BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. geen verandering gekomen en laat het zich aanzien dat de genezing ook verder zeer langzaam zal gaan. De rechterlijke autoriteit te Konings bergen heeft bekend gemaakt, dat verschei dene ambtenaren en particulieren sinds eenige weken per post onder couvert so cialistische blaadjes hebben ontvangen, wier inhoud wegens majesteitschennis en andere misdrijven in de termen van het strafwetboek valt, terwijl bij sommige de zer blaadjes dreigende brieven waren ge voegd, en onder anderen een ongeteekende brief van misdadigen aard aan den Keizer was gezonden. Op ontdekking der daders is eene premie van 300 mark uitgeloofd. Mc. Grath en Mc. Kevitt, die het stadhuis te Liverpool trachtten in de lucht te doen springen, zijn schuldig bevonden. De eerste is tot levenslangen, de tweede tot vijftienjarigen dwangarbeid veroordeeld. Terwijl de toegangen tot het Lagerhuis eergisteren tegen onbevoegden werden be waakt, wilde Bradlaugh, die bij zijne aan komsten waar hij passeerde door eene talrijke menigte werd toegejuicht, de zaal binnen dringen, doch werd tegengehouden door den adjunct sergeant at armsdie hem ver bood te passeeren. Bij zijne verdere po gingen om in de zaal te komen werd hij door de deurwachters en politieagenten aangegrepen. Daar hij zich gewelddadig tegen hen verzette, ontstond er een ge vecht, waarin hij ten slotte met geweld werd teruggedreven. Door den heer Labouchere werd daarop eene resolutie ingediend, bevattende eene berisping voor de beambten, op grond van overschrijding hunner volmacht met schen ding der privilegiën van een volksverte genwoordiger. De voorzitter verklaarde, dat de beamb ten hadden gehandeld naar zijne bevelen. De heer Gladstone en sir Stafford North- coste hechtten hunne goedkeuring aan de gedragslijn des voorzitters. Ten slotte werd het voorstelLabouchere met 191 tegen 7 stemmen verworpen, waarna een voorstel tot goedkeuring van de houding des voor zitters en der beambten bij acclamatie werd aangenomen. Na de stemming over net voorstel-La- bouchere poogde Bradlaugh andermaal binnen te dringen. Door den politie-com- missaris Denning hierin tegengegaan, be gaf hij zich naar de magistratuur en eischte dagvaarding van den heer Denning wegens feitelijk geweld. Overmorgen zal deze eisch in overweging worden genomen. De handschoenmakers van Parijs hebben ook al een politiek banket ge houden. Tot afwisseling hield de heer Lockroy een rede ten gunste van Grondwet-her ziening. Zou de Regeering dezen handschoen op nemen Amsterdam, 5 Aug. De justitie heeft een onderzoek ingesteld naar het ineenstorten van den gevel van het onlangs uitgebrande perceel in de Langestraat, waardoor twee personen wei den gedood. Zweelo, B Aug. De dienstjongen van den landbouwer W. N. haalde dezer dagen het paard uit de weide. Vlak bij het dorp schrikte het paard en deed een sprong, waardoor de jongen er af viel en een slag tegen het hoofd kreeg. De knaap overleed kort na het ongeval. TTieuw-Buinen 5 Aug. Uit het diep alhier is het lijk opgehaald van een manspersoon, uit een gehucht onder Borger afkomstig. Men denkt dat de ongelukkige, door een zenuwtoeval, in het water is geraakt. Steenwijkerwold, 5 Aug. Gisteren is het kindje van H. V. in een pot met kokende boo- nen gevallen en aan de gevolgen overleden. Zandvoort, 6 Aug. De Mannen-zangvereeni- ging Crescendo uit Haarlem, onder directie van den heer N. H. Andriessen, gaf gisteren-avond in het hotel Kaufmann alhier een concert, met medewerking van den heer Th. Bien uit Amster dam