om den smaad van Duitschland door Bohemen aangedaan te wreken, doet „een pa triot" in eene uit Maagdenburg verzonden^ circu laire het voorstel geen steenkolen meer uit Bo hemen te ontbieden. Tien tegen een dat die ijverige patriot een magazijn van brandstoffen er op nahoudt. De arbeider D. T. uit Peize had de vorige week in den brandenden zonneschijn zich bezig gehouden met grasmaaien in den omtrek en pl. m. f 16 bijeengegaard. Zaterdag wilde hij nog daar blijven om des avonds het verdiende loon aan zijne vrouw ter hand te stellen. Hij had met eenige andere arbeiders aangenomen om dien dag een stuk hooiland van den landbouwer v. H. aan den Hoornschen dijk te maaien. Zoo als ge woonlijk had hij zich van zijn bovenkleeren ont daan en aan den kant eener sloot neergelegd." Groot was de schrik van den vlijtigen man, toen bij pl. m. 5 uur des morgens bemerkte dat de broek verlegd en daaruit het zuur verdiende geld was ver dwenen. Hij deed terstond aangifte bij de poli tie aan wie het na zeer moeilijke recherche mocht gelukken twee bekende dieven en zakkenrol lers des avonds te 7 uur te arresteeren, nog in 't bezit van een deel van het gestolene. Het zijn M- P., oud 16 jaar en J. Z., oud 15 jaar, die reeds verscheidene malen wegens gelijksoortige feiten op de plaats waren gebracht waar zij be- booren. Op eenhoeveteLoose, inHolstein, wer den sedert eenigen tijd telkens jonge eendjes vermist, zonder dat men ontdekken kon, hoe ze verdwenen. Men gat den kraaien dc schuld er van, en wist hen uit den omtrek van den vijver te verjagen, maar nog altijd waren alle dagen een paar eendjes zoek. Eindelijk, toen er niet veel van de diertjes meer over waren, ontdekte men dat de dief een groote snoek was. De zoon van den pachter zag hoe de visch een der eendjes volgde, wierp hem een strop om den hals en trok hem op het droge. In de maag van den visch werden nog een paar snavels en beenderen van eenden ge vonden. Een zekere A. W., tapper te Grave, kreeg Donderdag-avond twist met den zoon zijner tweede vrouw, welke zoo hoog liep, dat hij dezen met een mes een steek toebracht in den onder buik, zoodat den ongelukkige de ingewanden uit het lichaam hingen. De wonde is doodelijk. De dader, die reeds dikwijls met de justitie kennis heeft gemaakt, is onmiddellijk in hechtenis ge nomen. Te Arkel is eergisteren de arbeider H. Z., te Spijk woonachtig, dood in eene sloot gevonden. De ongelukkige leed aan vallende ziekte en is daardoor waarschijnlijk te water geraakten verdronken. Twee jeugdige kinderen blijven on verzorgd achter. Op de lijn Buitenzorg-Soekaboemie van den Staatsspoorweg, is ter hoogte van Paroen- koeda, terwijl men bezig was een ijzeren brugte leg gen, dit gevaarte, wegende 36000 kilo, naar beneden gestort. Menschenlevens zijn gelukkig hier niet bij te betreuren. Tegenwoordig worden voor Belgische fabrieken, velletjes van nuchtere geiten tegen den prijs van 15 a 20 gulden de 100 stuks opge kocht ter vervaardiging van glacé handschoenen. Uit het schip, dat in de straat van Magelhaen gezonken is, de Dotherel, zijn door duikers eenige lijken opgehaald. Een van de officieren werd in zittende houding, het hoofd op de hand geplaatst, gevonden. Eén ketel is ont dekt. Yan den anderen was niets te zien. Men gelooft, dat het schip ten gevolge van de ont ploffing van een ketel is gezonken. De firma E. II. Krelage en Zoon te Haarlem heeft aan haar Emporium Horti Krela- geani in de Passage No. 19 te Zand voort geves tigd, een eigenaardige uitbreiding gegeven. Zij heeft in navolging van de Flowergirl Brigade te Lon den, aanvankelijk een drietal bloemenmeisjes aangesteld die met den verkoop van kleine bou- quetjes, corsage- en boutonnièrebloemen en der- gelijken belast zijn. Deze meisjes hebben een gelijkvormige kleeding en dragen een mand, waarop haar voornaam is bevestigd, en zijn voorzien van een tarief van haar koopwaar en een exemplaar der reglementaire bepalingen welke beide laatsten zij verplicht zijn op aanvrage ter inzage te geven. In sommige deelen van Duitschland hebben de postboden