MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Voor geest en hart. Vermaning. Allerlei. Kerkelijke Toonkunst. kundige te gaan halen, maar nog vóór de man de zaal had verlaten, stond het weigerende lid weder op en gaf de ware reden van zijn weder- spannigheid op. Hij had namelijk nooit lezen ge leerd, zoodat de brillen hem weinig zouden ba ten. Vrijdag werd op de zandbank buiten Greenock aan de Clyde de nieuwe ijzeren bag germolen beproefd, die onlangs voor Otago door de firma W. Simons Co., te Eenfrew, ver vaardigd werd. Hij werkte specie op ten bedrage van 400 ton in het uur, en vulde zoo met 1300 ton zijn eigen ruim. Voorts belaadde hij ook de stoomboot Perseverance, die langs zij kwam, met eenige honderden ton. Later werd door middel van stoom de baggerschakel opgetild, de dubbele schroef in beweging gezet, en het vaartuig, be laden gelijk het was, stevende met eene vaart van 77a knoop de Firth van de Clyde af naar diep water, waar het in een ommezien zich van zijne lading door den bodem ontlastte. Deze molen baggert tot eene diepte van 35 voet, en kan, behalve zijn eigen ruim, eene gansche vloot van pramen vullen. Hij is bestemd naar Nieuw-Zee- land. Op den Hoogen Wal te 'sGravenhage bevond zich eergisteren-avond te 9 uur een 5-jarig meisje, het dochtertje van een scharen slijper, dat verdwaald was. De kleine wist niet waar haar ouders gebleven waren, maar had al leen gehoord dat zij in de duinen zouden over nachten. De voorbijgangers hadden medelijden met het schreiende wicht en brachten het naar het politie-bureau. Gisteren-namiddag was het meisje nog niet door de ouders opgevraagd. In de Nownje Wremja staat een artikel over eene onlangs te Sint Petersburg opgerichte melk-inrichting. De reclame eindigt aldus: „Men weet dat melk de eigenschap bezit den ruwsten mensch zacht en kalm te maken. Het beste bewijs daarvoor is, dat de staatsprocureur X. die de melkkuur onderging, na korten tijd zijn be trekking heeft neergelegd en tot zijne gewone rechtspraktijk is teruggekeerd." Donderdag-middag viel door het „visch- jesvangen" een aankomende jongen in den Zuid- wal te 's Hage tegenover de Brood- en Meelfa briek. De drenkeling werd door eenige daar voor bij gaande werklieden op het droge gebracht. Na zijn redders op een vocaal concert te hebben onthaald, werd hij met een nat pak bij zijn ouders te huis bezorgd. Een der eerw. heeren k apelaans, bij de E. K. bevolking van Oldenzaal zeer bemind, werd van daar naar elders verplaatst. Een aantal in gezetenen beproefde, van den Bisschop intrekking van dat besluit te verwerven; doch daaraan kon geen gevolg gegeven worden. Tot dusver was deze zaak zeer eeavoudig en, ofschoon vleiend voor den bedoelden geestelijke, geen bizondere vermelding waard. Doch de zaak werd interes santer. De N. R. Ct. berichtte nl., dat de ge volgen der weigering waren: een oproer te Olden zaal, het inwerpen van al de ruiten bij den Deken, het afbreken van een eereboog, die op gericht was voor de aanstaande komst van den Bisschop, ten gevolge waarvan deze dan ook zijn bezoek aan die plaats uitstelde, enz. Doch nu blijkt, dat er volstrekt niets wanordelijks is gebeurd, integendeel Z. D. H. de Bisschop is met de meeste hartelijkheid en allerlei eerbewij zen ontvangen, en van Donderdag-avond tot Za terdag-morgen te Oldenzaal gebleven. Dwalen is msnschelijk; maar deze dwaling van den Oldenzaal- schen correspondent der