en den heer J. G. Striening uit Kotter dam. Niettegenstaande de tropische hitte die er in de concertzaal heerschte, hebben de solisten zoowel als de zangvereeniging zich uitmuntend van hunne taak gekweten. De heer Bien, zong zijne soli met veel entrain en ge voel en gaf herhaaldelijk blijken van de uitstekende muzikale krachten waarover hij kan beschikken. De heer Striening een jong artist, onlangs van het Berlijnsche conservatoire, alwaar hij zijne oplei ding ontving, teruggekeerd, bracht zijn viool-soli met veel succes ten gehoore. Gaarne getuigen wij van hem dat hij een kunstenaar is met veel talent begaafd. Wij hopen dat Crescendo het bij deze proefneming niet zal laten, maar dat zij nog vele malen zich hier zal doen hooren. Wij zijn er zeker van dat haar heerlijke zang ook hier een stijgend succes zal ondervinden. Een winkelier te Brussel had vóór eenigen tijd in een andere wijk een tweeden winkel geopend en verhuurde de bovenverdiepin gen aan commensalen, van welke één ambtenaar der politie was. Dag aan dag ontdekte hij dat daar of van zijne artikelen of uit de geldlade iets gestolen was, maar nadat hij de dienstbode daar van, zooals gebleken was ten onrechte, had ver dacht, kon £ij maar den dief niet ontdekken. Ten einde raad liet hij zich in den winkel opsluiten en met succes, want hij betrapte op heeterdaad, den dief, die in nachttoilet en op kousen van boven gekomen was om zijn gewone schelmstuk uit te voeren. On middellijk maakte de schuilgehouden politie zich van hem meester en op het bureau gekomen, waarheen hij in zijn primitief toilet onmiddellijk gebracht was, bleek het dat het de ambtenaar der Heilige Hermandad was, die met de personen, wier opsporing zijn taak is, van rol gewisseld had. Uit Boeleling (O. I.) wordt gemelddat de Heer Vroom, zendeling aldaar, zonder eenige reden, door zijn tuinjongen opgewacht en dood geslagen is. De jongen scheen te veel opium gebruikt te hebben. De verslagene laat een vrouw en twee kinderen na. Er schijnt een nieuwe, eenvoudige en rationeele behandeling van zweren aan de beenen en aderspatten te bestaan. De Amerikaansche dokter H. A. Martin heeft de lijders in staat ge steld genezen te worden, terwijl zij gedurende de behandeling hunne dagelijksche werkzaamheden kunnen blijven verrichten. Dit doel wordt bereikt, door de zieke beenen te wikkelen in de Martinsche elastieke windsels. Het oordeel van de genees kundigen, die dit middel reeds beproefd hebben, is onvoorwaardelijk gunstig. Onze lijdende na- tuurgenooten worden dus in hun eigen belang opgewekt, om den raad van hun geneeskundige hieromtrent in te winnen. Deze windsels worden uiterst gemakkelijk door iedereen aangelegd en vervangen met veel voordeel de bekende, doch ondoelmatige elastieke kousen. Een Oostenrij ksche schilder heeft het kleinste schilderij ter wereld vervaardigd, dat slechts zeven streep in het vierkant is en waaropmen nochtans met het bloote oog een grasperk ziet met bloemen versierd, een vijver, Keizerin Elisa beth te paard, gevolgd door haar hazewindhond, zes populieren, een park, een kasteel een oude dorpskerk, akkers, heuvels en bosschen, aan den horizon een bergketen, en daarboven nog een schoonen zomerhemel. Een witte kraai is een zeldzaamheid, maar van een gele kraai had men tot nu toe misschien nog nooit gehoord. Zulk een merk waardig exemplaar is onlangs in Colorado ge schoten en opgezet naar de Smithsonian Insti tution te Washington gezonden. Men meldt ons uit Deil: We zijn hier Zutfen in één opzicht zeker de baas! Op den zoogenaamden Bulk toch