BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. zal de Keizer met den Groothertog van Baden en de Koningen van Saksen en Wurtemberg een samenkomst hebben. Die samenkomst wordt op nieuw beschouwd als een manifestatie van de innige verstand houding, die de Oostenrijksch-Hongaarsche Monarchie met het Duitsche Rijk verbindt en waarvan haar deelneming aan den bouw van den Arlberg-spoorweg als het practisch gevolg aangemerkt moet worden. Toen de Sultan den 26n Juli den nieu wen Katholieken Patriarch van Armenië, Mgr. Azarion, outving, was deze vergezeld van acht Aartsbisschoppen en twee notabe len. De Sultan ontving den Patriarch en zjjn gevolg op de meest welwillende wijze en schonk het grootkruis van de Medjidié- orde aan Mgr. Azarian en de zelfde orde Be klasse aan de Bisschoppen, die haar nog niet hadden, en aan de twee notabelen. Groote geestdrift heersehte er in de Arme nische gemeente voor den nieuwen Patriarch. Al de veroordeelden wegens den moord op Abdul Azis zullen naar Hedjae gezonden worden, waar zij hun straf zullen onder gaan, behalve de twee worstelaars die be kend hebben en de beide officieren die tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld zijn, welke vier voor het oogenblik te Konstan- tinopel zullen blijven. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede aangenomen met 21 tegen 17 stem men. Hillegom, 29 Juli. Onze afdeeling der Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur, heeft een onderzoek ingesteld om te weten, hoeveel hyacinten, tulpen, crocussen en diverse bijge wassen onder Hillegom geteeld worden, en daar van de volgende uitkomsten medegedeeld: hyacin ten bijna 22 bunders, tulpen ruim 26 bunders, crocussen bijna 14 bunders, bijgewassen ruim 12 bunders, hetgeen de verwachting ver heeft overtroffen. Amsterdam, 29 Juli. Gisteren-ochtend werd alhier uit de Nieuwe Vaart, aan den steiger der Hollandsche Spoorwegmaatschappij, opgehaald het lijk van een jong werkman der Rijnspoor, die sedert Woensdag van de vorige week vermist was. Haarlemmermeer, 29 Juli. Te Burgerveen is de 19-jarige zoon van E. Van der Pol door een slag van een paard getroffen, tengevolge waarvan hij ongeveer 2 uren later is overleden. 's Gravenhage, 29 Juli. In den afgeloopen nacht is alhier in drie verschillende woningen aan de Laan van Meerdervoort ingebroken. De nachtelijke bezoekers hebben zich door verbrij zeling van ruiten toegang tot de huizen verschaft, verschillende kamers en kasten met zilverwerk doorsnuffeld, zonder echter eenige voorwerpen van waarde te ontvreemden. Teteringen, 29 Juli. De landbouwer Broeders alhier, die naar het afhakken van een boomtak bij zijne woning stond te kijken, kreeg den tak op zijn hoofd en werd zóó zwaar gekwetst, dat hij spoedig daarna is overleden. Roermond, 29 Juli. Alhier zijn twee knechts van den kleermaker Stoks in verzekerde bewaring genomen, wegens brandstichting in de werkplaats van hun meester. Aarlerixtel, 29 Juli. Heden is alhier in eene sloot verdronken gevonden een 21-jarige land bouwer. Hoe hij er in is geraakt, is onbekend. Utrecht, 29 Juli. Door de zorg der politie is gisteren alhier een jongmensch, die te Arnhem voor f 300 aan gouden horloges had gestolen, gearresteerd. Bij onderzoek bleek hij een sinds Mei jl. gedeserteerde marinier te zijn. Hilversum, 29 Juli. HH. MM. de Koning en Koningin zullen de wedloopen op de heide nabij deze gemeente met hunne tegenwoordigheid vereeren. Zutfen, 29 Juli. In deze stad verblijft sedert den llden dezer maand het gezin van zekeren L. man, vrouw en eenige kinderen onder den blooten hemel. Tengevolge van een rechter lijk vonnis uit hunne woning gezet, heeft het tegenwoordig een verblijfplaats in een droge sloot buiten de Nieuwstadspoort, waaruit