N. R. Ct. is toch wel wat kras. Twee toeristen en twee gidsen hadden onlangs den Ortler beklommen, den hoogsten top van de Ehaetische Alpen, (bijna 4000 meter). Zij hadden daarbij met de hakken hunner laar zen en hunne stokken trappen in de sneeuw en het ijs moeten maken, om boven te komen. Bij het afklimmen, dat met nog grooter gevaren ge paard ging, daar zij de trappen niet terug kon den vinden, gleed een gids plotseling uit, en stortte met een der reizigers, die door een touw aan hem was vastgebonden, in een afgrond van 500 roet. De gids werd zwaar gewond aan het hoofd, maar de toerist had, merkwaardig genoeg, slechts onbeteekenende kneuzingen bekomen. Het Engelsche leger is niet grootdoch hoe verbazend rijk het is aan dure hoofdofficie ren, kan hieruit worden opgemaakt, dat de of- ficiëele Gazette van Maandag het pensioneeren aankondigde van niet minder dan 55 generaals 66 luitenant-generaals en 34 majoor-generaals te gelijk. Een garnizoensorder, te 'sHage gege ven, bepaalt dat ieder militair, die op straat of in een burgerhuis onnoodig zijn sabel trekt, zal worden gestraft met het niet dragen van zijn Wapen en al de gevolgen daaraan verbonden. Door den 'sneltrein, die eergisteren- middag van Venloo naar Keulen vertrok, werden het 6jarig zoontje van een wisselwachter aan het station Kaldenkirchen de beide beentjes afgere den. Het kind wilde zijn vader, die aan den Wissel op poet stond om den trein af te wachten, het middagmaal brengen en kwam met den trein in aanraking. Een financiëele ramp heeft te Ant werpen een der vermogendste familiën getroffen. Een reeder, J. heeft zijn betalingen moeten staken met een passief van 12 millioen. 't Schijnt evenwel, dat voornamelijk en meer bepaald zijn eigen familie door dezen val wordt getroffen. Onder de badplaatsen voor wie de zomer een goede zomer is, behoor t het bekoorlijk gelegen Domburg. De badplaats wordt dit jaar drukker bezocht dan ooit; de beide hotels zijn °vervol en alle kamers in het dorp verhuurd. Een eigenaardige bizonderheid vinden wij van daar vermeld. De streek is er namelijk zoo ge- zond dat geen dokter er bestaan kan, tenzij hij, zooals thans geschiedt, gesubsidieerd wordt door de gemeentebesturen van Westkapelle en Domburg en door de badhuiscommissie. En nu zou men n°g langer een gezond verblijf zoeken Een Engelsch ingenieur, die uitSpanje op reis was naar Frankrijk, werd onlangs bij de Fransche grens door een rooverbende overvallen en meegevoerd naar het gebergte. Hij bleet acht dagen bij hen ge\angen, maar wist toen de touwen, waarmee hij zat vastgebonden, door te knagen en te ontsnappen. Een atdeeling Cardbineros heeft de streek doorzocht maar de bende was spoorloos verdwenen. Eergisteren had te Nieuw-Buinen een voorval plaats, dat barbaarsch en verschikkelijk mag heeten. Terwijl de werklieden in de glasfabriek van den heer Thone bezig waren, kregen twee jon gens van 14 en 16 jaren twist met tdkander, hetwelk zoo hoog liep dat de een, zekere Bieze, den andere, zekeren Drok, met een gloeiende ijzeren pijp, waaraan gesmolten glas, in den rug stak. Daarop schoten anderen toe, die den ongelukkige terstond koud water op de wonde gooiden, waardoor het gloeiende glas in het vleesch van den lijder in stukken sprong Onder hevige pijnen werd hij in een bootje naar Stadskanaal gevoerd, om aldaar ten huize zijner ouders geneeskundig te worden behandeld, en ofschoon het voorval des ochtends