kunnen we hier 't min der aangename gezicht genieten, dat er twee huishoudens, voorzien van een, wat de qualiteit aangaat, respectabel kroost, onder den blooteii hemel wonen. Yoor ongeveer vijf weken zijn ze door de gewapende macht uit hunne woningen gezet, omdat ze hier geen huur wilden betalen, en toen hebben zij met behulp van kasten, kruiwa- wagens, palen, stroo enz. die onoogelijke hutten gebouwd, die meer op varkenshokken dan op menschelijke woningen gelijken en die hun zeker geen beschuttend dak leveren voor de nogal eens neerstortende regens. Hoe zoo iets in de 19de eeuw en in de welvarende Betuwe kan geschieden en zoolang kan blijven bestaan? De zon heeft al tijd zoowel kwaden als goeden beschenen en zoo is 't nog. Wil men navraag doen, dan kan men vernemen, dat er geen groot medelijden met de verdrevenen bestaat. Men laat ze rustig zitten, overtuigd dat 't in den tegenwoordigen oogsttijd, met zijn hooge loonen, voor hen geene moeite kan zijn aan hunne verplichtingen te voldoen. Eergisteren-avondis te Amsterdam een werkman, bezig zijnde de vlag af te halen van den vernieuwden schoorsteen der suikerfabriek op de Baangracht, hoek Passeerderstraat, naar bene den gestort. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Men schrijft ons uit Nijmegen van 4 Augustus: Gisteren onstond er tusschen een korporaal en een burger in een befaamd huis alhier twist, waaruit al spoedig een algemeene aanval van de zijde der aanwezige militairen voortvloeide; hun aantal groeide weldra tot onge veer 200 man aan, die al het meubilair, bestaande in kostbare spiegels, schilderijen, stoelen buffetten, glazen, karaffen enz. stuk sloegen. De straat werd door hen opgebroken, en met de keien werden alle ramen en luiken verbrijzeld. In één woord: alles werd verwoest, wat maar onder hun bereik kwam. De bewoners ontvluchtten inmiddels het huis en bereikten met een rijtuig het politiebu reau, waar zij hulp inriepen en zich onder be scherming stelden. Een tiental agenten, die daar na naar de plaats van wanorde oprukten, ver mochten ofschoon met uitgetrokken sabel er op inhouwende, niets tegen den hoop woeste op- gewonde soldaten, die met getrokken sabels en bajonetten tegen de politiemacht inliepen. Toen er hulp aan de hoofdwacht gevraagd werd, kon die niet verkregen worden, omdat de wachtheb- benden beschonken waren, zoodat de wacht dan ook afgelost is moeten worden. De hoofdwacht bestaat nota bene voor een garnizoen als Nijme gen uit 4 man en een sergeant. Zoowel de poli tie als de militaire autoriteit stellen een streng onderzoek in. Aan de weduwe van den bijhetspöor- wegongeluk te Yerviers omgekomen ingenieur Hamoir te Luik, die een eisch tot schadevergoe ding tegen den Belgischen Staat had ingesteld, heeft de Regeering, uit eigen beweging, een scha devergoeding van 125,000 franks toegekend, buiten haar gewoon pensioen. Eenige opgeschotenknapenvanhetop- leidingsschip te Amsterdam hebben gezamenlijk een poging gedaan om een voormaligen instructeur, die thans fungeert als politiedienaar en hen in eerstge noemde functie altijd „genegerd" had, gelijk zij beweerden, een pak slaag te geven, toen zij op Koninginne verjaardag vroolijk passagierende den man op de Kattenburgerbrug tegenkwamen. De agent schijnt hen toen een aanmerking te heb ben gemaakt, die zij niet wilden verdragen, en een vechtpartij was daarvan het gevolg. De po litiedienaar beweert dat de jongens hem in het water hebben willen gooien, wat de matroosjes ontkennen. Intusschen zijn de knapen gestreng gestraft en is een hunner zelfs