het nu door de aanhoudende regens verdreven is, zonder te weten waarheen. Te Amsterdam zij n „menschenredder s van beroep". Men verhaalt althans weder een geval daarvan. Op een der grachten spoorde een man een knaapje aan, een hoepel uit het water te halen. Het ventje beproefde het, maar viel zelf naast den hoepel. Terstond werd hij met veel ijver er uitgehaald doorden man van den hoepel, en die redder liet niet na zich voor de premie aan te bevelen. Men zegt dat deze redder hetzelfde heeft beproefd met een vierjarig meisje! Er zullen dit jaar 36,850 prijzen uit gedeeld worden onder de honderd-vijftig-duizend kinderen, die de openbare scholen te Parijs be zoeken. Een som van honderd tien-duizend franks zal voor het koopen der boeken, die voor het meerendeel in prachtbandjes gebonden zullen zijn, besteed worden. De Hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage waarschuwt het publiek op nieuw om op zijne hoede te zijn bij het aanknoopen van onderhandelingen over den verkoop van klee- diugstukken, uniformen, oud porselein enz. met en het verleeneu van crediet aan Louis Grenade of Garnade, koopman, oud 29 jaren, wonende te 's Gravenhage, Gedempte Gracht 201. Door dezen ambtenaar werden uit verschillende oorden des lands weder klachten ontvangen over door dezen man gepleegde feiten, niet volkomen onder het bereik der strafwet vallende. In Toul fungeerde onlangs een beer als getuige a décharge. Zijn meester was met hem in het stadje gekomen, terwijl het schooltijd was, en de schooljeugd, blij eene afleiding te vinden, was voor 's meesters vermaningen doof ge bleven en had in een oogwenk het schoollokaal ontruimd. De onderwijzer zon op wraak en klaagde den eigenaar aan bij den burgemeester, dat hij de openbare veiligheid in gevaar had gebracht, door een wild beest zonder behoorlijke voorzorgs maatregelen rond leiden. De berenleider verde digde zich niet zonder talent. „Mijnheer de bur gemeester, zeide hij, de meuschen zijn niet gelijk en de beren ook niet. Bij beiden vindt men dom- men en verstandigen, tammen en gevaarlijken. Wie alles over één kam scheert, handelt dwaas; het heeft mij diep gegriefd mijn beest voor een wild beest te hooren uitmaken. Maar wat behoef ik langer te praten, gij kunt u zelf overtuigen." Hij houdt een fluitje aan zijne lippen; een donkere gedaante verscheen aan den ingang, de beer kwam binnen en ieder maakte eerbiedig plaats voor het dier. „Wel Brutus, doet ge ooit kleine kinderen kwaad?" Een krachtig gebrom was het antwoord.„Behoeven volwassen menschen bang voor je te zijn?" De beer stompte onwillig met de pooten op den grond. „Wat doet ge, Brutus, als men je beleedigt?" Het aangesproken dier richt zich trotsch op zijne achterpooten op, maakt rechtsomkeert en verlaat de zaal. Alle twijfel was nu bij den burgemeester geweken; zonder zich verder te bedenken, sprak hij den beren leider vrij. Zekere Louis T. huwde dezer dagen te Marseille een jonge weduwe. Kort na het huwe lijk kwam een vriend van den vader der jonge vrouw dezen mededeelen, dat de jonggehuwde man reeds gehuwd was en zijn vrouw te Mar seille woonde, in de rue Magenta. De schoon vader, die aan een dergelijke beschuldiging geen geloof sloeg, werd boos; doch de ander stelde hem voor, een bezoek te gaan brengen aan de verlaten vrouw, en nu bleek spoedig de waarheid. T., die onmiddellijk in hechtenis genomen werd, bekende toen, sedert vier jaren gehpwd te zijn en met zijn eerste vrouw in de beste verstand houding te leven, tot wie hij zich dan ook Za terdag-avond, nadat zijn tweede huwelijk bur gerlijk gesloten was, begeven had; maar dat hij, omdat hij aan den vader van zijn tweede vrouw beloofd had diens dochter te trouwen, gemeend had, zijn woord te moeten houden. Deze