ten plattelande, om tegen alle aanvallen beschut te zijn, een karabijn ont vangen, terwijl zij nog ten overvloede een signaal hoorn krijgen, om hulp te roepen, indien zij voor de overmacht moeten zwichten. Dat getuigt niet voor de veiligheid van het platteland in sommige streken in Duitschland. Een heer te Berlijn schreef ophetpost- kantoor een briefkaart aan het adres van zijn zoon, waarin hij dezen verzocht het geschenk, vcor zijn zuster als bruidsgave bestemd, en dat de oude heer persoonlijk niet kon komen af halen, gereed te leggen en door de hospita te doen over geven aan den man dien de vader zenden zou. Door een onbekende werd telkens terwijl de heer schreef, onbeschaamd geloerd in den inhoud van de briefkaart, hetgeen door den ouden heer echter enkel als een onbeschaamdheid werd opgevat. Te bestemder tijd was het geschenk door een be steller afgehaald. Later echter bleek het, toen de ware bode van den vader kwam, dat de nieuwsgierige kijker in de briefkaart een dief was, die van zijn wetenschap gebruik maakte om zich van 't bruidsgeschenk 150 mark waard meester te maken. Woensdag-namiddag waren eenige jongelieden bezig met baden even bezuiden Eg- mond aan Zee. Een hunner waagde zich te ver en geraakte in eene trekking, die hem naar zee voerde. Hij verdronk onder de oogen van zijne kameraden. Het lijk was gisteren-avond nog niet gevonden. De verongelukte wa3 hulponderwijzer te Alkmaar. Een wachtmeester der maréchaussees te Breda heeft aldaar tegen zekeren „Keesje de Zeeman," een handelaar uit Enkhuizen, proces verbaal opgemaakt wegens beleedigende gezegden, geuit jegens onzen Koning, en wel tijdens dat Keesje zich bij den wachtmeester kwam beklagen, dat een spoorwegkaartje van hem niet als geldig was erkend geworden. Woensdag is aan 'sRijks werf te Am sterdam een ketelmaker door het misstap pen van een ladder aan boord van het in aan bouw zijnde schroefstoomschip le kl. Van Spijk in de stelling gevallen; hij bekwam belangrijke ver wonding aan het hoofd. Hij is per brancard naar het gasthuis vervoerd en overleed een paar uren daarna. De Schach van Perzië is onlangs ge lukkig van een zeer gevaarlijk jachtavontuur afgekomen. Hij is een onverschrokken jager en gaat bij voorkeur op leeuwen-of tijgerjacht uit. Nu gebeurde het, dat hij een prachtigen konings tijger onder schot kreeg, maar hem slechts licht kwetste. De tijger sprong brullende op den Schach los, maar deze tiok, zonder een oogen blik zijne tegenwoordigheid van geest te verliezen, zijn groot jachtmes en ving den tijger op. De tijger en de monarch vielen samen op den grond en de ijlings toesnellende hovelingen waanden hun mees ter reeds verloren. Maar de Schach stond onge deerd op; de tijger was dood. Een vreeselijk ongeluk had Woens dag-middag te s-Hage plaats, De heer v. d- B., doctorandus in de rechten, zich in de kurken- fabriek op de Bierkade aldaar bevindende, is voorover gestort in een kuip, waaruit hij een uur later levenloos werd opgehaald door de wer- lieden die van het schaften terugkwamen. De aarde is niet alleen bestemd voor den trotschen eik, den reusachtigen olifant, voor den geleerde of den kunstenaar. Voor ieder stelt zij haar schatten, en haar krachten beschikbaar. Zoo vinden er dan ook het nederig heidebloempje, de nijvere bij en de meest eenvoudige mensch hun plaats. Op den akker der werkelijkheid gedijt geen vrucht, die niet door zweet en heete dagen, door storm en regen verkregen wordt. De wetenschap der natuur kan niet in strijd zijn met God, want zij strekt tot uitbreiding van onze kennis en het doel van onzen geestelijken aanleg is daarmee in harmonie. Het verstand is een juweel, dat het meeste glans verspreidt als het in demoed gevat is. Smart is gelijk een onweer; zij maakt het hart vruchtbaar. Het is weinig menschen gegeven, het goede, aardige, of wat er ook opmerkelijks is, dat zij gedaan hebben, te verzwijgen. Het draait zich om en om in hun geheugen, het kijkt hun de oogen uit en brandt hun op de tong en sluipt eindelijk ongemerkt de tanden door. Want er is geen