plaats had, kon de patient eerst 's avonds 9 uur eer. dokter machtig worden; vandaar dat de vader van den gewonde, met behulp van een tangetje, een aantal staafjes glas uit den rug heeft genomen. De ju stitie bemoeit zich met de zaak, zoodat de dader zijne welverdiende straf wel niet zal ontgaan. Men meldt ons uit Enschede van 28 Juli: Terwijl de vrachtrijder Schouwink uit Eschmarke heden-ochtend een met steenen bela den wagen geleidde, kwam de tilbury van den heer Mulder uit Oldenzaal in aanraking met dien wagen, met het noodlottig gevolg dat Schouwink onder de raderen van zijn wagen geraakte, zoodat de geheele vracht met steenen over zijn lichaam ging. Hij werd zóó deerlijk verminkt, dat er zeer wei nig hoop op behoud van zijn leven bestaat. In een onbewoond perceel in de Lan- gestraat te Amsterdam, pas opgetrokken, ontstond eergisteren nacht brand. Het huis brandde uit. Gisteren in den vroegen morgen, bij het op ruimen van puin, is de voorgevel van het ver brande perceel ingestort, waarbij een man onmiddel lijk werd gedood en een knaapje van zes jaar werd getroffen. De ongelukkige kleine werd door de manschap der brandweer naar het Binnengast huis gebracht, waar het in bedenkelijken toe stand ter verpleging is opgenomen. Men schrijft uit den Haag: Het Ka naal alhier werd gisteren-avond om half elf in rep en roer gebracht door twee door den drank verhitte veldartilleristen, die uit de kazerne ge vlucht zonder schee, enkel de bloote sabels mee namen en daarmede in de Java en Sumatrastrateu niet alleen, maar vooral aan 't Kanaal voorbij den tol schrik en ontzetting verspreidden tusschen de rustige wandelaars en het 20 tal meisjes en kin deren, die terugkomende van de wasch- en bleekin- riebting, door de onverlaten werden achtervolgd. Sterke patrouilles hebben getracht die dolle en onwaardige zonen van Mars op te sporen, doch zij ontkwamen in de Scheveningsche boschjes. Wanneer zal het toch een einde nemen dat rus tige burgers bloot staan aan de sabelhouwen van kwaadaardige soldaten? Gedurende al het tu- melt was geen politie te zien in den omtrek. Huiselijk geluk is de groote bas in het woe lig orkest van het leven. Wee, als deze ontstemd of door onkundige handen bespeeld wordt; de melodie gaat verloren, en men mag van groot geluk spreken als hij de overige instrumenten niet mede van de maat brengt. Een vrouw zonder pronk is de beste huis vrouw. De meesten der hedendaagsche vrienden gelijken de zwaluwen. Zij komen in de lente, als de bloemen van voorspoed ontluiken, dar telen met ons in den zomer van overvloed en verschuilen zich of verdwijnen als de winter van ongeluk en armoede daar is. Iemand die 'overtuigd is, overtuigt licht an deren. Onbeduidende menschen hebben dikwijls het grootste woordbrutaliteit is het talent van hen, die geen talent hebben. Vermaning en terechtwijzing is even nuttig om de gezondheid der ziel te bewaren, als genees middelen noodzakelijk zijn om die van het lichaam te herstellenal moge zich de eigenliefde van iemand ook, voor een oogenblik, pijnlijk ge krenkt gevoelen, hij zal, bij bedaard overleg, de ontvangen berisping, als een kostbare schatting aan de vriendschap gewijd, met dankbaarheid aannemen. Geruststellend. Och dokter, klaagt een kof fiehuishouder, wat een ongeluk. Gisteren hebben dieven in mijn wijnkelder ingebroken en tien flesschen wijn meegenomen. O, kon ik die schur ken maar op het spoor