NIEUWE No. 505. Zondag 31 Juli 1881. 6e Jaargang. De Jodenquaestie in Rusland. BUITENLAND. Wat men als Bordeaux-wijn drinkt. t 0,85 /TO 'MS r, IIR4ÏT. Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. ito TlSNfiirtr— ■T-i'3-S^ AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUÏtEY. Waarin bestaat de Russische Joden quaestie Het beste en meest afdoende antwoord geven de Russische Israëlieten zeiven. Laten wij hen spreken in een brief uit St. Peters burg voorkomende in de Israëlitische Wie ner Allgemeine Zeitung. (No. 486 van 7 Juli 11.) De inhoud is als volgt: »De Bijbel-Joden, dat wil zeggen die Joden welke den Talmud verwerpen en slechts volgens den strikt woordelijken inhoud van den Pentateuch (de vijf boeken van Mozes) leven, hebben zich gedurende de Jodenvervolgingen in het Zuiden van Rusland, met een zeer krachtig adres tot hnnne aldaar verblijfhoudende stamgenoo- ten gewend. Het dagblad Jushnaij Krai geeft thans den woordelijken inhoud van dit hoogst zeldzame document, dat ik, zorg vuldig en nauwkeurig vertaald, vermelden wil; want afgezien van de mogelijke gevol gen die er uit voort kunnen vloeien, is het, als een kenteekeu der ouder de Joden thans opkomende religieus-moreele bewe ging, eene werkelijk interessante verschij ning. Het adres luidt als volgt; Broeders Israëlieten Het is ieder uwer waarschijnlijk bekend, dat, om bevrijd te worden van de helsche smarten der kiespijn, men het radicaalst handelt als men den zieken kies met den ganschen wortel laat uittrekken. Om bij zulk eene operatie de pijn tot een minimum te brengen, dooden de genees- heeren gewoonlijk de zenuwen. Wij Joden hebben echter moreele kwalen en ziekten, die ons meer kommer, lijden en verdriet veroorzaken dan de smartelijkste pliysische krankhedenhet zijn onze slechte gewoon ten, die in ons bestaan diepe wortelen hebben geschoten Waarom haten de ver schillende elementen der Russische maat schappij, welke, naar 't zich laat aanzien, zoo weinig gemeenschappelijke belangen bezitten, u met zulk eene onbetwistbare eenparigheid? Is dit werkelijk slechts gods diensthaat? Neen! Onze liefde voor 't geld, onze onverzadelijkheid, onze heb zucht, ons voortdurend winstbejag, onze onbescheidenheid, ons wantrouwen, onze overmatige pronkzucht en verkwisting, FEUILLETON Weersvoorspellingen. Volgens Kosmos, het Boek der Natuur, van den heer W. Prins, kan men uit de volgende feiten het weder voorspellen. 1. Eene ongewone daling van den barometer, bij het doorbreken van een vochtigen zuidelijken of westelijken wind, voorspelt met vrij groote zeker heid regen. 2. Eene gedurige verandering van den baro meterstand, vergezeld van het gedurig terug springen van den zuidwesten wind naar het zui den, verkondigt bij aanhoudende warmte een langdurigen regen. 3. Overvloedige dauw des nachts belooft een helderen dag. Een gelakt plankje, buitenshuis op gehangen, verkondigt een fraaien dag indien het sterk bedauwd is, wanneer het plankje integen deel niet is bedauwd, mag men een donkeren dag verwachten. 