gearresteerd. Bij de gemeentelijke verkiezingen in Ooststellingwerf heeft zich het merkwaardige ge val voorgedaan, dat de liberalen ijverden voor een candidaat, die tot het chr. ger. kerkgenootschap behoort, terwijl omgekeerd orthodoxen zich alle moeite gaven voor een candidaat, die zich onder de liberale partij schaart. De zaak is, dat eerst genoemde te Haulerwijk woont, en laatstgenoemde te Donkersloot, en dat bij dezen verkiezingsstrijd uitsluitend de naijver tusschen deze beide deelen der gemeente op den voorgrond treedt. OpdeNieuwmarktteAmsterdamisgiste- ren namiddag om een geschil overal te duur gepoetste laarzen een gevecht ontstaan tusschen een matroos en een schoenpoetser. Van beide kanten vielen harde klappen, en ofschoon het matroosje niet recht nuchter meer was, wist hij den schoen poetser, die werkelijk ongelijk had, dit ook kracht- dadiglijk te doen ondervinden. Toen de kloppartij evenwel tot een eind was gebracht en de partijen, ge lijk dit gebruikelijk is in zulk een geval, hun toilet weder in orde brachten onder wederzijdsche toe voeging van allerlei uitgezochte benamingen, vloog de schoenpoetster den matroos weder onverwachts aan en beet hem in den neus. Daarin vond de politie aanleiding om den schoenpoetster te arres teeren. Een der gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden heeft, volgens de Z. Ct., zich wederom aan poging tot moord schuldig gemaakt. Ditmaal trof het der. onderwijzer gedurende school tijd. De medegevangenen hebben den toeleg doen mislukken, waarna spoedig genoegzame hulp kwam opdagen. Naar men zegt was de gevangene ge wapend met een groote schaar en een scherp mes. Met het oog op het zakk enrol len kome n tegenwoordig met de pleiziertreineu uit Amster dam, Rotterdam en 's Hage te Arnhem detec- tieven (politieagenten in burgerkleeding) mede, ten einde een wakend oog op de zakkenrollers te houden, die, bij het aankomen en vertrekken der treinen, in het daardoor ontstane gedrang hun slag zoeken te slaan. Onlangs is in Zittau (Saksen), onder de firma „Eerste Duitsche Chinagras-munufac- tuur", een inrichting in het leven getreden, die, tot op dit oogenblik de eenige van dezen aard op het geheele vasteland van Europa, uit de vezels van de Chineesche netelstengels een prach tig, zijdeachtig glanzend garen in grovere en fijnere nummers maakt. Dat garen wordt in alle mogelijke kleuren en nuances prachtig geverfd, wordt intensief wit gebleekt, en munt uit door zijne inderdaad verwonderlijke stevigheid. Het Chinagras werd reeds gebezigd als surrogaat van zijde en wol, in verschillende takken van de tex tiele nijverheid (passement, kanten, phantaisie- artikelen). België zal een badplaats rijker worden, nl. de stad Hoei (Huy), die rekent door haar ligging en schilderachtige omstreken veel bezoekers te zullen trekken. Er heeft zich tot uitvoering van dit denkbeeld een naamlooze vennootschap ge vormd, en er is reeds een directeur benoemd. Het oprichten van badplaatsen schijnt een manie te worden. Een Amsterdammer meldt dat bij hem twee malen in drie weken tijds uit zijn duinwater kraan een bloedzuiger van ca. 5 centimeter lengte is gekomen waarvan de laatste nog leeft. In de Ringvaart bij Aalsmeer is Maan dag-avond een bootje omgeslagen, dat aan een sleepboot verbonden was. Een der opvarenden, de heer Koster, kon zich gelukkig aan een touw vasthouden en werd geredde andere, J. Bus- kermalen, IB a 16 jaren oud, wonende te Lei- muiden, is verdronken. Zondag-avond j 1terwijl de schipper afwezig was, werd er op een Rijnaak, liggende in de Waal te