woord dat zwaarder op de onderlip weegt, dan het woordIk Er behoort veel spierkracht toe, om het binnen houden; en ontsnapt het eens, hoeveel woorden sleept het niet met zich. Kent gij iemand, die zwijgen kan als het graf? Geef hem de hand en kies hem tot uw vriend. Verschil van meening. Een vreemd dokter vroeg in het krankzinnigengesticht, aan iemand, met wien hij een lang gesprek had gehouden, hoe hij in dat huis gekomen was? Door een ver schil van meening, was het antwoord. Mnar dat is onmogelijk, zei de dokter. En toch is het zoo, hervatte de verpleegde, ik hield vol dat alle menschen gekken zijn en de menschen zeiden dat ik de gek was en zooals dikwerf het geval is, de meerderheid kreeg gelijk en sloot de minderheid op. Eene opoffering. Mijn dokter heett gezegd dat ik matiger zijn moet, dat ik te veel drink en daardoor geen enkel geneesmiddel kan helpen, 't Is hard, marr als het dan niet anders kan, zal ik bij mijn tweede ontbijt mijn glas water moeten opofferen, dat zal ik nog het minst missen. Bankierslist. Een bankier kwam eens bij Bothschild zijn nood klagen over graaf S.die 10,000 gulden van hem geleend had en naar Konstantinopel was gegaan zonder een schuld bekentenis te geven. Onmiddellijk, zei Roth schild, moet ge hem schrijven en hem vragen u de 100,000 gulden terug te betalen. Maar zei de ander, ik heb hem maar 10,000 gulden ge leend. Juist, hernam Rothschild, hij zal u da delijk terugschrijven maar zooveel schuldig te zijn en ge hebt wat ge begeert zwart op wit. Slagvaardig. Een prins plaagde eens een zijner hovelingen, dien hij al dikwijls als gezant had benoemd en zeide hem ten slotte dat hij op een os geleek. Waar ik op lijk, antwoordde deze, weet ik niet, maar wel weet ik, dat ik dikwijls de eer heb gehad u te vertegenwoor digen. Een menschlievend tandmeester. Een arme oude vrouw laat zich een kies trekken. Toen de kies er uit was, zeide zij dat het haar speet den tandmeester niet den gewonen prijs te kunnen betalen, omdat zij van de aiakonie nog geen gulden in de week had. „Als dat alles is wat ge krijgt om van te eten", zei de tandmeester, „dan zoudt ge beter doen, mij maar al uw tanden te laten uittrekken." Kunst en kritiek. Van zekere zangeres schreef een Amerikaansch recensent: „Haar zang zou misschien meer voldoen, als zij niet midden in eene treffende passage rondzag, alsof zij telde hoeveel geld er wel in de zaal was." 't Verschil. Een vrouw kwam voor de recht bank scheiding vragen. Na haar pleidooi gedul dig gehoord te hebben, sprak de rechter: „maar uw man heeft u toch lief gehad!" „O zeker! antwoordde zij, „maar de tijden zijn veranderd, vroeger als hij mij zag sloeg zijn hart, tegen woordig zijn vuist. Aan den grooten internationalen zangwedstrijd, den 4den September a. s. te Gent te houden, zal uit Nederland door Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen, Be Broederbond van Heusden, Gorinehems Mannenkoor Ce cilia, Ido's Mannenkoor van Hendrik-Ido-Ambaeht, Oe- baart Kunst en Zanglust van Amsterdam, Zang Vriendschap en Crescendo van Haarlem worden deel genomen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 23 Juli. Naar wij verne men zal de Mannenzangvereeniging Cres cendo in de eerste dagen van Augustus, in de muziekzaal van het hotel von Kauf man te Zand voort, een concert geven, dat zal worden opgeluisterd door de mede werking van eenige uitstekende solisten. Aan de bedevaart naar Brielle hebben Donderdag 11. ruim 300 personen uit deze gemeente en omstreken deelgenomen. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een gouden oorbel. Eene portemonnaie met eenig geld. Een defecte zwarte parapluie. Een witte zakdoek gemerkt A. Een. rood lederen taschje. Een balslaander. Een ijzeren ketting. Een touw. Drie knipmessen. 5 sleutels aan een ring, twee sleutels aan een touwtje en eenige losse sleu tels. Alles op straat gevonden. Twintigste uitvoering in den Hout, op Zondag 24 Juli 1881, des avonds van uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1 Marsch, Lossner. 2 Ouv. Lustige Wei- ber v. Windsor, Nicolaï. 