naïve teit werd echter riet door den commissaris van politie als verontschuldiging aangenomen, en de dubbel gehuwde man zit achter slot en grendel. Een gelapte Egyptenaar. In een der groot ste hotels te Berlijn, woont thans een jong en zeer rijk man uit Egypte, die door onvoorzichtig omgaan met vuurwerk v erschrikkelijke wonden kreeg. Aangezicht en hals werden totaal verbrand en eerst na maanden lang kwam de geblesseerde buiten levensgevaar. Zijn uiterlijk is echter zoo afzichtelijk, dat hij zich nergens kan laten zien. Op raad van zijn dokter is de Egyptenaar te Berlijn gekomen en heeft hij zich ouder behan deling van een ervaren geneesheer, een leerling van professor von Langenbeck, gesteld. Deze chirurg heeft zich met hart en ziel aan zijn pa tiënt gewijd en hem het aangezicht door stukjes vleesch uit arm en been zoover samengelapt, dat de kranke buiten zich zeiven van vreugde is. De meeste zorg baarde den arts den hals, die bijna geheel van vleesch beroofd was. Een jong meisje echter, dat noodzakelijk eene operatie moest ondergaan, leverde tot groote vreugde van den chirurg het noodige materiaal voor de repa ratie van den hals. Het herstel van den gebles seerde neemt zulk een goed verloop, dat de Ber- lijnsche dokter hem de verzekering geeft bij zijn terugkomst in Egypte niet door zijne bloedver wanten te zullen worden herkend. Uit Scheveningen heeft de oudsteka pitein der schutterij te Deventer, de heer Kaland, een schrijven ontvangen van den majoor, waarin deze hem bericht, dat hij het kommando over de schutterij aan den jongeren kapitein, den heer Triebart, heeft opgedragen. Voorts schreef de majoor: „Verder gelast ik, dat UEd. Geb. zich geheel onthoude, tijdens mijn afwezigheid, zaken de schutterij betreffende te behandelen en niet tegenwoordig te zijn op de exercitiën en schiet oefeningen." Kapitein Raland zal zich onthouden van elke handeling, die de orde zou kunnen verstoren, maar zal de hoogste autoriteit in deze schutters-quaestie uitspraak laten doen. De hooge C in den gemeenteraad. Een 34j a- rige schoenmakersknecht heeft zich per request tot den gemeenteraad van Rudolfsheim gewend, waarin hij mededeelt dat hij eene wonderschoone tenorstem bezit en eene geldelijke toelage vraagt ter volmaking zijner muzikale talenten. Hij mo tiveert zijn verzoek met de verklaring dat vele personen, zelfs onlangs nog een piano-stemmer, hem ernstig geraden hebben zich aan de edele zangkunst te wijden, omdat hij de gelukkige bezitter is van „de hooge C." Hoe vaardig en gemakkelijk hij over dien hoogen toon dispo neert, verklaart hij met de volgende woorden „Ich schmattere das hohge G mit Fergniegen aus meine Prust hmaus." (Voor gewone tenoren waarlijk om te waterlanden). De zanglustige rid der van den pekdraad biedt zich aan om ten allen tijde aan den gemeenteraad een proef van zijn muzikaal talent te geven en beveelt zijn hooge C ter welwillende kennisneming onder danig aan. Aangezien het cultiveeren van muzi- zake talenten niet in den werkkring ligt van den Rudolfsheimer gemeenteraad, moest de petitie, in weerwil van het daarin aan de raadsleden aangeboden kunstgenot, worden gewezen van de hand. Te Weenen heeft men een doortrapt dievenpaar gevat, juist op het oogenblik, dat zij met een rijken buit wilden vluchten. In een hotel aldaar kwam onlangs een elegant gekleed, 35-jarig heer, die zich uitgaf voor den secretaris van een Hollandschen Graaf, en kamers bespreken kwam voor de grafelijke familie. Hij huurde zes ver trekken op de eerste verdieping, nam een ka menier en een zwarten knecht in dienst, en be gon nu een aantal winkeliers te bezoeken, wien hij meedeelde, dat de grafelijke familie weldra komen zou om groote inkoopen te doen. Einde lijk kwam de