komen! Dokter. Stel je gerust vriend, a!s de kerels uwen wijn hebben opgedronken, ben ik zeker dat ze mijn patiënten zullen worden; ik beloof je, ik zal je waarschu wen. Logisch. Iemand vertelde in Offenbach's te genwoordigheid met heel veel ophef de geschie denis van een leeuwenjacht. Het gesprek begon den componist spoedig te vervelen en hij brak het af door de opmerking, dat de menschen veel te veel drukte van een leeuw maakten. „Een haas, zeide hij, kan soms veel hinderlijker zijn voor den mensch dan een leeuw." „Hoe zoo?" vroeg de verteller. „Wel," antwoordde Offenbach, „als men er te veel van gegeten heeft." Een interessante samenspraak. Karei en Frits wandelen in 't schemerdonker naar huis. Karei loopt midden tegen een kar aan, die op den weg staat. Frits. Waarom ging je niet uit den weg voor die kar? Karei. Ik zag haar niet Frits. Nou, ik zag ze toch wél. Karei. Waarom heb je mij dan niet gewaar schuwd? Frits. Ja, waarom zei je niet, dat je haar niet zag? Boer en koopman. Een boer werd vreeselijk door een koopman geplaagd die hem altijd vroeg of hij wat van hem wilde koopen. „Heb je hem den?" vroeg de boer eindelijk. „Ook al", ant woordde de koopman. "Welnu! trek er dan een aan" vervolgde de boer, „want je hebt het hoog noodig!" Het onbetwistbaar kenmerk. Iemand vroeg aan een jeugdig geleerde, die tevens een gastronoom was, hoe hij oude van jonge hoenders kon onderscheiden. „Dat is doodeenvoudig; aan de tanden," was het antwoord. „Maar hoen ders hebben toch geen tanden „Hoenders niet, dat is waar, maar ik wel." Verkeerd begrepen. Mevrouw Flora Mul ler {tot haar man.) Daar, lees eens, hoe je vrouw bevallen heeft. Ik was gisteren met mijn pompadour- kleed op het landbouwfeest daar hebben ze, schijnt het, notitie van me genomen. Man {leest in de courant van het stadje). Ons landbouwfeest mag in alle opzichten welgeslaagd heeten. De weelderige Flora, in bonte kleuren schitterende, werd algemeen bewonderd. Recept voor eene homceopatische kip pensoep. Men laat de schaduw van een goed geplukte kip tien seconden in een ketel kokend water vallen; men roert gedurende een halve minuut het mengsel om en dient het den pa tient, naar omstandigheden, in matige porties toe. Een goedkoopere soep verkrijgt men door het afkoken van den stok, waarop een uur geleden eene kip gedurende eenige oogenblikken gezeten heeft. INGEZONDEN. Eene bouwvereeniging voor arbeiderswoningen. Men ziet hier tal van nieuwe huizen houwen. Nieuwe parken, singels en straten komen als uit den grond op. Voorwaar is dit een gunstig teeken een teeken van bloei en vooruitgang van deze stad. Maar bij al die prachtige huizen heeft men toch ook mindere noodig. Dit heeft de alhier gevestigde afdeeling van den Mul- tapatiorsbond begrepen en heeft daarom het plau opge vat een vijftig woningen te bouwen, waarvan de huur. prijs ongeveer f 1.60 zal zijn en waar men iedere week 40 cents voor aflossing betalen moet, waardoor na eenigen tijd de huurder eigenaar wordt van het huisje. 