3 Fant. Macbeth, Verdi4 Wal- zer, Stasny. 5. Fant. Othello et le Barbier. Küffner, 6. Ouv. les Sirenes, Auber. 7. a. Tiirk. Schaarwache, Mi- chaelis. b. Heiml. Liebe. Resch. c. Jagerchor, Carl. 8. Fant. Don Pasquale, Donizetti. BERICHT. Wij verzoeken beleefdelijk, advertentiën voor onze Cou rant bestemd, voortaan Dinsdags en Vrijdags voor G urn 's avonds in te zenden. De groote oplaag van ons blad maakt dezen maatregel noodzakelijk. De uitgevers der Nieuwe Haarlemsche Courant. HAARLEM, 20 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 11 koeien, verkocht - voor f 110 a 220; - stier; verkocht voor f a - vaarzen, verkocht - voor f a 1 pinken, verkocht - voor f 75 a - graskalveren verk. voor f a 17 nuchtere kalveren, verk. voor f 6 a 14, 35 schapen, verk. 30voor f 16 a 28 lammeren, verkocht voor f a 1 biggen ver kocht - voor f 14 a - varkens, verkocht voor a c. per I/3 kilo, - paard tot i a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 147 stapels kaas, 18271 stnks, wegende 35962 kilo, hoog ste prijs f 33.00, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 20 Juli. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - rnnderen, 193 vette kalveren, lste qual. 85, 2de qual. 70, per kilo, 5 graskalf a 55 nuchtere kalveren, 6 a 11; schapen en lammeren a 127 vette varkens 50 a 54 c. per kilo. LONDEN, 21 Juli. Ter Veemarkt zijn aangevoerd rnnderen 800, Schapen en Lammeren 11,500, Kalveren 200, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/4 a 5/4 Schapen en Lammeren 5/- a 6/4, Kalveren 4/8 a 5/8 Zwijnen 4/2 a 4/8. LEIDEN22 Juli. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 2 paarden 110 a 135 22 stieren 62 a 200, ossen fa 100 melkkoeien f 138 a f 248, 12 kalveren dito 150 a 258, 102 vare dito f 95 a 194, 52 vette dito f 150 290, - graskalveren a f68 vette 38 a 80, a 65 a 80; 56 nuchtere dito 5, a 13, 524 vette schapen, 22 a 36,00; 674 weide dito 14,a 22, 155 lammeren. 52 magere varkens f 28 a 40, 228 biggen f 6,50 a 14, GOUDA 21 Juli. Kaas f 31 a 35,00 le qual. fa 2e qnal. f 26 a 30 zwaare hooger in prijs aangevoerd 156 partijen. Handel buitengewoon ving. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.60 a 1.70 der weiboter f 14C a 1.50 per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 22 Juli. Moutwijn, per ned. vat f 1275 jenever 18,25 Amsterd. proef f 19,50; Spoeling f 0,30 dito commissie/0,40. HOORN, 21 Juli. Ter waag gewogen 419 stapels kaas wegende, 11127 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 37,50 oor kleine, 28,en voor hooikaas/—; commissie f middelbare, f Amsterdam 22 Juli 1881. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld21/, 3 n n it 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. bnitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. bnitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binnenl. f 1250025000. 1 v 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 nu a 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/. 1871 5 Columbia. Obligatien4'/j Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indisehe Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/j 1875 5"/o Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl3 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. /1000. 5 Morschansk Sysran Aand. Riaschk Wiasma Ruroenie. Aandeelen Spw. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEEHINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 Rotterdam. Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 3'/2 pet. 5 5 div. genotee de koer 67Vie 80'/s 105 96>/« 831/4 86V- 66 67'/s 53 997« 78 93i/S 267s 44»/s 2o3/i, 25»/i« 407, 159/i« 147. 98 1137. 99 39»/,, 217a 187< 1197a 150 118 74 1457a 153 267, 76 537a 1807, 567a 883/« 62 727, 727a 60 1397, 437, 138 107 111 1027, 957, 977, 106 1147,5 1517, 1397, 138 MUNCHEN, 22 Juli. Blijkens het thans volledig bekende resultaat der verkiezingen voor de Beiersche Kamer op gisteren, zul len 90 a 92 anti liberalen tegenover 67 a 69 liberalen staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3