Gravin, een bleeke, 30-jarige dame, met deftige manieren, de andere leden der fa milie zouden over eenige dagen komen. De dame, die zich „Margaretha, Gravin Denly, geb. Van Ham, uit den Ham, in Nederland," noemde, ging in het rijtuig van het hotel, met haar ka menier en den zwarten knecht, de winkels be zoeken, waar zij groote inkoopen deed. Al de gekochte goederen moesten den 21sten tusschen twee en vier uren aan het hotel bezorgd worden; men kon dan terstond betaling krijgen. In som mige magazijnen had zij een menigte artikelen besteld om uit te zoeken, en bij een juwelier voor een som van ƒ20,635 aan juweelen en dia manten, en daarom scheen het haar voorname lijk te doen te zijn. Op den bepaalden dag wer den de vertrekken der Gravin letterlijk bestormd door allerlei bedienden en knechts die de be stelde goederen kwamen afleveren. Maar zij moesten allen wachten totdat mevrouw met den juwelier had afgedaan, die zelf de kostbaarheden kwam brengen. Zij bezag ze stuk voor stuk, en liet ze dan naar de aangrenzende kamer brengen. Toen alles in ontvangst genomen was, ging de Gravin even naar de aangrenzende kamer om geld te halen en bleef zeer lang weg, zoodat de juwe lier bijna zijn geduld verloor. Een oogenblik later wilde een jongmensch haastig het hotel verlaten. Hij werd echter tegengehouden door den portier, die hem zijn naam vroeg, en in hem de gravin als man verkleed herkende. Zij werd on middellijk in een kamer opgesloten en men zond een kellner den secretaris achterna, die even te voren de deur was uitgegaan. Weldra kwam de bediende met den man terug, in wiens zakken de juweelen gevond(|i werden. Hij had ze in het zijvertrek terstond in ontvangst genomen, de Gravin het haar afgeknipt en haar bij het verkleeden geholpen, waarna beiden kort na elkander zich uit de voeten hadden willen maken. Zij werden onmiddellijk in handen der politie gesteld. De secretaris bleek een reeds meermalen veroordeeld koopman uit Treblin te zijn, de gewaande Gravin is zijne vrouw. Naar aanleiding van de dronkemans- tooneelen der werklieden, waarvan Amsterdam op Zondag en Maandag getuige pleegt te zijn, zegt de Werkmansbode: „Wij, in stede die feiten te kunnen tegenspreken, moeten erkennen, dat zij waarlijk geen overdreven staaltjes zijn van het geen men des Maandags en veelal ook des Dins dags in Amsterdam kan zien gebeuren. Dat is treu rig en kan niemand meer verdrieten dan ons en zoovelen met ons, die gaarne zouden zien dat die werklieden een anderen weg bewandelen. Want behalve dat zij zichzelf en hun familie schande aandoen er. hun huisgezin, als zij dat hebben, tot nadeel strekken en verwaarloozen, ontsieren zij hun stand en benadeelen op niet ge ringe wijze hun medewerklieden. Zij zijn een steen des aanstoots, de parasieten der werklieden, waarop men van gene zijde zoo gaarne wijst en waarnaar men gewoon is 't algemeen te beoor- deelen. Tegen dergelijke beoordeeling moeten we echter waarschuwen, want op de massa zijn de zulken gelukkig nog uitzonderingen." Maan dag en Dinsdag! Blijven over: vier werkdagen per week. En dat klaagt dan natuurlijk het luidst, dat de werkman niet vooruit kan komen en ver drukt wordt door „het kapitaal" der „bour geoisie" die zes, soms, helaas, wel zeven dagen per week arbeidt! De Deventersche schuttersquaestie brengt de hoofden zoodanig in de war dat men er zelfs de doode schutters niet met rust laat. Een sedert drie jaar overleden schutter werd volgens de Arnh. Ct. jl. Zondag uit zijn graf opgeroepen, om wegens verzuim te komen straf- exerceeren. De man is niet verschenen. Bij de behandeling van Pre side nt Gar field zal men ook gebruik maken van den elec- trischen toestel van prof. Hughes, om de juiste plaats te zoeken van den kogel, die ir. de