11e huizen hebben een flink tuintje, ruimen zolder met afgeschoten kamertje, keuken en kamer met verschillende gemakken. Wil de afdeeling evenwel haar doel bereiken dan moe ten Haarlemsche welgestelden haar daartoe in de gelegen heid stellen. Zij heeft eene leening uitgeschreven groot vijf en zeventig duizend gulden tegen de rente van 4'/a °/o 'sjaars en aandeelen van f 100. De inschrijvingsbiljetten zijn ruim verzonden. Mocht iemand overgeslagen ziju en een of meer aandeelen ver langen, hij zal den Secretaris bereid vinden hem een in schrijvingsbiljet af te staan. Zij die hunne biljetten in gevuld hebben, verzoeken wij vriendelijk het bij een der onderteekenaars te doen bezorgen. W. C. de GRAAFF, Voorzitter. Dr. C. N. de GRAAFF, VicevoorzitterA. C. de KOCK, Secretaris. J. J. WORST, Boekhouder. H. HUIJKMAN, Penningmeester. A. v. d. VOORT Az. E. BAART. J. J. KLUPPEL. Jb. v. EK Jz. Bij den uitgever A. Roothaan te Amsterdam verscheen dezer dagen: 6 Cantica voor twee gelijke stemmen door W. A. Smit. Wij hebben met genoegen kennis gemaakt met het nieuwe opus van den hekenden en hoog gewaardeerden componist en het is ons aangenaam te mogen vermelden dat hij zich van zijne moeilijke taak uitstekend heeft ge kweten. Het is hem meesterlijk gelukt den melodieusen en aangenamen stijl met den kerkdijken te vereenigen. Noch in de zangstemmen, noch in de begeleiding vindt men bepaalde moeilijkheden, bovendien heeft de componist re kening gehouden met den meest voorkomenden stemom- vang onzer R. K. koorzangers. Eene woordelijke Holland- sche vertaling van het Latijn is zoowel aan de partituur als aan de zangstemmen toegevoegd, terwijl aan het ge heel de kerkelijke goedkeuring is verleend. Wij kunnen deze lofzangen van onzen vaderlandschen componist met gerustheid aan alle zangkoren aanbevelen. Wij twijfelen geenszins of de heer Roothaan zal een ruim debiet ondervinden. Voor een netten en duidelijken druk heeft de uitgever de meeste zorg gedragen. We zijn dat trouwens van den heer Roothaan gewoon. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 30 Juli. Bij het binnenkomen van de stoomboot Noord-Holland, no 2 is eergisteren-avond aan de IJzeren Spoor wegbrug over bet Spaarne alhier de ma troos R. II. van bet dek gevallen en ver dronken bij laat eene weduwe en drie kinderen achter. Donderdag is een 60jarig werkman in de stoomweverij van de Haarlemsche Katoen-Maatschappij in aanraking geko- met de stoommachine, waardoor belang rijke verwonding en bersendrukking is ontstaan, aan de gevolgen waarvan bij reeds gisteren in het Gasthuis is overleden. Twee en twintigste uitvoering in den Hout, op Zondag 31 Juli 1881, des middags van 2—4 uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Victoria-marsch, Carl. 2. Ouv. Era Diavolo, Auber. 3. Husarenritt, Swindler. 4. Potp. Rai- mund, Thomas. 5. Ouv. les Sirènes, Auber. 6. Huldigungs- marsch, Muller. 7; Potp. la dame blanche, Boieldieu. Sociëteit „Trouw moet blijken." Concert door bovengenoemd Muziekkorps op Zondag 31 Juli des avonds van 7Vs10 uur Programma. 1. Morgengruss-Marsch, Weiss. 2. ouv. les Puritains, Donizetti. 3. Fant. Don Carlos, Verdi. 4. Wals, Faust 5. Bouq. de melodies. Allart. 6. Ouv. Fes tival, Leutner. 7. Fant. les fils du brigadier, Massé. 8 Poep. burlesque, Clément. BERICHT. Wij verzoeken beleefdelijk, advertentiën voor onze Cou rant bestemd, voortaan Dinsdags en Vrijdags voor 6 uur 's avonds in te zenden. De groote oplaag van ons blad maakt dezen maatregel noodzakelijk. De uitgevers der Nieuwe Saarlemsche Courant HAARLEM, 27 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 26 koeien, verkocht 16 voor f 120 a 230; 1 stier; verkocht voor f 80 a - vaarzen, verkocht - voor f a 4 pinken, verkocht - voor f 60 a 100; - graskalveren verk. voor f a 17 nuchtere kalveren, verk. voor f 8 a 15, 14 schapen, verk. voor f 20 a 32 21 lammeren, verkocht voor f 14 a 20, 5 biggen ver kocht - voor f 12 a - varkens, verkocht voor a c. per 1/2 kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden beden aangevoerd en verkocht 134 stapels kaas, 16791 stuks, wegende 32117 kilo, hoog ste prijs f 33.