Nijmegen, ingebroken in de roef of het achteronder. Aldaar werden vervolgens twee kisten opengebroken, en daaruit ruim f103 en eenige gouden sieraden ontvreemd. Toen de schip per aan boord terug kwam, werden door hem in de roef een koevoet en eenige andere werktuigen op den vloer gevonden, waarmede een en ander was opengebroken. De politie is, naar men verneemt, de daders op het spoor. De grootste overzetpont der wereld bevindt zich in Californië, waar zij den spoor trein van den grooten Centraal-Pacific-spoorweg over de baai van Corquinez moet brengen om een directe verbinding te verkrijgen tusschen Sacra mento en San Erancisco. De boot draagt den naam van „Solano" en kan vier treinen in een tocht overzetten; 42 goederenwagens een locomotief of 24 personen volgens Amerikaansch systeem vinden op haar dek een geschikte plaats. De lengte der boot bedraagt 1291/: meter, de breedte 35'/2 meter, terwijl zij zes en dertig honderd tonnen inhoudsmaat heeft. Le Moniteur bevat een Koninklijk be- sluit, waarbij de heer Lenaers van zijn ambt als hoofdcommissaris van politie van Brussel ontsla gen wordt. De reden is, dat hij zich schuldig gemaakt heeft aan misslagen, die, ofschoon zij geen misdadig karakter dragen, toch een inbreuk zijn op de plichten, aan zijn ambt verbonden. De heer Lenaers hg eft van zijn positie misbruik gemaakt door zijn zoon, die wijnkooper is, een talrijke clientèle te bezorgen in verdachte huizen. Een Brusselsch blad had deze feiten medege deeld en werd daarna door den heer Lenaers we gens laster vervolgd. De afloop vielechter ten nadeele van den aanklager uit. De raad van schepenen had na dit proces den heer Lenaers voor veertien da gen geschorst, de gouverneur van Brabant ver dubbelde deze schorsing en de minister van Binnen- landsche Zaken trof hem eindelijk voor goed, door hem te ontslaan. Dezer dagen is te Marseille de be manning aangekomen van het Eransche schip Richard Wallace, dat op de kust van Afrika, tusschen Rio Pongo en de Looseilanden, strandde. Zij werden na de schipbreuk, zoodra zij aan land kwamen, van al hun kleederen beroofd door de inboorlingen, die het schip plunderden en daarna verbrandden. Na vermoeiende omzwervingen ge- gelukte het hun eindelijk Sierra Leona te berei ken, van waar zij met een Engelsch schip naar hun vaderland terugkeerden. In Gloucestershire (Engeland) staat een kastanjeboom, de Torwerth-kastanje, die reeds in 1135 een groote boom was en dus der. eerbiedwaardigen leeftijd van minstens 750 jaren heeft bereikt. De grijze is nog flink en gezond en kan nog vele jaren leven. Op den begrafenis-dag van Keizer Alexander van Rusland werd in de stad Badomir ter gedachtenis aan den overledene een soort avondmaal gehouden, bestaande uit honing, zoete bessen en tarwemeel, een en ander lichtgroen gekleurd. Spoedig daarop werden de personen, welke dit avondmaal gebruikt hadden, vijftien in getal, ernstig ongesteld, en slechts spoedig aan gebrachte medische hulp kon hen van een wissen dood redden. Het bleek weldra, dat de groene kleurstof zoogenaamde Neuwieder- of berggroen was, warvan het vergiftige arsenikzuur koper-oxyde een hoofdbestanddeel is. In de gemeente Weitbruch, bij Hage- nau, zijn gedurende 29 dagen niet minder dan 35000 doode muizen bij het gemeentebestuur ingeleverd, dat een belooning voor het verdelgen van de lastige dieren uitgeloofd had, en 60 pf. (36 c.) per 100 stuks betaalde. Terwijl men nog bezig is deafzenders van de helsche machines te Liverpool op te speren, is reeds weer een vondst van dynamiet gedaan, die aan een