lever gedrongen moet zijn. Met de tot dusver gebruikte toestellen heft men die nog niet kunnen ont dekken. Er is nu zulk een apparaat van Hughes, dat zeer gevoelig is, en de aanwezigheid van de geringste hoeveelheid metaal, het minste verschil in gewicht tusschen muntstukken aangeeft, aan Prof. Graham Bell gezonden, onder wiens leiding de kunstbewerking geschieden zal. Een aantal beschrijvingen en toelichtingen zijn er bij gevoegd, waardoor men niet alleen de plaats van den kogel zal kunnen aanwijzen, maar ook bepalen kan hoe diep hij in de lever is doorgedrongen. Ook te 's H ertogenbosch bestaat een schuttersquaestie. Eiken Maandag kondigen de vlaggetjes van den torentrans aan, dat er niet geschutterd zal worden. De zaak is nl.dat de majoor-kommandant een schietbaan eischt en het Gemeentebestuur zich te dien aanzien volstrekt niet toeschietelijk betoont. De eisch van den ma joor is billijk; maar evenmin kan men het Ge meentebestuur kwalijk nemen, dat het voor zijn schutterij geen groote kosten wil maken. Het eenige land, waar de ambtenaren van den Staat geen pensioen ontvangen is Lich- tenstein. De ondervinding heeft geleerd dat vele ambtenaren die wegens hoogen ouderdom uit den dienst van land en vorst waren ontslagen, moesten gaan bedelen, wilden zij niet van hon ger sterven. Om aan dezen ellendigen toestand een einde te maken en de eer van het souve- reine land te redden, heeft de hooge regeering in de zitting van 16 Juli 11. aan den Lichtenstein- schen landdag het ontwerp eener pensioenswet aangeboden. Zij trok dit ontwerp echter in de zelfde zttting in, aangezien het haar bij de al- gemeene beraadslagingen ten duidelijkste bleek, dat er van eene aanneming van dit wetsontwerp in de verste verte geen sprake was. Wegens de onveiligheid der omstre ken van Ossendrecht zal aldaar een brigade maréchaussée gevestigd worden en daarvoor eerlang eene kazerne worden gebouwd. Men meldt ons, dat de echo in de Helmersstraat te 's Gravenhage, niets geleden heeft door de geplaatste heining, maar integendeel wel veel fatsoenlijker is geworden; gemeene ben gels, voces plebis, lieten nl. door de echo allerlei walgelijke woorden napraten en maakten dus het bezoek van fatsoenlijke lieden onmogelijk. Een tweede reden is, dat de eigenaar van de echo ter wille van belangstellenden zijn bouwerij die de echo verjagen zal wel voor 5 a 6 weken heeft willen uitstellen, maar daardoor een f 10 renteverlies 's weeks lijdt, ongerekend de materiëele schade, en dus wel eenige vergoeding mag vinden in een kleine entrée voor een natuur verschijnsel, dat schrijft een deskundige ons zijn wederga niet vindt en wereldberoemd zou worden als het kon blijven bestaan. Maar daar zou men een duizend of wat guldens voor moeten opofferenNatuurlijk. Dinsdag 11. is de v erkoop van het huis raad in het huis, waarin lord Beaconsjield ge storven is, begonnen. Een Arabisch ledikant, waarvan de overledene gebruik pleegde te maken, bracht 141/: p. st. op; een luierstoel 7. p. st. 10 sh.; de rood damasten gordijnen van het salon 43 p. st., enz. Dikwijls gebeurt het, dat men zich op eene briefkaart verschrijft of de gereedliggende kaart om de eene of andere reden niet verzendt. Gewoonlijk worden die briefkaarten verscheurd; wat zal men er anders meê doen Men kan ze ook naar het postkantoor brengen en er nieuwe voor vragen. Mocht hier of daar eene postadmi nistratie ongenegen zijn de ongebruikte, doch onbruikbaar geworden briefkaarten tegen nieuwe in te ruilen, dan is eene eenvoudige opzending naar 's Gravenhage voldoende om de gewenschte ruiling te doen plaats hebben. Iemand, die in zijn woonplaats bij het postkantoor geen gehoor vond, heeft voor een aantal dergelijke voor hem onbruikbare briefkaarten bij het