4. Wanneer de ochtendnevels blijven hangen en de stapelwolken, welke bij dag van den voch tigen bodem naar boven stijgen, allengs dichter worden; wanneer de wouden en natte weiden schij nen te rooken; de rook der schoorsteener. niet wil optrekken; de muren zweeten en dikke wol ken om de bergkruinen zweven, terwijl de zon nestralen, welke door de wolkopeningen door schieten, tengevolge van de terugkaatsing dezer zonnestralen op de nevelblaasjes, lichtzuilen gelij ken kan men aannemen, dat er regen is te wachten. ouze slaafsche eu domme navolging van den hoogmoedigen en teugelloozen Russi- schen hoogen adel, onze woeker en andere ongerechtigheden verbitteren het Russische volk, verwekken den nijd der kooplieden en de verachting der heerschende klasse. Het is buiten allen twijfel, dat er onder u eerlijke, werkzame mannen gevonden worden, die matig zijn in hunne wenschen; maar zij verdwijnen als 't ware in de massa der woekeraars, die dag en nacht slechts aan de roebels denken en in 't leven geen andere belangen en wenschen kennen dan de zucht om zoo spoedig mogelijk rijk te worden. De treurige gebeurtenissen der laatste dagen geveu mij, broeders, het recht, er u aan te herinneren, dat het thans juist de ware tijd is uwe zieke tanden te laten uittrekken, waarmeê gij anderen gebeten hebt, en die u periodiek onver- dragelijke smarten en lijden veroorzaakt hebben. Aan alle edele en werkzame krach ten van net Jodendom wend ik mij met de bede: broeders, ontwaakt! Vermant u tot goede daden! Bewijst uw volk goeden dienst! Zuivert u van de honderdjarige smet. Wij hebben genoeg geschitterd met onze verbleekte tradities, wij hebben genoeg gesnoefd op ouze overoude levensvatbaar heid; scheppen we thans uit de frissche, leven gevende bron van het heden; laten we flinke, gezonde, moreele menschen zijn Vernieuwing alzoo! Vernieuwing! Geeft aan uw volk datgene, wat het leven, de tijd, de wetenschap en de plicht als mensch van u eischtGeeft het volk vaste moreele overtuiging eu een rationeel geloof daar door zult gij het de gewenschte zielsrust teruggeven en gij zult het in de oocren uwer medemenschen verheffen O Dit manifest der Russische Bijbel-Joden aan de Talmud-Joden, met een beroep aan aan het gezamenlijke Israëlitische volk, tot een vernieuwd religieus-zedelijk leveu spreekt voor zich zeiven. We hebben er slechts enkele woorden bij te voegen. Het is even roekeloos als gevaarlijk, even onchristelijk, als onzedelijk eene rassen- quaestie in 't aanzijn te roepen, zoo als dit de Berlijnsche anti-Semiten doen, die zeiven voor 't meerendeel aan het Christelijk geloof schipbreuk hebben geleden. De Joden-quaestie is, zoo als de Russische 5. Ook kan men, door sommige diersoorten waar te nemen, het weder voorspellen. Indien de pissebedden uit hare schuilplaatsen te voorschijn treden; de zwaluwen dicht langs den grond strijken, om haar prooi te bemachtigen; de slakken tegen de boomen opkruipen; de visschen naar den waterspiegel stijgen om insecten, welke te dicht de watervlakte naderen, op te happen de krekels en sprinkhanen zich onder de blade ren en in holle boomen terugtrekken en de bijen, in troepen vereenigd, van het veld naar haar korven vliegen, kan men er op rekenen, dat regen of aanhoudend vochtig weder voor de deur staat. Indien daarentegen de huisspin kop en pootei; ver uit hare woning steekt; de kruisspin ijverig werkt en des nachts eene nieuwe webbe vervaar digt, de zwaluw hoog door de lucht zweeft; de slakken vochtige plaatsen opzoeken en de groene kikvorsch op de takken der boomen zijn voedsel gaat halen kan men helder, fraai weder ver wachten en het rijtuig laten inspannen om in de vrije natuur voor een poos de aardsche beslom meringen van zich te werpen. 