misdadig opzet doet denken. Te Glasgow heeft men in een staalfabriek, tusschen twee ovens verborgen, een groote partij dynamiet ge vonden, die gelukkig nog in tijds werd ontdekt, maar als zij ontploft was, voldoende zou geweest zijn om de geheele fabriek in de lucht te later, springen. De politie doet onderzoek, maar heeft tot nu toe te daders nog niet kunnen ontdekken. Men gaf eerst een aantal werkstakende arbeiders de schuld van den aanslag; doch die verdenking bleek ongegrond te zijn. Bij Atchison, in den Staat Kansas» bevindt zich een merkwaardige artesische put, welke tegelijkertijd zoet en zout water geeft. Een lange buis, welke tot op den bodem van den put doordringt, stoot op een laag zoutachtig water, terwijl het einde van een veel kortere buis zich niet lager bevindt dan de plaats waar een zoetwater-ader is. Ook de stuurman der Duitsche sleep- stoomboot H. C. Mauritz van Duisburg, die bij den brand in de kajuit dier boot in den nacht van 26 op 27 Juli zulke ernstige brandwonden bekwam, dat hij ter verpleging in het ziekenhuis te Dordrecht werd opgenomen, is Zondag avond aan de gevolgen overleden, zoodat dus het onge val aan boord dier stoomboot twee slachtoffers heeft gemaakt. Een woekeraar te Berlijn, Magnusvon Nussbaum, heeft dezer dagen terechtgestaan. Reeds sinds eenige jaren had hij onder de firma Schmeister met het uitleenen van gelden schandelijke zaken gedaan. Onder anderen had hij een luitenant, tegen afgifte van een wissel, aan 600 mark gehol pen. Toen dit bedrag niet op den bepaalden tijd werd afgedaan, eischte hij duizend mark contant en 5000 mark in wissels, onder bedreiging dat hij in geval van weigering de zaak bij den kom- mandant van het regiment zou aangeven. De moeder van den luitenant kwam daarop haren zoon te hulp en voldeed aan den eisch; maar toen nu de eerste aflossing, ten bedrage van 1500 mark, niet op den vervaldag geheel kon worden afgedaan, eischte hij, weder onder dezelfde bedrei ging, eene som van 2600 mark in acceptatiën, en daar noch de luitenant, noch diens moeder daaraan gehoor wilden geven, had hij werkelijk de brutaliteit zich tot den kommandant te wenden. De uitslag van het daarop gevolgd proces was, dat hij tot twee jaar gevangenisstraf en twee jaar verlies van eer werd veroordeeld. In de Vereenigde Staten zijn gedurende het vorige jaar met de post verzonden ruim 1053 millioen brieven of 21 per inwoner, verder ruim 812 millioen nieuwsbladen, 40 millioen tijdschrif ten en 21 millioen pakjes stalen en monsters. Er zijn 43,000 postkantoren. In een droog riool bij de „Porte de Neuilly, te Parijs, dat gemeenschap heeft met het Bois de Boulogne, had Zaterdagnacht een woedend gevecht plaats tusschen dieven, die daar hun verblijf hadden opgeslagen, en een brigade gendarmes. De laatste behaalde eindelijk de over winning en van de geheele bende, bestaande uit vijf tien mannen en twee vrouwen, vielen zeven mannen en twee vrouwen benevens een ont zaglijke menigte gestolen voorwerpen, in hunne handen. De overigen wisten zich door een anderen uitgang van het riool uit de voeten te maken. Het bierverbruik neemt in de Veree nigde Staten verbazend toe. In het laatste jaar werden 13,374,000 barrels, of 414 millioen ga|" lons of 150 glazen per inwoner belast. Dit geeft een uitgaaf van 375 millioen doll, aan bier, ot 7.6 doll, per inwoner. Te Middelburg herdacht dezer dagen de hoogst geplaatste ambtenaar, de torenwachter »v Landman, den dag waarop hij voor 40 jaar tot die betrekking benoemd werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2