ministerie van Waterstaat even zoovele nieuwe ontvangen. De voorschriften zijn in dezen stellig en ondubbel zinnig doch bij het publiek veelal niet bekend. Om Koningin Victoria dank te betui- hen voor haar deelneming aan de Italiaansche leening tot afschaffing van den gedwongen koers, zullen alle inwoners van Palermo haar een visitekaartje zenden althans voor zoover zij er die op nahouden. Zou de eerzame burgerij van de hoofdstad van Sicilië zich verbeelden, dat de vorstelijke dame een namiddag er voor zal nemen om die visitekaartjes te gaan lezen en bij het zien van die namen zal uitroepen Wèl wèl, doet Geronimo Capitano ook mede! En daar is Giovanni Pinelli, en hier vind ik Giulio Rattapazzi. en waarlijk Amadeo Massa- niello is er ook bij! of iets dergelijks? Het regiment grenadiers der garde no. 1 Keizer Alexander, te Berlijn in garnizoen bezit een regimentshond. Toen in den veldtocht tegen Frankrijk bet regiment het dorp Stain doortrok, werd dit door de bewoners verlaten gevonden. De soldaten vonden slechts een hond van omstreeks één jaar oud, over wien zij zich ont fermden. Het dier ontving den naam Stain, het maakte den geheelen veldtocht met het regiment mee en kwam na het sluiten van den vrede naar Berlijn. Het schrandere dier had spoedig be merkt, dat burger-personen de kazerne niet mochten betreden, zonder van een soldaat ver gezeld te zijnhet blaft nu ieder burger aan, die zich op het binnenplein der kazerne vertoont zonder gezelschap en laat hem niet verder gaan, voor dat iemand van de wacht er bij gekomen is. Tot de taptoe blaast is het dier altoos op de been en gaat van de eene kompagnie naar de andere. Is de taptoe geblazen dan gaat hij naar het wachtlokaal, krabt aan de deur, ten teeken dat hij verlangt binnengelaten te worden en legt zich onder de brits te slapen, 's Morgens met de re veille wordt hij weder wakker; brengt in de keuken een bezoek en ontvangt daar zijn voedsel. Des daags houdt hij zich gewoonlijk op de binnen plaats op. In vroegere jaren placht hij het regiment steeds bij de exercities te volgen; thans echter doen de gebreken van den ouderdom zich voelen en kan hij moeielijk meer voort; hij be komt nu het genadebrood. De Fransche zijde-fabrikanten zullen eerlang proeven nemen met het acclimatiseeren van een nieuw zijde-gevend insect, dat den steeds schaarscher wordenden zijdeworm, zou kunnen vervangen. Het is een soort van spin, die men op de kusten van Afrika ontdekt heeft, en wier web uit gele, lange zijden draden bestaat, die even goed zijn als het product der zijdewormen. De vereeniging van zijde-fabrikanten te Lyon, die de zijde onderzochten, heeft hare bizondere ingenomenheid daarmee betuigd. Een zijdespin kan in een week ongeveer de waarde van een cocon zijde voortbrengen. Als nu de insecten zoo goed aan het Fransche klimaat kunnen gewennen als men verwacht, zal weldra een nieuwe rijke hulpbron voor de Fransche zijde-industrie geopend worden. Een nog al zonderling voorval, da* waarschijnlijk niet dikwijls in een gerechtszaal zal voorgekomen zijn, had dezer dagen te Perugia plaats. Na de behandeling van een strafzaak, trokken de gezworenen zich terug, om over de uitspraak te beraadslagen. Toen zij na eenigen tijd hunne plaatsen weder hadden ingenomen, noodigde de piesident het oudste lid der jury uit het verdict voor te lezen. Deze verzocht ech ter hiervan verschoond te blijven en toen de pre sident hem onder het oog bracht, dat het verdict steeds door het oudste lid moest worden voorge lezen, gaf hij als reden voor zijn weigering ep, dat hij zijn bril had vergeten. Hierop wist de president wel raad; hij riep den deurwaarder en gelastte dezen eenige brillen bij een gezicht-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2