6. Kleine lichtkringen om de zon en de maan verkondigen de nederdaling van den regenbren genden luchtstroom, welke van den evenaar komt. Groote lichtingen en de zoogenaamde bijma nen voorspellen in den winter de spoedige komst van sneeuw. Groote hoeveelheden goedkoope wijn uit Italië, Spanje, Portugal eu Hongarije worden in het Bijbel-Joden zeer goed begrijpen en openlijk decreteeren, eene religieus-zedelijke quaestie. De Talmud is voor den godsdienst en de zedelijkheid der Joden gevaarlijk geworden, vermits er in den Talmud zeer beslist immoreele grondstellingen worden verkon digd, zoo als Professor Rohling dit onweer legbaar bewezen heeft in zijn onlangs ver schenen werk: Trans Delitsch und die Judenfrage (Prag, 1881). Om tot de oplossing der Joden-quaestie te geraken, zal het goed zijn dat de Joden tot de religieus-zedelijke leer van den Pen tateuch terugkeeren. Maar ook de leer van het Oude Testament staat nog diep onder de reine moraal van de leer die door den Godmensch is verkondigd. Daarom zeggen wijverlangen de Joden de volkomen ge lijkstelling met de Christenen, dan moeten zij ook de Christelijke zedeleer aannemen. Duldt men in eene maatschappij twee levensbeschouwingen, eene hoogere en zede lijk lagere, dan zal er spoedig eene ont aarding van beide ontstaan. In eene Chris telijke maatschappij kan slechts de reine leer van den Verlosser van kracht zijn. Niet doordien de Christenen afdalen tot de leer van den Talmud, maar doordien de Joden zich tot de hoogte van de Chris telijke moraal verheffen, zal de zoogenaamde Joden-quaestie tot eene afdoende en zuivere oplossing komen. Eu dit is de eenig mogelijke oplossing van het zoo algemeen besproken vraagstuk. Gisteren heeft de Koning van België ten Paleize te Brussel Koning Kalakaua ont vangen, die een uitstapje naar het slagveld van Waterloo heeft gemaakt. Ieder, die met den Koning der Sandwich-eilanden in aanraking is geweest, staat verwonderd over de uitgebreidheid zijner kennis. Niets is er dat den Koning vreemd voorkomt. Men zou zeggen, dat hij Europa bestudeerd had en ons werelddeel in al zijn bizonder- hedeu kende alvorens het te hebben bezocht. Te Berlijn is nog niets bekend van een gemeenschappelijk optreden van Oos tenrijk, Engeland en Nederland ten gunste van de Joden in Rusland. Waarschijnlijk moet de oorsproug van dat gerucht gezocht district van Nantes ingevoerd, waar men er zg. Bordeaux-wijn van maakt. Deze wijnen zijn zeer zwaar en ongeschikt voor gebruik in onversneden staat, maar hebben een hoog alcohol-gehalte. Uit Italië komt het meest; doch onder de van daar uitgevoerde wijnen is ook veel Hongaarsche be grepen, die over Italië wordt uitgevoerd. Dit ar tikel wordt in groote vaten, die 132 gallons in houden, vermengd met den gemeenen witten land- wijn, welke aldaar geoogst wordt met water en een weinig echten Bordeaux; zoo brengt men den wijn op den vereischten graad van alcoholgehalte en kleur. Hoe de smaak en geur daaraan ge geven worden, is een geheim van het vak; doch er komen chemische middelen aan te pas. Het aldus verkregen mengsel wordt in gewone Bor deaux-fusten in den handel gebracht, zoowel voor de binntnlandsche consumptie als voor den uit voer. De vin ordinaire, welken men in de res tauraties en hotels in die streek drinkt, is stellig voor 90 pCt. op de omschreven wijze vervaardigd. Te Eouaan, mede naar het schijnt een hoofd kwartier van de beschreven industrie, werden in de eerste negen maanden van 1880 37 949 228 liters wijn uit Italië er. Spanje ingevoerd. Het verbruik van Bordeaux- en Bourgogne-wijn blijft even groot als ten tijde dat de oogst veel aan zienlijker was en de wijngaardziekten onbekend waren. Om aan de vraag te kunnen voldoen, worden te Eouaan groote hoeveelheden wijn uit Italië en Spanje ingevoerd en tot Eranschen wijn gemaakt. Dit is een der meest