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 27 Juli. Ter veemarkt van beden wa ren aangevoerd: -runderen, 153 vette kalverenlstequal. 95, 2dequal. 80, per kilo, 4 graskalfg 61 nuchtere kalveren, 5 a 10; - schapen en lammeren a 91 vette varkens 52 a 56 c. per kilo. LONDEN, 2S Juli. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 1000, Schapen en Lammeren 10,000, Kalveren 200, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/2 a 5/2 Schapen en Lammeren 5/- a 6/4, Kalveren 4/8 a 5/9 Zwijnen 4/2 a 4/8. LEIDEN29 Juli. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden a 26 stieren 60 a 190, ossen a 126 melkkoeien f 138 a f 248, 17 kalveren dito 160 a 262, 78 vare dito f 94 a 196, 68 vette dito f 160 300, 16 graskalveren /14 a 46, 87 vette 37 a 80, a 65 a 80; 34 nuchtere dito 6, a 14, 620 vette schapen, 22 a 39,00; 856 weide dito 14,a 23, 132 lammeren. 36 magere varkens f 28 a 42, 124 biggen f 7.50 15,— GOUDA, 28 Juli. Kaas f 31 a 35,00 le qual. fa 2e qual. f 26 a 30 zwaare hooger in prijs aangevoerd 179 partijen. Handel buitengewoon vlug. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.50 a 1.60 der weiboter f 130 a 1.40 per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 29 Juli. Moutwijn, per ned. vat f 1325 jenever 18,75 Amsterd. proef f 20,00; Spoeling f 0,80 dito commissie/0,60. HOORN, 28 Juli. Ter waag gewogen 343 stapels kaas wegende, 89217 kilo; hoogste prijs per 50 kilo 1* 38,00 oor kleine, en voor hooikaas/commissie f middelbare, f Amsterdam 29 Juli 1881. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld21/, u u u *....8 v 11 ii 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. 4 6 Goudleening. Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)6 n a zilver (Jan.Juli)5 Obl. buiten!. 1853/78 8 bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 Obl. buitenl. 2004800 200—1200. binnenl. 12500—25000. 1000—5000 500—5000 Obl. Alg. Schuld 1865 1869 Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 ii h u 1871 Columbia. Obligatien41/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl41/, 1875 5«/o Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Cbark Obl. ƒ1000. 5 Morscbansk Sysran Aand. Riascbk Wiasma Aandeelen Spw Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 Italië. Rusland. Rumenie. Amerika. S 5 div. 3 Rotterdam3 Gemeente Crediet. Belgie. n Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866. Geldkoers, prolongatie 4 pet. gen oteer de koe 67»/„ 81 10513/ls 953/4 833/, 861/, 6 6 Vis 6774 537, 983/, 7874 937, 28 447, 25»/,5 25"/,, 41 167» 157» 98 113 99 397, 227, 187, 119 150 118 743/8 145 1527 25 76 53>7„ 18U/, 577, 88 62 91 727s 7278 60 1363/, 429/i6 1373/, 1063/, 1117a 1027/s 953/, 9774 104 114 1517, 142 1403/, LAATSTE BERICHTEN. ROME, 29 Juli. Het Agentschap Stefani spreekt het bericht van den Standard stel lig tegen, dat Spanje en Oostenrijk hunne bemiddeling aanboden ten opzichte van den modus vivendi van Z. H. den Paus en Italië. LONDEN, 29 Juli. Het Lagerhuis heeft met 220 tegen 14 stemmen de Iersche landwet bij de derde lezing aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3