bloeiende takken van nijverheid, welke daar ter plaatse gevonden worden in bet afzonderlijk zenden door enkele Mogendheden van een nota over de bedoelde zaak aan het Kabinet van St. Petersburg. De correspondent der Daily News te New-York bericht dat al de daar verschij nende bladen artikelen bevatten over de vondst der helsche machines te Liverpool. De New-York Times en de New-York Tribune verklaren dat de Britsche Regeering stellig mag rekenen op de ernstige mede werking van de Vereenigde Staten tot ont dekking der schuldigen. De Daily News verneemt dat reeds een aanzienlijk getal parlementsleden een adres aan Gladstone onderteekend hebben, verzoekende om het in vrijhe'd stellen van Cetawayo. Aan de Daily Telegraph wordt uit Pre toria gemeldNadat verscheidene punten der overeenkomst zijn gewijzigd zouden de aanvoerders der Boeren de overeenkomst in haar geheel hebben aangenomen, doch het i3 desniettemin twijfelachtig of de Volksraad de overeenkomst zal aannemen. Aan de Daily News wordt uit New-York geseindDe onrustbarende berichten van gisteren omtrent den toestand van Garfield waren manoeuvres der baissiers op de beurs alhier. Garfield's toestand is belangrijk beter; de doctoren koesteren alle hoop. Een telegram van den Onderkoning meldt dat Ayoub Khan, met zijn leger tot bij de Helmund genaderd, aangeboden heeft te onderhandelen over vrede. De Gouverneur van Kandahar heeft hem geantwoord dat er niet kan onderhandeld worden zoolang Ayoub het grondgebied van den Emir niet zal hebben ontruimd. Les loups se dévorent. De heeren Olivier Pain en Eyrand Degeorge beiden van VIntransigeant, hebben geduelleerd. De eer werd voldaan verklaard, toen de laatste redacteur ter hoogte van de derde rib een geduchte degensteek ontvangen had. De Neue freie Presse verneemt, dat Keizer Frans Jozef aan zijn bezoek aan den Duitschen Keizer te Gastein een verdere reis zal vastknoopen. Hij zal namelijk over Munchen naar het meer van Bregenz ver trekken en van daar over Vorarlberg Tyrol bezoeken, ook in 't belang van den ont worpen Arlberg-spoorweg. Met dat doel worden. Na een zekere behandeling ondergaan te hebben, worden deze buitenlandsche wijnen zonder uitzondering als voortbrengselen van den Franschen bodem, zoowel binnen- als buitens lands, in den handel gebracht. Ze worden met zooveel behendigheid rervalscht, dat het dikwijls hoogst moeilijk is, den valschen van den echten wijn te onderscheiden. Naar men zegt, moet de vervalsching zonder inmenging van voor den gebruiker schadelijke bestanddeelen ge schieden; die verzekering is echter niet te controleeren, daar de vervalschers hun fa brieksgeheimen zorgvuldig bedekt houden. Al de hier bedoelde vervalschingen hebben toch altoos druivensap tot grondstof. Maar er is ook nog een kunstwijn-fabricatie uit bestanddeelen, aan de voortbrengselen van den wijnstok ten eenemale vreemd. Tn de nabijheid van Parijs vindt men zeven groote, door stoom gedreven fabrieken, welke „wijn" vervaardigen uit rozijnen, aardappelenstroop, appelen, gedroogde vruchten, afval van fruit en zelfs beetwortels. Voor de kleur en smaak wordt in dit fabricaat dan een weinig Spaansche en Fransche landwijn ge mengd. Het bedrog en de vervalsching in den wijnhandel moet zoo hoog zijn gestegen, dat geen derde gedeelte van den tegenwoordig te Parijs gedronken wijn wezenlijk uit druivensap verkre gen is. Deze mededeelingen zijn ontleend aan rappor ten van Amerikaansche consuls en door ons ont leend aan de Ned. Staats-Ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1